ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AquaPuella
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Mayıs 2022 15:13
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
41 [2.93 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
34 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Çin Çin
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
İllüstratör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

CARASSIVS•AVRATVSQVE•C0RYD0RAS ______________ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, |°•.🐠🌱🐚•°| `````````````````````

SON 10 MESAJI

Japon Balığımın Karnı Çok Şiş Acil
[QUOTE=kazimali]Yanlış anladınız. Akvaryumda: 2 japon 2 zebra danio 1 çöpçü 1 vatoz balığı var.[/QUOTE]

Öyleyse 40 lt'lik akvaryuma 2 adet ufak japon ekleyebilir, öteki türleri de min 20 lt'lik bir akvaryuma aktarabilir sayılarını biraz arttırabilirsiniz. Çöpçü sayısını arttırmanızı şiddetle tavsiye ederim. En azından min 4-6 adet [K]aynı cins[/K] çöpçü alabilir ve 40 lt'lik akvaryumda japonlarla birlikte bakabilirsiniz. Çöpçüler sürü balıkları oldukları için tek başlarına mutlu olmazlar. Sürekli saklanır. Tabii aynı cins çöpçü almanız gerek, nitekim o zaman da yine yalnız kalabilir, diğer çöpçü sürüsüne dahil ol(a)mazlar. Sonuç yine saklanma.

Öteki balıklar için dediğim gibi tür uyuşmazlığı olduğundan çok doğru bulmuyorum. Belki birbirlerini yemezler ancak suyun derecesi, PH'ı gibi parametrelerin farklı türler oldukları için sıkıntı yaratması olası. Japonlar için uygun olan ısı zebralar için uygun olmayabilir. En nihayetinde balık kayıplarınız olur. Yapabiliyorsanız, onları geri verip yerlerine fazladan corydoras (çöpçü) alın. Min 4-6 adet. Max 9-10 adet olabilir.

Bu arada çöpçünüzün cinsi nedir? Bronze çöpçü mü? Bilmiyorsanız fotoğraflarını paylaşarak bir sonuca ulaşabiliriz. Elinizdeki çöpçünün cinsinden bir çöpçü sürüsü olusturmalı.
Japon Balığımın Karnı Çok Şiş Acil
[QUOTE=kazimali]İlk aldığımda balığın karnı şişti. 1 hafta önce balık ters bir şekilde duruyordu balık beni görünce düzeldi neyse ki şu an böyle bir sorun yok. Akvaryum litresi 40 litredir. akvaryumumda 6 balık var. İç filtre kullanıyorum. Balıkları 3 aydır besliyorum [/QUOTE]

Akvaryumcularda hasta balık satan çok. Umarım tamamen düzelmistir. Bir de akvaryum/petshopculara pek itimat etmeyin. Öyle rol kesiyorlar ki, gerçekten bilgisi var sanıyorsunuz. En iyisi daima araştırmak.

40 lt'ye 6 japon bile fazla. Daha da arttırmayın bence. Iyi bir filtrasyon sistemiyle sıkıntı çıkarmayacağını umarım.

Keyifli hobiler.
Cikletler Astronotlara Saldırıyor Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=HamzaFatih]

Çok üzücü. Sonuçta bir canlı hakkında işlem yapıyoruz neden yanlış yönlendiriliyor ki insanlar. Neyse bundan sonra araştırarak hareket ediyoruz umarım daha iyi olur her şey.[/QUOTE]

Ticaret mantığıyla hareket ettikleri için. Bir keresinde bana 20 lt tanka 15 adet japon olur denmişti. O zaman akvaryum dünyası ile ilgili en deneyimsiz halimle bile bunun yanlış olduğunun farkında idim.
Japon Balığımın Karnı Çok Şiş Acil
[QUOTE=kazimali]Arkadaşlar sizce japon balığım kabız mı yoksa hava kesesinde sorun mu vardır sizce? balık 4-5 gün önce ters yüzüyordu şu an normal yüzüyor yardım eder misiniz?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235264/170520221924121.jpg[/IMG][/QUOTE]

Birkaç gün boyunca yem vermeyin. İlla bir şey verecekseniz de haşlanmış bezelye içi veya salatalık içi olabilir. Bir de su değerleriniz nedir? Filtrasyonunuz nasıl? Tankınız kaç litrelik? Balık şimdi bu halde daha da stres yapar. Su değerlerinde herhangi bir bozulma olmaması için normalden daha dikkatli olmalısınız.

Bir de tankınızda japonla aynı su değerlerini paylaşmayacak bir balık türü var.
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

https://youtu.be/JjKSOEozt4A betam
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/176785/170520221947391.jpg[/IMG]
Tankın neredeyse güncel hali.
Şu an bu tankta altın elma, zebra elma, batman nerite ve kahverengi boynuzlu nerite var salyangoz olarak. [/QUOTE]

Betta'nızın gözleri çok sevimli. Resmen googly eye gibi duruyor👀

Tankınız gayet güzel duruyor. Hangi bitki türlerini tercih ettiniz?
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

Halfmoon splendens. Bildiğimiz beta. Eve geçince fotoğrafını atarım. Kendisini de karma tanktan almıştı arkadaşlarım bana. O yüzden sorun yaşamadık.
Salyangoz cinsine bağlı. Hiçbirine daha hiçbir betam zarar vermedi. [/QUOTE]

Anladım.
Hangi tür salyangoz var tankınızda?


