ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
EmreOzkurt
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]11731,1[/B] [B]11410,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
283
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2011 15:51
Son Ziyaret:
15 Eylül 2020 23:33
Toplam Mesaj:
448 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
emre özkurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Kimyager
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Özkurt
05426370296

SON 10 MESAJI

Akvaryum Yazılımcı V1.1
Bu hali bile güzel olmuş bitkiler gelişince çok daha görsel olacağı kesin tebrikler.
İski'den Aldığım Cevap İçilebilir Su Olduğu ?
Merhaba İstanbul daki üretimhanemizde ve Mağazamızda direk çeşmeden kullanıyoruz. Ancak bitki ve karides olduğu için sorun olmuyor hassas canlılar varsa tavsiye etmem. Lemur nickli arkadaşımızında dediği gibi özellikle yağışlı havalarda kullanmanızı tavsiye etmem suyu açtığınız zaman beyaz akıyorsa bilin ki çok klorlu kullanmayın. Kışın soğuk sıcak farkından sorun olabileceği için yine tavsiye etmem en iyisi bir gün beklemenizdir.
İçilebilir mi derseniz en basit ölçüm olarak tds ile ölçüm yaptığımız zaman şu anda şebekeden 120 140 ppm civarında su çıkıyor bu ppm değeri de içilebilir bir değerdir ancak bu değer içerisinde neler var bunları bilmediğimiz için içmenizi tavsiye etmem.
İdeal Bir Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır
Evet hocam güzel bir konuya değindiniz konunun başına high tech (yüksek destekli) akvaryum ibaresi ekleyelim. Çok düşük maliyetler ile çok daha basit ve görsel akvaryumlar da yapılabilir. Tabiki kullanılan bitkiler sınırlı olur ancak görsel olarak güzel işler çıkarılabilir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/119367/130920181052221.jpg[/IMG]
Mesela bu akvaryum düşük destekli bir akvaryum toprak dere kumu aydınlatma çok kuvvetli olmasada olur co2 olursa tabiki iyi olur ancak olmasa da olur. Gübre el yapımı gübrelerden üzerinde yazan miktarda kullanılabilir. Çok daha düşük maliyetler ile güzel bir görsel yapılabilir.

Benim anlattıklarım ise işin en doğrusu her türlü bitkiyi yapabilmek için geçerli olanlar. Yazdığım sistemle böyle bir dizaynda yapılabilir komple zemin bitkili zor bitkilerden kurulu bir dizaynda. [EDIT]EmreOzkurt,2018-09-13 11:01:39[/EDIT]
80x60x35 Akvaryum Florasan Ve Genel Öneri
Merhaba,
Eğer sadece 2 florasan koyacaksanız 2 adet 6500k cooldaylight t5 florasan kullanabilirsiniz. Artırma imkanınız varsa takviye olarak grolüx ve bir cooldaylight daha takabilirsiniz.
Basit bitkilerden kurulu bir dizayn olacaksa moss ağırlıklı ağaç figürlü bir dizaynda yapabilirsiniz hem çok yüksek ekipman istemez hemde görseli yüksek olur.
İdeal Bir Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır
[QUOTE=InsOmniA_C]
Burada ledlerden kastınız hangileridir?Çeşitli ledler mevcut piyasada.Bir power led ile smd led arasında çok büyük farklar var.Yüksekliği 40cm geçmeyen akvaryumlarda smd led; 40cm üstü akvaryumlarda lensli power led fiyat / performans olarak tercih edilebilir. Burada da önemli olan kısım hacim.
Burada da tableti bilmem ama sprey ve mayalı ile harikalar yaratabilirsiniz.Önemli olan hangisini nasıl bir sistemde kullandığımız.Düşük hacimli (0-25 litre) sistemlerde bunlardan çok çok rahat faydalanılabilinir.
Burada da kitleri yazıya dahil edersek yeni başlayacak olan kişiler yanlış yönlenebilir.Stabil bir sonucu hangi kitlerden alabileceğiz?Çok fahiş fiyatlar var insanlar anında vazgeçer bu hobiden.Kaldı ki iyi bir gözlemleme ile kitler olmadan da bu iş yapılabilir.Sonuçta atom parçalamıyoruz.
[/QUOTE]
Merhaba,
Smd ya da Power led ile başarılı olma oranı oldukça düşüktür bunu sadece kendi gözlemim olarak söylemiyorum hergün mağazamıza gelen arkadaşlarla da konuşuyoruz ve çok az kişi başarılı olduğunu söylüyor. Kesinlikle başarılı olamazsınız zaten demiyorum olma ihtimali oldukça düşüktür diyorum.
Co2 sistemde mayalı kullanılabileceğini zaten belirttim. Bunda da en iyisinin tüp olduğunu diğer seçeneklerin tüpün yerini tutamayacağın söylüyorum.
Test kitleri de şart değil bende kullanmıyorum yazımda marka paylaşmadığım için yine marka vermiyim piyasada satılıyor almak isteyenler kullanabilir tabiki ölçüm yaparak kullanmak daha iyidir ancak ölçüm yapmadan da bitkili akvaryum rahatlıkla bakabilirsiniz.

