ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bailamos36
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
22
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2016 14:34
Son Ziyaret:
04 Kasım 2019 14:08
Toplam Mesaj:
29 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert 40x40x40

SON 10 MESAJI

Nano Kaplumbağa Akvaryumu Filtresi
Haqos expro 500, Sunsun 603b bunlara bir bakın derim ama 35 litre ye çok gelebilirler. Şelale filtre tavsiye ederim atman hf 600 olabilir mesela.
Balığımı Uçakla Götürebilir Miyim
Balıklar 15 güne kadar açlığa dayanabilirler, ayrıca uçakla falan uğraşmak yerine otomatik yemleme makinesi alabilirsiniz. Fakat makineyi denemeden akvaryuma takmayın çok yem verirse asıl o zaman su çok kirlenir ve balık ölür. Ben bir hafta bir yere giderken, neonlarımı, lepisteslerimi, molly lerimi yola çıkmadan yemleyip bırakıyorum. Bugüne kadar hiç ölen olmadı, hatta onlara da diyet oluyor şişmanlayanlar inceliyor. 2 Hafta gidiceksem de yemleme makinesi kuruyorum.

Balığın yolda yaşayacağı stres her türlü aç kalmaktan daha kötü ve ölümcüldür diye düşünüyorum.[EDIT]Bailamos36,2018-11-20 17:31:21[/EDIT]
Bu Akvaryum Başlangıç İçin Uygun Mu?
Petshop'lar maalesef genelde para odaklılar, resimdekiler 250 tl etmez. Ve başlangıç için uygun değiller. Oradaki iç filtre 55 TL, gördüğünüz akvaryum 50 TL'e alınır. Arkaplan yapıştırmış, plastik dekor koymuş (balıklara zararlı), renkli kum ile süslemiş. Geri kalan hiçbir şey 145 lira etmez oradaki. Bir ilaç, iki tane kötü kalite yeme 145 lira veririm diyorsanız buyrun tabii. Size tavsiyem akvaryum yapan bir yere gidin akvaryumunuzu yaptırın istediğiniz ölçülerde, yada ikinci el alın. Petshoplar'dan sadece kendi belirlediğiniz ürünleri ve balıkları alın. Hem almadan internette fiyatını yada özelliklerini araştırırsınız, sonradan sıkıntı yaşamaz ve bilinçli olursunuz.

Birde şu link i ekleyeyim. Lütfen balık almadan herşeyi araştırın.

https://www.akvaryum.com/Forum/kac_tane_japon_baligi__kac_litrede_bakilir_k615026.asp

Size vereceği iç filtre 300l/h akvaryum ise 50 litre, Japonlar akıntı sevmez, durgun su severler. O iç filtre onları çok yoracaktır.
Yosun Sorunu
- Co2 yi hep verme, ışık açıkken ver akvaryumda kullanılmayan Co2 birikebilir. Bitkiler fotosentez yapmıyorken Co2 ile işleri olmuyor.
- Bitkilerin çok hızlı büyüyen bitkiler değil sanıyorum verdiğini tüketemiyorlar, gübreleme periyodunu azalt.
- Işık aynen devam etsin.
- Akvaryuma nerite salyangozu ekleyebilirsin bu yosunu yiyorlar, akvaryumdaki balıkları bilmiyorum ama amano karides'de bu yosunu yiyor. Bu ikisi dışında Molly'ler de yiyor.
- Bu yosunu çıkarmak da dert biliyorum ama el ile çıkarabildiğin kadar çıkarmanı tavsiye ederim, ben hoşuma gittiği için çıkarmamıştım sonra akvaryumumun 3te2si kaplamıştı ve çıkarılmaz düzeye gelmişti.
- Eğer çeşme suyu kullanıyorsan su değişimini sıklaştırma, hatta azalt çünkü her su değiştirdiğinde belkide akvaryumda biten bir minerali tamamlıyor olabilirsin.
- Son olarak yaptığın yemlemeye dikkat et, o da fazla kaçıyor olabilir.

Ne değişiklik yapıyorsan ufak ufak yap ve günlük takip et. Benim en büyük hatam bu olmuştu bir anda ışıkları kapatmaya kalktım, çok fazla ve sıkça su değiştirmeyi denedim vs vs

Ben şöyle kurtuldum bundan, su değiştirmedim gübreyi bıraktım, ışığı azalttım, molly ekledim. Maalesef önce bitkilerimin hepsi öldü ardından da bu yosun öldü ve komple bitkilerle beraber yosunu çıkardım.[EDIT]Bailamos36,2018-11-18 10:31:53[/EDIT]
55-30-30 Akvaryum Hakkında
50 litre oluyor yaklaşık. Akla ilk gelen popüler seçenekler:

