ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
112
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
101 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

AKVARİST EGE ARDA BAYÜLKER 2000 - ∞ Şuan Fresh Water Tanganyika Cyprichromis Leptosoma (Utinta) Neolamprologus Multifasciatus

SON 10 MESAJI

Discus Üretim Deneyimi ( Blog Tadinda)
Öncelikle hoş geldiniz. Rica ederim biraz olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Gördüğünüz gibi larvalar çatlıyor hareket ediyor yani sizin su şartları ile ilgili derdiniz yok. Artık hazırladığınız su şartlarında larvaların çatladığını öğrenmiş oldunuz. Zaten vurguladığım gibi zor kısım bu değil.

Size numaramı yazmıştım inanan yazmaya üşeniyorum. Kafanıza takılan olursa çekinmeden arayabilirsiniz.

Selamlar
Neolamprolugus Multi Sorunları
Onlarda üremeye başlamıştır dediğim gibi ben 1-1.5 cm arası multilerim varken tankta ufak yavruları görünce kabuklarda şok olmuştum. [:D]

Yavru gördüğüm kabuğun başındaki dişi balık 1.1 1.2 cm fln dı max garip hayvanlar [:)]

Bilmiyorum resim ne kadar küçük olduğu belli oluyor mu ama balıklar acayip küçük yani ben hayatımda hiç bu kadar küçük üreyen chiclid görmemiştim :))

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/220320191828551.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=zpyQvmhpgOs&feature=youtu.be[/VID]

[EDIT]Bayulker,2019-03-22 18:30:36[/EDIT]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Eyup Bey, emin olun çok güzel olacaktır doğru karar verdiniz.

Akvaryum dizaynında leptosomalar için dik yüksek kayalar multifeciatuslar için ise aşağıda bulunan kabuk yerleşim planlarının karışımı olmalıdır bence.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/210320190951131.jpg[/IMG]

Kaya yanlarında kabuk gurupları, ayrı gruptan dışlanan balıklar için kabuk alanları ve yavrular için birleşik kabuk toplulukları. Bence buna benzer karışık bir yapı kurarsanız sağlıklı olur.

Aşağıda bulunan örnek dizayna biraz daha asimetrik kabuk alanı ekleyip 10 tane de beğendiğiniz istediğiniz hangisi tür olursa olsun letopsoma varyetesi atmanız durumunda beklediğiniz hareketli ve seyir zevki olan tankın oluşmaması imkansız olacaktır.

Örnek:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/210320190955211.jpg[/IMG]

Bu arada benim multilerim 1.1 cm boyunda iken üremeye başladılar. İlk batım yavrularınızın boyları ne bilmiyorum ama 1.1-1.2 cm olunca onlarda üremeye başlayacaktır.

Selamlar
Neolamprolugus Multi Sorunları
Eyüp Bey,

Bende multifeciatus ve cyp. leptosoma utinta var bahsettiğiniz sorunu yaşamıyorum, bunun sebebi cyp. leptosoma utintaların diğer balıklar üzerinde yarattığı esrarengiz rahatlatıcı etkidir. Kabukçul balıklarda bu gibi saklanma güdüleri sizi rahatsız ediyorsa tankınızı büyütüp tercihen 1.20m bir akvaryum ile multifeciatus ve leptosoma utintaların gerçekten yüzdüğü ve birbirlerinin yavrularını yemedikleri hareketli bir akvaryum sahibi olabilirsiniz.

Ama bunu 60 lt bir akvaryumda malesef kabukçul balıklar ile sağlamanız mümkün değil.


Alıntı marc elision tür tanıtım makalesi
https://www.cichlid-forum.com/articles/c_leptosoma.php

"Their presence has an uncanny relaxing effect on the other inhabitants of a community aquarium."

"Varlıklarının, bir topluluk akvaryumunun diğer sakinleri üzerinde esrarengiz ve rahatlatıcı bir etkisi vardır."

Örnekler;

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=v_uNlozziDg[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=HvxGhGPs-Qg[/VID]

Geçenlerde bir tanıdığımın çok büyük bir akvaryumunda calvus leleupi ve frontozaları vardı ve frontozalar çok ürkekti. Kendisine 3 adet erkek maksimimum boy utinta hediye ettim ve 1 hafta da sonuç inanılmaz oldu. Akvaryumdaki tüm balıklar üzerinde gerçekten mucizevi bir rahatlatıcı etki yarattı.

