ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mperk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
231
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2016 10:46
Son Ziyaret:
4 Saat 57 Dakika önce
Toplam Mesaj:
362 [0.36 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
14 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mehmet PERK
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1989
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mehmet

SON 10 MESAJI

Filtre Secimi Kafam Yandı:)
Astro markasına da bakmanızı tavsiye ederim. Sessiz güçlü debisi düşmüyor. Elektrik sarfiyatı da daha az
100 Litre Akvaryum Filtre Önerisi
İç filtre balıkların sağlığı açısından tavsiye etmiyorum. Kayıp yaşarsınız. Tek sıkıntı fiyatsa ikinci el dış filtrelere bakabilirsiniz mesela sunsun 603b uygun fiyata bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
Kafa Motoru Tavsiye 500 Lt
Biraz formda araştırmıştım, kullananlar jebao tavsiye ediyor, kumandasıyla debiyi yönetebiliyorsunuz. Ben de almayı düşünüyorum.
Üçlü kartuş filtreler (araştırma ve kurulumu)
[QUOTE=BozkurtGokturk]

Bu sistemleri kullanmadan önce su arıtma sistemleri ve her bir kartuşun yaptığı işi ve görevini iyi bilmek gerekir. Konuya müdahil olmak ve tartışma başlatmak istemedim ama bu makalede en başında çok hatalı ve eksik anlatım var.

Nedenini sorarsanız;
Öncelikle 3 veya 4 kartuşla yani sediment ve karbon filtre ile yapılan sistemin çıkışından alınacak su evet iyi bir şekilde temizlenmiş olur ancak atlanan ve bilinmesi gereken çok önemli nokta şudur:

Sediment ve karbon filtre ile yapılan 3-4 kartuşlu sistemde, su yalnızca temizlenmiş olur. Karbon filtre yararlı zararlı demeden, sudaki tüm bakteri popülasyonu, vitaminler ve mineraller dahil herşeyi tutar. Yani geriye tatsız, içimi hiç de hoş olmayan, hani saman gibi deriz ya, kelimenin tam anlamıyla saman gibi bir su kalır ki bunun da ne insana ne de hayvanlara temizliğinden başka zerrece faydası yoktur. Faydası olmadığı gibi zararları da olabilir!.. Özellikle blok karbon bu konuda çok başarılıdır!..
Bu sistemleri tavsiye ederken, herkesin beslediği balık türüne uygun değerlerde su üretecek farklı kartuş kombinasyonlarını açıklayıcı bilgilerle tavsiye etnek gerekir!..

[K][B]Öncelikle arıtma sistemlerinde kullanılan kartuşların görevlerine bakalım:[/B][/K]

[B][K]1.) [/K]10 mikron sediment kartuş:[/B]
Arıtma sistemlerinin ilk sıra kartuşlarıdır ve bu sistemlerin vazgeçilmezi ve olmazsa olmazıdır. Görevi kaba pislikleri ve partikülleri tutmak ve sonraki daha hassas kartuşların tıkanmasını önlemektir.

[B][K]2.) [/K]5 veya 1 mikron sediment kartuş:[/B]
Sistemin ikinci aşamasıdır ve kendinden önceki 10 mikron sedimentten geçebilen 10 mikrondan daha küçük boyutlardaki kaba pislik ve partikülleri tutarak, bir sonraki aşama olan membran ve daha sonraki kartuşların tıkanmasını engeller.

[B][K]3.)[/K] Membran filtre:[/B]
Milimetremenin milyonda biri ölçüsünde partikülleri tutarak suyu gerçek anlamda tüm partiküllerden arındırır.

[B][K]4.)[/K] Blok karbon:[/B]
Suyun tadını ve kokusunu bozan zararlı tüm kimyasalları, bakteri ve mikropları tutar. Ancak ne yazık ki, blok karbon, klor ve zararlı tüm kimyasalları tutarken, yararlı - zararlı demeden tüm bakteri popülasyonu, vitamin ve minarelleri de tutar!..
Yani buraya kadar gelen su temizlik açısından mükemmeldir ancak çölde kalıp susuzluktan ölmek üzere değilseniz kesinlikle içilemez!... İçilmesi halinde vücudun ph dengesini bozar, aşırı su atılmasına neden olur ve ani şekilde, çeşitli, tekli veya çoklu organ yetmezliği gelişebilir!.. İnsanlardaki etkisi hayvanlar üzerinde de aynen geçerlidir. Özellikle küçücük canlılar balıklarda!..

[B][K]5.)[/K] Mixbed reçine:[/B]
Beşinci aşamada blok karbondan gelen su mixbed reçine ile yumuşatılır, ph, ecs ve tds değerleri düşürülüp, aynı anda anyon ve katyon değişimiyle tamamen nötrlenir. Bu aşamada suyun kireci de alınır.
Yani temizlik ve kimyasallardan tamamen arınma anlamında saf suya yakın bir değer ve kalitede su elde edilmiş olur ki, bu aşamada da elde edilen su blok karbon aşamasında yazdığımız nedenlerden dolayı yine içilemez!.. Reçine kartuştan alınan suyun ph değeri ortalama 5 - 6 arasında, tds yani iletkenlik değeri ise sıfıra yakın 0 - 20 mikrosiemens aralığındadır.

