ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
797
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
584 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
297 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Hamile Kaplan Tetrazone (tiger Barb)
Tetrazon, dört çizgi demek. Tetra - Zone. Sizin balığınızın üzerinde üç çizgi var. Tetrazon'ların gözünün üzerine inen siyah çizgi sizin balıkta yok, üç çizgili. Bu durumda Trizon denmesi beklenebilir ama öyle denmiyor. Eski kaynaklarda Pentazon (5 bant), Hegzazon (6 bant) isimli barbuslardan bahsediliyor ama ben daha sonra hobide bu isimli balık görmedim. Sanırım bugün o balıklar farklı isimler ile anılıyor.

Bu balığa Nigrofasciatus denmiş. Sanırım Kara Bantlı gibi bir anlama geliyor. Bu balık bitkili akvaryumda, keyifli bir hale geldiğinde çok güzel renk alır. Ben Tetrazon'dan daha çok severim bu balığı.

Dropsi ya da Bloat olan balığı kurtarmak zor. Diğerlerinin aynı duruma düşmesini engellemek için beslenme koşullarını iyileştirmekte fayda var. Geçmiş olsun.
Hamile Japon Nasıl Anlaşılır
Tabii ki yumurtalar olgunlaşınca dişi Japon'ların karnı şişer. Ama aslında bu çoğu zaman olur zaten. Japon yetiştiricileri, üreme için dişiden ziyade erkek balıkları takip eder. Kızışan erkeklerin burun ucundan yüzüne yayılan bir beyazlık oluşur, renkleri parlaklaşır ve biraz hırçın olurlar.

Japon balığı üreticileri balıkları iyi bir besiye tabi tuttuktan sonra, erkeğin kızışmasını bekler. Bu süreden önce balıkların ayrı olarak beslenmesi daha iyi olacaktır. Dişinin tek başına yumurtlamaya hazır hale gelmesi çok bir önem arzetmiyor. Bu balıkların karnı zaten tombul ve şiş olduğu için dişiyi takip etmek yanıltıcı olacaktır. Erkeğin davranışları daha iyi bir göstergedir. Akvaryumunuzda birden çok dişi bulunuyorsa, kızışan erkek mutlaka yumurtalarını dökecek bir dişi bulabilir. İyi beslenmiş dişiler zaten 3-4 haftada bir yumurtlar.
Tetrazon (tiger Barb) Ve T.genetic Tetra - 100 Lt
Akvaryumunuzda bitki besleyecekseniz, ışık seçimini balıklara göre değil bitkilere göre yapmanız gerekiyor. O mavi ışıkta bitki yetiştiremezsiniz. Eğer floresan kullanıyorsanız iyi bir markanın daylight floresanlarından alabilirseniz. Tek floresandan ziyade, iki floresan daha iyi sonuç verir. İmkanınız varsa floresanlardan biri daylight, diğeri de bir bitki floresanı olabilir. Floresan'ları akvaryumculardan almanıza gerek yok, onlar çok pahalı satıyor. Yapı marketlerde falan güzel ampüller var.

Çakıllar da bitkiler için pek uygun değil maalesef. Bitki köklerinin tutunabileceği, daha küçük daneli bir kum kullanırsanız daha iyi olur.

Bitkileriniz canlanır ve büyürse balıklarınız ışıktan korkmaz. Korkmalarının sebebi, akvaryumun boş olmasıdır.

Heyecanınızı paylaşmayan aile efradı, ileri dönemlerde de paylaşmayacaktır. Buna emin olun, hatta ortalığa su döküldü, şu oldu bu oldu diyerek iyice gıcık olmazlarsa şükredin. Bu bütün hobicilerin yaşadığı bir durumdur. Ben evlenmeden önce evimde 1 tonluk akvaryum sistemim vardı. Şimdi kaç litre var? Sıfır! hepsi ofiste[:D]
Betalar Ve Diğer Türler
Akvaryum yeterli büyüklükte ise dişiler ile bir arada tutulabilir. Üreme faaliyetine giriştiğinde dişileri hırpalayabilir ama akvaryum büyükse dişiler kendini korur. Diğer balıklar ile beslenmesinde bir sakınca yok. Betta, kendi türü ve benzer bazı türler dışında, diğer balıklar ile ilgisizdir.

Tabii bu alışverişte hiç sorun olmadığı anlamına gelmiyor. Cory tek başına iyi fikir değil. En az 4 adet olabilirdi.
Vatoz, eğer cüce türlerden değilse, bir süre sonra dev gibi bir balık haline geliyor. Eğer çok büyük bir akvaryumunuz yoksa, yazık bu hayvanlara.
Dişi diye satılan Betta'lar erkek olabilir. Akvaryumcular bilerek ya da bilmeyerek bazen kısa kuyruklu Betta erkeklerini, dişi diye satıyor. Bu tehlikeli bir durum.
Hamile Japon Nasıl Anlaşılır
Japon balıkları canlı yavru doğurmazlar, bunu biliyorsunuz değil mi?

