ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fate
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
449
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Mart 2014 14:02
Son Ziyaret:
14 Aralık 2018 11:57
Toplam Mesaj:
898 [0.52 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
167 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1984
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Gökhan

SON 10 MESAJI

15000 Litre Tank
Arkadaşların dediği gibi özel üretim akrilik gerekli. Bu ölçülerde yurt dışı dahil olmak üzere standart olarak akrilik üreten fabrika yok. Büyük ölçüde akvaryum yapan firmaların geneli kendi üretiyorlar.
Türkiye'de de akrilik ve pleksi üretimhanelerine özel sipariş ile yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum, ancak bunun hesabını onlar yapamaz.
Siz gerekli kalınlığı şekli,ölçüleri verirseniz üretimi yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi üretimhaneler ile konuşmak lazım.
[EDIT]fate,2018-12-10 08:16:14[/EDIT]
Akvaryum Suyuna Çamaşır Suyu Yosun
[QUOTE=grkm38]Sonunda hatalarımı ve doğrularımı gördüğnüz için teşekkür ederim bu edindiğim bilgiler eksik olabilir ama bu konunun eksik yeri tamamlanır diye yazdım ve herkes linç etti doz önemli ama şuan için kendi uyguladığım ve zarar almadığım doz deneme yanılma yoluyla 1 2 damla 100L canlıları çıkarmaya gerek yok çok az bir miktar zaten tabiki 10 damlada olabilr ama deneyip zarar görmediğim doz 1 2 damla birde yosun için oksijenli su var ama dozunu bilmiyorum her şeyi biliyoruz dozu bilmiyoruz .[:?][/QUOTE]

Ace mi, kosla vanish mi?


Zihni Sinir Projesi
[QUOTE=mehmetkkten]Arkadaşlar 100*35*50 bitkili co2li bir tankı şenlindirmek istiyorum mevcut florasanlı ışığım yetmiyor üstü açık kapak olamayacak bir şekilde aydınlatma için minik led di kabloydu trafoydu vs ile uğraşmadan direk 100 watlık bir projektör kullansam nasıl olur[:)] verim alabilirmiyim fotosentez durumu ve balıkların rahatı açısından bir sıkıntı olurmu [:)][/QUOTE]

Hocam co2 desteği istemeyen low tech dediğimiz bitkiler yetişir büyük ihtimalle. ( saz, tilki kuyruğu gibi.) Ancak Co2 desteği isteyen bitkiler genelde ışığın gücünün yanında, gelişimi için uygun spectrum rengi ister. ( rotala mavi , cuba - kırmızı/beyaz gibi ) . Düz projektör büyük ihtimalle sadece beyaz ışık kaynağı olabilir. (Renkli versiyonları var mı bilmiyorum.)
Ondan dolayı daha detaylı ve ilgi isteyen bitkilerde verim alamazsın bence.[EDIT]fate,2018-12-05 16:30:00[/EDIT]
Uyku Odasinda Akvaryuma Çözüm Ne Olabilir?
Alerjik astım, astım, üst solunum yolu hastalıkları sahibi veya bebek değilse sorun olmaz.

Oda havadar ise hiç bir sorun olmaz. Buhardan bakteri havaya karışmaz, insan sağlığına zarar veren unsur, odada ki nemin, insan toleransını aşmasından dolayı yaşanır. İnsan sağlığı için evde nem oranı %60'ı aşmamalıdır. 15-20 TL ye nem ölçerli saatler var. Bunları kullarak oda daki nemi ölçebilirsiniz.

Bu şartlar çocuk olunca değişmemektedir.
Sadece bebeklerin solunum yolları tam efektif çalışmadığından nem onları daha çok etkiler.
Kuruluma Başladık Tavsiyeleri Bekliyoruz
Hocam akvaryumunuz 200 litre gibi duruyor. 1litre 1 watt'a yakın olması lazım cuba için. 0.75 i kesin görmek gerekiyor. 200watt gibi bir aydınlatma gerekir yani.
5x39watt

Co2 sanayi akvaryum gibi ayrımları yok. co2 her yerde aynı. Ama fark eden sizin elinizdeki tüpün doluma uygun olup/olmaması.
Eğer yangın söndürme sistemlerini geziyorsanız, %90 ı doldurmaz. Sanayi tipi dolum yapan tesislere gitmeniz gerekir.
Elinizdeki tüp alüminyum ise, sanayi tipi dolum yapan yerlerde doldurmaya çekiniyor. Doldursa da tam doldurmuyorlar.


