ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1376
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
21 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
770 [0.35 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
14 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Karides Akvaryumunda Filtre Önerisi
En iyisi taban filtresi ve hamburg filtre hibridi yapmak, işin içine dış filtreyi de eklerseniz tadından yenmez (sunsun b 70-80 lirayda en son)
Sunsun taban filtresinin borusundan çekiş yapacak hamburg süngerinin ötesine atacak.
Bendeki sistemleri görmek isterseniz şu sayfadan itibaren okuyabilirsiniz = [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/karides_uretimi_ve_bakimi_k745677_sn15.asp[/URL]
Kolay gelsin...
Tds Metre Tavsiye
Resmi paylaşılan tds3 cihazı 10 ppm civarı hatalı ölçer tavsiye etmem.

Şunu tavsiye ederim 2 senedir kullanıyorum, 40 lira civarına da bulabilmeniz lazım fazla araştırmadım n11'e vs'de bakın = https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/ec-tds-metre-tds-metre-ec-metre-isi-olcer-356667044

Grindal Kurt Kültürü - Tecrübelerim, Püf Noktaları
[QUOTE=Sinyoooor]Ulvi bey japon balıklarında grindal kurtlar kullanılabilir mi dersiniz? Ne sıklıkla ne kadar verilebilir?[/QUOTE]Japon balıkları otçul ağırlıklı hepçil beslenir. Haftada 1 veya maks. 2 kere verebilirsiniz.
Bakteri Çakışması - Önlem ve Tedavi
[QUOTE=Ahmet0816]Hayırli kandıller ulvi bey,
Bakterı cakışması ile karsılastım 2 ufak boy 2adet de yenı getırdıgım buyuk boy dıscuslarımı kayybettım.
Sonrasinda permasol banyosu yaptım 30sn den karantına tandıkda. Tatrasıklin di galiba bi 5dk da bu ilaçtan banyo yaptırdım
Tankta ise. %95su degısımı ve bakterı kulturu ekledım tum fıltre malzemelenı degıştırdım. Isıyı tekrardan 30a cıktıgında dıscusları trkrardan ana tanka ekledım.
24saat sonra tekrardan permasol banyosumu yaptırsam ıkıtanesı nın mukozasi cok ufak bir kıamında beyazımsı sey var dıyerlerı normal
Napmaliyim sizce[/QUOTE]Size de hayırlı kandiller.
Karantina tankını hiç işin içine sokmayacaktınız çünkü olan olmuş. Tedaviyi yazılan sıra ve şekilde ana tankta uygulamalısınız... Yaptığınız büyük su değişimi ana tankı kurtarmış olabilir ama bir şey söylemek zor, tekrar belirtiler başlarsa bu sefer ana tankta uygulama yaparsınız.
Ro Cihazı Hakkında Kristal Karides
[QUOTE=orhan0624]Ulvi bey hobiye kazandırdığınız deneyimleri, hobici dostlarımıza yardım etme gayretinizi ve hobiyi zorlaştırma değil kolaylaştırma çabalarınızı takdir etmemek elde değil. Gerçekten bunun için teşekkürü bir borç bilirim. Lakin bu cihazlar hakkında 0 bilgiye sahibim o kadar yazılanları okumama rağmen. Gönderdiğiniz linki okudum konu eski olduğu için ilk fotoğraflar gözükmüyor. Yazdıklarınız açıklayıcı lakin Hiç bilmeyen birisi için biraz daha basite indirgemeniz mümkün olur mu? Yazdıklarınızla bir arıtmacıya gitsem halledilir mi?[/QUOTE]Yazılarım faydalı oluyorsa ne mutlu, teşekkürler. Verdiğim link eski ama üçüncü dördüncü mesajlardaki resimler güncel. Kısaca satıcıdan isteyecekleriniz şunlar=5 mikron, karbon, 3 mikron ve 75 gpd amerikan membran. Basitçe hepsi bu

