ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
960
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
3 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
683 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
293 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Dana Yüreği Yerine Kontrfile Kullansam ?
Dana yüreği kırmızı etten ucuz değil, onu seçmekte amaç ucuz olması değil, balıkların daha kolay yiyip daha kolay sindireceği düşünülüyor. Kontrafileyi her balığın yiyebileceğini sanmıyorum.

İşin doğrusu balıklara karasal hayvanların etlerini vermek çok riskli. Suyu çok fazla kirletiyor, balıklarda çeşitli sindirim hastalıklarına sebep olabiliyor. Balık eti ya da en iyisi karides. Karides birçok karasal hayvandan daha fazla protein içeriyor. Üstelik antibiyotikli yem yedirilmemiş, organik bir canlı. Ev yapımı yemlerde sadece az miktarda karides kullanıyorum. Dana yüreği kullandığım zamanlarda, çok kolay salgın hastalıklar yaşadığım zamanlar oldu. Artık onu bile bıraktım.
Lepistes Cinsiyet
[QUOTE=İbrahimÖzen]İlk resim hariç diğerleri erkek ve endler- Lepistes kırması gibi geldi. İlk resim ise benim de yaşadığım bir olay. Balık hem dişiler kadar iri ve erkekler kadar renkli ve gonopodu var . Ben üremeye katıldığına ya da kur yaptığına hiç şahit olmadım . Ben yorumumu söyledim öyle olmayadabilir. Zararı yoktur sağlıklı ve seyir zevki yüksek bir akvaryum olsun yeter.[:iyi:][/QUOTE]

Balıkların hepsi kesinlikle erkek. Lepistes dişileri son derece karakteristik bir şekle sahiptir. Bir süre Lepistes besleyen bir kişi, erkek ve dişiyi net bir şekilde birbirinden ayırabilir. Son fotoğraftakiler de Endler değil, vahşi form Lepistes'tir. Endler Lepistes ile akrabalığı olan başka bir balıktır. Kılıçkuyruk ve Plati gibi düşünebilirsiniz.

Vahşi form Lepistes ise, doğada bulunan Lepistes anlamına geliyor. Doğada bulunan Lepistes'ler bizim akvaryumda beslediklerimiz kadar renkli, uzun yüzgeçli ve büyük kuyruklu olmazlar. Çünkü o şekilde olan balıklar çok kolay yem olur ve yaşama imkanı bulamaz. Vahşi form Lepistes'lerin kuyrukları genelde renksiz olur, bedenlerinde ise çeşitli renkte noktalar olur. Vahşi form Lepistes'leri Türkiye'de bile birçok suda bulabilirsiniz, çünkü zamanında bunları sivrisinek ile mücadele için belediyeler sulara saldı.

Akvaryumlarda seçkinleştirilmiş Lepistes ırklarını besliyoruz ama bir süre doğan yavrular içinde böyle balıklar çıkmaya başlıyor. Bazı bireylerde temel genler baskın oluyor ve doğada yaşayan dedeleri gibi dünyaya geliyorlar. Bu balıkların albenisi zayıf ama ben bu balıkların akvaryumdaki koloniyi güçlendirdiğini düşünüyorum. Uzun bir süre kendi içinde üreyen balıklarda bir süre sonra genetik bozukluklar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu balıkların ortaya çıkması ile sanki genler resetleniyor, yeni genler devreye giriyor diye düşünüyorum. Bu bana ait bir teori ama akvaryumlarımda bunu gözlemledim. Bu balıklar ortaya çıktıktan sonra yeni nesil daha güzel ve sağlıklı şekilde gelmeye başlıyor.

