ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Saussure
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
122
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
16 dakika önce
Toplam Mesaj:
1819 [0.56 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
52 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
32
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

Lepistes Yavrusu Yemi Ne Olmalı
Merhabalar, ben de yavru ve yetişkinleri bir arada bakıyorum. Günde beş besleme yapıyorum. Bunlardan ikisi yetişkinleri de doyuracak yemler ve yavru yemleri. Diğer üç besleme ise sadece yavru yemi. Boş bir yem kutusuna biraz su doldurup yavru yemini koyuyorum, kutuyu biraz sallıyorum ve dibe çöken yavru yemlerini şırıngaya çekiyorum, yavrulara doğru sıkıyorum. Miktarı tutturursanız yetişkinler için küçük bir atıştırma, yavrular içini öğün oluyor.

Yavru yemi olarak Omega One Grow (yeni doğanlar için ezip toz haline getirip şırınga ile sıkıyorum), Hikari First Bites, decapsulated Artemia (vermeden önce vereceğiniz miktarı suda bekletmek gerekiyor) kullanıyorum. Ayrıca düzenli olarak çıkarttıpğım canlı Artemia ve mikro kurt kullanıyorum.
Canlı Doğuran Yem Çeşitliliği
Merhabalar, hazırlanma yöntemlerine, kullanılan (ve kullanılmayan) malzemeye göre ülkemizde bulabileceğiniz en iyi marka yemler New Life Spectrum, Omega One ve Hikari markalarıdır.

Bitkisel ağırlıklı yemler:
Omega One Veggie Kelp
Hikari Seaweed Extreme
New Life Spectrum AlgaeMax

Genel yemler (hem etçil hem otçul içerikli):
Omega One Freshwater Flakes
New Life Spectrum Probiotix (bulması zor bir yem maalesef)

Yavru yemleri:
New Life Spectrum Grow
Hikari First Bites
Rotifish Kabuksuz Artemia

Bu kategorilerden birer yem seçerek, üstüne haftada 2-3 kere verebileceğiniz kurutulmuş (freeze-dried) yemler ve haşlanmış ıspanak, bezelye, kabak gibi sebzeler ile dengeli bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Bunlar dışında bütçenize göre aşağıdaki yemleri de alabilirsiniz, ancak olmazsa olmaz değildir;

Omega One Red Seaweed
Omega One Green Seaweed
Omega One Brown Seaweed
Omega One Super Color

Eğer imkanınız var ise yavru canlı artemia hem yetişkinler hem yavrular için çok iyi olacaktır, ayrıca kültürünü bulursanız yavrular için mikro kurt da iyi bir canlı yemdir. Su piresi de yetişkinler için çok yararlı olacaktır. Grindal kurt da hem gençler hem de yetişkinler için iyi bir yemdir. Aşağıdaki linklerde nasıl yapıldığına dair detaylar mevcuttur.

https://www.akvaryum.com/Forum/mikrokurt_kulturu_-_maliyetsiz_artemia_alternatifi_k784966.asp

https://www.akvaryum.com/Forum/su_piresi_uretimi_tecrubelerim_puf_noktalari_vb_k784735.asp

https://www.akvaryum.com/Forum/grindal_kurt_kulturu_-_tecrubelerim_puf_noktalari_k784780.asp

Sera, Tetra gibi markalar da iyidir, ancak içinde balığa yararı olmayan içerikler yukarıdaki üç markaya göre daha fazladır.

Son bir ekleme: Markalar genelde yemlerinde benzer içerik kullanır. Çeşitlilik sağlamak için bitkisel yemi A markası alıyorsanız hepçil yemi B markası almanız yararlı olacaktır.
[EDIT]Saussure,2021-10-21 00:21:51[/EDIT]
Yeşil Lespistes
Merhabalar, balığınız çok güzel, sağlıkla bakın. Sanki lepistes ve endler kırması gibi geldi. Endler balığını bir araştırın, görsellerini karşılaştırın.
Yavru Lepistesler İçin Ekstra Önleme Gerek Var Mi?
[QUOTE=Beginner24]

Cok tesekkurler. Yavrulugun alti fileli oldugundan yem dibe cokunce deliklereen ana tanka karisiyor olabilir buna bir çozumunuz var mi? [/QUOTE]

