ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
H.e.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
178
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ağustos 2019 21:24
Son Ziyaret:
2 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
319 [0.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
145 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
H.e.k
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hüseyin H.e.k 75 litre 2 japon Hayvanlara karşı acımasız olan,iyi bir insan olamaz. Arthur Shopenhauer

SON 10 MESAJI

Bu Hastalık Mı ?
[QUOTE=çinlijaponbalığı][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227569/220620211436191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227569/220620211436001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227569/220620211436191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227569/220620211436001.jpg[/IMG]


Merhaba fotoğraf da balıkların yüzgeçlerinde ve solungaçlarında görünen bu beyaz beyaz noktaları ilk başta beyaz benek sanıp tedavi uyguladım ama geçmedi ve elimde almaya çalıştığım da olmadı diken gibi sanki çıkmıyor . İzlediğim bir YouTube videosunda erkek japon balıklarında çiftleşme dönemlerinde bu şeyler çıkıyormuş dedi . Bu doğrumu ?[/QUOTE]
Japon balıklarının solungaç kapaklarının üzerindeki beyaz noktacıklar üreme çağına gelmiş bir balığın erkek olduğunun göstergesidir. Belli bir süre sonra kendiliğinden yok olurlar. Eğer tankınızda üremeye hazır dişi varsa onu kovalamaya başlar.
Japon Balığı Hastalığı
[QUOTE=zesh36]Japon balığım bir kaç gün önce suda dengesini kaybetmeye başladığını fark ettim. Şimdi ise yüzerken karnının şiş olduğu tarafa kayıyor hep o tarafa doğru dönmemeye çabalıyor . yani şiş tarafı yukarı gelmeye çalıştıkça çabalıyor yüzmeye.Genelde ise akvaryumun ücra bir köşesinde sinmiş durumda görüyorum. Fotoğraftaki gibi sanki kızarmış bir vücudu var gibi. Nesi olabilir? Nasıl bir tedavi uygulayabilirim?
Daha önce başka bir suya aldığımda 1 günde toplamıştı ama tekrarladı şuan. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229529/220620211239071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229529/220620211239071.jpg[/IMG][/QUOTE]
Bana hava kesesi problemi gibi geldi tabi kabız olup hava kesesine baskıda yapılmış olabilir. Hava kesesi problemi olan balıklarda şişme, anormal ve düzensiz yüzme gözlenebilir. Bir iki gün aç bırakın sonrada bir iki gün haşlanmış bezelye veya ıspanak verin eğer sorun buysa düzelir.
Su Kamplumbağası
[QUOTE=Gökçe 35]Diyet programlarını çeşitlendirme derken.. Bu arada teşekkür ederim [/QUOTE]
Mesela 1 çeşit yem ile besliyorsanız çeşitliliği artırıp 3-4 çeşit farklı yem ile besleyin demek istiyor. Ayrıca bir kişiye cevap verirken onun mesajının üstünde bulunan alıntı yap seçeneğine tıklarsanız o kişiye ona cevap verdiğinize dair bildirim gider.
Su Kamplumbağası
[QUOTE=Gökçe 35]Kırmızı yanaklı su kampkumbağam dışkısını yiyor.. Neden olur sebebini öğrenmem mümkün mü [/QUOTE]
Bu hayvanların dışkı yemesi normal bir davranıştır diye biliyorum.
Japon Balığı Siyah Lekeler
[QUOTE=Barış Aydın][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228377/180520211341591.jpg[/IMG]

