ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ecem
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
58
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Kasım 2020 07:04
Son Ziyaret:
30 dakika önce
Toplam Mesaj:
165 [0.82 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
127 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ecem Doğan
Doğum Tarihi:
09 Mayıs 1997
Yaş:
24
İl:
Manisa
Meslek:
Avukat
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ecem Doğan

SON 10 MESAJI

Bettam Hakkında
Aldığım yer mantar olduğunu düşünüyor, o yüzden sera mycopur kullanacağım bir süre. Yine de önerilerinizi bekliyorum
Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
[QUOTE=Neothauma ]Şu an hatırlamadığım başka bir konuda kurulum detaylarını yazmıştım ama bulamayacağım için bu konuya da yazayım.

Bu kavanozlar benim için tamamen deneme yanılma yaparak eğlenmek ve temel bitki bakımını öğrenmek için kuruldu. Normalde bitki hobicisi değilim.

İzlediğim yol ilk başta Wikipedia’da bulunan Walstad makalesini okumak oldu, pek çoğumuz gibi. Üzerine uygulanışını görmek için birkaç YouTube videosu izledim.

Yeteri kadar bilgi topladığımı düşündükten sonra marketten 5 litrelik torf aldım. Bu torf böyle 3-4 kavanoz kurmaya fazlasıyla yetiyor. Torfu önce mutfak eleğinden geçirip kaba parçaları ayıkladım. Sonra kavanozun dibinde 3 cm kadar kalınlık oluşturacak şekilde ekledim. Ekledikten sonra arıtılmış su ile ıslatıp çamur kıvamına getiriyorum. Bunu yapma amacım dere kumunu eklediğimde karışmasını engellemek ve asıl suyu eklediğimde bulandırmamak.

Kullandığım, satın aldığım dere kumu bu. Başka yerlerde de kullandığım için çuvalla aldım. Daha az miktarda ve muadili kumlar için Manisa’da Can ve Emre Akvaryum’a , İzmir’de Malawiizmir’e bakın, özellikle Malawiizmir’de çeşit fazla.

[URL]https://m.trendyol.com/akkum/dogal-sari-silis-1-3-mm-kum-25-kg-p-43265365[/URL]

Kalınlık 1-3 mm arasında silis, dere kumu, kuvars farketmez göz zevkinize kalmış. Üçünü de kullandım sonuç aynı. Bu kumları normal kum yıkama temizle ile kullanıma hazır hale getirince 2,5-3 cm kadar kalın olacak şekilde önceden koyduğumuz çamur kıvamındaki torfun üzerine karışmayacak şekilde yavaşça ekliyoruz. Bazı insanlar aralarına sineklik de koyuyor ama ben ihtiyaç duymadım.

Tabanı oluşturduktan sonra Walstad için uygun bitkileri ekiyoruz ve bitkiler ekildikten sonra yavaşta arıtılmış veya dinlenmiş suyu dolduruyoruz.

İlk bir hafta kadar canlı eklemesi yapmıyorum. Yeni ekilen bitkiler torfun sağladığı tüm besini hemen tüketemediği için yosun oluşumu veya yeşil su patlak veriyor, normal. Bunun için 1 hafta sonra karides, salyangoz ve su piresi ekliyorum. Bitkiler de adapte olup gelişmeye başlıyor , yosunları eklediğimiz bu canlılar yiyor ve yosun problemi yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bu da kurulumdan itibaren yaklaşık 15-20 günlük bir süreç. Tüm sistem düzene oturduktan sonra geriye sadece buharlaşan suyu tamamlamak, fazla çoğalan uzayan bitkileri budamak gibi rutin bakım işlemleri kalıyor. Eğer yapay ışık yerine güneş ışığı alan bir yere koyarsanız ve doğal aydınlanma sağlarsanız çok daha iyi gelişim gösteriyorlar. Ben yazın balkonda tutuyorum.

