ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1692
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
15 Saat 49 Dakika önce
Toplam Mesaj:
809 [0.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
[QUOTE=capo di capi]Aktif toprağın işi ile osmosun işi bambaşka.. Biri kh dengesi yaratıp, ph'ı etkiliyor diğeri ise suyun iletkenliğiyle alakalı bir mevzu. Suyun iletkenliği başka bir şey suyun asidik bazik olma durumu başka birşey. Ortak noktaları , alkali suyun iletkenliği yüksek olabilir ama 5,5 ph bir suyun iletkenliği düşük de olabilir yüksek de olabilir. [/QUOTE]Osmos sadece suyun iletkenliği ile alakalı bir mevzu değil, kh ile yani suyun bazik/asidik olması ile de alakalı, altta biraz açarsam belki daha iyi anlaşılır...[QUOTE=capo di capi]Suyu isterseniz 4500 gpd'den geçirin ph'ı aşşağılara çekmez, suyu saflaştırır.[/QUOTE]400 mikrosiemens, 7,6 ph civarı çeşme suyunu, 75 gpd membranlı osmos cihazından geçirerek = 7 ph (nötr), 40 ms civarı su alıyorum. Bu ph düşüsü nasıl oluyor peki?
Demek ki bu cihazdan geçen suyun kh'ı elendiğinden bazikliği azalıyor, yani kh ve gh'ı, doğal olarak ta iletkenliği düşüyor.
Aktif toprağın çeşme suyunda değil de osmosda işe yaramasının sebebi; osmos cihazında arıtılan suyun kh'ının düşmesidir zaten.

Bir suyun kh'ı da ne kadar düşükse ph'ı o nispetle değişimlere (düşürülebilir olmaya) açık hale gelir.
Böylece osmosdan çıkan 7 pH (kh 0-1) olan nötr su, en ufak bir asit görünce ph nötr'den düşerek asidik hale gelir.

Sonuç olarak burada ph değişimine zemin hazırlayarak düşmesini sağlayan, arıtılmış osmos suyudur. Osmos cihazı, sudan kh'ı (karbonat sertliği) elediği gibi gh'ı da (suyun genel sertliği) eler. Bu yüzden tekrar gh mineral katarak minerallendiriyoruz. Ama bu sefer sadece iletkenlik gh yönünde artıyor, kh eklemediğimiz için ph etkilenmiyor.

Umarım yazdıklarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

[QUOTE=capo di capi]Ayrıca isterseniz 1 ton mixbed reçinede yatırın.. Etkisi 10-15 gündür.[/QUOTE]
Etkisi 10-15 gün derken? Bu sistem tam saf su istendiği için daha çok deniz akvaryumlarında kullanılıyor. Sadece anyonik ya da sadece katyonik değil, adı üstünde mixbed olduğu için sistem çökeltme/bağlama değil tutma yapıyor, etkisi 10-15 gün değil yani.

Nasıl osmosa 400 ms girip 40 ms çıkan su 15 gün sonra eski değerine gelmiyorsa, mixbedden 0 çıkan su da böyle. Etki geçici olsa denizciler yanmıştı...
[QUOTE=capo di capi]Aktif toprak suyu uzun vadede stabil tutar.[/QUOTE]İşte aslında o stabil tutan aktif topraktan ziyade yukarıda açıkladığım nedenlerle kh'ından arındırılmış doğru su kullanımıdır, yani osmos suyudur.

[QUOTE=capo di capi] Ama verimli olması için manipülasyona açık su tercih edilmeli (yani iletkenliği düşük saf temiz su) [/QUOTE]
Manipülasyona açık su = iletkenliği düşük, saf temiz su demek değildir. İletkenliği yüksek te olabilir düşük te. pH manipülasyonuna açık su ; Kh'ı düşük sudur. Karidesler için hazırladığımız kh'ı düşük, iletkenliği (+gh) yüksek ve "manipülasyona açık" osmos suyu gibi

"Suyun iletkenliği başka bir şey suyun asidik bazik olma durumu başka birşey" diyerek serzenişte bulunmuşsunuz ama burada ph'ı iletkenliğe bağlayan sadece sizsiniz sanki...

