ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
CrownBetta
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
141
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2019 10:41
Son Ziyaret:
5 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
163 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Barin Ziya Aydemir
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Batman
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yaşasın Betta

SON 10 MESAJI

Beta Renk Solması
Açtığınız konulara tek tek baktım hemen hemen hepsinde aynı. Rica ediyorum bir daha forumda yeterli okuma yapmadan konu açmayın. Sorduğunuz sorunun belki 2000 tane cevabı var grupta.

Diyelim ki okudunuz ve bir sonuca varamadınız. Konu açmaya karar verdiniz. Soru sorarken elinizdeki bütün bilgileri (akvaryum hacmi, akvaryum şartları, bakım şartları, kullanılan yem vs.) belirtin. Rengi soldu gibi bir durumda görmeden kimse yorum yapamaz. Bu yüzden mümkün olduğunca görsel ekleyin.

Zaten balığınızda kuyruk erimesi varmış. Bunu buraya yazmazsanız kimse bilemez. Forumda kimse sizin balığınızın geçmişini araştırmak zorunda değil. Bunlara dikkat ederseniz hem forumda gereksiz konu açılmamış olur hem de sizin ve size cevap vermek isteyenlerin işi kolaylaşmış olur. Cevabınıza daha rahat ulaşabilirsiniz.
Beta Balığımın Sırtında Kırmızı Lekeler Oldu
Renk yeminden sonra iyice renklenmiş olabilir. Kendi rengi gibi geldi bana. Rengi parlaksa, kuyruğu tamsa(yırtılma erime vs yoksa), yeme tepkisi iyiyse, keyfi yerindeyse bence bir sıkıntı yok.

Çok uzun sürede olsa da betta deseninde farklılık çıkıyor bazen ya da biz farketmiyoruz.
Betta Üretiminde Bu Normal Mi?
[QUOTE=Saltuk Tatlı]Çok garip bir şey oldu.
Halisahaya gittim.Eve döndüğümde dişi betta 40 civarı yumurta dökmüş.Kendine köpük yuva yapıp taşımış.Hemen erkeğin yanına attım ama gece boyu erkeğin yanında kalsa da erkek biraz hirpalamis sadece.Bugun de biraz ayrı tutup akşam yine salacagim sizce salmali miyim?Dişi yuva altına giriyordu fakat erkek kabarıp vurup kovuyordu.[/QUOTE]

Dişiler bazen yapıyor bu durumu.

Süreç zaten böyle işliyor bir kere birleştirdikten sonra dişiyi alana kadar müdahale etmeneniz gerek. Ayırmadıysanız sakın ellemeyin, ayırdıysanız sürece yeniden başlamanızı tavsiye ederim.

Balıklar Yüzeyden Nefes Alıyorlar
Pipo filtrenin nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız bir bakar mısınız?

Saatte 250lt de çok fazla o akvaryuma. Bir pipo gayet yeterli olur. Korkmayın.

Filtre süngerinizde milyonlarca yararlı bakteri olmadığı için bu konuyu tartışıyoruz. 150lt/s fena değil kullanabilirsiniz. Tabi süngeri kesip kullanabilirsiniz ama yarın bir gün bu sefer büyük akvaryuma geçmek isterseniz kaliteli büyük sünger aramanız gerekecek.

Sobo wp300f’in kendi süngeriyle devam edebilirsiniz.
Çok ses yapıyor mu 300f?[EDIT]CrownBetta,2024-04-28 16:56:59[/EDIT]
Betam 1 Haftadır Gözümün Önünde Eriyor
[QUOTE=Fhfjfnn] gün boyunca suyun üstünde duruyor genellikle yüzdüğünü görmedim akvaryum camına vurunca çok az hareket ediyor
[/QUOTE]

O şekilde değil. Suyun üstündeyse aşağı yüzdüğünde can yeleği varmış gibi suyun üzerine çıkar tekrar ya da tam tersi eğer aşağıdaysa yüzeye çıkmak istedikçe taş gibi batar.

