ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
565
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
6 Saat 37 Dakika önce
Toplam Mesaj:
231 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

EGE ARDA BAYÜLKER Fresh Water Tanganyika / 90*90*60h, 80*48*60h Cyprichromis sp. 'briliant jumbo' Cyprichromis Leptosoma "Utinta" Paracyprichromis Nigripinnis Xenotilapia Flavipinnis ve Singularis

SON 10 MESAJI

Ev Arkadaşlarım
Kayifli güzel bir ortamınız var, anubias ve saksılar lar dışında tam benim tercih edecegim ortam kendimi görmüş gibi oldum. :)

Saglıklı balıklar.
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Haha selam yoldaş, Déjà vu diyelim o zaman :)
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
[VID]https://youtu.be/fYE2H3GBwrA[/VID]
[VID]https://youtu.be/UiNiWCTY4Jo[/VID]
Ulan Aquascaping Nerede?
Üzerinde ULAN yazan 500 ml şaşalınız olmaması düşündürücü tereddute düştüm.
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Bu güne kadar başlığımı önemli konulara değinecek şekilde organize etmeye çalıştım en başta yeni başlayanlara yardımcı olması için organize edeceğimi paylaşmıştım buna devam edeceğim.

Şuana kadar vakit buldukça yazdım şimdi havalandırma ve sıcaklık diyelim.

Haziran 2005 de Fresh Water Biology de yayınlanan (https://www.researchgate.net/profile/Jean-Pierre_Descy) Sn. Jean-Pierre Descy (https://www.researchgate.net/profile/Jean-Pierre_Descy) ve Sn. Pierre Servais (https://www.researchgate.net/profile/Pierre_Servais) makalesinde, (2005 Blackwell Publishing Ltd, Freshwater Biology, 50, 1219–1232)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/110120211052461.jpg[/IMG]

Yukarıdaki foto Tanganyika gölü dikey kesitte sıcaklık ve çözünmüş oksijen profiline yer verilmekte (Limnological Profile) çok değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum kaynağı paylaştım. Araştırma noktaları Kigoma ve Mapulungu olup değerler hem kuru hem yağışlı sezonda ölçülmüştür.

Burada dikkati çeken nokta şu olmalıdır o2 (oksijen) balıklarımızın büyük çoğunluğunun yaşadığı derinlik aralığında 5 ppm ve üstüdür.

Oksijen seviyesi sağlanmasının önemi yeni başlayanlar için olduğu kadar tecrübeli hobiciler de dahi önemi ciddi atlanabilecek bir konudur. 5 ppm ve üzerini hedefleriz aynı gölde olduğu gibi. Bu balıkların büyümesini, sağlıklı olmasını ve üremesini benzersiz şekilde etkiler.

Oksijen sadece balıkların biyokimyasal aktiviteleri için değil tüm sistemin üzerinde durduğu saç ayağıdır. Hem aerobic (oksijenli solunum yapan) bakteriler hemde fakültatif nitrat bakterileri tüm süreçlerinde çok ciddi oksijen kullanır. Tankınızda yem ve canlı aktiviteleri sonucu dozlanan aşırı yuksek mıktardaki karbon kaynağı ve amonyağı indirgemek/kullanmak yine bakterilere düşer. Balık sindirim verimliliği bakteri kadar değildir. Sindirim ürünlerinin daha uzun bir biyokimyasal yolu varıdır. Oksijen 5 ppm altına düştüğünde balıklarınızın mutsuz olması bir tesadüf değildir. Aynı şekilde sistemde nitrat bakterileri de rekabette güç kaybeder ve bunu hiç istemeyiz.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/110120211058461.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/110120211058471.jpg[/IMG]

Bu durum bırakın Tanganyika balıklarını karideslerde bile böyledir,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/110120211107401.jpg[/IMG]

Su kimyasını suyun fiziksel özellikleri etkiler. Sıcaklıkta bu noktada çok önemlidir. Tanganyika özelinde kullandığım sıcaklık 26. derecedir. 27 derece üzerini tedaviler dışında kullanmak doğru değildir. Göl kesit profili bunu zaten gösterir. Yüksek sıcaklık genelde üremeyi durdurur, çözünmüş oksijen seviyesini azaltır.

