ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Akvaryumis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
189
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Kasım 2021 15:20
Son Ziyaret:
28 Haziran 2023 10:31
Toplam Mesaj:
324 [0.35 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
19 Aralık 2017
Yaş:
6
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur

SON 10 MESAJI

Beyaz Benek
[QUOTE=ÇaĞRı]
En uzak kargo 2 gündür, aksilik olması halinde 3 gündür çok nadir de olsa. 1 hafta sürmez.
[/QUOTE]
Kargoyu akşam vereceğim 5-7 gün arası genellikle sürüyor. 2 güne istanbulda kargo geliyorsa hemen söyleyin bende oradan söyleyeyim.
İyi akşamlar
Beyaz Benek
[QUOTE=MasterChiefHakan]Geç de olsa çözüm tek,
O ilaçlar oraya gelecek. :)[/QUOTE]
Tamamdır 👍
Beyaz Benek
[QUOTE=ArifhbsAquatics]Seachem cupramine veya crystalpro spotex alıp kullanın. Tuzla, ısıyla uğraşmadan, tertemiz eder.[/QUOTE][QUOTE=Profiterol]Seachem paraguard alıp uygun şekilde dozlarsanız hiçbir problem kalmıyor. Karidesler için dahi sorun olmayan muazzam ilaç..
(Tuza da ısıya da gerek yok. Zira tuz varsa vatoz ve bitkiler için tehlikeli olabilir.)[/QUOTE][QUOTE=HOPPALA]Tuz ile ısıya gerek yok. Benek durumu yeni ise Paraguard veya Spotex ile çözersiniz. Etken maddeleri aynı olduğu için iki üründe işinizi görecektir. Tank küçük olduğu için ParaGuard kullanabilirsiniz.
İlerlemiş beyaz benek durumu mevcut ise Paraguard kullanım süresinin 14 gün yerine 21 gün olabileceğini hatırlatmak isterim. Dozlama ise günde tek sefer olup akıntı olan yerden yapılabilir.

[/QUOTE]
Merhabalar
Etrafımda gezip arayıp bulabileceğim pet shop yok. Mecburen internetten alacağım. Gelmesi 1 haftaya kadar bulabilir. Sıkıntı çıkmaz değil mi ?
Beyaz Benek
Öncelikle merhabalar.
30-40 lt civarı bir akvaryumumu yeni kurdum.
Daha doğrusu walstad metodu ile bir kaç ay önce kurmuştum. Balıkları yeni aldım.
Bu gün balıklara yem atarken transgenetik tetralarda çok bariz bir şekilde beyaz benek olduğunu gördüm.
Kademeli olarak akvaryum ısısını çıkarıyorum. Şuan ortalama 25-26 derece kademeli olarak 28-29 civarına çıkaracağım. Ayrıca kaya tuzu da ekleyeceğim. Kaya tuzunu kaç litreye kaç gram yada kaç kaşık düşecek şekilde ayarlayayim ?
Şimdiden teşekkürler
Baligim Dogurdu Yavrulugu Nasil Temizleyebilirim
[QUOTE=voiceofthewicked]

