ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1646
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
3 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
799 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
23 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Caridina Türleri Bakımı
Bu konu uzun gider ama kısaca değineyim.
Mesela borneo w. bebi'yi koklarsanız maya tarzı bir koku alırsınız. İnternetten beta glukan içeren gıdalar diye arama yaparsanız ekmek mayası ve yulafın en çok bg içeren maddeler olduğunu görürsünüz. Yine şu var; diyelim bir madde var ve karideslere yararlı, firmalar bunu allayıp pullayıp o gram gram kutulara sokmayı iyi beceriyorlar. Yani siz glasgarten bg alıp kullanınca sizin karidesler bg'a doyuyorda benim garipler hiç bu maddeyi alamıyorlar diye bir şey yok aslında. Bu madde soya kabuğunda da var mesela, yedikleri bir çok şeyde türlü türlü yararlı vitamin ve mineraller var, ihtiyaçları olanın çoğunu yediklerinden alırlar zaten. Hatta kaliteli vatoz yemlerinde bizim karidesçilerin daha "keşfedemediği" farklı faydalı besinler de var (aman keşfetmesinler)

Yine mesela yenilebilir montmorillonit kili, kayası diye bir şey var yurdumuzda çıkarılan. Elin Alman'ı, Japon'u bizden tonla ithal edip mineral top, mineral kaya, mineral pearl, toprak, o, bu yapıp ülkemize gramla, litreyle ihraç ediyor. Yine bukashi topu denen bir şey var, en ala bacter ae'dir, yani var oğlu var . Araştırırsanız her şeyin alternatifi var.

Sonuç olarak üretici değil sıradan bir hobiciyseniz ve 1-2 tankınızda karides besliyorsanız; dediğiniz gibi ıspanak, ısırgan otu, dut, soya vb her daim taze temin edip verebilirsiniz, bunları vatoz yemleri ile desteklersiniz. Su ve şartlar da düzgün olursa hiç bir şeyin eksikliğini çekmezler.
Ha siz yine rahat edemezseniz, bacter ae, beta g, bebi gibi biraz komplike ürünleri ekstra olarak satın alırsınız. Zaten gerektiğinden fazla kullanmazsanız 1-2 sene gider, illaki faydasını da görürsünüz (e o kadar para verdiniz).
Vaktiniz varsa ve araştırmayı seviyorsanız alternatiflere de yönelebilirsiniz. Bütçeniz de vaktiniz de yoksa, bunları alıp kullanmadınız diye ölmezler merak etmeyin...

Tecrübesi az, temel parçaları henüz birleştirememiş yeni karides hobicilerine tavsiye edecek o kadar husus var ki, yavru canlıyı verip, peşine hemen bacter ae, bg, şu, bu al tankın yavru dolsun diyemiyorum... O iş öyle olmuyor çünkü...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-09-02 22:16:30[/EDIT]
Caridina Türleri Bakımı
Glasgarten, Shirakura, Dennerle, CSF, BorneoWild aklıma bir çırpıda gelenler. Bu markaların hemen hemen tüm ürünlerini kullandım. Bazısından 5er 6şar kutu bitirmişliğim vardır. Şu an ve 1,5 senedir vatoz yemleri kullanıyorum :) fark olsa inanın o markalara devam ederdim, fazladan 10-15 yavru alsam zaten paraları çıkar.
Ne renklerde, ne üremede, ne de yavru veriminde bariz farklar oluşturuyorlar. Belki biraz sizin psikolojinizi iyileştirirler.
Kaldı ki üstte yazdığım gibi, bazılarının kullanımı acemiler için riskli. Örneğin ; Bacter ae ve özellikle kırmızı baby doz aşımında çarçabuk suyu bozar tetrabits verin daha iyi :)

Bu ürünlerin içinde biraz fark oluşturacak ürünler varsa, BorneoWild Bebi ile Shirakura ebidama'dır. Bu ikisinin içeriğini vatoz yemelerinden karşılamanız biraz zor olur ama yine de değmez. Diğer yemlerin ise 40-50 gramına 75-100 lira arası para verecekseniz bir şey diyemem, cebinize yazık ediyorsunuz.

