ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
HardScape
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ocak 2018 03:09
Son Ziyaret:
11 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhittin TOPALAK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzincan
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Ankara Akvaryumcu Tavsiye
Ankara'dan geçerken balık almak istiyorum. Nadir türlerin olduğu, yosun yiyici türlerin her zaman stokta olduğu önerebileceğiniz bir yer var mı?
Ücretsiz Co2 Art Difüzör
Co2 Art markasının Free Flux_ Diffuser ürünü için ücretsiz kupon kazandım ancak 15euro kargo bedeli var. Benim ihtiyacım olmadığı için bu kargo bedelini karşılayıp ürünü almayı düşünmüyorum. Ürünün iki boyutunu da ücretsiz alabilirsiniz. Normal site fiyatları 23 euro ve 26 euro. Kupon kodunu aşağıya bırakyorum. Kodun son kullanım tarihi 3 Mart.

KUPON KODU: SW-A627YM5HW63[EDIT]HardScape,2021-02-28 21:24:56[/EDIT]
Temel Kimya Yüzdeyi Ppm'e Çevirme
Oradaki N dediğiniz gibi nitrojen yani azot. Bunu amonyum ile de sağlıyor. İçeriğinde azotun hangi türevleri olduğu tam bilinmiyor. Yani bu yaptığınız ppm hesabı tutmayabilir. Zaten böyle bir hesaba da gerek yok. Hobiyi bu kadar karmaşık hale getirmek gereksiz. Denilen dozda ya da daha az başlayıp gelişime göre artırıp azaltılabilir.
2 Metrede Co2 Olur Mu?
O büyüklükte ki akvaryumlar için reaktör en doğru tercih olacaktır. Ancak ista yerine cerges tipi reaktör yapabilirseniz daha verimli ve kullanışlı olur. İnternette yabancı forumlarda yapılış videoları var. Bu büyüklük için filtreleme de ayrı bir sorundur. Tek filtre yeterli gelmeyebilir
Bitki Kızartma Hakkında
[QUOTE=hasancn][/QUOTE]
Hangi bitkileri tecrübe ettiğiniz önemli. Rotala Red türleri 0 nitrat ile kızarırken diğer bitkiler nitratı tolere edebiliyor.

Nitrat fostat dengesi benim tecrübelerime göre akvaryum için saçmalıktan ibaret. Hiçbir zaman böyle bir denge kurmadım ve buna bağlı bir sıkıntı yaşamadım. Şuanki tankımda 3ppm fostat 6 pmm nitrat dozluyorum örnek olarak ve tamamen yosunsuz mükemmel gelişim. Bu oranı 1e 1 yapan ünlü akvarasitler de var. Her tank kendince özeldir. Bitki ve canlı yoğunluğu, taban zenginliği, su değişiminde kullanılan suyun değerleri gibi çok farklı verilere göre kendi yönteminizi bulmalısınız.

Demir konusunda böyle bir tecrübem ve bilgim yok. Kesilmesinin bitkilerde kızarma olarak tepki vermesini de hiç duymadım.
Bitki Kızartma Hakkında
Sanırım düşük nitrat seviyesinde diğer bitkilerin durumu da ayrı bir makale konusu. Ben kendi deneyimlerimde de çok düşük nitrat seviyesinde bile kırmızı rengi yakalayamadım ancak su değişimlerinden sonra iki üç gün dozlama yapmayarak denemelerimde hemen kızardıklarını farkettim. Yani 0 nitrat en büyük etken. Dennis Wong'ta diğer bitkiler için aktif toprakların tek başına yeterli nitratı sağlayamayacağını, zeminin nitrat bakımından berirli aralıklarla zenginleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu konuyu da dikkat edilmesi açısından ayrıca belirtmek istedim.[EDIT]HardScape,2020-02-25 23:46:54[/EDIT]
30 Küp High Tech - Rotala Türleri -son!
Nitrat seviyenizi ölçüyor musunuz yoksa dozladığınız nitrat olarak mı yazdınız. Biliyorsunuz azot döngüsünden gelen nitratta var. Sera nitrat test kiti 10ppm de başlıyor ölçmeye. Ben bu yüzden çok zorlandım düşük nitrat seviyesini tutturmada. Diğer gübreleri kaç ppm veriyorsunuz bu arada?
Kahverengi Alge Çözüm(diatom)
[QUOTE=vildan54] Membran filtreyi ne amaçla kullanıyorsunuz.Silikat tutucu filtre derken bir markası varmı?bulanıyorum çünkü.Üçlü kartuş filtreye takmak istiyorum.Zaman zaman bende aynı sorunu yaşıyorum.Oturmuş cama cam tank olmasına rağmen.jbl silixatex iyi bir çözüm fakat çıkardığınızda tekrarlıyor ve yaklaşık bir senedir piyasada bulamıyorum.iyi geceler[/QUOTE]

