ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Efe Zorba
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
20
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Aralık 2010 15:12
Son Ziyaret:
18 Kasım 2020 14:04
Toplam Mesaj:
807 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Efe Zorba
Doğum Tarihi:
30 Ağustos 1996
Yaş:
24
İl:
Tekirdag
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

-10 Yıllık Sevda-

SON 10 MESAJI

Deniz Akvaryumunda Testler Ve Optimum Su Değerleri
Merhabalar, deniz akvaryumunda testler ve optimum su değerlerinden bahsettiğim bir video yayınladım. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu tarz videolar paylaşmaya devam edeceğim haberdar olmak için abone olabilirsiniz. İyi seyirler.
[VID]https://youtu.be/HH0BNTWLrkU[/VID]
Deniz Akvaryumunda Tuzluluk Nasıl Ölçülür?
Merhaba akvaryum.com ailesi deniz akvaryumunda tuzluluk nasıl ölçülür konusunda bilgilerimi paylaştığım bir video yayınladım. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu tarz videolar paylaşmaya devam edeceğim haberdar olmak için abone olabilirsiniz.
[VID]https://youtu.be/lDm7ZGGR4cE[/VID]

Ayrıca nano deniz akvaryumu kurulumu serisiyle ilgili bir konum var, gözden kaçırdıysanız bir bakmanızı tavsiye ederim.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=946687&PID=5680032#scrl5680032[/URL][EDIT]Efe Zorba,2019-11-16 21:43:47[/EDIT]
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
Serinin hazır halde olan son videosuda yayınlandır, yakın zamanda akvaryumun bu videolardan 6 ay sonraki hali ile ilgili yeni videoları paylaşmayı düşünüyorum. Desteğiniz için teşekkürler.

[VID]https://youtu.be/6jfjC7coYX8[/VID]
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
Serinin devamı olan 4. Videoda yayındadır. Önümüzdeki hafta cumartesi günü 5. Videoda yayınlanacaktır. [B]Videoların geçmiş tarihli bir seri olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. [/B] Güncel vloglarıda hazırlıyorum onlarıda vakti gelince paylaşacağım. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
[VID]https://youtu.be/0iNtjfj80nQ[/VID]
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
[QUOTE=gokberkgonenc]Selam,

Videolarınızı başından beri izledim. Öncelikle bu tarz bir seri yaparak hem kendinize bir günlük hem de yeni başlayanlara örnek olmak istemişsiniz güzel fikir tebrikler.

Ancak gerek kurulum gerek ilerleyiş bakımından malesef doğru bir yol/yöntem izlediğinizi söyleyemicem, kendi çapımda konuyu takip edenler için belki faydası olur bir kaç şey paylaşmak istiyorum.

[B]1 -[/B] Aldığınız akvaryumun mevcut aydınlatması yetersiz ki bunu kendiniz de farketmişsiniz ancak aldığınız önlem uzun vadede sorun çıkaracaktır. Sebebi ise mavi/beyaz dengesinin 2 ye hatta 3 e 1 olması gerektiği. Yani siz aslında flo yu beyaz tutup ledlerin hepsini mavi yapabilseydiniz bir nebze işe yarar bişeyler çıkardı ancak bu haliyle kısa sürede yosunlarla boğuşursunuz.

[B]2 -[/B] İlk kurulumda aldığınız Reeflowers Bacteria Feeder bakteri kültürü değildir. Bakteri besinidir. Bu ilk kurulumda sizin kullandığınız şekilde işe yaramaz. Zira oluşmamış bakteriyi besleyemezsiniz. Aldığınız katkıyı kullanabilmek için ya kayaları ıslak kurulu bir sistemden kurutmadan almanız gerekirdi, ya da su ile aşılama vs yapmak gerekirdi. Bu sebeple akvaryumunuzun belli düzene oturması zaman alacaktır. Tavsiyem Prodibionun BioClean ürünlerini incelemeniz. Tüp şeklinde bakteri ve besini olarak ayrı paketleri mevcut.