Elimde minik akvaryum da var ona koymayı düşünüyorum yavruları birkaç gün sonra. Haklısınız strese giriyorlar ama yavrulukta beklettim bugün doğum sürecindeki lepistesimi. Sabah dokuz gibi 10 civarı yavru vardı. Eve öğleden sonra iki gibi geldiğimde sadece 2 yavru kalmıştı maalesef. Hepsini mideye indirmiş. Oysaki yavruluğun alt kısmı vardı annenin giremeyeceği darlıkta, yavrular oradan geri çıkıp annenin midesine gitmiş bir şekilde. Üzüldüm maalesef. En sağlıklısı bence 10 litrelik akvaryuma anneyi doğum zamanında oraya koymak ve bolca bitki alıp yavruların saklanabilecek alanlarını oluşturmak. Daha sonra da 1-2 saatte bir yavruları toplamak ve ayrı bir fanusa almak. Ben bu şekilde yapmıştım diğer lepisteslerimin doğumlarını. 25 küsür yavruyu bu şekilde kurtardım ama ne yapsam doğumdan önce ne kadar beslesem anne yavrularını yiyor maalesef. Kısaca bu şekilde :(Merak etmeyin kayıplar elbette olacaktır. Siz de zamanla tecrübe kazanırsınız. Asabi olan lepisteslerinizin erkek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden dişiyi kovalıyor olabilirler. İdeal bir akvaryumda dişi lepistes sayısı erkek sayısının iki veya üç katı olmalı. Bunu dikkate alın yoksa dişiler çok stresli bir ömür geçirir. [/QUOTE]
Bu tarz durumlar için rafya sistemi kullanırız. Nalburlarda vs heryerde bulabilirsiniz ucuz bir şey. Bu şekilde her saat yavru toplamak zorunda da kalmazsınız detaylarını internetten araştırabilirsiniz rafya diye.
İyi akşamlar
Akvaryumumda Balıklarım Tek Tek Ölüyor
[QUOTE=filozof]Merhaba
65lt akvaryumum var yatay 4 melek 4 çöpçü 10 dan fazla da transgenetik tetra balıklarım var hepsi yavru,
akvaryumun bir hafta önce su değişimi yapmıştım, bazı balıklar kenarlarda takılsa da genel olarak hareketlilik iyiydi ama iki gün önce bir tetrayı sabah ölü halde bulduk diğerleri gözlerini yemişti. sonraki gün akvaryumun içinde bazı değişiklikler yapmak için biraz su boşalttık fırsattan istifade de balıklara taze suyun iyi geleceğini düşünerek su değişimi de yaptım ancak bu sabah tetralardan biri yine ölmüştü dışından görebildiğim çok bir şey yok ama sadece solungaçlarından biri diğerine göre daha küçüktü sanki içi görünüyor gibiydi kırmızı kırmızı ağzından bir toz parçası takılı kalmış gibi bir şeyler gözüküyordu sebebini anlamadım
aynı gün de kenarlarda takılan bir melek balığım da kendini sıkıştırmış o halde ölmüş sebebini anlayamıyorum yardımcı olabilir misiniz

** şimdi bütün balıklarım alt taraflarda takılıyor melekler bi kuytu bellemiş kendilerine bir otun arkasında duruyor üçü bir arada üst tarafta kimse yok
*akvaryumda bir tane pipo filtre kullanıyorum büyük boy, iki tane de hava taşı bağlı [/QUOTE]
Amonyak patlaması olabilir. 65 lt için canlı yükünüz çok fazla. En iyi çözüm iyi filtreleme ve canlı sayısını azaltmak olacaktır
İyi akşamlar
Baligim Dogurdu Yavrulugu Nasil Temizleyebilirim
[QUOTE=voiceofthewicked]

