ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
nightsoldier
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
35
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Eylül 2021 06:16
Son Ziyaret:
01 Temmuz 2022 12:26
Toplam Mesaj:
48 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
C S
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

C S

SON 10 MESAJI

iç filtre ve hava motoru farkı
[QUOTE=nocomment][/QUOTE]

Merhabalar; ben yaklaşık 50 litre akvaryumumda tetra in plus 300 iç filtre, tetra aps 50 hava motoru ile çalışan esnek hava taşı, tetra 100 watt ısıtıcı kullanıyorum. Aslında ısıtıcı çok daha düşük kapasitede olanını alsaydım daha iyi olurdu ancak uyguna denk gelince bunu tercih ettim.
Ayrıca askı dış filtre ile de akvaryuma destek veriyorum.
Tüm bunların yanında otomatik yemleme makinesi de kullanıyorum. Yem olarak da jbl tercih ediyorum genel olarak. Bunun yanında sera ve tetranın da pul ve granül yemleri de envanterimde bulunmakta.
Söylemek istediğim şey şu;
Akvaryum küçük veya büyük olsun iç ve dış filtre ile birlikte hava taşı ve ısıtıcının da mutlaka alınması zorunludur. Bunların da 24 saat çalışacağı göz önüne alındığında kaliteli bir marka tercih etmek elzemdir. Her gün ekipmanlar zamlandığı için de üst kalite tercih edilmesi sayesinde ekipmanlar, uzun vadede kendini amorti etmektedir.
Son olarak sadece güvenilir ekipmana sahip olmak yetmez, yemlerin de kaliteli olması su değerlerinin korunması açısından çok iyidir. Bir kez ahm kullandım, su anında sapsarı oldu. Yemleme miktarı hep aynı zira yemleme makinası kullanılıyor. Ben de jble geçtim tekrardan, ahmyi de petshopa hediye ettim. Jbl sonrası suyum cam gibi kalmaya devam etti. Tabi haftada bir %40 su değişimini de ihmal etmiyorum bu arada .
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bence her ekipmanın ayrı bir görevi var ve bunların hepsi bir arada çalışırsa akvaryum sağlıklı olur.
[EDIT]nightsoldier,2022-06-15 14:12:17[/EDIT]
Ucuz Dış Filitre Mi Yoksa Pahalı İç Filitre Mi?


10 günde bir dip çekimi zaten yeter sen dış filtrenin tüm dipteki pislikleri çektiğini sanıyorsan yanılıyorsun yukardaki su temiz olur diyede bir olay yok ayrıca yukardan çekmiyor benim tankım 65 cm yüksekliği var ona rağmen alt kısımlara yakın biryere koydum kafa motorunu ordan alıp gayet güzel hem mekanik hemde biyolojik bir döngü sağlıyor dış filtre siz elbette tercih edebilirsiniz ama bilmeden yorum yapmayalım

Melek balığı için eğer tank 250 yi aşmıyorsa en iyisi tepe filtredir dış filtre diyen kendini kandırır sump u hariç tutuyorum ayrıca dış filtre olanda dip çekimi mecbur yapacak [/QUOTE]

Lütfen adabı muhaşeret kuralına uygun mesaj yazalım. Bana sen diye hitap etmemeniz gerekir zira beni tanımıyorsunuz.
Ben tecrübelerimi aktarmaya çalıştım, dinleyip dinlememek sizin elinizde. Sizinle tartışmayacak ve Konuya daha fazla mesaj yazmayacağım. İyi forumlar. [EDIT]nightsoldier,2022-03-27 23:11:48[/EDIT]
Dış Filtre Tavsiyesi / 100 Lt.
100 litreye askı dış filtre de olabilir. Xl pro 500 kullanıyorum, sepet sistemi olduğu için dış filtre malzemesi koyabiliyorum. Ayrıca debisi de ayarlanabiliyor. Elektrik kesintisinde kendi kendine çalışabiliyor tekrardan ki bu çok önemli bence.
Bunun dışında bayağı sessiz bir filtre. Öyle ki çalıştığını anlamak için bile akvaryumda dış filtrenin basış ucuna bakmak gerekiyor
Ucuz Dış Filitre Mi Yoksa Pahalı İç Filitre Mi?
[QUOTE=orkut_k]Yukarıda ki arkadaşın dediği gibi ikisi çok farklı şeyler.İç filtre mekanik temizlik yapar.Yani artıkları temizler.Dış filtre ise biyolojik temizlik yapmakla beraber bakteri döngüsünü oluşturur ve dengede tutar.Döngü ne kadar iyiyse akvaryum o kadar sağlıklı ve berrak olur.2 ürün arasında tercih yapmak zorunda olsaydım kesinlikle dış filtreyi tercih ederdim.Ucuz olan dış filtrenin içine zeolit,nitrat emici,seramik boncuk v.s koyarak verimini arttırabilirsiniz.Ben 200 litrelik tankım da dış filtre olarak 15 yıldır Lifetech 835 kullanıyorum.İç filtre olarak da arada sırada çalıştırdığım iç filtre resun sp 2500 kullanıyorum.200 litrelik tankım da Discus,Melek,Canlı doğuran,Tropheus türleri dahil beslemediğim balık kalmadı.[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum. Bence akvaryumda hem iç, hem de dış filtre olmalı. Çünkü amaçları farklı dediğiniz gibi. Tabi türe göre değişmekle beraber iç filtre tetra filterjet gibi hafif bir güçte olabileceği gibi standart bir iç filtre de olabilir. Zira balık dışkıları, yem artıkları vs gibi gözle görülebilir pislikler iç filtre tarafından daha kolay temizleniyor. Üstelik suyu da çevirdiği için dış filtreye de hatrı sayılır destek oluyorlar.
Ben de kendi akvaryumumda hem iç, hem dış filtre kullanıyorum. İç filtrem tanka fazla olduğu için günün belli saatlerinde çalışıyor, böylece balıklar yorulmuyor ve suyum cam gibi. Tabi bu sonucun alınmasında dış filtrede kullandığım malzemelerin orta üst kalitede olması da önemli.
Kullandığım filtre askı dış filtre. Xl pro 500 diye geçiyor. En altta eurostar seramik halka, üzerinde sera crystal clear sünger, üzerinde sera sporax mini , onun üzerinde eurostar bioball ve en üstte de sünger var. İç filtremde de sera crystal clear sünger kullanıyorum.

