ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Pantaser
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
297
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2020 21:39
Son Ziyaret:
Dün 08:46
Toplam Mesaj:
141 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
09 Kasım 1989
Yaş:
32
İl:
KKTC
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Yeni Tankta Beyaz Yosun Mu
Merhabalar ;
Küf oluşumu. Daha önce bir kaç kez başıma geldi. Özellikle dry-start uygulamasında ortamda fazla nemden dolayı. Tam olarak bir tedavisi yok. Ama telaşa da gerek yok. Bazı yabancı forumlarda tankı yeniden kuranlar olmuştu. Ama kendi deneyimlerimden yola çıkarak şunu söyleyeyim. Özellikle parvula ince yapraklarından dolayı ışık alması engelleniyor. Bu yüzden küften etkilenmiş parvulalar sararacaktır. Ama daha sonra su zamanla azalacak. Özellikle parvula köklendikten sonra sifonlayıp küfü toplayabilirsiniz. Yoksa da zamanla kaybolacak. 1. Aydan sonra budama ile parvula yeni sürgünler verecektir. Telaşa gerek olacak bir durum değil. Sararan yaprakları toplayın yosun oluşumunu engelleyin. Bakteri kültürü ekleyin.

Şuraya bir link bırakıyorum orayı da bir inceleyin. [URL]https://barrreport.com/threads/questions-about-white-algae-or-mold.16338/[/URL]
Sağlıklı hobiler[EDIT]DtResat,2022-03-21 21:53:03[/EDIT]
Brazilian Style Denemesi
Merhabalar;
Öncelikle hayırlı olsun umarım herşey dilediğiniz gibi olur.
Kayaların dokusu gerçekten çok güzel. Takip edeceğim kayaları.
Sanırım moss ball da kullandınız. Moss ball sabit iken bakımı zor olur. Esasen saç yosunu gibi olduğu için , hızlı uzayıp kırpılmaya ve sık bakıma ihtiyaç duyuyor.
Ben de kullanıp bir süre sonra çıkarmıştım.
Elinize sağlık
Sağlıklı hobiler dilerim
Yapraklarda Sararma
[QUOTE=majesty55]

Akvaryumda tropica sıvı gübre ve su değişiminden sonra kullandığım[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234031/200320221438371.jpg[/IMG] bunu kullanıyorum. Bunların yanında bir de dediğiniz bakteri kültürünü alacağım ozaman fakat hocam akvaryum yeni değil 2 aylık bir akvaryum bakteri kültürü oluşmuştur diye düşünüyorum ama yanlışa olabilir sanırım. [/QUOTE]


Bakteri döngüsü oturur iki ayda. Fakat hangi bakteri olacağını biz belirlemiyorsak bu genellikle diatom ve cyanobacter olabiliyor.
Peki biz nasıl belirleyebiliyoruz ?
1. Sağlıklı bir akvaryumdan aldığımız su ile
2. Ve en sağlıklısı hazır bakteri kültürü ile.

Ben hemen her zaman hali hazırdaki tankımın suyuyla veya hazır probiyotiklerle sağlıyorum bu işi.
Sizde döngü diatom yönünde ilerlemiş. Şimdi amacımız diatom popülasyonunu azaltıp istenilen nitrifikasyon bakterisi popülasyonunu artırmaya çalışmak olacaktır 🙋🏻♂
Yapraklarda Sararma
[QUOTE=majesty55]

Öncelikle teşekkür ederim hocam ilginize, osmos su kullanabilirim filtre var bundan önce musluk suyunu kullanıyordum demekki o yuzden oluyor ama bu saatten sonra su değişimlerinde osmos su kullanıcam. Su yenilendikçe bu alg ler gider mi? Yoksa dediklerinizi yapmam mı gerekiyor. Ayrıca akvaryumda karides var fakat onlara bir şey yapmıyorlar. Yapraklar zamanlar çürüyor ve kopuyor yerinden. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234031/200320221431261.jpg[/IMG]

Fotoğrafta belli oluyorum bilmiyorum ama bu şekilde olmaya başladı bitkiler. [/QUOTE]


Eğer bundan sonra kullanacaksanız iyi olur. Bakteri kültürü de ekleyin. Diatom bakterileri silikatı hücre duvarı yapımında kullanırlar. Silikat azalınca bir süre sonra hücre duvarı yapımı azalacak üreme duracaktır diatom açısından. Ama bu arada bakteri eklemek iyi olacaktır.
Oluşan diatom bitkinin ışığını engelleyebiliyor. Bu yüzden yapraklar dökülebilir. Ama fotoğraflardan anlayabildiğim bu.


Ek olarak aydınlatma hakkımda bilgi verir misiniz?[EDIT]DtResat,2022-03-20 14:37:53[/EDIT]
Yapraklarda Sararma
[QUOTE=majesty55]

Tek tek bitkileri söküp geriye mi dikeyğm hocam? [/QUOTE]

Kurtulması zor değil. Mekanik olarak mümkün olduğu kadar temizleyin. Mümkünse karides ve otocinclus ekleyin tankınıza. Onlar tüketirler. Ayrıca sonraki adım için sağlıklı bakteri kültürü önemlidir. Genelde akvaristler diatom sonrası cynabacter oluşumundan şikayet ederler. Aslında bir bağlantıları yoktur. Ortamda istenilen bakteri kültürü oluşmadığı için cyanobacter için uygun ortam olur. Bakteri kültürü de ekleyin (seachem stability vs. )

Eğer ki RO su kullanamayacaksanız seachem Phosguard kullanabilirsiniz. Fakat önerim filtre içinde kullanmayın. Silikat ile beraber bitki için gerekli fosfatı da emer.
Suyu dinlendirdiğiniz kabın içerisine filtre torbası ile koyup beklerseniz bir miktar da olsa silikatı emecektir.

