ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
littlefish
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
322
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Temmuz 2016 08:38
Son Ziyaret:
14 Şubat 2020 09:30
Toplam Mesaj:
427 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre MAYALIK
Doğum Tarihi:
18 Mayıs 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre 50x63x50 Resif 35x35x35 Lepistes 150x50x70 Boş

SON 10 MESAJI

Sorceres-if ''2''
Melih bey kurulumunuz hayırlı olsun, bu sefer problemsiz ilerlersiniz inşallah.[QUOTE=AmazonDream] Mesela "kayalar neden sirkeli suda 7 gün bekletilecek" gibi [:)]

Konuyu favorilere aldım [8)][/QUOTE]

Sirke bakterileri öldürür, kayalarda herhangibir zararlı bakteri var ise yok etmesi için sirkeli suda bekletmek bir önlemdir.

[QUOTE=MertA]Deniz akvaryumunda sump malzemesi kullanmaya gerek var mı ? Kaya ve kum bakteriler için yeterli yerleşim alanı sağlamaya yetiyor diye düşünüyorum. Tam nedenini bilmiyorum ama neredeyse hiç bir deniz akvaryumu kurlulumunda sump malzemesi kullanıldığını görmedim.
[/QUOTE]

Mesele akvaryumdaki denge, Melih beyinde dediği gibi tang gibi suyu çok kirleten balıklar eklendiğinde, kaya ve kumdaki bakteri kolonileri yetersiz kalır.
siporax tarzı geniş yüzey alanına sahip bakteri yuvası medyaları eklerseniz. anaerobik bakterilere ev sahipliği yapmış olursunuz.

konuyu biraz daha açacak olursam,
derin ve geniş gözenekli kayalarınızın yüzeye yakın oksijen alan kısımlarında aerobik bakteriler yaşar (nitrifikasyon bakterileri)
derin ve oksijensiz alanlarda ise anaerobik bakteriler (denitrifikasyon bakterileri) yaşar, eğer kayalarınız derin gözenekli değilse anaerobik bakteriniz yok denecek kadar az olabilir. ps nitratı toplamaz, akvaryumda atık oluştuğunda bir yandan ps toplamaya başlar, diğer yandan aerobik bakteriler(nitrifikasyon) bakterileri
atığı tüketmeye başlar ve amonyak/nitrit/nitrat şeklinde işini yapar.
nitratı ya su değişimiyle atmanız gerek yada red mangrov, spagetti alg, yosun duvarı vs ile canlılara tükettirmeniz gerek.
yada bu işi sizin için anaerobik bakteriler yapar. Ancak anaerobik bakteriler sınırlı sayıda oldukları için canlı yükü ve yemlemeden dolayı çok çabuk yetersiz hale gelirler. İşte bu medyaları ekleyerek anaerobik bakteri papulasyonu artırmak amaçlanır.
Çok sayıda Anaerobik bakteri için en iyi yol siporaxı bir kabın içinden (reaktör) saatte 50 gallonun altında bir akış işe, oksijensiz olarak geçirmektir.
Bunun da kendince riskleri olduğu için genelde sumpa reaktörsüz koyulur 5 litrenin belki 1 litresinde oksijensiz alan sağlanmış olur ama yine de faydalıdır.

[EDIT]littlefish,2020-01-29 11:49:46[/EDIT]
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
[QUOTE=gokberkgonenc]

[/QUOTE]

Evet aynı şeyleri düşünüyoruz Gökberk bey, çünkü tuzlu su da belli bir amaç doğrultusunda mantıklı yollar çoğunlukla birleşir yada paralel seyreder.
Tekrar söylüyorum uyguladığınız yönteme karşı değilim, sizde eldeki imkanlar dahilinde deneyerek, deneyimlerden faydalanarak sürdürülebilir hobinin peşindesiniz.
eksiğiniz PAR ölçümleyememek, tabi benim de eksiğim şuan araştırma içerisindeyim umarım yakın zamanda bu eksiğimi geririm.
bu PAR ölçer hakkında hiç yorum okudunuz mu ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187666/230120201304411.jpg[/IMG]

benim okuduğum genelde sağlıklı ölçümler yaptığı yönde, su içinde PAR ölçmeye uygunmuş, su içi ve su dışı ölçümleri otomatik algılıyormuş.


"Markası belli olmayan, (siz kendi satıcınızda sorun yaşamamış olabilirsiniz tabi) rengi, nanometresi belli olmayan ledlerle uzun soluklu bir acro macerasına girebilir misiniz ? Böyle bir tecrübeniz oldu mu ? Ya da örneği var mı ? -hele ki par ölçer ile ölçüm yapılamayacaksa-

öncelikle hakaret olarak algılayıp yanlış anlamayın lütfen, lüx, lümen, par konularında çok detaylı bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorum.
en azından beni anlamamışsınız, benim ölçümüm lüx üzerinden lümen hesaplaması oldu, karanlık ve kuru ortamda yaptığım ölçüm ile test ettim.
birinci sonuç: çinli satıcı 'nın söylediği lumein değerinde gelmiş, ancak çinli satıcının söylediği lumein değerinde gelmiş olması farklı bir şey, bu ledlerin akvaryumda ugun par değerleri vereceği ve bu PAR değerleriyle hangi mercanların bakılabileceği farklı birşey, [U]PAR ölçümü yapılmadan EZBER den uygun olur yada olmaz demek doğru olmaz.[/U]

ikinci sonuç; 40w aquareef ile 40w çin ledleri denk özellikte. Ancak aquareefx30 ile de istenen PAR yakalanabilir mi ? ölçülmediği için bilinmiyor.

Teorik olarak; uygun NM aralıklarında ki Çin ledi ile uygun PAR (bildiğiniz üzere farklı durumlarda her akvaryumda vereceği değer de değişebilir) ölçülmek suretiyle sağlanabilir ise pekala acro macerasına girilebilir.

