ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Caner Bostancı
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ekim 2020 15:29
Son Ziyaret:
09 Mayıs 2021 11:11
Toplam Mesaj:
5 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Bostancı
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Caner Bostancı

SON 4 MESAJI

İnsana Bulaşan Balık Hastalıkları
[QUOTE=lemur]Elinizde ortaya çıkan oluşumun akvaryumunuzdaki hasta balığınızla hiç bir ilgisi olmayabilir. Herhangi başka bir nedene bağlı ortaya çıkmış olabilir.

"Biraz araştırdım Aeromonas hydrophila hlbakterisi olabileceği sonucuna vardım."

.... Hiç bir mikrobiyolojik ve klinik tanı yöntemine dayanmadan kendi kendinize tanı koyup tedavi vermeniz doğru bir yaklaşım olmaz. İnternet sayfalarında tanı ve tedavi arayışında olmanız da doğru olmaz.

Eğer belirtiler birkaç gün içinde kaybolmuyorsa, yayılıyor ve rahatsızlık veriyorsa yapabileceğiniz en doğru şey aile hekiminize ya da bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmaktır. Durumunuz Enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmanızı gerektirmiyor bence şu an.

Balığınızın rahatsızlığının kesin tanısı ise bir veteriner tarafından yapılacak otopsiyle ortaya konabilir. Hastalık belirtileri diğer balıklarda da görülüyorsa, akvaryumu dezenfekte etmek gibi sakıncalı bir uygulama yerine nedene yönelik tedavi uygulayabilirsiniz. Balıklarda her türlü ilaç tedavisi karantina tankında uygulanmalıdır.[/QUOTE]
Elimdeki durumu araştırmamistim. Hastalanan balığa yönelik tedavi için balığin rahatsızlığını araştırmıştım. Şöyle bir bilgi kümesine ulaştım:
http://www.akvaryumportali.com/threads/hemorajik-septisemi-%C3%96l%C3%BC-%C3%96lmekte-olan-bal%C4%B1kta-derialt%C4%B1-kanamas%C4%B1-var-m%C4%B1.1198/
Elimdeki kabarcıklar çıkınca yazıya dönüp tekrar baktım. Baliktaki tanilara uyan bir hastalığın insan derisine tesir edebileceği yazıyordu. Ben de tüm bu bilgi yığını ve soru işaretlerini ortadan kaldırmanin ilk adımı olarak diğer akvaristlere danıştım. Yoksa

[QUOTE=ternapi]

Akvaryumunuzu dezenfekte etmemenizi öneririm.

Canlılarınızın sağlığı için, akvaryumunuzdaki bakteri döngüsünü bozacak bir hamle yapmamalısınız[:cik:]

Hastalığa yönelik müdahaleleri ayrı bir tankta (karantina tankı) uygulamak en doğrusudur.[/QUOTE]

Haklısınız. Sadece diğer balıklara bulaşmasından korkuyorum. Yorumlar için teşekkürler. Oldukça aydinlaticiydi.
İnsana Bulaşan Balık Hastalıkları
[QUOTE=ternapi]Akvaryum suyuna mümkün olduğunca elinizi sokmayın. Olur da bir şekilde mecbur kalır, elinizi suya sokarsanız da zaman kaybetmeden sabunla ellerinizi itinalı şekilde yıkayın ve iyice kurulayıp, mümkünse kremleyin.

Cildimizde gözle göremediğimiz yırtık ve çatlaklar her zaman mevcut olabilir ve buralardan, bir çok enfeksiyon bulaşabilir.

Elinizdeki oluşumlar daha çok viral bir şeye benziyor ama mantar (el tırnaklarınızı da gözlemleyin, mantar ise tırnaklarınızda da renk ve/veya şekil bozulmaları görebilirsiniz) da olabilir. Muhtemelen kaşıntı da hissedeceksiniz, kaşırken yırtılırlarsa içlerinden yarı saydam bir sıvı drene olacaktır. Böyle bir durumda alkollü bir şeyle (alkol olur, kolonya olur) silmenizi öneririm.

Birkaç güne kadar geçmezlerse ya da yayılırlarsa bir dermatoloğa başvurmanız iyi olur. Gerekirse sizi enfeksiyon hastalıkları uzmanına yönlendirir zaten[:iyi:]

Geçmiş olsun.[/QUOTE]
Yorum için teşekkürler. Çok kaşıntı hissetmedim ama kasidigimda bahsettiğiniz gibi yarı saydam bir sıvı çıktı. Şu an izleyip göreceğim yayılma durumunu.
Akvuryumu dezenfekte etmek için önerdiğiniz süreç, ilaç var mıdır?
İnsana Bulaşan Balık Hastalıkları
Yorumlar için teşekkürler. Haklısınız tam sebebini ve tedavisini bilemeyiz ama başına gelen biri varsa okumak isterim
İnsana Bulaşan Balık Hastalıkları
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226127/060520211624441.jpg[/IMG]

Bilenler bir yorum yapsa..
Herkese selamlar, 6 adet japon balığım ve 80 lt tankım var. Bir hafta önce bir balığımin dersinin altında -bakteri ve virüslerden- kaynaklı beyaz kitle vardı. Vücudunun birkaç yerinde. Ufak bir tanka aldım ama kurtaramadim. Tankın su değişimini hizlandirdim ve ilaç kullandım. Daha sonra iki parmağımda şişmeler meydana geldi. Ufak benekler gibi ama deri altında. Biraz araştırdım Aeromonas hydrophila hlbakterisi olabileceği sonucuna vardım. Elimde yayılmaması ve yok olması için ne yapabilirim?
Fotodan çok belli olmuyor ama 30-35 ufak kabartı var parmağımda

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.