[B]3 -[/B] Hiç bir şekilde kumu tuzu kayayı ve suyu ekledikten sonra aldığınız canlılar beraber eklenmemeli kaldı ki kayıplarınız olmuş, olacaktır da. Ancak süreç siz kurulumu yaptıktan sonra aydınlatmayı ve filtrasyonu aktif edip diatom başladığı zaman temizlik ekibinin girmesi ve diatomnun ortadan kalkmasıyla balıkların girmesi şeklinde devam etmeliydi. Yani ; Kurulum - Diatom - Temizlik ekibi - Balık - Mercan şeklinde.

[B]4 -[/B] Üçüncü videoda tanıttığınız bacteria feeder harici diğer iki katkıyı kullanmayın. Ne kadar az kimyasal girerseniz o kadar sağlam şekilde ilerler kurulum. Açılmamışsa geri verin ya da birine hediye edin hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacaktır.

[B]5 -[/B] Filtrasyon sistemine bioball koymuşsunuz, tam olarak göremesemde biobalların en aktif şekilde kullanımı su içerisinde ki genelde sumpta akıntı altında sürekli hareketli şekilde kullanılır. Sizin kullandığınız şekil hatalı diye düşünüyorum.

[B]6 -[/B] Beş numaralı yorumum tamamen ürünün kullanımı ile alakalıydı, Deniz akvaryumlarında bu medyaya ihtiyacınız yok. Onun yerine kaliteli kaya kullanmanız iy ibir deniz akvaryumu için tek ihtiyacınız olan şey. Unutmayın suyu filtreden çok sudaki mikroorganizmalar temizler, bu canlılara da gerekli ortamı kum ve kaya ile sağlarsınız. Bu yüzden sumplarda genelde, refigiumlar, bol bol canlı kaya vs olur. Normalde elyaf, sünger vs bile kullanılmaz.

[B]7 -[/B] Özellikle ilk kurulumlarda bir heves akvaryumcuya gidilip dolu canlı alınıyor, buna 12 sene geçmesine rağmen ben bile dahilim ancak kesinlikle çok çok emin olmadan ve özel canlılar değilse hele ithalatla vs gelen canlılara yönelmeyin. Hobicilerden alın. İstanbuldaysanız benimle iletişime geçin elimden geleni yaparım.

[B]8 -[/B] Testlerinizi çok güzel not etmişsiniz, ben mi kaçırdım bilmiyorum ama o kadar testi hangi markalarla yaptığınızı bilmiyorum. Komple test kitlerine güvenmeyin, Salifert, hanna, fauna marin gibi testlerin tekil testlerini kullanın. JBL alıp da tek skaladan 12 elementin değerine bakmanız hiiiç bir sonuç vermez aksine yanıltır bilginiz olsun. Aynı şekilde hidrometre kullanmayın, güzel bir refraktometre alın.

[B]9 -[/B] Protein Skimmer kullanımını hafife almayın, ben ps kullanmak istemiyorum diyorsanız da 6 nolu yorumumu hatırlatarak yineliyim, en en en önemli faktör biolojik denge. Onu yakalarsanız su değişimi yapmasanız da akvaryum tolere eder, yem kabı boşaltsanız da. Önemli olan bu dengeyi kurabilmek ama malesef bu bağlamda iyi bir yolda olduğunuzu söyleyemicem.

[B]10 -[/B] Dalga motoru göremedim sanırım düşünmüyorsunuz.

[B]11 -[/B] Akvaryum kapaklı olduğu için buharlaşma minimumda ve dolayısıyla su eksilmiyor sanıyorum, ancak deniz akvaryumlarında üstü kapalı sistemler pek önerilmez. Sebebi zamanla kapakta tuz birikmesi ve kopan tuz parçalarının akvaryuma düşüp ani tuzluluğun değişmesidir. Örneğin zamanla yukarıda biriken tuzun lap diye en sevdiğiniz mercanın üzerine düşmesini ve yanmasına sebep olmasını istemezsiniz. Ayrıca sıcaklıkla ilgili sorunlar da çıkarır. Suyun buharlaşmasına izin verin, su tamamlama kurup su seviyesini sabit tutun. Akvaryum hacminiz ufak dolayısıyla değerler daha hassas.