Tabiki şuda var;
1 Sıcak havalar için ısı dengesini koruyabilecek bir Soğutucu ihtiyacı
2 İdeal ve stabil su değerleri
3 Günlük ihtiyacı karşılayacak kalsiyumun olması, düzenli katkıların ilavesi
4 Çeşitli medya reaktörleri
5 Yeterli bir skimmer
6 Yeterli miktarda Nutrient
7 Uygun Dalga motoru
8 Yeterli PAR değerlerinde, ve ihtiyaç duyulan NM aralıklarında bir kombin yapılmış bir aydınlatma
bunlar olmadan uzun soluklu ve sağlıklı acro macerasına girmek, şans eseri ilerlemektir. Şansınızın bittiği yerde patlarsınız.
uzun soluklu Acro için keşke tek sorunumuz aydınlatma olsaydı [:)]

"Basit mercanlara pekala bu ledlerle bakılabilir vs. Ben de diyorum ki 6500k tasarruflu ampulle de soft türler bakılabilir. "

tabiki basit mercanların PAR ihtiyaçlarıda basit olduğu için uygun NM oranları olduğu ve uygun PAR oranları olduğu sürece Teorik olarak tasarruflu ampullede bakılıyor olabilir fakat,olmadığı takdirde ise çoğalma geriler, hayvan ölebilir yada keyifsiz yaşar gibi sorunları olabilir.


[B]"Bu şekilde DIY ledler konu hakkında çok çok iyi fikir sahibi değilseniz sadece zaman ve para kaybı olarak kalacaktır."[/B]
kesinlikle hobicinin önce araştırıp öğrenmesi gerekir, Kendisi yapacaksa DIY daha mantıklı, (birkaç video izlemeye ve düşünmeye bakıyor, eskiden bende bilmiyordum.
tabi hala daha aurdinio bilmiyorum.) Yoksa satıcının insafına kalıyor,
Facebook ta eğer karalama kampanyası değilse "MarineSpect" in
armatürünü görmüşsünüzdür, bir müşterisi resim paylaşmış, soğutucu yok, ledler yıldız pcb lere bağlanmış, fan pcb leri soğutmaya çalışıyor [:)]
tabi işini dürüst ve kaliteli yapan arkadaşları tenzih ediyorum.


İşte bu yüzden zaten en verimli aydınlatma türü olarak hybrid öneriliyor. Ama tabiki Orphek, Ecotech G4 Pro vs gibi armatürler tek başlarına da yeterli geliyor. Sonuç olarak bu şekilde bir armatür yapamıyorsanız, dıy led armatür kullanarak risk almış olursunuz.

anlıyorum hibrit bir çeşit sepet yöntemi, kendince mantığı da var, [B]ancak en verimli aydınlatma türü için[/B] hibrit, led vs değilde Beslemek istediğimiz Mercanlara hitap eden uygun NM ve PAR oranlarına sahip bir aydınlatma demek daha doğru olur. Ölçebilirsek DIY da olur ölçemezsek DIY da risk olur.
Hatta ölçemezsek orphek de risk olabilir, kısarız az gelir açarız çok gelir. yanlış mı düşünüyorum ? yine iş deneme yanılmaya geliyor. Yine başarısızlık riski var.
O yüzden mercan seviyesi zorlaştıkça PAR daha hayati hale geliyor.

Bunlarında dışında hayatımızın bir gerçeği var;
akvarist çeşitliliği, kimisi bu işi hakkıyla olması gerektiği gibi yaparak, soft + lps + sps mercanlardan istediğini istediği zaman bakmak ister.
kimiside ben çok anlamam uğraşmakta istemem 2 balık bakıcaz bilimadamı olduk zihniyetindedir.

birinci arkadaşa DIY önerirsek yanlış olur, ikinci arkadaşa orphek önermek yanlış olur. Dediğim gibi maddi durumu olan, orphek, ecotech gibi kendini kanıtlamış markaları alsın hatta full t5 yapsın, isterse de hibrit yapsın, müthiş keyifli olur. hem hobiyi bıraksa ecotech i çabuk satar, DIY ı zor satar, fiyatı çok öldürmesi lazım.

benim çok bütçem yok bende kendi çapımda küçük basit bir şeyler yapmak istiyorum diyen arkadaşa aerobik bakteri anaerobik bakteri fiji kayası,
sistemin 3 kat büyüğü ps, reaktörler, katkılar, durkalklı dalga motorları dersek, ooo benim okadar bütçem yok deyip geri çekilir, sonra da yanlış yönlendiren insanların sözüne inanıp major hatalar yapar.

Gökberk bey kimse ayranım ekşi demiyor, ettiği zararlardan öldürdüğü hayvanlardan bahsetmiyor.
sofra tuzuyla kurdum on numara oluyor diyen mi ararsınız, hava taşıyla ps yapıp içine tang koyan mı.
Bence bizlere düşen görev yeni başlayan arkadaşlara faklı yöntemler hakkında mümkün olduğunca detaylı bilgiler vermek
o yöntemlerin + sını - sini anlatmak,
(Ezberden sadece en yaygın ve ideal yöntemi anlatıp geçmek değil.)
Bu arkadaş o saatten sonra ya vazgeçer yada ona göre bir yol haritası izler. Sıkıntı yaşasa da bilir ki bu risk vardı,
bende bunu göze almıştım. O saatten sonra kimseye kızabilir mi ?

[EDIT]littlefish,2020-01-23 15:07:13[/EDIT]
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
[QUOTE=gokberkgonenc]

[/QUOTE]

1. Çoğunluk çoğu zaman çoğu şeyi yanlış bilir, misal forumun dışındaki balık besleyenlerin çoğu farklı şartlarda balık bakıyorlar, çoğuda yanlış.
aslında sadece led yeterli gelecektir, malum par ölçer fiyatları nedeniyle par sistemini tam manasıyla uygulayamadığımız için tam verimi de alamıyoruz.

2. aslında telefon uygulamarında PAR ölçer yok, onlar Lüx ölçer, zaten ayrı cihaz olarak almak lazım, telefondan ölçüm almaya çalışan hata yapar.
ve Lüx dışarıda yani kuru ortamda ölçülür, PAR ise suyun içinde ölçülür. bu sayede mercanın aldığı fotosentetik aktif radyasyon tespit etmiş oluruz.
hangi ışığı kullanırsak kullanalım akvaryumdaki x konumu 300 par alıyorsa ve koyduğumuz mercanında 300 civarı par ihtiyacı varsa doğruyu bulmuş oluruz.
tabiki markanın argesi var mühendisliği var ancak markalar şunu biliyor hobici 600 dolar verip ortalama güzel bir PAR cihazı alıp, üstüne bir de lamba yapmaya uğraşacağına gelir bizden belli par değeri olan aydınlatma alır.