Netleşmesi için;
PH suyun asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimidir.
Suda çözünmüş toplam tuzlar iletkenliği belirler. Bunlar gh (genel sertlik) ve kh'dır (karbonat sertliği).
İletkenliğin ph üzerine direkt etkisi yoktur fakat iletkenliği oluşturan değerlerden kh'ın vardır. Gh'ın yüksek veya düşük olmasının ise ph üzerine etkisi olmaz.
KH ph'ın tamponlayıcısıdır, devamlı olarak düşmesini engeller, azaldığı durumlarda da ph düşme eğilimine girer.

Asitler kabaca KH'ı tüketerek (bağlayarak/çökelterek) pH'ı düşürürler. Humik asit gibi zayıf asitler yüksek KH'da etkin bir düşürme gerçekleştiremez. Kuvvetli asitlerin çoğu akvaryumlarda kullanıma uygun değildir. Fosforik ve hidroklorik asit gibi asitler sadece osmos suda ya da düşük kh'lı sularda kullanıma uygundur. Hidroklorik asit akvaryum şartlarında değişime daha açık olduğundan F.asit kadar stabil ph sağlayamaz.[QUOTE=capo di capi] Bir diğer konu da aktif toprağın çeşididir ki aktif toprak vaar aktif toprak var. Aktif toprak suyun ph'ını peatden daha düzenli ve uzun vadeli dengeliyor.. İşin iyi yanı dengelediği ph'ı da oynatmıyor(siz istemediğiniz sürece) Fakat en iyi peat bile aktif toprağın 1/3 ömründe. Bu açıdan Ulvi beye katılmıyorum. Katılmadığım bir başka nokta da, en maliyetsiz stabil ph düşürme tekniği.. Fosforik asit ph'ı gün itibari ile değiştiriyor. Bu yüzden stabil diyemeyiz.. Etkilidir ama stabil değildir.[/QUOTE]

Siz denediniz de neyi yanlış yaparak stabilizasyonu sağlayamadınız bilmiyorum ama tecrübe etmediğim şeyi önermem, yıllardır bu şekilde karides besliyorum ve tanklarımda ph gayet stabil seyrediyor.
Fosforik asit uygulaması, yazdığım şartlar (osmos, tank, ölçüm vs) sağlandığı takdirde, ph ayarlaması yapabileceğiniz ve pek çok akvaristin kullandığı sorunsuz bir yöntemdir...
Kullanacağınız suyun değerleri, asit oranı, stabilizasyon noktası bellidir. Dinlendirme tankında suyunuzu ayarlar tam karışmasını beklersiniz, son kontrolden sonra kullanır geçersiniz. Çünkü değişkenler belli, onları da siz o an için belirleyebiliyorsunuzdur.
Diğer bütün yöntemler devamlı izlenmesi, dozaj, debi vb ayarlamalar yapılması, malzemenin yenilenmesi gereken yöntemlerdir. İsterseniz peat, isterseniz AT veya malaya kullanın. Hepsi devamlı salınım yapan, bir süre sonra tükenen/ömrü biten, yanlış kullanımlarda aşırı düşüş ihtimali olan malzemelerdir. Kısacası maliyetli ve zahmetli bulduğum yöntemler.

Fosforik asidin litresi 30 lira civarı, 2 damlası ile 300 lt su hazırlıyorum, AT, malaya, peat koyun, hayrını görün diyeyim, ne diyeyim :)
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
Torfun (peat) kullanım miktarı, kalitesi ve yine kullanıldığı su (osmos) önemli. O da humik asit içerir ama daha yoğundur. Ph'ı yavaşça düşürür.

Litreye, debiye ve istenen ph seviyesine göre kullanım miktarı değişir. Siz sonuç alamadıysanız bunlarla ilgili bir hata olmalı, yoksa peat uzun yıllardır akvaryumlarda bu amaç için kullanılıyor. Uzun vadede maliyetlidir, sıkı takip edilmesi gerekir ve yanlış kullanımda riskleri var ama madem doğallıktan yanasınız, yerinizde olsam suyun direncini fosforik asit ile biraz kırıp az miktarda peat ile renklendirirdim. Aktif toprağı da zeminde 1 cm kalınlığında görsel olarak değerlendirirdim.

