ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
R. Ünal
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Ağustos 2011 19:30
Son Ziyaret:
21 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
720 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Recep Ünal Kaynak
Doğum Tarihi:
07 Ekim 1989
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Coğrafya Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[b]RECEP ÜNAL KAYNAK[/b]

SON 10 MESAJI

Bolivian Ram Yavrularının Beslenmesi Hakkında
V
[QUOTE=mcmert]Yavruların bulunduğunu akvaryuma üç beş tane adi salyangoz atarsanız kalan yemleri hızla tüketeceklerdir. Yemleme konusunda zaten söylenebilecek herşey söylenmiş. İmkanımız varsa sadece ve sadece artemia verin yavrulara bi kaç ay. Kuru yeme göre hem gelişim farkı olur hem de kayıplar azalacaktır. [/QUOTE]

Mehmet bey dediğinizi yaptım benim salyangozlar biraz küçükler ama yemeye gayret ediyorlar. 2 günde 1 yüzde 10 kadar da su değişimi yapıyorum umarım zararı olmaz.

[QUOTE=darkaura]Yanlış anlamadıysam yavrulara yetişkin artemia vermişsiniz. Onu yemelerinin hiç bir yolu yok. Yetişkin artemia büyük balıklar için. Yavruda artemia dediğimizde kastımız yumurtadan açılıp yeni çıkmış, gözünüzün zorlukla gördüğü artemia larvalardır. Tam olarak yavruların yiyeceği boydadır ve taze verildiğinde eşi olmayan bir besliyiciliği vardır. Dekapsüle artemia tecrübe ile söylüyorum, taze artemianın yerini tam olarak tutmuyor. Ancak yavrular biraz büyüdüğünde kuru yeme geçerken pratik yemeleme için iyi olur. Başlangıçda taze açılmış artemia vermeniz çok önemli. Artemiasız büyütmesi pek kolay olmaz. Artemia açmayla ilgili bir sürü makale var. Çok detaya girmeyecem. Önemli olan taze artemia yumurtası almak. Sakın acemilikle dekapsüle artemiayı açmaya çalışmayın açılmaz. Akvaryumcudan alınca rafta uzun süre beklemiş tuz karışımlarını veriyorlar. Özellikle seranınkiler. %50 açılırsa şanslısınız. %30 anca açılıyor. Öyle olunca açılmayan yumurtalardan artemiayı toplayıp yavrulara veremiyorsnuz. En iyi artemia yumurtası salt lake dir. Otuz.com da satılan omega salt lake var. Tuzsuz. O çok iyi açılıyor. Tuz karışım olunca nem alıyor ömrü kısalıyor. En sağlıklısı tuzsuz alıp, poşetini açar açmaz fazlasını kapalı kutuya alıp buzdolabına koymak. O zaman daha uzun dayanıyor. Tuz olarka kaya tuzu kullanacaksınız. Bir çimdik karbonat suyun ph dengesini sağlar. Bol ışık ve havalandırma ile açacaksınız. Uygun artemia süzgecide almayı unutmayın. Yoksa çok ufaklar süzemezsiniz. Meç in süzgeci ucuz ve kullanışlı.[/QUOTE]

Artemia konusunda hiç tecrübem yok ve paylaştığınız bilgiler benim için çok önemliydi teşekkür ederim. Dediğiniz gibi aldığım artemialar büyütülmüş olacakki gayet net görüyordum su da, o yüzden pek yiyemediler demekki. Bugün bir artemia düzeneği kurup satın almış bulunduğum sera artemiayı çıkartmayı deneyeceğim.
Bolivian Ram Yavrularının Beslenmesi Hakkında
[QUOTE=bjkalley]Artemia verince karınlarının pembeleştiğini ve şiştiğini görüyorsanız sorun yok. Kuru yem için erken, varsa java moss gibi bitkileri de koyun, içerisinden yosun ve diğer ufak canlıları tırtıklarlar.