1) Bir erkek betta
2) 3-4 tane dişi betta + Bitki
3) 5-6 Neon + 1 cüce vatoz + 2-3 çöpçü / kiraz karides (neon'lar sadece yavruları yiyorlar bol bitki lazım üremeleri için) + Bitki
4) 4-5 tane zebra + 1 cüce vatoz + 2-3 çöpçü + Bitki
5) Lepistes + Kiraz karides + Bitki
6) Endler + Kiraz karides + Bitki
Kaplumbağam Sudan Çıkmıyor😔
Bende bir fikir vermek istiyorum, dış filtre almak yerine sump için kullanılan pompalardan alıp akvaryumun üstünden suyu şelale gibi akıtabilirsiniz. Akvaryumun üstüne içine filtre malzemeleri koyacağınız bir saksı vb ayarlayabilirsiniz, saksının altında bir ucunu su aksın diye deler diğer ucuna da biraz elektrikten anlıyorsanız lamba koyulacak yeri de ayarlayabilirsiniz.
High-tech Nano Denemesi...
Çok güzel olmuş,emeğinize sağlık [:iyi:] Co2 sistemi ilk resimlerde gördüğüm kadarıyla elle sıkılan tüplerden almışsınız daha sonra nasıl bir sisteme geçtiğinizi anlatırsanız başka arkadaşlarda yararlanır diye düşünüyorum çünkü maliyetiniz çok düşük olmuş diğer sistemlere göre.
Yavrular Ve Karidesler İçin Moss Tarzı Bitki
Akvaryumda hindistan cevizi üstüne moss parçaları bağlamıştım ama zamanla mosslar her yere yayılmaya başladı ve bende budama yapmak yerine hata yaparak fazla uzayanları cımbız ile çektim. Bunun sonucunda bağlardan kurtuldular yine çok dağılmadılar ama çirkin bir görüntü oluşturdular. Moss'la birlikte hindistan cevizine bağlı java fern de var. Java fern'e zarar vermeden bunları çıkartıp yerine çim gibi karideslerin ve yavruların sevebileceği bir bitki türü eklemek istiyorum.

Birde akvaryumda yosun oluştu kaynağının java moss olduğunu düşünüyorum asıl o yüzden de çıkarmak istiyorum.

Akvaryumda ışık sıkıntısı yok ama CO2 yok. Alternatif ararken mini parvula ekmiştim bir iki yere ama onlarda ne öldü ne çoğaldı öyle duruyorlar.
40*40*40 Low Tech
Merhaba sizle aynı düşüncelerle yola çıkmıştım.

40-40-40 tankımda sadece şelale filtre kullanıyorum, sizin seçtiğiniz dış filtre için konuşursak akvaryuma çok bile gelir. Dış filtreler küçük akvaryumlarda çok akıntı yapıyor özellikle küp şeklinde olduğu için tavsiye etmem. Ekstra hava taşına falan gerek yok.

Hem Antalyada olduğunuz için, hemde kışları kombiyi en kötü minimumda bırakıyorsanız yani ev ısınız 19 derecenin altına da düşmüyorsa ısıtıcı da almayın.

Ben CO2 kullanmıyorum, üstelik mini parvula gibi bitkilerimde var. Java moss şu an yerin 3te birini kaplamış durumda.

Gübre de kullanmıyorum ayda bir, bir kapak sıvı çiçek gübresi döküyordum onuda bıraktım.

Fakat bu iki konu göreceli mesela benim bitkilerim ölmüyor ama Co2-gübrelenmiş bitkilere göre yavaş büyüyor, böylece daha az budamama gerek oluyor. Büyütüp budayıp satarım deseniz akvaryum 40lık zaten satacak kadar bitki büyütemezsiniz, bazı türler Co2 ile daha güzel kızarıyor vs ama sizin seçtiğiniz bitkiler için hiç önemli değil.

Işıklandırmam güçlü, maalesef camlarda yosunlanma olabiliyor. Vatoz veya zaman ayarlı priz ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Benim akvaryum 6mm ama 4te yeterli akvaryumcum öyle demişti.

Şimdi sorularından bağımsız olarak kendi yaşadıklarımdan tavsiye vermek isterim. Karidesleri bitkiler oturmadan alma, neonlar yakalarsa affetmiyor. En kötü ihtimal üretemezsin çünkü saklanacak alan olmayınca yavrular da maalesef yem oluyor. Ben ilk karidesle başlamıştım temizlik ekibi diyerek, ama yavruları hep yendi ve büyüklerde yaşlanıp öldüler. Şimdi java moss çok büyüdüğü için tekrar karides koydum sıkıntı olmuyor. Bir cüce vatoz da ekleyebilirsin bu akvaryuma. Son olarak lav kırığı tek başına olunca bitki dikmek çok zor oluyor, üstüne başka birşey almak gerekiyor. Seçtiğin türlerde ekilecek bitki yok ama niyetini değiştirirsen bilgin olsun
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
Sorun bir anda düzeldi[EDIT]Bailamos36,2016-08-26 15:45:41[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,783,091 Mesaj
  • 406,693 Konu
  • 91 Forum
  • 144,263 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,938 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.