Membran filtre suyu saflaştırmak için kullanılır. Ters ozmoz yada RO olarak aratırsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Silikat filtresi ise Ro sistemlerinde 0 tds su elde etmek için kullanılır. Suda hiçbir iyon ve element kalmaz. Deniz akvaryumlarında kullanılan bir yöntem son filtre olarak silikat filtre kullanılması. Ancak suyu alkali yaptığı için şuan kullanmaktan vazgeçtim. 10 ph seviyeleri çıkabiliyormuş
Kahverengi Alge Çözüm(diatom)
[QUOTE=z.b.s.k]
Diatom için slikatala uğraşmanıza gerek yok. Silikat kurtulanamayacak bir şey çünkü kumda, kayada, suda var. Gezegenin hammaddesi gibi bir şey. .)
Silikattan daha önemli olan amonyak. Amonyağı tahliye etmek için sık su değişimi yapın. Benim tavsiyem gün aşırı %50. Işıklandırma sürenizi de 4 saatle sınırlandırın. Fazla canlı varsa çok aza indirin, yemlemeyi çok aza indirin. Bakteri kültürü kullanın. İhtiyaç oldukça elle nazikçe fiziksel temizlik yapın.
Ramshorn salyangozu ya da oto. Afinis ekleyin ama muhtemelen affinisler amonyak yüzünden ölecektir. Ramshorne en iyi tercih olur.
Sabırlı olun bir on gün kadar sonra su değişimlerini 3 günde bire ondan 1 hafta sonra 4 günde bire düşürürsünüz yavaş yavaş haftalık düzene geçersiniz zaten bakteri kültürü de kullanırsanız bir aya kalmadan kurtulursunuz. O silikat tutucular filan geçici çözüm azot dengesi oturmadıkça silikat tutucu çıktığı anda yine olur ve daha önemlisi bu döngü oturmadan hiçbir şey olmaz. [/QUOTE]

Öncelikle su değişimlerini %100 RO sudan yaptığım için eğer arıtmaya silikat filtresi eklersem en azından sudan gelen silikatı bitiririm. Tanklarımda çoğunlukla lav kayası kullanıyorum ve silikat içermiyor bildiğim kadarıyla. Aktif toprakta da yok bildiğim kadarıyla. Bilmiyorum varsa da salınım düzeyi az olabilir. Burda bahsettiğim olay yeni kurulan bir tankta yaşanan süreç değil. 8. ay 9. ay da olsa kurtulamıyorum. Bitkileri sürekli budadığım için çok belli olmasada eski yaprakların üzerinde hemen beliriyor. Tankımda amonyak seviyesinin yüksek olduğunu düşünmüyorum. İlk başlarda aktif toprak amonyak salınımı yaptığı için zaten dediğinizden daha fazla su değişimi yapıyorum ilk ay. Seachem stability ve purigen zaten olmazsa olmazlarım. Beslediğim hassas canlılarda da bir olumsuzluk yaşamadım. Nitrat değerlerinide sürekli test ederim ilk aylarda sadece artış olur amonyak salınımından dolayı ondan sonra zaten durur. Yani aklıma sudan gelen silikattan başka bir sorun gelmiyor. Yaşadığım bölge yeraltı suları bakımından zengin mineralli ve kükürtlü. Dediğim gibi silikat testi alacağıma membran çıkışına bir silikat filtre eklemek daha ucuz. Bu sayede her su değişiminde silikat 0 olacağını bileceğim eklediğim suda. Ancaak bilmediğim şey bu filtreyi eklemek suyun ph'sını etkiler mi? Dramatik yükseltir mi? [EDIT]HardScape,2019-12-30 15:23:45[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.