ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
leonisleo
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
181
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2015 20:53
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
240 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
41 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
orhan
Doğum Tarihi:
17 Mayıs 1983
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik muhendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

orhan

SON 10 MESAJI

Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=hakanturken108]

Emrah hocam iyi akşamlar. Kullandığım cihaz, Göktürk Seyhan Bey'in yapıp sattığı. Ph elektrodotu olarak Adwa markasını kullanıyormuş.

Daha önce belirttiğim gibi tankım brüt 175 litre olup net olarak yaklaşık 160 litre civarı.

Rize şebeke suyunun Kh'ının çok düşük olduğunu belirtmiştim 2-3 dKh gibi. Bu nedenle Ph kontrol cihazını 6.20-6.28 Ph' a ayarlasam da Co2 indikatörüm açık mavi-koyu yeşil arası bir yerlerdeydi.

Kh testine bütçe ayırma konusunda da bu başlığı açmıştım bildiğiniz üzere.

[B]Bugün gerçekleştirdiğim deneyimi anlatmam gerek ki: %60 gibi bir su değişimi yaptım. Co2 indikatör mavi renkteydi su değişimi bittiğinde.

Sonrasında 250 ml su bardağında çözdürdüğüm 3 çay kaşığı karbonatı yavaş yavaş su değişim sırasında tanka eklemiştim.

Şu anda Ph yine 6.20-6.28 Ph' a ayarlı olmasına rağmen Co2 indikatör koyu yeşile daha yakın bir renkte. Yani henüz [K]açık renk yeşil değil[/K].[/B]

Sonuç olarak şunu çıkarıyorum ki CO2 indikatörde açık yeşili yakalayabilmem için 1,5 veya 2 çay kaşığı kadar daha karbonat eklemesi yapmalıyım, yani toplam olarak 4,5 - 5 çay kaşığı kadar karbonat olmalı her daim "brüt 175 litre, yüksek destekli, Rize şebeke suyu ile doldurulan bitkili tankımda " diye düşünüyorum.

Tüme varım şeklinde ilerleyen bugünkü tecrübemde eksiklik veya sapma yapmış mıyım sizlerden yardım bekliyorum.

Sizlerden gelen yönlendirme ile eklemeyi düşündüğüm karbonat kısmını ekleyeceğim.

Not: Akvaryum.com ve Google gibi kaynaklardan karbonat ve Kh yükseltme hakkında okuduklarımdan anladığım kadarıyla eklemiş olduğum 3 çay kaşığı karbonat yaklaşık 3,5 - 4 derece kadar KH artışına neden oldu sanırım. Mutfak tartım olmadığından çay kaşığı ölçüsü kullanmak durumunda kaldım.

[K]Rize suyunun günlük ölçüm değeri(2 hafta öncesine ait)[/K]
[url=https://hizliresim.com/MVY7ma][img]https://i.hizliresim.com/MVY7ma.png[/img][/url]

[K]Rize suyunun haftalık değerleri[/K]
[url=https://hizliresim.com/QLXqmV][img]https://i.hizliresim.com/QLXqmV.png[/img][/url]

Not 2: Maalesef musluktan aldığım suyun PH'ı ölçümdeki gibi olmayıp 6,9-7 ph arası çıkmıştı, sanırım tesisat kaynaklı.
[/QUOTE]

Hakan bey, musluktan direk olarak aldığınız suyun ph'ini ölçmek çok doğru sonuç vermez. Şebeke suyu yuksek basınçlı olduğu için içerisindeki eriyik gaz miktarı fazla olur. CO2 gibi suya asidik özellik katan gazların suda kalması da ph düşüşüne sebep olur. Bir iki gün dinlendirdikten sonra ölçüm yaparsanız kuvvetle muhtemel suyun ph'inin yükseldiğini gözlemlersiniz.
Apistogramma İniridae
Merhaba Ahmet bey,
Nereden temin ettiniz iniridaeleri?
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=hakanturken108]

Hemen bir üstte kalsiyum karbonat testi linki vermiştim. Bu test ile toplam Cacl birimi ile KH çıkaramaz mıyım acaba?[/QUOTE]

