ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emerse
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
812
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Haziran 2014 21:04
Son Ziyaret:
12 Saat 32 Dakika önce
Toplam Mesaj:
587 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
59 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Levent Çerçi
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Levent

SON 10 MESAJI

Emerse Çalışmalarım
Balıklar ve bitkiler sera/dış mekandaki su bahçelerinde.
Emerse Çalışmalarım
Balıklar sivrisinek larvalarını yiyorlar.
Su Bahçeleri
Başarılı kurulumlar, devamlılığını dilerim.
Su bahçelerinin yaygınlaşmasının önündeki en önemli engel standart bir protokolünün olmaması.Klasik tankların kurulumunda standart protokoller mevcut.Ancak su bahçeleri için her hevesli kendi çabaları ile bir kurulum yapmaya çalışıyor.Bu durum maalesef su bahçelerinin yaygınlaşmasını engelliyor.El yordamı ile ilerlemeye çalışmak benim de yaşadığım bir sıkıntı.Sadece bizde değil akvaryumculukta ileri ülkelerde de bir su bahçesi kurma ve sürdürme yöntemi yok.En yakın yöntemin Walstad Yöntemi olduğunu düşünüyorum.Ufukta bir çözüm de görülmüyor.
Su Bahçeleri
[QUOTE]Çalışmalarınız çok güzel zevkle takip ediyorum. 500 m rakımda 1 tonluk su tankında lepisteslerim var, gece sıcaklık artık bayağı düşüyor, artı bir de dağ havası malum. Ama hepsi de canavar gibi şu an, bir miktar bitki ve çeperlerde yosunlar var (sürekli güneş gören konumda) ekstradan depoya düşen sinek larvalarıyla besleniyorlar ayrıca, kuru yeme de akvaryumdaki itibarları yok. Kasıma kadar tutmayı düşünüyorum aynı yerde.[/QUOTE]
Teşekkürler.Daha önce İstanbuldaydım su bahçelerim küçük olduğu için su sıcaklığı hızlı değişiyordu.Canlı doğuranları kasıma kadar dışarıda tuttuğumu hatırlamıyorum.Hava/su sıcaklığını takip ederek denenebilir.Eğer o tankta doğduysalar sıcaklık değişimlerine alışıktırlar.Bazı lepistes strainlerinin 7 dereceye kadar dayandığı belirtiliyor tabii bu çok extrem bir durum.[EDIT]Emerse,2019-10-13 20:08:03[/EDIT]
Chara Sp.
Macro algler de Mavi Cennet Balığı yavruları da iyi gelişim gösterdi.Makro algler kış aylarında dış mekanda kalmaya devam edecekler Cennet Balığı yavrularını ise kasım başında iç mekana alırım.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=JwbLrBV4N-Y[/VID]
Su Bahçeleri
Renk renk boy boy Molyler.Su sıcaklığı düşmesine rağmen hareketlilik ve yeme ilgi azalmadı.Aylardır günlük 10 15 derece su sıcaklığı farklarında yaşamaya alıştılar.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=-IqSQUl5sOY[/VID]
Su Bahçeleri

Gece sıcaklıkları 15 dereceye indi.Bu sıcaklıklar havuzdaki ve diğer su bahçelerindeki canlı doğuranların tolere edebildiği seviyenin alt sınırında.Meteorolojik tahminler hafta sonunda gece sıcaklıklarının13 dereceye düşeceği yönünde.Bu durumu gözönüne alarak hafta sonuna kadar canlı doğuranları (Lepistes,Endler ,Kılıçkuyruk ve Moliler) iç mekana aktarmaya karar verdim.Bahsettiğim balıkların açık mekanda üretilmesi ötesinde bir Lepistes-Endler hibriti ve çok değişik yavrular veren Dalmaçyalı Moliler mevsimin kazanımları oldu.Canlı doğuranlara ait çalışmaları ayrı bir başlıkta paylaşmayı düşünüyorum.Soğuğa daha dayanıklı olan Cennet balıkları ve yavruları ise su sıcaklığı 10 dereceye düşene kadar bahçede bekleyebilir.
Bahçede Cennet balıkları

Cennet balıkları 3-4 yaşlarında olduklarından kayıplar başlamıştı.Bu yaz başı Cennetleri üretime aldım sonuçta 25+ yavru büyüyor.Mavi Cennet balıklarından da aynı sayılarda yavru var.
Bu arada Klasik X Mavi Cennet hibritleme için bir deneme de başlattım.

