ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
CMDTetra
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mart 2017 22:55
Son Ziyaret:
14 Nisan 2019 14:07
Toplam Mesaj:
6 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
sertan eral
Doğum Tarihi:
10 Ocak 1971
Yaş:
48
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Lost soul in a fish bowl.

SON 6 MESAJI

dış filtre deneyimleri(Dış filtre almadan bir göz atın)
Net hacmi 80 litre olan 40x40x50 cm ebatlarında kübik form sayılabilecek akvaryumumda Fluval 106 kullanıyorum. Bundan önceki filtrem ünlü fiyat-performans dış filtresi SunSun 306b idi. SunSun ile de hemen hiçbir sorun yaşamadım. Sessiz olması ve bu hacimde bir akvaryumu çevirebilmesi filtrenin olumlu yanı. Fakat kullanım kolaylığı ve sepet bulundurması açısından fırsat bulunca Fluval 106'ya geçtim.
Akvaryumum bitkili low-tech sayılabilir. Her ne kadar CO2 denemelerim olduysa da, şimdilik vazgeçtim.
Fluval 106, 6 serisinin en küçük üyesi. Kutusunda 100lt/25 galon olarak verilen su çevirme kapasitesi benim tank için yeterli. Sonuçta net su hacmim 60lt civarında ve üreticinin verdiği rakamları "biraz" iyimser buluyorum. 100 litrelik bir tank için 206'ya yönelmek gerekir.
2 sepet ve süngerlerden oluşan bir filtrasyon sistemine sahip. Akvaryumdan gelen su önce süngerlerden geçip, alt sepete ulaşıp oradan üstündeki 2. sepete ve sonra da tanka geri dönmekte.
Öncelikle siyah büyük gözenekli süngerden, Fluval'ın emiş borusuna uygun şekilde parça kesip geçirdim. Bu ön filtre çok faydalı. Maliyeti yok gibi birşey. Daha önceki temizliklerimde Fluval haznesinde karides yakalaldım ve bu önlemi hem bu tip kazaları önlemek hem de kaba pisliği önden engellemek için aldım. Bu ucuz ama etkili yöntemi markadan bağımsız iç filtre tüm emiş boruları için tavsiye ederim.
Sepetlerin dizilimi de şöyle; suyun ilk ulaştığı alttaki 1. sepette suyun temas sırasıyla; kalın sünger, yumurta viol formunda orta sünger, 3 adet Sera Crystal Clear ve en üstte elyaf. 2. sepetin biyomedya taşıma kapasitesi takriben 500gr. Bunu da yarısını Fluval ile birlikte gelen kendi Biomax seramik halkalar ve kalanını Seachem Matrix ile doldurdum.
Tüm bu kombinasyonlar ile mevcut akvaryumum için Fluval 106'nın başarılı iş çıkardığını söyleyebilirim.
Filtre oldukça sessiz. Bakımı çok kolay. Debi ayar vanası, tek kilit mekanizması ile hortumları çıkarıp filtreyi temizlemek gayet kullanıcı dostu özellikler. Tabii içinden çıkan Biomax'i cimrilik edip sepetin anca yarısını dolduracak şekilde koymaları pek olmamış.
Fakat fiyat olarak pahalı bir filtre. Zaten kaliteli markalarda fiyatlara yapacak pek birşey yok.
Son dönemde mini bir takviye sağlamak için Eheim Pickup 45 iç filtre de ekledim. Biraz yüzey dalgalanması ve basit kaba pislik toplaması genel filtrasyona ufak bir destek veriyor.
Su Bulanıklığı Sorunu
[QUOTE=shallweMSG]

Bakteri kültürü dediğiniz hangisi acaba? 4 tane ilaç verdiler akvaryumu ilk kurduğumda. gorseldekı ılacların 4 cesıdı. 1- sera aquatan 2-sera florena 3-sera phosvec clear 4-sera bio nitrivec. haftada 1 yuzde 15 su degısımı dedıler. 3 günde 1 yapsam sorun olur mu? şimdiden teşekkürler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211125/131220181315471.jpg[/IMG]
[/QUOTE]