3. çinden alınan ledler de satıcı par yazmıyor, lumein olarak veriyor ve ben benim satın alma yaptığım ledlerde lümen'in doğru geldiğini test ettim.
ben size çinden gelen ledlerin farkını söyleyeyim orphek in ledi kolay kolay yanmaz iken çin ledi çabuk yanar çoğu zaman 50.000 saati doldurmaz.
orphekin driveri on numaradır, çinden aldığınız 20 tl lik 24w driver 1 sene sonra yanabilir ve beraberinde de 1-10 led yakabilir.
ancak kişi kendi armatürünü kendi yaptıysa lehim yapabileceği için ve yedek ledlerde sipariş edebileceği için arıza vermesi problem olmayacak.
ayrıca çin ledi hala daha vergisi ile birlikte uv ve cyan hariç tanesi 1 tl ye geliyor, uv cyan da 2-2,5 tl arası. 100x30 cm lik bir aluminyum soğutucu 150 tl arma.ltd. de
yani metrelik akvaryum için 500-800 tl arası bir maliyetle aydınlatma yapılabilir. Eğer par ölçülmezse farazi yapılmış olur.
par ölçülürse orphek ten farkı ömür olur bunu demek istiyorum. bir akvarist hobi uğraştı deyip bir orphek e 1100 dolar verileceğine 600 dolara par ölçer alıp 100-150 dolar maliyetlede kendisi yapsa ne olur ? tabi orphek almak bence daha iyidir ama bu tercihi akvarist arkadaşlara bırakmak lazım.
onların hobisi onların kararı.
"sonra vay efendim akvaryumumda yosun sorunu oldu vs diye sıkıntılar başlıyor." sizde gayet iyi biliyorsunuz ki yosunun tek sebebi ışık değil,
adam nitrat bile ölçmüyor, mesela aerobik anaerobik bakteri populasyonu yetersiz olabilir, akvaryumun akıntısı da yavaş geliyor olabilir. çok fazla nüans var.

ben hibrite, t5 e helideye yada lede karşı değilim, sizin yönteminize de karşı değilim yanlış anlaşılmasın lütfen.

"aquareef x30 ve kendi dıy power ledinizi kıyaslamışsınız ne güzel.. sabaha kadar yapsanız da doğru sonuca ulaşamazsınız çünkü en başından x30 power led değil smd led armatür. Siz isterseniz 500w smd ledlerle armatür yapın, yine power leddeki sonucu alamazsınız."

smd led olduğunun farkındaydım, ben lüx ve lümen olarak kıyasladım, PAR ölçmüş olsaydım mercan sağlığı açısından en doğru sonuca ulaşmış olurdum.
lüx ve lümen açısından da doğru sonuca ulaşmış oldum, 1. Watt başına ışık şiddetlerinin yakın olduğunu ispatlamış oldum. 2 Çin mallarının bahsedildiği lümende geldiğini ıspatlamış oldum. Gerekli par değeri yakalanırsa smd veya power led hatta cobled fark etmez ki. mühim olan uygun NM aralıklarındaki ışık ve uygun PAR.
mesela cob led projektör ledi olduğundan lens takılmazsa akvaryumda par yetersiz gelir, ama uygun değil denemez.

araştırmayan kişiler konusunda katılıyorum ama bazen insanlar konuya çok uzak oluyorlar, size çok basit gelen bir konu onlarda çok kafa karışıklığına yol açıyor,
bazen çok garip sorular gelebiliyor fakat, internette çok farklı bilgiler de mevcut, araştırdığı her yerde başka bir sistemin başka bir yöntemin yorumunu görüp böylede oluyormuş ne gerek var deyip farklı uygulamalara gidiyor, interneti gezin Sofra tuzu kullandığını söyleyen bile var [:D]

örneğin; [B]ideal olan[/B] büyük boyutta alttan sumplu sistemin 3 katı ps si olan dojaz pompalı, durkalklı dalga motorlu, aerobik anaerobik bakteri açısından zengin ithal kayalı, nitrat, kasiyum, magnezyum vs. vs reaktörlü, her türlü test kiti olan ilave katkıları olan, kaliteli bir armatürü olan vs. vs. ekipman,
Bütün bunlar dürüt çalışan kaliteli markalardan oluşan bir akvaryumsa.
bizlerin görevi yeni başlayan, başlamak isteyen arkadaşlara bütün uygulamalar hakkında doğru bilgileri vererek, bizce ideal olan değilde kendi bütçesine, kendi zevkine göre tercih etmesini sağlamalıyız. kendisinin bir plan yapması ve o planı uygulaması doğrultusunda destek vermeliyiz.

[EDIT]littlefish,2020-01-22 17:27:18[/EDIT]
Yeni Başlayan Arkadaşlar İçin Birkaç Bilgi
Arkadaşlar merhaba,
Yeni başlayan arkadaşlar için çok fazla bilgi var ve çoğu zaman bu bilgiler çatışıyor.
Forumda yada internette muhtelif mecralarda aşağıda yazacaklarım mevcut olsa da genelde araştırılmadığı veya nerede bulunacağı bilinemediği için, dilimin döndüğünce, önemli birkaç noktaya değinerek en azından bir kısım kafa karışıklıklarını gidermek amaçlı bu konuyu açma gereği duydum.
Tuzlu suda duyduğunuz ve bildiğiniz üzere bir çok farklı taktik ve her biri kendi içinde bir mantığa sahip, artıları ve eksileri mevcut, birbirleri ile karıştırılmaları ve kıyaslanmaları da bazen riskli olabiliyor.
1.) Ozon yöntemi: Aliexpressten ucuza alabileceğiniz ozon cihazının hortumunu Protein Skimmer ‘in hava girişine bağlayarak günde 5-10 dakika böyle çalıştırıyoruz. Ozon su da ki faydalı ve zararlı tüm bakterileri yok ederek suyu nötrleyerek arıtmış oluyor. Bu sayede aerobik ve anaerobik bakteri zincirleri arka planda kalmış oluyor. Ama ozonu ayarlayamamanız canlılarımızın sonu olabilir. Çok riskli bir yöntem olmasına karşın başarıyla sürdürenlerde mevcut.

