ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Anıl Tekin
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14566,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1017
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Aralık 2015 05:03
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
1376 [1.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
118 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Anıl Tekin
Doğum Tarihi:
27 Ocak 1990
Yaş:
28
İl:
Istanbul
Meslek:
Mali Müşavir
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Anıl TEKİN VATANA İHANETİN NEDENİ OLMAZ. ER YA DA GEÇ BEDELİ OLUR! Mustafa Kemal ATATÜRK

SON 10 MESAJI

Karışık Malawi Mi Yoksa Sadece Frontoza Mı?
Merhaba,

Öncelikle tankınız karışmış durumda. Malawi, Tanganyika, Amerikan ne ararsanız var.
Öncelikle tek bölgeye geçin. Ya Malawi ya Tanganyika ya Amerikan.
Frontosa için iyi bir araştırma yapın. Çok güzel bir tür ancak akvaryumu ona göre hazırlamanız gerekiyor. Bir kere kesinlikle keskin hatlara sahip dekor kullanmamanız gerekiyor.
Frontosalar en ufak bir harekette sağa sola fırlıyor. Bu tarz kayalar canlılara zarar verebilir. Frontosa istiyorsanız oval taşlar seçin.
Tankınız da ölüm olmaması, kavga olmaması olmayacağı anlamına gelmez.
Türlerin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Keyifli hobiler.
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Foai]

Yazışarak anlaşmak bazen eksik, yanlış olabilir, amaç doğru bilgilenmek,bilgilendirmek. Biyotop konusu biraz hassas, yanlış anlaşılıp furya gibi devam etme durumu da var. Hevesiniz kırılmasın, bu hobi sabır, araştırma ve fedakarlık işi. [/QUOTE]

Hiç sorun yok abi. Ben anlayışlı bir insanim[:)] Başlamak bitirmenin yarısıdır demişler. En azından tasarım konusunda yavaş yavaş kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Geriye kalan doğaya uygun şekilde herşeyi yerine yerleştirmek olacak. Her seferinde daha iyi ve eksikleri azaltarak ilerleyeceğiz. Sizlerin uyarıları bizler için, konuları okuyan insanlar için faydalı oluyor abi. Benim bu kuruluma biyotop demem bile bir yerde faydalı oldu. En azından tekrardan eksikler ortaya çıktı ve okuyanlar faydalandı diye düşünüyorum.

Konuya ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.[:)]
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Kınayu]Selamlar Anıl kardeşim,
Akvaryum şahane seçmiş olduğun tür şahane tanganyikaya gelişin ani ama şahane [:iyi:] [:nazar:]
Çok güzel biyotop oldu . Yanlız Biyotop bölgesi belirtmedim bak [:P] Soldaki kayanın konumuna hiç açmadım değinmedim .
Her şey gönlünce olsun keyifli sorunsuz hobiler [:iyi:][/QUOTE]

Selamlar abim nasılsın[:)]
Abi öyle bir giriş yaptım ki ortalığı karıştırdım gördüğün gibi [:)))]
Daha da biyotop falan işim olmaz. Kayaları kabukları da çıkarıp renkli taşlar koyacağım siyah beyaz, iki üç de küp tamamdır [:)))]

Şaka bir yana teşekkür ederim abim.
İnşallah eksikleri tamamlayıp güzel bir çalışma yapacağım. Bu tankı balkondaki 4 kaya ile kurabildim. Bir tane daha bile yoktu.
Malawi Akvaryumu 300 Lt
Taş petshoplarda pahalıya gelebilir. Açıkçası taşın içeriği hakkında bilgim yok ancak tabirini de bilmiyorum ama karbonat özlü bir taş olmamalı suyu sertleştireceği için. Ayrıca suya salınımda yapmamalı. Sahillerde denk gelmek mümkün. Toplayıp kullanabilirsiniz.

