ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
7 Saat 27 Dakika önce
Toplam Mesaj:
201 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
99 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Lepistes Beyaz Benek Hastalığı - (çözemiyorum)
Akvaryumu ısıtmak hastalığı geçirmez. Konunun ışık ile bir ilgisi de yoktur. Karartma falan yapmayın.

Balıkları ayrı kaplara almayın. Tuz banyosu Lepistes ebadında bir balık için çok risklidir. Boşu boşuna strese sokarsınız, hayvanın yaşayacağı varsa da o eziyetten sonra ölür.

Beyaz benek tedavisi çok kolay bir hastalıktır. içinde Methilen Mavisi olan, en ucuz ilacı alın. Üzerinde yazan dozda kullanın. Hepsi bu.

İlaç kullandığınızda ayrıca tuz kullanmaya gerek yoktur. ilaç yerine tuz ile de tedavi edebilirsiniz. İkisi aynı işi yapar. Ben ilaç tercih ediyorum. İlaç kutusunda yazan dozu dikkatli şekilde uyguladığınızda, hiçbir balık ya da bitki zarar görmüyor. İlaç ve tuzu aynı anda kullanmayın.

Akvaryum ısısını artırmak sadece balığa yapışan paraziti üremeye teşvik etmek içindir. Parazit koruyucu mukozasından çıktığı için ilaç ya da tuz tarafından öldürülecektir. Sadece yüksek ısı paraziti öldürmüyor.

Geçmiş olsun.
Zebra Daniolar Hakkında
Yumurtaların içine girip ebeveynlerden kurtulacağına ikna olduğunuz herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz. Lav kırığı pürüzlü bir yüzeye sahip, yumurtalar bu pürüzlere takılıp yüzeyde kalabilir. Bu durumda balıklar yumurtaların büyük çoğunluğunu yiyecektir. Cam bilye, çakıl taşı ya da tabana gerilmiş bir ağ olabilir.
Ramirezi Cinsiyet Belirleme
1 numaralı dışındakiler dişi gibi görünüyor. 1 numaradan da emin olamadım.

Ram'lerin cinsiyetini anlamada en kolay yöntemlerden biri, bedenin ortasındaki siyah noktaya bakmaktır. Erkek balıkların siyah noktaları belirgin olur ve içinde renkli benekler olmaz. 1 dışındaki bütün balıkların siyah noktasının içi renkli benekler ile dolu. Bu metodun güvenirliği konusunda yüzde yüz emin değilim ama bu metoda göre 1 numara dışındakilerin hepsi dişi.
Erken Dogum Lepistes Açil Yrdım?!?!
Lütfen sakin olun ve balıklarınızı rahat bırakın. Anlattıklarınıza göre ortada hiçbir sorun ya da anormal bir durum yok. Yavrular saklanıyorsa gayet normal bir doğum gerçekleşmiş. Balıklar için şu an tek tehlike, sizin şu telaşınız.

Canlıdoğuranlarda erken doğum, yumurtadan çıkmamış yavruların doğumu olarak anlaşılır. Canlıdoğuranlar, yavrularını memeliler gibi doğurmaz. Dişi balığın karnında yumurtalar vardır. Bunlar döllenir ve kuluçka dönemini dişinin karnında geçirir. Daha sonra yavrular bu yumurtalardan çıkar ve daha sonra anneleri bunları doğurur. Eğer yavru henüz yumurtadan çıkmadan anne karnından çıkarsa, buna erken doğum diyoruz. Eğer doğan yavru yüzüyorsa ve hele de saklanıyorsa ortada bir erken doğum yoktur.
Ramirezi Hastalik Varmi
Yüzgeçlerdekini söylüyorsanız, büyük ihtimalle, maalesef beyaz benek. Yanılma ihtimalim var, çünkü fotoğraf yanıltabilir ama sağlıklı balıkların yüzgeçlerinde herhangi bir leke olmaz.

Ramirezi kolay strese giren bir balık. Stresten dolayı vücut direnci düşüyor ve kolaylıkla bu parazit için taşıyıcı oluyor. Ayrıca Ramirezi yem yerken biraz seçici ve çekingen. Çoğu zaman bu balığı doyuramıyoruz ve bu da vücut direncinin düşmesine sebep oluyor.

Beyaz benekten emin olursanız, Methilen Mavisi tedavisine geçmekte tereddüt etmeyin. İlaçların üzerinde yazan bilgilere göre ana tankınıza bu tedaviyi uygulamanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.
Beyaz Benek Tedavisi Hk.
Bu kadar agresif bir dezenfekte işlemine gerek yoktu aslında. Ich parazitleri balıkların üzerinde birkaç gün boyunca görünmüyorsa, zaten tamamen kurtulmuşsunuz demektir. Tankı boşaltmaya gerek yok.

Bu Ich paraziti kene gibi birşey. Balığa yapışıyor, sonra ayrılıp ürüyor, sonra yeni çıkanlar yine balıklara yapışıyor. Bu üreme sürecinde onları yok ederseniz, ilelebet kurtuluyorsunuz. Balığa yapışmadan uzun süre yaşayamıyorlar. Yani ilaç kullandıktan sonra, birkaç gün içinde görmezseniz bu iş bitmiş demektir.