Bu bağlamda saklanan balıkları sevmiyorsanız biraz daha büyük akvaryumlar ile farklı türleri bir arada beslemeniz çok iyi bir seçenek olabilir.

Selamlar.
[EDIT]Bayulker,2019-03-20 12:00:13[/EDIT]
Discus Üretim Deneyimi ( Blog Tadinda)
Özel mesaj attım konuyla alakalı size sırf yardımcı olmak için yazıyorum aslında çok üşeniyorum yazmaya ama dayanamadım.

TDS (iletkenlik ms), GH, KH, PH, amonia .... bu liste uzar gider, asıl konsantre olmanız gereken şeyi kaçırırsınız.

Odak noktanızı değiştirmelisiniz. Size sadece şu tavsiyeyi verebilirim bu yollardan geçmiş ve üretim gerçekleştirmiş ve yavruları büyütmüş bir kişi olarak.

[B] Diskus da üretimin püf noktası ve zor noktası su şartları değildir; steril anaçlar ve üretim tankıdır, çatlayan larvalar ve hatta onları sırta aldırmak değil onları büyütmektir. [/B]

Diskus balığında üretim Türkiye sınırları içerisinde spesifik bir kaç nokta hariç her yerde çeşme suyu ile gerçekleşebilir.

Diskus balıklarında üretimde çeşme suyunda sağladığınızda sadece dizilen yumurtanın çatlama yüzdesi düşer yani belki anne sırtında 300 göremezsiniz ama 100 görürsünüz. (çeşme suyu ile doldurulan tank steril olacak tuz ilaç vs hiç bir katkı maddesi atılmamış olacak steril pipo filitre steril ısıtıcı buna da güvenilmeyip yumurta dizilimi sonrası metilen mavisi uygulanacak) (su biyolojisi muteber markaların ürünü ile sağlanmalı yem atıp 3-5 gün bekleme metodu başka tankta pipo filitre taşıma vs değil muteber markaların saechem yenı akvaryum kurulumu bıyolojık bakterı kolonısı sıvısından fln 1 -2 damla yeter)

Odak noktanızı su şartlarından balık sağlığına ve su sterilizasyonuna kaydır malısınız.

Su şartları dediğiniz şeyi bu günün dünyasında ve Türkiyesin de içinde aktif karbon, mikro filitrasyon, membran, reçine (su yumuşatma için) bir 5-6 katmanlı bir filitreyi alıp rekorla musluğa bağlayıp cama cam bir tankı su ile doldurduğunuz an sağlarsınız zaten ölçüm yapmanıza bile gerek yok. Ama aynı sizin gibi bunların içinde boğularak bir çok yerde yanlış verilen olmaz ise olmaz bilgiler ile zaman kaybederek asıl konsantre olmam gereken noktanın farklı olduğunu anlamam zaman aldı. Ve çok sayıda kimyasal, saf su, trace, peat, ölçüm cihazları vs vs haşir neşir oldum. Sizinde aynı zaman kaybını yaşamamanız için yardım olsun diye yazıyorum bunları.

Diskus balığının üretiminde asıl odak noktanız steril anaçlar olmalıdır. Her hastalığın yavruları aldığınızda kırım dönemi olarak düşünebileceğiniz toplu yavru ölümlerine sebep olacağını bilmelisiniz.

Sadece diskus yumurtaları dizildikten sonra metilen mavisi veya piyasada bulunan balık yumurtası sterilizsyonu için satılan ürünleri kullanarak (sera myropur da yapıyor) tam yumurta hunisinin üzerinden aşağı bulut şekilde inecek sterilizasyon ile sterilize edin. Metilen mavisi kullanıyorsanız larva çatlama ve hareket başlayana kadar her gün devam ederken şu anahtar durumu iyi ayarlayın su masmavi-koyu mavi olmasın abartmayın. Amaç yumurtaları sterilize etmek ve kesinlikle mantar oluşumunu yok etmek. Huniyi ilk gün dışarı çıkarıp metilen mavisi su solüsyonuna dışarıda batırıp çıkaran akvaryuma geri koyanlar bile vardır ben önermiyorum abartmaya gerek yok.

Diskus üretiminin asıl bilgi isteyen kısmı bu yavruları büyütmektir.

Örneğin anaçlarınızda solungaç paraziti varsa yavrularınızın hiç biri hayatta kalmayacak 4. haftaya kesin 0 yavru ile girecek sinizdir. Örnek olsun diye veriyorum bunu. Solungaç paraziti tedavisi de zor ve disiplinli uygulanması gereken bir tedavidir. Tank ve balık tedavisi 5. gün tekrarlanmalı 5. gün yeni yumurtalarından çıkan parazit larvaları için yine ilaç dozajı yapılmalıdır. Malahit yeşili, formalin (%37 formaldehit) gibi kimyasal kullanımı gerekebilir ve en az %70 lık su değişimleri ile disiplinle devam edilmesi gerekir.