[U]Yerinizde olsam,
* Madem var bm qq1 ps düzenli şekilde kullanırım.
* Ufak ama etkili bir dalga motoru eklerim sw2-4 gibi.
* Akvaryumun kapağını söker eliniz de yatkınken 3 mavi 1 beyaz olacak şekilde t5 aydınlatma koyar aralarına da 15 x 1w royal blue led koyarım.
* Tepe filtreden herşeyi çıkarır file içinde fiji parçaları, refigium bitkileri vs koyar ufak bir kitap okuma lambasıyla tepe refigium a dönüştürürüm. Çok istiyorsanız file içerisinde aktif karbon koyabilirsiniz.
* Elimdeki bacteria feeder hariç tüm katkıları ve kimyasalları çıkarır, yerine prodibio bioclean alırım.[/U]

Bu şekilde kısa sürede uzun soluklu bir serüvene yelken açarsınız. Dikkate alıp almamak size kalmış, ben sadece konuyu okuyanlar için kendi yorumlarımı ve tecrübelerimi paylaşıyorum.

İyi günler

[/QUOTE]

Merhabalar, öncelikle yorumda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim,

Öncelikle belirtmek istediğim bir şey var; Kurulum tarihi 16/11/2018'dir videolar o tarihten itibaren belli aralıklarla çekilmiş olup, 2018/haziran'dan itibaren herhangi bir video içermemektedir. Videoları editlemek ve yüklemek için anca vakit bulabildiğim için şuanda 1'er hafta aralıkla paylaşıyorum. Akvaryumun güncel haliyle ilgili bir vlogta mutlaka çekeceğim.

Akvaryumla ilgili tarihlerden, testlerden ve canlıların gelişiminden Aquarium Note uygulaması sayesinde belli aralıklarla fotoğraf ve not ekleyebildiğim için emin konuşabiliyorum. Yanlış anlamayın sakın.

1- Aydınlatmayı güçlendirmek adına 10 adet 3w royal blue power led edindim fakat yoğunluğum sebebiyle hep ertelenen bir iş oldu o yüzden tamamlayamadım. Aydınlatma konusundaki yorumunuza kesinlikle katılıyorum.

2- Katkıların açıklamaları bazen oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor, bir şey daha öğrenmiş oldum. Bahsettiğiniz ürünle ilgili araştırma yapacağım.

3- Kurulumun ardından belirli bir süreç var aslında fakat, videoları çekme tarihim geçen yıl aralık ayından itibaren olduğu için, yakın tarihli olarak anlaşılmış olabilir. Videoları editlemem vs. belirli bir zaman aldı o yüzden şuanda hazır olan videoları 1'er hafta aralıklarla ekliyorum. Belki daha sabırlı davranılsaydı kayıp olmayabilirdi, bu yorumunuzu da aklımın bir köşesine yazıyorum.

4- Katkı konusuna gelirsek katkı girişi kurulumdan yaklaşık 3 ay sonra tamamen son buldu, tüm yaz tatilini katkısız geçirdik anlayacağınız :)

5- Bioball'lar diğer filtre malzemelerinin oluşturduğu direnç dolayısıyla bolca akımdan faydalanıyorlar diye düşünüyorum. Akvaryumda kaya eksikliği olduğunu düşündüğüm için faydalı olabileceklerini düşünüyorum.

6- Kumu olabildiğince bol kullanarak tavsiyenizin bir kısmına uyduğumu düşünüyorum, Akvaryumdaki biyolojik dengeye güvenen bir hobiciyim , akvaryumları kaynar sularla temizleme zamanları, bundan 7 yıl önce kurduğum cichled akvaryumuyla öğrenmiş bulundum.
https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_yapimi_130x55x60_10mmvideoeklendiresimlisul_doldurulmay_k544387_sn1.asp

7- Şu dediğiniz konuya %100 katılıyorum, problemli şekilde akvaryuma giren canlılar yüzünden hobiye neredeyse küsüyordum bu kurulumda, 4 yıl önce kurduğum nano akvaryumumda 2 adet ocellarisim 2 yıl boyunca hiç sorunsuz yaşadılar ki bu canlılar bana 3'er cm boyda otobüs kargosuyla gelmişlerdi. Bu konuda yardımcı olabilirseniz gerçekten sevinirim..