[QUOTE=GirayKaan]

Emre bey hobiye yeni başlayan bir akvarist cuba veya montecarlo gibi high tech bitkilerle ilgilenemez. Siz buradan ne kadar tarif ederseniz edin şayet bi tecrübesi yoksa ekip akvaryum tabanını sarmasını beklediği bitki kısa sürede çürür. Şöyle bir durum var bizler bile bazen bitkilerde bir hastalık olduğunda başa çıkamıyoruz iyileştirmelerimiz bazen 1 gün bazen 1 ay sürebiliyor sizce acemi bir akvarist bunun üstesinden nasıl gelebilir ? Bir aceminin hayallerinde ki akvaryum her zaman tabana sağlıklı bir şekilde yayılmış dip bitkili bir akvaryumdur ve hayali bu olan yeni başlamış bir akvaristin yapacağı en iyi şey de piyasada su yoncası adı altında satılan tohumlardır. En az 3 ay yeşil kalıyor piyasada satılan tohumlardan çıkan bitkiler ve bence 3 ay gayet tatmin edici ve hem balık hem de bitki üzerine tecrübe kazanılacak bir süre çünkü o bitkiler akvaristi araştırmaya teşvik ediyor. Tabi o tohumları savunmuyorum kendim de kullanıyorum fakat imkanım olsa cuba yada montecarlo kullanırdım ama imkanlarım da buna el veriyor. Saygılarımla.[/QUOTE]
Merhaba,
Tarif edildikten sonra yapılamıcak şeyler değil ilk defa bitki yapıp da söylediklerimizi yapıp zemini komple monte carlo ya da cüba yapan çok arkadaş var. 1 ay zemin kaplansın diye bekleyip 2 ay sonra komple sistemi çöpe atmak ve bundan zevk almak her hobici nin istiyebileceği bir şey değil ama isteyen olursa yazımda da belirttiğim gibi 2-3 ay dayanır yapabilir tabiiki.

Yazıyı herhangi bir ticari beklenti ya da kaygı duymadan çok sorulan sorulara cevap olsun yapılan hatalar yapılmasın diye yazdım.
Bitkili akvaryum ya da karides akvaryumlarında birden fazla başarılı yöntem vardır. Burda yazdıklarım bizim tecrübelerimizdir. Olumlu katkıda bulunacak her türlü bilgiyi de yazıya ekleyebilirim. Bu hobiye yeni başlayan arkadaşlar da bu tarz yazıları okuyarak başarı şanslarını artırırlar.

