ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hysteria
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
52
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Ocak 2017 07:27
Son Ziyaret:
07 Haziran 2019 15:52
Toplam Mesaj:
79 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kerem Güngör
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

- Hysteria - 1. Tank (150x50x65) - 490 Lt 2. Tank (90x37x45) - 150 Lt 3. Tank (80x35x45) - 125 Lt 4. Tank (Fanus) ☺️

SON 10 MESAJI

500 Litreye Tür Önerir Misiniz
[QUOTE=Matyas]Akvaryumda balık başına düşen hacim ve yüzme alanı balık gelişiminde belki yem kadar önemlidir. Yani yavruyken sıkıntı yok demeyin. Bu durum daha büyük bir sıkıntıya neden olur. Yanık kalan balıkların çaresi bildiğim kadarıyla yoktur.

Eğer akvaryum varsa fazladan bir kısmını ayırınız.[/QUOTE]

O zaman mecburen küçükten vereceğiz. Yapacak bir şey yok. 😪 Üzüldüm. Teşekkür ederim.

Yarın vereceklerimin hepsini yakalamayı deneyeyim o zaman ben. Çok zor ama eğer başarabilirsem 29 balık yakalayacağım. Geriye 32 balık kalacak. Onlar da büyür herhalde artık.
Flowerhorn’um Kafa Yapar Mı Sizce
[QUOTE=KubilayK]

Yoruma katılıyorum ama düzeltmek istediğim bir nokta var, dişi flowerhornlar çok çok düşük ihtimalle kafa yapar oda bir miktardır, erkekleri ise eğer genlerinde var ise yapar yoksa kafaya bakarak dişi erkek ayrımı bile zor olduğu durumlar olabilir.

Yem konusunda da dondurulmuş karides veya un kurdu gibi canlı yemlerin (hayvansal protein) yanında mutlaka ama mutlaka bitkisel protein ile desteklenmesi gerekir tek çeşit proteinin pek fayda göstermediğini beslediğim canlılarda gözlemleyebildim.

Hazır konusu açılmışken şunu da belirteyim dondurulmuş karides içindeki astaksantin sayesinde kırmızı renk pigmentlerini devreye sokar, yüksek kalsiyum ile de kafa gelişimine katkıda bulunur, araştırmalarında flowerhornlar için üretilmiş kafa yemlerinin içeriğinde kalsiyum oranı hariç bariz bir farklılık bulamadım.
Yani yem için kısa bir özet geçersek spirulina, astaksantin, kalsiyum, protein bunları uygun dozda alan her flowerhorn kendini göstermeyi başaracaktır.[/QUOTE]

Teşekkür ederim. :)

[QUOTE=ferhatturkel]Balığım yem seçiyor . Resimdeki yemi zorla yiyor sarımsaklı yemi yemiyor sizde sağolun önerilerde bulundunuz. Bizimki büyük parçalı yemi pek sevmiyor su piresi ve un kurdu ve karides düşünüyorum canlı yem olarak [/QUOTE]

Sarımsaklı yemlerde bu sorunla sıkça karşılaşılır. Sarımsaklı yem kullanmadan önce balığı 1 gün aç bırakın. O zaman acıktığı için yemesi daha kolay olacaktır. Ben kendi balıklarımı da yemlere aynı şekilde alıştırıyorum. Yemedikleri yem olursa birkaç öğün yem vermiyorum. Sonra tercih etmedikleri yemi atıyorum. Şu an kullandığım 5 normal, 3 de canlı yem olmak üzere toplam 8 yemi de büyük iştahla yiyorlar. Bu yöntem %99 tutar. Öyle ki istemeden de olsa Senegal Bisiri'm bile bitkisel yeme alıştı. Hahahaha. Şimdi o da ne atsam yiyor. :D
Flowerhorn’um Kafa Yapar Mı Sizce
[QUOTE=ferhatturkel]

İnşallah, bakalım zaman geçtikçe gelişimini buraya atacağım zaten [/QUOTE]

Merakla bekliyorum olacağım. Özellikle de nasıl bir renk vereceğini. :)[EDIT]Hysteria,2018-11-17 17:31:19[/EDIT]
Turu Nedir
Net olarak farkı şudur diyemeyeceğim için size seçimimi neden bu yönde yaptığımı açıklayamam. Benimkisi tamamen Pet Shoplara gittiğinizde Molly ve Platy akvaryumlarına baktığınızda zaman içerisinde bilinçaltınıza yerleşmeye çalışan nüans farkları ile verilmeye çalışan bir cevap olacak. Ben Molly olduğunu düşünüyorum.
Flowerhorn’um Kafa Yapar Mı Sizce
[QUOTE=ferhatturkel]