Şuan temizlemen annelere stres yaratacağı için doğum süresini uzatabilir. Bugün yavruluk böyle kalsın akşama doğru yavru sayısı 20-25i bulunca anneleri al yavruluktaki yavruları akvaryumdaki aynı suyla doldurduğun fanusa al. Su derecesi 26-27 derece olsun fanusun. Ani sıcaklık değişimi olmasın. Sonra yavruluğı temizle ve anneleri geri yavruluğa koy. Ben de yavrularımı şuan böyle çıkartıyorum. 25-30 yavru oldu şuan. Doğurması gereken 6 anne daha var yoruldum vallahi :) Kolay gelsin şimdiden. Bu arada fanusta beslemende sıkıntı şuanlık yok ama hava motoru ve hava taşı alıp fanusu havalandırırsan çok iyi olur, istersen minik bi akvaryum alıp pipo filtre kullan böyle daha iyi olur ama imkanın yoksa sen bilirsin. Yavrular büyüdükçe pipo veya şelale filtreye ihtiyacın olacak çünkü filtrasyon yapman lazım. Yapamazsan fanusun suyunun %30-40ını dip çekimi ile temizle ve akvaryumdaki su ile yeniden doldur. Canlı bitki almanı çok tavsiye ederim hem büyük balıkların hem de yavruların için en iyisi olur. Son olarak kullanacağın fanus çok küçük olmasın yavrular amonyak zehirlenmesi geçirir yoksa. Benim yavrularım da bu şekilde fotoğrafını alta koyuyorum. İyi forumlar [:3][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237511/240520231537201.jpg[/IMG][/QUOTE]
Merhabalar fanusa yavru koymak çok doğru bir davranış değil zamanında çok yavru kaybettim.
En büyük nedeni ısıtıcı konulamaması. Şu havalarda az çok idare edebilirsiniz ama ilerleyen dönemlerde başınıza sorun olur haberiniz olsun.
Ayrıca yavruluk temizlemeyi o şekilde anneyi oradan al oraya koy ordan diğer tarafa koy şeklinde yaparsanız balık gerçekten dehşet strese girer. Benden tavsiye ilk hafta hiç ellemeyin aşırı derece kirlenmez. Ama ille temizleyecem diyorsanız küçük hortumla dip çekimi yapmak daha sağlıklı olur. Fanusta yavru besleyeceğinize 5-10 lt lik minik akvaryumlar oluyor onlardan almanızı tavsiye ederim.
İyi akşamlar dilerim.
Yanlış Eğitim Öğretim
[QUOTE=emirkagan]Hipotenüs kavramının 8.sınıflara kadar taşındığını öğrendiğimde eğitimin ne derece kötüleştiğini kavramıştım. O kadar çok konu ya çıkarılmış ya üst sınıflara taşınmış ki. Ne yapılmaya çalışılıyor anlamak güç. Hakkımızda hayırlısı. Onlarca üniversite onlarca lisans mezunu. Hepsi yeterli donanıma sahip mi ? Fizik sorusu yapamadan mühendislik okunabilen bir sistem yarattılar. Bu sistemin doğuracağı işsizlik problemi ile kimse başa çıkamaz. Daha mevcut işsizlik düzeyi 5 6 yıl sonra oluşacak düzeyin bir fragmanı. Artık baraj diye bir kavram bile kalmadı isteyen istediği gibi üniversite mezunu oluyor. Bu durum da mesleki yeterlilik ve donanıma sahip insanların yerine donanımsız kişilerin "Dayı" aracılığı ile o boşluğu doldurmasına, işini layığı ile yapamadığı için özelden genele ülkenin başarısına etki ediyor. Ne yazık ki geldiğimiz durum bu.[/QUOTE]
Sistemi bana kalırsa kimse değiştiremez. Herkes 50 yıldır optikli sınava girmiş ata yadigarı gibi birşey olacak. Oturmuş bir düzen aniden bozulamaz ama 8-10 yıl ilkokuldan başlayıp değiştirilebilir. Ben dediğiniz hipotenüs ne alaka onu anlamadım. Çok temel bir bilgi hem fen adına (basit makinelerde) hem de matematik adına önemli bir şey bana kalırsa.
İyi günler
Yanlış Eğitim Öğretim
[QUOTE=GhostKoi]@Akvaryumis ,ben gerilemeyi mizah yoluyla açıklamaya çalıştım. Sorun hangi sınavda zor ya da basit soru sorulduğu değildir. Zaten o sınavlarda yüksek puan alıp da "dayısı" olmayanlar mülakatta eleniyorlar. Sorun bir kuşağın ötekisinden üstün ya da aşağı olması mevzusu da değildir.