Ha, bu arada bunların döllediği balıklardan yine seçkinleştirilmiş varyeteler doğmaya devam ediyor, bütün yavrular bu forma dönmüyor. Dediğim gibi, sanki bir sigorta gibiler aslında...
Lepistes Cinsiyet
[QUOTE=WarWolf_88]Ama bana dişi demiştiler ya :([/QUOTE]

Şu balıkları, 14 yaşında bir delikanlıya dişi diye satan adamın yatacak yeri yok. Akvaryumculuk yapıyorsa, bunların erkek olduğunu bilmemesi imkansız. Ne pis insanlar var yahu...
Yavru Lepistes İçin Canlı Yem Alternatifleri
Artemia'nın en iyi alternatifi mikro kurttur. Ucuz ve kolay üretilebilen bir yemdir. Ama tabii ki sakladığınız yerde ister istemez bir koku oluyor. Bu koku ile baş edeceğinizi düşünüyorsanız, mikro kurt en iyisidir.

İşin doğrusu başka da bir alternatif yok. Su piresi yavrular için büyüktür.
Bı Canlının Acısını Dindirmenin En Acısız Yolu
Çok önce okuduğum bir yöntem şöyle diyordu; balığı acısız şekide öldürmenin en iyi yolu, onu dondurucuya koymaktır. Su yavaş yavaş donacağı için balık herhangi bir acı hissetmeden yavaşça ölecektir. Hiç denemediğimi belirteyim.

Kurtuluşu olmayan, ölümcül bir hastalığa sahip balığa maalesef zaman zaman ötanazi uygulamak zorunda kalınabilir. Ama tabii ki beslediğimiz her canlı, bize Allah'ın emanetidir. Vicdanlı ve merhametli olmak zorundayız.
Alg Yiyen
Sadece camdaki yosunları temizlesin diye vatoz almayın bence. Çünkü bunlar diğer vatozlar kadar değilse de büyük balıklardır. Cüce vatoz büyüdüğünde, şu an beslediğiniz balıklar içinde akvaryumunuzdaki en büyük balık olacaktır. Haliyle yem yiyecek ve dışkısı ile akvaryuma yük oluşturacaktır. Bu da daha fazla yosun ve daha fazla problem anlamına gelir.

Akvaryuma belli bir fayda için balık alınmamalıdır. Çünkü hiçbir akvaryum balığı saf fayda sağlamaz, oluşturacağı biyolojik yük ile akvaryuma külfet getirir. Balıkları sadece sevdiğimiz için almalıyız. Bunu romantik bir saik ile söylemiyorum. Bu işin doğrusu budur, o yüzden söylüyorum.

Bir tek Otocinclius'u istisna tutabiliriz, hakikaten bu hayvan sadece akvaryumdaki yosunları yer ve büyümez. Ancak bu balıklar da hassastır, oturmamış bir akvaryumda kolayca kaybedebilirsiniz. Fiyatları da giderek çok yükseldi. 5 sene önce 10 liraya alıyordum, şimdi 40-50 lira istiyorlar. Benim gelirim 5 kat artmadı.

Velhasılı, camları elle temizlemek en rasyoneli gibi görünüyor. Mıknatıslı cam temizleyicileri önerebilirim. Camı çizme riskleri var ama dikkatli kullanılırsa bu riski önleyebilirsiniz.
120 Litreye Sump Gereksiz.mi Olur
Tepe filtre alabilirsiniz. Fiyatlarını bilmiyoru ama dış filtreden daha kullanışlı ve daha ucuz, hem de akvaryumun içinde yer kaplamaz. Bir plastik saksı kullanarak, kendi tepe filtrenizi de yapabilirsiniz.

Ayrı bir akvaryumu sump yapmak yerine, yan sump yapılabilir. Yan sump'ta 2 değil 1 motor gerekiyor. Aslında normal sumpta da tek motor yeter diye biliyorum. 2 motor ne işe yarayacak? Ana tankın altını deliyorsunuz, oradan gelen suyu filtre malzemesinden geçirip, motor ile akvaryuma geri basıyorsunuz. Sump mantığı bu. 2. motora ihtiyaç yok.