Yorum yazan katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
İdeal Bir Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır
Düzeltme için teşekkür ediyorum hocam. Şöyle düzeltelim '' Şu anda piyasada satılan akvaryum tohumları akvaryum bitkilerinin tohumları değildir. Sulak alanda yetişen karasal bitki tohumlarıdır. Akvaryum ortamında kısa zamanda çürüme yapar. ''
İdeal Bir Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır
Tohum olarak satılan bitkiler akvaryum bitkisi değildir. Hepsi aslında karasal bitkilerdir sulak alanda suyu seven karasal bitkilerdir. Ancak su içerisinde yaşayamazlar ömürleri kısa olur.
Yeni Bitkili İçin Öneriler..
Merhaba konudaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Tüm sorularınızın cevabı var yine kafanıza bir şey takılırsa sorabilirsiniz.

https://www.akvaryum.com/Forum/ideal_bir_bitkili_akvaryum_kurulumu_nasil_yapilir_k927451.asp?PID=5537704#scrl5537704
İdeal Bir Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır
Özellikle bitkili akvaryum hobisine yeni başlayan arkadaşların okumasını tavsiye ediyorum.

Yüksek destekli ve Düşük destekli olarak iki çeşit bitkili akvaryum vardır. Yüksek destekli akvaryumlarda gördüğünüz her türlü akvaryum bitkisini yapabileceğiniz gibi düşük destekli akvaryumlarda belli başlı bitkiler yapılabilir.

İdeal bir yüksek destekli bitkili akvaryum kurulumu için önemli olan 4 etken vardır. Toprak,aydınlatma, co2 ve sıvı gübre takviyesi.

Toprak : Akvaryumun temelidir. Nasıl bir bina yaparken binanın temelinin sağlam olması gerekir. Akvaryum içinde zeminin sağlam olması gerekir. Ülkemizde toprak ile kaynaklar 10-15 yıl öncesinden kalmıştır. Hala hagen kum bitki toprağı olarak bilinir oysaki nötr bir kumdur. Tek avantajı bitkilerin kök salınımını kolaylaştırır. Çoğu kaynak alta torf üzerine misket gübre üzerine lav kırığı üzerine hagen ya da jbl manado gibi farklı farklı katmanlar önerir. Ancak artık bunların hiçbirine gerek yoktur aktif toprak dediğimiz kendinden gübreli topraklar kullanılması bitki için en iyi yöntemdir. Tek başına bu topraklar kullanılarak çok güzel bitkili akvaryumlar kurulabilir. Özellikle büyük akvaryumlarda maliyet fazla gelirse renk uyumu ve kök salınımın kolay olması sebebi ile hagen kum ile harmanlanabilir. Toprak kalınlığı ne kadar fazla olursa bitki gelişimi o kadar iyi gelişir. Min 5-6 cm ideali 8 cm civarındadır.

Aydınlatma : Yosun oluşumunun en büyük etkenlerinden biri aydınlatmadır. Son dönemlerde led popülaritesini artırsada başarılı olan kişi sayısı oldukça azdır. En iyi yöntem t5 florasan sistemidir. Burada kombinasyon çok önemlidir ve her kafadan bir ses çıktığı için çok kafa karışmaktadır. Bizim kullandığımız sistemlerde ağırlıklı olarak 6500K cooldaylight ve grolüx kullanılmaktadır. Aquastarın fazlası yosun oluşumuna sebebiyet vermektedir. 4 lü bir florasan sisteminde 1 grolüx 1 aquastar 2 cooldaylight ya da 3 cooldaylight 1 grolüx kullanılabilir. Litre başına 1 watt şeklinde olacak şekilde florasan sistemi yapılabilir. Gündüz veya akşam farketmez ne zaman akvaryuma bakılıyorsa günde 6 saat ışık yakılması yeterli gelir.

Co2 : Her bitkinin co2 ye ihtiyacı vardır. Ancak her bitki için co2 şart değildir. Bazı bitkiler için de olmazsa olmazdır. Co2 için seçenekler çoktur. Mayalı tüplü sprey tablet vs birçok seçenek vardır. Sprey ve tabletin hemen hemen hiçbir katkısı yoktur. Mayalı sistem iyi yapılırsa orta seviyede iş görür. En iyi sistem tabiki tüplü sistemdir. Tüplü sistemlerde regülatör kısmı çok önemlidir. Musluklu regülatörlerde ince ayarı çabuk bozulduğu için bütün gaz akvaryuma boşalır ve canlılar kaybedilebilir. Bu yüzden musluklu regülatör yerine alyan anahtarı ile ayarlanan regülatörler alınmalıdır. Co2 yi 24 saat boyunca az miktarda verebileceğiniz gibi selanoid valf ile ışıktan bir saat önce çalıştırarak da verebilirsiniz.

