ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
leonisleo
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
182
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2015 20:53
Son Ziyaret:
12 Ocak 2019 22:10
Toplam Mesaj:
243 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
orhan
Doğum Tarihi:
17 Mayıs 1983
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik muhendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

orhan

SON 10 MESAJI

Neden Bitkilerim Büyümüyor?
Verdiğiniz gübrelerin icerisinde yeterli miktarda nitrat ve fosfat bulunmamaktadır. Bitkilerin sararması da gelişimin durması da kuvvetle muhtemel bu yüzdendir.
Mossları Saran Saç Yosun
80 litreye 80 watt led ampul bana biraz çok geldi.
Yosun Sorunu
Bu yosunlar sümüksü bir film tabakası seklide kolayca yerinden çıkarılıyor mu? Eğer öyleyse Cyanobacteria başlamış, mavi yeşil alg diye de geçer. Aslında fotosentetik bir bakteri olup tabaka şeklinde herşeyi kapladığı için yosun sanılır. Nitratın sıfıra düşmesi genelde tetikleyici olur. Benim bildiğim en etkili yöntem macrol isimli antibiyotigi kullanmak ama bu durum bakteri döngünüzü de sıfırlayacaktır haberiniz olsun. Antibiyotik kullanmadan kurtulan arkadaşların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.
Ayrica NPK dozlamayi ihmal etmeyiniz. Bitkilerinizde de genel olarak bir sararma mevcut, önce CO2 sonra da NPK yetersizliğinden şüphelenmeli. [EDIT]leonisleo,2018-12-08 08:43:02[/EDIT]
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=hakanturken108]

Emrah hocam iyi akşamlar. Kullandığım cihaz, Göktürk Seyhan Bey'in yapıp sattığı. Ph elektrodotu olarak Adwa markasını kullanıyormuş.

Daha önce belirttiğim gibi tankım brüt 175 litre olup net olarak yaklaşık 160 litre civarı.

Rize şebeke suyunun Kh'ının çok düşük olduğunu belirtmiştim 2-3 dKh gibi. Bu nedenle Ph kontrol cihazını 6.20-6.28 Ph' a ayarlasam da Co2 indikatörüm açık mavi-koyu yeşil arası bir yerlerdeydi.

Kh testine bütçe ayırma konusunda da bu başlığı açmıştım bildiğiniz üzere.

[B]Bugün gerçekleştirdiğim deneyimi anlatmam gerek ki: %60 gibi bir su değişimi yaptım. Co2 indikatör mavi renkteydi su değişimi bittiğinde.

Sonrasında 250 ml su bardağında çözdürdüğüm 3 çay kaşığı karbonatı yavaş yavaş su değişim sırasında tanka eklemiştim.

Şu anda Ph yine 6.20-6.28 Ph' a ayarlı olmasına rağmen Co2 indikatör koyu yeşile daha yakın bir renkte. Yani henüz [K]açık renk yeşil değil[/K].[/B]

Sonuç olarak şunu çıkarıyorum ki CO2 indikatörde açık yeşili yakalayabilmem için 1,5 veya 2 çay kaşığı kadar daha karbonat eklemesi yapmalıyım, yani toplam olarak 4,5 - 5 çay kaşığı kadar karbonat olmalı her daim "brüt 175 litre, yüksek destekli, Rize şebeke suyu ile doldurulan bitkili tankımda " diye düşünüyorum.

Tüme varım şeklinde ilerleyen bugünkü tecrübemde eksiklik veya sapma yapmış mıyım sizlerden yardım bekliyorum.

Sizlerden gelen yönlendirme ile eklemeyi düşündüğüm karbonat kısmını ekleyeceğim.

Not: Akvaryum.com ve Google gibi kaynaklardan karbonat ve Kh yükseltme hakkında okuduklarımdan anladığım kadarıyla eklemiş olduğum 3 çay kaşığı karbonat yaklaşık 3,5 - 4 derece kadar KH artışına neden oldu sanırım. Mutfak tartım olmadığından çay kaşığı ölçüsü kullanmak durumunda kaldım.

[K]Rize suyunun günlük ölçüm değeri(2 hafta öncesine ait)[/K]
[url=https://hizliresim.com/MVY7ma][img]https://i.hizliresim.com/MVY7ma.png[/img][/url]

[K]Rize suyunun haftalık değerleri[/K]
[url=https://hizliresim.com/QLXqmV][img]https://i.hizliresim.com/QLXqmV.png[/img][/url]

Not 2: Maalesef musluktan aldığım suyun PH'ı ölçümdeki gibi olmayıp 6,9-7 ph arası çıkmıştı, sanırım tesisat kaynaklı.
[/QUOTE]

Hakan bey, musluktan direk olarak aldığınız suyun ph'ini ölçmek çok doğru sonuç vermez. Şebeke suyu yuksek basınçlı olduğu için içerisindeki eriyik gaz miktarı fazla olur. CO2 gibi suya asidik özellik katan gazların suda kalması da ph düşüşüne sebep olur. Bir iki gün dinlendirdikten sonra ölçüm yaparsanız kuvvetle muhtemel suyun ph'inin yükseldiğini gözlemlersiniz.
Apistogramma İniridae
Merhaba Ahmet bey,
Nereden temin ettiniz iniridaeleri?
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=hakanturken108]

Hemen bir üstte kalsiyum karbonat testi linki vermiştim. Bu test ile toplam Cacl birimi ile KH çıkaramaz mıyım acaba?[/QUOTE]