Eğer büyük balıklar düşen yemleri fark ediyorsa oradan düşen yemleri yerler, sorun teşkil etmez eğer dibe çöküp orada kalmıyorsa. Çöpçü, vatoz ya da salyangozunuz var ise dibe düşenleri onlar bulup yerler. Eğer dip balığı yoksa çok az sıkın, yavruların düşmeye fırsat kalmadan bitireceği kadar. Artemia yumurtası hafiftir, direkt dibe düşmez, yavaş yavaş batar.
Yavru Lepistesler İçin Ekstra Önleme Gerek Var Mi?
Kullandığınız kabuksuz Artemiayı önce suda şişirmek gerekiyor, yoksa yavrunun içinde şişip yavruya zarar verebilir. Öncelikle bir kapta suda bekletin, beş dakika kadar bekletin ve karıştırın. Çoğu dibe çökecektir, çoğu da koyduğunuz kabın kenarlarına yapışacaktır. Bir şırınga ile kabın kenarlarına su sıkın ve yapışan taneleri de suya geri koyun. Dibe çöken yumurtaları şırıngaya çekin. Yavrulara az sıkın, gerisini ana tanka sıkabilirsiniz.
80lt Lik Akvaryumumda Kaç Lepistes Bakabilirim
Tek tankta üretim yapacaksanız 1 erkek 2 dişi alın. Yavru yememeye alışınca iki anneden her ay 20-25 yavru kurtulsa ve büyüse, her şey yolunda gidip satış boyuna gelmeleri 3 ay sürse 75 balık olacak. Ancak bu şekilde üretim yapmak maalesef kalite açısından iyi olmayacak, çünkü dişiler erken döl alacak, hem de kardeşlerinden. Ayrıca büyük yavrularla küçük yavrular yem rekabetine girecek ve boy farkından dolayı küçükler o kalabalıkta beslenemeyebilir. Boylandırma tankı, erkek ve dişileri ayıracağınız ayrı tanklar olmalı üretim için. Tek tankta beklentiniz düşük olmalı. [EDIT]Saussure,2021-10-13 13:34:03[/EDIT]
Lepistes Yavrusu
Merhabalar,öncelikle yavruların azar azar günde 4-5 kere yemlenmesi yararlı olur. Bunun dışında yavruların büyümesi için fazladan su değişimi yapmanız gerekiyor. Eğer küçük akvaryumda çok yavru varsa su değerleri bozuktur, eğer yavru akvaryumunu suyun oturmasını beklemeden kurduysanız su oturmadan amonyak fazlalığı vardır ve gelişimi engeller, eğer kullandığınız filtre yetersiz geliyorsa amonyak ve nitrit birlikte vardır ve bu da yavruların büyümesini engelliyordur.

Sonuç olarak yemlemeyi arttırın, düzenli, sık sık su değişimi yapın, gerekiyorsa filtrasyonunuzu arttırın. Size dekapsüle edilmiş artemia yumurtası tavsiye ederim. Hem fiyat olarak uygun, hem de etkilidir. Eğer bilginiz ve imkanınız varsa canlı artemia çıkarın, çok daha iyidir.

Akvaryum hacmi, filtrasyon, yem markaları konusunda biraz daha bilgi verirseniz daha net yardımcı olabiliriz.
Lepistes Haftalık Diyet Programı Hk.
Birden fazla bitkisel yem markası kullanmak bence iyi bir durum, birinde olmayan bir besin diğerinde vardır. Elinizdeki yemler çoğunlukla bitkisel az biraz da etçil içerik barındıran yemler, ille de ek bir yem almanız gerekmiyor bence. Ama eğer para ayırabilirseniz genel yem de iyi olur. Mesela tester pakette sera vipan 9.90 civarı.

Şu konu da var, bu işin sonu yok. Özel renk arttırıcı yemler, probiyotik yemler, kurutulmuş yosunlar, dondurulmuş yemler, yok içindeki krill şöyle yapıyor, x ürünündeki somon pulları pigment arttırıyor, y ürünündeki Kelp yosunu alaskadan toplanmış, spirulina yosunu, chrolella yosunu gibi bir sürü ürün ve çeşit var. Bunlar hep bu işe ayırdığınız bütçe ile alakalı. Bence elinizdeki yemler sağlıklı yetişkin balıklar için yeterli, alabilirseniz tester pakette vipan da eklenebilir. Şöyle görünüyor:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/101020211933221.jpg[/IMG]

Lepistes Haftalık Diyet Programı Hk.
Öncelikle sebze kısmına katılıyorum, haşlayıp çok küçük küçük doğrayacağınız sebzeler eklemek çok yararlı olacaktır.
Ekleme: Eğer sebze yemiyorlarsa çok çok küçük doğradığınız haşlanmış sebzenin üstüne sarımsak suyu damlatabilirsiniz. Sarımsak suyu sıkması kokulu ve uğraştırıcıdır ancak balıklar bayılıyor. Ek az miktarda olarak saf spirulina tozu da ekleyebilirsiniz.

