ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
EmreOzkurt
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]11731,1[/B] [B]11410,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
202
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2011 15:51
Son Ziyaret:
13 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
427 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
emre özkurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Kimyager
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Özkurt
05426370296

SON 10 MESAJI

Bitkilerim Ölüyor Mu?
Yeni kurulum akvaryumlarda olabilir sık sık %20-30 arasında su değişimi yapın aydınlatmayı günde 7 saat yakın zamanla düzelicektir.
Karideslerime Verebikecegim Yemler
Sebzeleri çok ufak şekilde verin. Büyük miktarlarda verirseniz akvaryumun dengesini bozarlar. Meşe ceviz gibi yaprakları da birer ikişer adet kaynar suda bekletip soğuk sudan geçirdikten sonra akvaryuma koyabilirsiniz. Bittikçe yenisini eklersiniz. Bunlar ek besinler ana besin olarak kullanırsanız canlıların renklerinde solmalar görülebilir. Glasgarten,shirakura,dennerle gibi karides yemleri kullanmanız canlılar için daha iyi olacaktır.
Gh+ ürünleri tds metre ile kullanılmalıdır. Çeşme suyuna kullanılması önerilmez. Damacana veya osmozdan çıkan saf suya yakın suyun minerallendirilmesi açısından kullanılır. Bu yüzden çeşme suyu kullanıyorsanız kullanmanızı önermem.
Yenilenen Yüzüyle Sakura Akvaryum
Benibachi topraklar bu hafta dağıtıma başlanacaktır.
Tüm toprakların fiyatları ve açıklamaları için sitemizi ziyaret edebilir.Kredi kartıyla veya havale ile Sipariş geçebilirsiniz.
www.sakuraakvaryum.com

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/270620172148101.jpg[/IMG]
80 Lt Bitkili Tetra Akvaryumum
Maşallah her geçen gün güzelleşiyor daha da iyi olacak takipteyim.
Kristal Karides Dennerle 20l
Güzel bir kurulum olmuş. Havaların soğuk gitmesi çok önemli bir avantaj şanslısınız :) Mossbalları arada bir çıkarıp maşrapada sıkmanızı tavsiye ederim pisliği topluyor arada bir sıkarsanız daha sağlıklı olurlar.
Taiwan Bee Akvaryumu Tavsiye
Merhaba Anıl Bey buradan da yazıyım başka merak eden arkadaşlar olursa onlara da faydamız dokunsun.
Aktif toprak ne kadar çok olursa hem bakteri ortamı o kadar iyi olur hemde suyu tamponlaması o kadar kolay olur. Sudaki ph seviyesinde ani dalgalanmalar meydana gelmez.
Osmos cihazına gerek yok. Düşük ph lı bir damacana su ile de rahatlıkla besleyip üretebilirsiniz.
Filtrasyon olarak ufak bir dış filtre nin yanına pipo filtre kullanırsanız son derece güzel bir filtrasyon yapmış olursunuz.
Yem ne kadar çok çeşit yaparsanız canlılarınız o kadar sağlıklı olur. İmkan dahilinde kaliteli markaların yemlerini kullanabilirsiniz.
Glasgarten,Dennerle,Shirakura gibi markaların yemlerini kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında genel bir bilgilendirme yazımıda paylaşıyorum. Kafanıza takılan birçok soruya cevap olacaktır.

Tatlı su karideslerinin en güzel varyetelerinden olan Taiwan bee türleri yumuşak su canlılarıdır.Yumuşak su canlılarında istenilen su değerleri ph 6-6,5 iletkenlik 220-300 ms dir. Su değerlerini sağladıktan sonra bakılması ve üretilmesi zor değildir. Düşük sıcaklıklarda sorun olmadan yaşayabilidiği gibi çok yüksek sıcaklıkları sevmezler. İdeal su sıcaklığı 22-24 derece arasında olmalıdır.

Taiwan Bee için İdeal Akvaryum :

İlk olarak akvaryum boyutunu belirlememiz gerekiyor. Büyük hacimler su değerlerini sabit tutmak için kolaylık sağlar. Bu yüzden imkan dahilinde ne kadar büyük akvaryum olursa o kadar iyidir. Ancak ufak hacimlerde de su değerlerini sağladıktan sonra sorunsuz bir şekilde yaşarlar.

Kurulum aşamasında zemine bakteri kültürü sermek akvaryum döngüsünün çabuk oturmasını sağlar. Akvaryumdaki en önemli etken bakterilerdir. Akvaryumunuz ne kadar eskirse yani bakteri ortamınız ne kadar iyi olursa canlı kayıplarınız o kadar azalır yavru veriminiz de o kadar artar.

Toprak olarak aktif toprak kullanmanız bu canlıları beslemek için size çok önemli bir avantaj sağlar. Aktif topraklar sayesinde suyun ph'ı istediğimiz seviyeye çekilir.

İç dizayn olarak tamamen sizin hayal gücünüze bağlı olarak istediğiniz şekli verebilirsiniz.Karidesler kabuk değişimleri sırasında saklanacak alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden canlılara saklanacak alan bıraktığınızdan emin olun.