2.) Skimmersiz yöntem: Tankımızda canlı kayamız var ve işleyen bir nitrifikasyon zinciriniz var ise tanktaki atıklar nitrata ulaşıncaya kadar devam eder ve son hamleyi tatlı suda olduğu gibi su değişimi yaparak atarsınız. Ancak tankınız büyükse 1/3 miktarda su değişimi protein skimmere vereceğiniz parayı geçebilir. Büyük tanklarda skimmersiz giden arkadaşlar ise genelde marin yapıyorlar, balıklar oturmuş sağlıklı canlılarsa yüksek nitratı tolare edebildikleri için hayatta kalsalarda çok sağlıklı bir yöntem değil. Birde alacağınız balığın sıfır nitrata alışmış dayanıksız bir canlı olma riski de var.
Küçük akvaryumlarda da şöyle bir risk var, sürekli 1/3 su değişimi yapmak insanı bir süre sonra yorar, hasta olursunuz, cenazeniz olur, tembellik edersiniz, başka işleriniz olur ve su değiştirmezseniz canlılarınızı yıpratma hatta öldürme riskiniz var.
Şahsi görüşüm skimmersiz bir akvaryum yapılacaksa; aerobik bakterilerin ürettiği nitratı tüketecek anaerobik bakteri dengesi kurulmalı ve nitrat belli düşük bir seviyeyi geçmemeli. Tabi bunun içinde canlı yüküyle orantılı olarak akvaryumun belli bir boyutta sumpu olması gerekiyor ki anaerobik bakteri yaşam alanı kurabilesiniz.

3.) Dıy Skimmerli yöntem: Hepimizin hoşuna gider ps ye okadar para vermeyip, kendimiz yapmak fakat burada dikkat etmemiz gereken, canlı yükümüzün durumu, genelde yapılan skimmerler yetersiz kalıyor, örnek arkadaşların tankına bakıyorsunuz doğru düzgün balık mercan yok, suda nitrat yüksekte olsa tolere edebilen canlılardan oluşma, yada o arkadaştaki balıklar çok dayanıklı denk gelmiş. Size de aynısı olacak diye bir şey yok bunu unutmamak gerek. (aşağıda Protein Skimmer Başlığında detayından bahsedeceğim.) Diy ps yapan arkadaşlar genelde akvaryumun durumu hakkında testler yapmadıkları ve ben yaptım oldu dedikleri için itibar etmeyiniz.

4.) Sumplu Arka/Yan sumplu - Sumpsuz yöntem:
Sump zorunlu bir şey değildir, kendimde 2 sene sumpsuz akvaryum kullandım. Ancak ekipmanlar akvaryumun içinde görüntü kirliliği oluşturur, ayrıca reaktör, su tamamlama vs. vs. yapmak için yeriniz olmaz. Enazından bir arka/yan sump yaparak ps ısıtıcı gizlenmiş olur ve gerektiğinde aktif karbon vs de koyabileceğimiz görünmeyen bir alanımız olmuş olur.

5.) Alt Sumplu Anaerobik bakterili yöntem:
Bu yöntemimizde mümkün olduğunca güzel bir ps ve yeterli miktarda canlı kaya kullanıyoruz. Canlı kayalarımızın her yöntemde olduğu gibi bol gözenekli ve derin gözenekli olmalarına önem veriyoruz. Bu sayede oksijen alan kısımlarında aerobik bakteriler yerleşip azot döngüsü ile atıkları nitrata çevirirken daha derin ve oksijensiz yüzeylerde ise anaerobik bakteriler yerleşip sistemimizdeki nitratı tüketmiş oluyor.
Canlı yükünün çok olması, bakteri popülasyonunun muhtelif sebeplerden az oluşu ile anaerobik bakteriler yetersiz kalır ve sistemde nitrat artışı gözlenir, bunun yaşanmaması için nitrat reaktörü kullanılır. Nitrat Reaktörü; üzerinde çok fazla sayıda bakteri bulundurabilecek sera siporax, seachem de nitrat ve benzerleri medyaları bir kap içerisinden saatte 50 gallon ve altında bir debi ile geçirilen sistemdir. Bu sayede oksijensiz ortam oluşturularak, anaerobik bakterilerin çoğalması sağlanır, bunun sonucunda anaerobik bakteriler nitratı tüketir. Reaktör olarak kullanmanın dışında kum yatağı yaparak yada bir file içinde sumpta siporax vb medya tutmak şeklinde uygulayanlarda mevcut. Ancak sumpta file içinde tutulan 5 kg siporaxın ne kadarında anaerobik bakteri barına bildiği ayrı bir tartışma konusu. Reaktör DIY olarak bir pet şişeden bile yapılabilir.
Bu yöntemin şöyle bir riski var uzun süreli elektrik kesintisi, bakterilerinizin oksijenle teması veya bir şekilde bakterilerinizin ölmesiyle ters etki yapabileceği için amonyak seviyesi tavan yapabilir, canlılarınız olumsuz etkilenebilir ve hatta kayıp yaşayabilirsiniz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında bu yöntemi önerende var akvaryuma koyulmuş bir bomba olduğunu söyleyende.

6.) Refugiumlu yöntem: Tankımızda belli bir canlı kayamız ve nitrifikasyon zincirimiz var, iyi bir protein skimmerimiz var, muhtemelen canlı yükümüz fazla skimmerin toplayamadığı ve nitrifikasyon zincirinden arta kalan nitratı, yosun duvarı, spagetti alg, red mangrov kullanarak nitratın yok edildiği yöntem. Canlı yükü abartılmazsa genelde olumlu sonuçlar veriyor. Yaygın bir yöntemdir.

