ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bekir Can
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
249
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Şubat 2014 21:05
Son Ziyaret:
06 Aralık 2018 19:47
Toplam Mesaj:
324 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bekir Can Ekincioğlu
Doğum Tarihi:
01 Ekim 1993
Yaş:
25
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Saygılar.

SON 10 MESAJI

Bu Canlılar Nedir?
[:iyi:][QUOTE=sobetta]

Öyle bir balık türü üretildiğinde bana da söyleyin [:iyi:][:)]

Göktan Bey, dar bir kesimde olsa karideslere zararı dokunmayan balıklar var evet :) Ember tetra, kırmızı burun tetralar ve galaxy rasboralar üzerinde bunu ayrı ayrı tecrübe etme fırsatım oldu hatta zorlarsak bu gruba birkaç tür daha eklenebilir [:)][:iyi:][EDIT]Bekir Can,2018-12-06 19:38:50[/EDIT]
Bu Canlılar Nedir?
Su piresi gibi görünüyor, su pireleri zararlı değillerdir aksine balıklar için nimettir ama balığınız yokmuş. İlla kurtulmak isterseniz karideslerinize dokunmayacak bir balık türü ekleyebilirsiniz.
Apistogramma İnka
Yavrularınız hayırlı ve sağlıklı olsun emek ve başarı ortada gerçekten tebrik ederim Onur Bey. Su değişikliklerini yavrulardan önce ve yavrulardan sonra ne sıklıkla yapıyordunuz?
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
[QUOTE=Foai]Suat Bey neden üstünüze alındınız anlamadım ama ‘ben yaptım oldu’ yakıştırmamın nedeni konunun başlarında kesin doğruymuş gibi anlatılan bariz yanlışlara yönelikti açıkçası.

Merak ediyorsanız da yanlış olduğunu bile bile yapıp hatırladığım bir uygulama bulunmuyor.

Örnek vermek gerekirse:
Suyu çeşmeden alırken ön filtreden geçirsem bile 24 saat bekletir, su hazırlayıcı ve ph tamponlayıcı kullanırım.

5-6 tür farklı pul yemin yanında ev yapımı ve canlı yemle desteklerim.

Aynı gölün yakın türlerini besleyip, tüm su kaynakları ve hazırlığı aynı olsa bile kendi tanklarım arasında balık taşırken suya alıştırma işlemi yaparım.

Özetle balıkların bağışıklığını onlara zor şartlara maruz bırakıp bir nevi eziyet ederek değil sağlıklı tutarak kuvvetlendirmeyi tercih ediyorum. Bilinçli bir hobicinin de bu yönde düşünmesi gerek diye düşünüyorum. [/QUOTE]

Herkesin kendi bir bildiği yol vardır bu hobide bir tek doğru vardır fakat o doğruya giden birden fazla yöntem olabilir. Hobiye başladıktan sonra bu sitede profil oluşturmuş hiç kimse olursa olur olmazsa olmaz demediği için burada, eziyet çektirmek istediği üçin değil zaten, bende bir şeyler öğreneyim bende benimkilere uygulayayım daha iyi şartlarda yaşatayım diye burada, yani herkesin amacı aynı. Ben yaptım oldularla buradaki her konu başlığı altında en az bir tane karşılaşırsınız zaten kendini bilen biri ise bunu zaten görür bunun olurunu olmazını bilir. Nasıl biri bir şey dediğinde herkes aaa hadi hep birlikte böyle yapalım demiyorsa burdada bu geçerli. İnsanlar burada başından geçen olayları anlatıyor tepkilerini paylaşıyor sizin eğer hedef alarak konuştuğunuz biri varsa üstü kapalı kime gittiği belli olmayan bir önermeyle değil bizzat şahsa söylersiniz veya alıntı yaparsınız kimse kimseyi yanlış anlamamış olur. Diğer yandan bu, ben ortaya bir bomba koydum isteyen üzerine alsın demek olur, konunun açılma sebebi acaba bu laf kimeydi diye zaman geçirmek değil burda başlıktaki konu hakkında yaşanılan olayları paylaşmaktır.
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
[QUOTE=Sui3452]Yakın zamanda iki haftalık şehir dışına çıktım. Yemleme Makinesi almak için bir fırsatım olmadı çünkü gecenin bir yarısı öğrendim şehir dışına çıkacağımı.

Tabi doğal olarak kara kara düşünmeye başladım. Emanet edebilecek kimse de yoktu.

Hem lepistes hem de büyütmek için çaba emek ve de o kadar para sarfedip ortaya çıkardığım bitkilerim tam güzel gelişme gösterdiği zamanlarda ölecek düşüncesi baya stres yaptırdı.

