ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1451
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
998 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
87 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
51
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Balıkların Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?
Mutluluk felsefi bir kavram. Gerçekte varlığı bile tartışmalı. Çünkü hayat sürekli olarak kötü sürprizler getirir, mutlu olduğumuzu düşündüğünüz an çok kısa sürer, yine dert, gam içine düşeriz.

Söz konusu balıklar olduğunda, mutluluk yerine huzur kavramını kullanmak daha doğru olur sanki. Doğadan toplanan ya da ebeveynleri yakın bir tarihte doğadan toplanmış olan balıklar akvaryumda biraz huzursuz olur, akvaryumun onlar için aslında bir hapishane olduğunu bize hissettirirler. Kuşaklar boyu akvaryumda üretilegelmiş olan balıklar ise, kendilerine uygun bir tankta, uygun bir bakım ile huzurlu olurlar. Bütün temel ihtiyaçları karşılandı ise, bir sağlık problemi yoksa balıklar huzurludur. Bunu davranışlarından, renklerinden, vücut formlarından anlayabiliriz.
Farklı Bir Fikir
30 litre suda yavrular ne kadar boylanırsa, sizin tankınızda da o kadar boylanır. Düşüncenizin tam aksine, birçok üretici yeni doğmuş yavruyu küçük tanklarda büyütürler. Yavru balıklar yeme ulaşmak için ne kadar az efor sarfederse, o kadar çabuk büyür. 1-2 aylık olmuş balıkların gerçek boyuna ulaşabilmesi için ise, genelde havuz kullanırlar. Bir yöne doğru geniş bir yüzme alanı olmasının balığın büyümesine katkı sağlayacağını sanmıyorum. Balıklar her yöne doğru yüzerler. Büyük tanktaki basıncın da büyümeye katkısı vardır.

Balıkların büyümesinin önünde engel olan konulardan biri, su değerlerindeki bozulma ve bakteri enfeksiyonlarının yaptığı baskıdır. Bu olumsuz durumlar balık gelişimini yavaşlatır. Sıfır bakteri ortamında, tamamen antibiyotik içinde büyütülen Diskus balıkları görmüştüm. Tepsi gibi olmuşlardı mübarekler. En boy oranı ne olursa olsun, küçük hacimli bir tankta azot bileşiklerinin yarattığı baskı ve bakteri-mantar enfeksiyonlarını engellemek zor oluyor.

Velhasılı, iyi fikir ama istediğiniz sonucu vereceğini sanmıyorum.
Çöpçü Balığı
Japon Balığı ile Corydoras olmaz. Japon'lar Cory'leri yemeye çalışır. Bu durum iki taraf için de tehlikelidir. Cory'leri Çıkarmalısınız.

Isı kötü değil. Özellikle komando çöpçüler geniş ısı aralığında rahatça yaşar.
Cory'ler genel olarak ürkek balıklardır. Yeni alındıkları akvaryumda gizlenme eğiliminde olurlar. Bazıları da sürekli olarak saklanır.
Çatlayan Akvaryum Taban Camı Ne Yapmalı?
Kayıt kuşaklara dikkat etmemişim. Çatlak olan bölümün üzerine oturacak şekilde kesilmiş bir cam ile kapatabilirsiniz, arada boşluk kalmaması gerekiyor. Benim bir akvaryumum böyle çatlamıştı, benzer şekilde kapattım, hala kullanıyorum.
Çatlayan Akvaryum Taban Camı Ne Yapmalı?
Taban ölçüsün bir cam kestirin, üstüne yapıştırın.
Akvaryum Evde 1 Ay Kalır Mı?
Ben geçen yaz 1 ay otomatik yemleme ile balıkları bıraktım, hiçbir sorun olmadı.Bu tabii balıkların türüne de bağlı. Canlıdoğuranlar asla aç kalmaz mesela. Sürekli yavrulayıp yavruları yiyorlar. Büyük boy balıklar için açlık problem. Ufak boylu balıklarda açlık problemi yok. Bazısı yumurtlayıp yumurtaları da yiyorlar.

