ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
akiF
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2006 21:51
Son Ziyaret:
22 Ekim 2015 16:43
Toplam Mesaj:
2615 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Akif GÜZEN
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1981
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Tekofaks
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Akif GÜZEN

(B rh+)

SON 10 MESAJI

eminönü klasiği
[QUOTE=tiger2]ben biraz geç kalmışım ama neyse geçen yaz eminönünde bir akvaryumcuya amazon hançeri sordum var dedi.baktım yaprakları  güzeldi boyu 40 cm vardı.fiyatı 60 tl idi.yaprak sayısı 3 yada 4 tane idi.bugün üsküdar belediyesinin altındaki pet shoptan gene 40 cmyi bulan 3 yaprağı ve 5 adede  yakında küçük sürgünleri olan bir amazon hançeri aldım.arada 50 tl fiyat farkının olması beni baya şaşırttı.bugün gene üsküdarda  30 tl ye 20 den fazla yaprak ve küçük sürgünlü güzel  bir amazon hançeri vardı.gene eminönünden bugün çınar bitkisi aldım  ve köküne 10 tl dedi bana baya pahalı geldi ama 5 kök aldım.bu yazıyı okuduktan sonra eminönünden  canlı veya bitki alışverişi yapmayı minimuma indircem.(imlamı fazla dikkate almayın)[/QUOTE]

Amazon hançerini bilmem ama çınar 15-20cm arası boylu olanların kök fiyatı ortalama 2-3TL civarında satılıyor. 
Biolife Yüzen Akıllı Filtre C-160 YENİ SİSTEM
İşin içine deniz girince durum değişiyor. Fakat bir nevi mantık olarak protein skimmer tarzı ile çalışıyor ama deniz akvaryumlarında uzun vadeli kullanımında sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum. Deniz akvaryumlarında filtreleme işlemi protein skimmer vasıtası ile yapılır. Kabaca sistem hava kabarcıkları ile protein skimmer ın atık kabı kısmına suda bulunan proteinlerin atılması mantığına dayanıyor.

Bu filtrede süngere atacak ve zamanla (Muhtemelen bir kaç gün içerisinde, canlı yüküne göre bir kaç saat bile olabilir.) Bu sünger proteine doyacak ve suya geri salınım yapmaya başlayacak. Yani kısır döngüye girecek.

Fakat tabi ki bu sadece bir düşünce. Öncelikle deneyip gözlemek lazım. 

Sonuçta buna benzer alternatif filtre sistemleri de kullanılıyor deniz akvaryumlarında. ATS turf (Sistem ışık ve yosunlanma yardımı ile çalışıyor) gibi sistemler kullanılıyor mesela yada DSB (Deep sand bed. Yani derin kum yatağı. Oksijensiz bir ortam yaratmak buradaki amaç) sistemi. 

Gerçi çok anladığım mevzular değil. Dediğim gibi deneyip görmek lazım.
akvaryem ilgisizliği- siparişi göndermeme
Ceylan Beyi bire bir tanımıyorum. Geçtiğimiz günlerde ufak boyutlu ve uygun fiyatlı bir ısıtıcı ararken google üzerinden akvaryem diye bir siteye rastladım ve siparişimi verdim. Fakat siparişimi siteye kayıt olmadan verdiğim için kargo bilgisine ulaşamıyordum. Ertesi gün bir şekilde kargo bilgisine ulaşmaya çalışırken kargom geldi. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Isıtıcıyı kargocunun yanında açtım ve kutu içerisinden kırık çıktı. Kargocuya tutanak dedim adam klasik cevabı yapıştırdı ve gitti. Bizim tutanak tutmaya yetkimiz yok. Tabi sinirim tepeme çıktı. 

Neyse kargo firmasını şikayet için akvaryem i aradım. Telefonu Ceylan Bey açtı (İtiraf ediyim o ana dek Ceylan Bey değil Ceylan Hanım olarak düşünüyordum..:D). Dedim böyle böyle ürün kırık çıktı tutanak tutmuyor. Ürünün yenisini hemen göndereceklerini beni mağdur etmeyeceklerini söylediler. Kırık çıkan ürünü de mümkünse ücret alıcı olarak geri göndermemi istediler. Ni tekim ürünün yenisi sağlam bir şekilde geldi. Bende kırık olanı geri gönderdim.

Sonuç mu? Sonuç olarak ileriki günlerde akvaryum ile alakalı bir şey bakacağım zaman mutlaka akvaryem e girip bir bakıyorum.
Biolife Yüzen Akıllı Filtre C-160 YENİ SİSTEM
[QUOTE=proaktif] Videoları izledim. Mantık sağlam ve son derece doğru. 1980 lerde elyafla kullandıgımız sepet filtre mantıgının süngerle seyyar seklınde olanı. Fikir tasarımı son derece begendım. Bır husus aklıma takıldı. Agırlık saglaması nedenı ıle "Kursun" kelımesını duydum gıbı geldı. Samimiyet ile soruyorum merakım sudur ; kursun suya zarar vermez mı ?

Genel olarak tebrık edıyor ve boyle bır düzenegın ulkemız ınsanınca üretilmiş olmasından mutluluk duyuyorum.