7.) Fritz Zyme vb. Katkılı yöntem: Facebookta vs gruplarda illa denk gelmişinizdir. Sumplu ve ya sumpsuz skimmerli akvaryumlarında Fritz zyme 9 gibi start kiti ile kurulum yapıp sonrasında ise Fritz Zyme Monster 460 gibi su temizleme ürünleriyle sudaki atıkları temizleyen yöntem var fakat monster 460 ın tr de 500-600 liralarda olduğunu hatırlarsak çok pahalı bir yöntem olduğu için çok fazla tercih eden yok.

Protein Skimmer;
Kısaca tuzlu su akvaryumlarında ortaya çıkan organik bileşikleri (yağlar, karbonhidratlar, bakteriler vs, vs), azotlu atıklara parçalanmadan önce sudan ayıran bir ekipman olarak adlandırıyoruz. Yani protein skimmer nitratı toplamıyor, nitrata sebep olan atıkları topluyor, o yüzden akvaryum hacminin 2, 3 katı büyüklükte PS almak oldukça faydalı olur. Bu sayede Nitrifikasyon zinciri atıkları dönüştürmeye başlamadan mümkün olduğunca fazlasını atmış olursunuz. Tabi burada canlı yükü büyük bir etken, akvaryumda balık sayısı az veya suyu kirleten tang ve benzeri balıklar yok ise düşük kapasiteli, hatta ucuz protein skimmerler bile iş yaparken, sistemi zorlayan canlılar eklendiğinde iyi Protein Skimmerler bile yetersiz gelmeye başlar.

Aydınlatma;
Yeni başlayan arkadaşlarımızın kafasını karıştıran ikinci bir konuda aydınlatmadır.
Aşağıda yazacaklarımı su değerlerinizde hiçbir sorun olmadığını en zor mercanlar için bile
su değerlerinizin uygun olduğunu düşünerek yazacağımı unutmayınız.

Aydınlatmanız ister,
Metal Halide olsun,
İster T5 olsun,
İster dünyaca ünlü bir markanın led armatürü olsun,
İster yerli üretim kaliteli bir markanın led armatürü olsun,
İsterse de kendinizin yaptığı DIY led yada hibrit armatür olsun.

Mühim olan mercanlarımızın gelişimine faydalı NM aralıklarına sahip olan
Aydınlatmanızın olması ve bu aydınlatmanın ışığının akvaryumdaki PAR değerleridir.
P.A.R. açılımı Photosynthetically Active Radiation (Fotosentetik aktif radyasyon)

Aydınlatmamızı taktık, suyun muhtelif seviyelerindeki par değerlerini ölçtükten sonra
o par değerlerine göre, aldığımız veya alacağımız mercanlarımızın PAR gereksinimlerini
öğrenmeliyiz ve mercanları ona göre daha yukarı daha aşağıya yerleştirmeliyiz.
Aynı par değerlerine sahip bir armatür aynı boyut farklı bir akvaryumlarda farklı dim
ayarında farklı par sonuçları verecektir.
Bir akvarist daha yukarı asar diğeri akvaryumun hemen üstüne koyar.
Bir akvartis akvaryumun üstüne plexi koyar, Diğeri sineklik koyar, misine den yapım file
Koyar vs vs suyun farklı kırılımları olacağı için PAR da değişken olacaktır.

“MERCANLARIMIZDA MUTLAK BAŞARI İÇİN
MERCANIMIZIN GEREKSİNİM DUYDUĞU PAR DEĞERLERİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Tek tek olmasa bile sps lps soft gibi grupların ortalama ihtiyaçlarına göre par değerine
dikkat etmemiz gerekir.
Ancak par cihazı biraz pahalıdır o sebeple üstatlar bile par ölçmezler, deneme yanılma
yöntemiyle denenir  Tutmazsa farklı bir şekilde tekrar denenir ve eski yönteme çamur
atılır.
Ben denedim led beş para etmez sen iyisi mi metal halide + T5 yap diyenlerle
karşılacaksınız,
Yada ben T5 denedim olmadı hem pahalı hem eski teknoloji sen Led dene diyenlerle de
karşılaşacaksınız,
Onlara şu soruyu sorun PAR değerlerini ölçtün mü ? Mercanlarının PAR ihtiyaçlarını
Biliyor muydun ?
Belki yaptığı yada aldığı armatür, yetiştirdiği mercanın par gereksinimini zaten
Karşılamıyor du belki, akvaryumun üstüne plexi koydu ışık gücü azaldı, belki aydınlatmada
hiçbir sorun yoktu sadece su değerleri mercanın istediği özelliklerde değildi.
Tr de ve Dünyada Sadece T5 ile de başarıyı yakalayan var Sadece Led ile de.

Şuna bakmak gerekir, led teknolojisi ucuzdur, uzun ömürlüdür, T5 ve metal halide ise daha
yedek parçası vs ile daha mliyetlidir. DIY led de ise par değeri yakalanıyorsa
problem yoktur. Sonuçta dünyaca ünlü markanın 1 lediyle verdiği PAR ı siz 3 Led ile
yakalıyorsanız par tuttuğu sürece problem yok. Ancak günümüzde Kısılabilir Similasyonlu
belli bir watt ve par gücüne sahip led armatür yapmakta bayabir tutar. Gerisi tercih
meselesidir. Saygı duymak gerekir.

