ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
stormare
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
741
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Kasım 2013 22:41
Son Ziyaret:
21 Ocak 2018 11:16
Toplam Mesaj:
439 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
83 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkin aksoy
Doğum Tarihi:
27 Haziran 1984
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Beden Eğitimi Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkin Aksoy 60x40x40 Balta balığı, Panda cory, Neon tetra, Otocat, Cüce albino mavi göz, Agassizii fire red. Ryukin, Ranchu, Oranda, İnci gövde (Mazide Kaldı 2) Neon Tetra - Otocat - Nerite - -Pigme Cory -Apistogramma İnka (Mazide kaldı)

SON 10 MESAJI

Yeniden Apisto..
Benimkiler manyak daha doğrusu her daim tetikteler. Yem verirken elimi suyun üstüne getirdiğimde kaçıyorlar. Yem attığımı anladıklarında hemen su üstüne çıkıp yemi yiyorlar. Bazen yemleri akvaryum suyunda ıslatıyorum. Akvaryum suyunu bir kap ile alırken yem zannedip elime atlıyorlar. Yani sizin anlayacağınız ne yapacaklarını kestirmek zor :)
Madagascar filmindeki penguenlere benzetiyorum onları.
Yeniden Apisto..
[QUOTE=MurathanM]Ben su değişimi yaparken ağzıma giriyordu balta balığı... En az 4-5 kere kurtarmışlığım vardır. 6 taneden 2 si tabii ki ben tatildeyken atlamış yapacak bir şey yok...

Buğranın çok güzel hikayesi vardı baltalar ile ilgili. [:)))][/QUOTE]
O hikayeyi bilmiyorum da ben de birkaç defa zeminden balta topladım. :)
Videodaki gibi bir an yerlerinde durmuyorlar. Anca güneşleni gibi su akıntısının karşısına geçtiklerinde duruyorlar.
Yeniden Apisto..
[QUOTE=Iskarmoz]Doğru, baltalar için en ufak boşluk bile risk ama 2 haftada özellikle alışık oldukları ve iri balıklardan korkmadıkları bir akvaryumdan atlama ihtimalleri epey düşük. Güvenilir komşu varsa daha iyi ama tabi.[/QUOTE]
İstisnasız her yem verişimde 1 tanesi su üstüne zıplayıp bana su sıçratıyor yem kapmaya calışırlarken. :)
Şimdilik 3 günde 1 komşu yardımı mantıklı duruyor.

Herkese çok teşekkür ederim ilginiz ve yardımlarınız için.
Yeniden Apisto..
[QUOTE=MurathanM]Atlayan balıklara dikkat derim [:)]

Dediğim gibi, komşun 3 günde 1 bile gelse yeterli gelir. Balıklar sağlam bir diyetten geçmiş olurlar [:)]

2 günde 1 verecek, 2 hafta su değişmeyecek ve balık sayında 3-5 tane olmadığından sisteme sıkıntı verebilir. Bu yüzden 3 günde 1 yem iyidir.[/QUOTE]
Haklısın 3 günde 1 daha mantıklı duruyor. :)
Su değişimi sorunu olmasaydı otomatik yemleme de harika çözüm olacaktı.
Yeniden Apisto..
[QUOTE=Iskarmoz]Ben hiç yapışma sorunu yaşamadım otomatik yemlemede. Aşırı nem olmalı diycem ama zaten makine döndükçe pullar birbirinden ayrılıyor ve makinede aylarca durmuyor yem. 1 hafta aç kalacaklarsa sorun olmaz. Daha uzunsa ucuz bir yem makinesi bile kullanılabilir, günde 1 veya 2 defa normalde yediklerinden daha az bir miktar atar. Az olması daha iyidir, fazla olursa kalan yemlerin zamanla ölümcül sonuçları olabilir.[/QUOTE]

Teşekkür ederim. 2 haftalık bir süre olmayacağım. Akvaryumun üstünü kapalı tutmam gerek çünkü baltaların hepsi ölümlerine zıplarlar :)
Polikarbonu yemlerin gireceği şekilde delmeliyim. [EDIT]stormare,2018-01-10 22:56:20[/EDIT]
Yeniden Apisto..
[QUOTE=Emre Zaim]

Alternatif olarak, otomatik yemlik de kullanılabilir. [/QUOTE]
Yemlerin buhardan birbirine yapışıp kalma sorunu oluyor diye biliyorum. Onereceginiz bir ürün var mı ?
Yeniden Apisto..
Çok teşekkür ederim :)
Tecrübeler, balıklara zarar vermeden biriktiğinde daha da mutlu oluyor insan.

Vatoz ve fire red dişisini bugün itibariyle siteden iki arkadaşa hediye ettim. İkisine de iyi bakılacağından eminim. Antalya'ya gitmeden elden çıkartabilmiş olmam beni çok mutlu etti. Umarım dediğiniz gibi antalya dönüşü kötü bir durumla karşılaşmam. Karşı komşudan her gün olmasa da 2 günde 1 yem vermesini isteyeceğim. Yem oranlarını kendim kablara bölüp ayarlamayı düşünüyorum. Yani ayarladığım miktarı direk akvaryuma boşaltacak.
Yeniden Apisto..
Emre Bey merhaba ilginiz için teşekkür ederim.
Dişileri eklememdeki düşünce hem agassizilerin 1 e 2-3 d şeklinde bakılabileceği hakkında yazılar hem de eğer hepsi tankta bölge edinirse seyir keyfi artacağı ayrıca yavru alma şansımın da artacağıydı.
Bu deneyimden sonra dediğiniz gibi gerçekten tek çift ve huzur en güzeli.