Yaklaşık 10-15 lt bir akvaryum[/QUOTE]
Japonlarda siyah lekelerinin sebeplerinden biri strestir ve balığınızın bu ortamda streste olması mümkün. Diğer bir sebepte su şartlarıdır. Eğer suyunuz kalitesizse yani bakteri kültürü oturmamış, oksijen açısından yetersiz, amonyak fazlalığı, fazla yemlemeden dolayı dipte kalan yemlerin suyu bozması, düzgün filtreleme yapmama(sizde filtre yok), düzenli su değişimi yapmama gibi sebepler suyunuzun kalitesini bozabilir ve hastalıklara yol açabilir. Bunları önlemenin yolları düzgün bir filtreleme ve düzenli su değişimleridir. Bu sayede su kaliteniz düzelebilir. Akvaryumunuz baya hatalı bir kurulum olmuş ve balığınız bu yüzden strese girip siyah lekeler çıkarmış olabilir. Öncellikle akvaryumunuz çok küçük japon başına 20-25 litrelik akvaryumlar gerekir, japonlar ince teneli kumlu akvaryumarı severler çünkü kumları ağzına alıp oynamaya bayılırlar bu yüzden o taşları çıkarmalısınız mümkünse fazla taş koymayın koyarsanız da oval olsun, düzgün bir filtreleme yapmalısınız özellikle japonlar gibi çok dışkılayan türler için önemlidir. Bu hatalarınızı düzeltmeniz gerek yoksa balık bu sebeplerden strese girer ve hasta olur. Düzgün bir akvaryum kurarsanız ve su değerleriniz düzgün olursa bu siyah lekelerden kurtulacağınızı düşünüyorum. Tabi japonlar bazen renk değiştirebiliyorlar ve bu yüzdende siyah lekeler çıkarabilirler ama yine de bu saydığım şeyleri düzeltmezseniz ilerde başka başka sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
Japon Balıklarımın Birbirini Kovalaması
[QUOTE=Xeny]Arkadaşlar benim japonlarım 2 tane yaklaşık 1.5 yaşındalar. Bi tanesi diğerini ara sıra kovalıyor. Ara sıra dediğimde 2 3 günde 1 bazen haftada 1 değişim gösteriyor. 3 5 saniye kovalayıp bırakıyor. Ardından yine aynı sürede kovalıyor. Ne olabilir sizce ?[/QUOTE]
Akvaryum hakkında bigi verir misiniz?
Üst Yüzgecin Yapışması
[QUOTE=japonefe][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230832/140420210956111.jpg[/IMG]
Merhaba arkadaşlar benim baktığım balık yaklaşık bir aydır böyle yüzgeci kapalı geziyor bir sorunu varmıdır?[/QUOTE]
Su kalitesi bozukluğu, parazit sorunu, japon balıklarının yüzgeçlerinin bu şekle gelmesine neden olur. Çoğunlukla su kalitesinin bozukluğu sebep olur ama bazen parazitlerinde neden olduğu olmuştur. Akvaryum ve ballık hakkında daha fazla bilgi verirseniz hani nedenden olduğunu bulabiliriz. Su nasıl kalitesiz olur derseniz amonyak fazlalığı, iyi filtrelememe, akvaryumda hacime uygun balık beslememe, düzenli su değişimi yapmamak, bakteri döngüsünün oturmaması, fazla yem vermek gibi sebepler suyun kalitesini düşürür ve balıkları hasta edebilir.
Balıklar Sürekli Kavga Halinde
Japonlar uysal balıklardır eğer kavga ediyorlarsa akvaryumda bir sıkıntı vardır sizdeki sıkıntı büyük ihtimal hacim yetersizliği 30 litrede 2 japon olmaz zaten aşağı yukarı bir japon başına 25-30 litrelik bir akvaryum olmalı. Birde bence yemlemenizde yanlışlık var japonlar hepçil türlerdir siz baya bitkisel besliyorsunuz en azından canlı yem verin veya japonlar için üretilmiş düzgün yemlerden vererek balığın beslenmesindeki diğer ihtiyaçları karşılayın. Benimde çevremde düzgün pet shop yok olsa da içinde ki yemler iyi değil o yüzden yemlerimi internetten alıyorum sizde öyle yapın bence.
Japon Balığım Yemini Geri Tükürüyor
[QUOTE=wremy]Merhaba ,
2 tane küçük japon balığım var( fanusta değil). Bir tanesi yemini yedikten sonra geri tükürüyor. Araştırdığımda yeminin fazla büyük geldiği için parçaladığını yazdıkları gördüm fakat yemlerini yeterince küçük verdiğime emin oluyorum ki önceden böyle bir hareket yapmıyordu.
Aslında gayette hareketliydi ama gittikçe hareketleri azalıyor :( ve bugün (3. gün) bir köşede hareketsiz kaldı. eğer bir çözümü varsa söylerseniz sevinirim. [/QUOTE]
Akvaryum hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?
Verdiğiniz yem ne?
Kaç çeşit yem ile besliyorsunuz?
Bacto Fişh Kullanımı
[QUOTE=Halil ibrahim66]Iyi günler solungaç paraziti için bacto fişh kullanacağım işe yarar mı ve nasıl kullanmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen.[/QUOTE]
20 litre akvaryum suyuna 1ml( yaklaşık 20 damla) hesabıyla 3 gün kullanılmalıdır. Akvaryum suyunun 1/3 ü her gün değiştirilmelidir ve değiştirilen su miktarı kadar ürün kullanılmalıdır. Kullanım sırasında filtre yapmamalısınız ve iyice havalandırma yapmalısınız. Ürün bilgilerinde bu şekilde yazıyor. İşe yarıyor mu bilemem hiç kullanmadım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.