ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
420
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
2 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
346 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
160 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

150 Lt. Akvaryum İcin Balik Önerisi
[QUOTE=cnkmcr]
benim akvaryum kare grup halinde gezen balıklar için sorun olabilir diye düşünüyorum. Evet görüntü guzel ama baliklari da düşünmem lazım. Uygun mudur bu akvaryuma acaba[/QUOTE]

Evet, Rainbow'lar için biraz gezme alanı lazım. Daha ufak boylu Preacox olabilir. Yerini beğenince çok güzel renk alırlar. Bir de Gurami düşünebilirsiniz. Gurami için büyük alana gerek yoktur. Melek'e göre daha uysal bir balıktır.
150 Lt. Akvaryum İcin Balik Önerisi
Melek ya da diğer bütün çiklitler üreme zamanı beni ciddi şekilde geriyor. Diğer bütün balıklara saldırıyorlar, akvaryumu dağıtıyorlar, huzur duymak için baktığınız bir ortamı bir hırgür, kavga dövüş yeri haline getiriyorlar. Üreme birçok açıdan çok sıkıntılı bir konu.

Uzun yıllar sonra, oğlumun isteği ile geçen yaz Melek almıştım, yakında elimden çıkaracağım ve sanırım bir daha kolay kolay elimi çiklitlere sürmem. 19 Haziran'da filtrenin hortumuna yumurtladılar. Akvaryum balık dolu. Bu yumurtalar kesin gider dedim, birkaç gün sonra yavrular yüzüyordu. Pandemi var, akvaryum işyerinde gidip ilgilenemiyorum doğru dürüst. Kendi kendine çıktı yavrular. Tabii o yavruları yediler, hadi bitti bu iş balıkları vereyim gitsin dedim, hoop 1 hafta sonra yeniden yumurtladılar.

Bu anlattığımdan şikayet etmem size garip gelebilir. Balıklar yavrulamış ne güzel işte diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. Bu balıklar bir süreliğine yavrularına bakıyor. Bir süre sonra ilgilenmeyi bırakıyor. O ara tekrar yavrulamaya başlıyorlar ve diğer yavrulara saldırıyorlar. Ne yapacaksınız, yavruları ayrı bir yere ayıracaksınız. Var mı evinizde başka bir akvaryumu koyacak yer? Hadi ayrı yere koydunuz yavruları büyüttünüz. Ne yapacaksınız o kadar balığı? Kime vereceksiniz? Satacak mısınız? Hepsi sıkıntılı iş. Üstelik yeni parti geliyor!

Velhasılı ben çiklit işinden emekli oldum. Göz dolduran, bitki ile uyumlu, barışçıl, ömür boyu size ekstra külfet çıkarmayacak bir balık istiyorsanız Avustralya Rainbow'u öneririm. Boesemani, İncisus... evlat gibi balıklar yemin ederim.
Denizden Topladıgım Bitkiler
[QUOTE=MertGezer]
Denizden topladiklarinizi, tuzlu su akvaryumuna mi koyacaksiniz ? tuzluluk orani ayni mi ?[/QUOTE]

Sanırım tatlısuya koymayı düşünüyor... Açıkçası tuzlusu akvaryumu olan kişiler böyle sorular pek sormuyor.

O yosunların tatlısuda yaşama şansı yok. Bazı balıklar onları yiyecektir ama riske değer mi, değmez...
20 Litre Çöpçü
Üretim için olabilir aslında. 25 litre akvaryum küçük değil. Kum koymazsanız daha iyi olur. Hem alanı daraltmazsınız hem de temizliği daha kolay sağlarsınız. Yavrular çıkınca beslemek daha kolay olur.

Balıklarda üreme faaliyeti görüyor musunuz? Eğer o tanka koyduğunuzda balıkların kendilerini iyi ve güvende hissedeceği bir ortam oluşturabilirseniz, orada üretim yapabilirsiniz. Saklanmaları için bir küp koyabilirsiniz. Ya da bir Anubias vs gibi bitki olabilir.

Balıklarda üreme potansiyeli varsa, biraz protein beslemesi ile zaten kısa sürede üremeye girişirler. Balıkları üremeye teşvik için proteinli yem vereceğiniz için, dip temizliği önemli. O yüzden de kum kullanmamak mantıklı olacaktır.