Opsiyonel olarak membran sonrası için mixbed kartuş isteyebilirsiniz (suyu sıfırlar). Eğer bu sistemi ben evde içme suyu için de kullanayım derseniz sisteme bir veya iki mineral kartuş eklersiniz.
Satıcıya da membran sonrasına bir vana koymasını söylersiniz, vanayı açtığınızda su mineral kartuşlara gider ve 200 ms civarı içme suyu elde edersiniz. Vanayı kapatırsanız da su mixbede gider, akvaryum suyu elde edersiniz.
Arıtmacılara bu şekilde anlatırsanız anlar, yardımcı olurlar.[QUOTE=Ahmtkr] Ulvi bey yanlış anlamayın lütfen firmayla hiçbir bağlantım yada ilişkim yok sadece bilgilendirmek için söylüyorum linkini verdiğim ürünün membranıda amerikan malı voltron mı öyle bi markaydı.Bide hazır sizi bulmuşken üründe aktif karbon blok karbon 5 micron sediment filtre var bunları en doğru nasıl sıralamalıyım.
[/QUOTE]Estağfirullah Membran kaliteli ise fiyat uygun, Amerikan olarak bir tek filmtec'i biliyorum voltron'u duymamıştım. Sıralama 5 mikron, karbon, 3 mikron, membran şeklinde olmalı. Çıkışı daha da düşürmek istiyorsanız dediğim gibi sonuna mixbed kartuş ekleyebilirsiniz.[QUOTE=orhan0624][URL]http://zateksuaritma.com/index.php?route=product/product&path=113_137&product_id=321[/URL]
Bu ürün iş görür mü sizce?[/QUOTE]Bu mesajı sonradan gördüm, iş görür evet, Zafer Bey de bu işi bilenlerden, bendeki sanayi tipi 9lt mixbed'i de ondan almıştım. Yalnız o bağlantıları kendi tesisatınıza göre istemeyi unutmayın, hortumu da biraz uzunca alın ki akvaryuma yetişsin, kolaylık olur...
Kolay gelsin.[EDIT]Ulvi Özuğur,2018-05-01 23:25:32[/EDIT]
Gammarus Üretimi?
Üremelerinde bir sıkıntı çıkmaz, her yemi yer hızlı çoğalırlar fakat su 25-26 dereceyi geçtiğinde ölmeye başlarlar.
Ro Cihazı Hakkında Kristal Karides
O 150 liralık ve diğer sistemin membranı %90 Çin'dir. 2 ay sonra çıkış iki katına çıkar 3-4 ay sonra değiştirmek zorunda kalırsınız. Bunlar n11'e %12 komisyon + Kdv veriyorlar, Amerikan membran koysa ne kazanacak.
Membranı amerikan alın (Filmtec)
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/5-li-su-aritma-cihazi-filtre-seti-vontron-membran-P39335770
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/5-li-su-aritma-cihazi-filtre-seti-usa-membran-P19714660
Arada 50 lira fark var. Direk Karaköy'de bir kaç firmayı arayıp havaleyle alarak n11'i aradan çıkartırsanız yarı yarıyaya yakın düşer fiyatları. O parayla da mixbed reçine alır 0 mikrosiemens su elde edersiniz.
Kolay gelsin.
Ro Cihazı Hakkında Kristal Karides
Pahalı olan parça membrandır, diğerleri 10-15 liralık kartuşlar. Eğer Çin malı membran olursa 100 liraya bile toplanır Karaköy'den (Amerikan olmalı)
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/yuksek_hacimli_tanklar_icin_su_degisim_sistemi_k612326.asp[/URL]
Değeri düşüren membrandır, diğerleri etkilemez. Membran sonrası tatlandırıcı vs varsa tekrar yükselmesi normal. 20 ppm'den fazla çıkıyorsa o sistem uygun değildir veya sıralaması yanlıştır.

Sıfırlamak isterseniz mixbed denilen anyonik/katyonik reçine karışımlarını son kartuş / tatlandırıcı yerine ekleyebilirsiniz.

Akvaryumlar için en uygunu da budur
Ani Karides Kaybı
Muhtemelen gübreden etkilenmişlerdir, karides akvaryumlarında eser miktarda mikro element gübresi harici gübre kullanımı risklidir. Su değişimi de eklenince tankın döngüsü sarsılmış olabilir.
Şu konuyu da bir okuyun.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/siyah_ari_karides_ve_sakura_kirilir_mi_k851004_sn1.asp[/URL]
Kimyasal dökülmesi, salınım yapan bir şeyler gibi sebepleri de elemeniz gerekiyor elbet...
Geçmiş olsun...
Kerevit Kopuk Kiskac Ve Bacak
Çıkar evet, sorun yok...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.