ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1604
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
12 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1061 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
52
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Pterophyllum Scalare (melek) Sorusu
Afrika çiklitleri ile, yani saymış olduğunuz balıklar ile Melek olmaz. Akvaryum kurarken renk renk olsun diye bir kriter koymazsanız daha iyi olur. Böyle bir beklenti, sizi yanlış bir kuruluma götürecektir. Akvaryumu bir ev dekoru olarak görmeyin. Besleyeceğiniz balıkların ihtiyaçlarını öğrenin, onlara o imkanları sağlamaya çalışın. Böylece daha uzun süreli ve daha fazla keyif alacağınız bir hobiniz olur. Akvaryum karşısına geçilip izlenilecek bir tablodan ziyade, sürekli olarak uğraşacağınız, beslediğiniz canlılar ile bağ kuracağınız, bir çok şey öğreneceğiniz bir hobidir.

Afrika çikliti besleyecekseniz bile, 250 litre civarı bir akvaryumda o balıklardan en fazla iki türü bir arada bakabilirsiniz. Melek onlarla zaten olmaz ama onlar da o kadar fazla çeşit olmaz. Meleğin yanına orta boy Tetra türleri, Raspora, Gurami olur. İlla çiklit diyorsanız Apisto'lar, Keyhole, Bolivian Ram, Ramirezi de olur ama bakımı zor, Festivum falan olur. Ateşağız çok güzel bir balıktır, biraz riskli ama o denenebilir. Tabii bunlardan sadece bir tanesini seçmek şartıyla.
Mavı Işık Tehlıkesı Önemli
UV Lambası mı o? Açık şekilde UV Lambası mı takıyorsunuz akvaryuma? Hayatımda bundan saçma az şey gördüm. UV Lambası çok tehlikelidir. Sadece korneanız değil, cildiniz için de tehlikelidir. Cilt kanseri olursunuz. Allahım aklımı kaybedeceğim. Ya, arkadaşlar ezbere konuşmalar yapmayın lütfen. UV lambası, dışarı ışık çıkarmayan kapalı kaplar içinde kullanılır, akvaryumda sürekli olarak kullanılacak bir şey değil ki bu. Hele de mirkoptan korunmak için falan bedeninize tutmuşsunuz. Allahım sana geliyorum.

Bir an, acaba düşük etkili bir UV mi diye düşündüm. İnşallah öyledir. Arkadaşlar internette UV filtresi diye aratın, dışarı ışık sızmayacak kaplar içinde kullanılıyor UV lambası. Bu nasıl şey ya?...
Akvaryumda Göbek Salata Yetiştirmek
[QUOTE=merutay]
Bence sizin aradığınız bitki patos bitkisi. Salon sarmaşığı diye de geçer. Askı filtremin içinde yetiştirip çok iyi verim almıştım. Bakmanızı öneririm. Bilimsel adı Epipremnum aureum.[/QUOTE]

Hocam o zaten cepte. Patos, Bambu, Tatlı Patates bunları düzenli olarak akvaryumlarımda tutuyorum. Marul ve göbek salata bu forumda pek konuşulmamış bitkiler. Yetiştirilme tarzı da ilginç. Fide ya da tohum olmadan, yediğiniz bitkiden kalan kökten yetiştirebiliyorsunuz. Değişik bir deneme olduğu için paylaşmak istedim.
Akvaryumda Göbek Salata Yetiştirmek
Denemek isteyenler için, Yelken Çiçeği bitkisi de suyun üstünde, toprak olmadan yetişiyor. Hediye olarak gelen çiçeğin yaprakları sürekli olarak soluyordu. Biraz araştırdım, paludaryumlarda kullanılabilen bir bitki olduğunu gördüm, su seviyor, zaten Anubias'ın karasal versiyonu gibi bir şey. Topraktan çıkardım suyun üstüne yerleştirdim. An itibarı ile 3 tane güzel beyaz çiçek açtı. Hem suyu filtre ediyor hem de çiçekli çok güzel bir bitki.
Akvaryumda Göbek Salata Yetiştirmek
Evet, garip ama deniyorum ve fena gitmiyor.

Öncelikle, bu nereden aklıma geldi onu söyleyim, Youtube'de topraksız tarım diye baktığınızda, havuzların üzerinde yüzer şekilde marul ve göbek salata yetiştiriciliği yapıldığını görebilirsiniz. Kökleri suyun içinde kalacak şekilde, hiç toprak olmadan havuzda profesyonel yetiştiricilik yapıyorlar. Yani bir nevi su üstü bitkisi gibi! Tabi bunu görünce, akvaryumda niçin olmasın diye düşündüm.

Yediğiniz bir marul veya göbek salatanın ortasında kalan kök bölümüne dikkatlice baktığınızda, üzerinde minik sürgünler olduğunu görebilirsiniz. Onların hepsi birer marul veya göbek salatadır. O kökü suyun üzerine sabitleyin, (iki tane kürdan geçirip, kürdanların ucuna birer parça strafor takın. Suyun üzerinde duracaklardır). Sonra sürgünlerin büyümesini bekleyin. Ben aslında şu an o aşamadayım. Minik sürgünler büyük yapraklar atarak gelişiyor. Tabii belli bir aşamada onları ayırmam gerekecek galiba. Henüz o bölüme gelmedim. Ama onu da öğreniriz nasılsa.

