ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
z.b.s.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
329
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mayıs 2014 23:56
Son Ziyaret:
01 Temmuz 2020 10:53
Toplam Mesaj:
591 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamer Özyurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Zonguldak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

K. Özyurt

SON 10 MESAJI

Fotosentez Yoğunluğu
Değil. Yeterli seviyede gübre desteği yapmazsanız koşa sürede yosun sorunu başlar. Yok yaparsanız ya da yapıyorsanız normal.)
Bitkilerim Bu Şekilde 3 Gün Dayanabilir Mi?
Suyun içinde dursunlar. Işıklandırmayı ihmal etmeyin.
Kum Üzerine Deterjan Dökülemesi Ve Arındırılması
Suda pbw temizleyici çözerek kaç kırıklarını yıkayıp bol su ile durulayıp sonra da bir süre her gün suyu değiştirmek şartıyla suda bekleterek kullanabilirsiniz. Pbw ye bira ve şarap üretim sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ben halen kumda benzer bir olay yaşadım ve sorunu bu şekilde giderdim.
En İyi 7 Alg Yiyici
Ben de kendimce bir sıralama yapayım.
1- Amano karidesi
2- oto. Afinis (yeme alıştırmamak kaydıyla)
3-nerite salyangozu ( spot alg, yeşil toz alg ve diatom için)
4- ramshorn salyangozu ( sadece diatom içim)
Benim için gerisi yosun yeme konusunda bir numarası olmayan canlılar. Sadece sae’yi hiç denemedim gerek de olmadı. Kiraz karides, elma salyangozu, diğer vatozlar hiç bir misyonu yerine getirmiyor .)
Bitkilerde Kahverengileşme...
Diatom sorununuz var. Kolay bir sorun ama ne kadar anlatırsam anlatayım sonunda siz söylenenler doğrultusunda dış filtrenize silikat tutucu filan eklemeyi tercih edeceksinizdir.
Ama yine de önereyim: gün aşırı büyük su değişimleri yapın dip çekimiyle ve fiziksel temizlemeyle. Canlı yükünü ve ışıklandırma sürenizi azaltın. Mikro element gübresi kullanmayın. Ramshorn salyangozu ekleyin. Bir kaç haftaya bu formülle geçecektir.
Kolay gelsin.
Tilki Kuyruğu Formu
Işık ve gübrelemeyle ilgili.
Akvaryum Zemininde Solucan Ve Tavuk Gübresi
Ben pek fikir sahibi değilim ama tavuk gübresini ille kullanacaksanız kendiniz ve ekleyeceğiniz canlılar için fermante ederek kullanın.
Camlarda Nokta Nokta Oluşan Kahverengi Yosun
Silikat tutucular kesin çözüm değil maalesef. Çünkü esas sorun silikat değil amonyak. Amonyak ve silikatı kullanarak çoğalıyor diatom. Silikatı tankın ömrü boyunca tutamazsınız çünkü gezegende kaçınabileceğimiz bir madde değil. Ölü diatomlar bile silikat kaynağı. Siz sık ve yüksek orada su değişimleri yapın. Her seferinde hafifçe fiziksel temizlik yapın. Önce biraz çalışabileceğiniz kadar dip çekin. Sonra fiziksel temizliği camlardan banka kartıyla bitkilerden parmak ucunuzla yapın. Sonra değişeceğiniz kadar suyu çekin. Canlı yükünü azaltın. Işık şiddetinizi düşürmeyin ama süresini geçici olarak kısaltın. Azot döngüsü oturmaya başlayacaktır yavaş yavaş. Oto. Affinis daitomları yer fakat döngü sorunu nedeniyle muhtemelen ölecektir. Ramshorn salyangozu bu süreçte var olan diatomu temizlemek için çok etkili olacaktır. Gübre kullanıyorsanız mikro element dışında hepsini aynı şekilde vermeye devam edin. Bu konuda kuşata gitmeyin. En önemli şey gün aşırı agresif su değişimi yapmanız ve ışık süresini kısaltmanız.
Mini Ekosistem Walstad♻️
[QUOTE=ternapi]

1-Ben size 'bitkiler gündüzleri nefeslerini tutar' demedim

2-Kaktüslerin solunum fizyolojisini direkt çiçeklenmeyle ilişkilendirmeniz tuhaf olmuş, bilmediğimiz konulara 'bilmiyorum' demek çok daha asil bir tutumdur.

3-Evet, belli ki bitkilerle ilgili (karasal-sucul) konulara epey yabancısınız.

Şimdi bu cümlem yanlış algılanmaya müsait fakat kesinlikle alaycı tavır değildir!

Kimse anne karnında bütün bilgiler yüklenmiş olarak dünyaya gelmiyor.
İhtiyaç duymamışsınızdır, ilgi alanınız değilmiştir, derslere çok kulak vermemişsinizdir, çok üstüne düşmeden şöyle bir bakınmışsınızdır da yarım yamalak bilgiler aklınızda kalmıştır, vs...

Bunlar ve fazlası olabilir, konuya hakim olmak zorunda değilsiniz, kötü hissetmeyin. Mesela ben de ekonomi terimlerine yabancıyımdır.

4-Yüksek destekli bitkilerin TEK yüksek ihtiyacı ışık olsaydı, kurduğunuz doğrusal mantık (akvaryum yüksekliğini düşürmek) işlerdi ama 'yüksek destek' derken bir kombinasyondan bahsediyoruz.