Özenle bakmaya çalışıyorum en kısa zamanda temin edeceğim canlı yem
Arkadaşımla beraber aldık balığı akvaryumu hazır olmadığı için bir gün durdular beraber şuan ikisi de tek yaşıyor. Akvaryum boyutuna gelecek olursak en fazla 1 1-5 ay sonra akvaryumu büyüteceğim şimdilik idare eder diye düşünüyorum. Yemi de önerdiklerinize bakacağım teşekkürler. İlk defa balık beslediğim için kafa mevzusunu çok bilmiyordum ama kendini belli etmeye başladı şükür . Gözüm gibi bakıyorumAkvaryum yosunlandığı için %50 şu değişimi yapıp ışığın yerini değiştirdim akvaryumu temizledim , bu arada da fırsat varken bir resim çekmek istedim her zaman yakalayıp elime alan birisi değilim . Teşekkür ederim yorumlarınız için [/QUOTE]

Rica ederim. İnşAllah kazasız, belasız, sıkıntısız, uzun yıllar boyunca sağlıkla yaşar; sana arkadaş olur. O tür balıklar genelde bir arkadaş halini alıyor çünkü zaman içerisinde. Flowerhorn, Green Terror, Wolf Cichlid, ... Keyfi gerçekten bir başka oluyor. ^^
L144 Albino Vatoz Yardım
Erhan Bey'in de dediği gibi hiçbir sorun teşkil etmez. Eğer doğuştan gelen bir durum değilse genetik bir bozukluğu da yoktur. Dolayısıyla yavruların formunu da etkilemez. Doğuştan gelseydi yavruların da böyle olma ihtimalleri olurdu.
Flowerhorn’um Kafa Yapar Mı Sizce
[QUOTE=Kınayu]
Sinan kardeşim türünü sormamış arkadaş kafa yaparmı beslenme diyeti olarak ne vereyim demiş ?
Öncelikle konunun uzmanı değilim bende hiç bakmadım bu türe bir bu kaldı . Yanlız olabiliyorsa bu tür tek bir balığa bakacaksam bu türün kırmızı olan rengine bakmak isterim . Yoksa bu balık büyüyüp kıpkırmızımı olacak ?
Birde balık siz ikide bir böyle çıkarıp kepçeyle elinize alıp bakarsanız olacağı varsa,da olmaz diye düşünüyorum [:((][/QUOTE]

Son cümleyi aslında şöyle düşünebiliriz :

Birileri sizin evinize geliyor. Sürekli bir şeyler değiştirip gidiyor. Arada sizi evden çıkartıyor. Başka yerlere götürüp bırakıyor. Bir süre eve giremiyorsunuz. Vesaire...

Arkadaş belki bunu balık işinde yeni olduğu için ya da belki de sadece bize daha iyi gösterebilmek adına yaptı. Bilemiyorum. Ama genel olarak bakıldığında ve düşünüldüğünde haklı bir serzenişte bulunmuşsunuz. Hayvanın ortamına müdahale, dozuna göre balığın büyümesini durdurmaya kadar gidebilir. Mukozasına zarar verir. Belki elinizden kolunuzdan suya geçecek kirden, pastan, herhangi bir şeyden balıkta iç parazit yapabilir. Çok daha farklı sonuçlar da doğurabilir. Müdahale etmemekte fayda var. Ha, ben bunları söylüyorum diye akvaryuma elimi sokmuyor muyum? Tabii ki de hayır. Sadece müdahalelerimi minimumda tutmaya çalışıyorum.
500 Litreye Tür Önerir Misiniz
[QUOTE=Ches]Maşallah, Malawi, Tanganyika, America ne varsa toplamışsınız bi araya. İçerisi de yapay dekorlar ile dolu. Türleri iyice araştırın ve ihtiyaçlarını belirleyin ona göre bi dizayn yapın. Bir arada bulunmaması gereken türler var. Sağlıklı bir kurulum olmamış ne yazık ki.[/QUOTE]

Yorumunuz biraz sert olmuş. Keşke önce bir anlayıp dinleseydiniz. Yine de diğer kişiler de aynı yargıyla yaklaşmasın diye ben anlatayım.