Bu Salyangozun Türü Nedir İstilacı Mıdır?
[QUOTE=Eneskander]
Rdsimdeki salyangozun türü adi salyangoz mudur? Eğer aşırı çoğalma durumu olursa nasıl karşı önlem alabilirim?[/QUOTE]

Ramshorn, yerli salyangoz eklemesi yapmadıysanız. Çift cinsiyetlidir, eşeysiz ürer. Aşırı yemleme yapmayın. Kontrol altında dururlar. [EDIT]fate,2018-11-30 11:17:11[/EDIT]
Powerled Su Geçirir Mi?
[QUOTE=RoIF]

çok yüksek değil ama ayaklar hocam 7-8cm filan sorun olur mu?[/QUOTE]

Benim biraz daha yüksekte olabilir tam ölçmedim.

Bu başlıkta örnekleri var.
https://www.akvaryum.com/Forum/power_led_armatur_ayagi_onerisi_k905518.asp
Başlangıç
[QUOTE=gokberkgonenc]

Protein Skimmer ile alakalı dediklerinize bu yazınıza harfiyen katılıyorum. Önceki yorumunuzda ya ben tam olarak anlamadım ya da siz anlatamamış olabilirsiniz. Şimdi daha açık oldu durum.

Kaya konusunda da aslında prensipte aynı düşünüyoruz. Kilo oranı siz ne derseniz diyin, ben ne dersem diyim bir şey değiştirmez önemli olan biyolojik filtrasyon için bakteri kolonilerine yaşam alanı oluşturmak. Gülle gibi kayayı koyup da gözeneksiz yapısı ile verim beklemek boşa kürek çekmek olur.

Aydınlatma konusunda malesef hala farklı düşünüyoruz. Evet T5 uzun vadede floresan maliyetleri ile bu kur seviyesinde malesef maliyetli. Ama bu yine de power ledlerin hala kafada bir sürü soru işareti bıraktığı gerçeğini değiştirmiyor. Misal Led armatürlerle ileri seviye sert mercanları ne kadar verimlilikte bakabilirsiniz, tartışılır. Hala ledlerle bakılamayıp T5 ler ile bakılabilen bir sürü SPS tür mevcut. Bu yüzden Power Led kullanmak elzemi şeklinde bir yaklaşımı malesef kabul edemem kendi adıma. Kaldı ki DIY Çin malı ledler falan zaten ne olduğu belirsiz şeyler, bu noktada risk almak tercih meselesi. Astarından pahalıya da gelebilir. Power ledlerde eğer meran gelişimi için uyun PAR değerleri yakalanılmazsa ledden verim alamazsınız. Size şöyle aktarabiliim kendi durumumu, 1.5 senedir faal olarak son hız devam eden bir resif akvaryumum var ( imzamdan konuya ulaşabilirsiniz, yorumlarınız benim için değerli.) bu akvaryumda ilk başta 4x24w T5 floresan ile başladım. Konumda da süreci görebileceğiniz gibi kısa bir süre sonra T5 leri iptal edip yerine Ecotech Radion armatür ekledim. Ki bu armaür piyasadaki en iyi led armatürlerden olarak kabul ediliyor. Belli bir gözlem süresi sonrasında Sadece led ile canlılardaki gelişimin yeterli olmadığına kanaat getirdim ve 2x24W T5 floresan ekledim. Bu şekilde akvaryumdaki canlıların örselliği ve gelişim hızları 2 katına çıktı. Sonra akvaryumu ofisten evime aşıdım, ve akabinde armatürümü satıp yerli bir ürün olan AquaReef Pro2 led armatür kullanmaya başladım. O ün bu gündür yaklaşık 3 aydır bu armatürü sorunsuz kullanmaktayım, canlılar yine gelişimlerine devam ediyor, ama eminim ki 2 tane T5 eklersem çok çok daha verimli olacaktır.

