ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
YAYD06
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
91
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Nisan 2017 00:32
Son Ziyaret:
21 Ekim 2020 17:30
Toplam Mesaj:
26 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
14 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yavuz AYDIN
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1969
Yaş:
51
İl:
Ankara
Meslek:
Emekli
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yavuz A.

SON 10 MESAJI

Dıy Twinstar
[QUOTE=AliKURT]Kullanılan telin paslanıp paslanmadığını güncel atarsanız sevinirim. Emeğinize sağlık görüntü güzel. [:)][/QUOTE]

Sanki paslanma değil de kireç birikmesi gibi oluyor. Orijinal reaktörde de kireçlenme oluyormuş, onu da sitrik asit (limon tuzu) çözeltisinde birkaç saat bekleterek hallediyorlarmış.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/250920201831001.jpg[/IMG]

Erime net şekilde belli olmaya başladı. Şekilde görüldüğü gibi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/250920201830271.jpg[/IMG]

Bu arada reaktörü yatay veya dikey değil, yaklaşık 45 derece açıyla yerleştirdim. Böylece reaktörün içinde biriken hava baloncuğu kolaylıkla çıkabiliyor.
Yatay yerleştirdiğimde telin örgüsü çok sık olduğu için hava birikmesi oluyor, arayı doldurunca iletkenlik yok olduğu için elektroliz olmuyordu muhtemelen.
Dikey yerleştirdiğimde ise bu hava üst tarafta sıkışıp kalıyor, basınç artınca biriken tüm kireci dışarı püskürtüyordu.

Keyifli hobiler, sağlıklı günler. [:)]

Dıy Twinstar
Mrb.
Biraz daha araştırma yaptım. Bugünlerde Fakir'in havayı temizlediği, mikropları öldürdüğü söylenen yeni bir ürününde (Hypo Clean) de bu sistem kullanılıyor sanırım.
Bu sistem seralarda sulama suyu depolarında da kullanılıyormuş. Sera bitkilerinin köklerindeki hastalıkları, çürümeyi vb. önlüyormuş. ABD'de bununla ilgili bir site buldum.
Bu sistemle sulanan sera çiçeklerinde gözle görülebilir biçimde büyüme gösterdiğini kanıtlamışlar. Reklam mıdır bilmiyorum tabi. (Sitede bu sistem ve hava taşıyla suyun oksijence zenginleştirilmesini karşılaştırmışlar. Bu yöntemin hem hesaplı hem de etkili olduğu söyleniyordu.)
Bu sistemde elektroliz için anot ve katot titanyum kaplama teller kullanılıyor. Salgından mıdır bilmiyorum ama şu anda İnternette hiç titanyum kaplama elektroliz teli bulamadım.
Çin'de var ama hem gelmesi uzun olur, hem de kalitesini bilemiyorum. Çay süzgeci bir miktar yıpranma ile çalışmaya devam ediyor. Ama bir defa tel koptu, izolasyonu sağlamlaştırdım, iyi gidiyor şimdilik. Biraz daha idare etsin moss teli ile değiştireceğim.
Bu arada balıklar sağlıklı, sorun yok. Bir seferinde çalıştığı esnada üzerindeki ramshorn şok geçirip düştü, [:(] bir süre sonra uyanarak yoluna devam etti. [:iyi:]
Cüce vatoz yakınındayken biraz rahatsız oldu gibi ama ciddi bir sorun yok şimdilik. Uzaktaysa etki etmiyor.
Tabi sistemi zaman ayarlı prizle emniyet açısından her üç saatte bir üç dakika çalıştırıyorum.
Bitkilerden epeydir uyumakta olan lotus yeni sürgünler verdi. Saz bitkisi sanki bahar gelmiş gibi sürgün çıkardı, çiçek açacak. Açınca paylaşırım. Micralar, sessiflora, rotala vb. gayet iyi gelişiyor. Gübre, ışıklandırma süresi gibi faktörlerde hiçbir değişiklik yapmadım.
Kahverengi yosunları önlemede çok iyi. Fazla bir saç yosunu sorunum yoktu ama bir parça denemek için temizlemedim, onda da zayıflama oldu, yeni saç yosunu görmüyorum. İlave olarak suyun berraklığını artırıyor.
Yeşil nokta yosununa ve sakal yosununa karşı etkisi yok gibi görünüyor. Onlar için de bu siteden öğrendiğim Excel'in ölümcül etki yaptığını biliyorum. Denedim gayet başarılı. Şırınga ile üzerlerine az miktar uygulayınca hem sakal, hem de yeşil nokta yosunları yok oluyor. Tabi malum Excel kullanırken dozaja çok dikkat etmek gerekiyor.
Şimdilik güncelleme bu kadar. Gelişme oldukça yazarım.
Keyifli hobiler, sağlıklı günler diliyorum. [:)] [:nazar:]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/230920201441251.jpg[/IMG]

Abisi ben büyüdüm...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/230920201441541.jpg[/IMG]

Abilerle yüzyüze eğitime gidiyorum... :)))

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/230920201442281.jpg[/IMG]

[:nazar:]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/160920202301461.jpg[/IMG]

Oooooo! Dünya burası mıymııışşş? Yemyeşil ne güzelmişşşş...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/160920202301481.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196197/160920202301501.jpg[/IMG]
Dıy Twinstar
Eline sağlık Furkan kardeşim, çok teşekkürler.

