ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1614
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
20 Temmuz 2019 10:14
Toplam Mesaj:
793 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Su Değişimlerinde Aktif Karbon Kullanılır Mı?
Basitçe; suda bulunan yararlı elementleri de tutacağı için bitkili akvaryumlarda karbon kullanılmaz. Sadece yeni kurulumlarda yosun oluşumunu kontrol altına almak için bir süre kullanılabilir.
Gh yani genel sertlik, suda bulunan magnezyum ve kalsiyum tuzlarının toplam konsantrasyonudur. Ph ile ilgisi yoktur.
Kh yani karbonat sertliği, suda bulunan karbonatların toplamıdır. Ph'a etki eden de budur.
Ek bilgi : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tdsveecveph_metre_ile_kh_ve_gh_hesaplanabilir_mi_k889880.asp[/URL]

Sorunuza gelirsek : Su değişimini bitkilere yararlı olsun diye yapmak istiyorsunuz ama karbon kullanarak fark etmeden bunu engellemiş oluyorsunuz. Yapacağınız ağzı açık bir damacanayı doldurup ihtiyacınız olduğunda kullanmak.

Yosun sorununuz için şurayı okumanızı tavsiye ederim, bence başka sıkıntılar var = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yosunlarla_basi_dertte_olanlar_bir_baksin_derim_k798965.asp[/URL]
Kolay gelsin...
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Sordunuz, iyi niyetle vakit ayırıp durumu açıkladım. Israrla tartışmaya yol arıyorsunuz. Yanlış ta olsa, doğru da olsa kimsenin görüşlerini silemeyiz, yanlış olduğunu düşündüğünüz hususları kimseyi iğnelemeden, saygı çerçevesinde düzeltebilirsiniz. Bu başlıkta Ceyhun Bey'in yaptığı gibi.
Ha vaktiniz yoksa, sinirlerinize hakim olamıyorsanız, haklılığınızı bilgi ve delillerinizi kullanarak anlatamıyorsanız başlığa katılmazsınız olur biter, bunları yapabilen insanlar elbet cevap verir. Silinen mesajınızda yaptığınız gibi haklılığınızı polemiğe girerek, kişiselleştirip iğlenelemelerle ispat etme çabasına girerseniz yönetim müdahale eder. Kişisel tartışmalara izin vermez.
[QUOTE=AlperTasci]ne yapalım bizlere tehdit savuran insanları yanlış yönlendirenlere sesimizi çıkarmayalım mı.[/QUOTE]Hata var butonunu kullanın. Yanlış yönlendirdiği hususları da verdiğim örnekteki gibi kişiselleştirmeden düzeltmenizde sakınca yok.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya müdahale edilmesinin sebepleri önceki mesajda mevcut. Hata var butonu kullanılarak bildirilen mesajlardan "polemiğe ve kişisel tartışmaya neden olabilecek kısımlar" çıkarıldı, sizin mesajınızda bir fikir, görüş içermediği, sadece düzenlenen mesajlara yönelik olduğu için havada kaldı ve silindi. (Madde g-2)

Forum kuralları açıktır, kişisel tartışmalara müsamaha göstermiyoruz ve bunu taraflara tarafsız olarak uygulamaya çalışıyoruz. Bakın Ceyhun Bey ne güzel bir makale ile görüşlerini belirtmiş, kimse sansürlememiş, silmemiş. Konuyu kişiselleştirmeden bilgi ve görüşünü paylaşmış, forum ortamında istenen budur. Yönetimin de konuya katılanlardan beklentisi budur, konuları kişiselleştirmeden de fikir ve görüşlerinizi yazabilir, haklılığınızı savunabilirsiniz.
İyi forumlar.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya katılanlar birbirlerini yargılamadan, sadece fikirlerini beyan ederlerse daha doğru olur.

