ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
easyinthehood
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Temmuz 2021 12:18
Son Ziyaret:
03 Eylül 2021 17:56
Toplam Mesaj:
20 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Kolay
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

If young Easy don't trust you, i'm gon' shoot you. 🤙🏾🥵

SON 10 MESAJI

Uvb Lamba Hakkında Sorular
Çok büyük boş yapmışsın kardeşim. Birincisi üslubuna dikkat et. İkincisi istediğim konuyu açarım. Üçüncüsü aklıma takılan sorulara net bir cevap bulmak için bu konuyu açtım. 12 saat demem ve verdiğim örneğin 13 saat olmasına mı takıldın birader? O sadece bir misal, senin kafanın içinde neler dönüyor anlamadım ama kafan iyi galiba. Ha 12 saat, ha 13 ne farkeder yani?

Yardımcı olacaksan ol, olmayacaksan konuyu geç. Zaten internette saatlerce araştırma yaptım ve UVB lambanın kaç saat açık kalması gerektiğine dair bir tane kaynak buldum. Bir kaynağa bakarak hareket etmek istemediğim için buradan yardım almak istedim. Seni geren şey ne anlamış değilim. Soru sormak ayıpta biz mi bilmiyoruz, bu forum o zaman niye var?

Ayrıca senin gibi boş muhabbet yapıp üslubuna dikkat etmeyenler olduğu sürece ne muhabbet olur ne sohbet. Diğer konumda da gelmiştin ve konuyu daha anlamadan esip gürlemiştin.
Isıtıcı lamba gerekli mi diye sormamın sebebi ise bazı UVB lambalar hem ısıtıcı ve hem UVB olarak kullanılabiliyor. Bende alacağım ampulün bu özellikte olduğunu düşünerek bu soruyu sordum. Hem ısıtıcı hem de UVB olarak iki özelliği içinde barındıran ampul olabileceği için ek olarak ısıtıcı lamba almama gerek kalmaz değil mi diye bir soru yönelttim ancak arkadaş anlamak istediği tarafıyla anlıyor.

Tamam birader, anladık en büyük hayvan sever sensin, biz hayvana işkence etmeyi amaçlıyoruz zaten.

İnsanların konularında şöyle cımbız ile laf çekmeyi bırakmalısın. Anlamak istediğin tarafıyla değil de objektif olarak bak konulara. Ben orada ısıtıcı lamba almayacağım diye bir şey söylemiyorum. Ampul eğer hem ısıtıcı hem UVB özellikli ise almama gerek var mı diye soruyorum. Cidden ilginçsin be birader.[EDIT]easyinthehood,2021-07-29 21:46:21[/EDIT]
Uvb Lamba Hakkında Sorular
Arkadaşlar kaplumbağam için UVB lamba alacağım ancak aklımda bazı sorular var.

[B]1.[/B] UVB lamba ne kadar sürede bozulur? Günde 12 saat çalıştırdığımızı varsayarsak kaç ay dayanır?

[B]2.[/B] UVB lambayı hangi saatler arasında açmalıyım? Sabah 8:00'dan akşam 21:00'a yani hava kararana kadar açık tutmak iyi midir?

[B]3.[/B] Alacağım lambada hem UVA hem UVB lamba yazıyor. Ek olarak ısıtıcı lamba almama gerek var mı? Yoksa bu lamba o iki işi birden mi yapıyor?​

[B]Lambanın Linki :[/B] https://www.trendyol.com/akderepet/uva-uvb-3-0-20-watt-teraryum-tropikal-lamba-p-58223167?boutiqueId=575657&merchantId=253775
Elma Salyangozu Hakkında Sorular
Merhabalar. Ben kaplumbağam ile yaşaması için 2 adet elma salyangozu aldım, henüz yavru olduğu için onlara zarar vermiyor. Hatta sanırım onları taş bile sanıyor olabilir çünkü kendini içlerine kapatıyorlar. Neredeyse kaplumbağamdan büyük sayılırlar. Bu yüzden sorun olacağını sanmıyorum. Sizlere elma salyangozları ve akvaryumum hakkında bazı sorularım olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim.

[B]1.[/B] Saate 200lt çeviren ufak bir iç filtreye sahibim. Sizce bu filtre iki elma salyangozu ve bir kaplumbağayı idare eder mi?

[B]2.[/B] Salyangozları dün akvaryuma eklediğimde gayet hareketliydiler. Ancak bugün ikisi de çok durgun. Biri taşın üstünde duruyor, diğeri ise kütük süsünün altına girdi ve koca gün oradan çıkmadı. Acaba bir sorun var mı diye endişelendim. Bir sorun mu var yoksa alışma aşamasındalar mı?

[B]3.[/B] Akvaryumun suyu nedense çok fazla berrak değil. Hafif yeşil bir tonda. Ancak çok kötü gözükmüyor, hala daha akvaryumun arkasını görebiliyorum. Sadece su çok az bulanık ve yeşil gözüküyor. Sanırım akvaryum daha oturmadığı için olabilir. Sizce 3-4 gün daha bekleyip bir değişim olmaz ise suyunu yenilemeli miyim?

[B]4.[/B] Bu 3-4 günlük süreçte yeşil tonlu su dolayısıyla kaplumbağama ve salyangozlara zarar gelmez değil mi? Çünkü su o kadar kötü bir durumda değil. Sadece çok az yeşil bir tonda ve çok az bulanık.