Sonuç olarak maddi açıdan sıkıntı yoksa 4 tane T5 ve Power Led Hybrid armatür en iyi seçenek. Otoriteler tarafından da bu şekilde düşünülüyor, Sadece T5 de çok verimli ama Led kada görsellik alınamayabiliyor. Sadece Led ise görsel olarak tatmin edici ancak canlılar üzerinde yeni kurulan bir sistemde verim vermeyebilir diye düşünüyorum.

Sayılar.[/QUOTE]

Doğru demişsiniz hocam. Ben kendim elektrik mühendisiyim aynı zamanda uzun yıllardır akvaryum hobisi ile amatör olarak ilgileniyorum diyelim. Power led konusunda, araştırma ve kendi gözlemlerimle diyebilirim ki, mali kaygınız yoksa floresan kullanılmalı. Gerek ışık görseli, gerek bitkiye aynı sürede etkisini düşünürsek daha efektif . Powerled biraz noktasal vurduğundan akvaryum biraz nokta nokta ışıklı gibi oluyor, dalga motoru kırsada floresanın o görselini daha çok sevdim. Ancak maliyeti düşünürsek, uzun vadede sürekli bir malzeme değiştirme fiyatı, bunun yanında aylık ödediğimiz elektrik ücreti dengeyi değiştiriyor.

Led seçimde ise, bakacağınız bitki/mercan türüne göre standart bir kurulumdan çok, bakacağınzı bitki/mercan ışığın hangi rengini kullanıyor onu bilmek ve ona göre dizayn etmek gerekiyor. Standart renkleri bitkinin ışık kırılımına göre dizayn edince ben verim alabildim. Şu an tuzlu su akvaryumunu bıraktım, tatlı su akvaryumum var. Tatlı su daki bitkiler mercana göre daha rahat bakımı var. Onlarda bile renk seçimi çok etki ediyor. Ama verimlilik konusunda floresan daha iyi dediğiniz gibi, tabi mali kaygınız yoksa.

[EDIT]fate,2018-11-28 15:45:54[/EDIT]
Powerled Su Geçirir Mi?
[QUOTE=RoIF]
Ayak yapmak nemi çözemez ki, pleksiglass tan koruma yapsam, yada camdan tamamen uzun ömürlü olmuş olur mu ledlerim

Arkadaşlar akvaryum 50x30 ebatında. Akvaryumun üzerine 45x32 ebatında cam kestirip kapak gibi kapatsam. kenarlarda kalan 2.5cm 2.5cm lik yerlere ledlerin ayaklarını koysam. Sorunum çözülür mü?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210929/281120181416041.jpg[/IMG][/QUOTE]

Yüksekte olunca su dağıldığından sorun yaratmıyor, direk cama koymak gibi. Yani 3 yıldır çalışıyor bende, sorun olmadı henüz.

Başlangıç
[QUOTE=gokberkgonenc]

Hocam kusura bakmayın ama sizinki de pek doğru olmamış malesef. Nitrat oluşmadan uzaklaştırılmalı vs tarzı bir söylem doğru değildir. Nitratın da fosfatın da 0 olması limitasyona yol açar. Limitasyon nedir tuzlu su akvaryumlarında neleri ortaya çıkarır internetten araştırma yapabilirsiniz. Sonuç olarak nitrata da fosfata da her akvaryumda olduğu gibi eser miktarda ihtiyaç vadır. Bunlarla beslenen mercanlar vardır. Kısacası Protein Skimmer deniz akvaryumlarının kalbidir den gerisi bu bölüm için tam olarak doğru değil.

Canlı kaya konsunda oranla alakalı yanılıyorsunuz. Normal şartlarda akvaryum hacminin ortalama %10 u kadar kaya önerilir. Ancak bu durum kayasına göre değişir. Fiji kayalar normal canlı kayalardan daha gözenekli ve daha hafiftir. Dolayısı ile daha az miktar fiji kayalar ile daha uygun dekor yapılabilir. Ama olay tabii ki dekor değil. Kaya seçimi ne kadar doğru olursa akvaryum o kadar uzun ömürlü olur. Bol gözenekli hafif kayalar tercih edilmelidir. Dekor oluştururken artıkların birikmemesi için mümkün olduğu kadar az ölü alan bırakılmalıdır.

