ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ck84
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
80
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
28 Mart 2017 14:39
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
91 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
70 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem K.
Doğum Tarihi:
15 Eylül 1984
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem K. İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir

SON 10 MESAJI

Balıklarım Ölüyor
Geçmiş olsun.
Acil müdahale için bence Sera Toxivec kullanın. Su değerleriyle alakalı bir durum gibi gözüküyor.
Ne zaman akvaryumu temizleseniz sorun yaşadığınızı söylüyorsunuz, o zaman genel bir yanlış var ortada. Sistematik hatanızı anlamak için de forumda yeni başlayanlar için önerilen kaynakları okumanızı tavsiye ediyorum.
Bir de bu temizliği nasıl yaptığınızı anlatır mısınız ? belki orada bir yanlış var
Goldfish Akvaryum Günlükleri ( Güncel 😎 )
Poyraz bey, arkadaşın bahsettiği kepçe böyle bir şey sanırım...
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/240120191027211.jpg[/IMG][EDIT]ck84,2019-01-24 10:27:40[/EDIT]
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/220120190954241.jpg[/IMG]
Fon işi kolay olduğu için hemen hallettim.
Bir de aydınlatmayla ilgili önereceğiniz bir şey var mı ? Güneş ışığını çok sevdiğini duydum, mevcut aydınlatma 6500 K, acaba ona biraz sıcak beyaz ekleyip kelvinini düşürsem mi ? [EDIT]ck84,2019-01-22 09:59:07[/EDIT]
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
[QUOTE=erkan candemir]Geneli atlayıp özellikle japonlar için söylemek gerekirse, beyaz renk kumlar, parlak ışıma gözler başta olmak üzere balıkları yorar. Karışık ebatlı dere kumu öneririm.
Balıklarınız Comettir. https://thegoldfishcouncil.org/2016/09/comet-and-shubunkin/
Japonlar için bu sayfayı öneririm,iyidir.[/QUOTE]
Teşekkür ederim, sayfanın çok faydası olacaktır.
[:iyi:]
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
[QUOTE=ademakci]Daha önce gerek japon balıklarımda gerek birçok türde bu kumu kullandım bahsettiğiniz durumla hiç karşılaşmadım sorun yaşıyanda duymadım.Marka olarak en iyisi bildiğim kadarıyla Hagen ama biraz daha uygun fiyat olsun isterseniz siyah bazalt ta kullanabilirsizin.Forumda malzeme veya bitki malzemeleri bölümünden bakın hocam muhakkak temin edebileceğiniz arkadaşlarımız mevcuttur.[/QUOTE]
Siyah bazalt iyi bir seçenek araştıracağım. Teşekkür ederim.
Hagen konusuna gelirsek; bitkili tank kurarken siyah parlak kumla başlamayı istemiştim çünkü çok şık duruyordu bence ama sonra araştırınca aslında hagen diye siyah parlak bir kumun olmadığını öğrentim. Bu şekilde satılan bir sürü var ama birçoğu da markasız ve güvenemedim, yerli markalarda Reeflowersın ve Vitasandın var siyah parlak kumları ama onlarla ilgi de şikayet var bir hayli. Hatta forumda neden reeflowers siyah kum kullanılmamalı diye bir başlık vardı yanılmıyorsam :) O yüzden "hagen" diye bilinen siyah kumu kullanmaktan vazgeçmiştim bitkili tankı kurarken.
Ama bazalt iyi bir seçenek, teşekkür ederim tekrardan
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
[QUOTE=AtlasPoyraz]Hayırlı olsun :)

Goldfish ailesine hoşgeldin :)

Tabk için söylenecek pek bişey yok, gayet şık duruyor 👍🏼 ve keratalar için uygun 😌

Fon u tek renk ( siyah yada mavi ) yapabilirsin renklerini daha güzel gösterecektir canlıların.

Ama keratalar comet değil de Shubunkin gibi geldi bana :)[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim Poyraz Bey,
Fon işini kısa sürede çözebilirim.
Comet diye kendimi uzunca süre yanlış yönlendirmişim o zaman :). acemiyim demiştim zaten. Farkları nedir peki, iyi bir şey mi Shubunkin olması :)
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
[QUOTE=ademakci]Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.Arka fonu düz siyah yapıp kum olarakta siyah kuvartz kum kullanabilirsiniz bu kum hem bitkileriniz için hemde dip çekimi yapıcağınız zaman size kolaylık sağlıyacaktır ayrıca bitki olarakta daha sert yapraklı anubias veya amazon türlerini tercih edebilirsin.[/QUOTE]
Teşekkür ederim, eldeki bitkilerle kurmak istedim daha fazla canlıdoğuranlarla birlikte yaşamasınlar diye. Anubias bence de en güzel seçenek gibi gözüküyor. Siyah quartz kum ile ilgili hayvanların ağzını kesmesi gibi bir durum söz konusu olur mu diye endişelendim. Önerebileceğiniz bir marka var veya temin edilecek bir yeer var mı ?
Goldfish Dünyasına İlk Adım :)
Ölçüler: 45x30x30
Canlı Türleri: Japon (Goldfish-Comet)
Bitki Türleri: Düşük destekli bitkilereden birkaç dal ( Elodea, gül, çınar, limon, rotala)
Tankın Yaşı: 2 Gün
Filtrasyon ve Işıklandırma: Eurostar W350 İç filtre, DIY Samsung Modül Led 10 Watt
Tasarım ve Dekorasyon: Bej rengi silis kum, ufak bir hindistan cevizi parçası