[VID]https://youtu.be/tqUTTCTNvXk[/VID][EDIT]Emerse,2019-09-04 17:57:26[/EDIT]
Bahçede Cennet balıkları
Cennet Balıkları daha doğrusu M. opercularis 5-6 dereceye uzun süre dayanamaz.Antalya kıyı koşullarında kışın hayatta kalabilmesi çok düşük bir ihtimal olur.Aslında yıllardır aradığım M. ocellatus yuvarlak kuyruklu Cennet Balığı buz altında yaşayabiliyor.Kimsede yok bu tür büyük ihtimalle hiç getirilmedi.
Kap şeklinde su bahçesi için bu başlıkta gündeme getirdiğimiz Medaka ve T. albonupes kışın dışarda kalabilir.T. albonupes'i istanbulda başarıyla kışladım paylaşımlarımda ayrıntıları var.

Bahçede Cennet balıkları

Kiraz karides için tecrübem ve bilgim yok açıkçası.Kıyı Egede olduğum için iklim Antalyaya benzer biraz daha soğuk oluyor. Karideslerin soğuğa dayanımını ileride deneyebilirim.Canlı doğuranların Türkiyenin herhangi bir yerinde dış mekanda kışı geçirmesi imkansız.Endler en önce kaybedileceklerden.Dış mekanda hayatta kalabilmeleri için sürekli ısıtıcı kullanılmalı.Daha pratiği kap veya balıklar iç mekana aktarılmalı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 325 Online Kullanıcı, 177 Üye

Online Kullanıcılar

icelebi, Jujlak, anchor, hocaburhan01, ahezer, Kuzey2330, Mderhan, Darkcorner, FTAquascaping, mehmetbilgi, ksznr, FurkanYnk, onenineone, 1serdar, Safa_Akd, bkaracayir, ersegun, muzaffer03, dmond2, darkaura, cemsakoglu, neşet69, Murat. Yalçın., Özer 25, MURAT111, MuratSlx, mt_baba03, ardaozcan, mrah, shimendifer, berkant68, Yunus_Karagül, asabijapon, atlantis917, Aspet, Starion, Mikail Erdoğan, lemur, ataberk28, _RdnC_, smckr, arconim, Egzodıa, Keremkurt34, PendikLii24, ErcanTuncer, neksek, erhanyan, burhan0534, Erdemerol23, Emre uzunca, ankara0606, Sgtsahin, seltur, wmelontr, Kınayu, Ejder Günaydın, Madeagle, ANEMON, Tanshaydar, EnginGürsan, Bonzi, okty, vlkncm, tanerberkgulec, AhmetKosovali, madencii, bymurat06, Turgay 34, ardatamay, Halilhastürk, Superozo, kadirik, Koksal Gurkan, borutrampet, MurathanM, HeaRTsBaNe, sawaskoca, ErtanGulen, envercakar, Kapyalı, mozoner, zamankedisi, Hak@N, xchemx, eppinger, DiscusFan, byrm06, Nane1234, lazokaikan, Miller, tunahanhobi, barus, soliter83, fahrettin, mozcanc, hasanertu, zekigonlum, Delta Hoby, safakelmass, AKINNN, SahinTaskin, hautbois, sezo3232, byigrik, Aktasefe, gsvatman, kimyaegr, YavuzSelim61, budak_murat, bumega, sade, Shotofok, YusufBahri, Zeki Başkurt, devito, otantikakvaryum, mertsalik, Explain, z.b.s.k, KAMPUT, tetikk, erdalakçay, hounsoi, yasim, Leontheprof., elgalad, Msasa, fretzly, gokberkgonenc, HalimBozkurt, Caylakhobici, BULENTKARABULUT, BKAYA, Subasi.recep, Mehmet0011, Birtek, Korhand, Eldurmaz, Akvarya, ilker aydın, Vatanist, mahmutozdemir, DoğanSonar, AzmiKibar, stopsound, blokurlu, Trkksr, ÖĞRÜNÇ, nikon_, omer417, nzmyksl, WildFish_Keeper, Selim802, spongebob55, asikurt69, SinanBulut, olcay bey, Aşk-ı semek, Ladres, shark2, esensml, indianaconz, EKAR, rexxter, safak55, YASİN K., Emrehan1, mgokturk, Kemalk41, MustafaCingil, Fahrikurt, Blackpearl34, Astronotus, Burakyigido58, PoyrazAtlas, AtlasPoyraz, fthslk,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,645 Mesaj
  • 407,653 Konu
  • 91 Forum
  • 144,698 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,774 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.