O zamana kadar zamanlı prizim bile yoktu (bu hobiyle ilgilenen kişilerde olmazsa olmazlarından bence)

Bitkilerden vazgeçmek zorunda kaldım.
Işığın fişini çektim. Co2 tüpünü kapattım. Co2 tüpünü kapatınca sanki kendi dünyamı yıkmış gibi hissetmiştim ya neyse :)

Hava motorunu taktım. Sürekli çalışır halde bıraktım.

Suda hemen dağılmayan tuhaf bir yemim vardı granül olanlarından.

Son çare olarak yavruluğumu taktım akvaryuma ve en dibe kadar indirdim içine de paketin yarısını boşalttım. Sonra sıkıntı çıkmaması için dua ettim ki çıkmadı çok şükür.
Sadece dipte yem kalıntıları vardı o kadar. Bitkiler de iyi sayılırdı.

10günlğk bakımdan sonra eskisinden daha iyi hale geldiler çok şükür.

Şimdi olsa nasıl mı olacak peki?

Zaman ayarlı priz aldım iki tane. Biri armatür için. Diğeri de yola çıkacak olursam hava motoruna takmak için. Tabi otomatik yemleme Makinesi de aldım. Tedbir bizden takdir Allah’tan [8)][/QUOTE]

Bana en ilginç gelen sizinki oldu Suat bey [:)))] o kadar yem suyunuzu bozmadı mı Allahaşkına zor dağılanda olsa onbeş gün dile kolay. Vallahi maşallah :) Bir başkasına emanet eden arkadaşlar döndüklerinde büyük bir fatura ile karşılaşırken sizin zararınızın daha az olması bu işin bilmeyen birine emanet edilerek olmayacağının en iyi göstergesi oldu. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Bu arada vatani bir görev icraediyordunuz sanırım yanlışsa af buyurun Allah hem yardımcınız olsun hem razı olsun dualarımız her zaman sizlerle.

Eren bey tebrik ederim gerçekten ayrıca tecrübenizi paylaştığınız içinde teşekkür ederim :) hacime göre canlı yükünüzde gözardı edilmeyecek kadar olmasına rağmen demekki fazla telaşa kapılmamak gerekiyor bu gibi durumlarda doğru teknolojiyi kullandığımız takdirde bir çok olumsuzluğu önleyebiliyoruz[:)]
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
Bu kadar olumlu bir cevap beklemiyordum açıkcası Eren bey maşallah[:)] o zamanki akvaryumunuz hakkında bilgi verir misiniz haciminiz ve canlı sayınız ne durumdaydı yemlemeyi su kalitesini bozmaması için azar azar mı yaptınız yoksa her zamanki bir oran mı belirlediniz
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
[QUOTE=kutlu01]Bir kere japon emanet ettim boş akvaryum teslim aldım.

İki sene önce yemleme makinası aldım. Akvaryum buharından diye tahmin ediyorum cihaz pil akıtmış. Malawi tankı perişan olmuş.

Geçen sene anneme kapaklı bir akvaryum emanet ettim. Çok güzel baktığını söyledi ancak suyun yüzeyine çıkmış ölü balıktan bile haberi yok.

Yine geçen sene bitkili tankı babama emanet ettim. 1,5 aylığına şehir dışına gittim. Ben gittim 2 hafta sonra babam balıkları poşete doldurup gelmiş. Plastik saklama kabından geçici bir tank kurduk. Neyseki hiç balık kaybetmeden atlattık bu vakayı.

İnşaAllah bu seneyi faciasın atlatırız.

Tatilcilerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de zamanlayıcı prizin kendini resetlemesi. Başıma gelmedi ama dikkat edilmesi gereken konulardan biri.

Akvaryumlarını emanet edenler için elin eşeğinin türkü çağırarak aranmadığı bir tatil olması dileği ile.
[/QUOTE]

Kayıplarınız üzücü cidden insanı hobiden soğutur resmen bu durum :) kışın beslediğiniz yetiştirdişiniz canlıları yaz ayları arka arkaya kaybetmek.. Kendi kendilerine bırakmak, pek fikir sahibi olmayan insanlara emanet etmekten daha mantıklı gözüküyor bu durumda zararın şiddeti açısından [:)]
Zaman ayarlı prizlerin kendilerini resetlemesini ilk defa duydum bunu araştıracağım her cihazda mı meydana geliyor yoksa teknik bir sıkıntı mı, doğru kaynaklardan bilgi edinebilirsem yine burada paylaşmaya çalışırım. Dediğiniz gibi umarım faciasız bir sene olur herkese[:)]

[QUOTE=BadWolf]

* Endlerlerim için , Bol bitkili bir tankta yaşıyorlar ve camlarda oluşan yosunlar ile beslenmelerini beklerim ve hepsi kendi üretimim olduğundan 2 hafta boyunca elektrik olmasa dahi başlarının çaresine sıkıntısızca bakarlar.