Kısa bilgiler
• Kurulumlarınızda fritzy, prodibio gibi start kit kullanmıyorsanız, diatom sürecinde su oturana kadar Moly Valifera gibi hem tatlı hem tuzlu suda yaşayan balıkları kullanabilirsiniz. Tuzluluğunuzu 1017-1019 arası ayarlayıp, birkaç saat damlatma yöntemi ile suya adapte ettikten sonra ekleme yapabilirsiniz. Moly ler %90 oranında kolayca adapte olurlar. Suyunuz oturana kadarki canlı kayıplarınızın maliyetini düşürecektir. Başlangıçta mercan vs de koymayacağınız için tuzluluğun 1019 da olması problem değildir. Çoğu ithalatçı yeni gelen balıkları düşük tuzlulukta tutar.
• Deniz suyu kullanımı teorik olarak mümkündür, ilave tuz atılarak mercanlı tanklarda da kullanılır, Marine akvaryumlarda tuzluluğun düşük olması problem olmadığından hiç tuz atmadan da kullanılabilir. Denizden su aldım zarar gördüm diyende var, yıllardır alıyorum bir şey olmadı diyende var. 5.000-50.000 harcadığınız bir tankta herhangi bir problem oluşmasını göze alıp almamak size kalmış bir şey.
• Forumda facebookta karşılaştığınız su değiştirmeyen arkadaşlar normalde  akvaryumlarını test eder, sadece nitratı ölçmezler mağnezyum, kalsiyum vs de ölçerler ve eksilen magnezyum, kalsiyum, eser elementler vs yi eklerler. Aerobik ve anaerobik bakterileriniz işini yapıyorsa ve yeterliyse, ps işini yapıyorsa, su değiştirmeden de sürdürülebilir resif akvaryumu pek tabi mümkün. Tabi bu yöntemde test kitlerinden dolayı biraz pahalı bir yöntem sayılabilir.
• Kum konusu da bir diğer kafa karıştıran konu, Suyunuzun ph ı 7 ise kalsiyum karbonatlı kum onu nasıl 8 – 9 a çıkarmıyorsa, ve ph 8 suyunuz varsa nasıl catappa, yatı kökü vs ph ınızı 7 lere çekmiyorsa, kumlarda da ph ınızın yükseltilmesini beklemeyiniz. Bunu yapabilmeleri için çok miktarda kullanmak gerekir, gerek de yok zaten, Suyunuzu arıtıcıdan geçtiğinde elementlerinden arındırılmış saf suya yakın su elde edersiniz, zaten Tuzunuzda da akvaryumunuzun ihtiyacı olan kalsiyum magnezyum eser elementler mevcut olduğu için suyunuzun ph ı artar. Kısaca Tuzlu suda dere kumu, hagen kum bile kullanabilirsiniz. Bence resife en yakışan kum Mercan kırığı. Netflixdeki mercan Peşinde adlı belgeselde sahildeki mercan kırığı kumlarının sebebinin papağan balığı olduğunu, bu balığın yediği mercanların sonucunda bıraktığı dışkısının mercan kırığı kum olduğunu söylemişlerdi 
• Kürleme; Denizden yeni çıkarılmış kayaların akvaryuma zararlı canlı getirmemeleri için uygulanan bir yöntemdir, tuzlu su içerisinde bekletilir, bekletildiği akvaryum/Kap vs protein skimmer takılır, bol bol su değişimi yapılır. Maliyetli bir yöntemdir.
Kürlenmiş almak, yada hobiciden ölü (üzerinde yaşayan bakteri kolonisi bulunmayan) / canlı (üzerinde yaşayan bakteri kolonisi bulunan) kaya almak daha ucuzdur.
Kayalardaki önemli husus bol ve derin gözenekli yapısı olmasıdır.
Plate kaya (plate görünümünde olan yada olmayan) da yapabilirsiniz, ama bol gözenekli yapmak zordur, piyasada bol gözenekli özel yapım plate kayalar mevcut.
Maddi durumunuz elveriyorsa Fiji yada ithal kayalar almak daha iyidir.
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
[QUOTE=gokberkgonenc]Selam,
[/QUOTE]
Gökberk bey merhaba,
siz hep kendi yönteminizden gidiyorsunuz, ben başardım benim gibi yaparak sizde başarabilirsiniz doğru bir yaklaşım değil.
t5+led le başarılı olanda var başarısız olanda, t5+metal halide ile başarılı olanda var başarısız olanda,
sadece led ile başarılı olanda var başarısız olanda. T5+Led(aquareef pro3) e örnek facebookta Şaip.
sizde bende akvaryumumuzdaki par değerlerimizi bilmiyoruz, bu işin hakkı üstat Dana RİDDLE nin dediği gibi par ölçmek.
kendimizde hakkıyla yapmıyorken daha farklı yönden hakkıyla yapmayanlara bir şey söylemeye hakkımız yok diye düşünüyorum.

öte yandan kendi konumda yedek armatür olarak yaptığım 48w çin armatürüm için de çinden gelen ledler riskli olabilir demiştiniz bende bunun üzerine
bir lüx ölçer aldım ve 40w lık aquareef x30 dan 764 lüx değeri ölçtüm, 48 w lik çin power ledinden ise 864 lüx ölçtüm olması gerektiği gibi 48w daha yüksek lüx verdi.
siz hiç ölçüm yaptınız mı ki bilmediğiniz şey hakkın da olumsuz yorum yapabiliyorsunuz ?? Kaç kere çin ledi kullandınız ?
Iphone, philips gibi onlarca dünya markası çinde üretim yaptırıyor, orphek in 1 ledinin verdiği par ı siz 3 ledde yakalıyorsanız bile genel olarak
par değerlerini tutturuyorsanız çin ledi de pekala kullanılabilir. Durumu müsait olan zaten uğraşmaz ki lehimdi ıvırdı zıvırdı zaten kaliteli marka alsın bencede,
maliyetini düşünmeyen Full T5 de alabilir sadece T5 ile sps de başarılı olanlar da var. Bu ezbercilik niye..
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
Evet, her akvaryumun hatta her mercanin par ihtiyacı farklı olduğundan dolayı.
Bütçeniz imkan veriyorsa kaliteli bir marka led, vermiyorsa dıy yapabilirsiniz. Dimlenebiliyorsa ışık şiddeti mercan ihtiyacına göre kısılıp artırılabilir, dimsiz diy yaparsanız, led Ekleyip çıkarmak gerekir.

Ama par ölçüm cihazları pahalı olduğu için herkes deneme yanılma yöntemiyle ilerliyor, kendini ispatlamış markalardan edinip bu işte başarılı olmuş hobicinin sistemini taklit ederek başarıyı yakalamaya çalışıyorlar.

diy yapanlar genelde basit mercanlarla ilerliyorlar.
[EDIT]littlefish,2020-01-21 22:04:15[/EDIT]
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
Kerem bey merhaba,

Mercansız marin tanklarda şerit led bile kullanabilirsiniz.