Şöyle örnek vereyim; Dennerle'nin snow pops, BorneoWild'ın beanne diye yemleri var. Biri 65 TL - 40 gr, diğeri 80 TL - 50 gr.
Bunların koca çuvalını (10 kg) 20 liraya alıp dağıta dağıta bitiremiyorum. Bunların içeriği soya kepeği / kabuğudur. Dennerle bunu ürün açıklamasında açık açık utanmadan, çekinmeden yazar.
Birebir aktarıyorum "% 100 organik soya kepeğinden imal edilen stick yemler tamamen su altına batar. - Yapay koruyucu, renklendirici, balık unu yada kimyasal içermez."
İsterseniz resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.
Bu nasıl bir kar marjıdır? Diğer yemlerin de çoğu vatoz yemi içerikleri ile örtüşür, incerseniz görürsünüz. Eskiden moringa, chlorella gibi malzemeleri yurtdışından temin edip kendim yem hazırlıyordum, baktım ki vatoz yemleri zahmetsiz ve etkili onu da bıraktım. Hayvan küçük olup az yiyince fiyatlar fahiş yemler gram gram

Karides hobisine başladığımdan beri bas bas bağırıyorum, ne diyeyim kullanan yine kullanıyor. Ulaşabildiklerimize de şükür.
Caridina Türleri Bakımı
[QUOTE=mehmet karadağ]Ulvi Bey merhaba, daha geçen ay caridina tankımın toprağını yavru alamadığım için ve bunun sebebinin ph olduğunu düşündüğüm için olduğu gibi değiştirdim. 2 yıllık benibachi idi, şimdi başka bir aktif toprak. Ve hemen yavru almaya da başladım. Yani belki ph'tan başka bir sebebi var ama yine ro suyunu sizin gh plus formulü ile minerallendirip su değişimini haftada yüzde 5-10 arası yapıyorum. Benim merakım fosforik asit veya hidroklorik asit ile değişim suyunun phını nasıl ölçtüğünüz? Bendeki sarı ph metre kalibrasyona rağmen sürekli farklı ölçüyor, Adwa marka aldım o da stabil sonuç vermiyor. Markaların ph test solüsyon kitleri de hiç ekonomik değil. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.. [/QUOTE]Öncelikle bir konuda anlaşalım, üreme çağına gelen caridina karideslerden ayrı ayrı; hagen kum, lav kırığı, 7,6 pH, 700 + mikro siemens iletkenlik gibi çoğu kişinin imkansız dediği absürt şartlarda yavru aldım ve biliyorum ki eğer sizde ürememişler ise başka bir sorun olmuştur.

Yani ph, iletkenlik, toprak vs elbette etkili ama bu şartlarda verim düşük olsa da ürer, çoğalırlar. Atıyorum 6 ph, AT, 250 ms'de doğan 30 yavrunun 20-25 tanesi hayatta kalıyorsa, 7+ph, hagen kum, 500 ms'de doğan 30 yavrunun 10-15 tanesi hayatta kalır. Tank ağzına kadar yavru dolmasa da yavruları dolaşırlarken görürsünüz.

Sanıyorum high tech vari bir sistem, gübreleme ve co2 gibi uygun olmayan şartlarla başlamıştınız. Belki uygulamada bazı şartlar tutmayınca veya küçük bi su değişimi hatasında doğan yavruları kaybediyordunuz, toprak yine fazla gübreyi tutup tuzluluk yapmıştı, bakır tutmuştu, co2 kaynaklı ph oynamaları olmuştu vs vs ama yavru alamamanızı külliyen toprağa ya da ph'a bağlamak doğru olmaz. Yavru veriminde pH, toprak ne kadar önemliyse, canlıyı tanımak, su değişimi, yemleme, su kalitesi, tecrübe ve özellikle çok kurcalamamak ta o kadar önemli.

-----

Asit karıştırma işini 300 litrelik dinlendirme tankında yapıyorum. Osmos sisteminden gelen 0 suyu hazırladığım gh mineralle 200 ms'e getirdikten sonra mikro element gübresi, potasyum iodid, strontium gibi katkılar katıp takribi 230 civarına çıkarıyorum. Benim sistemimde bu suya 2 ml fosforik asit katmak yeterli oluyor.

Bu tankın içinde çalışan bir iç filtre motoru bulunduruyorum ve şırıngaya aldığım asidi akıntıya doğru yavaşça sıkıyorum. Ölçümde adwa ph metre kullanıyorum. Su istediğim değere gelmemişse bir miktar daha asit atıp su iyice devir daim olup karıştıktan sonra tekrar ölçüyorum. İstediğim değere gelene kadar bu işlemi tekrarlıyorum.

Adwa kalitelidir ve işinizi görür, doğru kalibre ettiğinizden ve asit karıştırdığınız suyun iyi devir daim olduğundan emin olun.
Kolay gelsin...
Caridina Türleri Bakımı
Evet AT konusunda görüşlerim pek değişmedi, görünen köy kılavuz istemez, akıl var mantık var. Ezbere onu al, bunu al yetmedi şurada bu var, onuda al demek kolay. İnsanları bir kısım ekstra gereksiz masraflardan kurtarıp keselerine bir nebze katkı yapabildiysem ne mutlu.