İç filtre malzemesine yüksek paralar vermeye gerek yok. Ben sadece mavi sünger kullanıyorum. Sadece sünger olan pipo filtre ile idare edeceğinizi düşünüyorsanız filtrede de sadece sünger kullanabilirsiniz. Sump, dış filtre falan olunca niçin pahalı malzemelere ihtiyaç olsun ki? Onun içine de sünger koyun, mis gibi olur. Yıllar önce bu forumlarda yazan ve bu işin ticaretini yapan bir abimiz mavi süngerin en iyi biyolojik filtre malzemelerinden biri olduğunu söylemişti. Filtrenin en üst kısmına konan ve suyun dağılmasını sağlayan seramik malzeme için de plastik bahçe hortumunu, makas ile yüksük makarna gibi kesip kullanın demişti. Eski Eheim 2213'lerin içinde, onun sepetlerine göre kesilmiş mavi süngerler olurdu sadece. Şimdi hala öyle mi satılıyor bilmiyorum ama o süngerler ile o filtre oldukça verimli çalışırdı.

Parayı dert etmeyen insanlara birşey diyemeyiz, ama bütçeniz kısıtlı ise, düşünerek harcıyorsanız, olabilecek en ucuz çözümleri denemekten çekinmeyin. İlla markalı, pahalı ürünler almaya gerek yok.
Yeni Akvaryumda Yapay Bakteri Kültürü Şart Mı ?
Bakteri eksikliğinden ani ölüm olmaz. Ani ölümün en önemli sebebi zehirlenmedir. Suyu zehirlemesi muhtemel olasılıkları düşünün. Silikon olabilir, koyduğunuz bir dekor olabilir. Ya da elektrik kaçağı falan olabilir. Bakteri eksikliği uzun vadede balıklar için zararlı olur. Balıkları ekledikten sonra filtrasyonunuz güçlü ise bir süre sonra bakteriler oluşmaya başlar. O süre içinde balıklarda sürtünme, keyifsizlik falan olur, ani ölüm olmaz.

Zehirlenme, elektrik kaçağı gibi ihtimalleri gözden geçirdikten sonra, akvaryuma balık koymadan önce bulabilirseniz su piresi ekleyin. Su piresi çok iyi bir göstergedir. Su piresinin yaşadığı suda balık da yaşar. Böylece balık kaybı olmadan su kalitenizi anlayabilirsiniz.
Beta Balığıma Elektrik Çarptı Ne Yapabilirim?
Yapabileceğiniz birşey yok. Elektrik çarpmış bir insanı iyileştirebilecek basit bir yol nasıl yoksa, balık için de böyle bir yol yok.

Ama ilginç bir durum var. Eskiden (30 yıl önce!) akvaryumlarda kullandığımız ekipmanlar daha ilkel idi. Sık sık elektriği kaçağı yaşardık. Elimi akvaryuma soktuğumda çarpıldığımı, kontrol kalemi ile baktığımda kalemin ışığını yandığını çok yaşadım. Ama balıklara birşey olmuyordu. Balıklar elektriğe karşı bize oranla biraz daha dayanıklı olabilir.

Velhasılı balık yaşarsa yaşar, ölürse ölür. Açıkçası pek yapılabilecek birşey yok.
Yeni Akvaryumda Yapay Bakteri Kültürü Şart Mı ?
Evet. Kadir Bey doğru bir noktaya işaret etmiş. Azot bakterilerinin oluşması için akvaryumunuzda bir azot kaynağı olması gerekir. Amonyak bunlardan biridir. Bazı eski hobiciler ölü balık koyarlardı. Yani canlı ya da canlı atığı gerekiyor.

Başka akvaryumdan su eklemeyin. Suda serbest yüzen nitrifikasyon bakterisi çok azdır. Bu bakterilerin dışında birçok zararlı olabilecek unsurları akvaryumunuza koyabilirsiniz. Gerek yok.[EDIT]erkanmazici,2021-01-10 23:29:49[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.