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/210120191034241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/210120191034301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/210120191034361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/210120191034421.jpg[/IMG]

Merhaba arkadaşlar, herkese iyi haftalar.
Yılbaşında kız arkadaşımın bana hediye ettiği iki japonla (daha sonra türünün comet olduğunu öğrendim) başlayan serüvenimin geldiği son noktayı paylaşmak istiyorum.
Normalde bitkili bir tankta canlıdoğuranlara bakarken, yılbaşında kavanozda iki tane tatlı japon balığını hediye olarak almamla başlayan süreç beni buralara getirdi.
Japon kardeşler, gelir gelmez elimde kurulu başka bir tank olmadığı için canlıdoğuranlarla birlikte belli bir süre yaşamak zorunda kaldılar, ancak süreçte bir tatsızlık yaşanmadı, canlı kaybım olmadı. Sadece bir sabah işe gitmeden önce akvaryumdan dışarı atlayan SAE, kardeşim tarafından fark edilince hızlıca olaya müdahale edip olası tek can kaybının da önüne geçmiş olduk.
Bu zaman zarfında elimden geldiğince fırsat buldukça Japonlar, nam-ı diğer Goldfishler ile ilgili bir şeyler okudum, forumda dolandım . İlk olarak zeminle ilgili bir neticeye vardım, tabanda silis kuma karar verdim. Vitasandın neden 0.7 kg olarak paketlediğini bilmediğim silis kumdan 7 paket aldım, onları güzelce yıkadım sonra ne olur ne olmaz diye de kaynar suda beklettikten sonra, tanka yerleştirdim. Başta bulanıklığa sebep olsa da kısa sürede toparlandı. Daha sonrasında Sera Nitrivec ekleyip bir gün tankı bu şekilde çalıştırdım.
Ertesi gün, her ne kadar yiyeceklerini bilsem tanka bitkileri ektim. Bitki olarak yenme ihtimali daha zor olan Elodeanın yanına kısa sürede tırtıklayarak parçalamaları daha muhtemel olan; bitkili tankımdan budadığım birkaç dal çınar, gül, rotala ve limonu da ekledim. Umarım çılgın ikili kısa sürede hepsini harcamazlar ve bitkili tankta budama yapacağım zamana kadar bunlarla idare ederler de tükenen bitkileri, budananlarla ikame etme şansım olur.
Bitkileri de ekledikten sonra da artık japon kardeşleri tanka ekleme vaktim gelmişti. Tanka girer girmez birkaç dakika utangaçlık ve çekingenlik gösterseler de kısa süre sonunda tekrar eski enerjilerine kavuşup bitkileri tırtıklamaya başladılar :) Ve yine çok vakit geçmeden güzel açık renkli silis kumun üzerini kakalarıyla dekore etmeye başladılar. (Sanırım açık renk kum çok doğru bir tercih değilmiş diye düşüncülere sevk ettiler beni )
Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Bu süreçte sorularımla bunalttığım AtlasPoyraz rumuzlu Poyraz beye, batigol rumuzlu Bahtiyar beye, forumda bilgileri-tecrübeleri paylaşan diğer tüm üyelere, evde ikinci tankı bakmama razı olan anneme, süreçte bana yardımcı olan kardeşimle babama ve bana bu güzel iki balığı hediye eden sevgili Nergis’e teşekkür ediyorum:)
Daha büyük bir tanka sahip olmamın daha iyi olacağını bilsem de şimilik bu kadarıyla idare etmem gerekiyor. Arka fon aceleye geldi onunla ilgili tavsiyelere açığım. Ayrıca açık renk kum yerine koyu renkli ve dışkıları daha belli eden bir öneriye de ihtiyacım olabilir :)
Özetle, Goldfish konusunda çok bilgiye sahip değilim, gelecek her türlü öneri, tavsiye ve eleştiriye açığım.


