ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gokturkseyhan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
29
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2009 18:16
Son Ziyaret:
3 Saat 17 Dakika önce
Toplam Mesaj:
652 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göktürk Seyhan
Doğum Tarihi:
10 Ocak 1989
Yaş:
29
İl:
Ankara
Meslek:
Akademisyen (Ankara Üniversitesi) - Müdü
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/85227.jpg[/img] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryumcoma_ozel_hesap_makinasi!_k348785.asp]Akvaryum Hesaplayıcı[/url]

SON 10 MESAJI

Co2 Sorunu
CO2 için en sonunda bulacağınız çözüm, bir tüp ve pH kontrol sistemi almak olacaktır. Kısa vadede Efes/Tuborg tüp + Regülatör + Selenoid Vana ve orta vadede eklenecek bir pH kontrol sistemi ile başarılı bir sistem kurabilirsiniz. İlk aşama 240 liraya halledilebiliyor. Uzun vadede daha karlı olacaktır. Selamlar
Akvaryum Gübresi Doz Hesaplayıcı ve Hatırlatıcı
[QUOTE=tayfur bistami]Öncelikle bu mükemmel program için çok teşekkür ediyorum.
İki nokta kafama takıldı:
1. Çay kaşığı silme mi tepeleme mi olacak?
2. Potasyum nitrat gübresi kullandığımızda yanlış hesaplamadıysam akvaryuma 20 ppm potasyum eklerken olması gerekenden 7 kat nitratı ek olarak eklemiş oluyoruz. ben mi yanlış yapıyorum anlamadım? akvaryumda hem potasyum hem nitrat gübresi kullananları düşündüğümüzde üstüne bir de balıklardan kaynaklanan nitratı da eklediğimiz de olması gerekenden 10-15 kat nitrat olacak demektir ???????[:?][/QUOTE]

Rica ederim Tayfur Bey.

1. Çay kaşığı hesabı pek güvenilir olmayabilir, terazi ile tartmanız daha güvenilir.
2. Potasyum nitrat gübresini potasyum eklemek için kullanmayın, potasyum sülfat kullanın. Potasyum nitratı, nitrat kaynağı olarak kullanın.

Selamlar,
Göktürk
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
[QUOTE=Tunc Berk]
Potasyum oksit bu, tarımda kullanım alanı var sanırım? Bizler için ne kadar uygun bilmiyorum.[/QUOTE]

Tarımda da kullanım alanı yok, K2O suda çok az çözünen bir bileşik, sadece gösterim standardı bu şekilde.
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
[QUOTE=Slckprn]Arkadaslar bugun ziraat ürünleri satan yerden potasyum gubresi aldım 1 kg kadar
Yanlız bizim kullanmamız gereken K2SO4
Benim aldıgım ise K2O
Bi yanlışlık varmı kafam karıştı
Resimdeki 25 kg paketten aldım
[IMG][/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186258/110320171646571.jpg[/IMG][/QUOTE]

Standart gübre gösterim biçimlerinde bir gübrenin içeriğindeki potasyum miktarı K2O cinsinden yazılır. Aldığınız kimyasalın formülü K2SO4'tür ancak üzerinde %xx K2O yazar, bir problem yok.

Selamlar
Bitki Erimesi Tavsiye
Merhaba,
Erime özellikle yaşlı yapraklarda delinmeyle birlikte görülüyorsa potasyum eksikliğindendir. Erime bitkilerin tamamında ise tuzluluk veya sıcaklık yüksek olabilir. Akvaryum sıcaklığı ve kullanıyorsanız sıvı gübre miktarlarını yazarsanız daha kolay çözüme ulaşabiliriz. Sıvı gübre olarak benim ürettiğim gübrelerden kullanabilirsiniz.

Selamlar
Co2 Tüp Patlaması
[QUOTE=Tunc Berk]

Bunun için yanılmıyorsam 70 dereceye falan çıkması gerekiyor. Bu da oda ortamında pek mümkün değil. İki seçenek var; ya aşırı gaz bastılar yada regülatör arızalı.