Sera Guppy ve Tetra Guppy yemlerinin sebze ağırlıklı olduğunu sanıyorum, baktığımda da öyle yazıyor, elinizdeki yemlerin kutularının fotoğrafını atar mısınız acaba? Çünkü Sera'nın sanırım bir Nature serisi var, bir de diğer serisi var.

https://www.petco.com/shop/en/petcostore/product/sera-guppy-gran-nature-food

Şöyle yazıyor: Natural veggie granules without dyes and preservatives. Especially for guppies. Slowly sinking. (Boya ve katkı içermeyen doğal sebze granülleri. Özellikle lepistes içindir. Yavaş batar)

https://www.vetsend.co.uk/tetra-guppy-flakes/

The flakes are high in vegetable ingredients and added minerals to support a healthy growth. (Bu pul yemler sağlıklı gelişimi desteklemek için ağırlıklı olarak sebze ve mineral içerir)

https://www.egeakvaryum.com/urun/sera-guppy-gran-%E2%80%93-100-ml-25185866661

Bunun da üstünde bitkisel yem yazıyor.

Tropical Guppy yemini bilmiyorum, ancak canlı doğuranlar doğada bitkisel ağırlıklı beslendiği için onlar için yapılan yemler zaten bitkisel ağırlıklı oluyor. Yedikleri alglerin içinde bulunan küçük canlıları ve suya düşen böcekleri veya suya bıraktıkları yumurtaları ya da yavruları yerler, bunu simüle etmek için de bu yemlere az miktarda da etçil besin koyarlar. Bu yemler de bu şekilde üretilmiş gibi görünüyor.

Eğer yem alacabilecek durumunuz varsa Tropical yeminin içeriğini öğrenip gerekiyorsa bitkisel ağırlıklı yeme ek olarak hepçil bir yem bile ekleyebilirsiniz. Ben Omega One Freshwater Flakes veya New Life Spectrum öneriririm. Sera Vipan da ben pek tercih etmesem de olabilir. Bu yemi iki günde bir öğün olarak verebilirsiniz.


Yani son olarak şöyle diyebilirim: Haftada iki kurutulmuş yem, haftada iki sebze, eğer genel yem alacaksanız haftada 3, geri kalan 7 yem de bitkisel Guppy yemlerinden. Bu şekilde 9 öğün bitkisel yem, 3 öğün hepçil yem, 2 öğün etçil yem olmuş olacak, çoğunlukla bitkisel yemiş olacak ve dengeli olacaktır.


Başka bir konu da elinizdeki canlı doğuranlar hızla üreyecekler, şimdiden yavru yemi tablosu da yapın bence [:)][EDIT]Saussure,2021-10-10 18:17:08[/EDIT]
Vatoz Saldırısı
Yanlış görmüyorsam vatozunuz genç bir erkek, bu yüzden yer tutuyor. Çöpçüler de dip balığı olduğu için onun bölgesine sık sık giriyordur. Akvaryumun 50 cm olduğunu düşünürsek dibin büyük bir kısmını ele geçirmeye çalışıyor. Mağara, boru ya da vatoz kübü tarzı bir şeyin yardımı olabilir.

Diğer bir ihtimal de eğer vatozunuza özel yem atmıyorsanız yemi ele geçirmek için diğer balıkları kovalıyor olabilir.

Diğer bir ihtimal de her balığın kişiliği farklı olabiliyor, Lepistes, karides ile yaşayan bettalar gördüm, ancak güzel kuyruklu bir Lepistes ya da karides gördü mü affetmeyen betta da gördüm. Vatozunuz agresif olabilir. Genelde kendi bölgeleri dışında kimseye sataşmaz cüce vatozlar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.