ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1734
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
12 Saat 46 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1377 [1.99 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
29
İl:
Izmir
Meslek:
Müzik Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]İbrahim Umutlu[/B] [K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tatli_su_icin_sump_ornekleri_k910403.asp]Sump Örnekleri[/URL]

SON 10 MESAJI

Siporax 'ın Boşluklarını Değerlendirmek?
Cenk bey ben teşekkr ederim. Yanlış anlaşılma yok aslında :) Ne yapmak istediğinizi anladım havuz için olanlara küçükkleri iç içe koyarsanız linkini verdiğim mesajın resimindeki gibi amacınıza en mantıklı şekilde ulaşırsınız.
Diğer şekilde halkaların içerisine ince taneli başka bir substrat koyduğunuzda sepet içerisinde suyun akış hızı düşecektir.
Bir de siporaksın dikey yerleştiğindeki kolay temizlenme avantajından fedakarlık etmiş olursunuz.

Canlı yükü / hacim oranında bir dengesizlik yok ise ve 200litre suya bir litreden az siporaks kullanmıyorsanız hiç birşey yapmanıza gerek yok:) Ne kadar filtre malzemesi o kadar iyi biyolojik filtre diye düşünülür ama bu çoğu çoğu tersi sonuçlar doğurur.
Yine de deneyip su değerlerinizi ölçtüğünüzde 3 ay içerisinde daha aldığınız ve sepete eklediğiniz fazla medyaya gerek olmadığının farkına varacaksınız.
İyi günler :)
Siporax 'ın Boşluklarını Değerlendirmek?
Başka medya ile siporaks boşlukları doldurduğunda debi düşeceğinden sepet içerisinde suyun santimetre kareye olan hızıda değişeceği için getirisi kadar götürüsü de olur.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5415416[/URL]

Linkteki mesajda büyük boy ile bizim kullandığımız orta boy siporaksın iç içe geçiriletrek kullanma örneği var. Ama alan sıkıntısı yok , kullanılan siporaks miktarının su hacmine oranıda doğru ise böyle bir uygulamaya yada başka bir medyaya hiç gerek yok. Masrafın karşılığını vermez.
Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Anüsten sarkan kurtlar için straks kullanılır ve etkilidir fakat düşük dozaj kullanıldığı yada ilk uygulamadan sonra ikinci periot uygulanmadığı için tedavi başarısız olabilir.
Hangi parazit olursa olsun İlaç ilk uygulamadan sonra parazatin kuluçka süresine göre tekrar uygulanmalı. O türün kuluçka süresini bilmiyorum.

Ek olarak klasik iç parazit tedavisi flagyl ve cipro ile birliktede uygulaya bilirsiniz.

Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Sorun balıkların iç parazit veya sindirim kaynaklı hastalıkların semptomları göstermesi ise hastalığı teşhis ettikten sonra iç parazit veya sindirim temelli hastalığın tedavisine yönelmelisiniz.

Sorun akvaryumda serbest dolaşan nematodun gözle görünmesi ise konudaki çözüm , önlem ve engelleme yöntemlerinin bir çoğu başarısı tecrübe edilmiş yöntemler sizde de işe yaracaktır.

Ama bir nematodun aynı anda hem serbest dolaşan hemde parazitik özelliğe sahip olduğu bir örneğe rastlamadım. Olabilir , mümkün ama örneği yok. Balıklarınızda iç rahatsızlık ( bload , drosps ..) yada parazit sorunu varken aynı anda akvaryumunuzda da serbest dolaşan nematodlarınızın olması muhtemel. Hatta oldukça mantıklı ki bu iki sorunun da temelleri aynı. Bunları ayrı iki problem olarak görüp önceliklerine göre ayrı ayrı çözüm yöntemlerine yönelmek doğru yöntem olacaktır.
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Kusura bakmayın yoğunluktan fırsat bulup ilgilemedim.
Motor basıyorsa iyi sevindim camları kesmek kaldı galiba😊
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Cevaplar geç oluyor kusura bakmayın bir taraftan powerled yapmaya çalışıyorum o da benim ilk tecrübem pek beceremedim [:)]Susuz kalma konusu santimetre kareye düşen su hızı ile motorun debisinin oranı ile alakalı ama net hesabını formülünü bilmiyorum.
Bu hesaplama da eğer susuz kalırsa 2.bölmeyi biraz daha daraltırsınız bu şekilde ayarlanabilir. Yani son bölmenin yüksekliğinin düşmesinden ziyade son bölmenin hacminin artması lazım.
Baktınız olmadı en kötü ihtimalle 2. Bölmeyi direk çıkartırsınız o da bir seçenek.
Unutmadan son çizime göre konuşuyorum sumpa su girişi 2. Bölmenin üzerinde olmalı.

