ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
zaferrrr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
25
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Ocak 2018 20:38
Son Ziyaret:
Dün 15:37
Toplam Mesaj:
119 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
zafer ertek
Doğum Tarihi:
07 Aralık 1994
Yaş:
25
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Zafer ERTEK 100 lt bitkili akvaryum. Rasbora, neon tetra, zebra danio, l144, helena, albino cory

SON 10 MESAJI

Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=neleus]Arkadaşlar kolay gelsin. Bendeki problemsiz çalışıyordu ancak son 2 haftadır kendi kendine hava yapıp çalışmamaya başladı. Üst kapağı söküp içine su dolduruyorum, sonra çalıştırıp su çıkış hortumunu biraz yere yakın kova tutup havayı alıyorum sonra hortumu akvaryuma takıyorum. Çalışıyor ama kısa süre sonra yine hava yapıyor. En üstte elyaf altta standart 3 kat süngeri var, en alt boşluğa sineklik içerisinde substrat koydum. Bugüne kadar 2 yıldır hiç problem çıkarmamıştı. Ne önerirsiniz?[/QUOTE]

Ben temizlik yaptıktan sonra çalıştırmadan önce su basış hortumunu akvaryumdan aşağıda tutup, dip pompasını hortumun ucuna takıp sifonluyorum. Su kendiliğinden doluyor ve su hortumun ucuna gelince geri akvaryuma yerleştiriyorum. Sonra filtreyi çalıştırıp 5 dk bekleyip ara ara filtreyi sallıyorum hafifçe, içinde ki hava tamamen çıkıyor.
Limon Yapraklarda Delinme
Merhaba. Benimde bu şekilde limonlar. Sanırım potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Bende düzenli olarak gübre veriyorum fakat yine de eriyor. Başka etkenlerden dolayı da olabilir ışıklandırma, su sıcaklığının fazla olması vb.
Mikro Element Gübresinin Bozulması
[QUOTE=SuperSport]Mikro elementler de sonuç da koruyucu madde yok.Sıcak,güneş,ışık gördüğün de bozuluyorlar.Npk'lara koruyucu konabiliyor ama microelementler hassas.Bence atın yenisi alın.[/QUOTE]

Teşekkür ederim, atayım ozaman. Birde potasyum gübresini kendim yapıyorum potasyum sülfat ile. İçerisinde küçük siyah taneler var. Suda erittikten sonra rengi siyahımsı oluyor. Süzünce siyahlık pamukta kalıyor aynı kömür tozu gibi. Neden olabilir acaba ?
Mikro Element Gübresinin Bozulması
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203350/170620201918071.jpg[/IMG]

Merhaba. Mikro element gübresi bu şekilde tortulanıyor. 2 ay önce süzmüştüm, bunun 3-4 katı idi tortu. Bugün süzdüm yine bu şekilde olmuş. Şişenin içi kapağı vs de bu şekilde. 2 senelik gübre. Kullanırsam sorun olur mu ?
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=hakancez]603B özelinde yazacağım, elyaf ve ince gozenekli süngerler ile filtrenin debisi ciddi şekilde düşüyor. Bir de altta ve üstte fabrika çıkışı verilen boşlukların çok doldurulması da ciddi şekilde derbiye etki ediyor. Ben daha önce 40lt civarı bir akvaryumda son derece memnundum. Ancak 80lt civarı bir akvaryuma geçince yetersiz olabileceği konusunda kafamda soru işareti oldu. İkinci bir tane daha ekledim. Memnunum şu an. Belki sizin içinde bir seçenek olabilir. [/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Evet bende düşündüm ikinci bir 603b mi alsam diye. Benim de önceki tankım 50 lt idi. Gayet yeterli geliyordu. 100 lt ye geçince yeterli gelmedi. Basış hortumunu filtre hizasına getirince 150 lt/s den 240 lt/s e çıktı debi. Filtreyi biraz yüksekte tutsam debi çoğalır mı acaba ? Ayrıca 2 dış filtre kullanımı basış emiş hortumları için fln yer sıkıntısı yaratıyor mu ? Tam olarak nasıl kullanıyorsunuz ?

