ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
411
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
16 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
618 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
28
İl:
Rize
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/66071/151020190816031.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Sorumsuz Petshop!
Bilgi birikim paylaşılması için var forumlar Emrah bey, evet benimde birçok defa e-ticaret de sorun başıma geliyor. Keşke yaşanmasa. Lakin benim için genellikle fiyat ön planda olduğu için foruma sık mesajlar yazamasamda bu satıcı için yorumda bulunmak istedim.

Ayrıca ilk mesaja cevap için yazdığımda atlamışım; "kod hatalı diyorum" gibi bir iletişim tarzı hiçbir bahane ile kabul edilebilir birşey değildir.

Son olarak kendileri bir esnaf işletmesi gibi bir yer anladığım kadarıyla ve asıl ticaret unvanları da bilişim sektörüne ait. Ben de telefonlarına ulaşmaya çalışırken aradığım telefon numarası şirketin bilişim kısmına düşmüştü bana oradan akvaryum kısmının telefon numarasını iletmişlerdi. Alelade bir beyefendi açarak benimle iletişim kurmuş ve her ne kadar derdimi anlatıp sorunumu çözmüşselerde "kurumsal kimliğe ve iletişim ilkelerine" oldukça uzak bir konuşma olmuştu.

Sanıyorum zaten biz asıl iş kolumuzda ithalatlar gerçekleştiriyoruz, pet piyasasına da girip bunun ithalatını da yapar para kazanırız şeklinde düşünmüş olabilirler.

Sorumsuz Petshop!
Mağdur edilmeniz üzücü. Kargolama için geçen süre makul değil. Maalesef her markada/esnafta olabiliyor. Umarım kayıpsız halledersiniz bu süreci.

Benim ise https://www.netakvaryum.com 'la ilgili görüşlerim çok olumludur. Kendilerinin bazı ürünleri oldukça uygun fiyatlıdır piyasaya göre.

Bugüne dek doğrudan kendi sitelerinden 2 alışverişim oldu sorun yaşamadım. Şöyleki piyasa değeri 95TL olan JBL Artemio 4 markalı 4'lü süzgeç ürününü bu siteden 40TL'ye temin ettim.

Ancak telefon ile iletişim kurmak konusunda sorun ben de yaşamıştım.

Ben ise alışveriş yapılabilir diye tavsiyede bulunabilirim.[EDIT]hakanturken108,2019-12-12 12:34:49[/EDIT]
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar saf suda olmayan oksijendi minerallerdi diğer eklenecek olan % 50 çeşme suyuyla sağlanmış dengelenmiş olacaktır değil mi Hakan kardeşim ?[/QUOTE]

Aynen bu şekilde olacak. Saf suda oksijen vardır diye düşünmekteyim. Satılan şişelerde boşluk kısmı var halihazırda zaten.

Haricen saf su ile karışım yapılıyor olmasının nedeni çeşme sularının iletkenliğinin yüksek olmasından. İletkenliği yükselten ise sudaki çözünmüş halde bulunan katılar(mineral katıları). Doğal olarak mineralsiz olan saf su ile karıştırıldığında çeşme suyu, birbirlerini dengeleyip ortada buluşacaklar siz sağ ben selamet lakin bence oldukça masraflı bir yol olup, ters osmos en mantıklı ve makul çözümdür.

Ayrıca her işte bir hayır vardır diye not düşmek isterim. Çünkü yaşadığım il itibariyle musluktan 35-55 ppm iletkenliğinde su akmaktadır. Maalesef bu kadar saf şebeke suyu da anlamsız olabiliyor çoğu zaman. High tech bitkilimde CO2 yeterince çözmek için 6.00ph'lara düşmem gerekiyor, karidesler için kh-gh plus kullanmam gerekiyor. Yani her şeyin fazlası zarar :)
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
Akü suyu, ütü suyu denilen sular, saf su olarak geçmektedir. İnternette büyük litreli olarak alınırsa bir nebze ucuz olabilir.

Ayrıca saf suyun iletkenliği 0 "sıfır"dır. Bu nedenle saf su ve musluk suyu karışımı hazırlanırsa her türlü iletkenlik düşecektir fakat bu ancak küçük litreli akvaryumlarda daha az masraflı olur aksi halde 20-30 litrenin üzerinde bir su değişimi için yarı yarıya karışım su hazırlamak musluk suyu iletkenliği 300 ün üzerinde olan hobiciler için mantıklı değil.
Endler Mi ?
Samet hocam illaki bozulmalar olacaktır. Nesil 2, 3, 4, 5, diye gittikçe daha da artar desen değişimleri lakin. Bu durum en azından 2-3 yılda ciddi farklılıklar ortaya çıkartır. Ayrıca karışık desenler de bence sizi uzunca bir süre görsel ve endler bakımı açısından tatmin edecektir.

Tek başına desensiz olasalar bile yavrularını yemiyor olmaları dahi sizin için yeterlidir, bence.
Endler Mi ?
Samet hocam dişilerde erkeklerde normal lepisteslerden küçüktür endlerlerde.

Ayrıca zaten karma bir tanktan almışsınız ve zaten karma bakıyorsunuz şuan. Bir çiftleşmeden 7-8 defa yavru veren bir tür olduğundan bu balıklar bence bunlardan hevesinizi alana kadar bu şekilde besleyip büyütün. Zevk meselesi.