[QUOTE=merutay]Her betta splendens agresif değildir. Genelde bölgeci tavırları sadece kendi türüne karşı üreme odaklı bir içgüdü.

Sadece erkek birkaç endler güzel olurdu. Nano tanklar için enerjik kurtarıcılar.[/QUOTE]

Tabii değildir. Yine de bir sabah uyandığımda salyangozun yalnızca kabuğunu görmek istemem:)
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

Bence tek beta+salyangoz bakın. Bir çift endler olabilir ya da dario, tabi uysal beta bulursanız. Ben o şekil bakıyorum. [/QUOTE]

Salyangoz düşünmüştüm ancak betta salyangoza zarar verir mi diye şüpheye düştüm.

1 adet salyangoz yeterli olur mu?

Bir de sizin Betta'nızın türü ne? Uysal betta bulmak zor olabiliyor da merak ettim:)
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

Hacminizi ve hacme göre yüksek yükünüzün olduğunu biliyorum. Oradan tahmin ettim. [/QUOTE]

Öyleyse coryler için de ilan açıp mümkünse takas usulü Cory pygmaeus veya dwarf ile değiştirmeye çalışacağım.

20 litrelik tankı bitkili betta tankı yapma düşüncesi vardı bende. Böyle bir tankta max kaç adet pygmaeus olur dersiniz? Ya da betta tankına cory değil de başka dip balığı önerisi var mı?

Bir diğer seçenek de herhangi bir başka canlı eklemeden yalnızca betta beslemek.
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

Bunlar büyük ırk corylerdir. Muhtemelen şu anki su şartlarınızda da hiç mutlu değiller. Ayrıca bir sürüden bahsetmişsiniz ama sürü sahibi değilsiniz. Bronzu aralarına almaz komandolar. Sürülerde alfa beta lider o bu mantığı da pek yoktur bunlarda. [/QUOTE]

Anladım. Büyükleri ayırıp, Bronze'un yanına kendi cinsinden koyarım öyleyse.
Bu cory'leri en deneyimsiz olduğum zaman bu işe ilk başladığımda almıştım aslında. Akvaryumcularda da pek bilgi olmadığından yönlendirme de yapmadılar. Onlar için hepsi çöpçü işte:)

Su şartları ile ilgili kanaatinize neyi baz alarak vardınız bu arada?

[EDIT]AquaPuella,2022-05-17 14:00:09[/EDIT]
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[QUOTE=whoami]

20 litrede sadece kendileri olacaksa pigme belki bakılır bu sayıda. Sizdekilerin cinsi ne?

Coryler ile ilgili genel gözlemim şu: cüsse arttıkça rahatlıyorlar sanırım. 4 dev boy komando beraber mutlu mesut takılabiliyor, sürü davranışları sergiliyor ancak pigmelerim o kadar mutlu değil. 6dan 3e düştüler çeşitli sorunlardan. Resmen somurtuyor hayvanlar. [/QUOTE]

[K]Corydoras Paleatus Albino
[/K]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/170520220549421.jpg[/IMG][K]Corydoras Paleatus[/K] (Aralarında boyutu en büyük olan cory.)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/170520220550091.jpg[/IMG][K]Corydoras Aeneus Bronze[/K]
(Bu fotoğraf 2020 senesinden, ilk kurulum sonrası çekmiştim. Fotoğrafta görüldüğü üzere o zamanlar vatoz ve Anubias da var. Bronze cory burada çok net çıkmış diye bunu da ekledim. Ayrıca bu fotoğraf ve aşağıdaki yeni fotoğraflarda boyut farkı da karşılaştırılabilir. Temmuz'da 2 sene olacak benimle geçirdiği süre.)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/170520220551071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/170520220551411.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/170520220552541.jpg[/IMG]

Anubias olan fotoğraf hariç diğerlerini 2 saat önce çektim. Son iki fotoğrafı flashla çekmek zorunda kaldım koyu renkliler daha net çıksın diye. Gerçi bu sefer de daha parlak çıkmışlar.

Son fotoğrafta üçünü de yan yana yakaladım:)


Benim tahminim en büyük cory ile albino cory dişi. Bronze cory ise erkek. Bronze olan genelde saklanıyor ve ötekilere pek katılmıyor. 2020'de ilk kurulum dönemlerinde bronze olan büyük olanı kovalamıştı birkaç kez. O zaman cinsiyetleri hakkında fikir sahibi oldum. Albino'nun da dişi olduğunu düşünme sebebim ne kovaladı ne kovalandı. Ama Albino'nun cinsiyeti konusunda daha fazla şüphedeyim.

Bu arada hiç yumurtalarına rastlamadım. Belki yumurtaları yiyorlar, belki ortamı uygun bulmadılar, belki su değerleri uygun değildi, belki ben cinsiyetleri konusunda yanılıyorum.

Bir diğer fikrim de Paleatus'un sürü içinde lider vasfına sahip olabileceği. Başka birinin akvaryumunda makrakantalarda bu duruma şahit olmuştum. En irisi liderdi ve dişi idi. Belki burada da benzer bir durum olabilir. Anca sayıları artınca anlaşılır tabii.

Bir diğer mesele de kendi içlerinde farklı cinsleri olması sürüyü ne kadar etkiler? Mesela Bronze hariç Albino ve Paleatus birlikte daha çok zaman geçiriyorlar. Yoksa Bronze olan yalnızca extreme introvert mü?😄

Çok soru var, cevapları ise müphem.[EDIT]AquaPuella,2022-05-17 07:38:51[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.