ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1525
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
3 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1231 [4.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
574 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
27
İl:
Izmir
Meslek:
Müzisyen / Müzik Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]İbrahim Umutlu[/B] [K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/oscar_ve_tricks_k901169.asp]Oscar [/URL]

SON 10 MESAJI

Kaptan Köşkü
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/199996/130120180915521.jpg[/IMG][/QUOTE]
Demek meşhur hidra katillerinden biri buymuş [:)]
Balık kalıcı zannedersem , çok ta yakışmış hayırlı uğurlu olsun.
Smart 200 Watt Isıtıcı Kullanan Varmı ?
Ucuz ısıtıcıların iyilerindendir. 2-3 tane var evde, aktif olarak kullanmıyorum ama yıllardır bir sıkıntı çıkartmadılar.
Tabi beklentide önemli bir jager ile asla kıyaslanmaz. Üzerinde yazan sıcaklık değerleri akvaryumda tutması pek mümkün değil , genelde oda sıcaklığında istenilen derecenin bir ya da iki fazlasını kullanmak yeterli oluyor.

Resimdeki ısıtıcı biraz nem yapmış, içerisine ciddi su alma durumu yok. Yukarıdaki contada küçük bir kaçak var muhtemelen bunun için tamamını suya sokmadan kullanmak lazım. Conta kısımı su seviyesinin üzerinde kalırsa bir problem olmadan kullanılabilir.
Aquaclear 20 Sesi Ve Motor Mili
Selam Tevfik bey.
Aynen dediğiniz gibi saf vazelin olarak satılan ürünü kullanabilirsiniz. Merak edenler için aşağıdaki videoda uygulaması var.
kozmetikte kullanılan vazelin de olur ancak içeriğinde kimyasal katkılar akvaryuma zararlı olur muhtemelen.
İzmir'de yedek mil nereden bulabiliriz bende araştıracağım , kafa motoru için lazım bana da. İnternette satanlar var ama böyle şeyleri görüp kıyaslayıp almak daha mantıklı sanki. Bulduğunuzda haber verebilirseniz memnun olurum.

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=2lO7VDbJKP4[/URL]

Video olarak ekleyemedim.


M.kuşu Ve Hint Bülbülü Un Kurdu Yer Mi?
Öğrenciyken , üretim yaparken kullanıyordum. Evdeki kuşlarda ara sıra sadece haşlanmış yumurta beyazı , ara sıra b kompleks ve marul yaprağı veriyorum.

Tam tarif olarak bulamadım oranlarını veremiyorum ama kaba taslak tarif etmeye çalışayım.
1 Mısır unu , 1/2 buğday unu , 12 vitaminli arı mama , hamur mayası ve bir kaç yumurtayı kek gibi çırpıp fırında pişiriyordum. pişince görüntü olarak ekmeği andırıyor. [:)]
Bunu rondo da hazır satılan besinler gibi görünene kadar çekip içerisine meyve ve haşlanmış yumurta ekliyordum. Zaten o besinlerinde içerisindeki şey aslında ekmek ve galeta.
Yavrulayan kuşlar için ,

Üreme dönemi ve öncesinde bu harcın içerisine ağırlıklı marul, kalsiyum için kalamar kemiği ve az miktarda nijer tohumu ekliyordum.

Yavruların büyüme döneminde hem anne hemde yavrular için proteini arttırmak gerektiğinden haşlanmış yumurta oranını arttırıyordum.
Yine bu dönem az miktarda haşhaş tohumu, daha az miktarda kenevir tohumu erkeğin ve annenin sakinleşmesini sağlayarak yavru verimini arttırıyor.

bunlar harca ek olarak kuşların durumuna göre kullandıklarım. Mesela ilk on kafes yeni yavruladıysa onlara proteini yüksek olandan veriyor , üreme döneminde olanlara da nijerli mamadan veriyordum.

Üreme durumu yok ise ; fazla detaya girmeye de aslında gerek yok. Sadece bu kek yumurta ve bir kaç meyve kuruyemiş hafta bir veya iki defa vermek yeterli.Ana harçta en başta yazdıklarımın haricinde kullandığım diğer katkılar ;
- Ispanak
-Marul
-Havuç
-Salatalık kabuğu
-Ceviz
-Fıstık ve fındık içi
-zaman zaman b kompleks vitamin ama bu suyuna da karıştırılabilir.M.kuşu Ve Hint Bülbülü Un Kurdu Yer Mi?
İspinozlardan anlamam, yedikleri böcekler zannedersem daha küçük boyda olanlar. Muhabbet kuşu ve diğer papağanlara böcek vermeyin. Muhtelemen yemez ama yerse yağlanmaya buda bazı hastalıklara sebebiyet verir. Ayrıca muhabbet kuşu için hazmı da zor olabilir.

Üreme döneminde protein ihtiyaçları yüksek olur. Bu protein ihtiyacını yumurta beyazı ile karşılayabilirsiniz. İnternette üreticilerin yavru döneminde hazırladığı ek besin mama tarifleri var. Bu tariflerde yumurta , meyve püresi ve tahıl karıştırılıyor. Her üreticinin , hobicinin kendine göre tarifi vardır , bu tariflerden karma bir tarif oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız mamayı normal dönemde haftada bir veya iki defa verebilirsiniz.
bir göz atın dilerseniz geçmişte kendim uyguladığım başarılı kabul ettiğim tariflerden fikir verebilirim. Onun dışında hazır satılan ek besinler var. Bunlar b kompleks ve bildiğimiz ekmekten oluşuyor.[:)]
Videolu Sump Problemi Soruları
Ben etkin yağmurlama yapılan yarı ıslak kuru modellerin en verimli sump modeli olduğunu inananlardanım. Bunun için yükseklik gerekli sizde de yeterli alan var.
Konunun içerisinde yarı ıslak kuru örnekler tarif ettiğim sisteme uygun istediğiniz ölçülerde bir ölçeklendirme yapar. Eklerim.

