ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
56
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
Dün 01:12
Toplam Mesaj:
57 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
48
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Şelale Aparatı
Hortum değil de elektrikçilerde satılan pvc borular daha iyi olur. Vidalama makinanız varsa, düzgün şekilde delikler açabilirsiniz. Orijinalinden farksız olur.
Moli Hakkında
Dişi mutlaka hamiledir. Eğer imkanınız varsa ayırmak faydalı olabilir. Ama başka balıkların olduğu bir akvaryuma değil, tek başına kalacağı bir üretim kabına ayırmak mantıklıdır. Böylece birçok yeni yavru elde edersiniz. Yavruları 1 ay kadar düzenli besleyip diğerlerinin yanına ekleyebilirsiniz. Böylece birçok Moli balığınızı olacaktır.

Moli hassas bir hayvandır. Üretim için küçük bir kaba koymayın. 5 kiloluk yoğurt kabı gibi birşey olur. Tabii hali hazırda kurulu boş bir akvaryum varsa en iyisi odur ama yoksa basit plastik yavruluklar Moli için pek uygun değil. Üretim kabının kapağını kapalı tutmak iyi olacaktır. Işıksız kalmasından endişe etmeyin. Öylece daha huzurlu şekilde yavruları verir.[EDIT]erkanmazici,2019-03-16 01:50:17[/EDIT]
Vahşi Form Lepistes!
Benim kurduğum her Lepistes akvaryumunda, birkaç kuşak sonra vahşi form bireyler görünmeye başlıyor. Bir süre sonra çoğunluğu ele geçiriyorlar.

Lepistes akvaryumlarımda, dişileri ayrı bir yerde yavrulatmıyorum. Bitkili bir akvaryumda, kendi kendilerine üremelerini sağlıyorum. Vahşi formun bir süre sonra çoğalmasının sebebini, vahşi form yavruların hayatta kalma becerilerinin daha yüksek olmasına bağlıyorum. Vahşi form genleri, mutasyon ile ortaya çıkmış genlere baskınlığı da düşünülebilir. Ancak, vahşi formların beceri ve güçlerinin daha yüksek olduğuna eminim.

Bir seferinde, 350 litrelik bir akvaryum dolusu Lepistesim maymun iştahım yüzünden yeni balık eklemem sebebi ile kırılıp gitti. Sadece üç beş balık kalmıştı. Kalan balıklar vahşi formdu. Bunları da elden çıkarıp bu kötü hatırayı noktalayım diye düşünüyordum. Ama kıyamadım. Daha sonra o balıklardan yıllarca sürecek, çok renkli ve güzel kuşaklar türedi. Geriye kalmış olan, mor renklerin hakim olduğu o tek erkeği on küsür yıl sonra hala hatırlıyorum. Kendinden emin tavırları ile sanki bana, sakin ol bu badireyi atlatacağız diyerek güven verir gibiydi.
Akvaryumu Tasırmı:)
Büyük akvaryumları, ahşap dolapların üzerine koymak çok büyük risk. Hele de bu ahşap dolaplar mdf, sunta gibi sıkıştırılmış bir malzemeden yapılmışsa. Sıkıştırılmış malzeme aslında talaş. Bu malzeme zaten suyu gördüğünde kendini kaybediyor. Bir de yüzlerce kilo ağırlık...

Bizim çocukluğumuzda (40 sene kadar önce) akvaryumcularda sehpa olarak, sadece metal profil ayaklar satılırdı. Öyle mobilyalı, dolaplı akvaryum sehpaları yoktu. Varsa da ancak çok zenginler masif ağaçtan yaptırırdı öyle şeyler. Şimdi bütün akvaryumları ahşap görünümlü sıkıştırılmış malzemelerden yapılan sehpaların üzerine koyuyoruz. Tamam, şık ama karton gibi bir malzemeyi, iki üç vida ile tutturup üzerine yüzlerce kiloluk akvaryumu koymak hakikaten akıllara ziyan bir durum...
Lepistes İle Semender Yaşar Mı?
Otçul semendere pek güvenmeyin bence. Tamamen otçul bile olsa (ki akvaryumlarda beslenebilecek böyle bir semender var mı bilmiyorum) semender güçlü ve Lepistes'e göre büyük bir hayvandır. Lepisteslerinize zarar vereceklerdir. Özellikle yavruların hiç şansı olacağını sanmam.
Ithal Akvaryum İçin Tepe Filitre Nasıl Yapabilirim
Mesele sadece hortumun rengi mi? Yazdıklarınızdan öyle anladım.

Öncelikle filtrenin içinden çıkan hortum kötü değil. Ben de bir tepe filtre almıştım, birçok alternatif denedim, en sonunda kala kala o hortuma kaldım. Rengi gerçekten lüzumundan fazla baskın. Niye böyle iddialı bir renk tercih edilmiş, anlayamadım.