Kumu eklemeden önce eğer büyük kayalar kullanacaksanız mutlaka kumun altına strafor koyunuz.
Malawi Akvaryumu 300 Lt
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun.
Bol kayalıklı bir akvaryum çok daha şık ve doğru olacaktır. Arka fonu tercihinize göre düz siyah ya da mavi yapabilirsiniz.
Örnek olarak kendi kurmuş olduğum Malawi akvaryumumun fotoğrafını paylaşmak istiyorum. Daha bunun gibi niceleri var.
Keyifle seyredip oluşan yosunları yediklerini görebilir, kayaların arasında girip çıkışlarını büyük bir zevkle izleyebilirsiniz. Küp vs. yapay ürünler görmekten inanın çok daha iyi olacaktır.
Kayaları satın almak zorunda da değilsiniz. Vakit bulursanız doğadan da toplayabilirsiniz. Kurulum konusunda da destek oluruz.
Şiddetle bu ve benzeri bir kurulum yapmanızı tavsiye ediyorum. İnanın aldığınız haz ona yirmiye katlanacaktır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/080720180217021.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/300920180337121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/030820180005441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/081020182307181.jpg[/IMG]

Yine daha önceki kurulumdan;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/100320182340081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/100320182339291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/100320182340211.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/210220180933001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/210220180933121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/180375/210220180933061.jpg[/IMG]
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Foai]Evet, tanımı mümkün olduğunca sınırlanmalı. Önce habitat belirlenmeli sonra istenen balık varyeteleri bulunursa yöre ismi de verilebilir.
Bunun mantığı da kabukçul habitatı (derin su, salyangoz kabuğu yatağı) Kigomada da aynı görüntüdedir diğer birçok bölgede de aynıdır.

Atıyorum kigoma bölgesinde başka bölgelerde bulunmayan büyük kırmızı kayalıklar vardır, buna benzer kayaları koyduğunuzda tasarımı Kigoma olarak adlandırabilirsiniz. Yoksa diğer bölgelerden ayırt edici bir durum yoksa yöre bilgisi fazla bir anlam taşımıyor gibime geliyor.

Bu yöre ismi durumu, Amazon nehri biyotoplarında anlam kazanabilir. Örneğin Pantanal biyotopu dediğinizde kristal berraklığında su, açık renk tortusuz beyaz-bej silis kum, avcı balıklar vs gibi o bölgeye has canlılar ve su altı manzarası olduğundan Pantanal biyotopu diyip geçersiniz ama Tanganyika gölünde bu yöntem tutmuyor diye düşünüyorum.

Sitedeki Biyotoplar bölümüne laf söyletmem :)

Orada Altolamprologus’un yer alması büyük ihtimal sumbu shell olarak adlandırılan alt tür için geçerlidir. [/QUOTE]

Siteyi en çok seven insanlardan biriyim abi [:)] Ama eksiklerini yazmamız sitenin daha yararli olmasıni sağlayacaktır. Uğur abi ye de ilettim. Bir güncelleme yapacak konu ile ilgili[:)]
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Foai]Doğal görünen bir tank ancak biyotop ile pek ilgisi bulunmuyor. Kigoma bölgesinde veya her bölgede birbirinden farklı birçok habitat bulunduğundan bir yöre ismi üzerinden biyotop adlandırılamaz, koskoca bir yöreyi bir tankta gösteremezsiniz.

Biyotoplar, Tanganyika gölü için konuşacak olursak habitat ismi ile anılmalıdır. Derin su biyotopu,kayalık sahil biyotopu, geçiş habitatı biyotopu vs gibi. Ayrıca hiçbir habitatta tek balık türü izole olarak yaşamaz, calvus türünün habitatında da kabuk gördüğümü pek hatırlamıyorum. [/QUOTE]