8- 01/02/19 tarihinden itibaren refraktometre ile kontrollerimi yapmaya başladım, hydrometrenin ne kadar yanılabileceğini üzücü şekilde deneyimledim. Testler konusuna gelirsek; Prodac markanın yeni tarihli testlerini kullanıyorum, gönül ister ki daha iyi testler edinebilmek ama hem testlerin henüz üzmemesi hemde günümüzdeki fiyatlar dolayısıyla daha iyi markalara geçiş yapamadım.

9- 04/02/19 tarihinden itibaren bm qq1 devriyede 7/24 çalışıyor. Onun haricinde yorumunuza karşı ancak, Zoa'larımın gelişimini sunabilirim. Sizin yorumunuzla bağdaşabilecek Hammer mercanın aynı boyda kalması gösterilebilir. Daha iyi bir yolda ilerleyebilmek için yorumlarınıza hala açığım.

10- Elimdeki dalga motorlarını balıkları zorladığını düşündüğüm için çıkarmıştım, ama yüksek ihtimalle bunun sebebi artık zayıf düşmüş olmalarıydı, eğer uygun bir şekilde zamana göre dalga şiddeti değişen bir cihaz bulursam temin edebilirim.

11- Kapak artık akvaryumun üstünde değil, su tamamlama sistemim yapıldı.

Dalga motoru, aydınlatma ve refigium konusuna oldukça sıcak bakıyorum, yardımınızla onları da sisteme eklemek isterim. Yorumlarınız için tekrardan teşekkürler.
Serinin 2. ve 3. videosu yayındadır. 4. Video cumartesi saat 19.00'da yayınlanacaktır. Halihazırda toplam 5 video mevcut. En güncel video 6 ay öncesine ait diyebilirim. En yakın zamanda güncel videolara da vakit ayıracağım.

2.video
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=GRUC-QHrcWc[/VID]

3.video
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=FVyAST-WE7c&t=90s[/VID]

[EDIT]Efe Zorba,2019-10-21 22:49:24[/EDIT]

3. Videoda yayındadır. Gelişmelerden haberdar olmak ve yaptığım bazı çekimleri kaçırmamak için instagram: efezorbavlog takip edebilirsiniz.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=FVyAST-WE7c&t=91s[/VID]
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
[QUOTE=onuribrahim]Ps olmaması aslında kısa sürede birşey değil. Uzun süreli bakınca ve ps yi boşalttıkça nelerin çıktığını görüyoruz. Ps konusu tartışmasız bence zira birçok canlıda sump yapısı dahi etki etmekte. En güçsüz ps bile iş yapabilir diye düşünüyorum hiç ps olmamasından çok daha iyidir.
Zira şuan ana tanktan kurduğum pico mevcut içerisine canlı balık vs. koymaya çekiniyorum. Hacim de az malesef oda malum bir konu. [/QUOTE]

Merhabalar, tankta bir süre bubble magus qq1 kullanıldı, canlı yükü azalttığımdan beridirde toplama yapmıyor. O yüzden pasif şekilde duruyor tankta şuanda.
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
Protein skimmer kullandım bir süre kadar fakat son 6 aydan beridir canlı kaya ve su değişimiyle dönüyor akvaryum. [;)]
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
Yorumlarınızıda mutlaka belirtmeyi unutmayın, eksiğim varsa düzeltmek beni mutlu eder.
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
[QUOTE=Kamil009]Favoriledim takipteyim.[:)]

Diğer videolar nerde?[/QUOTE]

Merhaba, önümüzdeki cumartesi günü 2. video yayına girecek :) desteğiniz için teşekkürler.
Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla
Merhaba dostlar, geçtiğimiz yıl aralık ayında kurmaya başladığım nano resifimin artık belirli bir düzene oturduğunu düşündüğüm için kurulum videolarını sizlerle paylaşmaya karar verdim, şimdilik 5 adet videodan oluşan serimin ilk videosunu paylaşmış bulunmaktayım. Yeni başlayanlara fikir vermesi açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum. Eğer ilgi görürse şuanki güncel durumla ilgili bir videoda yapmayı düşünüyorum, yaklaşık bir yıl geçti değişen birçok şey mevcut. Video serisi şimdilik kurulum ve ilk bir aydan ibaret durumda. Destek ve tavsiyelerinizle bu seriyi olabildiğince faydalı bir rehber haline getirebilmeyi umuyorum. Hepinize iyi seyirler.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=ahFbPc_ouJo&t=1s[/VID]
Yeni gelen videolardan haberdar olmak istiyorsanız abone olabilirsiniz. Fikirlerinizi veya sorularınızı yorum olarak bekliyorum.[EDIT]Efe Zorba,2019-10-06 17:34:49[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 414 Online Kullanıcı, 225 Üye