O hortumu kullanmak istemiyorsanız elektrik kanalı kullanabilirsiniz. Sert plastikten elektrik kanalları satılıyor. Büyük elektrikçilerde ve yapı marketlerde bulabilirsiniz. L dirsekleri de satılıyor, kolaylıkla montaj yapabilirsiniz. Tek sorun kafa motoru ile bağlantısını yapmak. Ben bu tip bağlantılar için hortum, eski filtrelerin boruları falan kullanıyorum. Tam bir macera. Bir hortumu diğerine sokarken tırnağınız kırılabilir. Zaten DIY'cıyı DIY'cı yapan bu tip yaralardır. Maket bıçağı ile parmağın ucunu tıraşlamadıktan, matkap ile yemek masasını delmedikten sonra DIY'cılığın ne anlamı var...
Gizemli Bir Olay
Bu forumda insanlar canlılarını sağlıklı yaşatmak için bilgi alıyor. Balık ölümlerini böyle bir üslupla dile getirmedinizden hoşlanmadığımı söylemeliyim. Balık ölümleri, en azından bu forumda eğlence konusu haline getirilmemeli...

Akvaryumun dengesini tatil yemi de bozmuş olabilir. Neonlar öldükten sonra Betta onları didiklemiştir. Zaten küçücük bir hayvan, akvaryumunuz bol bitkili ise, bitki köklerinde çürüyüp gitmiştir. Bu arada akvaryumda salyangoz varsa, zaten balık leşlerini bulamazsınız. Hayatta tek kalan balık için şu söylenebilir, demek ki bünyesi güçlüymüş. Akvaryumda suyun dengesini bozan her ne ise, bir süre sonra etkisi dağılmış olabilir.
Kapalı Akvaryum Sistemi
Kapalı bir ekosistemden bahsediyorsunuz sanırım. Yani kurulduktan sonra hiçbir ekipmanın kullanılmadığı (havalandırma, filtre, ısıtma), hiçbir kimyasal katkının ve en önemlisi yemin kullanılmadığı bir akvaryum sistemi.

O tip sistemlerin uygulandığı bazı örnekleri internette bulabilirsiniz. Açıkçası, bu tip bir akvaryumu kuran her insan kendi geliştirdiği fikirlerden hareket ediyor. Yani diğer akvaryumlardaki gibi net sınırları olan bir iş değil. Ancak benim gördüğüm iki örnekte filtrenin tamamen bitkiler ile yapıldığı, az sayıda küçük balığı bulunduğu akvaryumlar yapılıyordu. Yem işi de karideslerle hallediliyor. Yani akvaryumda bulunan az sayıda küçük balık, karides yavrularından protein ihtiyacını karşılıyor.

Gördüğüm örneklerde kullanılan balıklar Badis Badis ve Sparkling Gurami idi. Filtreleme için tamamen suyun içinde yaşayan bitkilerin kullanılması zor. Daha ziyade, suyun dışına doğru büyüyen, çevre ışığını kullanan ya da tamamen su dışında bulunup sadece kökleri su içinde bulunan bitkiler kullanılıyor.
Yeni Balık Ekledikten Sonraki Sorunlar
Su değişimi niçin gereklidir?

Akvaryumda balıklarınız yem yiyip dışkı çıkartıyor. Hem yemin kendisi hem de çıkan dışkı akvaryumda belli kimyasal maddelerin birikmesine yol açar. Bu maddeler balıkları zehirleyecek niteliktedir. Herşey yolunda gibi görünürken, birden bire hastalıklar ve ölümler başlayabilir. Ayrıca bu kimyasal maddeler balıklarınızın büyüme ve üreme fonksiyonlarını bozabilir. Eğer bir canlının sorumluluğunu aldıysanız mümkün olduğu kadar, elinizden geldiğince özenli olmak gerekir. Haftada 1, % 25-30 civarı su değişimi makuldur. Mümkünse haftanın hep aynı günü bunu kendinize bir iş olarak belirleyin. Bu işlem 1 saati geçmez. Balıklarınız bunu hak ediyor.

Akvaryumunuzu yarım su doldurmayın, üstten bir-iki santim boşluk kalacak şekilde tamamen doldurun. Bunu yapan başka insanlar da gördüm. Niye yapılıyor, aklım almadı bir türlü. Bakınız, balıklarınızın bütün dünyası o cam kabın içindeki suyun olduğu alanlardır. Bu alan ne kadar büyük olursa, balık o kadar rahat edecektir. Elinizde imkan varken, bunu niçin balıklarınızdan esirgiyorsunuz? Ayrıca su miktarı ne kadar fazla olursa, yem ve dışkının su değerlerini bozması, balığı zehirleme ve hasta etme ihtimali o kadar azalacaktır.
Güney Amerika Yeni Kurulum
Çok güzel görünüyor. Başarılı bir kurulum dilerim.

