ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ultiboard
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
139
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Ekim 2012 10:45
Son Ziyaret:
3 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
95 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
73 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hasan
Doğum Tarihi:
24 Aralık 1980
Yaş:
40
İl:
Ankara
Meslek:
MÜHENDİS
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hasan Nano Blackwater Neon Tetra 7 lt Fanusta Karides

SON 10 MESAJI

10 Litrelik Akvaryuma Kaç Balık Sığar
[QUOTE=ResulEfe]

Balıkları doğaya salın demişsiniz peki size şöyle birsey sorsam insan binlerce yıl önce doğadaydı ormanlarda,ovalarda ama ne oldu şehirler kurup şehir hayatına alıştık soyumuzu devam ettirdik peki şimdi ormanlara geri dönse insan tek başına hiç bilgisi olmadan hayatta kalma şansı % kaç?

Balıkları doğadan toplayıp akvaryuma koyanlara bende karşıyım çünkü doğal dengeyi bozuyor ama bizim baktığımız balıkların çoğu akvaryum üretimi yani hayvan doğal ortamı ne onu bile bilmiyor adapte oldu çünkü ama onu kaldırıp sana biz işkence ediyoruz git sen doğal ortamına diyip dışarı atarsak buyuk ihtimal ölecektir bizde doğal ortamımizda değiliz biz de işkence çekiyoruz kendimize arabaların zehirli gazlarınında kalabalıkta yani bir nefes alisimizda ne kadar oksijen içimize girdi o bile tartışılır yani uzun lafın kısası bu hayvanlar artık akvaryumdaki uygun ortama alışmış ama şöyle bir durum var bir balığa minimum 50 litre gerekiyordur sen ona uyarsın balığın sağlığı için bu gereklidir dogadada olsa bu heryerde şarttır ama sağlıklı yaşaması için şarttır.
Örneğin beta tek beslenir diğerini öldürür derler bu hayvanlar bölgeci balıklar hepsi bir gölette kendi bölgesini seçiyor ve diğerleriyle kavga etmiyor çünkü hepsi kendi bölgesinde,balığın bölgesinde diyelim 50 litrelik bir bölge balık bu bölgeyi kendi sahiplenir ve buyuzden bu ölçü onu mutlu eder çünkü balık zamanını orda geçircek he sen balığım daha iyi koşullarda yaşasın dersin 70lt beslersin bu işte daha da iyi çünkü balık hem psikolojik olarak sağlıklı hemde fiziksel olarak sağlıklı olur unutmayın biz bu canlıları süs gözüyle değil evimizin bir üyesi olarak görüyoruz [/QUOTE]
Yahu Resul bey akşam akşam beni güldürdünüz Allah'ta sizi güldürsün. Yazımı alıntılayıp bana cevap vermişsiniz ama önceki tartışmaları ve yazımın içindeki kinayeyi anlamamışsınız sanırım.
Keyifli hobiler sağlıklı balıklar.
Kök Salan Su Üstü Bitki Tavsiyesi
Ahmet bey toplam 4 aydır forum üyesisiniz ve 666 adet mesajın var bu ağır işsizlik canınızı sıkıyor olabilir ama Erkan beyin yazdığı gibi her konuya cevap vermek zorunda değilsiniz. Sizin gibi iki üç arkadaş daha var çok göze batan ve müthiş bir linç kültürü içinde hobiyi yalamış yutmuş gibi hareket ediyorsunuz. Bir meşkale edinmenizi tavsiye ederim.

[QUOTE=Ahmet 3543]Ben her konunun direk açılmasını doğru bulmuyorum. Çok küçük bir araştırmayla bulunabilecek şeyler. Buraya yazana kadar çoktan öğrenebilirsiniz bile. Hem de forumdaki kalabalıklık azalmış olur. Sormuşsunuz artık aklımda pistia ve amazon frogbit var. [/QUOTE]
Nano Blackwater
[QUOTE=Emrejder]Selamlar 40 litrede 16 neon tetra yazmışsınız bu sayı zorlayıcı olmadı mı ?
ek olarak tetra harici canlı eklediniz mi ? [/QUOTE]
Selamlar, mevcut popülasyonda değişiklikler var ama zorlayıcılık döngü oturana kadar sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Hem size cevap olsun hemde güncelleme olsun. Son durum aşağıda.