[QUOTE=TuncayUslu8629]Ben 603b yi tamamen biyolojik filtre yaptım. Sporax ile doldurdum,ilk girişte mavi süngeri bıraktım. Şelale filtreyle mekanik temizliği yapıyorum ve dışarıdan müdahelesi kolay. [/QUOTE]

Teşekkür ederim. Bende şuan 603b yi biyolojik filtre olarak kullanıyorum. İç filtreyi de mekanik temizlik için kullanıyorum, haftada 2 defa temizliyorum. Fakat çok kısa sürede doluyor içi ve debi çok düşüyor. Daha güçlü bir iç filtre alsam sorun çözülür sanırım.

[QUOTE=deatless22]Yanı filtrelerin kullanıldığı akvaryumlar ve beslenilen türler de çok önemlidir.
Ben sizin durumunuza göre yazıyorum. (Bildiğim kadarıyla 100 litre akvaryumda tetra türü ufak balıklarınız var ve canlı bitki bakiyorsunuz) Yanlışım varsa düzeltin.

Bu durumda bitkili akvaryumlarda iç filtre kullanılmaz. Dış filtrede yazdığınız debi yeterlidir. Bitkili akvaryumda suyun çok hızlı hareket etmesi istenmez. Zaten bitkilerde azot döngüsüne dahil olacakları için dış filtrenin görev ihtiyacı bir tık düşecektir. Elyafi çıkarmanız filtrasyonu pek etkilemez. Dış filtre yosunları yakalamak için kullanılmaz. Biyolojik filtreleme yapamak için kullanılır. Heleki bitkili bir tankta.
Uçuşan yosunlar için kepçeyle yakalayıp akvaryumdan uzaklaştırın.

Ama bir yerde yaptığınız bir yanlış varki yosun sorunu yaşıyorsunuz. Sorunu dış filtrede aramayın
Normal şartlarda o filtre o akvaryuma yeterli.[/QUOTE]

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Silikatex gibi ürünler ile kurtulur muyum acaba kahverengi yosunlardan ? Ayrıca 2 adet otocinclus alacağım, l144 ler pek iş yapmıyor.
Samsung Modül Led, 5730 Smd Led
[QUOTE=deatless22]
Tamamını baştan sona izleyin.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=3B1qgU-WerU&feature=emb_title[/VID]

Su oksijene doyarsa bitki kendisindeki oksijeni bırakır ve oksijen uçar gider. Bunun bitkiye bir artısı yoktur. O baloncuklar bitkinin reaksiyonda doyuma ulaştığını ve suyun oksijene doyduğunu gösterir. O baloncuklar olmasa da bitki gelişir. İlla o baloncukları görmeniz gerekmez. Bitki her zaman fotosentez yapar.

[/QUOTE]

Video için teşekkür ederim. Sonuna kadar izledim. Bu gibi nadir tanklar için genelleme yapılamaz bence. Fakat video da ki tankta ada amazonia soil, tropica gübre, basınçlı co2 kullanılıyor. Benim tankımda dere kum var. Sizce aynı şartlar mı var ? Ayrıca güneş ışığı kullanıyor yani yine bir ışık kaynağı var. Güneş ışığı direk şekilde kuvvetlice tanka vuruyor yani ışık kaynağıda var. Bitkilerim sürekli çürüme eğiliminde bir süredir. Bunun nedenlerinden biri olarak ışığın az olduğunu düşünüyorum.

[QUOTE=HXYLMZ37]Tavsiyem kesinlikle 5730 led. Olacaktir yakin zamanda üretimine gecmeye calisiyorum masraflari karsilayabilirsem performans i gostermek isterim 4sira50cmled ile 85.45.45akvaryumumda bitki yetistiriyorum iletişime geçebilirsiniz bilgi icin yardımcı olurum abi😊[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Özelden yazacağım.

[QUOTE=oblomov]Işığın yetişmediğidiğer tarafa da 10 watt lık bir power led koy, hem ucuza gelir hem de işini görür.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Power led işine girersem driver, ledler, soğutucu vs. baya uğraşmam gerekecek. Modül led veya smd led yeterli gelecekse kullanacağım. Yeterli olmayacaksa sizin dediğiniz gibi power led mecbur.
Samsung Modül Led, 5730 Smd Led
[QUOTE=deatless22]Lowtech için 15-20 watt power led yeterli akvaryumunuz için . Elinizde 10watt varken yanina ekleme yapıp sürün yeterli gelecektir.
Kaldı ki 12w power, 10w modül bence yeterlidir. Siz nasıl yetersiz olduğu kanısına vardınız?