Kesin olan bir şey var ki ucuz atlatılmış bir kaza.[/QUOTE]

Daha önce yere düşüp kafası kırıldığı için füze gibi yerlerde gezen bir azot tüpü biliyorum. Bir işçinin bir kolu ile bir bacağını koparıp 2 duvarı delip geçmişti.[EDIT]gokturkseyhan,2017-03-03 23:05:28[/EDIT]
Dıy Gübre
Merhaba,

Ben 10 yıldır gübre üretip satıyorum. Nitrat gübresini hala Potasyum Nitrat'tan üretiyorum. Fertiges markası ile internette bulabilirsiniz.
Co2 Tüp Patlaması
Büyük geçmiş olsun, tüp sadece debelenmekle kalmayıp duvarları parçalayacak kadar gezebilirdi de evin içinde. Çok yüksek basınçta gaz basmışlar gerçekten ama benim tecrübe ettiğim sıcakta kalan tüplerde ventil açılıp uygun basınca gelince tekrar kapanıyor, sizinki bu şekilde değilmiş sanırım.
Dıy Makro Sıvı Gübre
[QUOTE=eryan]İlk gittigidiyor sitesine girdiniz. Arama çubuğuna[B] Potasyum Sülfat [/B]yazıp arattınız ( K2SO4 ) en ucuzunu sepetinize eklediniz. Sonra aynı satıcıdan [B]mono potasyum fosfat[/B] diye arattınız onu da eklediniz. Hani ayrı kişiden alıp farklı farklı kargo ücreti ödemeyin diye, gerçi kargosu ücretsiz ürünleri tercih ediyoruz genelde. Kaldı nitrat gübresi. Hükümet potasyum nitrat gübresini malumlar bomba yaptığı için yasaklamış durumda. Yine elden bulan buluyor ama netten alacağımız için bu ürün sıkıntılı. O yüzden [B]magnezyum nitrat [/B]alacağız (MGO). [B]Magnezyum nitrat[/B] adından da anlayacağınız gibi [B]magnezyum[/B] içermekte yani bir taşla iki kuş vuruyoruz bu gübreyle. Neyse işte siparişi tamamladınız ürünün kargoya verilip sipariş sayfanıza kargo numarasının düşmesini bekliyorsunuz ve iş saati bitimi kargonuz kargocu firmaya teslim ediliyor, ok?

Ertesi gün gelmesi gerekirken kargo gelmiyor haliyle. Arıyorsunuz nerde kargom diye işte beyfendi kargonuz dağıtımda vs diyorlar ama iş saatleri içinde gelmiyor haliyle. Haydaa ertesi güne kaldı. Bari çıkayım da diğer malzemeleri almaya gideyim diyorsunuz ilk olarak eczaneye gidiyoruz. Bi kaç tane şırınga alıyoruz 50 kuruş 1tl civarı farklı mlgliklerden(lazım oluyor illaki). Sonra gübreyi koyacağımız kabı almaya gidiyoruz ister su şişesi ister cola ister cam kap kase vs paşabahçeye dalıyoruz. Bakıyoruz raflara 2.5 liradan başlıyor 300 liraya kadar çeşit. 300 lira?? hey maşallah, -hanımefendi ben şu 2.5 liralıklardan 3 tane rica edeyim lütfen. Şıngırdata şıngırdata geldik eve. ( 300 liralıktan alsaydık süslü kutuya koyacaklardı 2.5 liralıktan aldığımız için bakkal poşetine koyup yolladılar bizi bu arada.) Neyse yattık kalktık ertesine gün oldu.

Kargomuz geldi, kargocuya trip atıp kargomuzu teslim aldık. Elimizde 3 paket toz var şimdi.

[B]1-) Potasyum sülfat
2-) Potasyum fosfat
3-) M. Nitrat.[/B]

[B]Potasyum sülfat[/B] için kabımızın 1000ml yani 1 litre olduğunu varsayalım. 1 litrelik boş kabımıza 110gram potasyum sülfat koyduk. Mutfak tartımız vb vardır inşallah? Yoksa marketlerden birine gidip 5li puding alıyoruz yanında tartı hediyeli olanlardan. Neyse.. 1 litrelik kabımıza 110gramlık potasyum sülfatı döküp üstünü tamamlıyoruz 1 litre olacak şekilde. İster saf suyla yapıyoruz ister damacana suyla artık temiz bişey olsun kafi. Tuz kalmayana kadar karıştırıyoruz da karıştırıyoruz. Olur da o kadar karıştırmaya hala dipte tuz görüyorsak biraz fazla potasyum sülfat koymuşuz demek oluyor, su doyuyor ve daha fazlasını karıştıramıyoruz. Kalıntısız bi duruma gelene kadar karıştırdık ve [B]1 litrelik potasyum gübremizi elde etmiş olduk.[/B]