Ama bu sumpı bence bozmayın. [EDIT]Ibrahim90,2018-01-22 16:19:44[/EDIT]
Kafa Motoru Debi Düşmesi Sebepleri
Konu , kafa motorundaki debi düşmesi sebeplerinin bobin ile alakalı olup olmadığı sorusuna yanıt aramaktadır.

[U]- Debisi zamanla düşen motora uygun yeni bir mil ve pervane takıldığında debi fabrika verilerine yaklaştırabilir mi ?
- Yoksa kafa motorundaki debinin düşmesi bobini ile de alakalımıdır ?
[/U]

................................

Bilindiği üzere kafa motorlarının ve filtre motorlarının debisi üzerinde yazan rakamları birebir yansıtmamakta. Bu akvaryum yüksekliği , boru çapı, filtrenin doluluk oranına göre değişebilen bir durum.

Yalnız bir durum daha var ki ucuz Çin malı ürünlerde çoğunlukla görünüyor. Motorun zaman içerisinde debisinin düşmesi sorunu.
Buna kötü kullanım mıknatıslı milin ve pervanenin kireç bağlaması ya da deforme olması ciddi bir miktar etkili olabiliyor.
Peki bu düşmeye başka mekanik ne anlamda neler etkilidir ?
Motor ve makine fiziği ile bilgim yok.

Örneğin ;
elimde forumdan bir üyeden satın aldığım 3800L/H kapasiteli bir kafa motoru var. Yarısnı bile yeterli bassa işimi rahat karşılayacaktı. Net debisini 900 litre ölçtüm. Bu inanılmaz bir fark. İçi oldukça pisti pervanenin dönmesini
engelliyordu.
Mıknatıslı mili , pervaneyi ve yuvasını iyice temizledikten sonra debi 1200 litreye çıktı.

Halen daha pervane benim dış filtrelerimdeki kadar rahat dönmüyor.

[B]- Acaba motora uygun bir parça alsam debiyi fabrika verilerine yaklaştırabilir miyim ?
- Yoksa kafa motorundaki debinin düşmesi bobini ile de alakalımıdır ?[/B]
Kafamdaki sorular böyle olunca , bir makine mühendisi yada bunu daha önceden tecrübe etmiş bir hobicinin fikirlerine ihtiyaç duydum.

Son çare olarak denemek ya da hiç uğraşmadan yeni bir kafa motoru edinmeyi düşüneceğim.

Soruya dair fikir alabileceğim bir kaç üyeye satıcı ve teknik servise, konuya davet gönderdim , verdiğim rahatsızlık için özür dilerim.

Saygılar.[EDIT]Ibrahim90,2018-01-23 00:33:39[/EDIT]
60x48x42 6mm Akvaryum Yapımı
[IMG]https://karidesmarket.com/305/10-mm-cam-icin-buhar-cami-tutucular-4-adetlik-takim-fiyatidir.jpg[/IMG]

Buhar camı için resimdeki gibi çözümlerde var. 3-5 liraya buhar camı tutucu olarak satılıyor. aşağıdaki bağlantıda vantuzdan benzer bir çözüm var. ikisi örnek te kayıtın üzerine koymaktan daha şık bence.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/diy_-_nano_tank_buhar_cami_tutucu_k864108.asp[/URL]
İstenirse köşebentte yapılabilir ama elzem değil. Sadece tabana kuşak yapmak bu akvaryum için yeterli. Hiç kayıt kuşak yapmadan da bu tip akvaryumları yapıştırmış uzun süre güvenli şekilde kullanmıştım. Akvaryum doğru terazide olduğu zaman bir sorun olmuyor. Güvenlik açısından tabana kuşak yeterli ve uygun , fazlası fuzuli.[:)]
60x48x42 6mm Akvaryum Yapımı
İkinci dediğiniz şekilde bir ton civarı akvaryumlarda uygulanabiliyor.
Küçük ve orta hacimlerde 100-300 -400 litre gibi.... taban camının üzerine yan camlar yapıştırılır. 42cm akvaryum yüksekliği için yukarıdan kayıt yapmaya gerek yok. Sadece aşağıdan ön ve arka camların altına yapmak yeterli içim rahat olsun derseniz o zaman tabanın etrafını dolaşabilirsiniz.
Videolu Sump Problemi Soruları
Akvaryum su seviyesini owerflow un giriş kısmındaki tırtıklar belirliyor. Box ın bu kısmını aşağıya indiremezseniz su seviyesi daha aşağı düşmez. Çalışma sırasında da su bu tırtıkların bir miktar üzerinde olur. Eğer düşmesinden kastınız bu yükseklik farkı ise o zaman boxa su girişini arttırmak lazım. Tırtıkları kaldırmak bir seçenek ikinci bir box almakta ikinci seçenek.[:)]
Bence bunların ikisinede gerek yok. Su yeterince aşağıda.

Sistem durduğunda sump dolana kadar doldurabilirsiniz. eğer tank içerisinde yüzeyden taşma alanı yeterli owerflowun çalışmasına güveniyorsanız bir problem olmaz.
Ben olsa o şekilde bırakır buharlaşmayı sık sık gözlemlerim siz sürekli dikkat edemem derseniz o zaman doldurabilirsiniz.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,703 Mesaj
  • 374,224 Konu
  • 91 Forum
  • 128,640 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,221 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.