Evet kuyruk erimesi var gibi duruyor.

Canlı yem yerine donmuş canlı yemde kullanabilirsiniz. İkisini de internetten sipariş verebilirsiniz.
Betta Üretiminde Bu Normal Mi?
[QUOTE=Saltuk Tatlı]Birbirlerine alışmaları için beraber iki gün beklemeleri yeterli mi yoksa 6 gün bekleteyim mi?O cizgilerin çıkmasını bekliyeyim mi?[/QUOTE]

Bunu balıkların hareketlerinden anlayabilirsiniz. Erkek yuvayla ilgilenmeyip bırakıp tamamen dişiye döndüğünde anlıyoruz yuvanın hazır olduğunu. 6 gün gereksiz uzun bir süre. Balıklar yorulur birbirine kur yapmaktan. Çizgileri beklemeniz şart değil. Bazı balık da çıkmıyor.

Bu arada bu işin püf noktası balıkların hazır olması işin sırrı ise catappa benden söylemesi. Balıklarınızı yeteri kadar iyi hazırlamadıysanız. (Canlı veya donmuş yem takviyeleri vs.) biraz acele ediyorsunuz demek oluyor.

Ayrıca işin zor kısmı da yavru bakımı söylemiş olayım. Artemia teçhizatınızı hazır etmeden eşlemeyin.
Balıklar Yüzeyden Nefes Alıyorlar
[QUOTE=Goldfish2000]

Hocam yeni filtre kullanmam mümkün değil[/QUOTE]

Normalde bu kadar diretmem bu konuda. Fakat beni yanlış anladığınızı, hobiye olan hevesinizi ve yaşınızı gördükçe kendi küçüklüğümü görüyorum. Kendimi tekrar açıklamak istiyorum bu yüzden.

Oda da uyuyan biri var. Bunu anladım.
Fakat hava motoru zaten gündüz çalışıyor. 50-60₺’ya bir pipo filtre alacaksınız pipo filtre hava motoruna bağlanıyor. Şu an hava motorunu kullandığınız gibi kullanmaya devam edin. Siz filtreyi ve hava motorunu gece kapatın yine. Yapacak bir şey yok bu durumda.

Tabi ki filtrenin gece kapalı olması iyi değil ama 500/s filtreyle bu akvaryum asla düzen tutmayacak ne yazık ki. Yani şu anki durumdan iyidir. İstediğiniz kadar bakteri kültürü ekleyin. Kültür yeterli besin bulmadığı sürece çökecektir.

Ayrıca bu kadar akıntı balıklarınızı da strese sokup öldürecek. Şu an en kolay çözüm bu. Başka yapabileceğiniz ne yazık ki HİÇBİR ŞEY YOK.
Balıklar Yüzeyden Nefes Alıyorlar
Pipo filtreye geçtiniz mi?
Betta Üretiminde Bu Normal Mi?
[QUOTE=Saltuk Tatlı]
Peki bu erkek betta kur hareketleri nasıl oluyor?[/QUOTE]

Solungaçlarıyla birlikte yüzgeçlerini kabartarak dans etmeye çalışıyor[:)]

[VID]https://youtu.be/EC1YWqseQ5Y?si=53m8wJcEZ7XOAa-4[/VID]

Şöyle bir video yapmıştım bir ara. Burada görebilirsiniz erkeğin hareketlerini.
Betta Üretiminde Bu Normal Mi?
[QUOTE=Saltuk Tatlı]
Dişi betta da kabarıyor ve yanında çizgiler çıkmamış daha ama karnı şiş internette okudum 4 5 tane çizgi çıkıyormuş daha yok çıkar mı sizce?Yanıtınız için teşekkür ederim.[/QUOTE]

Her dişi de olmuyor(açık renkli olanlarda ayırt etmek çok daha zor.) üreme çizgileri dikeyken, stres çizgileri yatay olur. Rica ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 24 Online Kullanıcı, 13 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.