Yüzey dalgalanmasına akvaryum ortamında çok güvenmek çok sağlıklı değildir. Doğadaki yüzey alanı ve dalgalanmanın şekli ile akvaryum aynı değildir. Üstelik akvaryumda kirlilik yükü ve balık yoğunluğu fazladır. Hem bakteri düzeyinde hem canlı düzeyinde oksijen kullanımı çok daha fazladır.

Sağlıklı akvaryumda sabit sıcaklık ve yüksek oksijen seviyesi olmaz ise olmazdır.

Yüksek yoğunlukta bitkili tanklarda balıkta beraber olsun istendiğinde yapılan çok klasik bir hata bitkim oksijen veriyor ya ne olacaktır. Aslıdan bitkilerde akşamları oksijen tüketir. Bu tanklarda yeterince oksijen sağlamadan bitkilerine güvenen discus besleyen arkadaşların sonu hep lekeli, üçgen kafalı, formu bozuk, rengi solgun, çok hasta olan ve büyümeyen çirkin discuslar olur.

Tabak gibi formu düzgün diskurların da, sağlıklı üretken mutlu ve renkli balıklarında merdivenin başlangıç noktasında yüksek oksijen vardır. Bu Tanganyika gölü balıklarına özel bir durum değildir.

Bu gün evsel ve endüstüryel arıtma tesislerinde biyolojik arıtım şeklinde çalışan sistemlerde suya tonlarca hava basılmaktadır. Bunun için çok güçlü blowerlar, birbirinden güçlü ve suyun muhtevasına göre özel metaryalli difizörler (bizim hava taşlarımıza benzerler) kullanılır. Hava pompalamak için verilen işletme maliyeti yalnızca elektirik değil bakım ve onarım anlamında da çok yüksektir. Bunun tek amacı bakteriler sudaki kirlilikleri indirgerken/kullanırken/bünyelerine alırken onlar için hayatı yaşamsal kaynak olan oksijeni sağlamaktır.

Hobide mevcut geldiğim noktada her akvaryumumda hava taşı vardır. Bu yalnızca deneme yanılma nedeniyle alınan iyi sonuç nedeniyle bir tercih değil temel bilimsel durum nedeniyle kaçınılmazdır. İç filitrelerin difizörleri, asansör filtrelerin şelale etkisi, dış filtrelerin venturi pipi sistemiyle çalışan basış havalandırıcıları da bunu taklit edebilir. Ama yüzey dalgalanmamasına güvenilmemeli suyun içine hava gönderilmelidir. Bu havanın belli bir yüzdesi oksijen olup bunun suda çözünmesi sağlanmalıdır.

Bu konuyu çok daha derinlemesine anlatabilirim metabolik etkilerine girebilirim oksidiyon/redüksiyon vs bir çok şey sayabilirim ama gerek yok, basitçe söylemim şudur, balığım mutsuz, hasta, üremiyor, formu kötü, pigment sorunu var kararma var, leke var, renksiz, büyümüyor, kavruk kaldı vs deniyorsa ilk önce en temel şeylere bakılmalı sonra ayrıntılara ve daha teknik konulara bakılmalıdır. Şu aşağıdaki 2 soru sorulmalıdır.

-Benim sıcaklığım sabit ve istediğim değerde mi?
-Akvaryumuma 7*24 aralıksız oksijen sağlıyor muyum.

Bu iki sorunun cevabı kesin okey değilse, su değişimi, su kimyası, kaliteli yemleme vb. hepsi hikayedir. Dünyanın en iyi uygulamalarını yapın yeterince oksijen olmayan ve doğru sıcaklıkta olmayan bir tanktaki balıkları mutlu edemezsiniz.

[B]Bu iki değişkenin (sıcaklık/oksijen) etkileri o kadar dramatiktir ki yarattığı stres her türlü hastalığa davetiye çıkarır. Stres balıkların mikozası, ve sindirimi başta olmak üzere bir çok alanında onları hastalığa açık hale getirir. [/B]

Benim zamanım ve gücüm sınırlı olduğu için dilim döndüğünce anlattığım bu 2 konuya çok dikkat edilmesini tüm geri kalan teknik kısmın ve emeğin bu temel ayaklar üzerine inşaa edilmesini tavsiye ederim. Bu ikisinde sorun olduğu sürece hobide balıktan tam performans almak imkansızdır.