Mercanlı Resif akvaryumlarında led kullanılacak ise Üstat Dana Riddle nin de dediği gibi par hesabı yapılır.
İster kendiniz yapın ister hazır bir armatür alın, akvaryumunuzda aydınlatmanız açık ken par ölçümü yapılmalı
eklediğiniz ve eklemek istediğiniz mercanların par ihtiyaçlarına göre de akvayumda konumlandırmanız gerekli. [:D]
Çünkü en alttaki par seviyesiyle üstteki par seviyesi farklı olacaktır. Mutlak başarı için bu şekil olması şart. (aydınlatma açısından, su değerleri farklı konu)

(Led armatür DIY yapılacaksa renk olarak royal blue ve uv menekşe en önemlileri beyaz, cyan, kırmızı, sarı gibi renklerden oluşturmakta fayda var.
yurt dışı forumlarında genelde 1 beyaza en az 2 mavi önerirler. düşünülen watta göre adetler değişir. )

Tabi birde bizde üstatlar bile par hesabı yapmaz, herkes deneme yanılma yöntemiyle iş yapar, onun için denemiş olumlu sonuç almış bir hobicinin sistemini kurmak genelde insanlara daha mantıklı geliyor [:lol:][EDIT]littlefish,2020-01-21 20:01:10[/EDIT]
Deniz Akvaryumu - Doğru Protein Skimmer Seçimi
[QUOTE=gezgyn]Merhaba,
Kafamı kurcalayan ve hiç bir kaynakta net cevabını bulamadığım bir konu var. Şu an kullanmakta olduğum kafa motoru Hydor Seltz L40, bu pompanın 2.800 L/H su basma kapasitesi var, düşündüğüm protein skimmer Bubble Magus Curve 7 ve teknik özelliklerine baktığımda hava emişi 520 l/h ve 700-900 lt su kapasiteli tanklara uygun olduğu yazmakta. Sorum, bu ps'nin üzerindeki pompanın, kağıt üzerindeki teknik kapasitesi mevcut kafa motorumdan aşağıda, dolayısıyla kuleden inen suyu tekrar akvaryuma gönderirken debi farkı nedeniyle yani ps motoru daha küçük kapasiteli olduğu için kafa motorunun çevirdiği suyun belli bir kısmı hiç temizlenmeden tanka geri gider mi? debiyi bozar mı?... [/QUOTE]


Serdar bey merhaba,
Önceliklerinizi belirleyin, bol bol araştırın, planınızı hazırlayın, Gözünüzü karartın ve tuzlu suya başlayın [:D]

Araştırma kısmını çok soru sorarak değilde çok araştırarak anlaşılmayan
Yerleri sorarak ilerlemek size daha iyi öğretir. Tuzlu su engin deniz, farkli metotlar farkli tarzlar var. Hepsi kendi içinde haklı[:)] ve her tarzda basarılı olup sürdürülebilen akvaryum yapan hobicilerde mevcut, o yüzden her tarzı kendi stilinde değerlendirmek gerekiyor.

Sorunuza gelecek olursam;
Öncelikle ps ile kafa motorunun L/H larinin farklı olmasının bir önemi yok.
Belli bir süre sonra atıklar suda homojendağılımda dağılmış olduğu için temizlenen her su sudaki genel dengeyi zaten değiştiriyor gibi düşünün.

Sizin akvaryumunuz sumpsuz brüt hali 450 litre sumpla birlikte 600 litreyi buluyordur sanırım. Curve 7 yetersiz gelebilir 700-900 litre diyor.
Curve 9 daha iyi 900-1500 litre arası hacim için diyor.

Burada ps nin tanımına bakmak gerekiyor,
Protein skimmer için kısaca tuzlu su akvaryumlarında ortaya çıkan organik bileşikleri (yağlar,karbonhidratlar, bakteriler vs, vs), azotlu atıklara parçalanmadan önce sudan ayıran bir ekipmandır diyebiliriz. Ana amaç organik bileşikleri parçalanmaya başlamadan önce uzaklaştırmak, akvaryumda yer alan biyolojik filtrelerdeki yükü azaltmak ve suyun indirgenme potansiyelini iyileştirmektir.

Yani protein skimmer nitratı toplamıyor, nitrata sebep olan atıkları topluyor, o yüzden akvaryum hacminin 2, 3 katı büyüklükte ps almak oldukça faydalı olur, (ama zorunlu değil, seçtiğiniz yol ile alakalı)

Akvaryumda nitrifikasyon olayını aerobik bakteriler yaparken, son adım olan nitratı su değişimiyle atmak gerekir. Yada anaerobik bakterilerin yeterli sayıda olması gerekir.

Anaerobik bakteriler ise nitrat, sülfat, karbon dioksit kullanir, anaerobik bakteriler oksijende ölürler, o yüzden canli kayalarınız çok ve derin gözenekli olmalılar ki yakin gözeneklerde aerobik bakteriler yuva yaparken derin ve oksijensiz gözeneklerde de anaerobik bakteriler üresin ve nitratı sıfırlayabilsinler.
Ancak biz hobiciler güzel deniz baliklarini görüp vuruldukça suyu hızlı kirleten balikları akvaryuma doldururuz ve
Bazen canlı kayalarımız yetersiz gelir, sera siporax, seachem de nitrate gibi bol gözenekli malzemeleri,
Saatte 180 l/h altında debiye sahip kafa motoruna bağlı olan reaktör den
Geçiririz bu sayede anaerobik bakteri üretmiş oluruz.
Ancak bununda şöyle bir riski var, uzun sureli elektrik kesintisi oldu diyelim bu bakterileri öldürdü,tekrar elektrik geldiğinde ölmüş milyarlarca bakteriyi akvaryuma vereceğiniz için amonyak patlaması olacak, canlılarınız zarar görmesi muhtemel.

*Ps nin oksijen girişine günde 5-10 dk ozon verip yararlı- zararlı bakterileri yok eden yöntemde var
*Fritz zyme 9 gibi start kiti ile kurup,
Fritz zyme monster 460 gibi su temizleme ürünü kullanarak da idame ettiren yöntem var.
*Akışına bırakan yöntemlerde var[:D]

Hangi yöntemi seçeceğinize karar verin, gerisi gelir. Ps yi sıfır almayın
Bir hışımla başlamiş sonra vazgeçip ucuza satan çok kişi var özellikle magus serisinde çok uyguna bulabilirsiniz.