Beşinci aşamadan sonra şu ana kadar tamamen nötrlenip saflaştırılan suyun, yeniden içilebilir kaliteye getirilmesi için görevli kartuşlar yerlerini almaya başlar.

[B][K]6.)[/K] Aktif (Granül) karbon:[/B]
Tadı ve kokusu tamamen sıfırlanıp nötrlenen suya içilebilir tat kazandıran kartuştur. Hindistan cevizi kabuğunun 2000 derecede çok ani ve çok kısa süreli ısıtılıp yine çok ani ve çok kısa sürede soğutulduktan sonra yüksek basınca tabi tutulması ile elde edilir. Suya tadını ve reyhasını kazandıran ilk aşama olduğu gibi yine aktif karbon görevini de yerine getirmektedir.
Dikkat: Aktif (Granül) karbondan çıkan su hâlâ içilebilir değildir!..

[B][K]7.)[/K] Mineral kartuş:[/B]
Reçine çıkışına kadar tamamen saflaştırılıp nötrlendikten sonra Aktif (Geanül) karbonda tatlandırma işleminden geçen suya insan ve tüm canlıların sağlığı için gerekli mineraller çok çeşitli mineral taşlar aracılığıyla kazandırılır. Bu aşamada suyumuzun değerleri ph 6- 6.5, tds ise ortalama 200 mikrosiemens mertebesindedir. Artık suyumuz hâlâ olması gerekenden çok yumuşak olsa da en azından mineral yönünden zenginleştirildiği için içilebilir mertebededir.

Şimdi bu noktada alınan su özellikle amerikan ve amazon canlılarının da doğal habitatlarındaki su değerlerine çok yakın olmasından dolayı başta discus, melek, vatoz gibi hassas denilen türler olmak üzere, bu tür canlıların tamamı için gönül rahatlığı ile kullanılabilir hatta %100'e varan su değişimleri hiç sorunsuz şekilde yapılabilir!.. Mineral kartuş çıkışından alınan su bitkili akvaryumlar için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

[U][B][K]Dipnot:[/K] [/B][/U]Şahsen mineral kartuş ve bir sonraki yani sistemin son aşaması olan alkali kartuşu kendi sistemimde içme suyu olarak da kullandığım için suya daha da kalite kazandırnak adına her iki kartuştan da ikişer tane kullanıyorum.

[B][K]8,)[/K] Alkali kartuş:[/B]
Sistemin en son aşamasında bulunan kartuştur. Suyun ph değeri son aşama olan alkali kartuştan geçerken 8.5 ile 9.4 arasında bir değerde sabitlenir. Tds değeri ise 600 ile 800 mikrosiemens mertebesine yükseltilmiş yani insan sağlığı için son derece önemli zengin mineralli alkali değerlere kavuşturulmuş olur. Aynı zamanda suyun sertlik derecesini yükseltmek de (gh ve kh) alkali kartuşun görevidir.

[B][K]Not: [/K][/B]Bu son değerlerin sağlanmasında özellikle mineral ve alkali kartuşların çok büyük görevi olduğundan, kaliteli markalardan ve yoğun zenginleştirilmiş ürünlerden seçilmesi çok önemlidir!..)

Evet artık suyumuz insan ve hayvan sağlığına uygun, kaliteli minerallerden zenginleştirilmiş alkali içime hazır hale geldi.

[U][B][K]Önemli ve son bir not daha:[/K][/B][/U]
İnsan sağlığına uygun değerlere kavuşan (ph 8.5 - 9.4 tds 600 - 800 mikrosiemens) suyumuz tanganyika ve malawi gibi afrika cikletlerinin de doğal habitatındaki değerlere çok yakındır. Yani arıtma sisteminin tüm bu bahsettiğimiz aşamalarından aldığımız kendi içme suyumuzu da, sahip olduğu değerler açısısından afrika cikletlerinize kullanabilir, % 100'e varan oranlarda su değişimlerini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

[B][K]Sonuç olarak:[/K][/B]
Arıtma sisteminizin mineral kartuş çıkışından alacağınız suyu, yumuşak su seven tüm amerikan ve amazon canlıları için gönül rahatlığı ile ve istediğiniz oeanlarda kullanabilir mükemmel neticeler alırsınız.
Sistemin en sonundan yani alkali kartuşun çıkışından alacağınız ikinci bir çıkıştan elde ettiğiniz suyu da hem kendi içme suyunuz olarak son derece sağlıklı şekilde kullanabilir, hem de tanganyika ve malawi cikletleri gibi afrika canlıları için de son derece güvenle ve istediğiniz oranlarda kullanabilirsiniz.

