ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
caglarm
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
38
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mart 2016 07:00
Son Ziyaret:
31 Aralık 2019 11:53
Toplam Mesaj:
141 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
çağlar çağlar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Osmaniye
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

çağlar çağlar

SON 10 MESAJI

İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=Cihat Mızrakçı]
Desteğiniz için teşekkür. Filitre seçiminde filtrenin saat/L si akvaryum hacminin beş katı olması önerilir. Örneğin. 100l bir tank için saaatte 500l su debisi olan bir filitre gereklidir. Bu beş katı oranı küçük akvaryumlarda10-15 kata kadar artabilir. Aynı ışık ihtiyacı gibi. Normal şartlarda ortalama büyüklükteki bir tank için L başına 0.3w aydınlatma önerilirken benim 15 litrede 7 w kullanmam gibi. Küçük tanklar riskli olduğu için ekipmanlar sağlam olmalı. Filitrenin zayıf olması sorunken gereğinden fazla olmasının zararı yok. Sunsun hw-603b filitresi Nano tanklar için idealken büyük tanklar için uygun değil. Filtrenin yeterliliği söz konusu olduğunda yalnızca temizliğe ve berraklığa bakılmamalı. Bakteri popilasyonunu, bakteri filitrasyonunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Küçük tanklardaki en büyük sorun su değerlerinin hızlıca bozulabilmesi. Bu sebeple filtrasyon küçük tanklarda daha sağlam olmalıdır. Ayrıca dediğiniz gibi temizliği daha az zahmetlidir. Tabi filtrasyon malzemesini de iyi seçmek en az filitrenin kendisini seçmek kadar önemli belki daha önemli. Ben her zaman aldığım filitrenin iç malzemelerini atar ve besleyeceğim balığa göre, tanka göre filitrasyon malzemesi seçerim. Uzun ömürlü, daha rahat ve sağlıklı tanklar için olması gereken budur. Şimdiden sağlıklı, mutlu hobiler diliyorum.

[/QUOTE]

Bilgiler için teşekkürler. Meseleyi güzel özetlediniz. Askı filitreyi 2 sebeple seçtim. 1-İleriye dönük gerektiği için.(ayrı planım var mini nano tank için). 2- Pratik ve sade bir tank oluşturmak istedim. Hortum ve kablo kalabalığı istemedim. Hem bu ebatta bir tank için tecrübe etmiş oluyorum. Fayda-Eksiklik-Zarar durumları.

Zaten hep aklımda; daha fazla filitre malzemesi ne kadar ve nasıl kullanırım... Alacağım dış filitreyi önceden tespit etmiştim. Şu an için dış filitreyi tankımın şuanki durumunu baktığımda gerekli görmüyorum. Ancak içim dış filitre almalısın diyor. Geçen yıl dış filitre tecrübem oldu ve ona alıştığım için askı filitre bana hala yetersiz hissiyatı veriyor. Ne kadar sade bir nano tank oluşturmak istesekte, askı filitrelerin yapısından dolayı dış filitre kadar sağlıklı olduklarını düşünmüyorum. Şu an askı filitrede doğaçlama yaparak ek filitre malzemeleri eklemeye çalıştım. Gidişat daha başarılı oldu ancak malzemelerde sık yenilemeler yapmak ve sık temizlik yapmak pek sağlıklı olmuyor. Zaten kısıtlı alanda yaşamaya çalışan yararlı bakterileri hep eksiltmiş oluyorum her bakımda. Döngü ve denge riski yüksek. Ayrıca bi sürü yavru balık kaynıyor tank. Kimisi büyüdü, yetmedi yine ve yeni yavrular doğdular. Haliyle filitre yetmemeye başlayacaktır. Yetişkin balıkları sattım. Filitreye destek için eksiltmelere devam edeceğim. Küçük oldukları için sayıca çok olmalarının bir zararı yok şimdilik. Yani demem o ki ; dış filitreye geçeceğim[:cool:]
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
[QUOTE=Cihat Mızrakçı]Tebrikler. Bende mustafa beyin armatürünü kullanıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215580/041120191816211.jpg[/IMG]

Bence filtrasyonunuz çok zayıf. En az susun hw-603b kullanmalısınız. Onun dışında başarılı bir çalışma olmuş tebrikler.[/QUOTE]

Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında yeterli olduğunu gözlemliyorum. Eksi tarafı var elbet; haftada bir temizlemek zorundayım. Dış filitrede bu süre 1 ayı buluyor. Sunsun 603b yi geçen yıl ilk akvaryumumda kullanmıştım. İyi sonuç almıştım. Daha büyük tanktı. Kontrol etmekte zorlanmıştım. Küp ama daha dikey nano akvaryumlardan hoşlanıyorum. Hem idare etmesi daha kolay olması açısından nano akvaryuma karar vermiştim. Filitrem iyi iş yapıyor ancak ilerde kaliteli dış filitreye geçeceğim bakım süresi daha uzun olduğu için. Sizin tankınızı daha başarılı buldum doğrusu, elinize sağlık. Sağlıklı hobiler diliyorum.
Diy Co2 Seti
Resimdeki aparatı ben de kullanıyorum. Söylediklerinizi şu ana kadar hep yaşadım. Ancak daha uzun gidecek şekilde bir ayarlama keşfettim. Barometredeki yeşil kısmının ortasına gelecek kadar basıncı arttırın. Aslında düşündümde baya ayrıntılı diyeceklerim. Neyse, bir yazı hazırlayıp paylaşırım. Ama şunu söylemem gerekir; önünde sonunda tüplü sisteme geçmeniz gerekecek. Ben ihtiyaç duyuyorum artık. Karbonat-strik asit sistemi bir buçuk hafta kullanabiliyorum son ayarlamalara göre. Ancak yine de kullanışlı değil.
Dişi Lepistes
Tank hacminiz, filitreleme, oksijen desteği, su ısısı nedir?
Balığım Dipte Yan Yatıyor
Akvaryumunuzu anlatın. Filitreme, oksijen desteği var mı? Balık ne zamandır sizde. Balık sayınız kaç? Yemleme ne kadar yapıyordunuz?
İkinci Deneme; Nano Akvaryum
Ölçüler: 40*45*40
[K]Canlı Türleri[/K]: Lepistes, Moli, Çöpçü, Rili Karides, tatlı su midyesi,
[K]Bitki Türleri:[/K] Çınar, Tilki Kuyruğu, Sp. Japan, Söğüt, Pervula, Monte Carlo, Pistia, Su mercimeğive adını bilmediğim 3 çeşit bitki daha
[K]Tankın Yaşı:[/K] 2 ay
[K]Filtrasyon ve Işıklandırma:[/K] Aqua clear 20, Gün doğumu-Gün batımı 24w Power Led Armatür(darkaura-Mustafa Bey' in yapımı)
[K]Tasarım ve Dekorasyon:[/K] İsta Karides bitki toprağı, Dennerle deponit, Yati kökü, volkanik taş.
Not: Fotoğraflar gerçeği gibi pırıl pırıl görülmüyor. Ipadin kamerası çok iyi değil.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022371.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184672/061220192022501.jpg[/IMG][EDIT]caglarm,2019-12-12 16:14:42[/EDIT]
2. Bitkili Denemem
[QUOTE=egedin]

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim, bir önceki kurulumda çok aceleci davranıp bir dolu hata yaptım. Bu sefer daha yavaş ve sağlam gitmeye çalışıyorum. Diatom süreci sıkıntı değil bir kaç hafta içinde kesileceğini düşünüyorum. Yeşil nokta yosunu içinde biraz bekleyip azalacak mı görmek istiyorum, gübrelemeye yeni başladım. Çift filtre kullandığım için 2. aydan sonra temizliğe başlamayı düşünüyorum. Forumdaki bir arkadaştan uv filtre almıştım, 1-2 hafta içinde onu da sisteme ekleyeceğim. Uv daha çok ileride akvaryuma ekleyeceğim balıklar için ama yosunlanmaya bir etkisi olacak mı merak ediyorum. Dediğim gibi bşraz daha sabırlı ve gözlemleyerek gitmeyi planlıyorum. İnşallah sıkıntısız bir gelişim yaşarım.[/QUOTE]

Uv filitre yeşil su sorunları baş gösterdiğinde devreye sokuluyor forumdan öğrendiğim kadarıyla. Bazı yosun türleri için de twinstar tavsiye ediliyor. Bu yardımcı ekipmanlarla sorunu kontrol altında yani dengede tutmada işe yarayabilir asıl sebepleri bulana kadar. Aslında benim için yosunun varlığı biraz gerekli görüyorum. Köklerdeki görüntü ve bazı canlının yemlenmesi için biraz yosun seviyorum. Onun için dengede tutmaya çalışıyorum ki bu en zoru malesef.
2. Bitkili Denemem
[QUOTE=egedin]Merhaba,
Tank 3. haftasına girdi, bazı değişiklik ve eklemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bir önceki akvaryumda kullandığım yüzey emici bozulmuş, bende bu sefer dış filtreye bağlanan bir emici alayım dedim ve internette dolaşırken cam yüzey emişli bir versiyon buldum. Hem şık hemde çok iş görüyor çok memnun kaldım. Haftasonu Adist Aquascaping'ten Bolbitis, Microsorum pteropus (java fern) 'Trident' ve nesaea pedicellata golden aldım.
micranthemum micranthemoidesler eriyince, Myriophyllum Mattogrossenseleri en sağa alıp nesaea pedicellata goldenleri onların yerine diktim. Trident ve bolbitisleri de lav kayalarının aralarına yerleştirdim.
Bu arada diatom ve yeşil nokta yosunu başladı, evde arıtıcı kullanıyorduk zaten onun membran çıkışından bir ek yaptırmıştım akvaryumda onu kullanıyorum. Gh booster olarak magnezyum, kalsiyum ve potasyum kendim karıştırarak su değişimlerinde ekliyorum ama Seachem Equilibrium'a mı geçsem bilemedim. Ro su kullanan arkadaşların tavsiyelerine açığım.
Elimde Tropicanın yeşil ve sarı hazır gübrelerinden vardı onlarla devam etmeyi düşünüyorum. Dün gübrelemeye başladım.