Sağlıklı hobiler
Java Mossdaki Koyuluk
[QUOTE=9leaker9][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233848/150320222348221.jpg[/IMG]
Java mosumdaki bu koyuluk nedir bilen varmı. cüce karides akvaryumu yapicamda bu kötü birşey değildir dimi biraz korkuttu da beni[/QUOTE]

Merhabalar ;
Cyanobacter kendisi. Mavi yeşil alg
Önerilere Açığım Teşekkürler
Tropica soil çok zengin besinler içerir. Bu yüzden ilk etapta gübre eklememe konusunda haklı olabilirsiniz. Ama bu kadar sık bitki için özellikle potasyum ve mikro element eksikliği daha erken sürede olabilir. Topraktan karşılananın yetip yetmeyeceğini potasyum testi ile görebilirsiniz. “Tropica 90 gün “ uygulaması ile de takip edebilirsiniz. Çok güzel ve size yardımcı olacak bir uygulama. Uygulama için “Tropica 90 days” , veya türkçe dil için arama motoruna “Tropica 90 gün” diye aratırsanız forumda da bulabilirsiniz. Orada neyi ne zaman yapmanız gerektiği açıkça yazar. Hem içiniz daha rahat olur
Bitkiler Ne Yaparsan Yapıyım Aynı
[QUOTE=Emre00006]Hayır herhangi bir azot gübresi eklemiyorum
Bitki yükü çok lakin balık yükü de çok sorun ondan mı sizce teşekkür ederim cevabınız için [/QUOTE]

Aslında balık dışkısı ile karşılayacaksak fosfat gübresine de gerek yok. Bence nitrat girilmeli fosfat girilmemeli. Büyümenin durması için herhangi bir makro gübrenin eksikliği yeterli oluyor. En doğrusu test etmektir. Ama herşey var nitrat yok. Bence nitrat şu an en önemli eksiklik gibi duruyor.
Bitkiler Ne Yaparsan Yapıyım Aynı
Merhabalar ;
2 sefer okudum ama azot gübresi göremedim. Herhangi bir nitrojen kaynağı giriyor musunuz? Ben mi göremedim yazınızda
Önerilere Açığım Teşekkürler
[QUOTE=CannBerkk048]Herkese iyi hobiler, bir kaç konuda yardım isteyeceğim, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..
Fazla tecrübem olmadan 50*30*30 Hi tech kurulum yaptım, tecrübem hiç yok ama çok araştırdım ve seviyorum uğraşmayı.
Sistemimi sıralayayım,
50*30*30 ultra Clear tank
Creaqua 12 watt led slim flex
Eheim 2211 classic 150 dış filtre
Eheim yüzey emici filtre
Eheim 50 watt ısıtıcı ama takmıyorum su 22 derece
Tropica soil powder 6/7 litre kadar toprak
Frodo stone kayalar
Bitkilerin isimlerini hepsinin bilmiyorum fotoğrafa koydum
2.67 litrelik co2 tüp
İsta tek göstergeli regülatör
Creaqua difüzör, indikatör
Creaqua potasyum Makro mikro exalg nutrients gübre
Şimdi hocalarım üstadlarım 4 gün önce kurulum yaptım, potasyum yeterli ölçüde ekledim 2 günde bir fıs exalg kullan dendi, makro ve mikroya geçme denildi bir ve iki hafta sonra başla denildi dün yüzde elli su değişimi yaptım, yarından sonra tekrar yüzde elli su değişimi yapacsm hazır su kullanıyorum, sonrasında haftada 1 yüzde 20/30 su değişimi yapacam canlı olarak 10 adet cardinal tetra ve iki adet tatlı su mini pufferı var birde yavru kelebek vatozum var.
Sizden yardım istediğim konulara gelecek olursam ayrıyeten gübre almalı mıyım gübre kullanımını nasıl yapmalıyım ışığı kaç saat vermeliyim, ve yosun yiyici olarak hangi canlıları almalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim, amano karidesim gelecek onun hsricinde balık olarak yosun yiyici bitkileri zemini dağıtmayab ne önerirsiniz 2 adette red lizard vatoz düşünüyorum harici yardım yorum bekliyorum şimdiden sağolun varolun.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234468/130320221436101.jpg[/IMG][/QUOTE]


Merhabalar ;
Kurulumunuz hayırlı olsun. Umarım herşey dilediğiniz gibi gider.
Gübre konusunda önerim şu yönde olacak. Neden micro girilmesin dendi bilmiyorum. Bence potasyum ve micro gübre girilmeli. Yoğun bitkili şu an tank. Co2 giriyorken yeterli olarak sağlanabiliyorsa ekstra sıvı karbon ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.