ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertSoyumert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1341
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
11 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2649 [0.71 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
218 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

Vatoz
Sorunuza cevap vermek için daha çok bilgi gerekiyor. Eldeki verilere göre emin olduğum tek bilgiyi vermek istedim, o da balığınızın cüce vatoz olmadığı.

- Ana tankı ne zaman kurdunuz?
- Balığı ne zaman aldınız?
- Su değişim sıklığınız nedir?
- Ana tanktaki arkadaşları nedir?
- Ana tank kaç litre?
- Ana tankın genel bir fotoğrafı var mı?
- Filtreniz yeterli mi ve sürekli çalışıyor mu?
- Isıtıcınız var mı, tank ısısı kaç?

Bu sorulara cevap verirseniz daha net bir cevap verebiliriz. Hiçbir bilgi vermeden elim neden çizik diye fotoğraf atsam net cevap alamayacağım gibi bir bilgi olmadan bilen biri de net bir bilgi veremeyebilir. Balığınız sert bir cisme sürünmüş olabilir, deri enfeksiyonu olabilir, su değerlerinden kaynaklı bir durum olabilir, birkaç unsurun birleşimi olabilir, yaralanmış ve yaralı bölge enfeksiyon kapmış da olabilir.

Sıkı bir şekide gözlemleyin, suyu çok temiz tutun, tanka bol hava verin. Seachem Paraguard veya benzeri ilaçlar önerilir duruma ve gidişata göre.

Ayrıca elinizdeki vatozların türünü ve ne kadar büyüdüğünü araştırmanızı da tavsiye ediyorum. Tankı oldukça pisleten, ortalama hobici akvaryumunda olmaması gereken balıklar bunlar aslında.
Vatoz
Merhabalar, balığınız cüce vatoz değil, haberiniz olsun.
Papağan Plati - Xiphophorus Variatus (hi-fin)
[QUOTE=erosennin]İlaçlar akşam elime geçti tedaviye başladım. Henüz bir canlı kaybım olmadı. Bakalım toparlayabilecek miyim? Gelişmeleri buradan yada yeni bir başlıktan paylaşacağım.[/QUOTE]

Yanlış hatırlamıyorsam Metroplex 14 günlük nazik bir tedavi süreci. Eğer yem yiyorlarsa ve davranışlar anormal değilse (halsizlik, hafif sallanma, denge kaybı, iştahsızlık gibi) karnı çökük olanlar çökük kalsa bile normale yakın yaşıyorlar, sağlamlar ise sağlam kalıyor. Başarılar diliyorum [:)]
Safkan Velifera
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/250120231517401.jpg[/IMG]

Üst yüzgeç büyümeye devam ediyor, yaklaşık 2-3 ay daha yavaş yavaş büyüyecek. Renkler iyice oturdu, boy tam istediğim gibi olmadı, 8.5-9 cm arasında kaldı. Boy konusunda yavrulardan umutluyum.

[URL]https://youtube.com/shorts/mXgjtpN6PsQ?feature=share[/URL]

Erkek kur dansı konusunda oldukça ustalaştı ve çok enerjik.

[VID]https://youtu.be/tuaArxZR6tc[/VID]

Yavrular ve dişileri çok beğendiğim hamur yem olan New Life Spectrum Dough Mix yemini yerken çektim. İyi büyüyüp inci beneği iyi olanları ana tankta tutacağım, gerisi kırma tankına gidecek maalesef.
Yem Hakkında
Merhabalar, yetişkin lepistes, moli gibi türler ağırlıklı olarak bitkisel ağırlıklı beslenir, birkaç öğünde bir protein ağırlıklı besleyebilirsiniz. Yavruları protein ağırlıklı, büyüdükçe kademeli olarak bitkisel ağırlık besleyebilirsiniz.
Papağan Plati - Xiphophorus Variatus (hi-fin)
[QUOTE=erosennin]
Flagyl konusunu araştırdım epey. Biraz sorunlu bir süreçmiş. Tanka uygulanması önerilmiyor anladığım kadarıyla. Balığa doğrudan uygulama yapılmış çoğunlukla. Bu kadar ufak balıkta zor gibi duruyor. Bakalım artık atakanın gönderim hızına güveniyorum. Yarın akşama tedaviye başlamış olurum inşallah.[/QUOTE]

En temizi Seachem ürünlerini kullanmak. Eğer yemde kullanacaksanız Focus ile birlikte yeme emdirebilirsiniz, daha etkili oluyor. Suda kullanacaksanız ise su seviyenizi düşürmenizi tavsiye ederim, çok fazla lazım olacaktır.
Papağan Plati - Xiphophorus Variatus (hi-fin)
[QUOTE=erosennin]
Flagylde de metronidazol var acaba ondan bulup versem nasıl olur, dozunu biliyor musunuz?

[/QUOTE]

Maalesef flagyl dozunu bilmiyorum, yararlı bakterilere zarar verip vermediğini de bilmiyorum. Bir de bildiğim kadarıyla Flagyl artık reçete ile satılıyor olması lazım ama ondan da emin değilim. Flagyl konusunda bilgisi olan birisi cevap verse daha iyi olur, ya da geçmiş konuları araştırırsanız bilgi bulabilirsiniz.
Papağan Plati - Xiphophorus Variatus (hi-fin)
[QUOTE=erosennin]

Teşekkür ederim. Elimde paraguard var ama omurgasızların çıkarılması önerilmiş. Nerite ve katil salyangozlarım var. Hadi neriteleri topladım katilleri toplayabilmem mümkün değil. Sipariş verdim umarım elime geçinceye kadar dayanır. Diğer balıklarım da zarar görmez. Üzüldüm çok.[:(][:((][:'(][/QUOTE]

Paraguard karides ve salyangoz olan tankta yarım doz başlayarak kullandım ve birşey olmadı. Siz yine de denemeyin tabi [:)] Zaten Paraguard dış parazite iyi geliyor, sizin balıkların muhtemelen sindirim sistemlerinde sorun var, metronidazole etken maddeli antibiyotik etkili olabilir.

[EDIT]MertSoyumert,2023-01-24 19:46:45[/EDIT]
Papağan Plati - Xiphophorus Variatus (hi-fin)
[QUOTE=erosennin]

Karnı çökmüş gibi duruyor daha yakından bakacağım. Önereceğiniz ilaç var mı?[/QUOTE]

Merhabalar, maalesef şu ana kadar karnı bu kadar içine çöken balığı kurtaramadım, ancak diğer balıkları koruyabildim. Bu balıklar kurtulsa bile bir miktar düzelebiliyor.

Şu iki ilacı talimatlara göre yeme karıştırıp verirseniz diğer balıklara bulaşmasını engelleyebilirsiniz:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/240120231642461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/240120231643011.jpg[/IMG]

Maalesef çok pahalıya geliyor. Muadil olarak Flagyl+Cipro gibi ilaçları araştırabilirsiniz.
Flagyl İle Sonuç Alamiyorum
Merhabalar, aşağıdaki sitelerden bu ilaçları temin edebilirsiniz:

[URL]www.atakanpetshop.com[/URL]
[URL]www.evcilal.com[/URL]

Bu iki firma da güvenilir, sorun çıkması zor, çıksa bile telafi edecek firmalardır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.