Şimdilik sular duruldu. Vatoz konusu ise hiç sevmediğim bir canlı. Hediye olarak gelmişti. Biyolojik dengenin oturması adına kabul etmiştim. Daha sonra ise zamansızlıktan akvaryumdan çıkaramadım. Sonra da akvaryumu mesken belledi ve yakalanması zor oldu. Eğer üretim yapmayacaksam bir daha yollarımızın kesişeceğini sanmıyorum :)
Yeniden Apisto..
Tekrar merhaba
Yoğunluktan dolayı uzun zamandır bir güncelleme yapamadım. Bu süre zarfında büyüklerin sözünü dinlemeyerek fire red çiftimin yanına 2 dişi daha aldım.

Başlarda acaba aldıklarım dişi değil mi diye düşündürseler de sonrasında dişi olduklarını anladım. (tabi bunda yabancı apisto sayfası da yardımcı oldu)
Tankta 3 dişi olunca erkek neye uğradığını şaşırdı. Nereye kur yapacağını bilemedi. Yeni dişiler yüz vermedikçe delirip kovaladı. Eski dişim ise daha önce erkeğe cool dişi rolünü oynarken tanka eklenen yeni dişilerle birlikte erkeğin peşinden ayrılmayıp ben erkeğimi yedirmem diyerek yeni dişilere evin sahibinin kim olduğunu göstermeye çalıştı.

Çok çetin sürtüşmeler oldu. Hatta bir ara büyük bir hata ettiğimi düşünüp yeni dişileri ayırmaya çalıştım. Fakat yakalayamadığımdan bundan vazgeçtim. Tankta saklanma alanlarının bolluğu bu sürece yardımcı oldu ve balıkları kaybetmedim.

Ardından yeni dişilerden biri kendine bölge edinmeye başlayıp erkeğe kur yapmaya başladı. Eski dişi ise bu durumu görüp her yerde erkeğe kur yapmaya başladı. Bir ara bölge edinen yeni dişi erkekle baya sarmaş dolaş hindistan cevizinde zaman geçirdiler. Daha sonra dişi bölgesini daha çetin savunmaya ve erkeği bile kovalamaya başladı. Tamam dedim yumurta var sanırım diyerek ümitlenmeye başlamıştım ki tankın belası vatoz hindistan cevizinden ayrılmamaya başladı. Kapıdan kovsa bacadan girerek hindistan cevizini boydan boya kendince temizleyerek emdi durdu. Tabi yumurta varsa da onları da emmiştir diye düşünüyorum. Bu durumu daha önce eski dişinin bölgesini savunduğu esnada yine oralarda dolanarak yapmıştı. Velhasıl 3 günlük uğraş sonunda bugün vatozu yakalamayı başardım ve tanktan ayırdım. Bir daha bol dekorlu bir akvaryuma vatoz ekleme gafletine düşmeyeceğim. Şimdilik kendisini hediye edeceğim forumdan bir arkadaşıma ulaştırana kadar misafirim.

Gelelim bölge edinemeyen diğer yeni dişime; maalesef ortalıkta dolandı durdu. Herkesten şamarı yedi. Ne erkekle kurlaştı ne bölge edinebildi. Durumuna çok üzülmeye başladım. Ve onu da tanktan ayırdım. Asla yem yemekten vazgeçmediği için güçten düşmedi. Kovalanacağını bile bile yemleri afiyetle mideye indirdi. Şuan uzun süre sonra huzura ulaştı. Yeri çok iyi olmasa da tek arkadaşı ele başı vatoz. Buradan duyurayım. Ayırdığım fire red dişisini uygun tank koşulları olan bir arkadaşa hediye edeceğim. İstanbul içi olsun zira kargo ya da otobüsle yollama işi maalesef beceri alanım dışında. Elden direk teslim ederim. Pazar günü 2 haftalığına Antalya'ya gidiyorum. Bu yüzden pazardan önce elden çıkartabilirsem çok iyi olacak.

Tankta şuan durumlar gayet güzel. Tankın tam ortasındaki anubias aslında iki imparatorluğun sınırını belirliyor. Eski dişi anubiastan sağ tarafı yeni dişi ise sol tarafı almış durumda. İstisnasız bir dişi alanını terkedip düşman sınırına geçtiği anda diğeri sınıra kadar kovalıyor. Kendi alanına kadar kaçan dişi kendi alanına girdiği anda ise hop bir anda geri dönüp burası benim der gibi alanını koruyor. İzlemesi gerçekten çok keyifli. Erkek ise çok agresif. Yüz bulamadığında kovalıyor dişileri. Kısır mıdır nedir çok dertli.

Endler dişilerimden elimde 2 yavru 1 anaç altı kaldı. Erkeğe dişi bulamadım. Hali baya içler acısı. Umarım 1-2 dişi bulup yanına ekleyebilirim. 3-4 adette balta balığı temin etmek istiyorum. Çok uzun oldu kusura bakmayın. Şimdilik bu kadar. İyi geceler

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153370/100120180110241.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153370/100120180110481.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=-0-HvT6SfXA&feature=youtu.be[/VID]
Türk Yıldızları
Maşallah çok güzeller. Emeklerinize sağlık.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,546,627 Mesaj
  • 374,087 Konu
  • 91 Forum
  • 128,570 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,015 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.