Benim tecrübelerim bu şekilde.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim uzunca anlattığınız için
Bettam Hakkında
[QUOTE=lovtek]Bir dönem betta beslemiştim. Balığın fotoğrafına dikkat etmedim ama kendim yaşadığım için söylemek istiyorum. Özellikle akşam oda karanlıkken akvaryumun ışığı açıksa yansımasına kızıp dekora falan kuyruğunu takıyor olabilir. Bence keskin olabilecek yerler varsa oralara müdahale edin. Bazı bettaların kendi kuyruklarını kendileri ısırıp kopardığını da okumuştum ancak bir tecrübem veya ilave bilgim yok o konuda. [/QUOTE]

Aslında gerçekten de 2 gündür ışığı normalden fazla açık tutmuştum. Dikkat edeceğim teşekkür ederim
Çok uysal bir betta, hatta bir adet molly yavrusu ile yaşıyor ve dokunmuyor yavruya. O yüzden kuyruğunu kendisinin ısırdığını düşünmüyorum. Akvaryumda keskin olabilecek bir kısım yok ama akvaryumun kenarlarına gidip kendini sıkıştırmış olabilir.
Bettam Hakkında
[QUOTE=Beta_balik]Kuyruk erimesinde daha önce böyle toplu koptuğunu görmedim. Başka bir sebepten de olabilir, bilmiyorum. Şu anda yalnızca gözlemlemenizi öneririm. İlerliyor mu, kopan yere birşey olmuş mu vs. Eğer hastalıkta bir ilerleme olursa da daha etkili bir ilaç kullanabilirsiniz seachem markasınınkiler gibi. [/QUOTE]

Çok endişelendim, inşallah canı yanmıyordur [:(] kerimin pet dünyasında bakteriyel yollu olup olmadığına göre ilaçlar önerilmiş ama nasıl anlayacağım bakteriyel olup olmadığını?
Bettam Hakkında


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227939/110620211244351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227939/110620211244281.jpg[/IMG]

Çok acil yardımcı olabilir misiniz Acrifish kullanıyordum iyileşmiş gibiydi, sonra ana tanka aldım. 3-4 gün sonra yani bu sabah bu halde buldum. Fotoğraftaki kısım da koptu maalesef. Ne yapabilirim?

Şimdi tekrar karantina tankına aldım yaklaşık 5 litre var içinde, ama uzunluğu 26cm o yüzden rahatça yüzebiliyor. Yem yiyor. Kurutulmuş artemia ve Ocean Nutrition Atison's Betta Food kullanıyorum.[EDIT]Ecem,2021-06-11 13:49:14[/EDIT]
Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
[QUOTE=Neothauma ]

İri taneli dere kumu tavsiye etmem, tabandaki torfun partikülleri aralardan sızabilir. Ben ince taneli dere kumu kullanıyorum. Tabana koyduğum torf veya bahçe toprağının su ile olan temasını minimuma indiriyorum ki su bulanmasın. Zaten torfun amacı bitkilere gerekli besin ortamını sağlamak. Bunlar benim 2020 yazından beri çeşitli dönemlerde kurduğum karidesli walstad kavanozlarım.Büyük olanlarda Migros'tan aldığım paketlenmiş saksı toprağı var. Küçük olanlarda denemek için arka bahçemizdeki topraktan aldım. Sonuçlar aynı :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100620212217061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100620212217271.jpg[/IMG][/QUOTE]

Muhteşem olmuş, nasıl bir yol izlediğinize dair forum konusu açıldıysa linkler misiniz?
Dere kumu ortalama kaç mm olmalı walstad için?
Ayrıca kum elemek için kum eleği yerine un eleği iş görür mü?

[QUOTE=Denizs]10 litrede olur. Bir video bırakayım buraya:
https://youtu.be/YROkEuHmMhA bunun serisi de var izleyebilirsiniz. [/QUOTE]