Ben de linkini verdiğiniz urun için yorum yaptım Hakan bey.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
Hakan bey bu gibi toplam sertlik ölçen kitler sudaki kalsiyum magnezyum gibi iyonların konsantrasyonlarını eşlenik miktar kalsiyum karbonat cinsinden verir. Bu test kitleriyle tamponlama, alkalinite, karbonat sertliği ölçümü yapamazsınız. Gh dediğimiz toplam sertlik ölçümü yapabilirsiniz.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
3 gram sodyum bikarbonat 100 litre suyun kh'ini 1 derece arttırıyor. 3 kh için 9 gram gerekiyor. Bunu birden atmak yerine her su değişiminizde yeni suyu dozlayarak yaparsanız daha iyi olur. Örneğin 50 litre su değişimi yapıyorsanız yeni suya 4.5 gram atıp bu suyu tanka basarsınız. Boylece kademeli olarak kh yükselir.
Plastik Çöp Kovasından Akvaryum Olur Mu?
Piyasadan gıda ile kullanıma uygun rahatca temin edebileceğiniz kovanın altında üçgen içerisinde 5 ya da PP yazar, bu tip kovaları ya da saklama kaplarını kullanabilirsiniz.
Bu Bitkinin Türünü Bilen Var Mi?
Ya da hygrophila difformis
Anubias Üzerindeki Kristaller
Merhaba,
Anubias gibi bazı türler sudaki bikarbonatlari karbon kaynağı olarak kullanabiliyor. Bu durumda yaprak üzerinde kalsiyum içeren çökeltiler oluşuyor ve buna calcification deniliyor. Bitkiyi tanktan cikarip kristal kaplı bir yaprağını sirke emdirdiginiz pamuk ile silin sonra durulayıp tanka geri ekleyin. Birkaç gün gözlemden sonra yaprağın ölmediğini görürseniz diğerleri ne de uygularsınız.
Durumun tekrarlanmaması için ise bitkiye bikarbonatlara alternatif karbon kaynagi temin etmek gerekir diye düşünüyorum. Excel benzeri sıvı karbon baslayabilirsiniz.[EDIT]leonisleo,2018-09-08 22:49:04[/EDIT]
Bitkilerde Sararma
Kaç ppm nitrat dozluyorsunuz?
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
[QUOTE=Engindmn]

Cevaplariniz icin tesekkurler.
Acikcasi biraz kafam karisti.potasyum nitrat yerine magnezyum nitrat v.s .

Kisaca potasyum nitrat ve fosfat icin hangi urunleri almaliyim .yani kno3 gibi kisaltmalari yazabilirseniz ona gore arastirayim.cok tesekkur ederim.[/QUOTE]

Merhaba,
Konu içerisinde de var ama tekrarlamak gerekirse nitrat için
KNO3 (potasyum nitrat) bulamıyorsanız Mg(NO3)2 (magnezyum nitrat) kullanabilirsiniz. Mag. nitrat piyasada 6 sulu yani Mg(NO3)2.6H2O şeklinde bulunabiliyor sanırım.
Fosfat için
KH2PO4 (mono potasyum fosfat) kullanabilirsiniz.
Gitti gidiyor daki satıcının kendi sitesi de var kargo hariç fiyatlar haliyle daha uygun olduğu için toplu alim yapacağım zaman orayı kullanıyorum. Www.madrasol.com adresine bir bakin isterseniz.