Reçine dediğim mixbed olarak geçiyor. Osmos sistemimin sonuna 20 inch housing (kap) içinde purolite marka mixbed reçine ekledim, osmos'un 40-50 ms arası çıkarttığı suyu sıfıra indiriyor. Bu suyu da şu konudaki ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL]) gh mineral ve bazı katkılarla düzenleyerek kullanıyorum. Son sayfalara doğru güncel hali ve ekstra katkılar var.

Sizin hacminiz fazla olmadığı için damacana ile devam edebilirsiniz tabi.
Caridina Türleri Bakımı
+Reçine ile 0 su elde ettiğim için çok az miktarda kullanıyorum, reçinesiz 40-50 mikrosiemens su elde ettiğimde biraz daha fazla kullanıyordum, değişim suyuna kontrollü bir şekilde kullandığınız sürece fosforik asidin bir zararı yoktur. Yine osmos suyuna kullanılmalı, çeşme suyuna kullanılmaz. (Fosfat çok artar)

Benim aktif toprağa bakış açım biraz farklı; AT suyu düzenlemez, su değerlerini osmos, asit, damacana su kullanımı vb belirler. AT ise tanktaki faunayı düzenler, gözenekli yapısı ile karideslerin besini olan canlılara daha iyi bir üreme ortamı sağlar. Bu nedenle de sadece karideslerin ayaklarının değmesi yeterli.
Tanklarımda 4-5 cm lav kırığı vb üzerine 0,5-1cm kalınlığında AT kullanıyorum (lav kırıkları görünmeyecek kadar) Yine AT olmasa da karidesler ürer ama verim daha düşük olur ki 0,5-1 cm AT kullanmanın maliyeti oldukça düşük kalır. Görünümü de güzel oluyor. Kısacası asit ile AT'nin yaptığı şeyler farklı.

Bu canlıları birlikte beslemenizde mahsur yok. Kırma kavramı yoktur caridinalarda, ben kırmızı ile siyahları ayrı besliyorum ama neyin nereden geleceğini bilmek için. Birlikte beslesem de bir sıkıntı olmaz, ya ondan ya öbüründen atar, turuncu bi canlı çıkartmazlar yani. Black pinto dediğiniz canlıları ise taitibee vs istemiyorsanız aldığınız yere sormanızda fayda var, kanında ne olduğunu o bilir.
Caridina Türleri Bakımı
Tds düşürmek için su koşullarında yapacağınız değişiklerin sorunlara yol açma ihtimali var. Bence avantajından çok dezavantajı olur, çok ta yüksek değil, böyle devam edin. 5,5 pH aslında biraz düşük, 6 gibi ph'ları daha çok seviyorlar. Bu 5,5 biraz bizim ülkemizde efsane oldu. Araştırırsanız normali 6-6,5 aralığıdır.

Fosforik asidi biraz azaltıp değişim suyunu 6,5'da bırakırsanız zamanla 6 gibi bir pH elde edersiniz, hızla 6'ya getirmeliyim gibi bir çabanız olmasın. Yavruların olduğu tanklarda tek seferde yapacağınız su değişimi %5'i geçmesin, su değişimlerinden çok etkilenirler kayıp yaşarsınız. Popülasyon çok olursa yine %5 yaparsınız ama sıklığını arttırırsınız. Haftalık 5 litre şu an gayet yeterli o tankta.

Tecrübelerime göre yavrulara ekstra protein yüklemesini doğru bulmuyorum, özellikle tecrübesiz hobiciler o pahalı toz yemleri bir heyecanla alıp boca ediyorlar, hem anaçları hem suyu etkiliyor. Aynı yemlemenize devam edin en fazla biraz yavaş gelişirler, su bozulursa ölürler... Birileri itiraz eder belki diye yazayım; 1,5 senedir sadece vatoz yemleri kullanıyorum ağzına kadar yavru dolu tanklarım ;)

Karışık taiwan pinto derken?
Su Değişimlerinde Aktif Karbon Kullanılır Mı?
Basitçe; suda bulunan yararlı elementleri de tutacağı için bitkili akvaryumlarda karbon kullanılmaz. Sadece yeni kurulumlarda yosun oluşumunu kontrol altına almak için bir süre kullanılabilir.
Gh yani genel sertlik, suda bulunan magnezyum ve kalsiyum tuzlarının toplam konsantrasyonudur. Ph ile ilgisi yoktur.
Kh yani karbonat sertliği, suda bulunan karbonatların toplamıdır. Ph'a etki eden de budur.
Ek bilgi : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tdsveecveph_metre_ile_kh_ve_gh_hesaplanabilir_mi_k889880.asp[/URL]

Sorunuza gelirsek : Su değişimini bitkilere yararlı olsun diye yapmak istiyorsunuz ama karbon kullanarak fark etmeden bunu engellemiş oluyorsunuz. Yapacağınız ağzı açık bir damacanayı doldurup ihtiyacınız olduğunda kullanmak.

