ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1181
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
16 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
751 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Ülkemizde Beslenen Tatlı Su Karides Türleri
Yumuşak yapıları olduğu için tozlanmaları normal, bir sıkıntı çıkarmaz. Yine de fazla karıştırmamaya çalışın.[QUOTE=cgrcgds]Herkese selamlar. Tabanda Dennerle Shrimp King Active Soil kullanarak yeni bir tank kurdum. Birkaç kaya , kök ve moss ekleyip suyu doldurdum. Daha sonra dizaynımda ufak değişiklikler yaparken toprağı mecburen az da olsa oynattığımda kömür tozu gibi havalanarak suyu epey bulanıklaştırdı. Hatta elde kömür tozu gibi siyahlık bırakıyor. Daha sonra bir gece bekleyip dış filtreyi kurup çalıştırdım, sonuçta su berraklaştı ama bu bahsettiğim partiküller volkanik patlama olmuş gibi kayaların ve kökün üstünü kaplamış[:)] ilk kez böyle bir taban malzemesi kullandım ve bu normal midir? Yanlış yaptığım bir şey olabilir mi? Bu aktif toprağı bu şekilde fazla kurcalamanın bir sakıncası olur mu?[/QUOTE]
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
Güzel sözlerin için teşekkür ederim, faydalı olduysa ne mutlu.[QUOTE=hakanturken108]1- Metilen mavisini hazırladığımda kaç litre akvaryum suyuna kaç "ml" kullanmalıyım.(bronz çöpçü üretmek için yumurta tankında kullanmak istiyorum)[/QUOTE]Linki eklemeyi unuttun sanırım ama 500 ml suya 2,5 gram metilen mavisi katarak hazırlayacağın çözeltiyi 30 litreye 1 ml şeklinde kullanabilirsin.
Dozajlar çok hassas olmamakla birlikte kilit nokta toz metilenin çinko içermemesi gerekliliği. Hazırlanacak çözelti kayıplara neden olursa dozlamadan çok bu nedenle oluyor.[QUOTE=hakanturken108]2- Metilen mavisini hastalık olduğunda beyaz benek gibi kaç "ml" kullanmak gerekir?[/QUOTE]Aynı oranda hastalıklarda da kullanılabilir.[QUOTE=hakanturken108]3- Saf su için bütçe ayırma imkanım yok. Diy gübreler için hazır damacana su veya kaynatılmış su vb. kullanmıştım ve mantarlaşma vb. olmamıştı. [B]Saf su kullanmasam olur mu?[/B][/QUOTE]Saf su kullanmasan da olur. Daha iyi çözünmesi ve nötr ph dışında bir avantajı yok aslında. Osmos suyu veya benzincilerdeki akü suları ucuz alternatiflerdir.[QUOTE=hakanturken108]4- Hammaddeler sitesinde 5gr metil mavisi 40TL'ye yakın bunu 1-2 gr temin etme şansım olmaz mı acaba? Nitekim 5 gr benim ölene kadar tüm ihtiyacıma yeter gibi.[/QUOTE]Eminönünde kimyacılarda bulunabilir belki ama 5 gr altı satışı var mıdır bilmiyorum. Öm ile ulaşırsan belki yardımcı olabilirim, elimde bir miktar toz kalmış olmalı...
Karidesim Yumurta Mı Almış?
Evet dolu gözüküyor. Sıcaklığa bağlı 20-30 gün arasında yavrular peyderpey çıkarlar...
Karides üretimi ve bakımı
[QUOTE=sadhin]Ph-Kh ilişkisi ile ilgili bir kaç sorum var, yardımcı olursanız sevinirim.
1) Ph ı sabit tutup kh ı arttırabilir miyim?
Bunu neden soruyorum mesela neocaridina üretimi yapanlarda[B] ph:7,5-7.8[/B][B] kh:16-18[/B] [B]gh:20[/B] gibi su değerleri var. Benim musluk suyu değerlerim 48 saat dinlenip havalandırdıktan sonra [B]ph:7.7[/B] [B]kh:4[/B] [B]gh:4[/B] [B]tds:255 µS[/B] oluyor . Bende kh ı 18 e çekmek için mesela Dennerle nin GH KH plus ürününü kullanarak gh ı ve kh ı arttırmak istesem ph a nasıl yansır?[/QUOTE]Kh karbonat sertliğinin kısaltmasıdır (Carbonate hardness), ph ile direk ilişkili olduğu için normal şartlarda kh'ı arttırırsanız ph'da artar.
Ama örneğin mevcut suyunuz zaten 8 ph ise, istediğiniz kadar sodyum karbonat ekleyin 8,5'e çıkmaz. Dolaylı olarak sabit kalır, sabit tutmuş olursunuz. Eğer suyunuz 5,5 - 6 ph ise ekleyeceğiniz azıcık kh ile hemen 7-7,5 'ları bulursunuz. Mesela kh 2-3 olur ama ph 7-7,5'tur.

Yani karbonat sertliğinin ph'a etki ettiği bir doyum noktası var -ki burada karbonatın türleri işin içine girer (bazı karbonat türevleri daha baziktir) ama bu bizi "karidesler hususunda" ilgilendirmiyor. Sonuç olarak Ph 7,5 - 7,7 vs ise boşuna kh'ı yükselteyim derdine düşmeyin, karbonat yemiyorlar sonuçta. İletkenliği çok yüksek kireçli sular daha iyi demek pek doğru değil.