Kendi yazlığınıza gidiyorsanız ve balıkları da yanınıza alıp götürebilirsiniz. Büyükçe, kapaklı bir plastik kaba koyup yanınıza götürün. Yanınıza bir de hava motoru ve sünger filtre alın. Gittiğiniz yerde balıkları plastik kova ile balkona koyun, sünger filtreyi çalıştırırsanız hiçbir şey olmaz. Balıklar da tatile çıkmış olur. Tabii büyük balıklarda bunu yapamazsınız ama Canlıdoğuran büyüklüğünde balıklarda çalışır.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
[QUOTE=giyotyn]
Aslında düşündüm de eğer tezim doğruysa CO2 vermeme gerek yok.
Nasıl ki ilk kurulan akvaryumlarda nitrat döngüsünü hızlandırmak için yıllanmış bir akvaryumdan su takviyesi yapıyorsak aynı şekilde tüm döngüleri oturmuş büyük akvaryumumdan dip çekimi yaparak aldığım suyu bu 70 lt akvaryuma eklersem...[:?]
Eved eved ilk önce bunu deneyeyim. Başarısız olursa bir aylığına co2 takviyesi yaparım
[/QUOTE]

Hocam, nitrat döngüsünü yapan şey nitrifikasyon bakterileri. Yani canlı varlıklar. Nitrat döngüsü başlaması için akvaryuma bu bakterileri satın alıp ekliyoruz ya da zaten doğal olan bakteriler çoğalsın diye, boş akvaryumda nitrat patlaması başlatıyoruz. Nitrat döngüsünü yapan bakteriler bu yollar ile çoğalıyor, çeşitli yerlerde kolonileşerek sürekli olarak amonyak gibi zehirli azot bileşiklerini nitrat gibi nispeten zararsız azot bileşiklerine çeviriyor. Bu dönüştürmeyi yaptıkları için Azot döngüsü, nitrat döngüsü gibi isimler veriliyor.

Akvaryumda bulunan canlı varlıkların (balık, bitki, bakteri, yosun vs.) CO2 vermesi ile bu döngü arasında bir benzerlik yok ki. Daha doğrusu, bu her akvaryumda zaten olan doğal bir durum, sizin yapabileceğiniz herhangi bir müdahaleye ihtiyaç yok. Azot döngüsü için ise, bakterilerin yerleşeceği mecralar ekliyoruz akvaryuma. İşte başlangıçta bazı işlemler yapıyoruz falan. Akvaryumdaki doğal CO2 oluşumu zaten kendi kendine olan bir şey.

Canlıların verdiği CO2 ile, dışarıdan verilen CO2'nin bitkiler üzerinde yarattığı etki çok farklı. Anlatmaya çalıştığımız şey bu. High-tech, Low-tech ayrımı buradan geliyor. Low-tech akvaryumlarda da bitkiler gelişiyor ama High-tech ile ilgisi yok. Sizin akvaryumdaki CO2 miktarını artırmak için, sürekli ve stabil hale getirmek için yapabileceğiniz sihirli bir formül yok. Olsa olsa balık sayısını artırırsınız ama onun da yaratacağı başka olumsuzluklar var.

Ha, akvaryum ortamına hiçbir zarar vermeden CO2 üreten bir bakteriyi bulup, bunun akvaryumda kolonileşmesini sağlayacak bir formül icat ederseniz, akvaryum tarihine geçersiniz. Muhtemelen çok da zengin olursunuz. O pahalı ve karmaşık CO2 sistemlerine gerek kalmaz. Küçük çaplı bir endüstriyi sarsarsınız. Ama, bilemedim yani...
Co2 Döngüsü Oluşturmak
Akvaryuma CO2 verdiğinizde bitkiler bir anda, adeta turboya geçer. Bazı bitkilerde sabahtan akşama değişim görünür. Eğer yeterli ışık varsa, gözle görülür bir fark oluşur. Bazı bitkileri CO2 vermeden sağlıklı tutmak zaten mümkün değil de, daha mütevazi bitkiler de CO2'yi gördüklerinde coşuyorlar. Ama CO2 verilmeyen akvaryumda bitki yetişmez diye bir şey yok. Bitki akvaryumları yüksek ve düşük teknolojili diye iki kategoriye ayrılıyor zaten. Düşük teknolojili akvaryumlarda da güzel, sağlıklı ve gürbüz bitkiler bulunabiliyor.