Eğer karşı taraf sizi rahatsız edici bir üslup kullanırsa lütfen tartışmaya girmeyip hata var tuşunu kullanınız. Forumlardaki tartışmaların ciddi bir kısmının üyelerin birbirini uyarması nedeniyle olduğunu saptadık ve sizlerin diğer üyelerle tartışarak gerilmeyip bu konulara zaman ayırmamanız için Hata Var sistemini devreye soktuk. Forum Kurallarımızın G-2 maddesinde de görebileceğiniz gibi üyelerin birbirini uyarmaması gerekmektedir. Lütfen bu konuya hassasiyet göstererek Hata Var'ı kullanınız.

Yine, hobi hakkındaki bir konuyu tartışmak göze ne kadar güzel geliyorsa, konuyu kişiselleştirmek de o kadar kötü gelmektedir. Tartışmaları kişisel boyuta vardırmadan, hobiden saptırmadan sürdürmeli, karşınızdakinin işi kişiselleştirdiğini düşünüyorsanız da kişi ile tartışmayı sürdürmeden, hata var tuşu ile durumu yönetime bildirmelisiniz. Bu tür tartışmalar hem sizi hem karşınızdakini boşu boşuna gerer ve amacı boş zamanları mutlu olarak değerlendirmek olan bir hobinin amacından sapmasına neden olur.

Anlayışınız için teşekkürler...
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yeterli çevrim olmayan durumlarda da nitratla birlikte nitrit ölçümlenebilir.

İlgili bakteriler tankta sırayla oluşur ve çoğalırlar. Kabaca anlatacak olursak ilk ve en hızlı oluşan amonyağı nitrite çeviren bakterilerdir, eğer sayıları az olursa bir kısım amonyak nitrite çevrilemez, bu durumda da testlerde hem amonyak hem nitrit okursunuz. Daha sonra da nitriti nitrata çeviren bakteriler çoğalmaya başlar, sayıları yeterli olmazsa, bu durumda da hem nitrit hem nitrat okuyabilirsiniz.

Yine bütün bakterilerin oluştuğu, amonyak ve nitrit olmayan tankta aşırı su değiştirirseniz değişen ph, ısı, iletkenlik vs nedenlerle bakteriler ölmeye başlar. Bu hatanın hemen ardından karideslerde bir sorun gözlemlemezsiniz ama sorun geliyordur. Aradan 2-3 gün geçtikten sonra artık döngüyü sağlayacak yeterli bakteri yoktur, başa dönmüşsünüzdür ama o sırada farkında değilsinizdir. Önce amonyak sonra nitrit pik yapar 4-5 gün o şekilde geçerse karides ölümleri başlar, kısmetliyseniz sadece cansızlaşırlar. Siz su değişimi yaptığınızı bile unutmuşsunuzdur, sorun nerede diye düşünür, bulamazsınız. Bakteri kültürü atıp beklemek yerine, bari amonyak ve nitriti su değişimiyle atayım derseniz sadece hatayı tekrarlamış olursunuz. Nitrit uzaklaştığından geçici olarak rahatlama olsa da sorun çözülmez. Tank yeni ve filtrasyon da iyi değilse sorun büyür.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yarın stability ekler ve sistemi kendi haline bırakırsanız zamanla her şey yoluna girer. Bu ürünleri devamlı atmanıza da gerek yok, sadece 1-2 ay sonra su değişimi yaparken değiştireceğiniz su kadar kullanmanız yeterli.