*Bettalarımın hepsi üretime hazır olacak şekilde formda tutuluyor, yani 2 hafta başıboş bırakıldıklarında belki biraz göbeklerini eritmiş olarak bulabilirim ancak yine elektrik olmasa dahi bir sıkıntı çıkmaz. Gelir gelmez su değişimi yaparak su düzenini toparlarım.

*Barb tankımdaki 4.5 yaşına gelmiş eski topraklarımda kayıp yaşamam mümkün olabilir, çünkü zaten ömürlerinin sonuna geldikleri için (ortalama 4-5 sene) gençler kadar dayanıklı değiller, ancak gençler için konuşmak gerekirse diyetin çoğu canlı yemden oluştuğu ve nadiren kuru yem yedikleri için bettalar gibi onlar da haftalar sürecek bir açlığa hazır durumda olacaklardır, tek sıkıntı elektrik kesintisi sonucu filtrenin devreden çıkmasından dolayı oluşur diye düşünüyorum. Olabildiğince havasızlığa alıştırmaya çalıştım ancak birkaç günlük kesinti ile 2 haftalık bir kesintinin bir olmayacağının da farkındayım. Şimdiye kadar filtre problemleri ve yaşlılık hariç hiç tetrazon kaybı vermedim. o nedenle ne bulurdum orası şüpheli.

*Japonları ise normalde bol olarak beslediğim için sindirimi kolaylaştırmak adına zaten birkaç gün aç bıraktığım oluyor. O nedenle çok sıkıntı olacağını sanmıyorum, muhtemelen sakat olan ufaklık tek risk altında olan olurdu, çünkü yüzebilmek için diğerlerine oranla daha çok enerji sarf etmesi gerekiyor.

Açıkçası otomatik yemleme makinesi almazdım. Çünkü evimde irili ufaklı 7 akvaryum var, bahsi geçen makineler çok masraflı ve bir öğrenci olduğum için her birine makineyi alabilmem imkansız olurdu. Ve açıkçası birisi beslenmeye devam edip keyfini çıkartırken ötekilerin dönüşümü beklemeleri bana göre adaletsiz bir yaklaşım olur. Hepsi benim sorumluluğumda ve hepsi eşit oranda "iyi" bakılıp aynı oranda seviliyorlar, eğer birini kayırırsam, ötekilere de aynı fırsatları sunmam gerekir.
Ben seyahate çıkarken asıl telaşı diğer hayvanlarımda yaşıyorum :) [/QUOTE]

Anladığım kadarıyla evinizde küçük bir Yaban oluşturmuşsunuz :) imrendim diyebilirim Allah nazardan saklasın maşallah [:)]
7 akvaryum olunca dediğiniz doğru o maliyete katlanılamaz. Tanka oranlar balık sayısı arttıkca sudan beslenme kıtlığıda oluşacaktır.
Fakat sizin dediğinize göre oturmuş tanklarda sert şartlara alışmış balıklar bir iki hafta arası kendi hallerinde hayatta kalabilir(ihtiyar tetrazonlar hariç) bu genellemeyi yapmak zor bir karar aslında diğer tüm durumlar gibi risk barındırıyor ki bana göre en büyük risk dip balıkları için olucaktır bu durumda. Dip balıklarının sahiplerine olan ihtiyacının serbest yüzen balıklara göre daha çok olduğu kanaatindeyim.
7 akvaryumum var dediniz ve hatta diğer canlılar; Timer priz kullanıyor musunuz belli saatlerde ışık gibi rutin açma kapama işleri için?
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
[QUOTE=BadWolf]Balıklarımı şimdiye kadar sadece bir kez tatile giderken emanet ettim, 2 hafta sonunda döndüğümde bettamda kuyruk erimesi ve kabızlık vardı. Ana tankımın yarısı ölü, yarısı ise mantar, bloat , dropsy gibi hastalıklar nedeni ile can çekişir haldeydi. Emanet bıraktığım son sefer oldu. En son balıklarıma gözüm gibi baktığım için 42 tane balığımı taşınırken kaybettiğimden beri Balıklarıma biraz "kaba saba" bakarım. Yeni aldığım balığı suya alıştırmam, Su değişimlerini ara sıra unutur, asla dinlenmiş su kullanmam. Kafama eser, tüm dekoru değiştiririm Yavruları çoğu zaman filtresiz tanklarda yetiştiririm. Bunun karşılığında da balıklarım haftalar sürecek elektrik kesintilerine, açlıklara ve kötü su şartlarına dayanıklı olur.
Balıklar doğada pek çok kez kötü koşullara maruz kalabiliyor, zaten kırılgan olanlar ölüyor, türün en dayanıklısı yaşıyor. Biz ise sakat, hata zayıf demeden bütün yavruları olabildiğince hayatta tutuyor, biri yetmezmiş gibi 2 filtre ile sabit su değerleri ile el bebek gül bebek yetiştiriyoruz. Hayatında bir lokma mikroba, havasız ortama denk gelmemiş balık 2 saatlik elektrik kesintisinde ve en ufak bir bakteri çakışmasında ölüyor. Sonra diyorlar ki "millet nasıl hor bakıyor da bir şey olmuyor, bizimkiler en ufak hatada ölüyor" Belki yöntemlerim bazılarına ters düşüyor olabilir, ancak bu balıklarımı ölmekten alıkoyuyor ise uygundur. [/QUOTE]

Konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Kesinlikle balıkları tabiri caizse açlıkla, hep stabil olmayan arasıra dalgalanna gösteren su şartları ile terbiye etmek gerekiyor benimde kanaatimce [:)]
Çoğu zaman bir hobici ilk emanetinden sonra ikinci kez emanet etmeye yanaşmaması bundan olsa gerek acı bir tecrübe olmuş gerçekten.
Peki Zeynep hanım yeniden iki hafta ayrılmak zorunda kalsanız emanet bırakmayacağınız aşikar :) Size göre oturmuş bir akvaryumda balıklar iki hafta boyunca sudaki mikroskobik canlılar sayesinde hayatta kalabilirler mi? Yoksa otomatik yemleme cihazı mı kullanmayı tercih ederdiniz
Yokluğunuzda Akvaryumunuzda Neler Oluyor?
Herkese öncelikle sağlıklı hobiler dileyerek başlamak istiyorum [:)]
Akıl ve vicdan sahibi her insan kendi kurduğu akvaryumuna oluşturduğu düzene canlılarına karşı görece bir bağ besler, yaz ayları yaklaşıyor belki birçoğumuz 1hafta - 2hafta tatile çıkarak iş hayatına, şehir yaşantısına ara vereceğiz. Peki döndüğümüzde nasıl bir Akvaryumla karşılaşacağız[:)]
Akvaryumumuz, göz bebeği canlılarımız...

Amonyak patlaması? Beslenemediği için Zayıf düşen canlılar? zaman ayarlı yemlikler, prizler? Ölen canlılar? Suda uzun süre beklemiş ölü bedenler?....
Onlar İçin Ne Yapabiliriz?
Yokluğumuzda Onları Neler Bekliyor ?

Kıymetli forum üyeleri bu konuyu açmamın amacı birçoğumuzun belki tatil sebebi ile belki iş sebebi ile şehir dışına çıkmak zorunda kalan, canlılarını kimseye emanet etmek istemeyen veya edecek kimseyi bulamayan hobicilerin bu seyehat sonrası evlerine geldiklerinde karşılaştıkları olumlu-olumsuz manzaraları, bunların olumsuzlarının gerçekleşmemesi için ne önlem aldıklarını bu önlemlerin ne kadar başarılı olup olmadığını bir konu başlığı altında toplayalım istedim.

Deneyimleyen herkesin bu konuda yaşadıklarını tüm forum ile paylaşabilmesi, tecrübe ettiğiniz hikayeleriniz ile izlenmesi gereken en doğru adımları birlikte sohbet eşliğinde işleyebileceğimiz bir alan açmak istedim[:)]
Umarım sizlerden kabul görür ve geridönüşlerinizi eksik etmezsiniz [:)]
Ember Tetra
Ben şöyle açıklayım kırmızı gözlerin olduğu tankta platy ve molly yavruları(1,5 cm) ve anaç kiraz karidesler de vardı bir çok yavru l144 vardı. Kim yavru l144 emanet eder yoksa bu teröristlere söylediğiniz gibi olsalar :) Anlatmak istediğim doğru şartlar sağlandığında kontrol altında barışçıl yaşatılabilen bir ırk. Bırakın yemeyi parçalamayı kuyruklara yüzgeçlere bile dokunmuyorlar. Yaşanan trajedilerin çoğunun sebebi dar alana hapsedildiklerinde gerçekleşiyor İstedikleri paylaşma sıkıntısı olmayan geniş bir alan doğru su şartları ve popülasyonlarıda düşük seviyede tutulursa benim nacizane hiç bir sorun yaşamadığım çok hareketli zevk aldığım bir tür, tabi Mehmet beyde haklı öyle bir manzara tecrübe ettikten sonra tekrar aynı adımı atmak istemeyecektir haklı olarak :) ben deneyimimi kulağınızın arkasında bulunsun bir fikir olarak diye paylaşmak istedim [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.