[K]Düzeltme : [/K]
Konuda bahsedilen filtreyi incelememiştim.O filtre susuz kalmaz hatta suyuda yukarı bence basamaz. 3w lık mini filtre olduğunu farketmedim.
Tunahan bey , evde onlardan bir iki tane olacaktı. Bulursam bir ara debi testi yapıp videosunu ekleyeyim.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-07 02:37:44[/EDIT]
72w Power Led (fotoroman Tadıyla) Güncellendi!!
[QUOTE=Dark65]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124579/060120191640491.jpg[/IMG][/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde bağladığımda çalışmadı. Resimdeki kırmızı çizgil olan kablo driverın - ucuna diğeri ise artı ya bağlı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192148431.jpg[/IMG]

Tam tersi şekilde bağladığımda ise yarısı yandı yarısı ise yanmadı.
Mantığını bilmediğim için de sorunu halen çözemedim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192150421.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192151191.jpg[/IMG]
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
Merhaba , bazı resimler mobilden siteye yüklerken ters çevriliyor. Bu soruna sadece bizim forumda rastladım.
Akvaryum tanıtımı önemli değil ancak birine birşey anlatmak için yaptığımız çizimler in ters çevrilmesi konuyu çok çarpıtıyor ve iletişimi güçleştiriyor.
Örnek mesaj ; [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5580658[/URL]

Yönetime mesaj bölümünden önce buraya yazdım.
İlgilenirseniz sevinirim.
İyi günler.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-06 16:15:03[/EDIT]
72w Power Led (fotoroman Tadıyla) Güncellendi!!
Merhaba bağlantı şeklini tam olarak anlayamadım. İlk defa yapıyorum elektrik bilgimde olmayınca anladıklarımdan saçma bir bağlantı şekli ortaya çıktı. O yüzden tamamlamadım bekliyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.

İlk mesajdan alıntı :
"" 1. PCB'nin (+) kutbuna güç kaynağının (+) ucu, 1. PCB'den 2.PCB'ye atmama yaparken SADECE (-) kutuptan (+) kutuba kablo atıyoruz. Son olarak 2. PCB'nin sonundan da (-) kutbuna kablo lehimleyip driverin (-) ucuna giriyoruz. Bu şekilde bağlantı yapıp ölçü aleti ile ölçüm yaptım ve aldığım sonuç 120V idi. Yani doğru bağlantı şekli budur arkadaşlar.""

Buradan aşağıdaki gibi bir şema çizdim ;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120191554241.jpg[/IMG]
Ama zannediyorum ki tek doğru anladığım iki pcb nin arasındaki bağlantı :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120191601401.jpg[/IMG]

[K]Düzeltme[/K] : İlk resim siteye yüklerken ters çevrilmiş, bazı resimlerde mobilden yüklediğimde bu sorun oluyor. Sebebini bilmiyorum site yönetimi ile iletişime geçeceğim fakat anlatamadıysam tekrar resim yüklerim.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-06 16:16:16[/EDIT]
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
200/h hayatta basmaz :) Ancak 50 litre ama yeterki suyu yukarıya çıkartabilsin 50 litre size yeter zaten. Bazıları yatay olarak iyi debi verirken suyu yukarı çıkartamıyorlar. Motoru aldığınızda akvaryum yüksekliği kadar suyu yukarı çıkartabildiğinden emin olmanızı öneririm cam kesmeye başlamadan önce.
Kafa motoru konusunda diğer endişem , motorun boyutları eğer çizimdeki gibi olmaz ise motor susuz kalabilir. Yani kafa motorunun bulunduğu bölümde su birikemez motorun debisi ölçüye oranla fazla gelirse motor susuz kalıp yanabilir.

Sump çizimi tam bölme ölçülerini vermemişsiniz ama bunların dışında mantıklı güzel olmuş. Ancak suyu yukarıdan alırsa ön filtreleme çok daha kolay olacaktır. Elyaf iki hadi üç günde bir değiştirilmeli koku olmaması ve sumptaki diğer medyaların ömrünü kısaltmaması için. Aşağıdan başlayan ön filtrelemede bu biraz zor.
Substrat olarak siporaks mini yada seachem matriks öneririm ikiside az oranda yüksek verim sağlar.

Cam delme konusunda da halka şeklinde olanları kullanıyoruz. Ucu ince olanları görmemiştim daha önce, bir bilgim yok.
Çizdiğiniz sump suyu üstten alırsa ve kafa motoru camın içinden değil de son bölmenin üzerinden suyu tanka basarsa camı delmeye de gerek yok aslında.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.