ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cactus
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Nisan 2021 15:24
Son Ziyaret:
1 saat 32 dakika önce
Toplam Mesaj:
22 [0.85 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burak

SON 10 MESAJI

Platiler Uysal Balık Mı Dedi Biri
Forumdaki tecrübeli arkadaşlar kadar bilgi sahibi değilim lakin şunu yaşadım tecrübe ettim. Balıkların cinslerine göre değil yaşadıklarına göre karekterleri olabiliyor. Ben 2. el bir akvaryum almıştım, içinde yok yoktu ve buradaki bilgileri okuyarak japonlar,pangasius,melek ve danino yu sahiplendirdim. Japonlar ve Melek Bettayla o kadar çok baskılandılar ki şuan Bettam birlikte yaşadığı hayvanlara (çöpçü,vatos ve neonlar) korku ile yaklaşıyor. Aynada kanatlarını bile zor açar durumda.Balıkları burada okuduklarımıza göre tabiki değerlendirelim ama onları belki ilk 1-2 hafta sıksık gözlemlemek gerek diye düşünüyorum.
Betta İhtiyaçları
[QUOTE=byet1m]Bir su düzenleyici almanızı tavsiye ederim. Çoğu popüler düzenleyici işinizi görür, ben Prodac Aquasana kullanıyorum gayet memnunum. Özellikle RO su kullanmıyorsanız çok faydası oluyor.

Hint bademi veyahut catappa yaprağı tavsiye ederim. Her ne kadar suyu karartsa da sertliği azaltmaya bayağı faydası oluyor. Malum ülkemin şebeke suyu gayet sert. Ayrıyeten balığın stres durumunu gözle gayet görülür şekilde etkiliyor.

Su üstü bitkisi tavsiye etmem, şiddetle öneririm. Tanıdığım betta besleyen abilerin arkadaşların balıkları arasında su üstü bitkisi sevmeyen yok. Özellikle pistia gibi yoğun kök yapısına ve geniş etli yapraklara sahip bitkiler. Işıklandırmanız ne kadar hafif olursa olsun bettalar direkt ışık sevmiyor. Etli yapraklı yüzücüler de ışığı kırıyor, balık için sundurma görevi yapıyor bir nevi. Kökler de suyun akıntısını kırıyor. Özellikle gün içinde balık sıkılınca veya genel manada üreme dönemine girince yaprakların ve köklerin arasından çıkmıyor balıklar. Hem izlemesi çok eğlenceli hem de balığın sağlığı açısından mükemmel bir durum.

Bi de balığa ufak bir saklanma noktası temin etmenizi tavsiye ederim, hindistan cevizi kabuğu veya ağaç kökü dibi gibi. Bettalar zeki ve meraklı balıklar olduklarından dolayı keşfedecek veya oyalanacak ne kadar imkan sunarsanız o kadar iyi.

Balığınız da erkek ve çok güzel. [3)] Hayran kaldım.

Edit: Attison ben de şiddetle öneriyorum. Ona ek de Rotifish'in FD ve SD canlı yemleri var, edinip de haftada bir veya iki kez verirseniz çok iyi çok da güzel iyi olacaktır. [:D][/QUOTE]

Bende canlı yem araştırdım kafam çok karıştı. Güzel ortamda yetişmeyen kurtlar vs parazit ve diğer hastalıklara yol açabiliyormuş. Uğraşmamak adına iyi markaların kurutulmuş yemlerini önerenler var. Sizin yazdığınız Rotifish markasına baktım birkaç model gördüm. Sizin kullandıklarınızın linkini kopyalayabilir misiniz?
Betta İhtiyaçları
Yemlerde iştahsızlık yada ekstra yem önerisi isterseniz ben Ocean Nutrition Attison’s Betta Food yem kullanıyorum. Bunun birde Pro olanı var ama farkını araştırdım bulamadığım için fiyat uygunluğu açısından bunu aldım. Tavsiye ederim.
Betta Balığım Hakkında Bilgi
Sanırım artık daha iyi durumda. Dipteki su mercimeklerinden vazgeçip sade bir tasarıma geçtim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230965/130520211226481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230965/130520211226551.jpg[/IMG]
Betta Balığım Hakkında Bilgi
[QUOTE=Bettalover ]İyi günler, bence bettanız da kuyruk erimesi olmasından daha cok melek balığınızın ısırmasından dolayı kuyruğunun böyle olması daha mantıklı geliyor çünkü benim bildiğim kadarıyla kuyruk erimesi kuyruğun 3 bolumunde de erime başlıyor ama sizin bettanizda sadece alt kısımda kısalma var. Bunu da kaliteli ve canlı yemlerle duzeltebilirsiniz. [/QUOTE]

