ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
krib
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
100
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2008 07:28
Son Ziyaret:
15 dakika önce
Toplam Mesaj:
396 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihangir Ünlütürk
Doğum Tarihi:
03 Eylül 1984
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
endustri urunleri tasarimi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cihangir

SON 10 MESAJI

Yeni Nadir Tür Ivanacara Adoketa (zebra Acara) Biz
Ben ancak ayırarak yavru alabilmiştim. Hatta bir kaç kere kuyruk sallayan larvaları gözümün önünde yediler. Gerçekten tuhaf bir tür.
Solungaç Da Beyaz Kütle
Merhaba, fotoğraftandan kesin teşhis zor ama dermocystidium gibi duruyor. (Tümör, bakteriyel enfeksiyon vs. başka olasılıklar da var). Dermocystidium tetralarda sık görülen bir hastalık ve tedavisi yok. Bulaşıcı. (Özellikle tetralar arasında bulaşma ihtimali daha yüksek) Genellikle öldürmüyor ancak balığın bağışıklığına göre ölümle de sonuçlanabilir. Akvaryumdaki diğer balıklara ve hastalığın seyrine göre balığın yaşamını sonlandırmak doğru bir seçenek olabilir.
Laetacara Dorsigera (kırmızı Göğüslü Acara)
Dorsigera çok sevdiğim bir türdür, böyle güzel bir akvaryumda görmek keyif verdi. Zamanında bir batın yavru alıp yavrular 1 haftalıkken askere gitmiştim, sonrasında balıkları bir daha göremedim maalesef. Tek hatırladığım yavruların çok ufak olduğuydu. Yavru alacaksanız ilk besleme için mikrokurt gibi ufak bir yemi önden edinmenizi tavsiye ederim.
Cüce Puffer - Balon Balığım Hiçbir Şey Yemiyor
Cüce pufferlar genelde cansız yem kabul etmez. O kuru yemleri vs. boşuna deneyip suyu kirletmeyin. Hangi kaynaklara baktınız bilmiyorum ama istisnalar dışında donmuş ve kuru yem asla yemezler. Zaten çok popüler akvaryum balıkları olmamalarının asıl sebebi de budur. Diğer balıklardan kuyruk vs. parça tırtıklıyor ya da siz görmezken salyangoz (varsa tabi) yiyor olabilir. Canlı artemia genelde yerler ama bazıları küçük olduğundan görmezden gelebiliyor. Salyangoz bulmaya bakın ya da bol salyangozlu uygun bir tanka nakletmeye çalışın. Bu arada dışkısına bakarak akvaryumda yiyecek bulup bulmadığını anlayabilirsiniz.
[EDIT]krib,2019-10-20 00:56:42[/EDIT]
Balık İsmi Tanımlamalarında Türkçe Kullanalım !
Latince'nin ne olup olmadığını biliyorum, merak etmeyin. Yazılan yanlışları düzeltmekle uğraşmayacağım çünkü iş tuhaf yerlere gitmeye başladı. Daha imla kurallarına dikkat etmedikleri dili kurtarmaya çalışanlara ne denebilir ki?

Sizin gibi düşünenlere bol şans, dünya üzerindeki şu ana kadar tanımlanmış olan 1.3 milyon canlı türü ( toplam 8.7 milyon tür olduğu tahmin ediliyor) için teker teker Türkçe isim üretilir. Sonra da Türk bilim insanları yabancı meslektaşlarıyla iletişim kurabilmek için bu türlerin hem Türkçe hem Latince isimlerini öğrenmek zorunda kalırlar, çünkü sizin sandığınızın aksine bilim milli bir şey değildir ve evrenseldir.

Balık İsmi Tanımlamalarında Türkçe Kullanalım !
[QUOTE=Esnaf]

...Çöpçü nün desen yapısına bakarak komando çöpçü olarak adlandırmak bu dilin zenginliğidir ve oldukça anlaşılırdır...