Umarım herkes için açıklayıcı, bilgilendirici ve yararlı olur.
Herkese sağlıklı mutlu hobiler dilerim.
[/QUOTE]

Bozkurt Bey Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler.
arıtma konusunda bir husus danışmak istedim. Tanganyika türleri besliyorum.
Sediment, Blok karbon ve mineral kartuş ile üçlü bir filtreleme sisteminde bir problem olabilir mi?
Hüsranla Başlayan Hobi
Merhaba,

Çok Geçmiş olsun. Akvaryumu komple iade edin bence, öyle kullanmanızı tavsiye etmem çünkü risk alınacak bir durum değil.
Daha iyi bir yerden yaptırmanızı ve o boyutlar için kesinlikle ya demir profil ya da ahşaptan profil yaptırmanızı, profilin üzerine MDF kaplama yaptırmanızı tavsiye ederim.

Malesef bu hobinin bu tür nazları var. Benim de daha bir kaç hafta önce satın aldığım akvaryumu nakliyeciler taban camını kırdı. Şimdi tamir için akvaryumcu bakıyorum.

Mutlu hobiler
150*60*60 Akvaryum Taban Camı Çatladı
3 akvaryumcudan fiyat ve fikir aldım, farklı görüşler var.
Bir tanesi tamir edilmemesinden yana. Silikon kazındığı zaman aynı yerden tekrardan silikonlamanın verimli olmadığını savunuyor. Sıfır akvaryum kurmayı teklif etti. Yerinde kurulum fiyat 1650 ₺
Bir tanesi yerinde tamir ederim dedi ve fiyat 400 ₺. Aynı yer sıfır akvaryum 400 ₺, nakliye hariç olarak.
Sonuncusu ise yerinde tamire 650 ₺ fiyat verdi.
Durum vaziyet karışık [:(]
150*60*60 Akvaryum Taban Camı Çatladı
Zafer Bey'i bugün arayacağım. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Teklifiniz de beni çok mutlu etti, çok teşekkür ederim.
Yine bu taraflarda tavsiye akvaryumcu olan var ise almak isterim.
Çatlak kuşaklarda değil, taban cam yani dıştaki camda.
Nakliyeciler kırdı asansöre yerleştirirken çok hata yaptılar, kırdılar gözümün önünde. O esnada sadece köşelerdeki kırıkları gördüm ben, en alttaki çatlakları sonradan gördüm. Belki de önceden vardı dediğiniz gibi bilmiyorum.
Nakliyecilere karşılatamadım açıkçası. Pek konuşarak anlaşamadık. Relax nakliyat diye bir yer, armut.com dan bulmuştum. Denk gelirse uzak durmanızı tavsiye ederim.

Aldığım arkadaşa tekrar sordum, tamir görmediğini belirtti.
150*60*60 Akvaryum Taban Camı Çatladı
Sancaktepe samandıradayım. Erhan Abi yakınsanız ve müsaitliğiniz varsa ağırlamak isterim tabi sizi ve memnun olurum.
Buralarda bildiğiniz akvaryum yapan var ise paylaşmanızı isterim

Akvaryumu aldığım kişi 1 yıl 4-5 aylık dedi. Tamir görmesinden hiç bahsetmedi tabi ben de anlamadım.
sağlam olsun diye böyle yapılmıştır diye düşündüm. Kuşakları biraz kalın yapıp ortasına da bir cam eklemişler.
150*60*60 Akvaryum Taban Camı Çatladı
[QUOTE=WubihCALE]Kayıt kuşak durumunu bilmiyorum ama aklıma bir fikir geldi , taban camını sökmeden üste cam silikonlayın. Kuruduktan sonra taban camını sökün. Tabi bu dediklerim kayıt kuşak olmadan olacak bir olay.[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Şunu belirtmeyi unuttum taban çift cam zaten. Kuşakları epey geniş atıp birleştirmiş yapan kişi. Çatlağı görmeden su doldurmuştum sızma yoktu.
150*60*60 Akvaryum Taban Camı Çatladı
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar Mehmet kardeşim ,
Öncelikle büyük geçmiş olsun [:'(] Bu tür kazalar taşıma esnasında olabilir nakliyeciler taşıdıkları şeyin akvaryum ve cam olduğunu bilmiyormuydu ?
Tam çatlayan camın görsel ve resimlerini eklerseniz yardımcı olmaya çalışayım . Tüm alt taban camını değiştirmek oldukca zor ve astarı yüzünden pahalıya gelen bir uygulama olur kanısındayım tercübelerimle [:((]
Belki üzerine catlak boyunca başka bir cam kestirerek yapıştırılarak sorunu çözebiliriz [:iyi:]
Bu tip baya yapmış olduğum uygulamam mevcuttur .[/QUOTE]

Koltuk gibi taşıdılar hiç sormayın. Baş edemedim.
Muhtemelen tamir ile olmayacak., 2 adet uzunlamasına tam boy çatlak. 1 adet enlemesine çatlak var.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186507/051220182210541.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186507/051220182210551.jpg[/IMG]

Aslında daha önce uğraşmadım ama elim yatkındır tamir gibi işlere. Litre büyük olunca çekiniyorum.[EDIT]mperk,2018-12-05 22:17:00[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.