Sizin suyunuz ; ph:7.7 kh:4 gh:4 tds:255 µS ise neocaridinalar için uygun, dilerseniz 500 µS'e kadar gh girebilirsiniz. Kalsiyum gibi kullanacakları mineralleri ekleyeceğiniz için gh'ı yükseltmenizin faydası olabilir. (kalsiyum bazlı kh eklemesi de yapılabilir)[QUOTE=sadhin]2) Her kh değerinin stabil bir ph değeri varmı? Diyelimki kh:18 de iken ph: 7.5 daha stabil diyebilir miyiz? Ki doğruysa çeşme suyu değerlerimi kh ı 10 a çekmek ve ph ı da 7,2 gibi yapmak istiyorum. Yeterli oranlarda ph minus ve kh plus tuz kullanmam ile istediğim değerleri elde edebilir miyim?[/QUOTE]Sanırım 1'in cevabı bu soruya da cevap olmuştur. Karbonatların formları var ve değişkendir.
Uzun vadede soruyor ve ph hiç düşmesin istiyorsanız kaya koyun, yazdığınız katkılardan daha kolay ve garantili olur.
[QUOTE=sadhin]3) Bloody mary ile tangerine kaplan karidesleri birlikte beslemek için gh:10 kh:8 ph:7.2 değerleri ikisi içinde nasıl olur?[/QUOTE]Sizin suyunuz ikisi için de ara değer / uygundur diyebiliriz. (ph:7.7 kh:4 gh:4 tds:255 µS)

Bu arada mavi melek cinsi neocaridinalarımı taiwan değerlerinde birlikte bakıyorum, bir sorun olmuyor.[EDIT]Ulvi Özuğur,2017-11-04 14:29:10[/EDIT]
Ülkemizde Beslenen Tatlı Su Karides Türleri
[QUOTE=Hakan1903]Arkadaşlar bi sorum olacak Karidesler için akvaryumda canlı bitki olması şartmı ve balıklarla birlikte akvaryumda beslenebilirmi yoksa sadece karides akvaryumumu olması lazım ?[/QUOTE]Her balık ile beslenmez, bazı türlerle beslenebilir. Örneğin Full black lepisteslerle besliyorum, bir sıkıntı gözlemlemedim... Bitki şart değil ama ihtiyaçtır; suyu temizler, saklanma alanı sağlar vb.
Yine bitkiler low tech olursa bakımı kolay olur, sadece ışık yakmak yetecektir.
Ülkemizde Beslenen Tatlı Su Karides Türleri
[QUOTE=sadhin]Ulvi hocam teşekkürler bu güzel konu için.

Sarı sakura ile sarı ateş neon arasında sırtta bulunan çizgi dışında nasıl bir fark var acaba, sarı sakuraların rengi daha mı yoğun sarı?[/QUOTE]Orjinal sarı ateş neon bulmak biraz zor, çünkü neocaridinalar arasında en nazlı ve zor üreyen tür bu. Sırtındaki çizgiden ve açık (limon) sarı olmasından ayırt edebilirsiniz. Şu an elimde yok ama örnek olarak şu canlılar orjinal sarı ateştir=
[IMG]http://www.hedefinternet.com/akv/sari-ates-neon-karides.jpg[/IMG]

Bunun dışında sıklıkla turuncu sakura, sarı sakura veya çizgili turuncu sakuralarla karıştırılıyorlar. Hatta kolay üremesi için bilinçli olarak kırdıranlar da olduğu bilinmekte.
Rengi koyu, yani sakuralar gibi doygun olmayacak.[EDIT]Ulvi Özuğur,2017-10-18 16:57:38[/EDIT]
Reeflowers Ph Minus?
Düşük ph'lı pek çok damacana su var. Genelde ucuz ürünler akvaryumlarda kullanılabilir oluyor, yakınınızda araştırırsanız illaki bulursunuz.
Örneğin mayadağ var İstanbul'da, ph'ı 5,4 iletkenliği 70 mikro siemens
Karides üretimi ve bakımı
Sünger sistemini 2 yıla yakın zamandır kullanıyorum, memnunum, pratik ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum.
Refugium'u deniz akvaryumlarında sump bölümünü ışıklandırarak hızlı büyüyen bitkilerle kirlenmeyi giderme / azaltma olarak tanımlayabilirim. Mantık bu, google görsellerden benzer uygulamalara bakabilirsiniz
Siyah Arı Karides Ve Sakura Kırılır Mı?
Her tankın şartları farklı olabilir, başarılı da olabilirsiniz tabi ama taiwan beslenen tanklarda hi tech bitkiler tercih edilmiyor genelde.

Teferruatlı ihtiyaçları olmayan bitkilerle de çok hoş görünümler elde edebilirsiniz. Pratikte sizin gibi bir tankım olmadığı için şöyle yaparsanız hi- tech'te başarılı olabilirsiniz diyemeyeceğim, her halükarda hi tech ve karides zor zanaat. Karides basit, sabit yani değişkeni çok olmayan tankları seviyor, sizin tankınızda çok değişken var. Sorun da burada çıkar. (er ya da geç) Belli bir süre iyi gidebilir sonra bir yerden sorun çıkarabilir. (bitkiler ya da karidesler için)
Ne yardan ne serden vazgeçmem diyorsanız deneyebilirsiniz.
Sağlıklı hobiler.
Bol Resimli Tanganyika Biyotop Kurulumu ve Makale
Karbonat ve magnezyum sülfat (epsom) suda iyi çözünen katkılar aslında, partiküllere onların sebep olduğunu sanmam, başka bir sıkıntı olabilir, bilemiyorum.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,529,017 Mesaj
  • 371,787 Konu
  • 91 Forum
  • 127,481 Forum Üyesi
  • 1,371 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,117 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.