Akvaryum kurulumu bittikten sonra en çok kafalarda soru işareti kalan kısım nasıl bir su kullanılacağıdır. Su olarak arıtma cihazından çıkan su veya düşük ph lı damacana su kullanabilirsiniz. Çeşme suyunda bulunan ağır elementlerden dolayı ve belediyenin zaman zaman kullanmış olduğu ilaçlardan dolayı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Akvaryum suyunun iletkenlik seviyesini ölçmeniz gerekmektedir. İletkenlik değerini 220-300 ms arasında getirmelisiniz. Eğer akvaryum suyunun iletkenliği bu değerin altında ise gh artırıcı kullanarak artırabilirsiniz. Eğer yüksek ise damacana veya arıtmadan çıkan su ile düşürebilirsiniz. Bu yükseltme veya düşürmeleri azar azar yapmalısınız. Ani su değişimleri canlılarınıza sorun çıkarabilir.

Filtrasyon olarak dış filtre bakteri ve temizlik açısından her zaman bir numaralı seçenektir. Ufak dış filtreler işinizi görücektir. Bunun dışında küçük köşe pipo filtrelerde eklenebilir. Akvaryumda çok akıntı yapmıcak filtreler seçmeniz gerekir.

Aydınlatma seçiminde çok yüksek ışıklardan sakınmanız gerekmektedir. Yüksek ışıklar canlıları rahatsız edeceğinden genelde gölgelik kısımlarda saklanma eğilimine girerler.

Kurulum bittikten sonra min. 3 hafta beklemeniz gerekmektedir. 3 hafta sonra canlı ekleyebilirsiniz. Canlıları damlama yöntemi ile eklemeniz suya adaptasyon için önemlidir.

Karidesleriniz ilk bir hafta yeme gelmeyebilir. Öncellikle akvaryumu tanımaya öğrenmeye çalışırlar.

Popülasyon canlıları oldukları için kalabalık olmayı severler. Az sayıda canlı eklediğinizde strese girerler ve genel olarak saklanma eğiliminde bulunurlar.

Yemleme olarak çeşit ve kaliteli yemler kullanmanız gerekir. Balık yemleri kullanmayın. Omurgasızlar için üretilmiş. Glasgarten,borneo wild, dennerle gibi karides yemleri kullanabilirsiniz. Ne kadar çok çeşit o kadar sağlıklı ve canlı renklere sahip karidesler demektir. Haftada bir defa ufak parça halinde kırmızı biber karnıbahar marul ısırgan otu gibi sebzelerden 5 dk sıcak suda bekletip soğuk suyla duruladıktan sonra canlılarınıza verebilirsiniz.

Akvaryuma sonbahar yapraklarından (1-2 adet) ve kızılağaç kozalağı ( 10 l ye 1-2 adet ) ekleyebilirsiniz. Hem uzun vadeli besin kaynağı oluştururlar. Hemde humik asit salgılayarak canlıların kabuk değişimlerini kolaylaştırırlar.

Akvaryumda canlıların ihtiyacı olan mineral ve vitaminler bulunmaz. Gerekli olan vitamin ve mineralleri katkı ekleyerek dışarıdan vermemiz gerekmektedir. Bu katkılar canlıların kabuk değişimlerinin rahat olmasını, renklenmesini, üremesini ve sağlıklı büyümesini sağlarlar.

Haftada bir %10-15 su değişimi yapmanız suyunuzu taze tutar. İçerisinde zamanla biriken ağır elementlerin akvaryumdan uzaklaşmasını sağlar.
Bitkili Taban Seçimi
Merhaba bitkiye yeni başlıyorsanız ve zeminde lav kırığı kullanacaksınız zemin bitkilerinden kesinlikle başlamayın %98 başarısız olursunuz. Zemin bitkileri için co2 aydınlatma(t8 florasanlar ile başarı sağlanamaz en iyisi t5 florasandır) ve iyi bir zemin gereklidir.
En iyisi aktif topraklardır ancak bütçe meselesidir. Sadece lav kırığı olucaksa daha basit bitkiler ve moss ağırlıklı bir akvaryum yapabilirsiniz.
Acemi Akvaryum Sever ''bitki Akvaryumu Yapıyorum''
Evet Fotosentezdir. Canlı eklemek için acele etmişsiniz biraz daha bekleseniz daha iyi. En azından haftasonuna kadar bekleyin sonra ekleme yaparsınız.
Acemi Akvaryum Sever ''bitki Akvaryumu Yapıyorum''
Ters giden bir şey yok yeni koyulan köklerde oluşan bir durum. Cüce vatoz veya otocinclus gibi canlılar kısa zamanda yerler.
Taiwan Bee Üretim Tankı
Hep mağazaya üretimhaneye bu sefer dayanamadım eve de kurdum bi set.
100*30*30 ölçülerinde 4 bölmeli bir set oldu. Biraz daha özel türler ile farklı canlılar sınıfının en iyilerini beslemek istiyorum. Akvaryumda toprak olarak glasgarten environment kullanıldı. Her bölmeye köşe filtre kullandım. Bitki olarak moss ve java fern türleri hoşuma gittiği için bu iki türden ekledim. Aydınlatma 1 grolüx 1 6500 k cooldaylight t8 floresanlı armatür kullandım. Su via marka damacana su. Akvaryumda hem bakteri tutsun hemde saklanma alanı olsun diye seramik serpiştirdim. Ara ara paylaşımlarda bulunucam.
Bir iki fotoğrafla canlı paylaşımlarına başlıyalım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/170420171826061.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/170420171826231.jpg[/IMG]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,165 Mesaj
  • 374,154 Konu
  • 91 Forum
  • 128,601 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,236 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.