Bitkileri de bir an önce ekleyebilirseniz yardımı olur... Ben Esenler'deyim, yakınsanız gelin bir miktar hediye edeyim.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
[QUOTE=fretchord]

Su değişimi haftada 1 %20 yapıyorum.
Bir ara attığım yemler yenmemişti iş yoğunluğundan dolayı petri kabını çıkarmayı unuttum ve bir sonraki gün nitrit ve nitrat patladı.
Akvaryum hacmi 96 litre. Bunun 12 litresi dennerle karides kumu.
Filtre olarak dophin sfp34 kullanıyorum.
25 adet PRL karides mevcut şuan. Başka canlı yok.
Bir kaç tane moss türü mevcut bitki olarak.[/QUOTE]96 litrede 25 canlı için haftada %20 çok fazla, verdiğim linki okuduysanız dünyaca ünlü karides uzmanlarının mesajlarını da görmüşsünüzdür. Muhtemelen o başlıkta yazılan hataları yapıyorsunuz. Tankınızı kuralı da henüz 1 ay olmuş tankınızda biyolojik döngünün oturamamış olması çok normal.

Şu aşamada yapmanız gerekenler ; Su değişimini kesin ve bulabiliyorsanız bir bakteri kültürü edinip üzerinde yazdığı şekilde ekleyin.

1 ay boyunca sadece eksilen suyu tamamlayın, sonrasında haftada 5 litreyi geçmeyecek değişimler yapmaya başlarsınız. Yavrular gelene kadar da böyle devam edersiniz. Popülasyon arttıktan sonra haftada 10 litreye çıkarsınız, onu da 10 lt su çekip sabah 5 akşam 5 lt eklemek şeklinde yaparsınız.

Arkadaşların da belirttiği gibi, hızlı şekilde amonyak, nitrit ve nitratı kullanan bitkiler edinin. Örneğin tilki kuyruğu, elodea, pistia, saz gibi hızlı büyüyen ve ucuz bitkileri tercih edebilirsiniz. Unutmayın, bir bitki ne kadar hızlı gelişiyorsa o kadar çok zararlı tüketiyordur. Şu makaleyi okuyabilirsiniz; [URL]https://www.akvaryum.com/bitkiler_ve_azot_makaler_37_3111.asp[/URL]

Yine filtrasyona yönelik iyileştirmeler yapmanızı da tavsiye ederim. 96 litreye canlıların da zamanla artacağını düşünürsek tek pipo yetmeyecek, en azından bir problem durumunda sistem çabuk çökecektir.
Mesela sunsun hw-603b gibi ucuz mini dış filtrelerden alıp içini sadece sera siporax veya lav kırığı gibi biyolojik filtre malzemeleri ile doldurabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ek : Yemlemeyi de şu sıralar fazla yapmayın, merak etmeyin 3-5 günde açlıktan ölmezler. Yemi attığınızda hepsi üzerine toplaşmıyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir, geri alıp daha sonra verin.
Akvaryuma Karidesleri Ekleyeyim Mi?
O zaman dediğim gibi 20 litre ana tanktan alıp ekleyebilirsiniz, ana tanka da su değişimi olmuş olur. Kurduğunuz tank 3 günü doldurmuş, neocaridinalar için sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Başlığa cevap vermem gerekirse; karides tanklarında nitriti düşürmenin en iyi yolu sağlam bir filtrasyondur. Bunun dışında, su değişimi dahil bütün yöntemler geçici çözümlerdir. Özellikle su değişimi çok risklidir (Şu konuyu okuyabilirsiniz = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/siyah_ari_karides_ve_sakura_kirilir_mi_k851004.asp[/URL] )

Tankınızla ilgili daha çok bilgi verirseniz sizin durumunuza yönelik cevaplar da verebiliriz. (Litre, su değişim sıklığı, yemleme sıklığı, canlı sayısı vs.)

Akvaryuma Karidesleri Ekleyeyim Mi?
Mavi melekler ana tankınızdaysa ve litresi yeterliyse suyun tümünü (40lt) ana tanktan doldurarak direk alabilirdiniz. Risk sıfırlanırdı. Şu anda da 20 litre ana tanktan alarak aktarabilirsiniz, bir sıkıntı olmaması gerek. Not : İki tankında su değerlerinin aynı (çeşme suyu) olduğunu farz ediyorum .

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,471 Mesaj
  • 401,525 Konu
  • 91 Forum
  • 141,845 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,402 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.