Merhaba;
Fotodaki Nitrivec bakteri kültürüdür. Üzerindeki ölçü açıklamasına göre tankınıza dökün. İlk zaman suyu bulanık sisli bir hale getirecektir. Zamanla o geçecek. Yararlı bakteriler çalışmaya başladıklarında, çoğaldıklarında görevlerini yapacaktır. Ancak diğer arkadaşların da bahsettiği gibi tanktaki kütükler suya renk verebilir. Bu salınım da zamanla geçecektir. Fotoğraftan suyun rengi sanki kütüklerden gelen salınım kaynaklı. Biraz daha beklemeniz gerekebilir. Şelale (hang on back) filtrenize kaliteli biyolojik filtre malzemeleri koyabilirsiniz. Yani sade süngerler ile yetinmeyin. Seramik halkalar türü medyalar iş görür. Haznesi ufaksa, mini kürecikler formunda olan biyomedyalar da bulabilirsiniz. Yararlı bakterilere uygun ortam lazım ve bu biyomedyalar onların mekanı. Yani siz dışarıdan bakteri kültürü ekleseniz dahi onlara yaşam alanı sunmazsanız bir faydası olmaz.
Yine de suyun rengi bana kütük kaynaklı gibi geldi. Biraz daha sabredin derim. Kolay gelsin.
Akvaryumda Bitmek Bilmeyen Yosunlar
Merhaba;
Fotoğraflara göre yorumlarsam, akvaryumunuz dışarıdan epey ışık alıyor gibi görünüyor. Arka camı 3M film ile (siyah veya mavi) kaplayabilirsiniz. Aynı şekilde yan camları da gündüz boyunca birer havlu ile örtebilirsiniz. Eğer ön cam doğrudan bir pencereye bakıyorsa onu da örtmenizi tavsiye ederim. Bunları güniçinde gereksiz ışık almaması adına yazıyorum. Doğada ışık daima tepeden suya gelir. Ama akvaryumlarda bu doğal prensip maalesef bozulmakta. O bakımdan yanlardan gelecek ışığı kesmek önemli. Üst aydınlatmayı da 7 saati (toplamda günlük) geçirmeyecek şekilde ayarlamanız iyidir. CO2 eksikliğinin yosunlaşmada önemli olduğu söylenir. Fakat bundan önce bence akvaryuma gereksiz direkt-endirekt ışık alımını durdurun. Kolay gelsin.
Akvaryumun Neden Kokuyor
Merhaba;
Çok benzer ebatta bir akvaryumda 2 japon bakmaya çalıştım. Ancak başarılı olamadım. Gerçi akvaryum annemin evinde olduğundan çok sık ilgilenemedim. Yine de bu ölçüdeki bir tank 3 japon için çok çok ufak. Bunlar büyümeye başladıklarında siz de zaten anlayacaksınız. Arkadaşların dediği gibi japonlar suyu çok süratli kirletir. O yüzden filtrasyon önemli. Bu akvaryum için iç filtre kullanabilirsiniz. Çoğu iç filtrede akvaryuma hava da veren bir hortum vardır. O yüzden hava motoruna gerek kalmaz. Hem filtre hem de içeri hava verme işi tek cihazda yapabilirsiniz. Yine de bu akvaryum o tür ve sayıya göre çok ufak, yetersiz. Bu tank özelinde konuşursam karides veya betta derim. Tavsiyem japonda devam edecekseniz tankı büyütmeniz yönünde. Kolay gelsin.
Dış Filtre Seçimi Sump İç Filtre
Akvaryumun hacmi önemli olmakla beraber, daha birçok parametre de var. Cama cam mı olacak yoksa ortalama 8-10 cm kalınlığında zemin malzemesi ile mi kaplanacak? Kaya, ağaç kütüğü de üzerine konacak mı? Malum içeri giren her parça litreden düşmek demek. Bundan sonraki soru da içinde ne bakılacak? 2 adet japon mu? 15 adet neon mu? Boş hacim üzerinden filtre tayin etmek bence biraz zor. Fakat kişisel görüşüm 100lt kadar bir akvaryum için sump çok gerekli değil. Kaliteli bir dış filtre ile bu hacim bir akvaryum çok rahat döndürülür. Kendi 80lt (su hacmi 60 civarlarında) akvaryumumda önce Sunsun 603 ile başladım, açıkçası memnundum da. Ama hem elde yedek bir acil durum filtrem olsun, hem de biraz daha kalite birşey alayım dedim ve Fluval 106 aldım. Sessiz, buna karşın güçlü motorlu, biyolojik filtrasyon için Sunsun'a göre daha fazla yer veren kaliteli bir filtre. Tek eleştirim sepet sayısı 2. Fakat uygun malzeme dizilimi ile ve de haftalık su değişimi mutlaka yapılması kaydıyla sorunsuz iş görüyor. Özetle bahsettiğiniz hacim akvaryumlar için kaliteli bir dış filtre gayet yeterlidir. Kolay gelsin.
Akvaryum Berrakligi
[QUOTE=Ramazan12][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/199374/190220180357461.jpg[/IMG] akkvaryumum 1 senedir filtrwsiz kendi kendini idame ettiren bir tankti fakat 60 adet kiraz karides ekledikden sonra bu hale geldi sebebi nedir[/QUOTE]
Filtresiz çalışıyor derken acaba sade bitkiler ile mi 1 yıl boyunca devam ettiniz? Balık veya karides gibi canlılar olmadan idare etmiş olabilir. Ancak 60 gibi nüfusa sahip karides toplumu su dengelerini bozmuş olabilir. Haliyle beslenip sonra da onu boşaltacaklar. Herkesin dediği gibi amonyak-nitrit-nitrat döngüsü. Filtre yoksa nitrifikasyon bakteri eksikliği bu tip bulutsu görüntülere neden oluyor. Devamında da maalesef ölümler geliyor. Sanırım karidesleri ekledikten sonra bir filtre sistemi de çalıştırdınız diye düşünüyorum. Eğer yoksa kurmanız gerekir. 60 az sayı değil. Kolay gelsin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 401 Online Kullanıcı, 218 Üye