Merhaba,
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tek canlı konusunda evet haklısınız. Aslında tüm arıyordum ilave olarak. Sanırım başlangıç gibi bir ibare kullansam daha doğru olurdu.
Sonuçta ortaya henüz bir biyotop çıkarmış değilim.
Kabuk konusuna geleceksek sanırım forumda güncelleme yapılmalı çünkü linkte bu balığın kabuk ve kayalar olan bir biyotopta yer alabileceğini görüyorum.
[URL]https://www.akvaryum.com/tangayika_golu_-_bos_salyangoz_kabuklari_biyotopr_161_5859.asp[/URL]
Habitat konusunda; yorumunuzdan anladığım kadarı ile; Kigoma ya da Kasanga vb. değilde " sığ ve sarp kayalık bölge, derin kayalık habitat" gibi başlıklar seçmeliyiz.
Yani taklit edeceğimiz alan çok dar olmalı anladığım kadarıyla.
Yine eksik düşünüyorsam düzeltmenizi rica ederim. Hem ben hem de konuyu takip eden arkadaşlar açısından çok faydalı olacaktır.
Bu arada başlığı "Tanganyika Hardscape" olarak değiştirip eksiklerimi tamamladıktan sonra tekrar değişiklik yapacağım.[:)]

Ağzı Dolu Balık Yakalama
[QUOTE=AlbasanWorks]

Malesef bu yöntemlede olmuyor ışıkları açsam bile çıkmıyorlar kayaların içinden bunuda denedim :) [/QUOTE]

Sefa abi selamlar nasılsın?
Abi hiç uğraşma ne yaparsan yap yakalayamazsın.
Yapacak tek şey var. Dekorun fotoğrafını çek. Zaten büyük kayaların yeri bellidir. Çok araya girecekleri yerleren bir iki kayayı çıkar öyle yakala.
Ben elli tane yöntem denedim en sonunda balığı yakalayıp öldüresim geldi. Tanka benzin döküp yakmayı bile düşünmedim değil sinirden [:lol:]
Kesin çözüm bu abi. İnşallah benim atladığım farklı bir çözüm vardır. Ama ışık falan hikaye cin gibiler. Senden benden akıllı bunlar abi[:lol:]
Abi bidaha baktım da sende kaya mağazara da çok ya[:(][EDIT]Anıl Tekin,2018-10-17 15:57:12[/EDIT]
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Ebubekir ATAR]Güzel bir kurulum Anıl ve harika bir tür. Keyifli hobiler dilerim. [:iyi:][/QUOTE]

Abi çok teşekkür ederim sağ olasın[:)]
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=aldemirim]Anıl bey öncelikle hayırlı olsun. Hem dekor hemde seçtiğiniz tür gayet güzel ve uyumlu olmuş.
İlerde bunların yanına hangi türü eklemeyi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama güzel bir karma tank olacağa benziyor.
Şimdiye kadar pek ilgimi çekmemiş olsa da,son zamanlarda bende de bu Compressiceps Gold Head Muzi 'ye karşı biraz ilgi kaymaya başladı sanki.
Hele birde böyle güzel resimlerini görünce de dikkatim bir kat daha artmaya başladı.
Yoksa bende mi Calvus besleyeceğim ilerde [:?][/QUOTE]

Mehmet Bey merhaba,

Düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Aslında Moba ile bakmak istedim bu tankta ama maalesef hacim yetersiz. Diğer Malawi biyotop tankımı bozarsam eğer işte o zaman Moba Ve Muziyi bir araya getireceğim.[:)]

Bu balığı her gördüğümde " bunu alanlar deli" diyordum[:)))] Ama gerçekten gördükçe alışıyor insan ve gittikçe beğeniniz artıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. Davranışları çok güzel. Ama sabit balıklar. Çok fazla hareketli değiller. Sabırsız insanlar için uygun olmadıklarını düşünüyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 508 Online Kullanıcı, 278 Üye