Teşekkürler bilgi için. Canlı yem için marka ve hangi tip olacağı, nasıl verileceği gibi konuları içeren kısa bilgi verebilir misiniz? Forumda biraz baktım kafam karıştı açıkçası, bir çok tipi var, jeli var dondurulmuşu var vs... hangi marka,nasıl verileceği,hangi sıklıkla verileceği gibi önemli bilgileri verebilirseniz çok sevinirim. En azından sizin kendi uyguladığınız canlı yem tecrübesini paylaşabilirseniz çok aydınlatıcı olur benim için.
Betta Balığım Hakkında Bilgi
[QUOTE=Beta_balik]Sürü balıklarının hepsi aynıdır. Bir balık için 8 deniyorsa diğerleri için de aynı oluyor. Okuduğunuz yerin doğru bilgi verdiğini düşünmüyorum. Bu balıkların ihtiyaç duyduğu şey kendi türünden birkaç tane olması olduğu için ister istemez sayıyı arttırmak gerekiyor.
Galiba balıkları ayıracaksınız, yani tam olarak anlayamadım. Onun yerine şu anki akvaryumdu ayarlamak mantıklı olmaz mı?[/QUOTE]

Yok balıkları ayırmayacağım. Hazır olduğunda diğer kurulum yaptığıma geçeceğim. Birkaç ay yedek olarak tutacağım şuan mevcutta yedek kullandığımı. Bir sıkıntı olmazsa onu satacağım (vatozların yavrulayacağını düşünüyorum, olur mu bilmem ama belki yavrular bir seviyeye gelene kadar ayrım yapabilirm, bu konuda daha araştırma yapmadım,başıma gelirse öğreneceğim).
Betta Balığım Hakkında Bilgi
[QUOTE=Beta_balik]Biyolojik yük anlamında 7 balık için 60 litre yeterli. Balıklarınız şu anda beta ile anlaşan türler zaten, melek dediğiniz gibi agresif bir türdür. Onun yüzünden olmuş olabilir. Şu anda kimyasal kullanmanızı önermem ben de. Su değişimini aksatmayın. Yemleri iyi değilse kaliteli yem ve canlı yem temin edin. Ek olarak akvaryumda bulunan canlılara bir zararı olmaz, özellikle beta için şu anda faydalı olur. Catappa yaprağı temin edip kullanmanızı öneririm.

Balıkları geçireceğiniz akvaryum kaç litrelik olacak? Neon tetra ve çöpçü türleri sürü halinde beslenmesi gereken balıklar sonuç olarak. Bu türlerin hepsi ile devam edecekseniz az 20-21 balık olacak demek. [/QUOTE]