Nitrat kaynağı olarak kalsiyum nitrat kullanacak arkadaşlara da bir uyarıda bulunmak istiyorum. Tarımda CAN (kalsiyum amonyum nitrat) gübresi olarak geçen gübreyi icerisinde hem nitrat hem de kalsiyum olduğu için kalsiyum nitrat diye satabiliyorlar. Bu gübre içerisinde amonyum da barındırdığı için ciddi yosun sıkıntısı oluşturabilir o yüzden uzak durmanızı tavsiye ederim. Açık formülü Ca(NO3)2.nH2O şeklinde olan kimyasalı kullanmak gerekiyor. n sanırım 4, yani 4 sulu kalsiyum nitrat diye geçer.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 494 Online Kullanıcı, 269 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, ozkanayhan, fth0507, maliyyn, Carl, xdial, yduman, EXAGON, erman212, alpyg, DeeP BluE, Street Parrot, Hakanfb, bahadiraglar, devrimdpt, Ciddi, banned, tolgayildirim, Magma, enginm2000, Mderhan, leonisleo, indianaconz, Frontoza 146, M510, umutsb, hasancn, AQUAMANİA, salihh1903, den1905, Ramirezi, MurathanM, _RdnC_, daghan51, MertHusmenler, oscar., _x_E_M_I_R_x_, suat arslan, hepatik, mehmetemindinc, sahin71, kabaktadi, Gustlof, sinanb85, NedimDokuyucu, EmreCev, oguzkagank, kanmet, Adamec, Erti0607, Mehmetzeki, msurucu, ixirseviyo, BKAYA, Yaqmur, terranova, shark2, metoarslan, MiSoSiKiaN, AmazonSever, Kınayu, ysmayl, boragurcay, Aspet, kamilmy, ahmetkuzu, ahmetcirali, kadirik, image, niyazidudak, faruk7481, terko, Bluemanbluepiano, ARMONYS, Fatih tll, GRantMaSTeR, Metal06, -RBG-, AmazonDream, erakay, tathadr, nemo61_4, iwagumi, muyat, ertuğrull, icelebi, onours, Yasin, erdogan41, yormusm, GençKaptan, KadirSpmz, lhnnn, aquascaping, Akvarist31, mmertk, closer, yavuzsezgin, Erman1963, Uzay, sbilgic82, Mehmetpoad, tuncays44, drergun, hunted86, teksel, Aksoy, Emr35, capo di capi, ibrahim3444, ylmaz66, BuRAK, burakoztirpan, AzmiKibar, ONRAYDN, Murek, ffurkann, GOPA, anchor, UnalCevahir, .mono, gokturkseyhan, saykodelik, rexxter, tosbag, eek55, erzurumlee3, müzisyen_06, F_a_H_o, vendetta99, honorcan, wiayno, Altispinoza, AlbasanWorks, stormare, SinanBULBUL, ersin1981, BlackGoat, tanerberkgulec, Ibrahimkok, idik, Hysteria, Foai, chnkc, frknsyl, FıratAltun, musasyakaya, soliter83, Kemal Kuzgun, MaxKrone, furkanoncel, caneruzal44, matrak26, TSevil, Aslanserdarkepez, cockatiel, Nihat, Gannicus, recep3410, Sefaun, Mehmet0011, KingScorpion, Mustafasağdıç18, bitkigubremarket, Rzpnr, mehmet96, Baliksever1genc, sobetta, Mrtypc26, kuyumcu, Nebi84, KubilayK, BadgeR, Emirdkmc, aXarayli, hautbois, omercldr, muhengin26, korkmaz33, caga71, Keremkurt34, REİS_33, omerfarukgunes, Venom01, Chepny, ÖzcanÖzkan, gurkangul87, avukathasan06, MMDogan, erkanmazici, Muhendis, horoz26, hacivat, eataseven1, Kelkitli, Malawi1453, iezgi, ekonomist80, UĞURBABÜR, aragorn421, egehankizilhan, -doctore-, Okan Bilgiç, selahattinfidan, zoka87, tastanzer, Akvarist Görkem, rccol, Selvo, Sansa, ryzend, Nerogatto, fikret71, tolga, scorpion26, dınay, MustafaSelim, EmreSTS, Fishbone, reano, Mr.Hades, omerkilic1905, Birtek, Buğra4201, Mhmtcn90, alemadam, DMR06, İsmail Eratik, NevaPet, sardasert, Army64, murti64, ozmen34, HardScape, serkorti, dialog, 16oguzhan, jorqe, gazoz34, fedaxdello, gizemli16, Adnan53, ProsecutoR, quat, EFENDİOĞLU, PowerArm, OMER006, darkaura, Rahmi Bey, Pesimist07, Shotokan, Hobihanem48, ThanatoZek, Merty, Paco, urnamed32, Müptela, soner-can, HAKAN_38, TolgahanA, Deadsong, Eldurmaz, drdolantin, ss23, Ali kemal 48, Eneskander, masivan, sbasoz, vedat79, kaleliii,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.