Saygılar,[/QUOTE]

Teşekkürler. Moss ekledim dediğimiz gibi. Kuru yem konusundada daha dikkatli olurum artık dipten temizlemesi zor oluyor zaten.
Bolivian Ram Yavrularının Beslenmesi Hakkında
Tesekkur ederim tüm yorumlar icin. Artemia yi ilk verdiğimde balıklar daha 1 haftalık filandı pet bardakta canlı olarak aldım bir kerelik dedi satıcı bende hepsini verdim akvaryum artemia doldu ama çoğu yenmeden öldü. Seranın artemia mixi ni aldım onu çıkartmayı deneyecegim daha önce hiç yapmadım bakalım başarabilirsem bu sefer hepsini vermek yerine Mustafa beyin dediği gibi dondurmaya çalışacağım. Ayriyeten mahalledeki akvaryumcumdan un inceliğinden bir yem aldım iyi olduğunu söyledi su ürünleri fakültesinde yatırıyormuş öyle dedi =) Dekapsul artemia satılıyor rotifish in o çok pratik geldi gözüme ama yavrular ne zamandan itibaren yiyebilir bu boyda verebilir miyim bilemedigimden almadim.
Bolivian Ram Yavrularının Beslenmesi Hakkında
Merhabalar.

BR yavrularım 11 günlük oldular. Dün itibariyle anne ve babayı yavruların yanından ayırdım. Bundan sonra kendim beslemeye çalışacağım. 3 gün önce canlı artemia vermiştim ama yüzde doksanı yenmedi. Tekrardan vereceğim yarın. Bunun dışında anaçların yemlerinden toz hale getirip veriyorum arasıra pek yediklerini göremiyorum. Artemia ile birlikte hangi yemler kullanılabilir? Tecrübesi olanlardan tavsiyeler bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=RJrpFVev8xU[/URL][EDIT]R. Ünal,2015-07-14 12:18:09[/EDIT]
40 Cm Yükseklik Sorun Yaratır Mı?
120*50*40y ölçülerinde çerçevesiz cama cam şekilde güzel olabilir mesela. Balıklar için sorun olmayacaktır.
Microgeophagus Altispinosa (Bolivian Ram) Üretim T
Benim gibiler için rehber niteliğinde bir konu öncelikle bunun için teşekkür ederim Muhammet Bey. Benim BR ler geçtiğimiz günlerde yumurta dizdi. Yavrular dün itibariyle canlandı. Serbest yüzüşe geçme zamanları yakındır diye tahmin ediyorum. Akvaryumum 80 lt su alıyor tank arkadaşları birkaç lepistes ve cüce gökkuşakları. Yavrular serbest yüzüşe geçtikten sonra onları daha iyi beslemek adına 30 litrelik karides akvaryumuma almak istiyorum. Alacağım akvaryum 1 senelik oturmuş bitkili bir akvaryum. Böyle birşey yapmam tehlikeli olur mu sizce? Tabi herşeyin yolunda gideceği varsayımıyla bunları yazdım inşallah yavruların başına birşey gelmez.
Pink Tuxedo Ramirezi
Ben farklı bir tür olduğunu ayırt edemezdim herhalde.. Yumurtlamaya hazır dişi ramirezi der gözüme birde erkek kestirmeye çalışırdım [:D]
Bitkili Bolivian Ram Akvaryumum
Merhaba. Bende bugünlerde sizinle benzer tecrübeleri yaşıyorum ve paylaşmak istedim. Kaybettiğiniz yumurtalar için üzüldüm ayrıca.

Yakın zamanda edindiğim bir çift BR var. Son bir haftadır yumurtlayacak yer arıyorlardı ve geçtiğimiz cuma günü kuru bir meşe yaprağına yumurtalarını dizdiler. Aynı gün yumurtaların üzerinin kumla kaplandığını gördüm ve moralim bozuldu (akvaryumda silis kum var ve bir kaza olmuş). Yaprağı temizlemeyi düşündüm önce ama vazgeçtim tecrübe olsun balıklara dedim ve bir hata yapmaktan kurtuldum. Yapraktaki kumları büyük ölçüde temizlediler ve yumurtalara bakmaya devam ettiler. Bugün yani 3. gün yumurtaların canlandığını gördüm, hepsini bir araya toplamışlar gene başlarındalar. Yavrular şuanda serbest yüzemiyor herhalde 1-2 gün böyle geçecek. Tankım 80 lt civarı su alıyor, balıkların arkadaşları da 3 lepistes, 3 cüce gökkuşağı (pek tehdit oluşturmuyorlar zaten genelde yüzeyde takılıyorlar).

