ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AquaPuella
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
172
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Mayıs 2022 15:13
Son Ziyaret:
15 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
183 [0.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Çin Çin
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
İllüstratör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30 lt'lik bitkili Betta tankı + Ramshorn salyangozları 🌿🐚•°🌱 ______________ 40 lt'lik bitkili Tetra tankı ~ Neon, Ember, Endler + Ramshorn salyangozları🌾🐚•°🌿

SON 10 MESAJI

40 Litre Bir Akvaryumda Bu Balıklar Rahat Yaşarmı?
Ikinci el daha büyük hacimli bir tank bulabilirsiniz. Letgo, sahibinden.com gibi sitelerde bulabilirsiniz aslında daha uyguna.
40 Litre Bir Akvaryumda Bu Balıklar Rahat Yaşarmı?
Hacim ve balık sayısı uygun değil. Japon balıkları suyu çabuk kirleten türler. Dış filtre yoksa sık sık su değişikliği ister. Tanktaki japonlardan biri oldukça iri duruyor. Şu anda bu hacmi tolere ediyorlarsa da bir zaman sonra sıkıntı yaşayacaklar - özellikle iri olan - ve bunalıma gireceklerdir. (Evet, balıklar da bunalıma giriyor) Böyle bir durumda bünyeleri zayıflayıp hastalanma olasılıkları yüksek. Daha büyük bir tanka geçmeniz gerek. Elinizdekini de bir hastalık olduğu takdirde karantina tankı olarak bir köşede tutabilirsiniz.
Ek olarak, yemlemelere dikkat edin. Iri olan tam bir fancy goldfish. Yani mide ve bağırsakları birbirine çok yakın. Fazla kuru yemlerden dolayı hemen hastalanabilir. Japon türlerinde beden ne kadar uzunsa o kadar sağlıklı ve uzun ömürlüdür, çünkü doğadaki türdaşlarına form olarak daha yakın olmuş oluyorlar.

Edit: Şimdi fark ettim, tetralar daha sıcak su sever. Japonlar ise soğuk su balıklarıdır. Birbiriyle uyumlu değiller.[EDIT]AquaPuella,2023-11-25 15:06:23[/EDIT]
Japon Baligimda Dropsy
[QUOTE=Aquavarri]Baligim bu sabah oldu malesef. Yardimlariniz icin tesekkur ederim.[/QUOTE]

Ne yazık ki balıklar çok hassas ve ölümle karşılaşmak sık olan bir durum.
Sağlıklı olan balığın için daha önce yazdıklarımı uygularsan dropsy ile karşılaşma olasılığın düşük olur.

Diyetine mutlaka dikkat et. Japonlarda az ve öz yem ve tabii bitkisel ağırlıklı yemler (sadece kuru yem değil) ile sık su değişimi en önemli iki temel kural.
Japon Baligimda Dropsy
[QUOTE=HOPPALA]Geçmiş olsun. İlgili balığa ait görsel, video eklemenizde fayda var. Normal bir dropsy vakasında beklemek veya balığı aç bırakmak zaman kaybıdır. Bir taraftan yapılan hataları gidermeli, diğer taraftan ise balığa doğru ilaçlı tedavileri uygulamak gerekiyor. Dropsy için tek kullanılabilir tuz formu magnezyum sülfat olabilir. Yem olarak hazır Bakto tablet yem, kanaplex ise suya dozlanabilir. Veya kanaplex + focus ile kendiniz ilaçlı yem yapabilirsiniz. Bu seferde su kanalına tetrasiklin dozlanabilir. Dropsy tedavisinde önemli olan çift hedeftir yani gram pozitif ve negatif bakterilerdir.[/QUOTE]

Baktopur direct tablet kullanmış biri olarak tedavi sürecinin hemen başında bu tip ağır ilaçları tavsiye etmem. Çok riskli bir ilaç. Bu hobiye japon balıkları ile başlamış biriyim ve japonlardan biri dropsy olduğunda baktopur direct tablet kullandım. Ancak balığı iyileştireyim derken, ilacın ağır olması sonucu kaybettim. Balığın şişkinliği indi ancak metabolizması da bitti. Sonuçta öldü. İlaç çok ağır bir ilaç. Şakası yok. Kaldı ki piyasada bulmak da zor. Bakto tablet yem ise, ilk etapta anlamsız. Elde bulundurmak ve tedavinin ilerleyen safhalarında vermek şartıyla alınabilir ancak balık önce aç kalmalı. Metabolizması kendini yenileyebilmeli. "Aç bırakmak zaman kaybı" diye son derece yanlış bir bilgi vermişsiniz. Asla zaman kaybı değildir. İlk atılacak adımlardan biridir. İlerleyen zamanda herhangi bir gelişme olmazsa, o zaman daha ağır bir tedaviye girilebilir. [B]Kanaplex[/B] kullanılabilir. Ancak onu da balığı ayrı bir tanka alıp orada kullanmalı. Yoksa ilaç suda birikecek ve sudaki tüm mineralleri yok edecektir. Tankta başka japon daha var. O yüzden hasta japon için karantina tankı şart.