Bir diğer konu, bunlar yenir mi? Yenir tabii de, biraz ev bitkisi gibi olacak, eşim hayatta yemem diyor ama ben deneyeceğim galiba. Gerçi o da Aloavera'ların yaprağını koparıp yüzüne sürmeye çalışıyor, ona da ben engel oluyorum. Tanıdık bitki, yüze sürülmez diye. Tanıdık bitki ya. Bir sefer balkonda salatalık ekmiştim, 1 tane salatalık verdi. Onu da yiyememiştim. Tanıdık bitki, bizim Recai Abi gibi bir şey. Yenmez.

Fotoğraf şimdilik yok. Biraz ilerlerse eklerim. Denemek isteyenler deneyimlerini paylaşabilir.
Artemia Çıkaramayanlar Kulübü :d
Artemia yumurtası diyoruz ama batı dillerinde buna Artemia kisti diyorlar. Yani zor koşullara dayanıklı, uygun koşuları bulduğunda açılmaya programlı, dayanıklı yumurtalar. Mükemmel bir üreme stratejisi. Uygun zamanı bulunca açılan yumurta.

Mesela bir çocuk yapmaya karar verdik, eşimiz hamile kaldı, aa bir baktık pandemi başlamış, ne olacağı belli değil, doğumu 2 sene erteliyoruz. Doğmak için koşullar uygun değil. Sonra ekonomik kriz başlıyor hoop, 2 sene daha erteledik, koşullar uygun değil. 10 sene sonra yavrumuzu alıyoruz kucağımıza. Artemia'nın böyle bir şansı var, bizde yok.

Velhasılı, açılmayan yumurta yoktur, uygun olmayan koşul vardır. Tabii saklamak önemli, ben Artemia'yı toplu olarak alıp buzdolabında saklıyorum. Şu içine tuz katılmış Artemia'lardan da kesinlikle uzak durmak lazım. Adamlar Artemia fiyatına tuz satıyorlar.
Bu Balıklar Birlikte Yaşayabilirimi
Melanotaenia Boesemani çok güzel bir balıktır. Ama o göz alıcı ve canlı haline gelmesi için en az 150 lt'lik bir akvaryumda beslenmesi gerekir. Daha küçük bir akvaryumda Melanotaenia Preacox besleyebilirsiniz. Akvaryumda besleyebileceğiniz en güzel, en akıllı, en sosyal balıklardan biridir. Bu balıkları hızlı ve avcı balıklardır. Lepistes yavrularını çok fazla avlarlar. Balıkları ayırmadan beslemeyi düşünüyorsanız, çok fazla kaybınız olacaktır. Özellikle Preacox erişkin balıklara hiçbir zarar vermez.
Siyah Renk Balık Önerisi
[QUOTE=ErtanGulen]Taşlanacaksınız, şimdi o akvaryum küçükçüler yetmezciler en az balık başı 1 ton su lazımcılar gelecek…
[/QUOTE]

Hacim lobisi...
Led Işıkta Canlı Bitki Yetiştirme
Yahu işi yapıp daha sonra niçin soruyorsunuz anlamıyorum ki. Alışverişi yapmadan önce sormak daha mantıklı değil mi? Neyse.

Her Led bitkiyi beslemek için uygun değildir. Rastgele renkleri karıştırarak bitki armatürü yapamazsınız. Bitki için 6500 K Gün ışığı (Daylight) led kullanılıyor. Renkli led kullanacaksanız, bitki gelişimini destekleyen renkleri seçmek gerekiyor. Full Spectrum uygundur. 6500 K Deep Blue ve Royal Red kullanılıyor. Bitki armatürlerinin morumsu bir rengi olur. Mavi ve kırmıyızı karıştırarak yine mor renk elde ediliyor. Yaptığınız ışığın güçlü olması bitki için uygun olduğu anlama gelmez. Belli teknik koşulları karşılaması gerekiyor, yoksa verim alamazsınız. O takoz dediğiniz ledler bitki için uygun değil maalesef.

Tabanda toprak kullanmanızı tavsiye etmem. Bu konuda deneyimli ve sabırlı değilseniz pişman olursunuz. Topraktan uzak durun. En iyisi dere kumudur. 1,5-2 mm daneli dere kumundan şaşmayın. Hagen'de başarılı olan da var, hayalkırıklığı yaşayan da. En uygun, ucuz ve sorunsuz olan taban malzemesi olarak dere kumunu tavsiye ederim. Bu arada o toprakların ismi "tork" değil, "torf"tur.
My Goldfish Aquarium
Başlığı neden Türkçe yazmadınız? Yabancı bir dilde başlık yazıp konuyu Türkçe yazmanızın özel bir sebebi var mıdır?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.