ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1632
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
5 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1324 [3.39 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
277 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
28
İl:
Izmir
Meslek:
Müzisyen / Müzik Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]İbrahim Umutlu[/B] [K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/oscar_ve_tricks_k901169.asp]Oscar [/URL]

SON 10 MESAJI

Tek Oscar 450 Litre
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/260420181850141.jpg[/IMG]
Tatlı Su İçin Sump Örnekleri
[QUOTE=ilhannnn01]

(Akvaryum camlarına içeriden yapıştırıldığı durumdan bahsediyorum, sump un camı direkt olarak dışarı bakıyorsa yani bir tarafta su diğer taraf hava ise basınç oluşur.)
[/QUOTE]

Tam olarakta Ugur bey in sordugu soru bu galiba. Sump i akvaryum a yapistirmadan harici olarak kullanmak istiyor.
Bu durumda standart ic sumptan daha fazla direncli olmasi gerekiyor diye anladim yazdiklarinizdan. Ama ne kadar hava kalirsa ne kadar basinc olur bunun hesabi nasil yapilir?
Biraz daha aca bilir misiniz acaba.

_______________________________


Ugur bey , ses rezonansi ile birseyler yazmistim konunun icerisine ilk mesajin altinda linki var. O mantikla hortumun ucunu su dokuldugu yerden birkac delik delerseniz ses kesilir. Isterseniz aksama biraz daha detay verebilirim.
Tatlı Su İçin Sump Örnekleri
[QUOTE=Ugur79][/QUOTE]

Yok yanilmiyorsunuz ben tam anlatamamisim . Aynen dediginiz gibi hortum suyun icerisinde oldugunda sumpin son bolumu ile akvaryum su seviyesi esit seviyeye gelinceye kadar su son bolmeye tasacaktir. Son bolmenin yuksekligine gore bir sonraki bolmeye de tasabilir. Ben bunu tercih etmezdim. Ama tortusuz canli yuku agir olmayan bitkili akvaryumda problem olmayacaktir. Ilk basta tuzlu su olarak algiladigim icin biraz kafam karismisti o yuzden.

( cep telefonun dan kaynakli turkce karakter hatalari icin ozur dilerim . Ilk masaustu erisimde yazim hatalarini duzenleyecegim. )
Tatlı Su İçin Sump Örnekleri
Ben tuzlu su diye anımsamıştım , yanlış hatırlamışım demekki. Bitkili de tabi olabildiğince yalıtımlı bir sistem kullanmak lazım. Ama Co2 iyi çözündüğü sürece korkmayada gerek yok. Altarnatif fikir olsun diye yazmıştım , aklınıza yatmadı ise hiç karıştırmayayım kafanızı.

Sızdırmazlık için borudan önce rekor kullanılabilir ya da direk hortum ile de yapan var. Sumpın su çıkışının su seviyesinin üzerinde olmasının sebebi de ; sistem kasıtlı veya elektirik kesintisi ile durdurulduğunda, filtredeki su ile akvaryum suyunun ayrı tutulması. Zaten sum sistemini geniş hacimli bir iç filtreden , köşe veya hamburg filtreden ayıran temel noktalardan biri burası.
Su seviyesinin biraz üzerinde olması yeterli , akvaryumun üzerinden suyu havalandırarak boşaltmaya gerek yok.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/240420180004281.jpg[/IMG]

Düzeltme :
Mavi çizgide soldan sağa doğru azalan bir eğim var. Sol taraf suyun tank içerisindeki tahmini olarak en fazla yükselebileceği mesafe . en aşağıda durabileceği seviye de sağ taraftaki eğimi bilerek veridm ama açıklamayı unutmuşum.

[QUOTE=Ugur79][/QUOTE][EDIT]Ibrahim90,2018-04-24 00:09:10[/EDIT]
Tatlı Su İçin Sump Örnekleri
Uğur bey tekrar merhaba.[:)]

[K]'' Sorum su; sumplarin dis camlarinin kalinligi ne olmali. Ben planlarimi 5mm olacak sekilde yaptim ama yeterli mi? Yoksa akvaryum camlariyla ayni kalinlikta mi olmali? ''[/K]