Başlangıç 6 siyah neon biri öldü şuan 5 adet.
Başlangıç 10 neon tetra çok küçüklerdi adaptasyonda kayıp olur diye sayıyı fazla tuttum kayıp yok sae ile birlikle 3 tanesi ve bol miktarda pistia sahiplendirildi.
Sae işini yapmayı bırakıp çöpçüye çok musallat olunca sahiplendirildi.
6 adet ember tetra eklendi.
Filtrasyon Tetra ex 700 ve Bir şelale filtre işin sırrı filtrasyon.
Yaklaşık bir buçuk iki aydır su değişimi yapmıyorum eksilen su yerine dinlenmiş musluk suyu ekleniyor, bu konu tavsiye değil tercihtir yeterli filtrasyon ve tecrübe yoksa önermem.
Pek çok kez siyah neon ve emberlerin kurlaşmasına şahit oldum sabaha karşı siyah neonumun yumurta döktüğünü gördüm, yavru almak gibi bir derdim yok.
Bu süreçte ember tetralar ile gelen beyaz benek mücadelesi oldu ilaçsız ve kayıpsız atlattık başka hastalık uğramadı. [:nazar:].

Şu anda herşey yolunda balıklar gayet sağlıklı ben istediğim doğal ortamı ve yarı ekosistemi oluşturdum gibi. Bütün bunların yanında sürekli yumurta toplayıp çoğalan karideslerim mevcut[:D] havalar ısınıyor karideslerim için balkona birşeyler düşünüyorum istediğim gibi olursa paylaşırım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/250420212044421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/250420212045441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/250420212047071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/250420212048361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/250420212051331.jpg[/IMG]
Bir Zamanlar Akvaryum.com
Tartışmanıza limon sıkacam kusura bakmayın. Provokatif konular yazılar üyeler hep ilgi çekmiştir bu eskidende böyleydi şimdide böyle. Benimde ilgimi çekti ki buradayım. Ben çok eski olmasada eski üyelerden sayılırım bir okadarda üye olmadan takip etmişliğim vardır. Çok uzun yıllardır vakit buldukça akvaryum kurar bozarım ve ne zaman akvaryum kurmaya karar versem soluğu burada alırım bütün sorularıma bazen hiç soru sormadan cevapta bulurum. Burası bu hobi için kıymetli bir yer sadece kimin lafına itibar edeceğinize dikkat etmeniz gerekiyor o kadar.
Su Üstü Bitkisi
Su mercimeği çok arsız hızlı çoğalan bir bitki bırakın yesin bişey olmaz.
10 Litrelik Akvaryuma Kaç Balık Sığar
[QUOTE=AliEfeCin]

Benim önemsediğim şey sadece beslenmesi değil yine bir örnekle pekiştireyim 2 m2 alanda insana güzel yemekler ve temiz hava vs verilirse sağlıklı yaşar ama içinde hep daha büyük bir yer hayali olur umarım anlamışsınızdır[/QUOTE]
Büyüğün daha büyüğü iyinin en iyisi var bunun sonu yok. Balıklarınız için en optimum koşullar kendi doğaları tekrar edeyim balıklarınızın en iyi koşullarda yaşaması için kendi doğal yaşam alanlarına bırakabilirsiniz. Ama sakın aşılama yapmadan salmayın balıkları. Umarım anlamışsınızdır.[QUOTE=lemur]KONU BAŞLIĞI TARTIŞMAYA teşvik ediyor farkında mısınız... "10 LİTREDE ne besleyebilirim" değil. "10 litrelik akvaryuma kaç balık sığar". Balıkları ne şekilde sığdıracağınıza göre de cevap çok değişir.