Solungaç paraziti balıklarınız da hiç bir belirti vermeye bilir dakikada nefes alışları normal gözükür tek solungaçları kapalı değil dışardan gözüken yırtık olmayabilir balıklar paraziti taşıyıcı ve populasyonları çok artmadığından sağlıkla yaşıyor olabilirler mesela ama bu durum dahi yavruların toplu ölümü demektir.

Size önce yumurta dizimi sonrası yumurtaları mantar için dezenfekte edin larva çatlamasını bir görün, çatlayan larvalar sırta çıkarın çıkmıyorsa buda ayrı bir hikayedir amonyak sorunu var demektir anaçlar da sorun olmayan çok düşük amonyak seviyeleri bile yavrularda kontrolsüz hareketler ile dibe inme sırta çıkamama getirir. (bu durumu gören anaçlar yavruları yer.) diskus yavrularını sadece öleceklerini anlarlarsa yer.

Biliyorum biraz yazdıklarım gözünüzü korkutmuş olabilir ama yazmadan edemedim umarım işinize yarar yazdıklarım kolay gelsin.Leleupi Kovalamacası
Anlattığınız durum birinin dişi birinin erkek olduğunu gösterir. Dişi taban seviyesinde kaçacak yer bulamayınca yüzeye yakın bölgeleri denemeye başlar. Erkek yaklaştığında hareketsiz bir gerilme pozisyonu alır. Taban seviyesinde kaçacak yer bulamayınca bulunduğu yere siner ve titremeye başlar yüzü erkeğe dönük olmayacak şekilde.

Bu kovalamacının sonucu dişiniz kalıcı zarar görebilir.

Yapmanız gereken leleupi dişinizin girebileceği erkeğin giremeyeceği ortamlar yaratmaktır.

Aşağıda sol tarafta gördüğünüz 10 cm 10 cm kare travalten karo üzerine konmuş yarım kase çözümü ile 3 batım 150 ye yakın yavru aldım. Bir kaseyi veya kupayı tam dişinin kafası büyüklüğünde 50 kruş kadar bir delik açmakta çözüm olabilir. (1 tl kadar açtığım kaseye erkek de rahat girebildiği için dişi tercih etmiyordu delik büyüklüğüne dikkat ediniz)

Seçenekler çok olmakla beraber. bol kayalık alan ile de sağlanabilir. Ama kaya ile sağlarsanız yavru ayırmanız zor olacaktır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/040320191134071.jpg[/IMG]

Şuan leleupi beslemiyorum fakat geçmişte açtığım şu başlık size yardımcı olabilir dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

https://www.akvaryum.com/Forum/tanganyika_tank__leleupi_calvus_lepto_k918479_sn1.asp

Bu başlıkta yavruları nasıl ayırdığımı da ayrıntılı şekilde anlattım.

Dişi sayınızı en az 3' e çıkarmanız sadece dişinin girebileceği kuytu köşeler ile hem bol yavru alabileceğinizi hemde dişi kaybı ve yaralanma yaşamayacağınızı umuyorum.

Bu arada önemle şunu belirtmek isterim leleupi de uyumlu çift oluştuğunda dişi yüzgeç hareketleri ve şişirmeye ek olarak vücut gerilmesi ile erkeği kaçırma yerine bulunduğu yere sinerek kovalamanın sonlarına doğru titreme yapar.

Bu titreme erkeklerdeki titremeden farklı şekilde dişi tarafından yapılır erkeğin egemenliğini kabul etme anlamına gelir. Zaten bu gerçekleştiği anda erkek kovalamayı bırakır ve bir süre balığı rahat bırakır.

Yukarıda yazdıklarımı yaptığınızda dahi dişi ile erkek arasında çiftleşme olmayabilir. Leleupiler de zaman zaman bir kısım balıkta tek eşlilik görülebilmektedir, ve eş tutmayan balıklar yıllarca üretmemektedir. Bu genetik bir durum. Sadece neolomprologus türlerinde değil bir çok farklı türde de yaşanan aynı tür içindeki balıkların bir kısmı tek eşli bir kısmı çok eşli olabiliyor.