Lowtech bitkiler ışık olmasada büyür, yeni aldıysanız 1 ay alışma süreci olabilir bilginiz olsun[/QUOTE]

Bitkiler 9 aylık. Elimdeki power led çok kısa olduğu için tankın sadece küçük bir kısmını aydınlatıyor. Modül ledler ise sayısı az olduğu için yeterli gelmiyor. Işık olmadan bitki büyüten görmedim bu zamana kadar. Low tech te olsa gelişim için ışık gerekiyor. Power ledin aydınlattığı kısımda ki bitkiler fotosentez yapıyor fakat diğerlerinde gelişme yok.
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=deatless22]Dış filtreden elyafı çıkartın. Debi yükselecektir.
Bahsettiğiniz debi 100 litre akvaryuma yeterli. Saatte 5 defa suyu çevirmesi fikrini yanlış anlamışsınız . Hicbir dış filtre akvaryum suyunu saatte 5 defa çevirmiyor . Zaten öyle tavsiye de vermiyoruz. Kâğıt üzerinde 5 defa çevirmesini örnek veriyoruz . Yoksa dış filtreler üzerinde yazan debinin yarısını anca verirler. Bunu 15 yıldır deneyim ediyoruz.

Aşırı besin: Silikat ve silisik asit içeren maddeler diatom patlamasına sebep olur. Silisik asit çeşme suyundan, silikat ise sürekli olarak taban malzemesinden yada dekorasyonda kullanılan kaya, taş gibi şeylerden kaynaklanabilir.[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Evet hiç bir filtre fabrikasyon verilerini vermiyor bunu bende senelerdir tecrübe ediyorum. 400'se 200 lt çeviriyor. Debi akvaryuma malesef yeterli gelmiyor çünkü akvaryumun içinde yosun parçacıkları vs sürekli yüzüyor. 5 defa çevirmesi fikrini neden yanlış anlamışım ? 5 defa değil fakat 3 defa çevirmesi gerekiyor en azından diye düşünüyorum. Forum harici takip ettiğim bütün profesyonel akvaristler en az 3 defa hatta 5 defa çevirmesi gerektiğini ve hiç bir filtrenin fazla filtreleme yapamayacağını söylüyor.Tabi siz daha iyi bilirsiniz 15 yıllık tecrübeye sözüm olmaz. Benim sorum sadece yeni bir iç filtre alsam yeterli gelir mi ? Fitredeki elyafı çıkarırsam filtrasyon kalitesi düşer mi ? Silikat oluşturacak herhangi bir dekorum yok. Çeşme suyundan kaynaklanıyor sanırım.
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=Dimidiochromis]Merhaba

Öncelikle sunsun için söylenenler üzerine konuşacağım motorun yerini değiştirmeniz alt taraf yerine değil üst tarafa takarsanız debinin arttığını göreceksiniz yalnız şöyle bir durum var dış filtreler sudaki mekanik temizlikten ziyade biyolojik filtreleme yapması amacıyla kullanılır bu da suyun canlılar için yaşanılabilir olmasını sağlar iç filtreyi suyun yüzeyini dalgalandırmasi amacı ile kullanabilirsin aynı zamanda sunsun su çıkışınıda normal kullanırsınız bu sayede dış filtre emişine destek ve suda hidrojensülfür oluşumunu engellemiş olursunuz. Tabi filtre içerisindeki malzemeler de önemli eğer biyolojik filtre malzemesi kullanmiyorsaniz tavsiyem o filtre içine 1 lt eheim substrat pro veya sera siporax ekleyip o şekilde kullanın doğru yemleme ve haftalık dip çekimleri ile suyunuzu koruyabilirsiniz. [/QUOTE]

