ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1750
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
13 Saat 11 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1381 [1.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
29
İl:
Izmir
Meslek:
Piyano Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tatli_su_icin_sump_ornekleri_k910403.asp]Sump Örnekleri[/URL]

SON 10 MESAJI

Yandan Sump Dizilimi
İllaki hertürlü substrat görevini yerine getirirde seramik halka ve ayrıca substrat yerine sadece siporaks daha verimli ve ekonomik olurdu.
Zaten varsa elinizde bu şekldede kullanılır. Malzeme değiştireceğiniz zaman sadece siporaks kullanırsınız.

Su biobalın tamamının üzerinden geçmiyorsa üzerine plastik bir ızgarayla su eşit dağıtılabilir. Linkini eklediğim mesajın içinde tüm sorduklarınızın cevabı var :)

Özel mesajla fikir vermektense konu üzerinden konuşmak daha faydalı yanlış anlamayın , bu şekilde soruya cevap vereninde yanlışları diğer üyeler tarafından düzeltlebilir.
Yandan Sump Dizilimi
Akvaryumlar birbirinden bağımsız olacak ve 3 farklı motor kullanacaksınız galiba.

Süngeri önfltreleme olarak kullanın. ( ilk su girişi)
Zeolite ihtiyacınız yok kimyasal filtrasyon malzemesinin ihtiyaç dışında sumpta kalması fuzulidir :)
Biobal ; ıslak kuru sistemde verimli çalışır yani 2 . bölümde su seviyesinin üzerinde kalacak şekilde bölmeye ızgaralı raf yapıp eklerseniz ciddi verim alacaksınız.

Yine 2. bölüme bioballın altına kaliteli substrat kullanın. Ehıem substrat olur siporaks olur prugen olur. Tercih size kalmış. Substrat olmadan filtre bu haliyle zayıf kalır.

Son bölüm zaten kafa motoru için. Su seviyesi yuksek olursa ısıtıcı eklenebilir.

Yazdıklarımın sebeplerini ve detaylı örneklerini merak ederseniz bağlantıya göz atabilirsiniz.

[URL=https://https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5415416
]Medya kullanımı hakkında[/URL]

Düzeltme : Link açılmıyor galiba adresi yazıyorum :

https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5415416

[EDIT]Ibrahim90,2019-04-21 01:13:28[/EDIT]
Sumptaki Köpük
Yok kesinlikle mualefet amacında falan değilim. Sizi gıyaben tanırım art nyetinizin olduğunuda düşünmüyorum zaten . Yaşınıza hürmeten ve nezaketen müsade isteyerek düzeltme yaptım.

" Karbon amonyağı emer " derseniz ben dahil okuyan insanlar karbonun absorben özelliğin amonyağı kapsadığı yanılgısına varabilir. Tabi zeolit içnde geçerli.
Böyle birşey mümkün değil.
Siz bunu ikinci mesajda düzeltmişsniz bir sorun yok. :)

Karbon un ve zeolitn yüzey alanı ve biyolojik filtrasyona katkısıda herhang br substrat ile kıyaslanamayacak kadar daha düşük ama konu zaten bu değl.

Köpüğün kaynağı protein fazlalığı ve kusura bakmayın çözümü de zeolit ve karbon değil. Çünkü bu iki medya köpüğün kaynağı olan organik atığı bağlayamaz.
Dersenizki byolojk filtrasyona destek sağlamaz mı evet sağlar. Herşey sağlar tabi.
Üzerine çok tartışılacak birşey değil özelkle alıntı yapıp uzun mesaj yazmışsınız zahmet etmişsniz dye son bir cevap yazayım dedim.
Sumptaki Köpük
Kırmak , ukalalık yapmak niyetinde değilim , bilmemek yanlış bilmek normaldir ve konuda yanlış bilgi verilmiş. Müsadeleriniz ile tecrübe ce mantığım dahilinde düzeltiyorum. :)
Zeolit ve aktif karbon amonyağı kattiyen emmez. Böyle birşey mümkün değil. Suyun dezenfektesi diye birşeyde yok.

