ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hamza Özel
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1334
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Ocak 2018 16:51
Son Ziyaret:
22 dakika önce
Toplam Mesaj:
672 [0.49 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hamza Özel
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hamza Özel

SON 10 MESAJI

140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
*Taban için lav kırığı zeminde güzel bir havalandırma ve bakteri yuvası olsa da bitkilerin yerini değiştirirken sorun oluyor dağılıyor her yere onun için yükseklik için kullanılmıyorsa maliyetinden doşlayı pek elzem degil.
5-7 cm yazdıgınız kumdan kullanmanız kafi.Zemindeki gübre içinde misket gübre yerine kapsül gübre alıp açıp serpiştirirseniz alta daha uzun ömürlü ve temin olur.

*Armatür için forumda iki kişi baya işinin ehli iksinide yaptıgı armatüleri kullandım gayet güzelleridi.
Rifai(Emir bey):[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/power_led_smd_led_armatur_ayarlanabilir_ayakli_i65156.asp[/URL]
Darkaura(mustafa bey):[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/member_profile.asp?PF=101090[/URL]

Özellikle Emir beyin smd ledleri ile olan armatürleri baya iyi.

*Canlı olarak gurami türleri ve napistolar karidesleri cips olarak yer[:)]
Birde önerim okadar çok tür karışık bakma vatoz yanına bir tür daha kafi belki 2 tür de olur vatozun yanına ama 3 4 olmaz bence göz yorar karman çorman olur.Tür az sayı çok olsa göze hitap eder balıklar da bitkilerde topluluk olunca göze güzel belli türler hariç.

*Filtre için karbonu gübre verene kadar kullanabilirsiniz gübrelemeye başladığınız vakit çıkartırsınız.1 hafta yeterli olur tankı dengeleme anlamında ondan sonra çıkartırsınız süre isterseniz.Sebebi ise carbonun bitkiler için gerekli olan besinleri de tutması.Ek bir önerim bol bitkiyle kurulum yapın akvaryumun oturması daha kolay olacaktır.
30x30x30 Deneme Birrkiiii
Kurulumun hayırlı olsun[:)]

O ölçülerde tankım varken dolphin H50 kullanırken sirkülasyon için yeterli oluyordu sizin kullandığınızda yeterli olacaktır.
Askı filtre zaten yüzeyde ve su içinde yeteri kadar kadar sirkülasyon sağlayacaktır. Yüzeydeki dalgalanma da yağlanmayı önleyecektir .Bu yüzden bence yüzey filtresine gerek olacağınız sanmıyorum.

Isıtıcı içinde zaten evlerimizde kışın bile 20 derecenin altına düşmüyor pek ve sabit kalıyor sıcaklık gün içi oynadığı 1 2 derece oluyor .Isıtıcının da amacı zaten sıcaklığı belli derecelerde sabit tutmak değil midir.Evlerde sıcaklık sabit değerlerde kalıyorsa bence belli türler dışınca ısıtıcı gerek yok.Mesela ev ortamında beta,gardneri killifish.ember tetra.lepistes.endler.neon tetra,medeka türlerini besledim .Şuanda beta ve gardneri killifish hala beslemeye devam ediyorum hatta yazın gardneri killifish akvaryumda üremişlerdi.

Kısaca belli türler dışında ev ortamında sıcaklık sabit ve balıkların yaşayacağı derecede kalıyorsa ısıtıcı gerekli değil.

Birde co2 difüzör ve co2 belirteci kullanacaksınız mecbur zaten daha da kalabalık olacak akvaryum .Yüzey filtresini direk şutlayın tavsiyem ısıtıcıyı bakacağınız canlıya göre çıkartın ev sıcaklığı uygunsa.

Gübreleme içinde likit carbonu her gün kullanmanız gerekli işlevsel olması için ona dikkat edersiniz.Ama bence stabil bir tankta çokta gerekli olan bir şey degil.
Bitkili Akvaryum
Sorun:Bitkilerde besin eksikliği.
Çözüm;Besin takviyesi.

Aşagıdaki ürünlerden bütçenize uygun olanı alıp kullanın yeterli olur.

Seachem flourish.tropica turuncu,reeflowers all inclusive,Crystalpro Flora Multi Minerals.(en uygun fiyatlı hangisini buluyorsanız onu alın son kullanımda kolay bitkilerde fark olmuyor neredeyse.)


Adi salyangozlar içinde bence çok dert etmeyin onalar bir alarm olarak düşünün sayıları aşırı artıyorsa bilin ki akvaryumda sorun var buda fazla yemle olabilir,bitkiler de fazla çürüyen kopuk yaprak olabilir...
Bununla ilgilide forumda yazılar bulabilirsiniz.Ama görsel olarak rahatsız oluyorsanız helana sayısını fazla tutmalı veya temiz kurulum yapmalısınız kurtulmak için.
Walstad(el Natural) Tecrübelerim Ve Önerilerim
Toprakla ilgi insanların kafasında sorular olabiliyor ne kullanayım hangi marka kullanayım.
Markalı olarak kullandığınız sorun yaşamadığınız topraklar var ise paylaşabilirseniz sevinirim hem okuyan insanlarında akıllarında soru işareti kalmaz.

