ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emerse
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
174
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Haziran 2014 21:04
Son Ziyaret:
59 dakika önce
Toplam Mesaj:
367 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Levent Çerçi
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Levent

SON 10 MESAJI

Cambarellus Patzcuarensis Sorunsalı

İnternete pek güvenemiyorum.Burada ilanlarda artık turuncu Meksika cüce kereviti satıldığını görmüyorum onun için sordum.
Su Bahçeleri

Cafer Bey kabın etrafını naylonla çevreleyerek sera yapmak balıklar veya bitkiler için sorun yaratmaz.Tecrübe ettiğim sıcaklık değerlerinin altına düşmezseniz Tanychthys albonubes hayatta kalıyor.
Cambarellus Patzcuarensis Sorunsalı

Cambarellus patzcuarensis (Meksika cüce kereviti) eskiden turuncu renkte bulunuyor ve satılıyordu.Bir süredir sadece mavi renkliler satışta.Mavilerin satışta olması sadece moda mı yoksa turuncu renkliler akvaryumlardan mı kayboldu?
Su Bahçeleri

İstanbul'da bir haftadır süren kar yağışı ve soğuk sona erdi.Su bahçesinin üzerindeki karlar da eridi.Bu dönemde su sıcaklığı 1.5 dereceye kadar düşmüş ve genellikle 2-3C arasında kalmıştı.Bugün su bahçesinin üzerine düşen güneş ışığı kap üzerindeki naylon sayesinde su sıcaklığını 8C'ye kadar çıkardı.Ben de suya biraz yem dökerek gözlem yaptım.Evet hayattalar[:)][:)][:)]
Su Bahçeleri
[QUOTE]Sağlamlıktan ziyade, plastik suya salınım yapar. Plastik maddeler petrolden üretildiği için, balıklarınız hastalanmaya başlar, yüzgeçleri, kuyrukları erimeye başlar. Ne kadar ilaç kullansanız da tamamen plastik bir kapta yaşamaları çok uzun sürmez.Ama hepsi plastik, fiber saksılara bakın balık bakacaksanız. Yoksa 1 ay sonunda balıklarınız eriyip ölmeye başlarlar[/QUOTE]

Şimdi bunları yazan sayın üye eğer bunu deneyip 1 ay içinde balıkları kuyrukları/yüzgeçleri eriyerek öldüyse sadece plastik değil başka parametreleri de değerlendirmesinde yarar var.Herhalde balık bakma ile ilgili ciddi hataları olmalı.
Eğer burada yıllardır yazılanları, paylaşılan tecrübeyi okumadıysa, yurtdışında ikamet ettiğine göre yabancı dili olmalı yüzlerce üyesi olan grupların tecrübelerinden de haberdar değilse sadece ilgi çekmeye çalışan bir üye olmalı.Yeterince ilgi çektiğini belirtip onu da mutlu edelim ve kendisini bu şehir efsanesi ile ya da daha doğrusu eriyen kuyruklarla dolu kabusu ile başbaşa bırakalım.[:)]
Su Bahçeleri
[QUOTE]Levent bey çok teşekkür ederim. Tunç Ali Kütükçüoğlu'ndan mı bahsediyoruz ? Kendimi onunla aynı kefeye koyamam, ben sadece onda gördüklerimi uygulamaya çalıştım. Hatta masaüstümde akvaryumunun fotoğrafları duruyor hâlâ, arada açıp bakıyorum ilham niyetine.
Fotoğraflarınızda farkettim birçok saksı bitkiniz var, bitki merakını paylaşıyoruz sanırım. Benim için akvaryumdan birkaç tık önde bitki dünyası, en azından klasik anlamda akvaryumdan; dolayısıyla su dünyasıyla bitki aşkını birleştirmekten daha beklendik birşey olamazdı herhalde. Yeni akvaryumumumda da sadece güneş ışığı ve bol bitki kullanıyorum, aslında baya iyi gidiyor, hatta yavaş kabul edilen bucephalandra türleri de güzel gelişiyor. Yakında size ve Kemal bey'e katılmayı umuyorum o hâlde. [/QUOTE]

Evet Anıl Bey Tunç Ali Kütükçüoğlu'ndan bahsediyordum.Kendisinin bu konudaki çalışmalarını ilerletmemesi ya da artık bilgi paylaşımında bulunmaması çok üzücü.
Doğrudur evde ve dış mekanda yüzlerce bitkim var..Akvaryum konusunda olduğu gibi bitkilerde de hobinin sınırlarında dolaşıyorum.
Katılımınız sadece beni değil konuya ilgi duyan, takip eden herkesi motive eder diye düşünüyorum.[EDIT]Emerse,2017-01-09 01:14:24[/EDIT]
Su Bahçeleri

Dikdörtgen olarak boyut ve hacim alternatifi çok.700lt'ye kadar plastik kasalar bulunabiliyor.Yuvarlak olarak ben sadece saksı bulabildim.Onda da en büyük hacim 50lt dolayında.
Su Bahçeleri

Anıl Bey konuya ilginizden çok memnun oldum.Su bahçelerine heves ettiğimde yol gösterici ilham verici olan Tunç Ali Bey ve sizin çalışmalarınızdı.Umarım forumda yeni konu başlıklarınızı da görürüz[:)]
Su bahçelerinde ekosistemin vazgeçilmez bileşeni bitkiler.Halen devam eden her su bahçesinde veya doğal akvaryumda değişik su bitkileri mevcut.Bazı bitkiler zaman zaman geriliyor veya sistemden kayboluyor.Aslında nispeten küçük bir hacimde çok çeşitli bitkileri birarada tutmak zor oluyor.Bitkiler kendi aralarında yarışıyor ve pek bilemediğimiz mekanizmalarla bazıları yarışı kaybediyor.Bu gözlemim nedeniyle ilerdeki çalışmalarımda daha az çeşitle daha kontrollü ve istikrarlı bir bitkilendirme oluşturmayı planlıyorum.Ancak en büyük sorun forumda yıllardır konuyu işlememe rağmen Kemal Bey dışında benzeri çalışma yapan/tecrübesini paylaşan olmaması.Doğal akvaryum benim birincil hobim olmadığı için bu destek eksiği motivasyon kaybına neden oluyor.Sonuçta yeterince bilgi birikimi/tecrübe sağlayamadık açıkçası.Öneri ve eleştirilerinizin çok yararlı olacağına inanıyorum.
Su Bahçeleri

Siz gene şanslısınız Kemal Bey!Örtüyü kaldırıp su bahçesine bakabiliyorsunuz.Benimki hala 30cm kar altında!
Su sıcaklığını termometre ile takip ediyorum.Sıcaklık 1.5C'ye kadar düşüyor.Paylaştığım youtube videosunda ki bildiğim kadarı ile Orta Avrupa'da çekilmiş hava sıcaklığının -12C'ye düştüğü, su yüzeyinde 5cm buz olduğu belirtiliyor.Açıkçası bizdeki koşullar daha iyi ve balıkların şansı var gibi görünüyor.
Su Bahçeleri

Bütün umudumuz bu videonun gerçek olması...

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=jdhhCpB81Og[/VID]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,376,003 Mesaj
  • 351,705 Konu
  • 91 Forum
  • 118,780 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 26 Kıdemli Akvarist
  • 2,519 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.