Diğer yandan evet endlerler ve özellikle sizdekiler yeni doğan yavrularını hiç mi hiç yemezler.

Ben de şu an snakeskin endler var ve hiç yavru yendiğine şahit olmadım.
Endler Mi ?
Samet hocam şanslısın. Endler hem de endler türünün bir kaç farklı varyetesinden. Tiger engler dahi var içlerinde. Umarım sağlıkla büyütürsün.
Oksijen İle İlgili Fikri Olan Bakabilir Mi
Bence bunu denemeyin. Balıklarınız canlı doğuranlara göre büyük türler ve mevcut oksijeni daha hızlı tüketirler.

Su yüzeyi dalgalanması yeterli gelmeyebilir.

Veya bu nedenemeyi mutlaka sizinde evde akvaryumu gözlemleyebileceğiniz bir günde yapın. 3, 6, 9, 12, 18 ve 24 saat aralıklarınca balıkları gözlemleyiniz. Ağız açıp kapama ve su yüzeyinde bekleşme gibi davranışlar görürseniz mutlaka hava veriniz akvaryuma.

Bu forumda bir çok konu okudum elektrik kesilmesi sonucu kısa sayılabilecek sürelerde(2-4) saat gibi balık kaybedenlerle ilgili. Dikkatli olmak lazım. Tek başına su yüzeyinin hareketli olması yeterli olmayabilir.
Söğüt Dalı Hakkında.
Mutlaka suya salınım yapacaktır. Yaş olarak kesilip güneş altında kurumuş bir ağacın kurumayla birlikte özsuyundaki mineral vb. gibi maddeler kuru kütle olarak şuan o kütüğün içinde mevcutlar. Genellikle doğadan toplanan dallar suda çürümüş su kıyılarında bulunmuş dallar olmakta. Son yıllarda tecrübe ederek akvaryumlara zarar vermediği görülen dallar da kullanılmakta ancak söğüt bunlar arasında mı öğrenmek lazım.

Suyu jelatin haline de getirmiş diyorsunuz ben olsam hiç kullanma riskine girmezdim.

Son olarak o denli kurutmaya maruz bıraktığınız kütük yaklaşık 20-30 gün gibi bir sürede batabilir suya tamamen.
Lepistesime Sezaryen Gerekli Midir ?
Bitkisel besleyin. Nice hamile balığımı doğuracak derken dropsy den kaybettim. Sürekli proteinsel beslemek bir etkenmiş sanırım bu hastalığa. Zaten yavruluk balık için bir stres kaynağı, bir de dropsy olmasın. Bu doğum aşamasında bitkisel beslemeyi şiddetle tavsiye ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 297 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

Emre Akkaya, Mehmet4103, Duzgurkan, Blackpearl34, Metal06, orfe, otorun, vedat79, icelebi, serdar131977, Aspet, Supervenenis, OnrCsr, sefa0754, CagriSindirac, Aeran, oguza, IHSAN SARAÇ, unalusta, Erman1963, Shiba, CaptainJava, alptekin12, vendetta99, sasa01, Gökhan1907, MRTMRT, tarik99tarik, Deniz Emresi, wmelontr, EmreKircan, lucas_74, revo61, Furcifer, dmond2, 1serdar, Koksal Gurkan, Aquarist101, neksek, krib, yunusemrepeker, kobort37, soliter83, orcun96, berkbolk, a.gumrah, sedatyagli2004, SercanOzturk, dusumsel, zamankedisi, Darkcorner, sarıyerli 1970, hasancn, vlkncm, blitzkrieg, avukathasan06, DiscusFan, zeroide, BoraAquascaping, MEGALODON34, Akkaplan92, hakancez, BarisD, Kınayu, Ulker, ErenBugra, capo di capi, Hamza Özel, ahezer, Grayz35, Kuzey2330, onenineone, Bitkicil, buki87, DrTurenX, Aşk-ı semek, ANIL2626, omer417, gürkanbey, Mikail Erdoğan, diaslayt, MurathanM, MustafaCaliskan, masisdemirel, ksznr, hosserdar, Arifhb, sercan56, haktrak, safakelmass, Birtek, Curse, WildFish_Keeper, Ercücü, dınay, Ismail.sezer1718, Bahadir, bahadir06, idiopatik, 01mustafa01, qokhann06, Oğuzhan_ÇEPNİ, shark2, İnsica01, arap, rizasirman, ouzqan, Gastropoda, rccol, UGURBEY, HarunYldrm, Kaya0606, Okan arayan, hacivat, hardtrust, HardScape, falemdar, FurkanKöse59, Msasa, Ahmetcrbs, Sercan10, Tutuncu11, sinan3805, kadirik, mehmetnar, AmazonDream, Csumer, Enisikizler, MiSoSiKiaN, stroma, Stokeley, shimendifer, Mehmetskl, isbat, merif, electrofish, aliefe5, isikci, kebüç, faruk036, rifai, denizulucutsoy, homersimson, yusuf-konca, ÖZGÜR İNCE, onur55, muyat, Yusufgdc, TurX, Emerse, alecozan, musti8191, FerhatKaya, S4YKO0, Tosbicik, Reisorhan, AKINNN, ademakci, desibell, capodenica, aybas,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,793,114 Mesaj
  • 408,007 Konu
  • 91 Forum
  • 144,839 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,789 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.