CO2 döngüsü sözü çok hoşuma gitti ama maalesef böyle bir şey yok. Akvaryumda oksijen tüketen her canlı CO2 üretiyor ama bunu başlatmak için önceden CO2 vermeye gerek yok. Bu zaten oluyor. Dolayısı ile döngünün ilk adımı da gerekli görünmüyor.
Co2 Döngüsü Oluşturmak
Şöyle bir şey mi ima ediyorsunuz: Akvaryuma bir dönem CO2 verdiniz, bitkiler belli bir gelişim yakaladı, daha sonra CO2 kesildiği halde bir döngü oluştu ve bitkiler aynı hızda gelişimi sürdürüyor.

Biraz absürt bir yorum olacak, dalga geçtiğimi düşünmeyin ama çıkardığım sonuç şu, CO2'nin bakteri döngüsü gibi bir doğal döngü oluşturduğunu mu düşünüyorsunuz? CO2 akvaryumunuzda yerleşip, kolonileşerek kendi kendine üremez ki. Akvaryuma verdiğiniz CO2, bitkiler kullanmasa bile bir süre sonra uçup gider. Zaten CO2 suda çok zor çözünen bir gaz, o yüzden difüzör kullanıyoruz.

Peki ne olmuş olabilir? Tabanını zengin, ışığınız güçlü ise bitkiler yakaladıkları ivmeyi bir süre devam ettirirler ama er geç CO2 yokluğunun işaretlerini görürsünüz. CO2'li ve CO2'siz bitkili çok sayıda akvaryum yaptım. Işık ve taban iyi ise güçlü ve güzel bitkileriniz olabilir ama asla CO2 verilen bir tank gibi olmaz. Bu imkansızdır. Arada çok net fark vardır.
Elektrik Sarfiyatını Azaltma Yöntemleri
Başlığı böyle yazdım ama, bu konuda önerebileceğim sihirli formüller yok maalesef. Ekonominin durumu ortada, elektrik fiyatları ortada. Elektrik fiyatlarını hesaba katarak hobiden vazgeçmeyi düşünen önemli sayıda insan var. Burada ortaya çıkacak fikirler belki daha mütevazi de olsa, hobiye devam etmek için bazı öneriler sunabilir. Kendi bir iki önerim olacak ama yeterli değil, bu konuda bir tartışma başlığı oluşturmak istiyorum. Fikir ve önerilerinizi paylaşın lütfen.

Önemli not: Paranız yoksa bu işi yapmayın diye bir ifade kullanmayın lütfen. Bunu yazacak olan kişinin kalbini kıracağım, baştan söylemiş olayım. Böyle düşünüyorsanız, bu başlıkta bu görüşünüzü paylaşmak zorunda değilsiniz.

Çoğumuz en büyük elektrik sarfiyatının ısıtıcı olduğunu düşünüyoruz. Filtreden vazgeçme ihtimalimiz yok ama ısıtıcının kullandığı elektriği azaltabiliriz. Isıtıcının elektrik sarfiyatını azaltmak için yaptıklarımı ve yapmayı düşündüklerimi yazıyorum.

1-Akvaryumun 6 yüzeyi var. Alt, üst ve 4 taraf her yeri strafor ile kapatıyorum. Önü de mi kapalı, evet. Akvaryumu izlemediğim zaman ön taraf da kapalı. Şimdilerde kapağı bile olmayan cam küp şeklinde olan akvaryumlar moda, biliyorum ama strafor ile kaplı akvaryum, üzerinde yüksek bir meblağ yazan faturadan daha çirkin değil.