Türler ve ihtiyaçları hakkında yeterince bilgiye sahibim. İkinci paragrafımda da belirttiğim üzere benim düşündüğüm ve istediğim kombinasyon bu değildi. Lakin Ankara'dan Msoboları aldığım kardeşim bana 23 adet fazladan 2 tür karışık yavru hediye edince böyle olması gerekti. 150 ve 125 litre olmak üzere iki akvaryumum daha mevcut. Şu an yavruların hiçbirinin birbirine bir zararı yok. Yavrular büyüdüğünde, birbirlerine zarar verebilecek duruma gelmeden önce Acaraları 125 litre akvaryumda tek tür olarak bakacağım. 8 taneden 2 çift çıksa bana yeter. Fazlasını vereceğim. Onun için de önce 150 litredeki Afralarıma filtre almam gerekiyor. Ben bir öğrenciyim. Şu an bütün birikimimi harcamış durumdayım. Devamını kazandıkça gelen parayı yatırmaya devam edeceğim. 9 gün sonra Afralara Simli Gnays ve filtre alıyorum. Yani ne yazık ki Acaralar bir süre daha beklemek zorundalar.

Thumbi West ve Red Top Ndumbilere gelecek olursak onlar biraz daha boylandıktan sonra onları satıp muhtemelen Acaraların akvaryumunu onlardan gelen parayla dizeceğim. Çünkü, erkekleri bir yana; kahverengi ve gri renkli dişilerden hiç hoşlanmıyorum.

Onun dışında Leleupilerden biri eş ve kabuk tuttu. Onların yanına 2 dişi ve 2 erkek daha Leleupi bırakıp kalan 6 tanesini geri satacağım. Calicolarımı çok seviyorum. Ana tankımı düzenledikten sonra onları Afraların yanına alırım. Bir süre gözlemlerim. Sıkıntı çıkacağını hiç sanmıyorum ama eğer çıkarsa mecburen onları da vereceğim. Zaten 500 litrede geriye Senegal dışında 16 Msobo ve 6 Leleupi kalacak. Senegali vermem söz konusu bile olamaz. Bütün balıkları veririm, onu vermem. Başka akvaryuma da almam. Msoboların fazlalık erkek olanları satılacak. Eğer dişiler az kalırsa dişi takviyesi yapacağım. Şu an için 2 erkek, 12 dişi düşünüyorum ama eğer yeterince param olursa 3 erkek 17 dişi de yapabilirim.

Bu akvaryumdaki dekorların böyle olmasının sebeplerine gelecek olursak da yine belirttiğim üzere şu an akvaryumda 62 tane balık var ve bu yüzden de eski akvaryumlardan çıkarttığım ne bulduysam buraya koydum. Yapay bitkileri seviyorum. Cikletlere gerçek bitki koyamayacağım gibi ciklet beslemiyor olsam bile gerçek bitki koymazdım. Onlarla uğraşacak ne zamana ne sabra ne de isteğe sahip değilim. Gerçek bitki sevmiyorum. Yapay bitkiler benim için idealdir. Yine de düzenden memnun muyum? Hayır. Baktığımda benim de hoşuma gitmeyen çok nokta var. Ama her şey zaman ve özellikle de para meselesi. Ben param çıkmıyor diye bu akvaryuma extra clear cam ya da sump bile yaptıramadım. onu geçtim; 50 cm genişliği 60 cm yaptıracaktım da fiyat yüzünden 50'ye düşmek zorunda kaldım. O yüzden içinin düzeninin değişmesine de daha çok var. Öğrenci değil de meslek sahibi biri olsaydım emin olun, şu an 900 litrelik, içi dışı cam gibi, imrenilecek bir akvaryuma bakıyor olurdunuz.

Benim tahminim, 7-8 ay içerisinde her şey rayına oturacak. Ben ancak o zaman rahata edeceğim. O zamana kadar daha yapılacak daha çok şey var.
Flowerhorn’um Kafa Yapar Mı Sizce
[QUOTE=ferhatturkel]İlk defa balık besliyorum çok yardımcı olan bi arkadaşım var mahalleden , flowerhornun cazibesine kapıldım arkadaşımla beraber aldık ama aldıktan sonra orjinal olup olmama konusu geldi aklımıza ,yorumlarınız nelerdir

Akvaryumum 150 litre
Yemin resminizde atıcağım , sarımsaklı yemimde var ayrıyeten bi yem öneriside alabilirim [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210502/091120181624381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210502/091120181625111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210502/091120181625421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210502/091120181626111.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210502/091120181634331.jpg[/IMG][/QUOTE]

Merhaba,

Ben hiç Flowerhorn beslemedim. O türe ilgim de hiç olmadı ama bildiğim kadarıyla size anlatayım. Eğer yanlışım olursa benden sonraki yorumlarda abilerim, kardeşlerim yanlışlarımı düzelteceklerdir.