[B]5.[/B] Suyun PH değerinin falan önemli olduğunu duydum. Bu akvaryumda bir ölçüm yapmam gerekir mi? Yoksa sadece dinlenmiş musluk suyu ile su değişimi ve filtre akvaryumdaki PH ve azot dengesini sağlar mı? Ayrıca bakteri kültürü ve azot dengesi için özel olarak yapmam gereken bir şey var mı yoksa sadece dinlenmiş suyu ekleyip kendi haline mi bırakmalıyım? (Eğer suyun yeşil rengi düzelmez ise komple boşaltıp yeni taze su ekleyeceğim. Bunu yaptığımda kendi haline bırakırsam azot dengesi, bakteri kültürü falan oluşur mu? Bunu kastettim.)

[B]NOT : [/B]5. maddeye su sertliğini de ekleyebiliriz. Su sertliği için ekstra bir çaba sarfetmeli miyim? Yoksa akvaryum suyunu kendi haline bırakırsam su sertliği, ph değeri, azot döngüsü ve bakteri kültürü gibi şeyler zamanla oturur mu?

Ayrıca internette su değerleri bozulduğunda salyangozların suyun üstüne çıktıkları söyleniyor. Sanırım benim suyun değerleri iyi ki hala içinde duruyorlar. Zaten fazla sorun varmış gibi gözükmüyor. Sadece su hafif bulanık ve yeşil ve bu sorunu da geçmez ise pazartesi günü komple su değişimi yaparak çözeceğim. Endişelenmemdeki sebep salyangozların hareketsiz durması. Su değerleri bozuk değil ise sanırım ya ortam değişikliğinden ya da farklı bir şeyden dolayı durgun olabilirler. Ancak dün ilk koyduğumda hareketliydiler baya.[EDIT]easyinthehood,2021-07-28 19:02:00[/EDIT]
Akvaryum İçin Lamba Aparatı
Akvaryumun kuru alanına UVB lamba yerleştireceğim ancak nasıl bir aparat kullansam bilemedim. Mandallı lamba almayı düşündüm ama mandalı takacak pek bir girinti yok benim akvaryumda. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231925/240720212327311.jpg[/IMG]

Göründüğü üzere akvaryumun üstü ahşap, bu yüzden mandal gibi şeyler ile tutunması zor. Sehpaya mandallayabilirim ancak akvaryuma kadar uzanacak lamba bulamadım.
Su Kaplumbağası İle Yaşayabilecek Balıklar
Arkadaşlar sizce çöpçü balığı ve cüce vatoz kaplumbağa ile birlikte yaşar mı? Hızlı ve çevik bir balık satın alıp akvaryumuna koymak istiyorum. Hızlı olduğu için belki yakalayamaz. Vatoz tercihimdir yem artıklarını ve yosunları temizlemesi için. Sizce çöpçü veya vatoz harici hangi türü koyabilirim?

Hızlı bir tür arıyorum. Ayrıca kaplumbağa ile aynı koşulda bakılabilecek. Tatlı su balığı olacak ve 28 derecede rahatlıkla yaşayacak. Japon balığı gibi. Hızlı olması tercihimdir ki kaplumbağa yakalayamasın. Bir tane alıp denemek istiyorum. Olmadı canlı yemi olmuş olur. Yapacak bir şey yok. Zaten her ay 1 defa canlı yem vermeyi planlıyordum.
Uvb Lamba Nerede Satılır?
Arkadaşlar internetten epey araştırma yaptım ancak UVB lamba bulamadım. Bulduklarımda 150-200 TL arası. 6 ay sonra ömrü bitecek bir lamba için bu kadar ödeme yapmak istemiyorum. Sizce uygun fiyata UVB lamba hangi sitede bulabilirim? Veya hangi mağazalarda satılır?
Kaplumbağa Rampadan Kayıyor
Arkadaşlar kaplumbağam için bir kuru alan ve rampa yaptım ancak rampa dik olmamasına rağmen kaplumbağam kayıyor. Sizce bunu nasıl önlerim? Silikon ile ufak çakıllar yapıştırsam sorun çözülür mü?
Akvaryum Silikon Yenileme Ve Ada
Arkadaşlar akvaryum aldım ikinci el ama silikonlarının rengi değişmiş. Sizce akvaryum silikonu alsam ve camcıya silikonları yeniletsem kaça patlar?

Ayrıca kaplumbağa akvaryumu olduğu için ada ekleteceğim. 25cm bir camı benim vereceğim silikon ile yapıştırmaları kaça patlar? Pahalı mıdır?
Akvaryumdaki Garip Koku
[QUOTE=AliKhan]Kokması normal. Taşları atmanıza gerek yok. Uygun, derin bir tencerede bir süre kaynatırsanız koku büyük ölçüde gider. Aynı zamanda akvaryuma taşınabilecek mikroorganizma ya da parazitleri de bertaraf edersiniz. Kaynattıktan sonra koku tamamen gitmemiş olsa da dert değil. Sıfır taş ekleseniz de bir kaç hafta sonra aynı kokar sudan çıkarırsanız...[/QUOTE]Teşekkürler. Akvaryumu dezenfekte etmek ve kokudan arındırmak için ne önerirsiniz? Kaynar suda bekletsem mi onu da? Cam patlamasın?

[QUOTE=AliKhan]Kokması normal. Taşları atmanıza gerek yok. Uygun, derin bir tencerede bir süre kaynatırsanız koku büyük ölçüde gider. Aynı zamanda akvaryuma taşınabilecek mikroorganizma ya da parazitleri de bertaraf edersiniz. Kaynattıktan sonra koku tamamen gitmemiş olsa da dert değil. Sıfır taş ekleseniz de bir kaç hafta sonra aynı kokar sudan çıkarırsanız...[/QUOTE]Ayrıca kenar silikonlarının rengi değişmiş. Kahverengi-yeşil karışımı olmuş. Sizce akvaryum silikonu alıp içindeki silikonları yenilemek mantıklı mı?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231925/130720212302011.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 32 Online Kullanıcı, 18 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.