Ben de linkini verdiğiniz urun için yorum yaptım Hakan bey.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
Hakan bey bu gibi toplam sertlik ölçen kitler sudaki kalsiyum magnezyum gibi iyonların konsantrasyonlarını eşlenik miktar kalsiyum karbonat cinsinden verir. Bu test kitleriyle tamponlama, alkalinite, karbonat sertliği ölçümü yapamazsınız. Gh dediğimiz toplam sertlik ölçümü yapabilirsiniz.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
3 gram sodyum bikarbonat 100 litre suyun kh'ini 1 derece arttırıyor. 3 kh için 9 gram gerekiyor. Bunu birden atmak yerine her su değişiminizde yeni suyu dozlayarak yaparsanız daha iyi olur. Örneğin 50 litre su değişimi yapıyorsanız yeni suya 4.5 gram atıp bu suyu tanka basarsınız. Boylece kademeli olarak kh yükselir.
Plastik Çöp Kovasından Akvaryum Olur Mu?
Piyasadan gıda ile kullanıma uygun rahatca temin edebileceğiniz kovanın altında üçgen içerisinde 5 ya da PP yazar, bu tip kovaları ya da saklama kaplarını kullanabilirsiniz.
Bu Bitkinin Türünü Bilen Var Mi?
Ya da hygrophila difformis

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 484 Online Kullanıcı, 272 Üye

Online Kullanıcılar

ekocbey, arconim, nanomd, baycasav, flagellum, yorgunsair, selamikorkmaz, Uygar Alp, fikret43, mcmert, sopacı34, Iguzelsoy, babanus, keremmina11, aaktunc, nahiser, Serhatxx, Foai, Aralti, sefo, muratchef, killordi3, 27kahne, ysnynrdg, sercang, szr43, grayprince, semih_81, mehmet-eses, murat avcı, ozgurcee, TSevil, Kınayu, AmazonDream, oktay ak, FRaVF, Jarelbestel, Gokhanava, brkenginol, ck84, genom84, rseven, ozanbaseski, emrekrdnz, murat35500, sgu, Yasin Oktem, MuhsinCo, ersel, Muratrasim, yunusadam, BerHatS, nasrettin, gyunda, boragurcay, MurathanM, Terador, Lambuka, Dako, debreleza, otuzkilo, ozgurnez, Mrtypc26, rouvax, mehmetvolkan88, H.Ocal, bjk_fightclub, onrckr, Recep Karip, dream7, DeviLLe, MrtPekgoz, Solano, CxxE, CelalKaya, blackMagic, erisdogan, fretzly, dınay, muratdeg, _RdnC_, yavuzsezgin, fma3280, brk-krnc, LastheWampire, orhanKes, sezo3232, DiscusFan, eraycalvusizmit, Brsk, BoraBerkol, bbrrkkzz, calderon61, fikret71, fikri.kaya13, tosbag, Ejder Günaydın, nightmareo, -RBG-, ulucaptain, sorceres, Archsaint, ercan cayirci, maker37, daghan51, Hsynemre, sempathyc, mehmetkurnaz34, ozan fatih, nihakan, omerankara, sangarios, extuin, jegand, SCORPION_79, Omt, farukgokhan, ferbay, sofistiche, beyazgul, exfish, afacan80, Akvaryum1234, yagiz_yagiz, ibrahim3444, Koksal Gurkan, neco61, fb, krib, cetin77, tarik99tarik, Betta06, devrimdpt, ONRAYDN, firtina16, darkaura, ngokkaya, nega_35, ceyhunkaratepee, hasancn, Mehmetpoad, muhengin26, CevdetSERBEST, ibrahimgo, lojistisyen, yaguara, masaaii, Cihanust, braweheart, iesiringu81, TheHobi, zazzazzaz, Murat75, fahri-, eferotti, oscar., BARBAR, Yiğit Tekşen, Legendary, ckas9999, lenniecasso, purde, yasinmak, icelebi, murat22, zahitciftci, Oasis, aliy, SonerSariahmetoglu, orimohito, Fatih ÇE, RoIF, MiSoSiKiaN, kapre64, Acil Stop, sina cen, nakkas__45, erdem28, heybetmahir, Onr.Brn, shark2, AtlasPoyraz, Kenan malawi, Berkayerk, Yaşar16, dati_bubu, serte, ertuğrulxmanx, Masturen, Ahmet55, salihNARCI03, ogozgugur, tt52, Gursoyhasan, sagittarius, CagriTURK, gkhn12345, ozksrt, jjmuzo, egehamit, GoldfishKeepers, oscarus, OFUU, Kemal KİREZCİ, qokhan89, utoku, Bariskarakus, trxsvm, ErdemTul, ybingol, Fondip, Splendor, A. İhsan Akşen, mmertakk, FatihErol, ayaz06, LEWO_1453, gba20, CNYTYLMZ, melankolia5, ErdiKaptan, bldokur, Trop35, cobankartal, tekila09, ybyasin, anilcem09, metsi, pilotx, kurttanadam, hoca0666, okyoky, Ayktakdmr, tosyalı, CihanSakin, baozturk, Cihanturk, serc1985, Legendry, Gokcenn, Griffer, Hasanahshsjh, Yunus Göktürk, Buğraa, Kaan65, bbigec, Kemalk41, ibolat, UnalCevahir, Amazonia, Bonital, altan16500, MrPePe, flowerhrn, katmeroglu, hasant, tatlisarap, scope, Fariz, mehmetaydin, Alcynone, emilyano, bademakvaryum, Murat Gün, fby62, aliyilmaz34, Vitalis, madrugada, nikon_, ka2n, gokberkgonenc, Agaoglu, MahmutHoca,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.