Akvaryum camı ile aynı kalınlıkta olmasına gerek yok. İç veya dışta konumlandırılmış sump yaparken aynı akvaryum yapar gibi yükseklik ve en ile bağlantılı olarak basınca dayana bilecek cam kalınlığını seçeriz.
İç sumpı yaygın kullanılan şekilde camlara yapıştırdığımız da en azından dışta kalan , basınca en çok maruz kalan bölümünü akvaryum cam kalınlığına yakın tutarsak problem yaşamayız. Mümkünse aynı yapılmasına çalışılır riske girmemek veya ayrıca hesaplama zahmete girmemek adına.
Yalnız ; sizin projenizdeki gibi harici bir iç sump yapıldığında , basınç farklı olacaktır. Burada sumpın kendi içerisindeki su basıncı var muhtemelen buna göre yapmak kurtaracaktır. Ama akvaryum içerisindeki su ne kadar basınç yapar bunun hesabı nasıl yapılır bilemiyorum. Zannetmiyorum bir sorun olsun ama Erhan abi ' ye bildirim göndereyim. Kendisi , bu konuda bilgisi ve yapım konusundaki tecrübelerine dayanarak bir fikir verebilir diye düşünüyorum.

[K] '' Bir sorum daha var. Sump in son bolmesinden kafa motoru hortum cikisi icin cami deldirdiniz mi? Oraya ne capta bir delik actirmak gerekiyor ve hangi baglanti parcasini kullaniyorsunuz? '' [/K]

Camı delecekseniz su seviyesinin üzeirinden delmeye çalışın bu imkan yok ise mecburen hortum ile aktarmak gerekecek. Su çıkışı su seviyesinin altında kalırsa geniş hacimli bir iç filtreden bir farkı kalmaz.
Bir de Muhammer beye çizdiğimiz bir iç sump örneği vardı. Altarnatif bir şeyler düşünürseniz düşünebilirsiniz , belki bir fikir verir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/161120170116521.jpg[/IMG]
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5423692[/URL]
[QUOTE=Ugur79][/QUOTE][EDIT]Ibrahim90,2018-04-23 20:51:00[/EDIT]
Tropheus Biyotopu Kurulum. Güncel Yeni Resimler
Simdi yanlis anlasilmak istemem kok afrika tanklarina koyulsun veya koyulmasin demiyorum. Yalniz su ezberlerimizi biraz sorgulamak lazim diye dusunuyorum.

Yumusamadan kastedilen asit orani artisina bagli olarak ph dususu ise bunu kok torf kullaniminda haftalar sonunda 0.3 0.5 gibi ancak gorebiliriz. Normal dekorlu tanktan bahsediyorum tabiki . Siz 20 litre suya 2 litre torf koyarsaniz sonuclar baska olacaktir.

Sebebi yukarida aciklanmis. Yine o mesaja ek olarak suyun yumusamasinin degil daha asitik olmasi durumuna dikkat cekmek istedim.

Telefondan kaynakli Yazim hatasi ve turkce karakter icin ozur dilerim en kisa surede bilgisardan erisim sagladigimda duzeltecegim.

[QUOTE=ThanatoZek]
.[/QUOTE]
Tropheus Biyotopu Kurulum. Güncel Yeni Resimler
[QUOTE=ThanatoZek]Kök suyu yumuşatabilir, tropheus için pek önerilmez. Koyarsanız su değerlerini izleyin.[/QUOTE]

Mesela yarım kiloluk bir kök ne kadar yumuşatır ? Sizin değerleriniz nasıl çıktı ?[EDIT]Ibrahim90,2018-04-19 13:30:29[/EDIT]
Tatlı Su İçin Sump Örnekleri
Merhaba Uğur bey.
Tuzlu tecrübem hiç olmadı bu sebeple skimmer nasıl bağlanır , hangi konumda daha fazla verim alınır gibi sorularda fikir vermemem daha doğru olur. yine bu sebepten konu , tuzlu su yönünden oldukça pasif kalıyor , eğer sumpın kurulum aşamalarını bu konudaki araştırma ve tecrübelerinizi paylaşıp tuzlu su yönünden katkı sağlarsanız memnun olurum.

Eş dosttan gördüğüm kadarı ile iç sump biraz yetersiz kalabiliyor. Ama canlı yükü ağır olmayan 300-500 litre marin tanklarda uzun süreli başarı elde edenlerde var.