Başlıkta sürekli olarak karantina tankından bahsediliyor. Bu parazitin tedavisinde karantina tankı kullanılmaz. Çünkü balıkların bulunduğu tankta balık varsa, parazitler yaşamaya devam eder. İlaç ana tanka uygulanmalıdır. Tuz da etkili ama tuz bitkilere ve kedi balıklarına, vatozlara zarar veriyor. O yüzden Methilen Mavisi'nden çekinmemek gerekiyor. İlaca karşı insanlarda bir direnç oluştu. Bu anlaşılabilir bir duygu ama hastalıklar ve parazitlere karşı, halen elimizdeki en etkili silah bu ilaçlardır.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
BUldugum yavrulari ayri bir yere aliyorum zaten.
Ne kadar boya ulasinca birakayim akvaryuma?[/QUOTE]

Bu soruya cevap vermek zor. Yenmeyeceğine emin olduğunuz boya gelince bırakabilirsiniz. İlk akvaryuma eklediğinizde biraz kovalayabilir. Yenmeyecek boyda olduğunu anlayınca peşini bırakır.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
Peki yavrulari erkek bir moliden daha fazla mi yer?
Akvaryumun icinde doguran bir moliden kac yavru kurtaririm?[/QUOTE]

Moli'ler bir süre sonra yavruya alışıp peşlerini bırakır. Bazı canlğıdoğuranlar bir süre sonra yavru kovalamayı bırakıyor. Betta ise olsa olsa yavru balığın tadına alışır, daha yok mu diye iştahla etrafı karıştırır.

Betta etçil bir balıktır. Yavru yemekten asla vazgeçmez. Betta'nın olduğu akvaryumda yavru büyütmeyi pek hayal etmeyin. Çok yoğun bitki varsa, birkaç yavru kendini kurtarabilir. Onun dışında, hayvanın doğası belli.
Yağmur Suyu Depolama Sistemimiz Hazır. :)
Ah çocukluğum...

Bizim yaş kuşağının yegane bilgi kaynağı olan Tuncel Altınköprü'nün akvaryum kitaplarında, özellikle Tetrazon gibi balıkların üretiminde yağmur suyu kullanmanın faydalı olacağından bahsedilirdi. Hep yağmur suyu toplayıp Tetrazon üretme hayali kurmuştum, olmadı. Şimdi sizin düzeneği görünce aklıma o günler geldi.

Yapılan eleştirileri haklı buluyorum. Çatıdan gelen su, sadece toz toprak değil, yağmur oluğu içindeki yosunlaşmadan dolayı çeşitli bakteriler de içerebilir. Direkt olarak gökten yağan yağmuru toplamak daha iyi olur, diye düşünüyorum.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
Su an bulundugu akvaryumdaki balikalrin boyutu oldukca kücük zaten ona ragmen sorun cikartir mi?[/QUOTE]

O tanktaki Betta'yı mı alacaksınız? Belli ki aklınız o balıkta kalmış. E, aklınızda kalacağınızda tankınızda kalsın. Alın gitsin. Ama birkaç gün davranışlarını gözleyin. İlk geldiğinde, diğer balıkları tanımak adına biraz efelenebilir. Ama bu durumu abartıyorsa, mecburen tanktan çıkarmanız gerekecek. Uyumlu ve ilgisiz de olabilir. Öyle yaparsa, kalabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 318 Online Kullanıcı, 173 Üye

Online Kullanıcılar

tomtombala, yz.04, praksis, vendetta99, mustafatercan, bbkaya06, mgulova, Severin, Sharingan, Yusuf Tanrıverdi, Apoca1ypse, aharuni, KILLIFISH, oblomov, NextToYou, ONRAYDN, frgmgdn, ANGELIS, biacar, emrepablo11, gokkurt, closer, kanmet, Muhammedtrkmen, armaqan, muratyarici, MiSoSiKiaN, MertA, H.Ocal, Gökhanyılmaz, murat efe, Mete Duru, Goksen, ersel, lazarusv20, Alcynone, BuRAK, buglem, Çetin1806, bora83, gokhanwar, orimohito, jueJ., Aras26, kadirik, tdenizs, bkartal, fikret43, Ejder Günaydın, ankara0606, AhmetKosovali, Feeb, hakancez, seapromise, Quersian, abdurrahman105, omercldr, EmirHaN, siyaha, nolimetangere, Traveller, Fatih ÇE, Emin18, rizasirman, Alpkaan Abacı, civando, vetet, ityo39, Hellak, legionnaire1, peker55, levent1482, Neşe yiğit, UĞUR, mcmert, whitefish, PoTM, BarisD, emreugru, Kınayu, incaia, MURAT111, Musab DELİBAŞ, cankose, arconim, Skylord, gattar5050, Speedy, brk55, SCORPION_79, xplashz, adilce, onurxonur, nord, icelebi, yusuf21, umut5555, Dimidiochromis, FurkanYnk, ecoram, TurX, DeviLLe, CİHAN044, evilways, Said Sığar, GokselSunar, lordLucifer, rifai, Frkn.33, Emircansarı, Tekin35, Musa27, WildFish_Keeper, AquariumFresher, Mehya, denizim20, mustix_223, BoraER, anchor, griii, BARBAR, Bahadir, emregungor, Gurkanankay, suslu_78, selahattinfidan, Noyes, Madenci, ademh, idiopatik, Cozkan, WaveRider, ismailakay, mrah, erdo_bg, Fishkeeper, Supervenenis, Asamet123, Ilkay54, Fondip, dtunahan, eppinger, Atahaniist, tkahramaner, lazdelikanli, ilhan3535, cagataybadur, Erdem82222, Sadece00, ferdisahin, Monte Kristo, ckcihan6, DrTuren, hakanmidilic, DuffMagic, mustafa_t, sohtorik, SGY, makvaryum, mutlubaba, DiscusTurk, EGInfernO, K3r3m, ardatamay, ihsan95, Reis10, hak45, ibrahimgo, stonemage, Utkan4114, zekigonlum, FTAquascaping, hanil, viper_78,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.