ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yyiImaz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Ekim 2020 11:43
Son Ziyaret:
9 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
13 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yılmaz Yılmaz
Doğum Tarihi:
17 Kasım 1989
Yaş:
32
İl:
Samsun
Meslek:
Üretim operatörü
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*65 lt. Bitkili Akvaryum

SON 10 MESAJI

Kırmızı Bitkiler!
Cryptocoryne wendtii ''Brown'' Olabilir.
myriophyllum tuberculatum olabilir.
Fakat sadece power led ile çözüm olmadığı durumlar mevcut. Zemin desteği de önemli.
Jbl Manado Vs Aquaclay
[QUOTE=Cem Altay]

Eurostar Aquabase hafif bir kum değil,,aksine çok iri taneli ve kök tutunma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Kullandığım kum ve soilleri hiç yıkamam ve sorun da yaşamadım fakat Aquabase ilk kurulumda kiremit renginde "toz taneleri "oluşturuyor..Su değişimleriyle zamanla geçiyor ama alırsanız sağlam bir yıkayın derim..
Bu yorumumu dört sene önce kullandığım marka üzerinden yaptım,,şu an ürün üzerinde bir değişiklige gitti mi? Bilmiyorum...[/QUOTE]

Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bir kaç farklı platformda da bahsettiğiniz gibi problemler yaşandığını gördüm. En son belirli bir taban düziliminde karar kıldım. Lav taşının üzerine jbl aquabasis serip sineklik koyduktan sonra en üste reeflowers in ıce land kumundan koyacağım. Yaklaşık 8-10 cm olacak taban. Sade ve verimli olacağını düşünüyorım. Bu süreçte aydınlatmamı da güçlendireceğim. Mevcut olan 15 watt power ledi 26-30 watt seviyelerine çıkaracağım.
Jbl Manado Vs Aquaclay
[QUOTE=thesez]Zemin bitkisi için uygun olur mu bilemem fakat geçen hafta eurostar aquaclay aldım ve yeni kurulum yaptım hatta bununla ilgili açmış olduğum konu da var orayı okuyabilirsiniz. Bitkileri ektiğim günden beri su üzerine çıkma olmadı. Aquaclayin altına eurostar aquabase kullandım. Jbl gerçekten çok maliyetli olduğu için bu kumları tercih ettim ve şuan gayet memnumum.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_akvaryumu_yeniden_kurdum_k968528.asp[/URL] konuya bu linkten ulaşabilirsiniz.

[/QUOTE]