Ben Tekzen'den aldığım yaprak marka toprağı eleyerek 1 yıl cıvarı kullanmış bulunuyorum şuan itibariyle bu toprakla ilgili deneyimlerim:
*Kurulumdan 1 ay sonra canlıları ekledim herhangi bir kaybım olmadı canlılarda mutlu gözüküyordu.
*Yosun problemi yaşamadım.
*Suda her zaman az da olsa kahverengilik var bu benim hoşuma gidiyor çünkü doğal bir görüntü oluşturuyor bazıları da sevmeyebilir.
Walstad Low Tech Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=onkayhan][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/310820212140411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/200920212046421.jpg[/IMG]

Merhaba, walstad kurulumda hiçbir gübre ve CO2 takviyesi yapmadan monte Carlo zemin bitkim tüm ekim yaptığım ön bölgeyi halı şeklinde kapladı. Oldukça sağlıklı ve sık şekilde yayılım göstermeye devam ediyor. Araştırmalarımda lowtech için uygun olmayan bitki türü olarak gösterilmekteydi. Hightech den belki 2-3 haftada yayılım gösterebilir benim 3-4 ay yavaş yavaş yayılım gösterdi ve devam ediyor.[/QUOTE]

Ben olmaz diye düşünüyordum önyarğılı olmamak gerekiyormuş demekki.

Walstad veyda dogal metod işin özü doğayı taklit edebilmek.Bu yöntemleri bazı insanlar kaba buluyor ama higtech lowtech bitkili tank tecrübelerim oldu ama şuanki tek tankım walstad yönemini baz alarak kurduğum tank.

Sebebi basit bir sürü kimyasalla ugraşmak zorunda kalmıyorsun,su değişimi aralığı rahat...

High teck tank zevli görsel anlamda zevkli ama bakımı çok yoruyor ve tankta final yapınca görselden sıkılabiliyorsun.


Birde bu tanklardaki bitkilerin büyümesindeki görselindeki doğal görüntü çok tatmin edici.


40 Litre Walstad Akvaryumu İçin Bitki Tavsiyesi
Bitki olarak rotala rotundifolia,rotala green,
Ludwigia Repens'in kolay türleri (gül),Bacopa Monnieri,zeytin,Nomaphila Siamensis gibi bitkiler kolay ve hızlı büyüyen bitkiler bunlardan seçip zevkinize göre birşeyler yapabilirsiniz.


Yada Echinodorus ve crypto türleriyle zemini dizayn edip üste de pistia veya limnobium laevigatum kullanıp doğal bir görüntü yakalayabilirsin.Özellikle bu iki su üstü bitkisi kökleriyle doğal güzel bir görüntü oluşturuyor.


Işık için 6 W lık power led yeterli gelir 2 adet full spectrum 4 soğuk beyaz.Veya şerit ledlerden alacaksan tek şerit soğuk beyaz da işini görür.

Isıtıcı bir şeyle sarmana gerek yok bitkileri yakmaz.
Walstad Low Tech Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=onkayhan]Merhaba, 2 ay tankımdan uzak kaldım. Döndüğümde buharlaşma ve yosun ve bu bağlı güllerin erimesi dışında hiçbir sorunla karşılaşmadım. Otomatik yem makinesi tıkanmıştı geldiğimde hemen hemen yem yemeden 2 ay balıklar ve karidesler canlı kalabilmiş. Buna çok sevindim. Geldiğimde bulduğum halini ve son fotoda bakım ve 1 gün sonraki halini ekledim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/310820212140251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/310820212140281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/310820212140291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228149/310820212140411.jpg[/IMG][/QUOTE]


Walstadın güzelliği.Balıklarda yosunlarla bitkilerle beslenmiştir o süre zarfında.
Walstad Low Tech Akvaryum Kurulumu
Benim önerim
1.Parça parça yosunları toplamayın yosunlu yerleri komple budayın atın.
2.Budamadan sonra yüzde 50 su değişimi.
3.Sıcaklıkla ilgili oldugunu düşünüyorum ve ekstra güneş görüyor olabilir.Çözümü ışık güçünü düşük ve max 8 saat yakmak olur düşüncesindeyim.Sizde zaten ayarlama imkanı var wifiden.


Sıcaklık döngüyü hızlandırıyor bizde ışık güçünü düşürerek döngüyü yerine oturtabiliriz.

Konudan bağımsız olarak SAE'leri çıkartın bence çıkartabilirseniz çok dağıtıyorlar birde diğer canlıları rahatsız edebiliyorlar.
Co2 Tüp Bittiğinde Bitkiler?
İki seçenek var:
1.3 gün için sorun olmaz kapatabilirsiniz.
2.Güç ayarını 4 te 1-2 yapıp devam edebilirsiniz.

Ben ilkini uyguluyorum.
Bitki Secimi Ve İlk Deneyim
Benim gördüğüm dengesizlik var bunun sebebide güçlü ışık veya uzun süre açık kalma.Işık güçlü olfuğu için 6 saat yakabilirsiniz veya kontrol sistemi uygun fiyatlıysa alıp gücü ayarlayabilirsiniz.

Bunlar olmassa mecbur gittiginiz yolla devam co2 ve gübrelemede.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 261 Online Kullanıcı, 142 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.