Şimdilik bu kadar, bu da güncel hali:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/17533/021220191326031.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/17533/021220191326251.jpg[/IMG][/QUOTE]

Çok şık bir çalışma olmuş tebrik ederim. Gelişmeleri takip ediyorum. Sorununuza gelince;
Hobide pek az bir tecrübeye sahip olmakla birlikte ekleyebileceğim bir iki şey var. İlk tankımda ro su kullanmıştım. Diatom ve yeşil nokta yosun sorununu hep yaşamıştım. Tam olarak sebebini bulana kadar ilgili canlı eklemesi, ilaç, aydınlatma ayarlaması derken o sorunları hep yaşadım. Şimdi ise yeni bir nano tankım var. 2 ay oldu kuralı. Önceki tankıma göre daha az sorun yaşıyorum, üstelik daha az zahmetli. Hazır su kullanıyorum bu sefer. Karides, moli, lepistes, çöpçü, midye, salyangoz(zebra nerite, tek ölen bu oldu. Diğer canlılar çok sağlıklı) ve ortalama bitkili bir tank. Yati köklerindeki yosun çok hoş bir görüntüye neden oldu ancak camlardaki ve toprakla cam arasındaki yosun var oluyor ara ara. Çözüm olarak kazımakta buldum. Haftalık genel temizlik yapıyorum ve tank pırıl pırıl oluyor. Aydınlatma şiddetini ve süresini dengeledim( aydınlatma ışığı kısılabiliyor bendeki). Sıvı gübre, ışık, co2 ve yemlemeyi canlı sayısına göre dengeledim. Artık tankın camları çok daha uzun süre pırıl pırıl kalıyor. Su ise her zaman pırıl pırıl. Üstadlar daha iyi bilir neyin ne demek olduğunu. İlk başladığımdan bu yana çok teorik bilgiler edindim uzunca bir süre. İlk defa bu kadar zahmeti çok az bir tank kurabildim. Demem o ki; çok çeşitli yöntemler vardır elbet yosun, diatom gibi sorunlarla başa çıkabilmek. Ancak ben bu şekilde bir çözüm bulabildim. Camlardaki yosunları kazıdıktan sonra suda serbest dolaşarak filitre emiş borusuna doğru gidiyor birçoğu. Filitreyi de gerekli zamanlarda temizledikten sonra yosunlar tekrar oluşana kadar temiz bir görüntü elde ediyorum. Tamamen kurtulamıyorum belki ama birçok şeyi dengede tutmayı başarıyorum gördüğüm kadarıyla. Uzun bir açıklama oldu yine. Tankın gidişatlarını paylaşmaya devam edin lütfen. Takipteyim. Sağlıklı hobiler.
Lepistes İle Yaşayan Türler
[QUOTE=İhsan16]Merhaba lepistes ile elma salyangoz birlikte yaşarmı diye bir sorum olacak.
Birde lepisteslerim sağlıklı ama sürekli suyun üstünde yüzüyorlar bunun sebebini sormak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler[/QUOTE]
Salyangozlar hakkında bilgim yok ama ben de lepistes besliyorum molilerle birlikte. 2 tan de çöpçü var. 1 tane bile rahatsız eden yok.
Bende de genelde suyun üstünde toplaşıyorlar. Moliler de öyle. Gezintiye çıktıklarında dağılıyorlar. Yem verdikten sonra önce yüzeydeki yeme hücum ediyorlar. Sonra tabana iniyor hepsi, kabandaki yemi iç ediyorlar. Özellikle hepsi yukarılarda dolaşıyorlarsa endişe etmene gerek yok onların özelliği... Akvaryumun heryerinde dolaşırlar. K.neon tetralarım vardı önceki tankımda. Orta bölümden ayrılmazlardı kolay kolay.
İlk Hightech Kurulum -》
Merhaba, gayet kaliteli bir sistem olmuş. İsta 5.5ph karides kumu sanırım. Aynısından ben de aldım. Tüm malzemelerim hazır ve önümüzdeki hafta kuruluma başlayacağım. Aynı kumdan almışız ve size şöyle bir şey tavsiye etmek isterim; ben alta lav taşı, ortaya deponitmix substrat, üste de ista kum şeklinde düşündüm ve malzemeleri buna göre aldım. Ortaya substrat koyarsanız ve tabiki bakteri kültürüyle beraber gayet sağlıklı ve başarılı bir kurulum olacağını düşünüyorum. Geçen yılki tankımda 3 kat taban oluşturup ilk denememde başarılı olmuştum. Bakteri kültürü ve bakteri yemini ilk aşamada kullunmıştım. Co2 ve ışığı iyi ayarlarsanız bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Gelişmeleri paylaşmayı unutmayın, keyifli hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.