Yalnız ilk defa adını duyduğum Guianacara Geayi de güzel balıkmış. Şu espriyi yapmadan duramadım,
Köprüden geçene kadar Guianacara Geayi'ye, Guianacara Deayi diyeceksin...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 498 Online Kullanıcı, 271 Üye

Online Kullanıcılar

unsalgundogdu, arda8860, Acil Stop, dt_bulut, AzmiKibar, ekrem karakurt, viper_78, ProoF2834, muhengin26, Muhammed kose, eyorubulut, alias46, mustafatercan, DeviLLe, StenkaRazin, Noeldayi, Kınayu, enversen79, secularist, certok, Titanium, Skopos, suzillisi, ajax, Gursoyhasan, icelebi, musa yılmaz, fikret43, muratyarici, Slymn-pyrz, ceyh, dislokasyon, Gtuncay, whitefish, Fatih ÇE, omerankara, subalik, Sercan10, hatesli, M.Murat Yavuz, Galathir, hipnos, armaqan, mcetindas, sempathyc, Kuduoglu, semih_81, frag, otuzkilo, serkantezel, Germund Zweistg, Anıl Dinçer, Alper.0542, yilmazer79, vedat79, MuratSAKA, metsi, bycatamak, redfox69, sefo, cengo, olcaytu, bitocika, FINDIK, krib, Dkaya, Handan, LEGEND59, Öğünmez, berat27, htogay, BadgeR, Ebubekir ATAR, DrTurenX, kanmet, Koksal Gurkan, beyazgul, erulusoy, hsyn, anilyildiz, svg1000, Murat Gün, Adnan53, sakal34, ProScotch, Mhmt39, barus, piranhabull, okitay23, fikri.kaya13, noobhodja, debreleza, yakaryus, KAMPUT, ropme3, banned, denizihtiyaroglu, korayyy, muratdeg, ybyasin, Masduh, Alikaan147, johnson1907, DTkadir, mezarlik667, ozgurnez, Gökhan1907, bulentsgr, Zordre, EmreCev, erdemgzlsy, Aspet, cankutozdemir, hasan_ali05, volkan81, ersel, hercan, SCORPION_79, turgutkorkut, besim1899, lojistisyen, sangarios, adnanuluçay, indianaconz, Hasar, Ches, vendetta99, mustafaikay, albay111, anima_08, pestkop, lizuferum, erenimrek, Turquesa, BoraBerkol, mrah, tigertetra, Magma, Darkcorner, merdyen, Aquariumhouse, Ejder Günaydın, braweheart, yavuzsezgin, murat acr, gyunda, serghat, Dogukankln, sarıyerli 1970, voltran, Jumbokılıç, ilhan3535, mehmetaydin, Muhendis39, TheHobi, Selim802, Heredott, Mikail Erdoğan, Bullterrier, Aeran, BiotopeDogan, AlemdarEmrah, orimohito, kimyaegr, SeFfAh, C#, Tayfunkaim, cagdas_0606, RoIF, darkaura, Merty, ChannaGachua, yasinmak, Emrsnmz, hersanli, bozok06, Ademmercan, vockomo, Dark65, Nailenginusta, yumurtlayan cins, safak55, omak, polat74, soliter83, exfish, akeryus, BehcetKurtulus, Arkun, tetradiscusyem, Altispinoza, oguzkagank, MEOzbay, Mokivanc, arukas, BeZGiN, boratsdmr, UmitYilmaz, Bettabeta, hepatik, curuf, hattori, image, KeremUlaş, CihanSakin, Serdariekrem, Ubasci, agatam, murtcu, Musapurdal, Kertenkelekerten, bcirav, UĞUR KARA, GkhnBtmz, oguzcanoguzer, yagiz_yagiz, Kamerk, cansani, nightmareo, wallece, yagızalp, noshmpty, edizpasha, AmazonDream, Kromatit, Sadece3414, Halil Yücel, YusufTaha, Fikrep, sinanb85, panda_da, littlefish, Natt61, gokkus58, KupaAs, aybas, Mr_worldvvide, ibo989, Fatih✪ozirkin, Kaya0606, emraheroglu, Sezgin_Mutlu, MrtPekgoz, YAYDIN, cheavy, ozeraltinoz, poyraz43, namsada, HarunYldrm, EXAGON, yasarcannn, BerHatS, kuduzruh, erdalakçay, smithiseek, Wolf, mehmetsahin12, Cihanturk, mehmetkkten, BURAK15, HuzeyfeOMURCA, wilivil, XxBadHeartxX, yigityilmaazz, akdede, gokberkgonenc, Silver06, Machiavelli, Taha2699, Murat Murat, HB.TELLİ, SerhatU,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.