Selamlar. Konuyu hortlatıyorum ama sormak istiyorum, eurostar aquabase ve aquaclay ikilisinden kurulum sonrasında herhangi bir olumsuz etki ile karşılaştınız mı? Kumların hafif olmasından dolayı bitki ekiminin zor olduğunun dışında. Bende şuan bu ikiliyi tabanda kullanmayı düşünüyorum fakat bitki dikim ve tutunma zorluğu beni ikilemde bırakıyor.
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
[QUOTE=Hoobist3455]Ben de benzer bir akvaryuma sahibim ve walstad metodu ile lepisteslere bakıyorum.
Ben ışık kullanımını uzun tuttuğum için bir ara sorun yaşamıştım. Bunun dışında akvaryum bitkilerinin ve camlarının üzerini çok dikkatli bir şekilde incelerseniz ufak yeşil algler oluşmuş olabileceğini düşünüyorum. Dikkatli bakmadığınızda görmek zor oluyor. Bu fosfat eksikliği nedeniyle olan bir problem. Balık artık yemi ve dışkısı fostafı yükselttiği için, şuan sizde yemleme ve balık olmadığı için birden düşmüş oldu. Bu oluşan algler ve eksiklikler de bitkinin beslenmesini olumsuz etkiliyor, bitki besinlerini verseniz de bitki bunu kullanamadığı için büyüme duruyor. Ama daha detaylı bilgi edinmek adına Akvaryum Bitkilerinde Beslenme Bozukluklarını incelemenizi öneririm.
[/QUOTE]
Gözlemlediğim kadarıyla yosun ya da alg oluşumunu göremedim. Fakat fosfat eksikliğine bağlı olabilir evet. Üç gündür dozajı arttırdım gübrelemede. Süreç içinde toparlanmasını bekliyorum. İlk olumsuz durumda tabanı yeniden kuracağım. Malzeme siparişlerini vereceğim. Balık alamadım bir haftadır bekliyorum tedarik etmesini. O da etkiledi durumu.
En alt katmanda eurostar aquabase kullanıp üzerine eurostar aquaclay kullanmayı planladım. Bütçeden dolayı jbl markadan vazgeçtim. Eurostarın ikilisi uygun olur değil mi? [EDIT]yyiImaz,2022-09-16 01:20:14[/EDIT]
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
[QUOTE=TTuna]Bence tabanda problem yok. Tankta canlı yükü olmadığından suda karbon bulunmuyor. Öncelikle markalı bir excel gübresi edinin 1 hafta kullanın problem çözülür. Diy excel gübreler bir işe yaramıyor. Tabanı bozmak en son seçiminiz olsun her zaman[/QUOTE]
Teşekkür ederim. Sizinde dediğiniz gibi ilk etapta tekrar canlı ekleyeceğim. Ve evet elimdeki sıvı gübrelerin yerini “daha kaliteli ve etkili” olanlara değiştireceğim.
Fakat yine de umduğum gibi bir sonuç alamazsam sistemi tekrardan kurmak geçiyor aklımdan. Bu b planı için aksiyon alıyorum şimdiden. Alt katmana jbl aquabasis plus koyup üst katmana kalın tabaka jbl monado yapmayı düşünüyorum.
Bunu tabiki ilerleyen zamanlarda bu konu altında paylaşmak istiyorum. İlgi alakanızdan ve kaliteli bilgi paylaşımınızdan dolayı sizlere tekrar teşekkür ediyorum.
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
Teşekkürler. Belli bir süre zarfında sonuç alamazsam dediğiniz yöntemi yapacağım. Hayırlı akşamlar.
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
Teşekkür ederim ilginiz için. Haftalık dozaj programını gübreyi aldığım kişi verdi bana. Litre oranını da biliyor aslında. Ama dediğiniz linke bakacağım. Sanırım bu konuda biraz değişim şart.