En pahalı ve en yüksek kalem aydınlatma değildir. Hele hele floresanlar işe yaramaz diyip power led kullanmak elzemdir demek bu hobide yeni başlayanlara yapılacak en kötü önerilerden biridir. Uzun yıllardır T5 floresanlar resif akvaryumların aydınlatmasına kullanılır. Hala bir çok kesim tarafından Power Ledler T5 floresanlara rakip olamamış karşılaştırmalar ve çalışmalar global ölçekte devam etmektedir. Maliyet konusunda da son derece yanlış yönlendiriyorsunuz. Sıfır çok güzel T5 Floresan armatürler 400-500 liralara bulunabiliyor. Bana göre en verimli aydınlatma şekli hibrit dir. Bu sistemlerde T5 Floresanlar Power ledler ile desteklenir, yine internetten araştırma yapabilirsiniz.

Saygılar
[/QUOTE]

Hocam aynı şeylerin farklı yönlerini de belirtmişiz. Sizin söylediklerinizde doğru ancak benim bilgim doğrultusunda bir kaç düzeltme ya da sizinde tekrar yönlendirmenizle kendimi düzeltmek için bir kaç kelam daha etmek isterim.

Öncelikle Protein skimmer'ın amacını doğru yazdım, çalışma prensibini bildiğinizi düşünüp açıklama gereği hissetmiyorum. Taşma kabında biriken artıklar fazla biyolojik fazlalıklardır. Bunu yeniden tekrarlamak istiyorum, amonyak halinde iken bu taşma kabına biriktirir. Kimyasal bir reaksiyon olmadığından zaten amonyağı sıfıra indiremediğinden döngü içeride olur nitrat sıfıra indiremezsiniz sadece protein skimmer ile. Hatta çoğu zaman protein skimmer bile amonyak temizleme konusunda yetersiz kaldığından sumpa extra reaktör konulan sistemlerde mevcut. Ancak nitrat değişimleri tatlı su canlıları gibi tolare edemez tuzlu su canlıları ( Geneli). Özellikle yüksek nitrat seviyesi; değer değişiminin başından beri akvaryumunuz da olan canlılar çok tepki koymasa bile, yeni bir canlı eklediğinizde nitrata tepki verecektir. Bu yüzden en aza indirgeme yöntemi benimsenir ve bu protein skimmer ile yapılır. Mekanik bir cihaz olan protein skimmer biyolojik artıkları uzaklaştırmaktan başka bir görev üstlenmemektedir.

Kaya konusunda ise sumpa bir ilave kullanmıyorsanız bu işin standartı 1 gallon'a 2 pound kayadır. Bu da litre kg oranına bakarak 1/4 oranına denk gelir. Canlı yükü hafif akvaryumda minimal olarak 1 gallona 1 pound tur. bu da 1/8 oranına gelir ki canlı sayısı çok azdır.
Fiji kayası konusuna gelince aynı hacimsel özellikler ile 5 kg yerli kaya 2.5 fiji kayasına denk yaklaşık.
Yerli kaya 15 TL , fiji kayası 100 TL kg fiyatı.

Floresan konusunda T5 evet yapılır, ama bildiğiniz gibi floresan lamba dediğimiz teknolojide 6 ay sonra tayf kayması olur. Evde biraz daha gitsin dersek, en fazla 1 yıl sonunda erişilen tafy kayması mercanları etkiler. (Tatlı suda da bu böyledir.) Her yıl floresan masrafı yapacağınız, veriminin power led kadar olmasının imkansız olduğu bir teknolojiyi kullanmak, bu hobiyi uzun soluklu düşünen birine daha çok masraf çıkaracaktır.
Verdiğim fiyat hazır power led içindir.

Eksik olduğum ya da yanlış olduğum noktalar varsa lütfen söyleyin, birbirimize bir şey katmak anlamında yardımcı olalım birbirimize.

Saygılarımla.[EDIT]fate,2018-11-28 14:00:34[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.