ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
akvaryumodam
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
25
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Mart 2021 15:46
Son Ziyaret:
19 Haziran 2021 09:30
Toplam Mesaj:
20 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
adnan karani
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

akk

SON 10 MESAJI

Balıklarla Yolculuk
[QUOTE=ebrares]Merhabalar yaklaşık 1 ay sonra 2 haftalık bi tatile gidicez ailecek 2 adet japon balığı bakıyorum. Balıklarımı bırakabileceğim kimse yok bu yüzden yanımda götürmek zorundayım. 1 - 1.5 saatlik bir yol. Akvaryumum büyük olduğu için onu götüremeyebiliriz. Küçük bi akvaryum yada koyabileceğim bi kova alabilirim (kaç lt almalıyım bilmiyorum) bunda bi sorun olur mu yoksa mutlaka kendi akvaryumumu götürmeli miyim? Ve balıkları nasıl götürmeliyim ağzı bağlı poşetlere mi koyayım yoksa kova vs mi? Yazacağınız her bilgiye ihtiyacım var. Lütfen gören herkes cevap versin.[/QUOTE]

3 4 günde bir yem verecek biri de yoksa ya da otomatik yemleme makinesi de istemiyorsanız. Mutlaka taşımam lazım diyorsanız,

Filtre sistemi ne kullanıyorsunuz ? yanınıza alabilir misiniz ? Eğer sump ve ya yanınızda götüremeyeceğiniz bir sistemse. Hemen pipo filtre alıp akvaryumda çalıştırmaya başlayın derim..

japonların boyutu nedir ? taşıma için idare edebilecek hacmi düşünelim.
300 Litre Akvaryum Balık Sayısı
Ansiklopedi kısmında her balığın genel bilgileri mevcut. [URL]https://www.akvaryum.com/Tatlisu/[/URL] Balıklarınızı oradan bulup yazılanları okuyun. Yaşam ortamları, su sıcaklık değerler v.s Seçtiğiniz türler uyumlu değil. Ve o hacim için arkadaşların dediği gibi 12 Melek bile fazla gibi. Tankta yavru balıkların hayatta kalabilmesine de şaşırdım. Kumu hangi akvaryum için soruyorsunuz ?
Yanlış anlamayın ama bana biraz heyecanla üzerine fazla düşünülmeden kurulmuş bir akvaryum gibi geldi. Belki biliyorsunuzdur ama yine de söylemek isterim. Filtre sistemi çok önemli. Özellikle böyle yüklü akvaryumlar için hayati.. [URL]https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp[/URL] bu konuyu mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Betalar için sorularınızın cevapları aşağıda ki videolarda var.

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=fDJUrCKGwnM[/URL]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=8rtMrzFcdI8[/URL]
Lav Kırığı Sorunum
Üzerine 4 cm dere kumu sorunu çözer bence. Lav kırığı biraz azaltılabilir.
Canlı Yem İçin Karides Beslemek Etik Midir ?
Bol bitkili, bol moss, saklanma alanları taşların arasına saklanabileceği yerler v.s olduğu sürece bence sıkıntı yok. Benim akvaryumda da karides ve balıklar beraber yaşıyor. Karides sayım arttığından dolayı yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ama büyük karidesleri de yiyebilecek balıklarla beslemek doğru değil diye düşünüyorum.[EDIT]akvaryumodam,2021-05-17 16:12:01[/EDIT]
Mayalı Co2 Ve Karides Ph Sorunu.
6 aydır mayalı sistemde bloodmary bakıyorum. Çokta özen göstermiyorum sistemi düzenli olarak yenilemiyorum am herhangi sıkıntı yok. Canlı doğuranda olmasına rağmen hala sayıları artıyor.
Lepistes Hakkında İyi Bilgisi Olan? (resimli)
Bir şey olmaz. Bende sumpda büyütüyorum neredeyse. Günde en az 2 kere yemleyin.
Yeni Akvaryumumla İlgili Sorular
Akvaryuma kurar kurmaz çok fazla yük bindirmişsiniz.

https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp KONUYU OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM.

Bitkiler adaptasyon süreci yaşar ama ışığınızda arkadaşların söylediği gibi yeterli değil. ArmaTürk sitesinde ihtiyaca uygun ışıklandırmalar bulabilirsiniz. Ben oradan kullanıyorum gayet memnunum.
Mayalı Sistem Gece Kapanır Mı?
Malzemeler,

1 adet 1,5 litrelik, 1adet 1litrelik ve 1 adet 2 veya 2,5 litrelik kola şişesi.
1adet check valf
Yerinizin ölçüsüne göre co2 hortumu (hava hortumu değil)
1 adet difüzör
1 adet t bağlantı
1 adet lastik

YouTube da mayalı sistem için anlatımlar zaten mevcut oradan izleyerek kafanızda canlandırabilirsiniz ben sürekli gaz vermeme yöntemini paylaşıyorum.