Sıvı gübre : Yosun oluşumunun diğer bir etkiside gübrelemedir. Gübrelemede en iyi yöntem test kitleri ile ölçüm yaparak kullanmaktır. Test kiti kullanmadan yapılan gübrelemelerde ise aldığınız gübrelerde üzerlerinde 100 lt için kullanmanız gerek gübre miktarı yazmaktadır. Yeni kurulan akvaryumda üzerinde yazan miktarın yarısı kullanılmalı bitkiler geliştikçe tam dozaja geçilmesi gerekir. Akvaryum için kullanılan gübreler : Nitrat,Fosfat,Potasyum,Demir ve Eser elementtir. Genelde üzerinde yazılan miktarlar haftalık kullanımı gösterir.Bu haftalık kullanımı 2 güne bölerek Bir gün NPK yani Nitrat,Fosfat,Potasyum diğer gün Demir ve Eser elementin kullanılması bitkilerin gelişimi açısından daha iyidir. Hergün gübreleme yapamazsanız haftada bir gün NPK birgün demir ve eser element kullanılabilir.İdeal bir düşük destekli akvaryum da ise yüksek destekte kullandıklarımız olursa tabiki çok daha iyi sonuçlar alınır ancak şart değildir. Düşük destekli akvaryum gereksinimleri ise ;

Toprak : Moss ağırlıklı ya da bakımı kolay Elodea,rotala,subulata,tilki kuyruğu gibi bitkilerden kurulu düşük destekli bir akvaryum yapılacaksa tane boyutu kök salmaya mani olmayacak büyüklükte olan dere kumu,hagen kum gibi herhangi bir kum kullanılabilir. İmkan dahilinde eğer kullanabilirseniz aktif toprak eklemeniz bitki veriminizi oldukça fazla etkiler.

Aydınlatma : Akvaryum boyutunuz 50 cm den ufak ise tasarruflu ampül ile gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunların dışında bakımı kolay bitkilerin çok yüksek ışık gereksinimleri yoktur çoğu aydınlatma sistemi ile iyi sonuçlar alınabilir.

Co2 : Tüm bitkilerin co2 ye ihtiyacı vardır. Düşük destekli bitkiler için de olursa iyi olur ancak olması şart değildir.

Sıvı gübre : Aldığınız gübrelerin üzerinde yazan miktarın yarısını kullanarak başlayabilirsiniz. Bitkileriniz geliştikçe dozajı artırabilirsiniz.

Bu etkenler dışında en önemli olay su değişimidir. Mümkün olduğunca sık yapabilirseniz 2 günde bir haftada bir ne kadar yapabilirseniz su değişimi yapılmalıdır. Su değişim miktarı %20-40 oranında olabilir.

Şu anda piyasada satılan akvaryum tohumları akvaryum bitkilerinin tohumları değildir. Sulak alanda yetişen karasal bitki tohumlarıdır. Tohum bitki diye satılanlar nemli ortamda büyüyen karasal bitkilerdir. Nemlendirme yöntemiyle çok kısa sürede akvaryumu kaplar ancak 1-2 ay içerisinde çürümeye başlar. Max ömrü 3 aydır. Tohum bitki alarak hobiden soğumayın.

Emers bitki; Su dışında sera ortamında yetiştirilen bitkilerdir. Akvaryum ortamına uyum sağlaması zordur iyi bir ışık ve co2 ister. Başlangıç düzeyindeki hobicilerin büyük bir çoğunluğu uyum sağlatamaz ve bitkili akvaryum zormuş diyip akvaryumdan soğur. Bu tarz durumlarda sorun sizde değil bitkidedir. Genelde petshoplarda satılan altında kurşun bulunan ya da saksıda satılan bitkiler emersdir.