[EDIT]ck84,2019-01-21 10:42:13[/EDIT]
Hobihane Isıtma Hakkında
Bu işler şu anki teknolojiyle yatırım maliyeti oldukça yüksek şeylerdir. Ve maalesef bu çaptaki tüketimler için imkansızdır.
Ama eninim ki gun gelir, bize geçmişte hayal ve çok pahalı gelen şeylerin hepsine, şimdi ucuz ve kolay yoldan ulaşabilir hale gelmemiz gibi bu günes enerjisi teknolojisi de hayatımızda sıradan bir şey olacaktır. Ama günümüzde bu maalesef namumkun.
Akvaryum Aydınlatma Led Alüminyum Çubuk Armatür
Merhaba arkadaşlar 5730 5630 vs. buradaki rakamlar ledlerin boyutlarıyla alakalı, bitkili/bitkisiz ile alakalı bir fikir vermez kimseye. :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/195880/180120190905181.jpg[/IMG]
Yani 5630 bitki için harika veya diğeri çok kötü demek doğru olmuyor.
Aldığınız ledin kalitesi ve özellikleri sizin performansınızı etkileyecektir, boyutları değil .Ayrıca SMD Ledler lowtech için başarılı görüşü de yanlıştır, en zorlu bitkilerde bile çok iyi sonuçlar elde ediliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 474 Online Kullanıcı, 258 Üye

Online Kullanıcılar

armaqan, DeviLLe, Fikrep, ALPERDORTKOL, mbcr06, muratchef, GOKHANKAYHAN, fikret43, gyunda, muratyarici, rccol, Gökhan1907, boragurcay, ernklc, BoraBerkol, AtlasPoyraz, recep3410, aqua08, erdemcoban, ecological, eşkina53, masmac, vildan54, omercldr, azberay, burak618, exfish, oguzburcin, Altispinoza, Barbaros Ramazon, Akvarist Görkem, adem06, Ömer can 301, Omt, interkan, BuRAK, serkan çiçek, asanc, StenkaRazin, ilhannnn01, sempathyc, hacivat, Klazomenai, math06, Mete Duru, BabySoul, Oasis, Selahattin Pekçe, fkarakaser, Aykut guguk, cans, Mderhan, mehmetemindinc, vedat79, Murat8, KeremUlaş, sarıyerli 1970, ibrahim3444, ahmetcirali, gokhan ilhan, Akvarmen, EMRAH DİSCUS, bazalisk, mertank, izzettanju, Abacus, kaleliii, Serkan Odabaşı, kabaktadi, Atakan55, zorluerhakan, Kuduoglu, trkmr02, aXarayli, BuLuT, erkanhalli, umtmtl, bbigec, ybingol, Sahinakbulut, hny001, orimohito, northwestern, Legadema, Foai, muratantalya007, AmazonDream, SCORPION_79, icanpolat, erulusoy, Yasin Oktem, wolverin, cetin77, yagiz1907, Mehmetpoad, flagellum, oscarus, ck84, mkursun, utoku, ERZAT, Ejder Günaydın, MiSoSiKiaN, AHZ, erman84, Zahidâ, yasinmak, redfox69, Tunacan, yavuzsezgin, Kınayu, TA4OSE, jorqe, ferhatyondemli, Selcen&Ergün, Nazımm, catstevens, debreleza, bitocika, runo89, Odeleoy, fahri-, EXAGON, eozen81, ozgurcee, evilways, asturias01, Halil14, anilcem09, CxxE, kawaguchi, elbet20, orcunorcun, hazar1, FATİHH, the__legend, m.güngör, ozgurnez, aktivist06, Mchit, Fatih ÇE, ONRAYDN, mimarist, otuzkilo, afacan80, Hamzayersaloglu, 54muga, zahitciftci, baozturk, vendetta99, volkanizma06, nesta, caspr, alperpetshop, murat35500, ilkayhosgel, bilginstein, ersel, Superozo, icelebi, erisdogan, sari, H.Ocal, gokkurt, enversen79, sedatilg, darkaura, ademakci, olcayacun, Aralti, GoldfishKeeper, g.ates, miralp, lizuferum, LEWO_1453, jjmuzo, TSevil, musatürk, onurxonur, alpeen666, ootkn, Rain, Hasanahshsjh, Tbatu40, abdryy1, Unreal55, Kertenkele94, gokberkgonenc, sefo, mustafatercan, hashhead, Cruelm, fma3280, polar, BerHatS, Seco700, adige42, Gursoyhasan, inifnity, horoz26, ertcavdar, yns325, teksel, suslu_78, Muhendis, AhmetKosovali, ucserbes, rebelfire, aldemirim, Chtt, Shotokan, voltran, Betta06, Aşk-ı semek, Denis06, nzm06, ProsecutoR, Koblenz, gkhnylmz09, Steix26, fgerdan, mmaavii, icaydogan, gkndmrkn, CenK, budak_murat, Splendor, ozan_bolat, kacıran06, Madenci, Legendary, valficevirin, disconnect17, Furkann66, keyman79, killordi3, Kemalk41, KEREMERT, erdem73, kaanz, burakgulsan, hoca0666, tian, mrtcngltkn, cihangir6075, Necat007, Selim802, Ibrahim90, Sturk6, osman belen, Perikızı2916, Neothauma, mutlubalik, hasancn, gokberk, Serdaraktas06, sinor, kapre64, pilotx,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.