ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
z.b.s.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
488
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mayıs 2014 23:56
Son Ziyaret:
23 Temmuz 2021 21:46
Toplam Mesaj:
751 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
147 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamer
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Zonguldak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

zbsk

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Bir Türlü Netleşmeyen Su Sorunu
Yosun parmağınızı sürttüğünüzde toz gibi dağılıyorsa ya da gitgide kalınlaşma bir tabaka halindeyse ve bu haldeyken tutup bitkiden ayrılabiliyorsa mikro element eksikliği söz konusu olabilir. Çünkü ışığınız fazla güçlü. Bir kaç gün ellemeyin iyice kalınlaşınca yosun, suya karıştırmadan tek seferde bitkinin üzerinden çıkartın.
Suyunuzda başlıkta belirttiğiniz gibi bir bulanıklık göremedim. Son fotoğrafta biraz beyazlık var ama yüksek ışıktan tankın içinde ışık patlıyor.
Ağaç Parçalarını Birbirine Nasıl Yapıştırabilirim
Bitki yapıştırıcılar çok hafif kütük parçalarını bile zor tutuyor. Mercan yapıştırıcılar daha iyi seçenek fakat kaya ve büyük kökler için o da yetersiz kalabilir. Akvaryum silikonu kullanılabilir. Çift komponentli yapıştırıcıları da kullananlar var. Ama kendim hiç kullanmadığım için içeriğinde nelere dikkat temel gerekir bilmiyorum.
Denizde Müsilaj Bizde Elodea
[QUOTE=Genç__Akvartist]

Tarafıma yaptığınız suçlamayı kabul etmiyorum yanlış bir davranış yaptığımı da düşünmüyorum bu ve benzeri kişiler diyerek beni ,sizi suistimal eden insanlarla aynı kefeye koymanız beni üzmüştür
Kaya konusunda whatsap konuşmalarını da koyabilirsiniz ben sildim ,size kaya akvaryumun eni uzun olduğu için güzel durmuyor dedim siz moss sararsın doğal duruyor dediniz ısrar da ettiniz ,red edemezsiniz, yoksa bende o kayayı almayıp çok daha az kargo ödemeyi biliyordum emin olun bende siz o kadar ısrar edince vardır bi bildiğiniz dedim ve tamam dedim ama kaya akvaryumda hiç iyi durmadı zaten bitkilerden alan da kalmadı, şuanda benim o kayayı kullanmamış olmam ileride de kullanmayacağım anlamına gelmez birisine birşey hediye ederken bu kadar ince ayrıntılara takılmanız yanlış bence
Yinede bana palusturis pistia ve kaya hediye ettiğiniz teşekkür ederim sadece bu şekilde tepki vermenizi anlamsız buldum [/QUOTE]
Israr Kaya konusunda değil dutch style olmaması konusundaydı. Kullanmayla ilgili iki dialog mesajla gerçekleşmedi telefon görüşmesinde gerçekleşti.
Kayanın nasıl durduğuyla ilgili bir fikrim yok çünkü bana kimse bir şey söylemedi. En son kırıyordunuz, üçe bölündü daha bölünmez dediniz ben de bölünür dedim.
Çok daha az kargo ücreti değil bir kaç lira daha uygun oluyordu. Üstelik bunu telefonda konuşmuştuk. Ben kayayı yanımda taşıyıp anlaşmalı kargonun çok uzakta olduğunu söyleyince PTT kargoyla göndereyim diyince. O zaman kalsın dediniz ve çok az fiyat farkettiğim söylemiştim o zaman tamam demiştiniz. Zaten bu muhasebeyi açıklamanız yukarıdaki arkadaşı haklı çıkartır. Hediye edilenler dışında paketleme, kargoya gitme gibi eforlar sarfediliyor bir şey hediye edilirken. Yoksa ben de bilirdim hiç bir şey hediye etmeyip boşuna enerji harcamamayı. Vakitli vakitsiz gelen sorulara da kırmamak için cevap yazmak uğraşında bulunmamayı.
Kimsenin ileri ki planları için de bir şeyler hediye etmiyorum. İhtiyaç sahipleri günü kurtarsın derdindeyim.
Suçlama filan değil naif bir serzenişti benimkisi. Herkesin hakkını gerektiği yerde teslim ediyoruz zaten değil mi?
Hepsini de güle güle kullanın. Kolay gelsin.