Şunu da eklemek gerek, dropsy çoğu zaman tedavisi başarısız olunan, sonu ölümle sonuçlanan bir vaka. Bu yüzden ilaç kullanırken balığın iyileşme olasılığının düşük olduğunu göz önünde bulundurmak zorundayız. Dropsy fazla yemlemeden - genellikle de kuru yemlerden dolayı olan bir durum. Japon balıkları da sürekli yiyen balıklardır. Tokluk hissi olmayan canlılar. Bundan sonra yapılacak şey, yemlerken ölçüye dikkat etmek. Haftada en az 1 defa hiç yem vermemek, bunu alışkanlık haline getirmek. Diyetlerine daha önce yazdığım sebzelerden eklemek.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de yemin [K]bitkisel[/K] ağırlıklı olması. Protein ağırlıklı yemler aşırıya kaçınca iç parazit ve dropsy'ye sebep oluyor. Japonlar bitkisel ağırlıklı beslenmesi gereken balıklardır.

Arkadaşa bir tavsiyem de su mercimeği alması. Çoğu kişi forumda bedava veriyor. Hızla üreyen su üstü bitkisidir. Genelde pek sevilmezler hızlı üremeleri yüzünden. Her yere yapışırlar vs. Ama içinde japon balığı olan bir akvaryumda o kadar hızlı üreyemeyecektirler. Nitekim japonlar onları yiyecektir:) Su mercimeği sindirimlerini hızlandırır. Ayrıca sudaki fazla nitratı emer.
Japon Baligimda Dropsy
[QUOTE=Aquavarri]Merhaba biraz once yine %50 su degisimi yaptim. Elimde yedek bir hava motur vardi onunuda hava tasina baglayip akvaryuma koydum baligi. Simdi yine asagiya coktu [zzz] ama biraz daha haraketli dune gore. Yapmam gereken baska birsey varsa soyleyebilirmisiniz ?

Anus kisminda kizariklik ve sisme varmis. Demin pamuk ile silip teramicin surdum. Pamuk kanlanir gibi oldu. Sabah aksam surecegim teramicini.[/QUOTE]

Şu an yapabileceğin çok fazla bir şey yok. Dropsy tedavisi zor. Genelde kurtulamıyorlar. Yine de teramisin tedavisine devam et. Ve daha önce yazdıklarımı mutlaka uygula. Yemden bir süre ciddi uzak durmalı. İyileşirse de diyetlerine mutlaka [K]haşlanmış bezelye içi ve salatalık içini[/K] ekle. Haftada birkaç kez bunlardan ver. Sağlıklı olan balıklara da. İleride dropsy olmamaları için bu şart.

[K] Genel olarak haftada en az 1 defa balıkların hiçbirini yemleme.[/K] Balık için haftada bir gün hiç yemlenmemek sorun değildir. Zaten doğada her gün yem bulamıyorlar. O yüzden balıklar uzun süre yemeden yaşayabilirler. Soğukkanlı hayvanların çoğu bu şekilde yaşayabilir.

Bol şans!
Japon Baligimda Dropsy
Bir süre yemden uzak tut. Haşlanmış bezelyenin içini yedir arada. Salatalığın içi de olur. Sık su değişimi yap. Düzelirse, bundan sonra yalnızca kuru yem verme, diyetlerine daima haşlanmış bezelye içi, salatalık içi gibi yiyebilecekleri yeşil sebzelerden ver. Haftada belli günler sadece sebze vermeyi alışkanlık haline getirirsen, ve su değişimlerine dikkat edersen, uzun süre daha sağlıklı yaşarlar.
Beta Balığım Hareket Etmiyor, Yeme Tepki Vermiyor.
Gövdesinin kuyruğuna yakın olan kısmında şişkinlik var gibi. Tümör olabilir. En son bettamı bu yüzden kaybettim. Şişkinliğin başka nedenleri de olabilir. Hazımsızlık, parazit, vs. Benim bettamdaki tümör idi. Buradaki gibi yan tarafındaydı ve omurgasına baskı yapıyordu. Sonunda iyice hastalanıp gitti. Bettanın sorunu neyse, o şişkinlikle bağlantılı olmalı. Onu araştırıp gerekli önlemleri al ve iyileştirmeleri yap. Tümör değilse, belki şansı vardır ve gerekli iyileştirmeler ile kendine gelebilir.