Kolay gelsin
[/QUOTE]

Filtrenin su giriş kısmında ki sepet gibi olan şeyin (tam adını bilmiyorum) içine kurşun ağırlık konuyor videoda. Tatlı su özellikle bitkili akvaryumlarda bir dönem kurşun ağırlıklara sık sık rastlıyordum. Bitkilerin köklerine elyaf içerisinde ağırlık olarak bağlıyorlardı. Zararı var mı yokmu açıkçası bilmiyorum ama her ihtimale karşı bu sistemde kurşun ağırlığın dışı plastik ile kaplanabilir. Bu sayede olası bir zararlı salınım ihtimali ortadan kaldırılır diye düşünüyorum.

Biolife Yüzen Akıllı Filtre C-160 YENİ SİSTEM
Anladığım kadarı ile bir nevi protein skimner mantığı ile çalışan bir sistem gibi. Burada atıklar bir kab yerine süngere toplanıyor ve süngerde yararlı bakterilerin oluşumu sağlanıyor. Basit ve etkili görünüyor.

İlerleyen zamanlarda şeffaf borular (Boru içerisinde kirlilik oluşabileceğinden sık temizleme gerekebilir) ile deneme yapılabilir. Hava kabarcıkları hoş bir görüntü oluşturabilir. Hatta küçük bir rgb led yardımı ile rengarenk görüntüler elde edilebilir.
Bronz Çöpçünün Yanına Ne Alabilirim?
17 litre brüt hacim mi? Net hacim mi?

Benim 30 litrelik bir betta akvaryumum var bitkili. Net 20 litre su alıyor. Bugün 4 adet bronz çöpçü alıp ekledim akvaryuma. Betta ile aralarında herhangi bir çekişme yok. Herkes kendi halinde gayet güzel anlaşıyorlar şimdilik.

Bu arada unutmadan ekliyim. Çöpçüler sürü balıklarıdır. En az 4 erli yada 5 erli gruplar halinde bakılmaları gerekiyor.akiF2015-01-10 16:40:20
Platim Ölecek mi?
[QUOTE=ertannatre] [QUOTE=umutgunay]Balığınızın sağlıklı olduğu açık. Ancak türünde sıkıntı var.

Balık PLATİ değil, Küçük Moli (Poecilia sphenops)

İri boyutta yavrular verecektir. Bu balık yavru yemeye meraklı değildir, kendi türlerinden oluşan akvaryumda bir süre sonra kendiliğinden yavru yemeyi bırakır. Böyle bir türün yavruları da iyi saklanan balıklar değillerdir. Danio'ların arasında o yavruların büyümesi çok zor.

[/QUOTE]

Turunde sıkıntı var derken? Nasil bir sıkıntı?
[/QUOTE]

Balığınız plati değil cüce moli diyor arkadaş sıkıntı var derken.akiF2014-12-26 06:44:40
Filtre sıralaması nasıl olmalı?


Kızımın yoğun isteği sonrasında uzun bir aradan sonra akvaryum daha doğrusu tatlı su işine geri döndüm. İşin içinde kızım olduğu için resimde gördüğünüz 30 litrelik akvaryum ile işe başladık. Akvaryum üstten taşırma filtreli. Haznesi oldukça küçük olduğundan çok fazla bir şey alması pek mümkün değil. Şuan içerisinde sadece karbon ve onun üzerinde elyaf var. 

Sistem yeni kurulum olduğu için henüz canlı girişi olmadı. Kısmetse bugün bir kaç kök bitki dikeceğim. Akvaryumun genel hacmi 30 litre ama kumu dekoru derken 20 litre su aldı. 

Şimdi soruma gelecek olursak hafif bitkili ve içerisinde bir adet betta (Belki 5-6 adet neon tetra) bakılacak akvaryumun kısıtlı filtre kısmını nasıl dizmeliyim?
akiF2014-12-24 08:14:26
akvaryem.com gerçekten bukadar kusursuz firma yok
22.12.2014 tarihinde 50W'lık bir ısıtıcı sipariş ettim. Fakat siteye üye olmadan sipariş ettiğim için kargo kısmı aklıma takıldı ve 23.12.2014 tarihinde site üzerinden bir mesaj attım. Kargoya verildiğinde bilgilendirme yapabilirmisiniz diye. Aradan bir iki saat geçmişti ki ben mesajıma cevap beklerken kargom geldi. Tabi ki şaşırdım. Buraya kadar her şey normal ve takdire şayan.

Neyse kargonun ücretini ödedim ve paketi kargo görevlisi henüz gitmemişken açtım. Para üstünü vermemişti henüz o yüzden bekliyordu. Neyse ürün gayet güzel paketlenmiş olmasına rağmen kutu içerisinden kırık çıktı. Kargo görevlisine tutanak tutabilir miyiz dedim. Kargo görevlisinin tepkisi malum bizim öyle bir yetkimiz yok ürünü aldığınız yeri arayın. Ürünü aldığım yerle bu işin ne alakası var. Hem tutanak olmadan olmaz dememe rağmen adam yok yok deyip çekti gitti. Bu arada kargo firmasını da belirteyim. YURTİÇİ KARGO. 