Bu arada ilave bilgi, çay süzgeci biraz zayıf kalıyor, ilk denememde teli eritme, süzgeçte kopmalar vb. oldu. Moss teli deneyeceğim, sonuçları paylaşırım.
Kablo olarak da 2 X 0.75 değil, 2 X 1 veya 2 X 1,5 kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Kiraz Karides Yavrularım Ters Dönüyor
Karides konusunda çok tecrübem yok ama, bitkileri klorsuz suda iyice arındırdınız mı?
Genelde bitkiler yoğun gübreyle büyütüldüğü için üzerinde kalıntı olabiliyor.
Özellikle de bakır türü gübrelerin karideslere özellikle de yavrulara zararlı olduğu söyleniyordu.
Dıy Twinstar
[QUOTE=Samettkeskin]

Ozellikle ise yarayan seylere zarar vermeyip sadece istemedigimiz seylere zarar vermesi cok ilginc ictigimiz ilacin bile yan etkisi varken hem de aslinda bana gore bu hobinin guzelligi bu "ugraşmak" adi ustunde hobi yani bakim yapmak olusan sorunlarla basa cikmak bilmedigimiz seyleri arastirmak acikcasi benim herseyden uzaklasip kendimi buldugum bir ugras bu o yuzden baliklarin sagligini etkilemiycek hicbirseyi engellemeye calismiyorum ben yosun mu oldu olsun hafta sonu kos kos oturacagima temizlerim diye dusunuyorum mesela bu haftasonu dis filtre yapmayi dusunuyorum 10 litrelik tursu bidonundan [:)))] (beni yanlis anlamayin sadece bu hobinin benim icin ne ifade ettigini anlatmak istedim bunu da neden yaptim bilmiyorum gerci )[/QUOTE]

Güzel düşünce tabi, ben de oturdum uğraştım, bir ton para vereceğime bir arkadaşa 3d yazıcıdan reaktörü yaptırdım, çay süzgecini kestim, kabloyu bağladım, silikonladım vb.
Zaten öyle öldüm misali yosun sorunum yok, olanı temizliyorum. Co2 sistemi için de DIY yapıp epey uğraştım. Baktım olmuyor Çin'den ucuza limon tuzu+karbonat sistemi getirttim. Vergi yokken tabi. İki yıldır sorunsuz kullanıyorum.
Ama bazen de iş yoğunluğundan haftalık su değişimini aksattığım bile oluyor. Bu bir nebze sorunu giderirse ne ala. Gidermezse işe yaramıyor deyip çıkaracağım tanktan.
Dediğim gibi seyrettiğim videolar reklam olabilir, ama olumlu yorum yapanlar da var. Onun için denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Yapıcı eleştiri her zaman başım üstedir. [:iyi:]
Ayrıca yapacağınız dış filtreyi de paylaşırsanız biz de faydalanırız.
Keyifli hobiler, sağlıklı günler diliyorum. [:)]

[QUOTE=serhat480]

Merhabalar ürünü denemedim ama çalışma mantığını birazda olsa anladım.Suda elektroliz yaparak yosunların ihtiyacı olan şeyleri elektrolizde kullanılıyo diyebiliriz.
Akvaryumlarımızda en çok populasyonu buyuk ihtimalle yararlı bakteriler oluşturuyordur.Kısa süreli kullanımda yararlı bakterilere dişe değen bi zarar vermiyeceği bi gerçek ama yararlı bakterilere zarar vermiyo diyemeyiz.Kullanırken süre konusunda titiz davranmanızı öneririm.[/QUOTE]

Uyarınız için teşekkürler, [:iyi:] mantıklı tabiki. Zaten dediğim gibi iki saatte bir-iki dakika çalışacak. Ticari sistemde de muhtemelen o şekilde çalışıyor. Deneyip göreceğiz.
Dıy Twinstar
[QUOTE=Samettkeskin]Bu ne ise yariyor acaba ? Birde hoparlor kablolari 2x2.5 degil 2x0.75 sizinki de ondan gibi ben mi yanlis gordum acaba [/QUOTE]

Doğru Samet bey, özür diliyorum, internetten bakıp yazmıştım. 2 X 0.75 olacak. 2 X 2.5 ile 600 volt verebilirsiniz [:D]
İlla hoparlör kablosu şart değil, düşük güç elektrik kablosu da olur sanırım.