Koku sorunu var ise sumptaki medyanın tortu ile dolmasından ve yetersiz su değişimindendir. Kahvrengi tortu fotoğraftada görünüyor zaten. Sumpı temizleyin ve ön filtreleme ekleyin.
Su sumpa girmeden llk medyaya dokunmadan önce elyaf yada socksflterden geçsin.

Köpük sorunun da da sudaki köpüğün sebebi protein fazlalığıdır. Organik atık yani.
Çözümü yine su değişmne geldi :)

Siporax 'ın Boşluklarını Değerlendirmek?
Cenk bey ben teşekkr ederim. Yanlış anlaşılma yok aslında :) Ne yapmak istediğinizi anladım havuz için olanlara küçükkleri iç içe koyarsanız linkini verdiğim mesajın resimindeki gibi amacınıza en mantıklı şekilde ulaşırsınız.
Diğer şekilde halkaların içerisine ince taneli başka bir substrat koyduğunuzda sepet içerisinde suyun akış hızı düşecektir.
Bir de siporaksın dikey yerleştiğindeki kolay temizlenme avantajından fedakarlık etmiş olursunuz.

Canlı yükü / hacim oranında bir dengesizlik yok ise ve 200litre suya bir litreden az siporaks kullanmıyorsanız hiç birşey yapmanıza gerek yok:) Ne kadar filtre malzemesi o kadar iyi biyolojik filtre diye düşünülür ama bu çoğu çoğu tersi sonuçlar doğurur.
Yine de deneyip su değerlerinizi ölçtüğünüzde 3 ay içerisinde daha aldığınız ve sepete eklediğiniz fazla medyaya gerek olmadığının farkına varacaksınız.
İyi günler :)
Siporax 'ın Boşluklarını Değerlendirmek?
Başka medya ile siporaks boşlukları doldurduğunda debi düşeceğinden sepet içerisinde suyun santimetre kareye olan hızıda değişeceği için getirisi kadar götürüsü de olur.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5415416[/URL]

Linkteki mesajda büyük boy ile bizim kullandığımız orta boy siporaksın iç içe geçiriletrek kullanma örneği var. Ama alan sıkıntısı yok , kullanılan siporaks miktarının su hacmine oranıda doğru ise böyle bir uygulamaya yada başka bir medyaya hiç gerek yok. Masrafın karşılığını vermez.
Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Anüsten sarkan kurtlar için straks kullanılır ve etkilidir fakat düşük dozaj kullanıldığı yada ilk uygulamadan sonra ikinci periot uygulanmadığı için tedavi başarısız olabilir.
Hangi parazit olursa olsun İlaç ilk uygulamadan sonra parazatin kuluçka süresine göre tekrar uygulanmalı. O türün kuluçka süresini bilmiyorum.

Ek olarak klasik iç parazit tedavisi flagyl ve cipro ile birliktede uygulaya bilirsiniz.

Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Sorun balıkların iç parazit veya sindirim kaynaklı hastalıkların semptomları göstermesi ise hastalığı teşhis ettikten sonra iç parazit veya sindirim temelli hastalığın tedavisine yönelmelisiniz.

Sorun akvaryumda serbest dolaşan nematodun gözle görünmesi ise konudaki çözüm , önlem ve engelleme yöntemlerinin bir çoğu başarısı tecrübe edilmiş yöntemler sizde de işe yaracaktır.