[/QUOTE]

Latince "commandare" kelimesinden uzanıp dilimize geçmiş komando kelimesiyle balık tanımlamak "dilin zenginliği" oluyor, Latince tür ismi kullanmak dile zarar veriyor, öyle mi? :)

Hiç merak ettiniz mi acaba neden İngilizce, Türkçe, İtalyanca vs. değil de Latince gibi "ölü" ve kullanımda olmayan bir dil tercih ediliyor bilimsel isimlendirmelerde? İngiliz bilim insanları neden buldukları türlere İngilizce isim takmamışlar mesela? Sebebini anlayınca zaten açtığınız konunun neden bu kadar tepki çektiğini de çözeceksiniz.
Doğal Yolla Ph Düşürme?
Tuz (NaCl) suyun Ph'ını etkilemez, eğer tuzlu sudan kasıt resif tuzu (bazik) ya da katkılı herhangi bir başka tuzsa durum farklı olabilir tabi. Bitkili akvaryumda tuz kullanmak çok kötü bir fikir, tatlı su bitkilerinin tamamına yakını tuzdan olumsuz etkilenir. Ph'ı kaçtan kaça düşürmeye çalıştığınızı ve amacınızı söylerseniz daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Arda Bey öncelikle tebrik ederim. Eminim şu aralar hobiyi gözünüz görmüyordur :)

Ocean Nutrition kullandığım bir marka ve oldukça başarılı buluyorum. Potasyum iyodür içerdiğinin farkında değildim, bilgi için teşekkürler. Özellikle Tanganyika türlerinde yem alırken içerikte iyot aramak iyi bir fikir.

Bu arada Seachem'in bahsi geçen ürünündeki iyot miktarını baz alarak 100 gr'da 3.5 mg potasyum iyodat içeren iyotlu sofra tuzunun (en bilindik markalardan, isim vermeyeyim ama etiket bilgilerine bakılarak tüm markalara oranlanabilir) ne kadar kullanılması gerektiğini kabaca hesapladım. Tabi bu hesabı yaparken tek iyot kaynağının iyotlu sofra tuzu olduğunu varsayıyorum, doz aşımı konusunda dikkatli olmak lazım çünkü iyot fazlalığı da söylendiği gibi oldukça tehlikeli.

Kabaca 80 lt suya 17 gr=1 tbs (Amerikan tbs 15 ml'ye denk geliyor, yemek kaşığı kullanmayın yanıltıcı olabilir. Hassas tartı yoksa öksürük şuruplarından çıkan ölçülü kaşıklar ya da mutfak ekipmanı olarak satılan ölçü kaşıkları bu iş için ideal)

Göldeki miktar Seachem'in ürününün sağladığından yüksek yanılmıyorsam. Yani güvenli alanda kalmış oluyoruz bu şekilde dozlayarak.

Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Bundan 2 sene kadar önce bir grup A. compressiceps yavrusu almıştım. Yavaş büyüyeceklerini bildiğimden ideal koşulları sağlamak için ufak bir arastırma yaparken bu iyot mevzusuna rastlamıştım. Denk geldiğim sayfadaki bir DIY Tangayika buffer tarifinde sodyum kaynağı olarak kaya tuzu yerine resif tankı tuzlarından öneriyordu. (Asıl amaç tanka iyot katmak, ama az da olsa Ph bufferlama ve pek çok diğer eser elementi katması gibi artıları da var) Kullanmaya başladıktan sonra balıkların gelişiminde ve iştahında gözle görülür fark olmuştu.
Leopar Çalı Balığı
Uzun süre beslediğim bir tür, cok karakterli ve güzeller. Saklanmaları ve çekingenlikleri doğaları gereği. Cinsiyet tayini en net yetişkin erkeklerde solungaç kapaklarındaki dikenlerden yapılabiliyor. Bende 2 yıla yakın beraber sorunsuz yaşadığı pelvicachromisleri bir anda yemeye karar vermişti. Ağzına sığmasına da gerek yok, kuyruktan yakalayıp ikiye bölebiliyor avını. Bence sorun yaşamadan ayırın. [EDIT]krib,2018-12-06 14:29:47[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.