Aslında sadece üreme için düşünüyorsanız, leğen, saklama kabı gibi bir kabın içinde de üreme deneyebilirsiniz. Etrafı kapalı bir ortam balıkların daha çok kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilir. Ama tabii ayak altında olup sık sık tepeden bakmamak şartı ile. Çünkü bu balıklar hayatlarını akvaryumda geçirdikleri için tepeden bakıldığında daha fazla ürküyor.

Bir üretici abimiz vardı, Cory üretirdi. Bu Çöpçü'ye bir tomak kurt (tubifex) vereceksin, sabah oturacak üstüne akşama kadar onu yiyecek, sonra Lepistes gibi yavrulatacaksın derdi. Protein önemli...
Göletten Topladığım Canlılar
[QUOTE=Carl]Parazitler ve canlılar için konuşacak olursak metilen mavisinden geçirdiğimizde tüm parazitler ölmez mi ? [/QUOTE]

Ölmez.
Lepistes Yavrularım Yok Oluyor
İki yavru karides konuşuyormuş, biri öbürüne "annem dün akşam bir kokteyle gitti, hala dönmedi çok endişeleniyorum, ne olmuş olabilir ki?" demiş..

Yavru balıklar her zaman için yem olma riski ile karşı karşıyayadır. Bütün balıklar yavruları yakalarsa yer. Cory'ler yakalayamaz ama gece karanlıkta yavru tabana inmişse, Cory onu bir anda yutabilir. Moli yer, Danio yer, Lepistes'in kendisi de yavruyu yakalarsa yer. Yavruluk olmadan yavru büyütmenin yolu, çok çok yoğun bitkiye sahip olmaktır. Öyle bir durumda bile bir kısım yavru yem olur. Eğer bahsettiğim gibi bir bitki örtünüz yoksa, yavru kurtulması tamamen şanstır. Yoğun bitkili akvaryum derken şöyle söyleyim, yukarıdan baktığınızda kumu görmeyeceksiniz. Benim için yoğun bitkili akvaryum böyle oluyor.

Bu arada akvaryumunuzda 4 tane Lepistes yavrusu gördüyseniz, zaten yavrularınızın önemli bir kısmının yenmiş olduğu anlaşılıyor. Üreme boyuna gelmiş bir Lepistes en az 20-25 civarı yavru doğurur. Balık büyüdükçe bu sayı 100'e kadar çıkabilir. Yani akvaryumunuzda 4 yavru varsa, zaten balıklar yavruları yiyor demektir.

Eğer bitki örtünüz yavruları korumaya yetmiyorsa ve yavru yetiştirmek istiyorsanız, a- rafya kullanabilirsiniz, b- yavruluk kullanabilirsiniz. Her ikisi de akvaryumun görüntüsünü bozma dezavantajı dışında, daha sayıda yavru kurtarmak için uygun yöntemlerdir.[EDIT]erkanmazici,2020-07-02 20:09:29[/EDIT]
Balıklar Evde Yanlız Kalınca Birbirlerini Mi Yiyor
Öncelikle, balıklar birbirini yiyecekse siz varken de yerler. Sizden mi çekiniyorlar? Aslında böyle bakınca sevimli bir durum. Balıklar çocuk mu, siz oradayken uslu durup, siz gidince yaramazlık yapsın. Balık bu. Yiyorsa her zaman yer.

Balıklar bir sebepten ölmüştür. Özellikle akvaryumunuzda salyangoz varsa, yenmiş, çürümüş gitmiştir.
2 Metrelik Cennet Adayı
Panda'yı bilmem ama, benim balkonda duran bir akvaryumum vardı. Yazın oraya alıyordum balıkları. Balıkları boşalttıktan sonra dibinde biraz su kalmıştı, bitki kalıntıları, biraz bitkiler falan. İlkbaharda akvaryuma baktığımda, büyümüş Cory yavruları bulmuştum. Komando ve Bronz yavrular orada kendi kendilerine büyümüş. Akvaryumda biraz su piresi de vardı. Onlar da uzun süre canlı kaldı. Kışın çok soğuklarında ortadan kayboldu, ilkbaharda tekrar çıktılar. Onların ölenlerini falan yiyip orada büyümüşler...
Lepistes İle Uyumlu Balıklar
250-300 Litre akvaryumda, Lepistes ile birlikte aşağı linklerini eklediğim balıkları besleyebilirsiniz.