Şu konuyu da okuyabilirsiniz, faydalı olabilir = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/sera_super_peat_torf_k733598.asp[/URL]
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
O zaman o konudan ilgili 3 mesajımı aşağıya alıntılıyorum.
[QUOTE=Ulvi Özuğur]+Reçine ile 0 su elde ettiğim için çok az miktarda kullanıyorum, reçinesiz 40-50 mikrosiemens su elde ettiğimde biraz daha fazla kullanıyordum, değişim suyuna kontrollü bir şekilde kullandığınız sürece fosforik asidin bir zararı yoktur. Yine osmos suyuna kullanılmalı, çeşme suyuna kullanılmaz. (Fosfat çok artar)

Benim aktif toprağa bakış açım biraz farklı; AT suyu düzenlemez, su değerlerini osmos, asit, damacana su kullanımı vb belirler. AT ise tanktaki faunayı düzenler, gözenekli yapısı ile karideslerin besini olan canlılara daha iyi bir üreme ortamı sağlar. Bu nedenle de sadece karideslerin ayaklarının değmesi yeterli.
Tanklarımda 4-5 cm lav kırığı vb üzerine 0,5-1cm kalınlığında AT kullanıyorum (lav kırıkları görünmeyecek kadar) Yine AT olmasa da karidesler ürer ama verim daha düşük olur ki 0,5-1 cm AT kullanmanın maliyeti oldukça düşük kalır. Görünümü de güzel oluyor. Kısacası asit ile AT'nin yaptığı şeyler farklı.[/QUOTE]

[QUOTE=Ulvi Özuğur]Evet AT konusunda görüşlerim pek değişmedi, görünen köy kılavuz istemez, akıl var mantık var. Ezbere onu al, bunu al yetmedi şurada bu var, onuda al demek kolay. İnsanları bir kısım ekstra gereksiz masraflardan kurtarıp keselerine bir nebze katkı yapabildiysem ne mutlu.

Reçine dediğim mixbed olarak geçiyor. Osmos sistemimin sonuna 20 inch housing (kap) içinde purolite marka mixbed reçine ekledim, osmos'un 40-50 ms arası çıkarttığı suyu sıfıra indiriyor. Bu suyu da şu konudaki ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL]) gh mineral ve bazı katkılarla düzenleyerek kullanıyorum. Son sayfalara doğru güncel hali ve ekstra katkılar var.

Sizin hacminiz fazla olmadığı için damacana ile devam edebilirsiniz tabi.[/QUOTE]

[QUOTE=Ulvi Özuğur]
Asit karıştırma işini 300 litrelik dinlendirme tankında yapıyorum. Osmos sisteminden gelen 0 suyu hazırladığım gh mineralle 200 ms'e getirdikten sonra mikro element gübresi, potasyum iodid, strontium gibi katkılar katıp takribi 230 civarına çıkarıyorum. Benim sistemimde bu suya 2 ml fosforik asit katmak yeterli oluyor.

Bu tankın içinde çalışan bir iç filtre motoru bulunduruyorum ve şırıngaya aldığım asidi akıntıya doğru yavaşça sıkıyorum. Ölçümde adwa ph metre kullanıyorum. Su istediğim değere gelmemişse bir miktar daha asit atıp su iyice devir daim olup karıştıktan sonra tekrar ölçüyorum. İstediğim değere gelene kadar bu işlemi tekrarlıyorum.

Adwa kalitelidir ve işinizi görür, doğru kalibre ettiğinizden ve asit karıştırdığınız suyun iyi devir daim olduğundan emin olun.
Kolay gelsin...[/QUOTE]

Bir de aktif toprak ph düşürmez demedim. İşi ph düşürmek değildir dedim. Mesela çeşme suyuna koyarsanız gözle görülür bir düşüş elde edemezsiniz. Değişim kapasitesi veya içinde bulundurduğu zayıf asitlerle bunun üstesinden gelemez, işi bu değil çünkü.