Bu çok sık dile getirilen bir argümandır. "Zaten onları doğal ortamında beslemiyoruz ki, ne yapsak boş ve onların yaşam alanlarını her türlü kısıtlamaya hakkımız var."
Evet, bir insan çok duyarlıysa akvaryumda balık da beslememeli, kafeste kuş da, vejeteryan ve vegan olmalı hatta.
Fakat bu adına hobi dediğimiz hastalığı sürdüreceksek bu canlılara gerek duydukları asgari yaşam standartlarını sağlamak ve şartlarımızı zorlayarak bu standartların üzerine çıkmak bizlerin vicdani sorumluluğumuzdur.

Ek olarak onları mutlu olsunlar diye doğaya salmak ya onların doğası burası olmadığından ölüme göndermektir ya da mevcut doğal sistemi onların kontrolsüz varlığıyla çökertmektir. Onlar bizim misafirimizdir, keyfimizin ve merakımızın tutsaklarıdır. Onları olabildiğince rahat ettirmemiz gerekir. Dünyada kötü bakım yüzünden en çok istismara uğrayan ve ölen akvaryum balığı türleri 1- BETA 2- JAPON BALIĞI 3-LEPİSTES.........[/QUOTE]
Konu başlığındaki soru 10 litreye kaç balık sığar 10 litreye kaç hamsi sığar diye sormamış. Pek çok kişinin anlayabileceği üzere konu sahibi 10 litrede hangi türden kaç adet balık besleyebileceğini sormak istemiş.
Benim cevabım gayet açık 10 litrede tek bir beta uygun koşullarda gayet güzel beslenir. Buna karşı çıkıp olmaz diyecek olan çok muhterem hayvan sever arkadaşlarada naçizane tavsiyemi ilettim hayvan severlik öyle olmaz balıklarınıza eziyet etmeyin doğal yaşam alanlarına bırakın ama şehrinizdeki gölete değil. Güney Amerika tetrasımı besliyorsun hakkını ver götür oraya bırak balık sevdası böyle olur.
Biz hobiciyiz balıklar için tabiki imkanlar doğrultusunda en iyisini yapalım ama ansiklopedide 30 litre yazıyor diye 29 litrede beta beslenmez diyecek düzinelerce üye var.
10 Litrelik Akvaryuma Kaç Balık Sığar
Maalesef 5 sayfa giriyi tek tek okumadım o kadar vaktim yok.
Soruya cevap;
10 litrede gerekli koşullar sağlanırsa tek beta beslenir.
Öneri;
Olmazcı arkadaşlar beslediğiniz balıkları lütfen doğal ortamlarına bırakıp özgürleştirin çünkü balıklarınızın en mutlu olacağı yer doğal yaşam alanlarıdır.
Nano Blackwater
[QUOTE=rouvax]Fanusta ne var ? [/QUOTE] Fanusta karides ve pistia var.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/135644/280320211044511.jpg[/IMG][EDIT]ultiboard,2021-03-28 10:45:13[/EDIT]
Akaquascaping Bitkili Akvaryumlar Genel Tanıtım
Forumda imrenerek takip ettiğim ilk üç hobici arasına girersiniz bu tasarımlarla Maşallah [:nazar:] Öneri istemişsiniz ama size öneride bulunmak benim haddime değil [:)] Sizden gelecek önerileri takip edelim.[EDIT]ultiboard,2021-03-28 10:39:24[/EDIT]
Nano Blackwater
[QUOTE=Bvarisli]Merhaba, konunuzu ilgiyle okudum. O ölçülerdeki bir tankda apisto türleri de güzel olur du tabi ama tercih meselesi. Suyu yumuşatmak ve renk vermek için JBL Tormec activ' de kullanabilirsiniz. Bende yeni kurduğum 15 litrelik tankta yarından itibaren bu ürünü kullanmaya başlayacağım. [/QUOTE]
Selamlar öneriniz için teşekkürler apisto türleri tecrübem yok ama aklımdan geçmedi değil biraz bölgeci ve kavgacı olduklarını düşündüğüm için vazgeçtim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.