Online Kullanıcılar

Kaanozturk, Sheyda27, capp, mmemati, ternapi, tayyaar, emn76, fbotur, Balikcidede, terranova, dogukanbilici00, rseven, Berkayerim, 06ugur06, yasarpat02, Akvaristomer, Piyanist., IrfanAlm, Tunahan Duman, Kadir ÇIRÇIR, yabulahan, arapaima, sygic, fatihsoy, Fragant, Byguven, senolerdivan, aykilicyuko, drersayan, Kınayu, SalihNarci, Nursun, BlackHorse, pacosinan, Mete Duru, djebelli, sarıyerli 1970, yagiz.sonmez, tezuran, Gorilas, TSevil, Apisto1905, ersin54, The Last Samurai, emree06, Sefa0008, Ronay, Fatih 34., brownorum, Uzay, MiSoSiKiaN, MeteHan80, MŞEN, koagulant, yasinenes, Günce, Menfa, Beta_balik, Neothauma, Barbossa16, noeldayi, AlperAskan, erimgorgulu, sefa09, hak45, mightymurat, XerXes, FerKan, rifai, ergun.karaca, AET07, Eldurmaz, UmuttBEY, 007mehmet007, melektrikci, Celikahmet288, bugranazli, yedili, Yvzslm, selfish, Mehmet0011, Babanayka, Tolgans06, AtlasPoyraz, ucserbes, AdnanKaya, ahmdkrks, SuPiresi26, telatihtiyar, Burak Dişli, Aşk-ı semek, vendetta99, OrkosBetta, emretk5, aliy, mankind, eey0635, oturhanoglu, Alper87, SaRCoPhiLiuS, SAFRAN, Ubasci, AJAN, muratkos1, gokhan0063, jezey, Yasarozen, vortia, hknglr4826, hakancez, Thldrn, goldfishlove, shiroii, Furkancetin, gokberkgonenc, murat acr, atakan1822, engin045, xSHUSHx, zafenat, umutsb, Sercanoklu, AquaAqua, Rudas, onderba, praksis, Arifhb, lebowskia, Bisnev99, BatuMert, i_gulistan, rafael, Shark34, Discusss78, merto3535, lynx, AKINNN, WildFish_Keeper, MurathanM, atiryaki, turbo, Aktasefe, Sezay35, ozgurP, Balıkhobi, Recep 34, Connor, Furkanbaba76, turkiSHrimp, Yigitnur, Sinan.. Kurt, Trop006, Arif.42, Aquaristsls, frknsyl, Apistotales, Volkan Sevimli, Umit2003, ezzalisi, assaa, Hasann1903, yaşar3428, alicichlid, sherloock, mertozbudak, Alp43, osmank., _rammstein_, baozturk, Leontheprof., EmrullahBoslu, AmazonDream, Meteor71, Balikcionur, stopsound, ademh, ilhanyılmaz, faruk036, Semira, Adnanyum, EtzeL, umutroster, SmallCandyThing, totaku, ThanatoZek, Tsubasa12, Cengizhan06, Cihan Peker, Serdar dmr, Samoo, sinan3805, Seycinda, Alphird, Bugra78, Meteucygtlr, Cancan59, vedat79, YavuzM, Sergen 00, Okan ünlü, kghhnx, hakan genç, berkesim, brsbngl, sefo, Zombii, JaredNomak, serhat480, fatihsahin, Forumcu, murat_kurt, Bysam, aleyna5806, Abu, akebono, fantastik3, Tokmak, SiNKaF, fnurhat, Halil karayünlü, erayyzc1, ilkeremm, tozdogru, EnesKav, Ercan01414, bahautkuu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.