Süreci politik açıdan görmeden yapamayız. Sadece eğitim değil, sağlık, kültür, tarım, sanayi, bilim, ekonomi..... her alanda bir gerileme yaşanıyorsa bunun köklerini köy enstitülerinin kapanmasında, marshall yardımlarının gelmesinde, koreye asker gönderip karşılığında Nato'ya girmemizde bile arayabiliriz.

Konuya dönecek olursak 80'lerin başlarında okul çağında olanlar henüz 12 eylül sonrası depolitizasyon ve özelleşme furyasından etkilenmemiş idiler. Bu dönüm noktasının ardından 40 yılda bu güne geldik, sözü uzatmayayım. Son 20 yılda yaşananlar işin kabak tadı veren kısmını oluşturuyor. O günden bu güne sadece eğitim-öğretim değil yaşamın her alanında toplumumuzun düşünce perspektiflerinin daraldığı, kitlelerin yaşam standartlarının gerilediği istatistik verilerle sabit. Yok bu böyle değil, yanlış söylüyorsun diyecek halinden memnun saflar ya da bal tutup parmağını yaladığı için durumu inkar edecek kişiler de fazla sayıda mevcuttur.

Eğitim sisteminin ve ailelerin motivasyonunun çocuğu yarış atı gibi görmek olduğu konusunda size katılıyorum. Bu, 40 yıl öncesinde de böyleydi. Keşke bireyin arzularına ve toplumun esas gereksinimlerine uygun insanlar yetiştirebilen ve yetişmiş insanlarını işgücü olarak verimli bir şekilde değerlendirebilen ve herkesin emeklerinin, haklarının karşılığını veren bir toplum düzenimiz olsaydı.[/QUOTE]
Diyecek hiç bir sözüm yok,gayet haklısınız.
Bizde sınav merakı var onu aşabilsek gerisi bence gelir. Şuanda kimsenin hayatı eğlenip haftada bir tiyatroya gidip akşamları halı saha maçına gittiğini düşünmüyorum. Ben en başta konuyu yanlış: anladım zorluk olarak.
İyi günler.
Yanlış Eğitim Öğretim
[QUOTE=GhostKoi]Eğitim sistemimizin geldiği nokta şöyle de anlatılabilir:

80'li yıllar: Şekildeki üçgenin alanını hesaplayın

90'lı yıllar: Şekildeki üçgenin iç açıları toplamını yazın

2000'li yıllar: Şekildeki cismin kaç köşesi olduğunu yazın

günümüz: Şekildeki cismin içini dışarı taşırmadan boyayın. [:D][/QUOTE][QUOTE=GhostKoi]Eğitim sistemimizin geldiği nokta şöyle de anlatılabilir:

80'li yıllar: Şekildeki üçgenin alanını hesaplayın

90'lı yıllar: Şekildeki üçgenin iç açıları toplamını yazın

2000'li yıllar: Şekildeki cismin kaç köşesi olduğunu yazın

günümüz: Şekildeki cismin içini dışarı taşırmadan boyayın. [:D][/QUOTE]
Erkut hocam kesinlikle katılmıyorum.
1987 öys sorusu:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/180420230020181.jpg[/IMG]
2016 teog: [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/180420230020301.jpg[/IMG]
2021 lgs:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/180420230020561.jpg[/IMG]
(Teog normale göre çok daha basit bir sınav) ama geçmişe göre şuanda eğitim sistemi daha zor ve rekabet aşırı fazla. Saydığınız kronoloji bana kalırsa tam tersi.
Düzeltme: buradaki üç soruda çalışana basit. İlk iki soruyu yapamayan yoktur diye varsayıyorum üçüncü sorudada formulü bildiğinizde çok rahat yapılıyor.
Bizim eğitim sistemi çocukları tabiri caizse eşşek gibi çalıştırmak istiyor. Okullar ganyan bayiye döndü çocuklar at gibi yarıştırılıyor. [EDIT]Akvaryumis,2023-04-18 13:43:50[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 13 Online Kullanıcı, 7 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.