Dış filtreye bir malzeme koyarak ph düşüreyim istiyorsanız bu malzeme peat olabilir. Uzun vadede çok dezavantajı olsa da en azından, işi budur.
En maliyetsiz, stabil ph düzenleme yolu da alıntıladığım mesajlarda mevcut. Kolay gelsin[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-10-21 18:30:11[/EDIT]
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
Caridina tanklarında zannedildiği gibi suyu düzenleyen aktif toprak değildir. Uygun su kullanımı, ph'a etki etmeyen malzeme seçimi ve gerekirse kullanılan fosforik asit vb katkılardır. Aktif toprak uygun su ile kullanılırsa zaten nötr olan suda, ilk zamanlarında barındırdığı humik asit vb katkılarla etki ederek bir düşüş sağlar.
Filtrede kullanımı da aynen böyle geçici olacaktır. Fazla su geçmesi sadece etkisini arttırır, kalıcı olmaz. Yapısı itibari ile debiye bağlı zamanla çamurlaşacağını da düşünürsek farklı yollar daha pratik olur. İlla filtreye bir malzeme koyarak düşürmek isterseniz peat çok çok daha uygun olur.

Son yazılarımda kendi uyguladığım yöntemden bahsetmiştim mesajlarımdan inceleyebilirsiniz...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-10-21 17:43:39[/EDIT]

Belki bulamazsanız diye ekleyeyim, bahsettiğim konu : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/caridina_turleri_bakimi_k944094.asp[/URL]

+ [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/taiwan_bee_su_sorunsali_k843969.asp[/URL]
Substrat Önerisi Ve Farkları ?
Bir filtre malzemesinin efektif olmasını etkileyen bazı faktörler var, yüzey alanı, gözenek büyüklüğü, oksijensiz bakteri alanı vb. gibi. Çoğu substrat cam tozunun temperlenmesi ile oluşturuluyor, bu da bakterilerin tutunabileceği yüzey alanını hayli arttırıyor. Bazı firmalar doğal malzeme diye tarım pomzasını da substrat olarak satıyorlar...

Size tavsiyem tarım pomzası kullanın. Ülkemizde ucuzdur, Avrupa'da ise pahalı. Hem doğal bir malzemedir, hem de su değerlerinde değişime neden olmaz / salınım yapmaz... Yalnız tecrübelerime göre her tarım pomzası da aynı sonucu vermiyor, şekli ve cinsi de önemli. Şu ana kadar 3 çeşidini gördüm, en efektif olan yuvarlatılmış gibi 0,5-1 cm tane büyüklüğünde olanı idi.
Kolay gelsin.
Su Değerleri
Bu konu yardımcı olacaktır.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/taiwan_bee_su_sorunsali_k843969.asp[/URL]
Başka konuya atlamadan 3 sayfayı da okursanız yeterli olur diye düşünüyorum...
Mineral Ve Vitamin Kullanımı
İçeriğinden anladığım kadarıyla sıvı gh mineral

Japonlar için düzenli ve yeteri kadar su değişimi yapmanız, bunu kullanmanızdan çok daha faydalı olur. Vitamin ve mineralleri daha ziyade yemlerinden alırlar, çeşitli yemleme yapmaya çalışın.[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-10-04 21:13:34[/EDIT]
Ülkemizde Beslenen Tatlı Su Karides Türleri
[QUOTE=Emrsnmz]Ulvi bey merhaba, karides akvaryumlarınızda aydınlatma olarak ne kullanıyorsunuz acaba? [/QUOTE]T5 Beyaz tube led kullanıyorum, 120 cm 18 watt. Hayli pratik oluyor direk 220'ye fişle bağlanıyor...
Örnek ürün =
https://urun.n11.com/led-aydinlatmalar/4-9-18w-watt-ince-t5-tup-led-bant-armatur-aydinlatma-P247327829
https://urun.n11.com/led-aydinlatmalar/t5-tube-led-beyaz-120-cm-18-watt-floresan-tipi-armatur-P296863106