[EDIT]EmreOzkurt,2018-09-14 23:16:14[/EDIT]
Akvaryuma Zemin Tohumu
Tohum bitki diye satılan tüm bitkiler suyu seven ancak tamamen su altında yetişmeyen bitkilerdir ve akvaryumda mutlaka çürüme yapar boşuna tohumla uğraşıp vakit harcamayın. Bunlar yerine yeni başladıysanız basit bitkilerle tecrübe kazanın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 384 Online Kullanıcı, 209 Üye

Online Kullanıcılar

yusufsemi, CsKa, MiSoSiKiaN, SDogusK, arconim, Valkyrja, Hasmetmeap, memoli07, SedatC, NedimDokuyucu, AlperDemir, rqua, yessGlory, Sisyphos, balıkçılıkçı, Trakia, hanil, Chensy, tosbag, OoFurkaN, Aqua Discovery, Sergen 00, yasinenes, melektrikci, vendetta99, hakanmidilic, K3r3m, Sütçü, Koksal Gurkan, Mehmet0011, Faruk585, Azeri, Okn34, yavgaf, Kader Nur Tekin, Nursun, Cagdaas, halimsuzen, Aquay, mustafaolgun, TheCook14, eyupozkan, gokturkseyhan, mmemati, dorukyalcinn, Ankaragucu, Wes, samah, ice-baby, emn76, erayinan, Celikahmet288, sinanb85, toprakzan, MaxKrone, psykhe, Burak Dişli, Cem Altay, Kaangzkr, oturhanoglu, Emr35, osman-01, 25at42, Tolgans06, Ademkrtl, Serkanjb, yildizmusa, MaarifFurkan, neco54, fetih6806, Umit2003, Saliherdogan59, tanerberkgulec, HarunYldrm, lebowskia, smithiseek, omerkoylu, Mete Duru, FurkanKöse59, huseyn75, Afsinbey, serhat480, Ejder Günaydın, Street Parrot, Cihan Peker, arif98, tunasoylemis, Cruelm, Bodurcan, Acemi_34, Berkay0638, Quersian, dream7, corail79, teskere, EmirHaN, FazgeR, Kınayu, Selçuks, capp, jueJ., yakup_ulusoy, mezdok, tosyalı, Chemical01, ALTEMUR, OrkosBetta, umutsb, wmelontr, efebahser, By_KadircaN, twinsoul, Furkann66, MetinSungu, Mkaplan92, Neothauma, peace41, Mrtypc, shiroii, independent, Arifhb, beyazgul, Erdoğanw, Panzivay, Meteor71, devito, eyyupunal, WaveRider, MŞEN, sariefe, mcsavaskan, ademakci, Yurt71, 474mert, ÖĞRÜNÇ, de4b5, Sercanoklu, anchor, SmallCandyThing, Barbossa16, MertMurat, aleko61, Emrah ÇÖLGEÇEN, Bihobi, serdar131977, Ouuz, ErtanGulen, Yorum yapmaz, 06ali, Aspendos, Yunus_Krgl, Ilgın, etotek, rhn35, Leonthe pro, sinor, emree06, hasancemalsargin, sinanali015, Shadow82, ErenBugra, MeteHan80, hozsoy, tolga477, legion, Prophecy, 01101101101, engin045, ALP85, Mysecrets, Nejdetakvaryum, Mussa, dmond2, TheCoffin, FerKan, erhant2005, Gihot, Fatihyvz, bettasever16, Hasantahsin, teksel, cevahir0671, Melih Arslan, Hacanak, devko, Furkanbaba76, Erten, Oguzpasa, illiyuanka, Esteban33, hemoglobin, Barocka, umutakyol19, ali özer, gokhantiknaz, Süper akvarist, ciomen, FISHERMAN01, Abu, sarı2604, alex10, KRaL_MaLaWi, Mehmet açar, Mhurt1, ternapi, viper_78, basketbol6, erdogan41, ergun.karaca, yedili,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.