- Bal Gurami: https://fishkeepingadvice.com/wp-content/uploads/honey-gourami.jpg

- Guruldayan Gurami: https://i.pinimg.com/originals/a3/52/47/a35247fef34d147382c09b3f246439c2.jpg (salyangoz yer, bitirir)

- Çikolata Gurami: https://www.canlipetshop.com/image/cache/catalog/cikolata-gurami4-600x315.jpg (Bu balık uzun süredir Türkiye'ye gelmiyor. Görürseniz bana da haber verin)

- Medaka Pirinç Balığı: https://azgardens.com/wp-content/uploads/2018/08/MedakaRiceFish2OryziaslatipesvarYoukihi2018.jpg

- Palyaço Killi: https://www.fishbazaar.sg/wp-content/uploads/2019/10/Clown-Killifish.jpg

- Werneri: https://i.pinimg.com/originals/28/70/f7/2870f7075a493be4b528dceac1eab040.jpg

- Balta Balığı: https://www.akvaryumfaydalibilgiler.com/uploads/urunler/carnegiella-marthae-blackwing-balta-baligi-3dfcm.jpg (akvaryumun üstü tamamen kapatılmalı)

- Cüce Kalem Balıkları: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Nannostomus.jpg

Bütün balıklar az ya da çok yakaladıkları yavruları yerler. Ama bu saydığım balıklar, iyi bitkilendirilmiş bir akvaryumda yavruların hepsini yakalayamaz. Belli bir büyüklüğe gelenlere ise dokunmazlar.
Artemiam Böceklendi Ne Yapayım?
Kara canlısından su canlısına hastalık geçme ihtimali zayıftır. O yüzden, balıklardan insanlara pek hastalık bulaşmaz. Sonuç; böcekleri yiyecek balığınız varsa, verin yesinler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 289 Online Kullanıcı, 157 Üye

Online Kullanıcılar

aktugsedat, emrepablo11, avukathasan06, Aquariumdunyasi, Saliherdogan59, Celikahmet288, Carl, aleajactaest, hanil, İbrahimÖzen, urhanoglu, Erdem_İzmir, krib, mightymurat, Benedict, Fahrenheit, Birtek, Mete61, oktaysarigan, Alp Kaan Sarıkay, sinanb85, kemosentez, aliy, MurathanM, Toxema, forester64, Sisyphos, lebowskia, sinan1166, Sinan Bulak, emreemin, arconim, Shark34, gokkurt, zgrdesign, Baranmeng, kadiryilmaz, james_34, Emr35, BlackGoat, Mete Duru, Engin BULUT, ukilavuz, Traveller, rseven, Chensy, orhunkadim, Luciferdiablo, Alphird, tolgayildirim, soliter83, nzm06, EMREÇAKIR, Nursun, Quersian, Babanayka, Emir39, kenanhalil, Yavuz ÖZTÜRK, Hamza Özel, Bisnev99, Gkbrkkzn, Altispinoza, Cüneyt GÜL, zmrc, Wwwkemal, erhan10, emre12ozkan, onrcnkeles, hasancn, caga71, Kınayu, gangrel1000, Aspet, Mnsr, ternapi, Nbesen, Noyes, LepistesDüşkünü, boran.123, arapaima, deriinmavi, serkancanbolat, Bahadir, de4b5, topraq14, rs635, Barbossa16, harunoztu, adige42, i_gulistan, Attila ☆, Redmi, Mycnr, mezarlik667, Ismail.sezer1718, EdizBulut, sarıyerli 1970, Erten, Cem Altay, Sıtkı Sert, muratdenizuzun, hakimjamel, batuhan_24, Splendor, kadirik, diaslayt, SalihNarci, FISHCARE, mertcan_60, xsersery, whiter, kerem1135, omerali06, TheHobi, Formicasmind, veisveis, 37 kastamonu, aliefe5, Kayikci, Yunus_Krgl, yigitozb34, cagatay19, Mehmet0011, makyol61, Weniz, rouvax, tam35mert, slymn37, wolverin, mrtozturk, mertozbudak, kadirrr, melankolia5, Brk78, Beta_balik, Golf06, sefercnd, DogusKar, muratdeg, OKIRATLI, Erkin345, eyupburak, serfer1915, KEREMERT, Hmzdmrc, Brdk64, Tahsin.uludağ, Linebacker54, Gld5, fatoyano, Yılmaz emre, dus_zamani, Arifhb, GokselSunar, Kemalk41, AlperD, BaranTiryaki,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.