Geçeceğimiz akvaryumda yine 60 litrelik. Dediğiniz gibi birkaç kaliteli yeme başlayacağım, birde dediğiniz yapraktan bulacağım. Sürü kısmında neon için 8 çöpçü için 3 olabilir diye okumuştum ama ilerisi için bakacağım birden popülasyonu arttırmak istemiyorum. Yani akvaryumda lav kırığı taban,su mercimeği denilen köklerden ektim, doğal kayalar,taşlar,mangrow kökü ve hindistan cevizi kabuğu (erkek vatoslar seviyor kapalı ortamı) olacak. Umuyorum en güzel ortamı sağlamış olurum.
Betta Balığım Hakkında Bilgi
[QUOTE=Beta_balik]Cins değil de kuyruk gibi crown tail (taç kuyruk) olarak geçenlerden evet ama yine de erime var sanki. Bu kafar kısa olması normal gelmedi bana.
Şu anda durduğu akvaryum kaç litrelik? Isıtıcı var mı, filtre var mı?
Keşke yeni akvaryuma geçirecekseniz çimendirme yapmasaydınız. Vakit alan birşey, bir an önce balıkları kurulu düzene geçirmek daha doğru olurdu. [/QUOTE]

Teşekkürler yorumlarınız için. Şuanki akvaryumlarıda 60 lt, ufak değil. Isıtıcıda var,dış filtrede var (Eheim classic 150). Balık geldiğinden daha iyi durumda ama yem değiştirmeyi düşünüyorum. Hastalık var mı bilemediğim için kimyasal uygulamak istemedim, siz bilenlere bir danışayım dedim. Balık hareketli genelde ve iyi yüzüyor.

Kuyruk kısmında sonradan aklıma geldi. Akvaryumda melek balığı vardı. Son günler onun korkusunda kıyıya köşe kaçıyordu. Son gün fena şekilde atak yapıyorken zor kurtardım balığı,hemen melek balığını ayırıp sahiplendirdim. O kuyruğunu ıssırmış olabilir.[EDIT]Cactus,2021-05-05 13:58:12[/EDIT]
Betta Balığım Hakkında Bilgi
Arkadaşlar bende bu hobide yeniyim. Okuyarak izleyerek sorarak öğreniyoruz. Uzun süredir Betta balıklarını araştırdım. Farklı kuyruk tiplerinde olanları gördüm. İlk açtığım konuyu okuyanlar bilir içinde kalabalık balıklar olan bir akvaryum almıştım.
Eski sahipleri belki iyi niyetli ama bilinçsizce bunu yapmış. Birçoğunu sahiplendirdim, elimde 1 betta, 2 cüce vatos,1 çöpçü, 3 neon tetra (yedek akvaryum aldım içinde verdiler yine), 1 adet rasbora vardı dün öldü malesef.

Akvaryumuma çimlendirme işlemine başladım,birkaç hafta sonra oraya alacağım bu canları lakin kafama takılan bir soruyu sormak istedim.

Betta balığımı sürekli gözlemliyorum, bir problemi varmış gibi değil ama yinede şüpheleniyorum ona en iyi ortamı sunmak istiyorum. Crowntail denilen bir betta cinsi var. Benim balığım bu cins mi yoksa kuyruklarında bir hastalık yada problem var mı? Açıkçası cinsini önemsemiyorum ama eğer hastalık varsa çözüm önerilerinizi rica ederim.

NOT: Her yer kapalı olduğu için neonlara 4-5 adet arkadaş alamadım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230965/050520210809551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230965/050520210809561.jpg[/IMG][EDIT]Cactus,2021-05-05 09:47:38[/EDIT]
Pengasusum Hep Suyun Dibinde Yatiyor
Yakın zamana kadar benim aldığım akvaryum içindede vardı. Taşıma sırasında poşete oradan geri akvaryuma girme süreçlerinde çokça heyecanlı ve agresif davranmıştı. Araştırdıktan sonra gördüm ki bu balıklar akvaryum için uygun değil. Meraklısı ve çok büyük olan bir akvaryum sahibine verdim.Strese girdiklerinde baygın olduğunu (ölü sanıp atmayın diye uyarılar okumuştum) ve yem yemediklerini okumuştum. Bendeki pengasusta 3-4 gün yem yememişti ama sonradan yemeye başlamıştı. Sizinki hareketsiz dipte duruyorsa farklı bir rahatsızlığı olmuş olabilir. Umarım düzelir ve tavsiyem bu balığı büyük akvaryumu olan birilerine verin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 249 Online Kullanıcı, 136 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.