CO2, besin(gübre), ışık...

Bu üçünün de belli bir denge içinde ve birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılmasına kısaca 'yüksek destek' deniyor.

Yani bitkiye yüksek ışığı sağladık (akvaryum yüksekliğini düşürerek ve/veya ışık şiddetini arttırarak) besin de verdik ama bu durumda sağlamamız gereken yüksek CO2'yi vermezsek bitki yeterli fotosentezi yapamaz, yani BESLENEMEZ.

Hee bastık yüksek CO2'yi, hatta yüksek ışık da verdik ama aynı oranda yüksek besini veremedik, bitki yine aç kalır.

Kısaca, bu üçlüden birinin ya da ikisinin denklemden çıkması, bitkinin beslenememesi ile sonuçlanır. Miktarlarının olması gerekenden az olmasında ise bitki ölmeyecek kadar beslenir ama yetersiz beslenmiş olur.

Bitkilerin gereksinim düzeyleri ise esasen doğada yaşadıkları bölgenin ve o bölgede yaşayan bitkilerde mevcut olan özelliklerin (renk, boy, yayılım, çiçeklenme gibi) değerlendirilmesi ile belirlenen bir olgu.

Tabii ki bu kadar basit değil mevzu, ben kabaca söyleyip geçiyorum.

5-Hangi konuda bilgi almak istediğinizi yazsaydınız, net bir cevap (biliyorsam da bilmiyorsam da) alırdınız ama ben halen ne demeye çalıştığınızı anlayamadım.

Çok şükür ortalama bir zekaya da sahip olduğum halde ama derseniz ki 'yoo ben gayet iyi ifade ettim, sizde anlama sorunu var' ona da eyvallah derim.

Zira bu kadar çok açıklama yazmak zorunda kalmak benim de hoşlandığım bir hal değil.

Ali, biliyorsun normalde söyleyeceğimi söyler geçerim ama eminim hak verirsin ki yazmasam, bazı şeyler havada asılı kalacaktı.

Kirliliğe sebep olduysam affına ve anlayışına sığınıyorum [:3]
[/QUOTE]
Şimdi ilk mesajınızdaki “fotosentez nedir biliyorsunuz sanırım” cümlesinden beri alttan almaya çalışıyorum. Ben yanlış anlaşılmışımdır diye samimiyetle dert anlatmaya çalışıyorum da: niye anlaşılmıyor bilemiyorum! Keşke eyvallah deseydiniz söylediğiniz gibi.
Bir metod tecrübe ediyorsunuz diye soru soruldu yoksa bitki otörü filan olduğunuz için değil. Başka sorulara başka cevaplar verin diye değil.
Konunun sahibi arkadaşım afedersiniz, ben bu metodu desteklediğim ve merak ettiğim için bilmediğim bir şey var diyerek soru sormuştum iş buraya vardı.
Kaktüs meselesine gelince. Bütün canlılar için metabolik düzenleme türünü devam ettirip ettirmemeyle yani üremeyle ilgilidir.
[EDIT]z.b.s.k,2020-02-11 07:56:51[/EDIT]
Mini Ekosistem Walstad♻️
[QUOTE=ternapi]

Ben yüksek gereksinimli bitki önerisinde bulunmadım. Bu sistemde esasen mümkün olduğunca düşük gereksinimli ve hızlı gelişen bitkileri tercih etmekte fayda var.

Yüksek gereksinimli bitkiler de tabii ki doğal döngüdeki besin ve CO2/O2 ile yaşar, gelişirler ancak hayal edilen görüntülere kavuşmak için (mesela kırmızı renk, sık yapraklar gibi) daha fazla besin, CO2 ve ışığa ihtiyaçları vardır.

Bitkiler [U]kabaca[/U] gündüz (ışık varken-fotosentez) CO2 alıp, ortama O2 verirler. Gece (karanlıkta-gece solunumu) ise onlar da O2 alıp, sisteme CO2 verirler.

Bu kurala uymayan bitki ailesi, sadece kaktüslerdir ama onların solunum-beslenme mekanizmasını uzun uzun anlatmama lüzum yoktur herhalde. Zira konumuza bir katkısı olmayacaktır[:iyi:]

Ortamdaki bitkiler, omurgalı-omurgasız hayvanlar, bakteriler, planktonlar, vs. hepsi döngüye katkıda bulunur.

Bu sistemde yükseklikle ilgili bir kriter yok, taban kalınlığı ve yapısı önemli.
[/QUOTE]
Birincisi tekrar hatırlatayım bitkiler gündüzleri fotosentez yaparken solunum da yaparlar, kendi ürettikleri o2 yi kullanırlar. Kaktüslerin çiçeklenmeleriyle alakalı bir durumdan kaynaklı farklılıkları var evet ama bu benim bildiğim fotosentezle ilgili. Yanlış da olabilir.
Derinliğin konuyla doğrudan alakası yok evet. Fakat çok sığ bir akvaryum kurarak yüksek co2 desteği isteyen bitkiler su yüzeyindeki doğal co2-o2 döngüsüyle yeterli co2 yi buluyor.
Yüksek destekli bitkiler söylediniz diye söylemedim bu metodla ilgili çok sayfa konunuz olunca yurtdışındaki başka uygulamalardan haberdar olacağınızı düşünüp somutça örnekledim bilgi almak için.
Neyse sizlere iyi hobiler. [EDIT]z.b.s.k,2020-02-09 20:27:13[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.