Eş oluşumu yeterli optik bölge olduğunda gerçekleşmez ve üreme olmaz ise dişi eklemeniz gerekecektir.

Gözlemleriniz sonucu eğer dişi balığınız erkeği kesinlikle kabul etmiyor tüm vucudunu pasif pozisyona sokup olduğu yerde korkar gibi titremiyorsa. Her kovala sonunda gerilerek erkeği kaçırmaya çalışıyorsa. Ve hatta zaman zaman bu gerilme sonrası kaçmak yerine erkeğe vurabilir. O dişi ve erkek den yavru almakta zorlanabilirsiniz. Tecrübe ile sabittir.

Bu durumda ben çok zorlamayıp dişi değişimi gerçekleştirdim. Sizde eğer yeterince optik bölge yaptığınızda 1-2 aylık gözlemleme yapın eğer dişi aşırı gerilerek erkeğe hep aynı tepkiyi verirse süreci daha fazla uzatmadan dişiyi değiştirin.

Sağlıklı balıklar.


[EDIT]Bayulker,2019-03-04 14:35:44[/EDIT]
Cyprichromis Leptosoma Sp. Jumbo mpimbwe
Sadece 1 noktayı tekrar vurgulamak istiyorum, çok sayıda balık kaybettiğiniz ve çözüm aradığınız için.

Rocky Deep Shore Line ( Kayalık Derin Kıyı Şeridi) ve Tall Rock[B] (Yüksek Kayalar Neredeyse Yüzeye Kadar)[/B] bu iki anahtar kelimenin sadece leptosoma için olmaz ise olmaz ihtiyaç olduğunu vurgular umarım başka bir şekilde sorunu çözersiniz diye umut ederim.

[B]Bu arada kayrak konusuna takılmayın Halil Bey kayrak sadece bir öneridir ince olması geniş ve büyük (YÜKSEK) [/B]parçalar halinde bulunabilmesi tank hacmini fazla işgal etmeden çözüm olduğu için. Burada seçenek sınırsızdır.

Örnekler;
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=EBot1C4--R0[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=8e-7eQSctYI[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=BhKNHVirn_I[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=nWQG-W9MfVI[/VID]


Balıklar sizin keyif sizin karar sizin.


Cyprichromis Leptosoma Sp. Jumbo mpimbwe
Ben dikine en az yüzeye kadar varan geniş kayrak benzeri dekorların bu türün her varyetesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Caner Bey gibi türü yıllardır besleyen kişilerinde görüşü de hep bu yönde olmuştur.

Marc Elison, Konings, Barlow gibi üstatlar tür makalelerinde kitaplarında bu dikine kaya konusundan ve davranışsal etkilerinden bahseder.

Mesela örnek bir alıntı yapayım. (Marc Elison)

https://www.cichlid-forum.com/articles/c_leptosoma.php

Alıntılar*

1_) In the wild, Cyprichromis (or Cyps for short) Cyprichromis leptosoma ''Utinta''also enjoy a wide distribution, occurring all over the lake wherever there is a [B]rocky shore with deep and clean water. [/B]

2_) The aquarium should have some[B] tall rocks [/B]to imitate a Cyprichromis leptosoma ''Utinta''ledge but these should be few in number so as to keep the aquarium open for swimming.


Akvaryum alanınızı çok kaplamayacak çok kalın olmayan kayrak gibi kayaları akvaryumun neredeyse yüzeyine varacak şekilde sağ sol ve ortada kullanırsanız sonuç almanız kuvvetle muhtemel diye düşünüyorum, bu güzel türden usanmanızı da önler umarım.
Cyprichromis Leptosoma Sp. Jumbo mpimbwe
Çok ilginç gerçekten ben Caner Bey'den yavru aldığım black bee leri damızlık boyda takas ettim ağıza yumurta alıyorlardı hatta biri doluydu takas sırasında. 3 erkek 6 dişiydi bir süre sonra 1 erkek öldü ama kavgadan değil 2 erkek 6 dişi kaldı. Hiç ölüme varan kavga görmedim.

Birbirinin etrafında dönme kovalama hafif vurur gibi hızlı dürtme de oluyordu. Ama agresiflik sonucu balık kaybetme ve bu kadar sert kovalama olmuyordu.

Ama bende sağ sol ve ortada neredeyse yüzeye kadar varan dik kayrak taşlar vardı. Akvaryumum sizinkinden küçük olmasına rağmen bu derece agresifliğe hiç şahit olmadım.
Tanganyika Hardscape Sf- 14
Ben neolamprologus leleupi ve altho calvus/comp ile beraber Jumbo Lepto türü olan black bee besledim.