Flowerhornlar doğal değil; birkaç farklı türden kırılabilen, üretim bir balıktır. Bu yüzden desenleri ve renkleri değişiklik gösterir. Hepsi kafa yapar. Kafa yapmama gibi bir sorun yaşamazsınız. Üretim balık olmasının yanısıra Papağanlar gibi kısır değildirler.

Diğer forum üyelerinin de söylediği gibi canlı yemler gelişimine oldukça etki edecektir. Canlı yemde öncelikle kullanmanız gereken değil de şu boyutta kullanmamanız gereken şeyler söyleyebilirim. Bu boyutta balıklar için Artemia (Brine Shrimp) ve Su Piresi (Daphnia) kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü, bu iki canlı çok küçüktür. Yeni doğan balıkları boylandırmak için kullanılır. Sizin balığınıza bunlar verilirse balığınız hepsini göremez ve yemler suda kalır. Kalırsa da suyun yapısına ve canlıya zararlıdır. Ben kendi balıklarımda aslolarak Krill, sonra kıyılmış balık eti, sonra da Kan Kurdu kullanıyorum. Un Kurdu çok farklı boyutlarda olabiliyor. Ufak boyda ya da yiyebileceği parçalara bölmek suretiyle büyük Un Kurtlarını da yedirebilirsiniz. Balığınız 12-13 cm civarlarına ulaştığı zaman damızlık boydaki Un Kurtlarını da bütün olarak atabilirsiniz. Daha da büyüyüp Jumbo boy denilen boylara ulaştığı zaman ise kimi Un Kurdu kullanmaya devam ederken kimi canlı balık, kimi küp küp doğranmış tavuk parçaları, kimi de tavuk ciğeri gibi besinler kullanıyor. Tabii kullanılabilecek büyük boyutlu yemler de mevcut. Elinizi kirletmek istemiyorsanız onlardan da kullanabilirsiniz.

Yalnız değinmek istediğim iki önemli husus var.

Birincisi, fotoğraflardan birinde akvaryumda 2 tane Flowerhorn görünüyor. Flowerhornlar aşırı agresif balıklardır. Büyüdükleri zaman akvaryumda kendilerinden başka balık olursa öldürürler. Maalesef eş olarak da yaşamazlar.

İkincisi ise akvaryumunuzun hacminden dolayı balığınız tam boya ulaşmayacaktır. Flowerhornlar yanlış hatırlamıyorsam 2 buçuk - 3 yıl içerisinde düzenli ve güzel beslenmeyle 40 cm boya ulaşabilirler. Ama bunun için en az 300 litre civarı bir akvaryum gerekir. Sizin akvaryumunuz 150 litre olduğu için balığınız maksimum 19-22 cm arası olacaktır diye tahmin ediyorum.

Verdiğim sayılar ortalama tahmini sayılardır. Tabii ki hepsi değişkenlik gösterebilir.

Benim bildiklerim ya da bildiğimi düşündüklerim bunlardır. Yazının başında da belirttiğim üzere eğer yanlışım varsa zaten çok geçmeden düzeltilecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkürler...
500 Litreye Tür Önerir Misiniz
Herkese tekrardan merhaba,

Fotoğraf atmayı çok geciktirdiğimi biliyorum ama yeni bir şehre taşınmak ve eve çıktığınız binanın henüz yeni yapılmış olması insanı bayağı bir uğraştırıyor. Üzerine de ödevler ve vize haftası gelince... Kusuruma bakmayın lütfen.

Şu an akvaryumda olabilecek optimum yavru balık sayısına ulaştım. İstediğim balıkları tamamlayamadım ne yazık ki. Kafamdakinden çok daha farklı bir kombinasyon ortaya çıktı. Öncelikle size onları yazmak istiyorum.

Yola Msobo Magunga kolonisi diye çıkmıştım. Ankara'dan bir arkadaş satıyordu. Akvaryumunu dağıtıyormuş. 16 adet 2-3 cm Msobo'su vardı. Fiyatta anlaştık. 16 Msobo yanında hediye olarak bana 23 tane de Labeotropheus Trewavasae Thumbi West ve Red Top Ndumbi karışık yavru verdi sağolsun. O balıkları almadan önce de 6'sı yavru, 6'sı damızlıkaltı olmak üzere toplam 12 tane Leleupi almıştım. Etti size 51 balık. Benim uzun yıllardır beslemek istediğim bir balık vardı. Bu akvaryuma geçince artık onu da beslemek istedim. Çok da güzel fiyata Mersin'deki bir abimden buldum ve 8 adet de Elektrik Blue Acara aldım. Önceden kalma da 2 Calico ve 1 tane Senegal Bisiri'm vardı. Toplamda 62 balık ediyor.