[EDIT]z.b.s.k,2021-06-20 20:27:17[/EDIT]
Olmuş Mu Bu? :)
Uzmanı değilim fakat bir iki fikrim var. Birincisi biraz besine ihtiyaç duyacağı için sanki akvaryum toprağı kullanmak gerekli olurdu. Belki Sıvı gübre desteğiyle yaprakları yakmadan çok düşük dozlarla bu sağlanabilir fakat bu seferde kaç kırığı kumunda yayılım gösterir mi istendiği ölçüde bu konuda da şüphe ettim.
Basit görünen ama gerçekten şık bir görüntü olmuş.
Yerli Aktif Toprak
Varlığını bile bilen pek yok sanırım. Pek riske giren olur mu bilmiyorum. Ben creaqua’dan bir çıkış bekliyorum yerli toprak konusunda. Okunalar çok olur işte .)
Denizde Müsilaj Bizde Elodea
[QUOTE=Nahola]İyi yapıyorsunuz çöpe atmakla zamanında benimde elodealarım baya vardı neredeyse 2 haftada bir budamak zorunda kalıyordum. Ücretsiz vereyim diye ilan açmıştım. Telefon numaramı da bırakmıştım. Saat sabah 7 de arayan mı dersin ücretsiz verdiğim halde gel evime getir diyen mi dersin bir sürü değişik insanla muhatap olmak zorunda kalmıştım. Satabildidğinizi satın geri kalanı çöpe. [/QUOTE]
Kısmen katılıyorum kesinlikle rahatsız edenler oluyor hediye olunca. Bir de suistimal edenler oluyor hatta daha yakın zamanda genç bir arkadaşa bitki ve kaya hediye ettim, kayayı kullanmayacaksan alma dedim, isteği üzerine uğraştım tasarım örneği çizdim hoşuna gitti. Kaya için son kertede tekrar kullanmayacaksan alma başka birine gönderirim işine yarar dedim, istedi fakat asla kullanmadı. Olabiliyor yani fakat bu ve benzeri kişileri göz önüne alarak, başka ihtiyacı olan düzgün davranışlı kişileri mahrum bırakmış oluruz. Ben bu yüzden bu kişilerle karşılaşma riskini göze alıyorum.
Diatomdan Nasıl Kurtulunur?
Fazla abartılı işlere kalkışmayın. 2 günde bir su değişimi yapın büyük ölçülerde. Önce küçük bir miktar suyu boşaltıp eliniz, kredi kartı ve diş fırçası ünlüsüyle temizlik yapın sonra büyük miktarda suyu çekin ki suya karışanlar da dışarı atılabilsin.
Gübreleme varsa devam edin. Işık şiddeti bitkiler için yeterliyse dokunmayın. Sadece süresini 4 saatte tutun. 6 ya çıkartın 2 hafta sonra. Otocatler yer diatomu ama amonyak kontrolsü olduğu için sizin tankta öleceklerdir. Ramshorn salyangozu tam aradığınız hayvan. Size çok yarıdımcı olur.
Mümkünse bakteri kültürü kullanın. Canlı yükünüz fazlaysa azaltın.
2 Aydan uzun sürerse silikatı ortadan kaldırmak gerekiyor ro su kullanmak gerek ama muhtemelen amonyak azaldığında geçecektir bir kaç hafta içinde. [EDIT]z.b.s.k,2021-06-15 23:42:24[/EDIT]
Co2
Gece gaz vermek istemedikleri için açıyorlar kapağı. Yoksa sistemin işlerliğiyle ilgili değil.
İşte Geliyor Özel Hareket 😂
[QUOTE=Gokayb]Ben konu sahibine gerekeni söyledim. Ne onunla kişisel bir konum var nede bir kastım. Ben onun açıklaması üzerine zaten konuyu kapatmıştım. Biri bana shallow değil dese ki bu hightech icin olduğundan daha az göreceli bir konu, ne alakası var diye cıkışmaz neden böyle düşündüğünü anlardım. Ben yazılarımda üstten bakarak konuşmadım. Kendi yazımda yaptığım farketmediğim hatayı bile kıvırmadan düzeltmeden aynı mesajında düzeltme yaptım. Arkadaş her mesajıma cevap verebildiğini hepimiz gördük. Koruma telaşınız bana sadece tanıdığım birini koruma cabası olarak göründü.

Siz biz konuları da sizin icin hayati önem taşıyor olabilir ancak benim bu konuşma şeklim herhangi bir saygısızlık göstergesi veya üstten konuşma olarak algılanmasın. Benim icin böyle değil cünkü. Buda benim sabit fikirli olduğum birşey. Saygı siz demekle olsaydı keşke.


[/QUOTE]
Yo hayati değil ahlaki önem taşıyor. Siz sormadan ben söyleyeyim daha alt seviyelerde. Sadece tanımadığım biri kafasına göre hitap etmezse kafi gelecek kadar. Korumuyorum. Bir hediye alışverişimiz oldu kendisiyle, hatta daha önceki gün artık bana whatsapptan yazmasına gerek olmadığını söyledim. Sadece temelsiz bir söylemle kimsenin hevesini kaçırmayalım dedim. Sizin tanıtımlarınız için yapmadık mesela böyle bir şey. Hala da doldurmadınız altını iddianızın. Ama hayati derecede önemli olan değerlerimizi, inçe çizgilerimizi filan hep tespit ettiniz. Yoksa tabiki bu kadar uzamazdı. Ben daha ne söylerseniz söyleyin yazmıyorum. Selamlar.)
İşte Geliyor Özel Hareket 😂
[QUOTE=Altispinoza]High tech demeyelim, mid tech diyelim. High tech için tabanın soil olmasına gerek yok ancak tüplü co2 sistemine ve yüksek güçte ışığa sahip olması gerekiyor. [/QUOTE=
Evet soil olmazsa olmazı değil, sadece high tech içinde bir derecelendirme sağlayabilir. Ki ne high techler kuruyor adamlar .)
Tüplü sistem önemli değil ölçümlenebilir ve kontrol edilebilir stabil bir co2 önemli. Bu arkadaşın sisteminde de mevcut bu yüzden ben high tech demekten yanayım. Zaten Gökayb de muhtemelen mid tech demek istemiştir. [EDIT]z.b.s.k,2021-06-09 00:46:04[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.