[B]Akvaryumda oluşan her kirlilik indirgenir kullanılır temel akümülasyonlar su değişimleri ve dönemsel detoxlar ile alınabilir. Biyolojik filitrasyon dediğiniz şeyin filitre alıp takmak olmadığı bilinmelidir. Yeterince oksijen bulunmayan bir akvaryumda dünyanın en iyi filitrasyonu dahi başarısız olacaktır. Filitrasyonu yapan makine değil içindeki gözenekler, bakteriler ve kullandığı oksijendir.. [/B]

Filtrelerle durmadan oynamak, temizlemek yerine (ki bu çok yanlıştır şahsen ben debi sorunu olmadığı taktirde hiç filtre temizlemem, temizlemek zorunda kalırsam akvaryumdan çektiğim 1 kova suda nazikçe biraz çalkalarım) sabit ve yeterli oksijeni sağlamak ve az da olsa düzenli su değişimi (su tamamlama değil su çekip çekilen kadar dinlenmiş su eklemek su değişimidir) yeterlidir.

Temel mekanizmalarda oksijen ve sıcaklıkta sorun yaşayan kişiler hep sorunu başka yerlerde ararlar balık hastalıklarından kurtulamazlar, durmadan filtre temizlerler daha güçlülerini alırlar ama hiç biri sonuç vermeyecektir.

Sağlıklı balıklar.
Keyifli hobiler.

[EDIT]Bayulker,2021-01-11 13:07:04[/EDIT]
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/241220201231311.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/241220201231401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/241220201231471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/241220201231561.jpg[/IMG]
Tanganyika Yeni Kurulum
Gayet güzel kurulum. Tadında ve seyir zevki yüksek.


Tebrikler.
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Hobi adına senden bunlari duymak onur verici hep öndeydin hep yol gösterici oldun. 2006 2007 de Cyp Lepto Utinta tankımı çök bitkili diye eleştirdiğinde eski kapanan bir platformda üzülüp oturup araştırıp adam haklı demiştim, o günden bugüne hiç birşey değişmedi hala yol gösterici ve ufuk açıcısın.

TR de bu hobi bence varlığın, hobiye bakışın, bilgin, ve duruşün ile kattıkların açısından çok şanslı. @Foae

Balık ön planda benim için gerisi foksiyonel açından tamamen onlar üzerine kurgulu ve onlar için ve bu hep böyle olacak.Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Taşınma sonrasi selamlar,

Aradan geçen aylarda singularislerim serpildi,
Flavlarim ve Kitumbalarim tasınma sonrasi sallandi ama yeterli sayida yavrular ve kitumba da bir kısım yavru eklemeyle yola devam. Macropslar bir dostuma hediye gitti. Falan filan fişmekan..


90 CRI üstü default genç singularis erkekleri üreme dışı renkleri,


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/011220201747191.jpg[/IMG]

2 batın yavru almıştım son 1 haftada 4 disi daha doldurdu artık serpildiler sanırım boş durmuyorlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/011220201749351.jpg[/IMG]

[VID]https://youtu.be/XsGwDBajR5Y[/VID]

[VID]https://youtu.be/1SAOEC1hgHU[/VID]

Hobi böyle zamanlarda güzel, yavrularin büyümesi kendi yavrularının ana tanklara girmesi, anaçları kaybettiginde yavrularını hediye ettigin arkadaşlarının degerli destekleri.

Bu zor sıkıntılı dönemlerde mutluluk veriyor insana.


Yeni akvaryumum var tanıntım acmayacağım artık belki ilerde burdan atarım bir kaç güncellemesini.

Herkese selamlar en başta sağlık ve keyifli günler. Taşınma sonrası hiç postsuz kalmasin sayfa dedim.

Görüşürüz..
Sinor's Cichlids (balık Odası)
Heycan verici ve hayalleri süsleyen hareket gerçek oluyor ne mutlu sana Cenk. Senin hobi odan benim hobi odam olabilir mi ?[:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.