ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
caglarm
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
70
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mart 2016 07:00
Son Ziyaret:
04 Haziran 2020 17:25
Toplam Mesaj:
190 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
çağlar çağlar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Osmaniye
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

çağlar çağlar

SON 10 MESAJI

Yaprak Ve Camlarda Yosun[EDIT]caglarm,2020-05-30 02:37:22[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Kurulum
Nasıl birşey olmasına sizin karar vermeniz lazım. Hangi balıklardan hoşlanıyorsanız onu alın derim ama madem başlangıç düzeydesiniz, canlı doğuranlarla yani lepistes, moli, plati lerle başlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için uygundur. Sonra kolay bitkilerden başlayabilirsiniz. Anubias, tilki kuyruğu, limon, çınar, söğüt, bacoba mineria, java fern, amazon gibi. Filitre içinse, şelale filitre, hava motoruna gerek yok. Taban kumu hagen veya dere kumu. Kuvars kum da olabilir. Besleyici kum olmadıkları için sıvı gübre veya misket gübre kullanmalısınız. Co2 olursa hızlı gelişim görürsünüz ama kolay bitkiler için kullanmaya dabilirsiniz. Aydınlatma içinse şerit led veya tasarruflu ampül. Haftalık düzenli su değişimleri iyi bir netice alabilirsiniz.
Bitkili Akvaryum Kurulum
Ben 20 yaşına kadar inebiliyorum ☺

Anlatırız sorun değil ama kendi çabanızla önce teorik olarak doyma noktasına gelirseniz uygulamaya da kolay geçersiniz. Forumda istifade edebileceğiniz çok fazla bilgiler var. Okuyarak daha etkili ve emin adımlarla hareket edebilirsiniz. Ben böyle yaptım.

Besleyeceğeniz balık türünü tespit ettiyseniz ona göre taban ve diğer malzemeleri söyleyebiliriz. Askı filitre kullanabilirsiniz. Bol bitikili tank olacaksa hava motoruna gerek yok. Kış olsaydı ısıtıcı kullanmanız gerekirdi. Şimdi ise gerek yok. Çok sıcak memleketdeyseniz soğutmaya ihtiyacınız olacak acil olarak tabi. Bitkili olacağı için tabanda besleyici bir kum mesela jbl aquabasis gibi, üzerine de hagen diye tabir edilen(yeni adı aquadeco) kum ekleyebilirsiniz. Ya da tek başına aktif toprak kullanabilirsiniz ada, jbl, ista gibi daha başka markalar da var. Soru basit ama tam olarak nasıl bir şey istediğinizi yazsaydınız net olarak malzemeleri söylemek daha kolay olurdu.
Çekirdek Aile
Yapmayın yaaa... Son videodaki elma salyongozunu görünce hemen aklıma acaba yavruları yiyor mudur düşüncesi gelmişti. Geçmiş olsun. Kaç tane vardı yavrulardan? [EDIT]caglarm,2020-05-12 02:05:30[/EDIT]
200 Lt Bitkili Tank
Tankın ölçüsü, arka camın mat siyah fon olması, kumun göze hoş gelmesi hoşuma gitti. Tercihim siyah veya koyu kum ama, tasarıma göre bej renkteki kumlarda hoş oluyor. Ancak, kendi tankımın aydınlatması da dahil, bu tür dıy ledlerin sisli veya fazla pembemsi ışığı pek hoşuma gitmiyor. Peyzajı güzel de yapsanız, pembemsi ışıktan dolayı seyir zevki bozuyor. Bana göre tabi.
Bir örnek göstermek isterim:
https://www.akvaryum.com/Forum/180_litre_ozel_tasarim_japon_akvaryumu_k954387.asp

Bu abimizdeki akvaryumu tamamıyla beğendim. Çok sade ama göze çok daha hoş geliyor. Aydınlatmasını çok başarılı buluyorum. Biraz yüksek meblağlı kurulum olmuş ama herşeyiyle güzelliği oluşturmuş. Sizin tankı buna benzettim. Ancak aydınlatmanın pembemsi performansını bir türlü sevemedim. Bitkili tanklarda böyle görüyorum genelde. Kendi tankımda dahil.