Neyse daha sonra sadece kargo firmasını şikayet amaçlı akvaryem i aradım ve telefona Ceylan Bey cevap verdi. Dedim böyle böyle tutanak tutmadılar falan (Yani tam şikayetime başlamıştım ki) Ceylan Bey siz merak etmeyin ürünün aynısını bugün ben size tekrar çıkıyorum dedi. Neredeyse dur hele doğru söylediğimi nereden bileceksin diyecektim. :D Daha sonra bana YURTİÇİ kargo nun telefonunu verdi ve durumu yani kargo görevlisinin tutanak tutmadığını buraya iletmemi istedi. Aradığımda tutanak işlemlerinin sadece şubeden yapıldığını söylediler. Şude bana biraz ters konumda olduğundan ve iş yerinde tek olduğumdan gidemedim ama gitsem de bu sefer de muhtemelen başka bahaneler uydurup yine tutanak tutmayacaklardı.

Ceylan Beye kırık ürünü ne yapıyım dediğimde yeni ürünü size getirdiklerinde getiren kişilere verirsiniz dedi. Sonra ufak bir hesap yaptım. Fiyat vermiyim ama %100 karla satsa ürünü (Ürün kırık çıktı ücretsiz ikincisini gönderdi + üstüne bide kargo parası ödeyecek) ortada karı kalmayacak hatta muhtemelen zarar edecekti. Böyle bir tutum nedeni ile gönlüm el vermedi ve YURTİÇİ KARGO ile fazla yüz göz olmak istemediğimden ürünü peşin ödeme olarak ARAS kargo ile gönderdim. 

Bu arada akvaryem i internet üzerinden dolanırken kaza eseri buldum. Burada konusunun oluğundan bile bi haberdim bu sabaha kadar. Konuyu görmüşken başımdan geçen olayı aktarmak ve akvaryem e tutumundan dolayı bir kez daha teşekkür etmek istedim. Bu yolda devam ederlerse ileride çok daha iyi yerlere geleceklerdir. Tabiki her tüketiciyi memnun etmek mümkün değil fakat ben kendi adıma memnun oldum ve ileride internet üzerinden bir şey bakacağım zaman ilk tercihlerimden biri olacaklar kesin.

Ufak bir de tavsiye vermek isterim. Eğer imkan varsa bir kaç kargo firması ile anlaşıp müşterilere seçme şansı tanırsanız çok daha iyi olacaktır. 
akiF2014-12-24 07:57:31

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, cheavy, Huleyn, Nursun, Müptela, Özgür1978, valarmorghulis12, Yagiz55, OceanWolf, biacar, fikret43, YAYD06, cankara37, CagriTURK, rarely, Otantique12345, FULL RED MEHMET, Cengizhan06, jueJ., exfish, orion26, gizemli16, inkaakvaryum, Dogukane, blue_biber, asierdorken, nemo61_4, MrTShN, KRaL_MaLaWi, Roger, Corydoras34, BarisD, EmirHaN, wadee, beyazgul, peace41, cnydnlp, sirhill, sedaterdem, AdnanKaya, UnalCevahir, L, thercan, lebowskia, Street Parrot, moTToo, serhat480, Acemi_34, _RdnC_, Kınayu, nudomasuko, Koksal Gurkan, HaydarGul, wmelontr, 01101101101, murat acr, metsi, aktugsedat, tahaaziz, BadWolf, Bacopamonnieri, MiSoSiKiaN, cashercash, dream7, mcmert, Toxema, tayyaar, Mehmetaliy, Caneris, gül, HarunYldrm, Onurbaki, mrah, benerium, yavvuz, Supervenenis, seyfullahszr, TolgahanA, onurozgen, tanerberkgulec, ternapi, ismailkahraman, Dimidiochromis, Sparrowhawk, naginni679, ado82, UmitOnay, Spacetr, engin045, 474mert, CGDSNLR, ErtanGulen, abunil, MustafaCingil, Bayulker, alpgemini, hakancez, discus33, madenci67, UĞUR KARA, Fatih1903, BoluluBurak, Leof, Mehmetae, CNYTYLMZ, imuhendisi61, yakaryus, Kursatmen1, Barbossa16, taner1616, Gulsev, vosahin, su dünyası, intelcorei5, denizulucutsoy, FurkanKöse59, viper_78, botoker, harunk, gokhankuzeyelvin, gece mavisi, heybetmahir, IamArifCAN, Ejder Günaydın, muyat, Emin18, bjkcalvus, TugayKrmn, cansolak, Omer_MG, gkhn12345, mcanergun, esuc, Bendis1618, Mehmet0011, muratteyhan, KÖYLÜ, hasansaid, Cemal Öz, hanil, ferdisahin, member, atlas0609, shiroii, sahap, Harbiye, Hacanak, SerkanAkın, Oktaykara32, mustafadonmez76@, nikolaismirnov, lizuferum, Y_T_A, emregungor, 06bora34, Melihadymn, ityo39, erimgorgulu, shark2, qokhann06, Piyanist.,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.