1,5 litrelik ve 2,5 litrelik şişenin kapaklarına 1 delik.
1 litrelik şişenin kapağına 2 delik olacak.
Maya 1,5 litreye kurulacak. 1litrelik şişeye bağlanacak. Ve arada check valf olmalı.
(Check valfin burada ki amacı akvaryuma maya kaçmaması için değil. Maya ömrünü tamamlayınca şişenin kapağını açtığımızda biriken gazın kaçmasını önlemek.)
1litrelik şişeden çıkan hortuma da t bağlantı eklenecek. Bir yol difüzöre gidecek diğer yol 2,5 litrelik şişeye. Geceleri lastiği difüzöre giden hortumu sıkıştırmak için kullanıyorsunuz.
Gaz 2,5 litrelik şişeye gidiyor. Buradan sonrası biraz deneme yanılma yöntemi. 2litrelik şişede olabilir. Lastiği bağladıktan sonra bu şişenin içinde ki gazı kapağını hafifçe gevşetip serbest bırakıyoruz ki gece patlamasın :) gaz ne kadar süre dolduruyor burayı gözlemleyerek lastiği çözeceğiniz zamanı ya da ne kadar gaz boşaltacağınızı deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.
Difüzör kullanılacağından dolayı gazın basınçlı gelmesi gerekiyor.
Umarım anlatabilmişimdir :)
Walstad Metodunda Kimyasallardan Kurtulma
Walstad olsun olmasın zaten yeni kuralan bir tanka canlı eklemek için 2 ay beklenilmesi gerekiyor. Walstad yöntemini okumuştum ancak bilgilerim taze değil. 6 ay önce kurduğum tankın zemininde organik bitki toprağı kullandım. Kurulumu yapmadan önce toprağı eledim. Sonra defalarca yıkayıp kovada salınım yapması için beklettim. Hergün su değişimi yaptıktan 1 hafta 10 gün sonra kuruluma geçtim. İlk canlım ektiğim bitkiden gelen adi salyangoz oldu. 2. Aydan sonra karidesleri ekledim. 3. Ayda nerite ekledim ve devam eden haftalarda diğer canlıları ilave ettim. Sağlam bir filtre sistemim var. İlk iki hafta karbonda kullandım.
2 aydan önce canlı eklenmesini doğru bulmuyorum. Kaldı ki walstad yönteminde bu daha uzun bir süre ama kesinlikle 2 aydan aşağı bir süre olamaz.
Karides Ve Karma Akvaryum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230577/300420210811281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230577/300420210811401.jpg[/IMG]

Yavru karideslere yaşam alanı sağlamak için akvaryum kenarlarına büyük lav taşlarıyla ufak tepeler yaptım. Bunları yaptıktan sonra karides sayım hızla çoğaldı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 257 Online Kullanıcı, 140 Üye

Online Kullanıcılar

Akgün Cem, HaydarGul, Divane, DeviLLe, TokgozMertali, Noyes, reprise, Serhat.Kaymak, aires, krib, Kınayu, AmazonDream, xxzey, ermanaydin, SafaSaglam, drk, Fatih ÇE, ceybersel, gokhankum, CNDRAqua, Baranmeng, Onexxi, istanbul34, TSSB, a2rda, poseido120, darkandcold, Gokayb, Ejder Günaydın, Mikail Erdoğan, hakan1525, LutinoPandaGuppy, OsmanSezen, hanil, bugrahans, ibrahim0zan, HarunYldrm, bayram11, ata ayhan pehliv, Celal Şahin, Burçer, ZUGA, mutlubaba, voltran, muratozay26, İsmailKutlu, rasit2009, MiSoSiKiaN, couclecr, Erdenizz, Gönenç, ApistoAqua, Bailamos36, M_R_T, AdnanKaya, mkocak, night_clubs, SuPiresiAtakan, kdrackgz, Ufuklejyo, muratcelebioglu, semihdemir2503, arif98, SCORPION_79, beratonur, SessizSakin, RGB85, aquabeta, AliKhan, CITLAK, RyMeeSs, kaanbalcı61, ternapi, HardScape, Emre007, Cezalıyım Yar, Sofuoglu, denizulucutsoy, sefa06, cansani, macagil, Tarik Celik, RyukinLoveTr, nejalt, Altispinoza, CengizBilge, Ynsmr, lovtek, emreemin, engin045, jazzer, cassay, SAMET BAYRAKTAR, Redmi, TNAK, alifirat, drersayan, Brk78, sherloock, CERANOXE, KartonBardakCay, Ea1905, muratdeg, m.s.t.f, onuribrahim, club1520, Bysam, Nihat Taşçı, Ulker, atatolga, mgulova, sinanb85, Cloud, Aqua Discovery, CevdetSERBEST, şansal, Cancan59, stranger592, Woodwork Can TEK, Uluakay, ONRAYDN, serkul2007, OceanWolf, aybas, bytrmrt, MEO, FuaTKaya, Acil Stop, oguzhan06077, smyzkrkc, OmerS., rstrst, Denizs, Phos, Hasantahsin, nzm06, ilhannnn01, İnve Artemia, Aşk-ı semek, erl35, xack,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.