[EDIT]caglarm,2020-05-04 01:00:44[/EDIT]
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=Haniball]Midyeler sorun çıkardımı hiç [/QUOTE]

Midyeler ve zebra nerite fazla yaşamadılar. Kabuklarında aşınma oluştu. Neyin sebep olduğunu belirleyemedim. Sanırım balıklar kabukluların yumuşak dokularını tırtıklamış olabilirler. Diğer canlılarda hiç sorun ve ölüm olmadı. Hatta çok sayıda yavrular doğdu ve hiç kayıp yaşamadım. Su kalitesi oldukça iyi. Aradan biraz zaman gaçti. Tekrar bir kabuklu alıp deneyeceğim. Bence moli ve lepistesler rahat durmadı.
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=bubabi]Arka taraf son fotoğraftaki köklerin zemine yaklaşması/inmesi ile birlikte daha iyi durmuş. Ön tarafta yer alan ludwigia türü daha geriye alınabilir diye düşünüyorum.
Ben özellikle ışıklandırmanın yarattığı atmosferiyle birlikte çok beğendim. [:)][/QUOTE]

:) Evet o kök biraz havalara girmişti. Fantastik birşeylere benzedi hesapta yokken. Macmasteri ekleyeceğim 1 ay sonra nasip olursa. Bu yüzden ludwigaların gelişmesi için bekletiyorum. Sonra dağıtacağım tankta yer bulabilirsem. Söğütün yarızı gidecek. Yanına başka bir bitki gelecek. Dar alanda peyzajı beceremiyorum. İçime sinmiyor. Galiba orta kısım hacimsel olarak büyük tasarladım.
Transgenetik Tartışmaları
[QUOTE=lazarusv20]
Az bir kısmı sadece, gerçekten çok az bir kısmı, bunları özellikle alıntı yapıyorum ki benim düşüncelerim olmadığı belli olsun diye. Demin de kaynak sözüm vardı.
[K]Diğer taraftan hastalıklara karşı direnci artan transgenik balık, taşıyıcısı olduğu patojenleri yabani populasyonlara bulaştırma ve doğal stok yapısını bozma riski taşımaktadır. Kültür formlarının doğada üreme yetenekleri zayıf olmalarına rağmen yabani stoklarla çiftleşme riskleri bulunmaktadır (Rasmussen ve Morissey, 2007)[/K][/QUOTE]

Tam da bunun üzerinde durmaya çalışmıştım. Herhangi bir bilgiye dayanarak değil, mantığımla bile " Doğal Stok Yapısının Bozulması" konusunda düşüncemi paylaşmıştım. İşte bu bilimsel açıklma beni ve bizi doğruluyor.

[QUOTE=erkanmazici]

Hocam mükemmel iyinin düşmanıdır derler. Mükemmellik arayışına girdiğimizde aslında bir çıkmaza giriyoruz. Genç yaşta bu döngüye giren insan, nihilizm denen bir boşluğa düşebiliyor. Eh, bu yaşta artık bizden nihilist falan olmaz.

Sırtlan leş parçalarken hayatta kalması için zorunlu olan doğal davranışını gerçekleştiriyor. Beslenmek doğal ve zorunlu bir faaliyet. İşi doğrusu, becerebilsem vejetaryen olmak istiyorum ama başarabileceğimi sanmıyorum. Baharda annesinin yanında neşeyle koşan bir kuzuyu nasıl kesip yiyebiliyoruz, aklım almıyor. Ama yapıyoruz işte.

Burada konuştuğumuz konu doğal olmayan, garip bir fiil. Muhatap olduğumuz canlıları yememiz doğal ama onların bedeni üzerinde modifikasyon yapmak doğal değil. Canlıların genetiğine yapılan müdahale, nükleer silah üretmek gibi bir iş. Nükleer silah için radyoaktif maddelerin çekirdeğine müdahale ediyoruz, GDO için de canlıların temel yapı taşları ile oynuyoruz. Aynı şey.

Radyasyon doğal bir olaydır. Ama insan bu sürece dahil olup radyoaktif maddelerin çekirdeklerinde operasyon gerçekleştirdiğinde bir felakete yol açabiliyor. Canlılardaki mutasyon ve buna bağlı çeşitlenme de doğaldır. Ama bu sürece insan dahil olup keyfine göre müdahalelerde bulunduğunda, nükleer felakete denk hatta ondan daha büyük felaketlere yol açabilir. Ben meseleyi böyle görüyorum. Doğal olanın manipüle edilerek bir felakete dönüştürülmesidir GDO.[/QUOTE]

İşte meselenin özü, bir finali olabilecek bir açıklamaydı. Şapka çıkarıyorum bu açıklamaya.
Güzel bir beyin fırtınası oldu. Bu açıklamadan sonra ben; evet programımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız, bir sonraki yayınımızda tekrar buluşmak ümidiyle esen kalın.

İkinci Deneme; Nano Akvaryum
Telefon kamerası kötü. Birkaç kez tasarımda değişiklikler yaptığım anlar. Son fotoğraf güncel hali. Su ve peyzaj henüz oturmadı. Gelişimden sonra güncel halini paylaşırım. Nasıl buldunuz?[EDIT]caglarm,2020-04-23 20:20:12[/EDIT]
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201943181.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201944531.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201946221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201947331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201949471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420201950441.jpg[/IMG] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/230420202000171.jpg[/IMG][EDIT]caglarm,2020-04-23 20:15:57[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.