Leptolara hiç zarar verdiklerini görmedim.

Sadece lepto yavrularını akvaryuma doğmasına iznin verirseniz yavrular canlı yem olur.

Besleye bilirsin tabi.

Ama Caner Beyin söylediği türler ve multifeciatus aklının bir köşesinde kalsın. [;)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 478 Online Kullanıcı, 260 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, Koksal Gurkan, Şakir ERGİN, EmreCev, eyorubulut, Muhendiss, ozgurtpcogl, 01mrt42, babanus, armaqan, Fatih ÇE, Ulucan, denizihtiyaroglu, Kınayu, ozgurnez, KadirSpmz, Bedir52, mesut alak, asanc, TURNUAK, Furkanbaba76, ferbay, ozanbaseski, SelimTUNCA, alix, ilkerkarabiyik, DeviLLe, kanmet, Lepistesizm, ozan026, Murat8, Allycskn, MuhammedKurt, BlackGoat, m.celik, idiopatik, MURAT111, Soner10, Mikail Erdoğan, johnson1907, furkanburak, alias46, indianaconz, Yusuf12345, fikret43, MehmedHan, Aquariumhouse, Muratrasim, Hsynn, voltran, alperburak, mustafaikay, YSF1903bes, erimgorgulu, Mylord, icelebi, SeFfAh, ismailtel, whitefish, Serdariekrem, enversen79, teaa, Edam, SCORPION_79, Ozibey, yavuzsezgin, metins, subukucu, si0ny, ropme3, Meltemsacin, atinoglu, mrtysr, ersin_aydemir, Cikletizm, Gtuncay, EBardak, volkan81, blackstonep, birol2003, TSevil, namsada, SoSriKuA, Akvarist Görkem, furkantenekeci, braweheart, Etimesgut06, Jeodezik, ordinaryus1326, WhoAmIwow, Enginsaglam, Aeran, sobetta, serkancilek, oguzburcin, yunisoy, cyilmaz10, fzkdevil, ersel, sametokay, Ertarda, ternapi, fb, bitocika, ysp81, ONRAYDN, edizpasha, gcinoglu, Bayulker, AmazonDream, agatam, cbberkol, semih_81, AngoraBall, TheHobi, devrimdpt, nzm06, aliosmanasman, hasanumut, Ytalha_bayer, emrah006, Aras06, muratgurer, recepusta, Atalanta, Azeri, Acil Stop, mossman, kontrast, Mesel, haylaz15, ceyh, Sado ank, MUHAMMETALIUSLU, cetin77, orimohito, Aspet, mehmetaydin, subalik, StenkaRazin, rata39, fidesmakina, egedin, serkantezel, alterergin, BoraBerkol, muratyarici, muratchef, erayt, Adnan53, serhanR6, kutbay59, darkaura, krib, belço, Woland, onrbgs, afatsum09, Umitunver, sunaybod, Kongel, RMZNONDRL, inifnity, dadas596, hocaburhan01, hakanturken108, aldemirim, boragurcay, EnginHorlu, serdar131977, prisonbreak, Cengiz Oktay, mahmut1905, zahitciftci, epcel, tekila09, Zoresmer, CenK, HBora, sinanb85, innersilence, Utkuklc, taha06, Müptela, ENDOGAN, BKAYA, Yunus YAŞAR, erenoy, zatonica, Apistotales, Cnkkcy, alpkim, YavuzTut, selahattinfidan, Shotokan, Haxbill, Skopos, Repoer, Kocareis01, Nitalis, devito, MertA, arapaima, burak125, DTkadir, Arkun, Ahmtkr, suleymana, alpyg, acdemir06, Selimxxx, Emre GÜLÜMSER, byyilmaz, gyunda, serkan_s, Wolf, 06serkan06, trkmr02, Sevgisamet, octo73, yasarcannn, hLks, erman212, MrPePe, yasar74, ALTEMUR, DOLPİN, Mekatronica, Naturality00, Smbalim, gokayd51, C#, Deva, image, su dünyası, 3009, Ghost84, Buğra6161, HAZARPET, ahmet.yildiz, SGY, Burak PEKDEMİR, yasinmak, yusufkaa, deno06, HardScape, myyy, AmazonSever, erten, oguzhan1981, omerb, BirHasrettir65, incaia, Arifhb, erenaltınay, irfankıvrak, emirkelebek, M.Ser, horoz26, VetAhmet, fatihincky,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.