Size kum için bir şey sormak isterim,
mevcut sistemim gelişme göstermezse değişim yapacağım için tankta dediğiniz gibi 3 kum karışımı değilde 8-10cm kalınlığında sadece eurostar aquaclay kum kullansam yeterli olur mu. Ya da iki çeşit yapıp araya sineklik koysam ne kadar faydalı olur sizce?
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
@Rhyno ustam 6 lı set olarak tedarik edilen yapma gübre kullanıyorum. Ve evet, dediğiniz gibi sıcaklığın değişkenliği de etki edebilir. Elimdeki gübreleri yine yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum. Bitmişti yeni tedarik ettim sayılır. Bunlar bittiğinde dediğiniz gibi reeflowers türlerine bakacağım. Balıkları çıkardıktan sonra gözle görülür bir değişim yaşandı. Ben o zaman tekrar canlı eklemesi yapıp gözlemleyeyim. Isıyı düşürmek için bir sistemim yok maalesef. Acaba gübreleme dozajını değiştirsem uygun olur mu diye merak ediyorum. Haftalık periyodda her güne iki çeşit gübre veriyorum yaklaşık 1-1.5 ml civarında. Şuan evde yokum tabloyu fotoğraf olarak ekleyemiyorum buraya. Yarın sabah koyarım, tavsiyeniz olursa değişiklik yaparım.
Bitkilerin Gelişimi Yavaşladı/eridi.
Herkese merhaba. Sizlere tankımla ilgili bir sorunumdan bahsetmek ve öneri almak istiyorum.
Tank hakkında genel bilgi verecek olursam,
*65 litrelik hacime sahip, wallstad metodu ile kurulu taban(torf üzerinde sineklik ve 7-8 cmlik tek katman siyah hagen kum mevcut.)
*15 watt full spectrum power led aydınlatma
*Çift süngerli biyolojik pipo filtre
tankı yaklaşık 1.5 sene önce kurdum tabanda herhangi bir değişiklik yapmadım. İlk günlerde döngüyü oturttuktan sonra bitkileri ve sonrasında canlıları eklemiştim, herhangi bir problem olmadı ve süreç olumlu yönde devam etti. Mevcut bitkilerimin çoğu basit bitkilerden oluşuyor. Bazılarını yetiştirebilirken bazılarını yetiştiremedim. Süreç bu şekilde ilerlerken yaklaşık son bir aydır bitkilerimde durulma, gelişimlerinde yavaşlama gözlemledim. Bitki desteği olarak kapsül gübre ve dıy sıvı gübre kullanıyorum. Haftalık olarak %20 civarında su değişimi yapıyorum. Tankımda canlı olarak 15-20 adet lepistes ve 5-6 adet salyangoz vardı. Lepistesleri başka bir yere verdim onun yerine farklı bir lepistes türü bakacağım. Şuan tankımda salyangozdan başka canlı yok ve tanktaki bitkilerimden tilki kuyruğu ve sesiflora erime/parçalanma yaşıyor. Sebebini anlayamadım fakat sebebinin canlı yükünün bir anda değişmesine bağladım. Sıcaklık değeride normal(26°). Cryprobrown ve ufak sazlar verimli iken diğerlerinin böyle olması beni düşündürürken üzüyor.
Şimdi abiler kardeşler, bu süreçte sizlere danışmak istediğim asıl konu şu;
Tankı komple bozup, tabanı wallstadsız 2-3 katmanlı kum ile yapmak(lav kırığı, ince hagen ve 2-3 mmlik hagen) bir fayda sağlar mı yoksa tabanı hiç ellemeden başka bir formül uygulayabilir miyim?
Bir de bu wallstad metodunu sorunsuz ne kadar süre kullanabiliriz?
Kusura bakmayın konu biraz uzun oldu ama detaylı anlatmak istedim. Tankın fotoğrafları aşağıda mevcut. Herkese iyi hobiler dilerim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/130920220003251.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/130920220003201.jpg[/IMG]
El Yapımı Maliyetsiz Artemia Süzgeçi
Selamlar. Abiler kardeşler öncelikler herkese iyi günler dilerim. Konunun başlığında da belirttiğim üzere ilgilenen arkadaşlar için bi konu paylaşmak istedim. Forumda benzer bir çalışma tam olarak göremedim. Başka platformlarda gördüklerimde çok sağlıklı süzme sonucu vermemekteydi. Nasıl üstesinden gelebilirim derken kenarda bir köşede duran oyuncak bebeğin üzerinde olan ipek türü bir kumaş gözüme çarpınca kafamda bir fikir uyandı. Fikir evde yapılanlarla temel olarak aynı olsa da ekipman bakımından biraz daha farklı olması sebebi ile hobidaşlara alternatif çözüm olarak sunmak istedim. Elimde bulunan bir numune kabının kapak ve alt kısmından uygun şekilde keserek kapatma bölümüne kumaşı uygun ölçüde keserek sıkıştırdım. İlk denemeyi musluk altında deneyerek gözlemledim ve suyu geçirgenliği ve ergonomik tasarımı kendi açımdan beni memnun etti. Sonrasında yeni yeni çıkmakta olan artemiaları suları ile birlikte başka bir kaba süzdüğümde sonuç son derece başarılı oldu. Aktardığım su da bir tane bile canlı artemia bulunmuyordu. Hepsi kumaş süzgeçin üzerinde kalıyor.
Süzülen artemiaları kabı ile birlikte ya da farklı bir yöntem deneyerek akvaryuma aktarıyorum ve evlatlarım 2-3 dakika içinde hiç ediyorlar.
Kısacası yaptığım yöntem maliyetsiz bir şekilde süzgeç yapmamı sağladı arkadaşlar. Dilerseniz siz de deneyebilirsiniz. Ben süzgeçe vereceğim para ile artemia ve diğer yem türlerini aldım. Herkese iyi hobiler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/190620220016431.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/190620220020101.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/190620220012141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227413/190620220012091.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.