ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sorceres
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,108164[/C] [C]2,2,108164[/C] [B]13373,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2336
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Mart 2011 14:30
Son Ziyaret:
13 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4081 [0.91 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih AYDIN
Doğum Tarihi:
15 Temmuz 1989
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Maliye Bakanlığı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/108164/1_cats.jpg[/img] Melih AYDIN [URL=https://www.akvaryum.com/Forum/sorceres-if_2_maliyet_tablosu_eklendi_k952306.asp]90*45*40h Tuzlu Su Kurulumu İçin Tıklayınız[/URL]

SON 10 MESAJI

Filtre Her Zaman Çalışmalı Mı?
Düzenli su değişimleri ve uygun canlı yükü ile bitkili akvaryumda hiç filtre kullanmamanız, çalışan filtrenizi akşamları kapatmanızdan daha faydalı olacaktır.

İç-dış filtre fark etmeksizin filtre konusunu "ya hep ya hiç" mottosuyla ele almanız gerekir.

Sesinden rahatsız oluyorsanız imkan varsa sessiz filtrelerden tercih edebilirsiniz. Ya da hiç kullanmayıp az canlı ve az yemlemeyle su değişimi eşliğinde bitkili akvaryumunuzda sistemi idame ettirebilirsiniz.
Karidesim Hamile Mi?
[QUOTE=WolreaN]
Ovv, zor olur buda ya. Neyse bulurum bir çaresini. [/QUOTE]

5lt lik pet şişeyi ikiye böleceksiniz içine yumurta taşıyan kiraz karidesi ve bir tutam moss koyacaksınız. Zor olan kısım hangisi Oğuzhan Bey [:)]

Su değişimi dediğim şey, 3-4 günde bir birkaç bardak yüzeyinden su alıp dinlenmiş taze su ekleyeceksiniz. Hepsi bu. Kolay gelsin şimdiden.[:iyi:]
Ranchu Kafa Yapar Mı?
Ranchularınızı çok beğendim. Hatta genel olarak goldfishler içinde ranchuları çok beğeniyorum. Sevimli suratlarıyla diğer varyetelerinden ayrılıyorlar. Güle güle sağlıcakla besleyin büyütün.[:nazar:]
Karidesim Hamile Mi?
[QUOTE=WolreaN]
Neon tetra var. Bir de cüce vatoz var o yemiyor galiba.


Maalesef içeride neon var. Aslında bunlar yapıyorlar soğukta demi? İzmirde yaşıyorum yani Isıtıcı lazım değil bunlara? Ben bir şişeye su doldurup 2-3 tane daha karides eklesem bu hamile olan ile, bir de 5*5 crismass Moss var onu da koysam içine stressiz bir ortamda olur mu bu dediklerim?


Zaten şimdilik yapmayacağım daha çok var doğurmasına. Akvaryumda neon tetra olduğu için korkuyorum, bu yavrular büyüsün istiyorum. Yavruluğum var aslında fakat vakumları tutmuyor, bu yüzden akvaryumun içine koyduğumda bir süre sonra vakumlar kendini bırakıyor akvaryum içinde süzülüyor yavruluk. [/QUOTE]

Kirazlar için ısıtıcıya gerek yok. Bahsettiğiniz şişe 5-10litrelik ise ortadan kestiğinizde dediğiniz şekilde olur. Dikkat etmeniz gereken yemlemeyi abartmamanız ve nitratı uzaklaştırmak için 3-4 günde bir bir miktar su değişimi yapmanız.
Karidesim Hamile Mi?
Akvaryumunuz karides akvaryumu ise hiç dokunmayın. Ancak akvaryum içerisinde tetra gibi avcı türler varsa doğuma yakın ayırmanızda fayda var. Yada akvaryum genel ortamı yoğun bitkili ise ayırmasanız bile yavruların bir bölümü kesinlikle hayatta kalacaktır. Kirazlar çok dayanıklı karides türü. Boşta ayrı bir akvaryum yoksa bile koyacağınız 2-3litrelik plastik bir kabın içine moss türlerinden herhangi birinden bir tutam eklerseniz yavrular doğunca bu mosslara tutunarak rahat edecektir.
Motor Balıkları Çekiyor ?
[QUOTE=yasin0678]Küçücük motor saatte nasıl 500lt döndürsün bir yanlışın var bu konuda[/QUOTE]

Yasin Bey, firmalar değer verirken [K]maksimum[/K] ibaresi ekleyerek kelime oyunu yapıyor. Hiç biri o değerlerin yanına bile yaklaşamıyor zaten(iyi markalar hariç, onlar yakın değerleri verebiliyor.)

Konu sahibine de önerecek bir şey kalmamış her şeyi arkadaşlar yazmış zaten.
Sheyda'nın Minik Karides Dünyası:)
Geçmiş olsun Şeyda Hanım. Bundan sonra böyle bir felaketin tekrarını yaşamazsınız/yaşamayız inşallah. O bölgedeki herkes bir şeylerini kaybetti ama inşallah en az zayiat ile atlatmışsınızdır.

Karides konusuna gelirsek, kiraz karidesler ve türevleri yani neokaridina'lar oldukça dayanıklı bir tür. Dış filtrenin içinden aylar sonra yaptığım temizlikte bile filtre sepetinin en altında biriken çamur gibi suyun içinden bir sürü kıpır kıpır canlı karides çıkartmıştım.
Akvaryum Camında Kırık
Akvaryumunuzdaki bir diğer sorun altındaki sehpalar. 2 farklı sehpadan destek almışsınız ancak biri diğerinden çok az daha yüksek o yüzden gözüme çarpan bir yamukluk var.

Akvaryumu büyütürseniz altına uygun bir sehpa ayarlayın.[:iyi:][EDIT]sorceres,2023-03-21 16:03:20[/EDIT]
Akvaryum Camında Kırık
Akvaryum ufak, çok sorun çıkaracak bir kırığa benzemiyor. Su seviyesi zaten tam dolu değil. Fotoğraftan teşhis koymak zor. İçinizin rahat etmesi için su seviyesini bir tık daha aşağı indirin. Basınç ne kadar az olursa o kadar risksiz olur.
Akvaryumum Nasıl
Merhaba, sanırım ilk kurulumunuz. 14 gün beklemeniz döngünün iyice oturmasını sağlayacak. Belli ki öncesinde bir araştırma yapmışsınız o yüzden düzgün bir kurulum olmuş.

Isıtıcı konusuna takılmış arkadaşlar ancak ben "200watt" yerine sehven "20watt" yazdığınızı düşünüyorum.

Benim 12-13 yıl önce kurduğum bombeli tanka benziyor. Ölçüleri aynı ise 100x25x50h bir tank, orta genişlik 40cm e kadar çıkıyor. (150-160litre)

Özet olarak;
Isıtıcı yeterli.
Filtrasyon yeterli. (Balık yükü aşırı olmadığı taktirde.)
Hacim yeterli. (Beslemeyi düşündüğünüz balık için.)
Kayalık alan yetersiz. (Kaya sayısını artırarak doğal mağara oluşumları yapmanız balıklarınızın(sarı prensesler) rahat hissetmesini sağlayacaktır.)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 29 Online Kullanıcı, 16 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.