Medya kullanımında bioball için daha öncede konunun içerisine yazmıştım ıslak kuru alanda yağmurlama yapmadan kullanıldığında ucuz seramik yüzüklerin etkisinden farklı bir avantajı olmuyor. Onun yerine daha iyi bir substrat önerirdim. Mercan kırığıda aynı şekilde çok etkili bir ürün değil zaten suyu minaralize edeceğinizi tabanda kullanacağınız kumun mineral gereksinimine uygun olacağını düşünerek mercan kırığının gereksiz olduğunu düşünüyorum .

Birinci bölmenin altında suyu ilk geçtiği bölümün 4 yada 5 cm olması suyu uygun hızda ısıtıcı bölümüne taşıyacaktır. Yine bu açıklığın başladığı noktaya bir raf daha eklerseniz bu alanda ki su dağılımı daha rahat olur.

Bu tank için ne kadar refugıum beklentilerinizi karşılar onun için ne kadar alan gerekli onu yine siz daha iyi bilirsiniz. Altarnatif olarak o bölümde refugıum yerine K1 de düşünebilirsiniz. Ancak amaç nitratı uzaklaştırmak ise seachem de nitrat ürünlerini de düşünebilirsiniz. Eğer o bölümde de nitrat veya k1 kullanacaksanız ve nitrifikasyon yönünden sumpın eksik kaldığına endişeniz var ise , sumpın üst kısmını su seviyesinin üzerinde yükseltip bu alanda ıslak kuru bir alan sağlayıp bioball kullanabiliriz. Bioball tamamı suyun içinde kalmayıp ıslak kuru kullanıldığında oldukça etkili bir nitrifikasyon sağlıyor. Ama böyle birşey yapmak için , tankın dış dizaynında biraz da olsa estetik kaygıdan ödün vermek gerekiyor.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/190420181324391.jpg[/IMG]

[QUOTE=Ugur79][/QUOTE]
Tropheus Biyotopu Kurulum. Güncel Yeni Resimler
Erhan abi bu balıklar senin bitki köklendirdiğin akvaryumdaki balıklar değil mi ? Bu arada bitkiliyi bozdun galiba tamamen.
Neden Kimse Yardımetmiyor..?
Selamlar,konunun tamamını okumadım.Sizin yaşlarınızda ve daha küçük yaşlarımda aynı heves ve mantık ile bu işi yapıyordum. Hobide bu şekilde bilinç kazandım ve öğrendiklerimi de böyle öğrendim. Yaşadığınız bütün zorlukları gayet iyi anlıyorum. Hepsinin temeli yaştan kaynaklı yalnız bunların avantajı da var. Yaştan dolayı sempati duyulduğu için pazar sorunu yaşamama evde yapılacak küçük çaplı üretimde elektirik su parasını aileye kitleye bilme... [:)] gibi. Tabi altı ay sonra komple evin elektrik faturasını da çıkartırsınız o ayrı.[:)]

[U]Yavruluk kullanmayın[/U]. Sadece lepistes olursa yavrularını yemezler. Yavrunun yem olma riski ilk bir haftadır ve sağlıklı yavru asla kendini yem yaptırtmaz. Bu ilk riskli bir haftayı da bitki ile yeterli saklanma alanı sağlayarak atlatın. Biraz araştırdığınızda en iyi saklanma alanını sağlayan düşük destekli bitkileri bulabilirsiniz.
Bitkiler ana tankta olsun ,yavru akvaryumlarına koyarak yüzme alanını daraltmayın.

Ana tankta doğan ve birinci ayını atlatan yavruyu 2. akvaryuma, bir sonraki ay gelenleri de 3. akvaryuma alın. İyi bakarsanız akvaryum küçük değil ve su kalitesi yeterli ise 3 ayda satılacak boya gelirler.
Daha iyi bir üretim için ''profosyonel olarak lepistes yetiştirmek '' konusuna bakabilirsiniz.

Ana tankta [U]aydınlatma [/U] için düşük destekli bitkili akvaryumları araştırmanız lazım , yavru akvaryumları belirli periotlarda açık lana sıradan ledler yeterlidir.

Filtrasyon mümkünse tek bir güçlü filtre ile yapılsa çok daha iyi olur. Filtrasyon ve su değişimini kolaylaştıracak öneri de bulabilirim düşünürseniz.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,589,351 Mesaj
  • 380,075 Konu
  • 91 Forum
  • 131,262 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,960 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.