Online Kullanıcılar

ersel, Xoansis, CİHAN044, AbdullahÇoşkun, hermiş, killordi3, Yasarozen, Sinan Gürcan86, BadgeR, İsmail YILDIRIM, eyorubulut, mesagac, fretzly, icelebi, enversen79, Hsynemre, salimkcr, eray3452, babacan06, atesh, tdenizs, indianaconz, alpererman, azrailank, faithlesss, BlackGoat, Ejder Günaydın, _RdnC_, morfimorfi, Alisan, Matyas, Golgeci, sinor, Acil Stop, sbaslar, darkaura, AvaLone, aydemir16, onrsyksl, gokkurt, BadWolf, zaferrrr, movvel, Griffer, Ebubekir ATAR, AmazonDream, tturkben, sbilgic82, Canberk, korayalkan07, Ilhanhan, gokberkgonenc, istihbaratmuduru, aliy, bademakvaryum, aktivist06, aliyilmaz34, eray80, KeremG, mustafatercan, musasyakaya, YunusBalci, Yakup22, -RBG-, afacan80, erdemist, fatihsahin, BARBAR, totaku, ryzend, Disc16, serdartom, DiscusFan, kanmet, aires, Skylord, sinanyas, rgnt, muyat, PETDÜNYAM, Toqrul, fate, the__legend, TimKo, GOLFMK2, dark blue, Ahmet kanat, undertaker312, giriftar40, deamod, EbuHuzeyfe, Kifidis, bkEmre, AncyraTR, Fatih ÇE, muratantalya007, vendetta99, Akfanyum, Leaderos, Kınayu, dpsKinG_, recaikilic, miralp, beyazgul, DwightSchrute, aslankartal, burak618, ozanbaseski, nzm06, abramak, ergulk, Abacus, ozgurnez, Kaleydoskop, gattar5050, MurathanM, Sj Injection, Kuduoglu, frontosahane, solaytekin, mkale, aNeXiEtY, ali gül, Ajedrez, ngerekli, ONRAYDN, Rango, oscar., Pacific, sari, furkantenekeci, eroltaşdelen, kabaktadi, InsOmniA_C, aldemirim, 06serkan06, oguzhanasl, innersilence, mehmetkkten, talipengur, gyunda, BoraBerkol, zebkobat, rebelfire, ozgur75, volkan81, MHUY, Akvarist Görkem, Sercan10, karaman67, orimohito, redfox69, Bettanuma, sawaskoca, Oğuzhan_ÇEPNİ, Mikail Erdoğan, maharaja, Htylmz, SuPiresiAtakan, fevzi1, kaanhits, eeekkkggg, DogukanKosem, lizuferum, Mehmetpoad, cursed07, tekkir, CNYTYLMZ, wolverin, onur_0606, image, Taha2699, msurucu, Hakan564, ilkay_ersan, derman42, Pervane, rata39, caneruzal44, Gursoyhasan, starmedica, scorpiok, darksider, ApistoPanduro, bolaaa, erdem35, hozsoy, Muhammed kose, Furkan Akyüz, CALENDER, WaveRider, ooozan, Tsarin, harunefe, Mavigöz, nasreddin, Mert Aykuta, sofiemre, ahmtkir, reano, aliekinci, pashaaa38, koagulant, tigger, ismet24, akertek, erman212, alpyg, erulusoy, SuleymanKarakaya, tatalevo, Ugurtt, Kemalk41, omerhan, ilhannnn01, kasisyah erkan, TheHobi, Hsynn, borani, avcılarlı, ersnyldrm, Anıl Tekin, Serdaraktas06, DeeP BluE, UlasYilmaz, Nebi84, t-bar, macagil, ERMAN BASIM, Foai, Scherwin, Tropheus Malatya, bugradogru, muratlart, BaranTiryaki, bahadrucak, MehmetU, lojistisyen, mehmetaydin, Quersian, Fondip, PUSU58, Engin_35, daruga35, Kuti147, Gameover01, Oguzhan, yormusm, deepahm, OMER006, onurxonur, Yns_bsk, onurkayabasi, Biochemistry, KadirSpmz, BassBarco, superego54, MertA, yedili, frknsyl, Geologist, Arassian, selahattinfidan, ademakci, dislokasyon, BerkayS, ufukxx61, frgunduz, LİTOPATES, xd EposA, yasarcannn, Vdtsngl, daghan51, muco1990, hipnotize, gozturk, Ches, Apistotales, hassan63,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.