Ekipmana harcayacağınız parayı çok görmeyin canlılara daha fazlasını ödeyeceksiniz. Ekipmanda bütçeniz zorlanırsa bir torch a nasıl 500 tl vereceksiniz. Balıkların s boyları 250-500 arası, bir de bunun öleni olacak.
600 tl ye aldığınız bir mercan yada balığın ölmesi sizi ne kadar soğutacak ?

deniz akvaryumunun şimdilik sizin için bir hayal olarak kalması daha mı iyi acaba [:?]
Karar verme zamanı
Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
[QUOTE=ozkurtozgur]

Merhabalar,
Keşke belirttiğiniz gibi olsa. %20 vergi alınsa. Bazen %10 bazen %300 vergi alınıyor. Fiyat belirleme için bizden ödeme dekontu fatura felan istense de vergi ona göre belirlense keşke.
Yanlış anlamayın lütfen örnek üzerinden ilerleyelim, 375 TL lik ürününüze 75 TL vergi alınmalıydı. Memur devletimizi zarara uğratmış gözüküyor. Bu sistemi savunan arkadaşlar devletin zarar görmesini de beğenmişler burası ayrı garip.

Bahsettiğim tam olarak bu; "vergi alınması değil, vergi alınsın ama doğru hesaplansın".
[/QUOTE]

Özgür bey oran arkadaşlarında açıkladığı gibi hep %20 gümrük vergisine ilaveten sunum ücreti ve damga vergisi, her pakete aynı hesaplanıyor zaten. Eminimki onuda memur hesapmakinesiyle hesaplamiyordur, program hesapliyordur. Eksik kesilenlerin sebebide etiketin üstüne yanlış fiyat yazmaları. Aliexpressteki satici siz isterseniz düşük yazar. İstemediğiniz halde düşük yazan mağazalar var. Belki kendileri vergi kaçırmak için öyle yazıyorlardır.

Yanlış yerden vuruyorsunuz,
Koyulan vergilere eleştirilerde bulunmanız, son derece demokratik bir haktır, bir krallıkta yaşamıyoruz.
Demokratik bir ülkeysek herkes de buna saygı göstermeli.

Saray bence gerekliydi, orasi büyük Türkiye devletinin diğer devletleri ağırladığı bir alan.

Bende Devletin parasıyla, suriyelilere 40 milyar dolar harcanırken, filistin, balkanlardaki bazı ülkelere vs vs ülkelere bir sürü yardımlar yapılırken.
Ülkede gereksiz ihalelerle gereksiz harcamalar yapılırken. (Yardım kampanyalariyla toplanan ve ulaştırılan yardımlara karşı değilim)
Habire Mtv ye ötv ye elektriğe, suya doğal gaza, sigaraya alkole
(Alkolkullanmıyorum, nikotin bağımlilığım yok) zam yapılırken, ülkede temel gıda maddeleri hariç 2018 yilinda kur artışıyla birlikte her şeye %100 den fazla zam gelmişken
Ve ozaman 1600 tl olan asgari ücret
Enaz 3200 tl olması gerekirken Hala daha 2500 tl ye bile ulaşamamışsa.
Herkesin bu durumu değerlendirip seçim zamanı ona göre hareket etmesinde fayda var fakat burası hobi sitesi siyaset sitesi değil, siyasetin buna uygun mecralarda yapilmasi daha doğru olur.


[QUOTE=Nirvana65]
Dışa bağımlılık azaldıkça ürünler ucuzlar diye düşünüyorum. Zaten birçok insan bazı şeylerin farkında...
[/QUOTE]

Ucuzlayacağını sanmam, bizim insanımız çabuk zengin olmayi sever, az iş çok para önemlidir.
Sizin 80 tl ye aldığınız bir gömleğin aslinda maliyeti 20 tl yi geçmiyor. Bu bile gayet iyi bir gösterge.
Ve muhasebeci olduğum için özel sektörün ne kadar vergi kaçırdığınıda biliyorum. Keşke bu vergiler getirilmeseydi ama yapacak bişey yok, en az 15 tl gümrük masrafini düşünüp ona göre kurtaran ürünleri sipariş edip, diğerlerini tr den almak zorundayız.[EDIT]littlefish,2020-01-16 12:48:29[/EDIT]
Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
[QUOTE=Nirvana65]Merhaba, Türkiye'de 50 TL olan bir akvaryum ürününü ali express üzerinden indirim kuponu kullanarak 15 TL aldım. Sitede kargo ücretsiz yazıyordu. Fakat bu ürünlere gümrük vergisi falan kesiliyormuş internette kafalarına göre vergi kesiyorlar gibisinden yazılarda gördüm. Bu tip sitelerden alışveriş yapıp bilgisi olanlar acaba 15 TL bir ürün için ne kadar vergi öderim ?[/QUOTE]

O şikayet edenler bilmeden şikayet edenler, kargo ücreti farklı bişey, bizden alınan baya bildiğin devletin aldığı vergi. Yoksa ptt kargo memurunun ücreti tahsil etmesi sizi yanıltmasın. 31 Mayıs 2019 da çıktı bu vergi. Ben yıllardır aliexpressten alışveriş yaparım. Aliexpressteki saticilarda bilmezler bu vergiyi türkiyeye özel çünkü.
Bu saatten sonra aliexpressten 3-5-15 tl lik şeyler alinmaz, çünkü en aşa 14-15 tl çıkıyor vergi. Öyle şeyler varki burda ordakinin 2-3katı, veya burda yok. O tip ürünleri almak mantıklı. %20 vergisiyle bile karlı olmuş oluyorsunuz.

[QUOTE=BerHatS]Birde ürünler gümrüğe geldikten sonraki işleyiş için bilgilendirme yapar mısınız? Beyan, ödeme vsvs[/QUOTE]

Siz ithalat yapmiyorsunuz ki beyan falan yok, istanbula geliyor orda gümrük vergisi hesaplanıyor, en kötü pakette yazan meblağ küçük, kutu büyükse (şuphelenirlerse) sizden ödeme dekontu istiyorlar. Vergi hesaplandiktan sonra şehrinizdeki ptt ile dagitima cikiyor. Memur sizden tahsil edip paketinizi teslim.ediyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.