Ben yeni kullanmaya başladım. Bazı yosun türlerini önlediği, balık ve karideslerin sağlığına olumlu etki yaptığı söyleniyor. Reklam mıdır bilemem ama Youtube'da
kullanılan ve kullanılmayan aynı şartlardaki akvaryumların videoları vardı, bir süre sonra kullanılmayanda yoğun saç, yeşil ve kahverengi nokta yosunları oluşurken
twinstar kullanılan akvaryumda oluşmuyordu. Yararlı bakterilere zarar vermezken balıklara zararlı tek hücreli canlıları öldürdüğü söyleniyor.
Deneyip göreceğiz bakalım.
Keyifli hobiler, sağlıklı günler...[:)]
Dıy Twinstar
[QUOTE=Akvarist Görkem]

Onların gözenekleri çok geniş oluyor. Şu süzgeçlerden kesip kullanmayı düşünüyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/150859/100920202145351.jpg[/IMG][/QUOTE]

[:iyi:]

[QUOTE=lazarusv20] Ben teşekkür ederim Yavuz Bey, en kısa sürede sizin hacme uygun 2 ayrı modda ölçüp bu konuya yazarım. Bilgi, bilgidir. Bulunsun. [:)][:iyi:][/QUOTE]

Çok teşekkürler, büyük bir bilgi boşluğunu doldurmuş olacaksınız. Hiç bir sitede, İngilizce siteler dahil bilgi yok bu konuda. Sır gibi saklamışlar inanın.
Dıy Twinstar
Görkem bey, birkaç videoda çay süzgeci yerine moss sarılan paslanmaz çelik tel de kullandıklarını gördüm, 5 X 5 gibi.
Reaktörü kare / dikdörtgen yaptıracaksanız daha uzun ömürlü ve sağlam olur. Bilginize...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 307 Online Kullanıcı, 167 Üye

Online Kullanıcılar

TheCoffin, Carl, MetinSungu, biacar, Chensy, mutlubaba, Burak Dişli, emresarikaya, Nitalis, KadirTanyeri, Panzivay, bekir erdem, Kınayu, EmreCev, brkpkdgn, BenAykut, celalabay, Impheatus, muzaffer_81, dream7, MiSoSiKiaN, sedatyagli2004, Emr35, Tolgahan.usta, halilsa, yasinenes, osman-01, Cruelm, jueJ., Xcancan, Hasmetmeap, Sisyphos, BoraER, beyazgul, darkblue2, volkan81, S4met4ksoy, forester64, tosbag, Koksal Gurkan, bicerilker, By_KadircaN, diper, Balikcionur, KuruAkvaryum, Hasan117, HaydarGul, mosquit0, Shadow82, koraysoylu, psykhe, Beta_balik, Ugur79, CGDSNLR, Curse, kuzeyyildizi, aengela, Gihot, H.e.k, wmelontr, Samettkeskin, independent, vendetta99, busra1999, DrFatih, HarunYldrm, lebowskia, berkesim, cceviz, goldfishlove, Mete Duru, Toxema, oktaysarigan, Sakido, Rafayella, capp, mereny, lazarusv20, kvolkan21, Quersian, Ilgın, gandalfthegrey, serhat480, Supervenenis, cizgi, m8lankolik, erhant2005, Merveada, cansolak, de4b5, Discusss78, hero1907, AmazonDream, giyotyn, BoluluBurak, alaiyes, kadirik, GüneyÜNVERDİ, Tutuncu11, Ramshorn, Trakia, brigantes, Kagan, Yorum yapmaz, frknsyl, suslu_78, Flexa, Acemi_34, Serkanjb, AhmetCans, Nestor, nero1299, mlh06, Seçkin, Alidilmen, praksis, Erdem82222, Ccan, hakanhobi, RuLing, umitvural, emregungor, Sparrowhawk, fırat açık, Erazer, darkandcold, legion, emn76, fotofiliz, mustafadonmez76@, sirhill, goldfishparadise, frknorl, Nursun, Yurt71, bkartal, muyat, ss23, Dogan333, Heidfeld, KingKong, wolfet, brsbngl, Ali Can DÜLGER, MalawianKeeper, FurkanYnk, ibolat, Arifhb, Mycnr, Trop006, Aktasefe, LEGEND59, hanil, erayyzc1, replacka, abdullahk, hakan994, Kerem Kalkan, LifeLine, MertA, mahoni514, ereneroglu, Aspendos, omerkoylu, gorkemortakci, aXarayli, onur228, Adil 1985,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.