Birbirlerine de eklenebiliyorlar
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133013/200920191428091.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133013/200920191430181.jpg[/IMG]
Caridina Türleri Bakımı
Bu konu uzun gider ama kısaca değineyim.
Mesela borneo w. bebi'yi koklarsanız maya tarzı bir koku alırsınız. İnternetten beta glukan içeren gıdalar diye arama yaparsanız ekmek mayası ve yulafın en çok bg içeren maddeler olduğunu görürsünüz. Yine şu var; diyelim bir madde var ve karideslere yararlı, firmalar bunu allayıp pullayıp o gram gram kutulara sokmayı iyi beceriyorlar. Yani siz glasgarten bg alıp kullanınca sizin karidesler bg'a doyuyorda benim garipler hiç bu maddeyi alamıyorlar diye bir şey yok aslında. Bu madde soya kabuğunda da var mesela, yedikleri bir çok şeyde türlü türlü yararlı vitamin ve mineraller var, ihtiyaçları olanın çoğunu yediklerinden alırlar zaten. Hatta kaliteli vatoz yemlerinde bizim karidesçilerin daha "keşfedemediği" farklı faydalı besinler de var (aman keşfetmesinler)

Yine mesela yenilebilir montmorillonit kili, kayası diye bir şey var yurdumuzda çıkarılan. Elin Alman'ı, Japon'u bizden tonla ithal edip mineral top, mineral kaya, mineral pearl, toprak, o, bu yapıp ülkemize gramla, litreyle ihraç ediyor. Yine bukashi topu denen bir şey var, en ala bacter ae'dir, yani var oğlu var . Araştırırsanız her şeyin alternatifi var.

Sonuç olarak üretici değil sıradan bir hobiciyseniz ve 1-2 tankınızda karides besliyorsanız; dediğiniz gibi ıspanak, ısırgan otu, dut, soya vb her daim taze temin edip verebilirsiniz, bunları vatoz yemleri ile desteklersiniz. Su ve şartlar da düzgün olursa hiç bir şeyin eksikliğini çekmezler.
Ha siz yine rahat edemezseniz, bacter ae, beta g, bebi gibi biraz komplike ürünleri ekstra olarak satın alırsınız. Zaten gerektiğinden fazla kullanmazsanız 1-2 sene gider, illaki faydasını da görürsünüz (e o kadar para verdiniz).
Vaktiniz varsa ve araştırmayı seviyorsanız alternatiflere de yönelebilirsiniz. Bütçeniz de vaktiniz de yoksa, bunları alıp kullanmadınız diye ölmezler merak etmeyin...

Tecrübesi az, temel parçaları henüz birleştirememiş yeni karides hobicilerine tavsiye edecek o kadar husus var ki, yavru canlıyı verip, peşine hemen bacter ae, bg, şu, bu al tankın yavru dolsun diyemiyorum... O iş öyle olmuyor çünkü...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-09-02 22:16:30[/EDIT]
Caridina Türleri Bakımı
Glasgarten, Shirakura, Dennerle, CSF, BorneoWild aklıma bir çırpıda gelenler. Bu markaların hemen hemen tüm ürünlerini kullandım. Bazısından 5er 6şar kutu bitirmişliğim vardır. Şu an ve 1,5 senedir vatoz yemleri kullanıyorum :) fark olsa inanın o markalara devam ederdim, fazladan 10-15 yavru alsam zaten paraları çıkar.
Ne renklerde, ne üremede, ne de yavru veriminde bariz farklar oluşturuyorlar. Belki biraz sizin psikolojinizi iyileştirirler.
Kaldı ki üstte yazdığım gibi, bazılarının kullanımı acemiler için riskli. Örneğin ; Bacter ae ve özellikle kırmızı baby doz aşımında çarçabuk suyu bozar tetrabits verin daha iyi :)

Bu ürünlerin içinde biraz fark oluşturacak ürünler varsa, BorneoWild Bebi ile Shirakura ebidama'dır. Bu ikisinin içeriğini vatoz yemelerinden karşılamanız biraz zor olur ama yine de değmez. Diğer yemlerin ise 40-50 gramına 75-100 lira arası para verecekseniz bir şey diyemem, cebinize yazık ediyorsunuz.