Online Kullanıcılar

Sheyda27, icelebi, bettakoi, caga71, HardScape, AmazonDream, koagulant, Emerse, erulusoy, berkayakkann, mad-boy, ers1905, ahmetcirali, incaia, BiotopeDogan, Aquasecron2, WaveRider, ozanbaseski, StenkaRazin, Sedatmm21, Furkann66, MEID, Taskinilsever, Turk1919, bytrmrt, oscar., pilotx, asiege, eozen81, tosbag, umitbalcin, Therbosstat, tian, Asamet123, Koksal Gurkan, yunus_can, Hakan ARP, selimemre, burakabi11, AmazonSever, Cihat703, UĞUR, korhanp, fikret43, AlfistAkvarist, Garraro, Ozcandemirr, llegendd, ALPDEM, TurX, yunisoy, AncyraTR, tnakresss, diper, ternapi, neco61, Muhammed kose, yunusemreyildrm, furkans67, Necdet Buluk, serkantezel, nzm06, Acil Stop, redfox69, cheki, beyazgul, orimohito, frtdmr23, MiSoSiKiaN, HugoSanchez, Arkun, dusumsel, BoraBerkol, Ömer Aydıner, rifai, ALPERDORTKOL, Balikcionur, gokkurt, Fishbone, mehmetsahin12, armaqan, gokberkgonenc, HRN1, tugi, Wolf, Donisz, saliharda, yasarcannn, emirkagan, MurathanM, Memo03, TheHobi, AycaAqua, fretchord, Murat8, Amazonia, Badur, fma3280, Titanium, ozkurtozgur, darkaura, martinez7, AhmetEmreC, DeviLLe, Alper altuğ, Akvarmen, FurkanYnk, ufukdemirturk, yusuf21, orhanönal, _RdnC_, mardek, Mikail Erdoğan, candas, Quersian, SCORPION_79, YunusAslan1453, mrttor, M_R_T, ismalkoc, Umitunver, extuin, apistoapisto, Alcynone, epiphone, muratyarici, Fatih ÇE, Jean leCroix, NessPet, AlpAlpAlp, SoSriKuA, mustafakuzu, mlh06, senolerdivan, rizasirman, muzaffer_81, sbilgic82, enginm2000, SubBaRcA, erkangoren34, gokil, Emre Zaim, Alibaselcin, Kaya0606, smckr, adige42, serdarseker140, denizulucutsoy, Dark65, Mtnglsrn, deriinmavi, Arowana Düşkünü, SerdarCAKICI, Ejderha25, mustafasen, hatesli, onurxonur, Madeagle, hounsoi, Buğraa, sugusugu, uglysevket, ityo39, Neothauma, CagriTURK, Wretched, Atalay77, Okan Bilgiç, aXarayli, Ulker, bayram11, 00furkan00, Yılmazqq, sinanyas, mrah, Megline, Fanti35, otuzkilo, SalihNarci, tsunami61, Luthien, erdalakçay, ademh, ALEM, ŞENOL67, g.ates, Enisikizler, ONRAYDN, alvin21, HasanAraz, WildFish_Keeper, BurakAta, yqttt, acarsafa, m.aydin93, hasancn, babyface, Mehmet KAPTAN, oktay ak, ozan_1903, yunusincekara, Minnos ve Gümüs, mehmetaydin, s3lcuk, KaraYunusu, Nano35, Ahsen aksu, CelalKaya, UmitYilmaz, idik, NevaPet, Serhat4115, deepahm, karahan3240, Ulvikerem, Cagatay Uysal, Bekir Can, tetradiscusyem, Ayktakdmr,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,731,473 Mesaj
  • 400,173 Konu
  • 91 Forum
  • 141,304 Forum Üyesi
  • 1,442 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,627 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.