ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
serghat
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
141
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Ekim 2016 11:49
Son Ziyaret:
30 Haziran 2022 15:59
Toplam Mesaj:
242 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Wd-40
Üstünde en fazla bir damla WD40 vardı onu da zaten yaptığınız temizlikle nerdeyse almışsınız. Seramikleri ben çamaşır suyu ile yıkayıp bol bol durulayıp kullanıyorum. Çamaşır suyu mümkün olduğunca ucuz ve katkısız kokusuz olanları tercih ediyorum. Doğru kullanıldığında çamaşır suyu kadar iyi bir dezenfektan yok .
Üretim Hane Açıyorum Satış Yapabilirmiyim
En önemli meseleyi en sona bırakmışsınız. Satış kanalı oluşturduğunuzda çok rahat bir şekilde işerinizi yürütürsünüz. İstanbul'da bir arkadaşla tanışmıştım merviden boşluğu gibi bir yerde malavi üretiyordu. Bin yavruya ulaşınca arıyor, toptancı da gelip alıyordu.

Balığı sizden alıp büyük şehirlerde satacak tipte toptancı bulursanız bence bu iş çözülür. Yerel petshoplara vereyim derseniz öyle bir fiyat verirler ki maliyetinin altında kalır, sizi zor durumda bırakıp ölü fiyatına almak için bilerek mal almazlar vs.
Lepistes Karnının Dışında Baloncuk Oluştu
Aynı durum bendeki bir balıkta da var bir haftadır. Kazayla fazla yemledim karnı patladı diye düşündüm ama bir tür ur veya kanser gibi bir durum da olabilir. Ben hiç müdahale etmedim.
Beslediğim Karides Türleri Görsel Şölen
[QUOTE=Chensy]

Yemlemeyi günlük olarak yapıyorum, karma bir düzende ilerliyor. Genelde bir tür için kabaca 3 tank kullanıyorum.
- 1. tank karma dişi ve erkeklerin bulunduğu, kalite derdi olmayan; sadece aynı tür olsa yeter dediğim tank. Burda genelde çok fazla diyete dikkat etmeden vatoz yemi bile kullandığım oluyor. Mevsim sebzeleri ve yaprakları da kullanıyorum.
-2. tank eşleşme tankı, burada genelde 10 dişiye 1 erkek gibi bir oran yakalamaya çalışıyorum ve olabildiğince mineralleri yüksek tutarak hızlı kabuk atma-yumurta alma süreci oluşturmaya çalışıyorum. Genelde Avrupa ve Uzakdoğu kökenli karides için markalı yemler kullanıyorum. Yine burada da her gün yemleme yapıyorum.
-3. tank yavru büyütme tankı. Günde 2 yemleme, sabahları baby yem akşamları ise toz haline getirilmiş yapraklar, sebzeler, artemia, arı poleni gibi yemler kullanıyorum. Karidesler oturmuş suları sevseler de yüksek proteinli besleme yaptığım için en yüksek oranda su değişimini burada yapmak zorunda kalıyorum.

Genel itibariyle yemleme miktarım canlı sayısına göre değişiyor, 2 haftada bir de bir günü boş geçirerek tanktaki yosunları yemeleri için bırakıyorum.
Genel kanı nostrum denen burun ucu ile göz arasındaki mesafeye bakılmasıdır, google da resimli örnekleri mevcut. Çok büyük bir ayrım olmasa da dişilerin sırtında yaşlandıkça çıkan neon çizgisi kırmızı sakura olduğuna işaret ettiği için öyle ayırmak daha kolayıma geliyor. Renk ve ton farkları da tecrübeli bir gözün işini kolaylaştırabiliyor.Güzel yorumlarınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım topluluk olarak daha fazla imkanlara sahip olur ve ülkemizi de ulusal yarışmalarda da temsil edecek seviyelere getiririz hobiyi. [/QUOTE]

Siz dedikten sonra resimlere dikkatli baktım farkı anladım. Sırttaki çizginin olmaması damızlıkların seçiminde dediğiniz gibi kolay olur. Teşekkürler...
Beslediğim Karides Türleri Görsel Şölen
Hepsi birbirinden güzel, tebrikler. Bloody ile kırmızı Sakura'yı nasıl ayırırız?