Ama bir nematodun aynı anda hem serbest dolaşan hemde parazitik özelliğe sahip olduğu bir örneğe rastlamadım. Olabilir , mümkün ama örneği yok. Balıklarınızda iç rahatsızlık ( bload , drosps ..) yada parazit sorunu varken aynı anda akvaryumunuzda da serbest dolaşan nematodlarınızın olması muhtemel. Hatta oldukça mantıklı ki bu iki sorunun da temelleri aynı. Bunları ayrı iki problem olarak görüp önceliklerine göre ayrı ayrı çözüm yöntemlerine yönelmek doğru yöntem olacaktır.
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Kusura bakmayın yoğunluktan fırsat bulup ilgilemedim.
Motor basıyorsa iyi sevindim camları kesmek kaldı galiba😊
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Cevaplar geç oluyor kusura bakmayın bir taraftan powerled yapmaya çalışıyorum o da benim ilk tecrübem pek beceremedim [:)]Susuz kalma konusu santimetre kareye düşen su hızı ile motorun debisinin oranı ile alakalı ama net hesabını formülünü bilmiyorum.
Bu hesaplama da eğer susuz kalırsa 2.bölmeyi biraz daha daraltırsınız bu şekilde ayarlanabilir. Yani son bölmenin yüksekliğinin düşmesinden ziyade son bölmenin hacminin artması lazım.
Baktınız olmadı en kötü ihtimalle 2. Bölmeyi direk çıkartırsınız o da bir seçenek.
Unutmadan son çizime göre konuşuyorum sumpa su girişi 2. Bölmenin üzerinde olmalı.

[K]Düzeltme : [/K]
Konuda bahsedilen filtreyi incelememiştim.O filtre susuz kalmaz hatta suyuda yukarı bence basamaz. 3w lık mini filtre olduğunu farketmedim.
Tunahan bey , evde onlardan bir iki tane olacaktı. Bulursam bir ara debi testi yapıp videosunu ekleyeyim.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-07 02:37:44[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, BayPara, Ertarda, esensml, Emre Hoca, Wphiree, aponogeton, osman-01, mad-boy, Darkcorner, EsraCem, apistoapisto, vendetta99, Kınayu, adapod, vedat79, Mikail Erdoğan, Foai, AmazonDream, Aspet, AT, Yusuf Bilal, mightymurat, Akyuvaryum, gamzeseda, Ladres, ariza_105, muratgurer, ndmsrdr, ilturk, serkantezel, image, ezc06, soliter83, tanerberkgulec, Ejder Günaydın, Horace, sbilgic82, Hsynn, 06bora34, Noyes, mustafakuzu, tosyalı, husumut, ANKARALEPTESOMA, cenkistan, MiSoSiKiaN, kapre64, tunasoylemis, safakelmass, BadWolf, StenkaRazin, sinan1166, Flexa, Dost34., Vlevent, voltran, farukkaradogan, furkantenekeci, dusumsel, ekmbr, İd0826, MurathanM, darkxf, Mehmet KAPTAN, Emr35, Alikaan147, istaquarium, ktulgar, erimgorgulu, Barış Demirok, Aralti, saim35, Atalanta, enginm2000, masisdemirel, member, Ayhan.kah, Splendor, DyavoL21, zeroide, ErenBugra, omerkazanc, HRN1, Batuhan Erogul, Aquarisma, tlspetmarket, fth0507, FurkanSehit, indianaconz, OrhuN Sarı, Arapaima, KupaAs, M.Emin Uzunoğlu, Kemalk41, ootkn, erdalakçay, ibmsony, subukucu, Umut6, ozan_1903, ybasarkan, Bshkk, Kemal17, Assamite, ismalkoc, Ronay, ulukaya84, efe2010, zekigonlum, tolga, slhcrn, GkhnBtmz, eryan, kemal_ugur03, umutak, CARdanADAM, Tropsevergenç, aybas, recep3410, polat74, Supervenenis, Ugur79, madrugada, tamtur, CevdetSERBEST, erhanozcan71, Sansasyon43, tayfun türkay, huseyn75, ozanka, smithiseek, Muhammed kose, Nevzat67, harunefe, engin045, zatonica, Omer_MG, denizaltı, byyilmaz, S.yigitsanli, yüceL34, UmitYilmaz, Yusuf Tanrıverdi, jprime, Red Monster, nikon_, demir7891, KAMPUT, Mete Duru, drkartal, tahaderin, Turancol, YAYDIN, bettasever16, Fatih ÇE, ekcinar, ogii06, Mehmet gunel, EbuHuzeyfe, wolverin,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.