Sonuç olarak akvaryumda şu an 16 Msobo Magunga , 12 Leleupi, 8 Elektrik Blue Acara, 17 Thumbi West, 6 Red Top Ndumbi, 2 Calico ve 1 Senegal Bisiri var. Eski 1 E, 4 D Afra Hara Gallerie Reef kolonimi de önceki 150 litrelik akvaryuma tek başlarına koydum. Çok zor ama eğer bulabilirsem Afra Hara kolonimin yanına 2 tane Epalzeorhynchos Bicolor ve hoşuma giden denk gelirse 2 tane de Chromobotia Macracanthus koymayı düşünüyorum.

Calicolar, Senegal Bisiri (14 cm) ve 6 Leleupi dışında diğer tüm balıklar 2-4 cm. Düzenli olarak günde 4 öğün yem veriyorum. 6 farklı yem kullanıyorum ve yemleri tamamen proteinsel - bitkisel olarak o an neye ihtiyaçları olduğunu düşündüysem ona göre veriyorum.

Kullandığım yemler; RDM Dondurulmuş Malawi Mix, Tetra Bits (Discus), Tetra Pro Algea, Tetra Phyll Yaprak Yem, Sera Spirulina Tablet ve NLS Thera A Garlic. Dondurulmuş yemi bittikçe değiştireceğim. Mesela şu an elimdeki Mix yem bitti. Bu sefer yerine Kan Kurdu alacağım.

Bunlar da fotoğraflar. Akvaryumu yosunlandırdığım için 2 buçuk haftadır falan su değiştirmedim. O yüzden biraz bulanık görünüyor. Kusura bakmayın. :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180752531.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180753571.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180754191.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180754381.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180754581.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180755161.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180755321.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180755491.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180756051.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180756221.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192873/161120180757241.jpg[/IMG][EDIT]Hysteria,2018-11-16 21:50:00[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 265 Online Kullanıcı, 144 Üye

Online Kullanıcılar

BULENTKARABULUT, Deniz Demircan, vendetta99, icelebi, hercan, Akyuvaryum, keremmina11, hanil, Supervenenis, burakabi11, cyilmaz10, indianaconz, Yusufsille, Umut6, Akif12, DenizVurucu, Müptela, serkantezel, Akvaryum8585, Badur, Gökhan1907, rexxter, Volkan61, Balikcionur, mrtzngn, smckr, KaraYunusu, Remediless, Flexa, Nursun, çulsuz, zekigonlum, MiSoSiKiaN, EFEvcfx, AliSarp, ahmetcirali, kargocu, ternapi, fretchord, yavgaf, LazySama, Beytullah11, mustafakuzu, diper, koagulant, Cold Woman, nzm06, Ronay, gizemlibeta, zoradam09, Ahmet Haşim, Kınayu, sbilgic82, beyazgul, erdalakçay, Fondip, krib, Koksal Gurkan, SCORPION_79, baysal06, taner1616, Therbosstat, Turk1919, ankara0606, Selim ÇAKIR, hacivat, MurathanM, muratdeg, Mete Duru, Kamil009, Gtuncay, oguzcanoguzer, mrah, Emerse, DeMiRBeY27, sinanb85, kuyt007, turgay53, vedat79, istaquarium, OnurY55, yigitmstt, Mikail Erdoğan, carpenectum, qokhan89, image, otuzkilo, funfu, Altispinoza, Neothauma, Brsk, Everest, fedaxdello, besirkocyigitt, 06serkan06, mad-boy, ffeytt, Rapsodistanbul, UmitYilmaz, Taha_D., denizulucutsoy, FurkanYnk, omrozd, onurxonur, Arifhb, Yas400, lojistisyen, Hak@N, frtdmr23, mustafancl, Mannfischer, Katsumoto_Halil, Eserb, speed944, Arekrayn, akcay082, TURKYILMAZ, polar, K3r3m, bulentx1, ngokkaya, Blackpearl34, RuLing, EbuHuzeyfe, ozan_1903, Curse, NevaPet, CerkesTetra, enginms, Tropikalbalık, demirefed, umuttpzgllr, ErenBugra, Halil14, Fishbone, zubeyir06, muzafferizm, Esnaf, berke0017, MertYılmaz, YoKuSa, VolkanMurat, abunil, Street Parrot, unlumehmet907,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,339 Mesaj
  • 400,393 Konu
  • 91 Forum
  • 141,384 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.