Japonlarınız erişkin boya gelmişler ve iyi beslenmişlerse yumurta dökerler. Japon balıklarınızı üretmek istiyorsanız, ayrı bir tank ve üreme için bazı ekipman düzenlemelerine ihtiyacınız olacaktır. Ana tankınıza yumurtlayabilirler ama oradan yavru alamazsınız.
Kılıç Kuyruk
Suyun üstünde bir yağ tabakası birikir. Bazı balıklar bunu yer. Kılıç kızı bu yağları yiyor. Korkacak bir durum yok. Akvaryumda oksijen problemi olursa, bütün balıklar suyun üzerine toplanır.
Cory Yumurtası Olabiliri Mi?
Yüzde yüz Corydoras yumurtası. Ayırmazsanız yavruların hayatta kalma şansı sıfıra yakındır.
200 Lt 40 Corydoras + ?
Severum mu?

Hocam, siz hiç erişkin Severum gördünüz mü? O balık bırakın yumurtaları, yavruları, erişkinleri bile yiyebilir. Etçil, cüsseli, iştahlı bir arkadaştır kendisi. Cory'leri ön planda tutuyorsanız, Çiklitlerin hepsini unutun bence. Küçük uysal balıklar olur ancak. Galaxy Rasbora başta olmak üzere ufak Rasbora türleri, Endlers, Beyaz Bulut falan...
500 Litre Kaç Papağan Beslenir Maximum
Bu kaç balık beslenir sorusu, en çok sorulan sorulardan biri. Bu tür sorulara verilen cevapların bir kısmı, gerçek dünya ile bağlantısı olmayan, aşırı bir iyimserlik içeriyor. Gerçekte hiç kimsenin uygulamayacağı, uygulasa ikinci gün sıkılacağı abartılı sayılar söyleniyor. Mesela yıllar önce şu söylenirdi, balığın her santimi için bir litre. Mesela 100 litre bir akvaryumunuz var, 10 cm boyunda 10 balık besleyebilirsiniz. Ama balık büyüdükçe bu sayı değişiyor. Bu cevabın verildiğini hiç duymadım ama böyle bir hesaplama vardır.

Çiklitler için bu tip hesaplamalar yapmak pek mümkün olmuyor aslında. Tankta kaç kişi olacağına, bir süre sonra balıklar karar veriyor. Özellikle Papağan Çiklit gibi huysuz balıklardan bir grup alıp akvaryumunuza koyarsınız. Sağlıklı bir başlangıç yapmak için, çok sayıda genç balık ile başlamak iyi olur. Bir süre sonra balıklar çeşitli sebeplerle azalır ve geriye o akvaryumda besleyebileceğiniz sayıda balık kalır. Siz plan yapsanız dahi, balıklar kendi kurallarını koyarlar ve sonuçta onların dediği olur. Özellikle böyle sert ve büyük Amerikan çiklitlerinde durum budur.

Kaç balık beslenebilir sorusunun bir cevabı da filtrasyon ile ilgilidir. Güçlü bir filtrasyon yaparsanız daha fazla sayıda balık besleyebilirsiniz, zayıf bir filtrasyonda zaten balıklar bir süre sonra keyifsizleşir, beslemenin de bir zevki kalmaz. Filtre de bu sorunun cevabında etkili bir konudur.
Karma Canlıdoğuran Önerilere Açığım ..
[QUOTE=MetinSungu]Peki o fotoğrafını attığınız balığı nerden bulabiliriz? Canlı doğuranlara uygun mu ve fiyatları nasıl?[/QUOTE]

Boesemani orta boy birçok akvaryumcuda çoğu zaman bulunuyor. Ama bu renklere ulaşması için ev ortamında iyi bir şekilde bir süre beslenmesi gerekiyor. Bir de biraz boy alması lazım. Boesemani 12-13 cm kadar büyüyor, büyüdükçe güzelleşiyor. Akvaryumcuda görüp fark etmemiş olabilirsiniz. Avustralya Rainbow'larının çok fazla türü var. Boesemani hem kolay bulunan, hem kolay beslenen, hem de en güzellerinden biri. Fotoğraftakilerin ikisi de erkek, güç gösterisi yapıyorlar. Dişiler çift renkli olmaz ama renkli pulları vardır, o da güzeldir.

Balık fiyatları çok arttı, ama sanırım satış boyunda fiyatı 20-30 TL aralığındadır. Erişkin boya geldiğinde, 1,5 - 2 cm'nin üzerindeki balıklara dokunmaz. Her balık gibi ağzına girecek boydaki balıkları yutmaya çalışabilir. Onun dışında Kılıçkuyruk, Plati, Moli ile çok rahat beslenir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.