Yosun sorununuz için şurayı okumanızı tavsiye ederim, bence başka sıkıntılar var = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yosunlarla_basi_dertte_olanlar_bir_baksin_derim_k798965.asp[/URL]
Kolay gelsin...
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Sordunuz, iyi niyetle vakit ayırıp durumu açıkladım. Israrla tartışmaya yol arıyorsunuz. Yanlış ta olsa, doğru da olsa kimsenin görüşlerini silemeyiz, yanlış olduğunu düşündüğünüz hususları kimseyi iğnelemeden, saygı çerçevesinde düzeltebilirsiniz. Bu başlıkta Ceyhun Bey'in yaptığı gibi.
Ha vaktiniz yoksa, sinirlerinize hakim olamıyorsanız, haklılığınızı bilgi ve delillerinizi kullanarak anlatamıyorsanız başlığa katılmazsınız olur biter, bunları yapabilen insanlar elbet cevap verir. Silinen mesajınızda yaptığınız gibi haklılığınızı polemiğe girerek, kişiselleştirip iğlenelemelerle ispat etme çabasına girerseniz yönetim müdahale eder. Kişisel tartışmalara izin vermez.
[QUOTE=AlperTasci]ne yapalım bizlere tehdit savuran insanları yanlış yönlendirenlere sesimizi çıkarmayalım mı.[/QUOTE]Hata var butonunu kullanın. Yanlış yönlendirdiği hususları da verdiğim örnekteki gibi kişiselleştirmeden düzeltmenizde sakınca yok.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya müdahale edilmesinin sebepleri önceki mesajda mevcut. Hata var butonu kullanılarak bildirilen mesajlardan "polemiğe ve kişisel tartışmaya neden olabilecek kısımlar" çıkarıldı, sizin mesajınızda bir fikir, görüş içermediği, sadece düzenlenen mesajlara yönelik olduğu için havada kaldı ve silindi. (Madde g-2)

Forum kuralları açıktır, kişisel tartışmalara müsamaha göstermiyoruz ve bunu taraflara tarafsız olarak uygulamaya çalışıyoruz. Bakın Ceyhun Bey ne güzel bir makale ile görüşlerini belirtmiş, kimse sansürlememiş, silmemiş. Konuyu kişiselleştirmeden bilgi ve görüşünü paylaşmış, forum ortamında istenen budur. Yönetimin de konuya katılanlardan beklentisi budur, konuları kişiselleştirmeden de fikir ve görüşlerinizi yazabilir, haklılığınızı savunabilirsiniz.
İyi forumlar.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya katılanlar birbirlerini yargılamadan, sadece fikirlerini beyan ederlerse daha doğru olur.

Eğer karşı taraf sizi rahatsız edici bir üslup kullanırsa lütfen tartışmaya girmeyip hata var tuşunu kullanınız. Forumlardaki tartışmaların ciddi bir kısmının üyelerin birbirini uyarması nedeniyle olduğunu saptadık ve sizlerin diğer üyelerle tartışarak gerilmeyip bu konulara zaman ayırmamanız için Hata Var sistemini devreye soktuk. Forum Kurallarımızın G-2 maddesinde de görebileceğiniz gibi üyelerin birbirini uyarmaması gerekmektedir. Lütfen bu konuya hassasiyet göstererek Hata Var'ı kullanınız.

Yine, hobi hakkındaki bir konuyu tartışmak göze ne kadar güzel geliyorsa, konuyu kişiselleştirmek de o kadar kötü gelmektedir. Tartışmaları kişisel boyuta vardırmadan, hobiden saptırmadan sürdürmeli, karşınızdakinin işi kişiselleştirdiğini düşünüyorsanız da kişi ile tartışmayı sürdürmeden, hata var tuşu ile durumu yönetime bildirmelisiniz. Bu tür tartışmalar hem sizi hem karşınızdakini boşu boşuna gerer ve amacı boş zamanları mutlu olarak değerlendirmek olan bir hobinin amacından sapmasına neden olur.

Anlayışınız için teşekkürler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,554 Mesaj
  • 403,755 Konu
  • 91 Forum
  • 142,904 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,615 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.