Teşekkür ederim. Filtreyi 3 yıldır kullanıyorum. Motoru üst tarafta takılı. Önceki akvaryum 50 lt idi. Ondan sorunum yoktu fakat 100 lt ye geçince yeterli gelmedi. Evet biyolojik filtreleme önemli ama tankta ki suyun saatte 3-5 defa dönmesi gerekiyor. Yoksa filtrelemede verim alınmıyor. İki filtreminde çıkışı suyun üstüne şelale şeklinde dökülüyor. Sunsun da iç malzeme olarak süngerler, elyaf ve lav kırığı var. Haftada 2 kez dip çekimi yapmama rağmen filtrasyon iyi olmadığından yosundan kurtulamadım. Yeni bir dış filtre mi almam mantıklı olur yoksa daha güçlü bir iç filtre alsam yeterli olur mu acaba ? Malum dış filtre fiyatları uçmuş.
Samsung Modül Led, 5730 Smd Led
Merhaba. 100 lt bitkili akvaryum için yeni bir armatür arıyorum. Elimdeki aydınlatma 12 w power led ve 10 w modül led. Yeterli gelmiyor malesef. Yeni bir power led armatür alayım dedim biraz pahalı geldi. Samsung modül ledlerle ve samsung 5730 smd ledlerle başarılı tanklar kuran arkadaşlar var. Modül led mi daha mantıklı olur yoksa 5730 smd bar led mi ? Ayrıca 5730 samsung marka smd ledleri nereden temin edebilirim, internetten baya baktım ama samsung marka yok gibi. Bitkilerim low tech.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 298 Online Kullanıcı, 162 Üye

Online Kullanıcılar

Nursun, Aqua Discovery, kenanhalil, Gkbrkkzn, kursatufukcoskun, Emr35, sarıyerli 1970, srdrakgns41, OrhuN Sarı, wendigo, SercanOzturk, Bysam, Asetilcolin, Korhan Bekar, onrcnkeles, eneskilic34, emrepablo11, Gastropoda, Tropikalbalık, orhunkadim, Saliherdogan59, ternapi, zgrdesign, MurathanM, alpkim, Noyes, doctorec, Grolux, mbcr06, kemosentez, yigitozb34, oktaysarigan, BlackGoat, aliy, Yunus_Krgl, mereny, deriinmavi, hanil, serkancanbolat, AmazonDream, VeterinerNazo, Aquariumdunyasi, Celikahmet288, Erdem_İzmir, Fatih Pekin, yasinenes, Ismail.sezer1718, mertcan_60, K3r3m, İnsect, emnadlg, Kınayu, Benedict, umutsb, TSevil, arapaima, egedin, dus_zamani, krib, HugoSanchez, arconim, sinan3805, Leonnnn, mightymurat, aktugsedat, Toxema, Sisyphos, sinan1166, Yavuz ÖZTÜRK, mguner, Shark34, Aspendos, scusamalizia, gangrel1000, Baranmeng, kadiryilmaz, enginD., gokkurt, Fahrenheit, Engin BULUT, boran.123, Traveller, Aquamanscaper, ersin1981, Aspet, Chensy, Alphird, lebowskia, soliter83, gssmartboy, Quersian, serdar131977, eemree11, muratdeg, talkaya, Mehmet0011, Gustlof, Supervenenis, mahmut1905, KRaL_MaLaWi, efendy06, aldemirim, vedat79, Acemi_34, AtlasPoyraz, goldfishlove, Hakan G., rarely, LepistesDüşkünü, forester64, hozemorinyo, urhanoglu, solaytekin, Wwwkemal, Ayokyil, BadWolf, Bahadir, ziyasenkaya, kerem1135, aleajactaest, İbrahimÖzen, klonlar45, Aquarist101, Luciferdiablo, fetih6806, Kawasaki wersys, emre12ozkan, Mete Duru, Babanayka, Redmi, Barbossa16, Impheatus, topraq14, golge06, hillkr, Cüneyt GÜL, avukathasan06, rseven, goldfish07, erhan10, Carl, Mnsr, wolverin, Emerse, ukilavuz, Erten, harunoztu, Altispinoza, rouvax, Bisnev99, Hamza Özel, Ersan45, Birtek, Mete61, Alp Kaan Sarıkay, sinanb85, Sinan Bulak, emreemin, james_34, tolgayildirim, nzm06, EMREÇAKIR, Emir39,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.