Sonuç olarak ucuz dış ve iç filtre ama dış filtrede kaliteli malzeme. [:iyi:][EDIT]nightsoldier,2022-03-27 16:59:26[/EDIT]
Sunsun Hw 603b
Ben de bu filtreyi çok düşünmüş ancak akvaryumun yanında yer olmadığı için askı filtre almıştım. Xl pro mini 500 diye bir model. 6 aydır kullanıyorum, ne en ufak bir ses yaptı, ne de sızdırma. Elektrik kesintilerinden sonra otomatik devreye girebilmesi de cabası. Kaset sistemi olduğu için dış filtre malzemesi koyabiliyorsunuz. Sera sporax,sera crystal clear, yine kutudan çıkan sünger, eurostar bioball, eurostar su berraklaştırıcı şeklinde bir karma dizilim ile gayet iyi sonuç alıyorum. Yalnız 6 ayda bir filtreyi komple söküp, tüm aparatları temizlemek gerekiyor zira pislikten dolayı özellikle emiş borusu tıkanabiliyor. 3 ayda bir de filtre malzemelerini kısmen değiştiriyorum, kısmen yıkayıp tekrar kullanıyorum. Akvaryumum 60 litre civarında olduğu için bu şekilde rahatça üstesinden geliyor. Zaten dış filtreye ek olarak eheim pickup 2010 kullanıyorum. Onda da sünger yerine sera crystal clear sünger kullanıyorum.
Bana kalırsa dış ünitenin markasından ziyade (hemen hepsi aynı mantıkla çalıştığı için orta seviye bir marka yeterli oluyor) filtre malzemelerinin kalitesi daha önemli. Bunda kesinlikle ucıza kaçmamak gerekiyor. Tabi gönül isterki seachem ile dolduralım ancak özellikle bioball konusunda sera,tetra gibi markaları tercih etmekte fayda var. Seramik halkada eurostar yine iyidir, ara sıra tetra markalı seramik halka da indirime girebiliyor. Ancak sünger kesinlikle sera crystal clear olmalı. Yıkayıp yeniden kullanabiliyor olunması hasebiyle çok uzun ömürlü. Bundan başka suyu cam gibi yapıyor. Hem iç hem de dış filtrede kullanıyorum ve çok memnunum.
Japon Akvaryumu Tasarım Önerisi
Ben kendi akvaryumumda reeflowersın whitesand adlı kumundan kullandım. Çok ince kum olursa dip çekimi de zor olur. Bu kumun inceliği tam kararında. Tetra gc 30 ile kumları hortuma ulaşmadan kaldırabiliyorum ve temizliği yapabiliyorum.
Sessiz Askı Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=mburakag]

İlginiz için çok teşekkür ederim. Zaman ayırıp güzelce açıklama yapmışsınız. Ellerinize sağlık.

[/QUOTE]
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. [:)]
Hava Motorları Hakkında
Kullandığınız hava taşı nasıl? Belki gözenekleri dolmuştur. Normalde tetra güçlüdür. Teknoloji şans işi derler, 1000 tlye telefon alırsınız 7 yıl kullanırsınız, 22.000 tlye piyasada yer etmiş ve kalitesi normalin üstünde olduğu bilinen bir model alırsınız, 1 ayda ana kartı yakar. Önemli olan garanti desteği. İade edip üst modelini alabilirsiniz bence de . Hem çift çıkışınız olur, hem de ileriye dönük olarak akvaryumu büyütürseniz, elinizde en azından hava motorunuz hazır olur.
Japon Akvaryumu Kum Seçimi
Eheimin 2010 modelini uzunca bir süredir kullanıyorum. Bu modelin kafasını ayarlayabilsek de debisi fazla geliyor. Ben de debiyi düşürmek için pervanenin bulunduğu yere elyaf koydum, şimdi daha iyi. Ancak iç filtrenin yanına dış filtre edinirseniz, balıklarınız çok sağlıklı olur. Forumda da profesyonel akvarist arkadaşlar hava taşı, iç ve dış filtrenin mutlaka tankta bulunması gerektiğini söylüyorlar. Hepsinin görevi farklı.

Balıklarınızın maaşallahı var. [:nazar:]
Sessiz Askı Filtre Tavsiyesi
Xl pro 500 mini tavsiye ederim. Oldukça sessiz bir ünite, üstelik debisini de ayarlayabiliyorsunuz. Xlpro’nun mini 230 modeli de var, ona da bakabilirsiniz. Şu aralar epey uygun fiyatları.

Ancak xl pro 500, debisini ayarlayabilmeniz ve kasetleri de 230 dan daha büyük olduğu için içine daha fazla filtre malzemesi alabiliyor olması hasebiyle tercih edilmesi gereken bir model bana göre. Havasını boşaltması birkaç gün sürebiliyor ama içinde hava bittiğinde, motorun sesini anlamak için resmen kulağınızı dayamanız lazım. Zaten kutusunda da ses konusunda özel olarak çalışıldığı yazıyor.

İyi forumlar dilerim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.