Ben de bu kanaldan bir video izleyip gelmiştim. Teşekkür ederim [:)]
Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
Herkese tekrardan merhaba,
Acaba 10litre hacmindeki bir tankta walstad kurulumu uygun olur mu? Torf ve iri taneli dere kumu kullanacağım, filtre ve ısıtıcı olmayacak; döngü oturduktan sonra da karides eklemeyi planlıyorum.
Daha önce hiç küçük bir tankı karantina harici kullanmadığım için kestiremiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
10 Lt Walstad Bitkili Akvaryum
[QUOTE=Yiğit çınar]Ölçüler: 32×15×24
Canlı Türleri: karidesler ve 1 adet moli yavrusu
Bitki Türleri: elodea, tilki kuyruğu,novazaledia,eleocharis parvula,çınar,ceratopterrys,
Tankın Yaşı: 8-9 ay
Filtrasyon ve Işıklandırma: filtrasyon yok aydınlatma bimden aldığım led ampül
Tasarım ve Dekorasyon: sadece bitkiler umarım beğenirsiniz eksiklerim varsa söyleyin lütfen[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225802/310520212105271.jpg[/IMG][/QUOTE]
Merhaba elinize sağlık, akvaryumunuzda son durum nedir?
Sheyda'nın Melek Hali:)
Merhaba,
Tankınız çok güzelmiş. Ben de akvaryumumu baştan dekore ediyorum da o yüzden kullandığınız kumları ve bitkileri, ayrıca da kütüğü nereden bulduğunuzu sorabilir miyim[:$]
Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
[QUOTE=Gokayb]Taban karideslerden cok bitkilerle alakalı. Moss dışında bitki düşünmüyorsanız güclü bir tabana gerek yok. Ancak seyir zevki açısından mavi karides ile açık renk kum tavsiye ederim. Yoksa hagen de mavi karides pek görünmüyor. [/QUOTE]

Haklısınız hiç o açıdan düşünmemiştim. Bitkili bir akvaryum kuracağım. Bitkili karides akvaryumuna açık renk kum öneriniz var mı? Ömrü bitmiş aktif toprak Glasgartem environment soil buldum karides tankı için ama o da koyu renkli.

[QUOTE=Mnsr]Neocaridina tanklarında hagen kum kullanılabilir başka bir kuma gerek yok ama mavi kadife bakacaksanız tankı yeşillendirmenizi öneririm yoksa siyah kum da belli olmaz
Moss ağacını hazır aldım sakura akvaryumdan ama kendiniz sarmak isterseniz salınım yapmayan köklerden yapılmış bir ağaç figürü bulup üstüne görünmez ip veya misina ile Christmas moss sarmanızı öneririm
[/QUOTE]

Ben de christmas moss düşünüyordum.O zaman christmas moss olacak hem ağaç figüründe hem de zeminde [:)]

[QUOTE=kdrackgz]

Bakması en kolay tür neocaradinadır. Bu türle başlamanız iyi olur. Verdiğiniz ölçülerde 10 adet karides bakabilirsiniz
Hacminiz çok az o yüzden fazla hardscape işine girmeyiniz.
Şelale filtre yavruları çeker pipo filtre en uygunu "ista mini üretim filtresi" kullanabilirsiniz.
Herhangi bir kumu kullanabilirsiniz, kardes kumu diye pazarlanan kumlar Ph'ı düşük tutmaya yardımcı oluyor Caridina türlerinde kullanılır.
Aquatan klor giredici, su değişiminde musluk suyu kullanıyorsanız, karidesler içinde su değişimlerinde kullanabilirsiniz.
Catappa yaprağını ben kullanmayı tercih etmiyorum suyun ph değerine etki ediyor. Ketapangı da karidesler için kullanmayın.
Sizin dikkat etmeniz gereken suyun sertliği. Su değerlerinizi bilmiyorum ama eğer suyunuz yumuşak ise sertleştirecek yöntemlere bakın çünkü yumuşak suda, kabuk değiştirme problemleri baş gösteriyor. [/QUOTE]

Önerdiğiniz filtreyi not aldım, çok teşekkürler. Sudaki değerlerden bahsetmişsiniz. Bunun için test veya ölçer bulunmuyor elimde. Şimdilik knmaster dijital ph ölçer buldum ama iyi midir bilemedim.

[EDIT]Ecem,2021-06-05 01:20:22[/EDIT]

12 litre hacme 25w ısıtıcı uygun olur mu? Ya da karides akvaryumuna ısıtıcı gerekir mi? Kışın su sıcaklığı 18 dereceye kadar düşüyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.