Siyahtan Beyaz Yada Sari
Benim bildiğim L144'ler ile cüce vatozlar tamamen farklı türler eşleşmeleri mümkün değil, eşleşme mümkün olmayınca öyle bir genin gelmesi de mümkün değil. Çok enteresan bir durum oluşmuş.

Yavru albino vatoz gibi de durmuyor, bildiğin L144 :)
Tepe Filtresi Ve Bakteri Kültürü
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/190115/071220211642361.jpg[/IMG]

Bende resimdeki modelden var. Çok çok memnunum. Çekiş kısmına pipo filtrelerin ucundaki siyah süngerden taktım dolayısıyla atıklar süngerde takılıyor. Sünger doldukça debi düşüyor ben de haftada bir süngeri temizliyorum. Filtre içerisine sadeceSera Siporax doldurdum, su önce elyafa sonra siporaxa dökülüyor.

[QUOTE=veloci]
Karantina tankı olarak eurostar 320 kullanıyorum. 28litrelik ithal tarzı olduğu için kendisiyle gelen tepe filtreyi kullanıyorum. Normal tepe filtrelerde sump sistemi oluyor genelde. Ancak bendeki sistemde motordan gelen su direkt elyaftan geçip suya akıtılıyor(yani haznede su birikmiyor). Bu ortamda sanırım bakteri kültürü oluşturmam olanaksız.
Kusura bakmayın filtreyi tam olarak nasıl anlatacağımı ben bile bilemiyorum.[:/][/QUOTE]

Sorunuzu tekrardan okudum. Siz malzemeler suyun içerisinde yüzmüyor dolayısıyla bakterilere yaşayacak sulak alan olmuyor demek istediniz sanırım. Benim attığım resimde akvaryuma en soldan su akıyor. Bu bölgeye iri delikli sünger koydum. Suyu da sizin gibi şelale olarak veriyorum ancak alanın yarısı kadar yani şelaleyi kısalttım. Su sağdan başlayıp sola doğru süzülerek en son soldan akvaryuma iniyor yani malzemeler su içerisinde kalıyor. Sizin yerinizde olsam şelale aparatını iptal eder suyu sağdan verir soldan akvaryuma girmesini sağlarım.
Bu Parodiyi Yapmasam Olmazdı
[QUOTE=mburakag]Merhaba arkadaşlar. Küçük bir fanusum var. İçinde 25 tane japon balığı besliyorum. Komşum bana 50 CMlik köpek balığı verecek. Birlikte yaşar mı ?

[/QUOTE]

Pipo filtre ekleyin ayda bir de %50 su değişimi yapın mis gibi yaşarlar, yavru bile alırsınız köpeklerden.
Lepistes Yavruların Beli Yamuk
[QUOTE=mertsarikaya]Merhabalar, aynı sorunu bende yaşamıştım. Yanlışsam lütfen düzeltiniz, aynı soydan gelen bir çok çiftleşmenin bir sonucu diye biliyorum. Yavruların engelli doğma durumu, akraba evliliği gibi düşünebilirsiniz. Bu şekilde doğan bir çok yavru lepistesim fazla uzun ömürlü ve baskın olamadı, genelde tıknaz kaldılar... [:(]
Ekleme: o sıra 100 kadar lepistesi bir hobiciden almıştım, muhtemelen hepsi uzun süredir aynı tankta aynı dişi ve erkeğin birleşimi sonucu doğan yavrulardı... Farklı sebepleri de olabilir eksik beslenme, farklı yemlerin kullanılmaması gibi...[/QUOTE]

Mert Beyin dediği gibi, aile içi eşleşe eşleşe bu bozulma oluyor.
Pleksi Silikon İle Yapışır Mı?
[QUOTE=erkanmazici]

Böyle bir uygulama yapabildiniz mi? Ben yıllar pleksiglastan kapak yapma hevesine girmiştim, silikon kesinlikle tutmuyor. Zaten internette arama yaptığınızda bu bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Kloroform diye bir malzeme ile pleksiglas yapıştırılıyor ama onun için de biraz ustalık ve beceri gerekiyor. Kolay bir malzeme değil yani.

Eğer pleksiglası silikon ile yapıştırıp bir akvaryum elde ettiyseniz, fotoğrafını paylaşma şansınız var mı?[/QUOTE]

silikon ile yapışmaz, yapışmış görünse de sonradan bırakır. Japon yapıştırıcısı yapıştırır ancak onunda araları doldurma özelliği olmaz ancak dikkatli bir işçilikle çözülebilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.