Ayrıca unutma, az ama sık su değişimi balığın hayatını kurtarmada en etkili yöntemdir. Suyun ağzı açık şekilde iyice dinlenmiş olmasına (min 3 gün) dikkat et.[EDIT]AquaPuella,2023-10-15 04:52:15[/EDIT]
Bitkili Betta Tankım
[QUOTE=Fitil]Kaybın için üzüldüm.
Kaybın için üzüldüm. Bende bu bitkili akvaryumun kuruluş sürecini merak ettim. Aynı senin gibi bitkili ışıklı güzel bir yuva kurmakmistiyorum bettama. Akvaryumu kuruş sürecin nasıl geçti? Suyun oyurmasını bekledinmi? Hangi takviye, mineral ve düzenleyicileri kullanıyorsın? Bitkilerinin adı nedir. Tankı kurduktan ne zaman sonra balığı ekledin. Fazla bilgisi olmayan bir insanın anlayacağı biçimde detay vererek anlatırmısın?[/QUOTE]

Konunun ilk sayfasına gidersen pek çok detayı göreceksin. Sorduğun soruların çoğunun cevabını orada konu olarak geçmişim. Sorularından yalnızca birinin cevabını o sayfada bulamazsın, o yüzden ona buradan cevap vereceğim: Su için herhangi bir takviye kullanmadım. Ancak salyangoz için suyun sertleşmesini sağlayacak SERA GH/KH PLUS arada kullanmak durumunda kalıyorum yoksa suyun yumuşak olmasından dolayı kabukları zarar görüyor.[EDIT]AquaPuella,2023-10-15 04:38:59[/EDIT]
Moss Sarımı Hk
Corylerin olduğu bir tankta teller tehlikeli olacaktır. Coryler doğaları gereği kumu eşeler, çünkü yem artığı arar. Birinden vazgeçmeniz gerek, ya coryler ya da moss telleri. Önerim, cory yerine kum eşelemeyen canlılar almanız. Salyangoz önerebilirim. Jiletlerin üzerinde bile hiç yara almadan rahatça geçebilen bir hayvan. Bu moss telleri onlara zarar vermeyecektir. Artı, mosslar gelişecek ve etrafa yayılacak. Çürüyen kısımları salyangozlar yer.
Dayanıklı Su Üstü Bitkisi
[QUOTE=alpburakozbayy]Merhaba ben kötü koşullarda amazon frogbit bakmıştım. Sonunda o kadar büyüdüler ki atmak zorunda kalmıştım.[/QUOTE]

Amazon Frogbit olabilecek su üstü bitkileri listemde vardı. [:iyi:][EDIT]AquaPuella,2023-09-22 16:15:37[/EDIT]

[QUOTE=AquaPuella][B]Soru:[/B]

Güçlü ışık istemeyen, dayanıklı su üstü bitkileri hangileri?
~
Şu ana kadar mercimek, pistia, salvinia natans türleri baktım. Mercimekler hariç diğerleri bir süre sonra eriyor veya çürüyor. Mercimek bakmaya uzun bir süre önce bıraktım. Kesinlikle başa belalar:) Ama su üstü bitkisine ihtiyaç duyuyorum çünkü betta tankım var.

[B]Işık :[/B] 7 watt'lık kırmızı-mavi-beyaz led
[B]Işık süresi:[/B] Günde max 6 saat.

[B][K]Dipnot:[/K] [/B]Tankta ağırlıklı olarak çınar bitkisi var. O da tüm besini çeken bir bitki. Ama çok sevdiğim bir bitki oldu, çünkü bakımı kolay ve çabuk büyüyor. Dezavantajı, tanktaki diğer bitkilere besin bırakmıyor.[/QUOTE]

[B]Güncel[/B]
[B]________[/B]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.