ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Melih Arslan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
144
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2018 15:39
Son Ziyaret:
10 Saat 14 Dakika önce
Toplam Mesaj:
209 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
144 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih Arslan
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1999
Yaş:
21
İl:
Istanbul
Meslek:
Mekatronik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

.

SON 10 MESAJI

Arka Fon
Kesinlikle bir reklamcıya gitmenizi öneriyorum. Onlarca çeşit tonda renk seçimi yapabilirsiniz. Kendi yapışkanları mevcut oluyor.
Yosun Problemi
Yardımcı olabilecek yok mu?
160×50×60 Akvaryuma Balık Önerisi.
Tür seçiminde bence 2 önemli hususunuz var. Ilki tecrübeniz, ikincisi ise zevkiniz. Ne kadar çok severseniz o kadar özenirsiniz.

Bitki için bence uygun değil. Çok geniş taban var. Bu konuda tecrübeniz yoksa bitkilerin göze güzel olarak tankı kaplaması yılları alır. Canlı doğuranlar da pek ufak. Bu tanka frontoza,yunus,discus,tropheus olabilir.
Balıklarım Dönüyor
Cinsiyetini bilmediğin balık mpanga değilse kesinlikle çiftleştirme. Kırma türlerde hastalık olabilir. Olmasa da böyle kırmaları kesinlikle önermiyoruz !!!

Tatil yemi diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum. Insan aç kalacağı zaman tatil yemeği mi yiyor? Normal yem atın. Balıklar boylarına göre 3 4 gün aç kalabiliyor. Balığın yetiskinligine ve sağlığına göre değişir.
Yosun Problemi
Herkese merhaba, resimde görüldüğü üzere rotala red'lerimin yeni filizleri çok güzel iken (yosunun y'si yok), ilk gövdeler yosuna sarılmış durumda. Aynı yosunun sardığı ve öldürdüğü başka bitkiler de var. Yosun türü nedir? Ismini öğrenebilirsem araştırma yapabilirim ama her türlü tavsiyelere de açığım.


40 litre akvaryum. Mayalı co2. 25W led aydınlatma. Diy gübreler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209253/191020201849491.jpg[/IMG][EDIT]Melih Arslan,2020-10-21 13:59:50[/EDIT]
5630 Smd Led Kullanımı
Yaklaşık 4 aydır 5630 kullanıyorum. Gübre ve co2 takviyesi ile muhteşem fotosentez gözle görülüyor. Her bitkiden o2 çıkışı bariz belli oluyor. Kesinlikle hoşunuza gideceğine eminim. Sorulara gelecek olursak;
1. Her türlü adaptör olur ama 12v olmalı. (Ledler 12v gerilim ile çalışır). 12den fazla olması ya da az olması gibi bir şeyi düsünmeyin. KESİNLİKLE 12v olmalı. Adaptör seçiminde onemli husus amper degeridir. Aldığınız ledin kalitesine gore çektiği akım değişir. Aldığınız yere sorarsaniz yaklaşık olarak söylerler. 1.5 A civarında değişiyor. 1 metre beyaz için 2 amperlik adaptör yeterlidir. Ileride artırırım derseniz ona göre hesaplayarak almalısınız. Trafoya falan gerek yok.

2. Ledleri her iki tarafından da beslerseniz yani kablo şeridin bir tarafında değil her iki tarafına da giderse ısınma azaltılır. Ben de ahsap ile armatür yaptım. Isınıyor biraz ama hicbir zararı yok. Ne lede ne ahşaba. Sadece lede su gelmesin yeter.

3. Elektronik malzeme satan yerlerden ya da led satan elektrikcilerin bazilarindan temin edebilirsiniz. (Altinda metal plakası olmasina dikkat edin yeter).[EDIT]Melih Arslan,2020-10-17 14:19:02[/EDIT]
Lapistes Üreme
Öncelikle balıkları üremeye zorlamayınız. Uygun ortam sağlandığında ürerler.

Akvaryum koşullarınız ve balıklarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bitkili Akvaryum Aydınlatma Ve Filtre
Şelale filtre, mayalı co2 kullansanız dahi yeterli o2'yi sağlar. O2 aslında havadan suya kendiliğinden (difüzyon) sağlanır. Su yüzeyinde dalgalanma bunu kolaylaştırır.

Aydınlatmanız bana da aşırı yüksekte geldi. Ben akvaryumdan 5 cm yüksekte kullanıyorum. Deneme amaçlı 5630 8 çipli ledler kullanmıştım. Mayalı co2 ve diy gübre var. Işığı açtıktan 15 dk sonra öylesine çok gözle görülür fotosentez oluyor ki. Maliyeti de ucuz. Tabiki power led kadar iyi değil ancak sıradan smd ledlere göre çok daha iyi. Bu ledden denemenizi öneririm. Kendiniz yapabilirsiniz maliyeti de pek fazla değil. Sadece biraz ısınıyor, ancak akvaryumunuz küçük olduğu için 1 metre kullanırsanız yeter ve pek de ısınmaz. Ben tahtadan kendim armatür yaptım. Görünüşü tamamen size kalmış. Bir yatay, ledleri yapistirmak için tahta, her iki kenara da 2 parca. Biri camın üzerine geliyor, diğeri onun dışına (her iki tarafta da olunca hareketi engelliyor sabitleme sağlıyor).

Keyifli hobiler [:)]
Yavru Lepistes
Yarın öbür gün iner. Varsa yavru yemi yoksa normal yemi iyice ufalayarak çok çok az verin. Tepkilerine bakarak yemleme yaparsınız.
Power Led Isınma Sorunu
Bağlantı şekilleri nasıl acaba? 3 adet şerit birbirine seri bağlı ise ilk ikisinden daha fazla akım geçeceği için ısınabilirler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.