2- Serin sularda yaşayan balıkları araştırıyorum. Örneğin Rainbow Shinner çok ilgimi çekiyor. Isıtıcı gerekmeyen balık dendiğinde birçok kişinin aklına sadece Japon Balıkları geliyor. Oysa ki ısıtıcı kullansak bile düşük bir ısıda sabitleyerek besleyebileceğimiz bazı balık türleri var. Örneğin Cennet Gurami de kışın 16-18 derecede sabitlenmiş bir ısıtıcı ile beslenebilir.

3-Tropikal balıkların bir çoğu daha geniş ısı aralıklarında yaşayabiliyor. Bunları internette inceleyebilirsiniz. 24 saat sürekli olarak ısıtılmayan bir evde ısıyı 27 derecede tutmaya çalışmak ile 22 derecede tutmaya çalışmak arasında çok fark vardır. Bir çok balık 21-22 derecelerde, hiç bir sorun yaşamaz ama bunu araştırarak emin olmak gerekiyor. Bu sitenin ansiklopedi bölümünde balıkların istediği ısı derecelerini inceleyin, çok farklar olduğunu göreceksiniz.

Şüphesiz ki tamamen doğal, hiç elektrik kullanmayan tanklar da yapılabilir. Ama insanların tanıdığı, bildiği türden bir akvaryum yaparak elektrik sarfiyatını azaltmak da mümkün.[EDIT]erkanmazici,2022-01-08 16:51:58[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

sckaraoglu, Ereilian, emraherpolat, onur55, Kerevitadam, ardatamay, Barbossa16, Klazomenai, EmreCev, ozkankacan, Shateiel, mcmert, AmazonDream, rasit2009, mmemati, reprise, ibrahim0273, Emincan, batuhaan, HACI LOBO, serhat480, arapaima, sp_paslı, Cingöz Recai, omerali06, thejaponcu, Arda_26, egebrkn, darkaura, impulse101, rccol, zhanugur, Yorum yapmaz, MurathanM, KENT, sametyildiz, Gökhan1907, a.gumrah, hll_aquascaping, iwagumi, okanki, Pamir Kandemir, demirellevent, Kuzgun, erosennin, BaldGuy, Ankaragucu, yelpeli, ternapi, Kaptan Nemo, tablet, chapi, hobim35, MaarifFurkan, GokKurt, kdrackgz, Baranmeng, isorak, masum, selfish, Kusbeyin, kolombo_449, ngerekli, SleepyZiggi, lebowskia, BadWolf, dorukyalcinn, Vitalis, h3lldorado, İsmail YILDIRIM, Sarslanpay, czafer58, sade-ce, Akyuvaryum, VsfAkn, Korhan2008, mhnds16, mevlutyildirimmm, ALTEMUR, deep fish, Erva Deniz, Fatih tll, Thyme, Yas400, eraycalvusizmit, SBoztepe, naat60, Mhmett, Beeman, lazy46, anchor, emrah07, muhengin26, freelife, SmallCandyThing, Bora Bey, GüneyÜNVERDİ, mgokturk, fahrettin, ornies, Alp Atu, egeares, blokurlu, oguzhan06077, rifai, medcezir968, MrListener, ynsdlsz14, replacka, istanimaka, ayvazmemoli, Denizs, isik, Selim802, elcin83, Montesque, rouvax, cengiz han, Erytzsz, Qwedzal, *AKIN*, appeo, smithiseek, mytel, Bysam, ÖzcanÖzkan, UmutF, Cengizhan06, YunusEmin210, Uzay, orhtlnaykn, BitkiliRasbora, egedin, Selin Soylu, ziyasenkaya, Mehmet gunel, Cem Altay, jaloreef, melancholyic, gurcanuras, gltknugr, engin045, Yunus41, fossadeileoni, DtResat, alper_64, selcukpinarci, Kabasakal22, Enver Balcı, beratonur, veyselkahya, Horace, eturan25, SemihSarısoy, Skrylmz, AhmetUygur, izzettanju, Rumeysa Çalışkan, MertSoyumert, ballantines, MehmetOK,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.