[B]Mkp[/B] gübremiz içinse 1 litre kabımıza 7 gram potasyum fosfat tuzunu ekliyoruz yine bir önceki potasyum gübremiz gibi. İsterseniz daha fazla mpk koyup daha koyu kıvamlı hazırlayabilirsiniz. Fosfat 220 grama kadar çözülebilir, size kalmış.

[B]Magnezyum nitrat [/B]için 1 litre kabımıza 206gr M. Nitrat koyuyoruz, üstüne suyumuz ile 1lt olacak şekilde doldurup karıştırıyoruz hem magnezyum hem nitrat içeren gübremiz de böylece hazır.

Şimdi ne elde ettik

[B]1-a) 1 litrelik Potasyum sülfat gübresi. 1ml'si 50lt ye 1ppm katan karışım elde ettikç.
2-a) 1 litrelik Potasyum Fosfat gübresi. 1ml'si 50lt suya 1ppm katan karışım elde ettik. Hani bu gübre daha yoğun hazırlanabiliyordu ya 7 gram yerine 70 gram koyduysak şayet 1ml si 50lt ye 1ppm katan karışım elde etmiş olduk.
3-a) 1 litrelik Magnezyum Nitrat gübresi. 1ml'si 100lt suya 1ppm nitrat ve 0.18ppm magnezyum katan cinsten gübre elde etmiş olduk.[/B]

Saf su görünümlü berrak renksiz gübrelerimiz artık kullanıma hazır. Farklı dozaj ppm hesaplamarı için [URL]http://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php[/URL] veya [URL]http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm[/URL] girersiniz. Boşlukları doldurursunuz işte benim gübrem bu, içeriği bu, kabımın litresi bu sen bana akvaryuma ne kadar dozlayacağımı söyle ( dozlama metoduna göre) o da anında hesaplar size gereken değerleri verir.

Örnek akvaryumumuz 100 litre 1000mllik kaba 110 gram sülfat koyduk. Ei'e göre hedef 6pmm potasyum diyelim boşlukları dolduralım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180090/170820161317001.jpg[/IMG]

Yaklaşık 6ppm potasyum için 12.2ml potasyum ekle diyor EI'e göre.

izi[/QUOTE]

Hesaplama için imzamda bulunan hesaplayıcıyı kullanırsak daha güzel olur sanırım :)
Dropchecker İle Co2 Ölçümü Nasıl Yapılır?
Bir zamanlar CO2 testi üretip satmıştım. Kullananlar çok memnundu. CO2 testleri 4 dkh'lık suda doğru gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Sera da dahil bir çok firma akvaryum suyu ile testi kurmanızı söylerler. Akvaryum suyu ile kurulan testlerde akvaryum suyunun kh'ı 4müş gibi kabul edilir. Farklı kh değerindeki sularda hafif sapma olur renk skalasında. Bu testlerden çıkan sıvı turuncu renktedir. Suyla karışınca mavi renk alır.

Bir kaç farklı marka ise testin yanında 4 dkh'lık su verir. Ben de bu şekilde yapıyordum. Bu testlerde 3-4 mL sıvı içine 3-4 damla indikatör damlatılır. Tam ve gerçek sonuç verir. İndikatör sıvı turuncu renktedir.

Bazı markalar ise (özellikle maliyeti düşürmek için) 4 dkh'lık sıvı içine indikatörü koyup satarlar. Bu testler de tam ve gerçek sonuç verir ancak aldığınız ürünün büyük kısmı su olduğu için çabuk biter. Bu testlerde indikatör sıvı mavi renktedir.

Suyunuzun 4 dkh veya yakın olduğunu düşünüyorsanız tüm testler aynı sonucu verir.

Selamlar

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,545,621 Mesaj
  • 373,951 Konu
  • 91 Forum
  • 128,503 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,146 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.