Ben yumurtaları filan ayırmayın derim. Tehdit oluşturan diğer canlıları ayırmak daha iyi olabilir zaten söylenene göre 2-3 haftada bir yumurta döküyorlar.
Akvaryum Camları
[URL]http://www.akvaryum.com/Hesaplayici/akvaryumyapim.asp[/URL]

Yukarıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
[QUOTE=CagatayBulbul22]Merhaba arkadaşlar ben yeni başlıyorum. 60 lt bi akvaryum aldım yanlız yere koyarken kenarını koşesini surttırdum biraz kırılsı ama arka camında bi sıkıntı yok içe doğru çok ufak Bi çatlak oldu gözle görmek zor ama su doldurup denedim herhangi bir sızıntı bulunmuyor bende emin olmak için o bölgeyi silikonla doldurdum.şimdi bir korkum var ilerde patlarmı. Bi kaç kişiye danıştıl ama sıkıntı olamayacağını korkmamam gerektiğini söylediler sizlerinde yorumunu bekliyorum [;)][/QUOTE]

Geçmiş olsun. Çatlak küçükte olsa tehlikelidir. İlk denemede su kaçırmasa bile kaçırma riski vardır. O küçük çatlak su doldurulunca oluşan basınçla beraber büyüyebilir. Tamirat için sadece silikon sürmek yeterli olmaz. Çatlak kısıma uygun bir cam kestirerek üzerine yama yapılmalı ya da çatlayan cam sökülerek yenisi yapıştırılmalıdır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 368 Online Kullanıcı, 200 Üye

Online Kullanıcılar

Delta Hoby, vlkncm, bademakvaryum, Arapaima, Acil Stop, KILLIFISH, Alcynone, sempathyc, Ali Rıza DURTAŞ, ankara0606, DRARH, vendetta99, KadirSpmz, Aytekeli, EmrullahBaskan, balıkhastası, erdemist, CERANOXE, brsyc, Shotokan, Eski japoncu, dialog, Golgeci, littlefish, armaqan, Murat6969, enginm2000, PüskütünAnnesi, gyunda, Cüneyt sönmez, onur978, diaslayt, Aspet, Noyes, EmirA, Kınayu, aliselimkara, zimeth, uthraven, karadadas, icelebi, Mikail Erdoğan, diper, Dimidochromis, aziz_basak, pasha998, M.G., stroma, Swat28, fikret43, beyazgul, apistoapisto, lazarusv20, orimohito, vetet, Erhanx, krib, rifai, Bonzi, SCORPION_79, Hitit, SJess, MURAT111, Asomente41, alpererman, cozsahin, ys34, arconim, nikon_, Gtuncay, serdal durgan, oblomov, frag, istanbul34, Burak Dişli, ozanozdogan, dmhrt, Mannfischer, jjmuzo, hipnos, ssezer, ermane, MiSoSiKiaN, elgalad, Okan Bilgiç, smckr, ouzbey, korayyy, grcn61, ceyh, Humph70, Merweb, DiscusFan, Tropicall34, ternapi, emrah4545, erencanhrz, ENFARKLISI, shiroii, psykhe, YusufAlperen, ali1996, Zeek, Vatoz, gunata2003, egehamit, T4NKE1NSTE1N, ESTAR, Ibrahim90, esref03, aquascaping, Fatih ÇE, hasancn, selom, ityo39, ilker2626, zenco, ersel, Altispinoza, cagatay19, fretchord, Denizlili, deepahm, Barış KESKİN, Aarif, mlh_mrv, Buğraa, Mete Duru, _rammstein_, emre5255, ByTKN, Adnanyum, 7seconds, Mornikstar, Noeldayi, Furkann66, IamArifCAN, cyhn84, KeremUlaş, Nursun, segado, abunil, bymalavi, TurX, dorukmoruk, Berke ÇETÜKKAYA, xdinox, Tayfunca, erdalakçay, toprakzan, su dünyası, HBora, masaaii, mgokturk, RedonTheo, AmazonSever, SaintJ, Umit-G, Mojoo33, isersan, egedin, rizasirman, adige81, Neothauma, selahaddinn, Sezerturunç, FurkanKöse59, emreemin, atak27, neco61, bcalasin, Ali Turkay, Sbaks, namsada, zorroBlack, hanil, vagrant55, erman212, Repoer, MefistoTR, denizihtiyaroglu, ssozdemirr, 06ali, Husomen75, Backir, dislokasyon, aXarayli, Sercan10, Ozcandemirr, Tugay k, OKIRATLI, oguzhanakbas, M.MertKayış, HardScape, wallece, yfurkanerten, yusufsemi, baraqeu, CaagriBey, Mehmetpoad, ileo,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,554 Mesaj
  • 403,755 Konu
  • 91 Forum
  • 142,904 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,615 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.