Şöyle örnek vereyim; Dennerle'nin snow pops, BorneoWild'ın beanne diye yemleri var. Biri 65 TL - 40 gr, diğeri 80 TL - 50 gr.
Bunların koca çuvalını (10 kg) 20 liraya alıp dağıta dağıta bitiremiyorum. Bunların içeriği soya kepeği / kabuğudur. Dennerle bunu ürün açıklamasında açık açık utanmadan, çekinmeden yazar.
Birebir aktarıyorum "% 100 organik soya kepeğinden imal edilen stick yemler tamamen su altına batar. - Yapay koruyucu, renklendirici, balık unu yada kimyasal içermez."
İsterseniz resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.
Bu nasıl bir kar marjıdır? Diğer yemlerin de çoğu vatoz yemi içerikleri ile örtüşür, incerseniz görürsünüz. Eskiden moringa, chlorella gibi malzemeleri yurtdışından temin edip kendim yem hazırlıyordum, baktım ki vatoz yemleri zahmetsiz ve etkili onu da bıraktım. Hayvan küçük olup az yiyince fiyatlar fahiş yemler gram gram

Karides hobisine başladığımdan beri bas bas bağırıyorum, ne diyeyim kullanan yine kullanıyor. Ulaşabildiklerimize de şükür.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 311 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

tian, orimohito, omercakir, tosbag, DeviLLe, Arapaima, egedin, sempathyc, suleymansane, hakancez, lojistisyen, walfpak, diaslayt, psykhe, caglar_1970, Nitalis, Necdet Buluk, Yenici58, Emerse, burhan0534, Hpeker, Yasarozen, Starion, Rahmi şahin, endemtr@yahoo.com, Mikail Erdoğan, Mehmet0011, krib, H. KAYA. GEMLİK., gyunda, yns325, orkali, Eseyemidi, murathan88, melektrikci, Fatihs, canborsa, Enver.Ergin, Gizem Yıldız, Aniello, sorceres, AFAMOTEB, MAydin17, ysquare, mcmert, erakay, mehmet yılmaz, cashercash, Hasann1903, BKAYA, smyzkrkc, ilhannnn01, UnalCevahir, eminmania, firstourlove, muzaffer03, fikretbavuk, gokberkgonenc, mahmutozdemir, eferotti, aktasg, aliyilmaz34, faruk7481, kadirik, Selozcan, SaRCoPhiLiuS, esensml, hondaci06, Kınayu, Fatih55, Neogenetic, uthraven, fzkdevil, Ercücü, Muratrasim, AkvaryumHane, GirayKaan, Noyes, devrimdpt, tathadr, yekk, Baranmeng, Fatih ÇE, recrec, UmitYilmaz, maslow1983, derela, ersel, Burak Dişli, hakanycl, Eray Hatipoğlu, -RBG-, Acil Stop, icelebi, cilbay06, barus, AtlasPoyraz, metin06, gozturk, atlantis917, Dkaya, beyazgul, Leontheprof., vendetta99, vetet, AmazonDream, yavuzger, spontan, spongebob55, Supervenenis, nıhattascı, Quersian, koeklue, ozan_1903, Keremkurt34, WildFish_Keeper, Zafer Aktaş, FurkanYnk, SonGökhan, hakanturken108, 08Umut08, Madeagle, Bitkicil, emregungor, keremyildirim, Adilozatalay, Curse, oktay ak, muraTSkara, peker55, Csumer, DGPK, rifai, Nerogatto, VonROMMEL, hasanbarkin, evrentolga, muratkk, fedaxdello, Emrah44, polat74, wolverin, Speedy, mustafa_t, emrah07, Ogunseyrek, MeRichJane, S r K n, macagil, asabijapon, erulusoy, Stokeley, gattar5050, Sgkblk, Hunt3r, Hak@N, Murat. Yalçın., serdar131977, DRARH, cengo, El fetih, omercldr, Kyc05, SahinTaskin, Timberlake, abunil, erten, Kaan yörük, MertYılmaz, gokil, yucesoy83, pleco-keeper, berkayakkann,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,784,454 Mesaj
  • 406,864 Konu
  • 91 Forum
  • 144,338 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,869 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.