ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tarquinnn
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
408
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ocak 2007 16:10
Son Ziyaret:
15 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
176 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
63 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gürcan Boy
Doğum Tarihi:
14 Ağustos 1978
Yaş:
39
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Gürcan Boy

SON 10 MESAJI

60 Litre Multifasciatus Akvaryumu
Buğra yavru haberine çok sevindim. Genel olarak tüm kabukçul türleri ilk batında az sayıda yavru veriyorlar. Ayrıca multifasciatus türünde, Armağan'ın bahsettiği kısa aralıklarla yumurtlama durumu da sık görülüyor. Henüz senin balıklar için biraz erken gibi ama, akvaryumdaki balık sayısı da ileriki batınlardaki yavru sayısını etkileyecektir. Önceki batın yavruları anaçlarla bir arada tuttuğum kalabalık akvaryumlarda dişiler 8-10 adet yavru verirken, akvaryumda sadece anaçları bıraktığımda bu sayı 20-25 arasına yükseliyor.
Cüce Amerikan Dünyası
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/20572/041220170110011.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/20572/041220170110191.jpg[/IMG]

Kendi yavrularımdan iki arkadaşıma verdiğim çiftlerin erkekleri. Hafif bir gurur oluyor haliyle. [8)][EDIT]tarquinnn,2017-12-04 01:15:03[/EDIT]
Bu Balığın İsmi Nedir
Biotodoma cupido gibi duruyor ama emin değilim..
Bu Nedir ?
[QUOTE=BadWolf]

Potastum permanganat son derece zehirli bir maddedir ve hiçbir şekilde çıplak elle dokunulmamalı, tozu solunmamalıdır. Bu madde ile tedavi genelde büyük oranda etkili, ancak zehirli bir madde oluşu neden ile de risklidir. 1 lt suya EN FAZLA 7 mg ilaç katılmalıdır. Daha fazlası toksik olacaktır. Aynı şekilde banyo süresi 3 ila 20 dk arasıdır. Aynı şekilde 20 dk nın üzeri de zehirlenmeye yol açabilir. İlaç kullanılırken mutlaka canlının başında durulmalı, zehirlenme belirtisi gözlenmelidir. Eğer belirti görülüyorsa hayvan permanganat tan alınıp saf hidrojen peroksit e yatırılmalıdır.

Zehirlenme belirtileri
*Dipte yada yüzeyde yatma
*Normalin dışında, fazla sık yada az solunum
*Sudan atlamaya çalışma
*Ani, panikli hareketler.

Eğer işe yarama görülmezse ertesi gün bir banyo daha yaptırılır. Ancak 2. banyoda dozaj ve süre düşürülmelidir. Çünkü ilaç ,balığın mukus tabakasına zarar verir.[/QUOTE]

Kullanım konusunda verdiğiniz detaylar için teşekkür ederim. Tedavi sürecinde -kendi sağlığımız açısından- azami dikkati göstermek ve banyo esnasında balığı gözlem altında tutmak özellikle önemli noktalar.

Gerek yerli ve yabancı literatürde ulaşabildiğim kaynaklardan, gerekse zaman zaman başvurmak durumunda kaldığım pratik uygulamadan 1 gr/100 lt ya da bir diğer ifadeyle 10 mg/lt.nin, 10-30 dakika süreli banyolar için standart dozaj olduğunu biliyorum. Yanlış hatırlıyor olabileceğimi düşünerek biraz araştırma yaptım ama EN FAZLA 7 mg/lt oranı ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Kimyasallara karşı hassasiyeti bilinen balık türlerinin tedavisinde çözelti seyreltilebilir. Uzun süreli banyolar için daha düşük oranlar kullanılabilir, hatta ana akvaryumda kullanım için 1-2 mg/lt. ye kadar düşürülebilir.

Düşük dozaj kullanımı birçok flagellat, mantar ve bakteri türü üzerinde etkili olabilse de argulus gibi büyük boyutlu, dayanıklı ve oldukça tehlikeli bir parazit için yetersiz kalacaktır. Bu yüzden, bence riskli olsa da agresif bir tedavi yoluna gitmek gereklidir.[EDIT]tarquinnn,2017-12-03 01:37:05[/EDIT]
Bu Nedir ?
Argulus - balık yengeci veya balık kenesi olarak geçer. Sahip olduğu zehir sayesinde balık üzerinde tutunduğu noktadaki dokunun bozulmasına yol açıyor ve bu doku ile besleniyor. Hızlı ürüyor, iyi yüzdüğü için balıktan balığa geçebiliyor ve maalesef kurtulması pek kolay değil. Microbe-lift markasının "lice and anchor worm" adlı ilacı etkiliydi ama artık bu ilacı Türkiye'de bulabilmek çok zor. 10 mg/l potasyum permanganat çözeltisinde 30 dakikalık banyo fayda sağlayabilir. Gözle rahatlıkla görülebilen genç ve yetişkin bireyler bir pens yardımıyla, dikkatli bir biçimde balık üzerinden alınabilir. Ancak bu uygulama sonrası halihazırda zayıf düşmüş olan balığın bozulmuş dokularının ikincil enfeksiyonlara açık hale gelebileceği unutulmamalıdır.
Tüm balıkları temiz bir tedavi tankına ayırarak ana tankı tamamen dezenfekte etmek de son çare olarak düşünülebilir..
60 Litre Multifasciatus Akvaryumu
[QUOTE=Bf220]Yeri gelmişken bi sıkıntım var ondan da bahsedeyim. Az yem atmama rağmen bitirmiyorlar. Akvaryumun ön tarafına asla gelmedikleri için oradaki yemler kalıyor. Sabah attığım yem parçaları hala duruyor mesela. Ne yapmak lazım?[/QUOTE]
Kanaatkar balıklar zaten, çok obur değiller. Artemia dışında yemin peşinden gittiklerini pek görmüyorum. Ancak önlerine düşeni tırtıklıyorlar. Armağan'a verdiğim grubun uzunca bir süre yem almadığını sanmıştık hatta. Form düşüklüğü, zayıflama vb. bir sorun görünmüyorsa sıkıntı yok demektir.
Bu Balığın Türünü Bilen Var Mı?
Box fish - Ostracion türlerinden biri. Çok büyük ihtimalle Ostracion cubicus..
Kiraz Karides Ve Bloody Mary İle Grade Arttırma
Bloody mary aslen kırmızı ırklardan gelmediği için kirazlarla çiftleştirilmesi durumunda ataya dönüşle, yani renksiz ya da kahverengi-gri yavrularla karşılaşma olasılığı yüksek. Dışarıdan yüksek sınıf kırmızı sakura ekleyerek kanı iyileştirebilirsiniz.
Dev Cuce Tanki
Kökler ağaçların suyla en haşır neşir kısımları olduğundan çürümeleri de diğer kısımlara göre daha geç oluyor. Bu yüzden, söğüt gibi daha çok sulak alanlarda yetişen ağaçların kökleri akvaryumda kullanılabilir. Ama çam kökü kullanımı hakkında pek fazla örnek bulamadım. Sadece kök parçalarını değil, gövde ve hatta kabukları akvaryuma yerleştirdiğini sanıyorum. Yavaş da olsa bozulma olacaktır. Reçine salgılayan ağaçların çürüme sürecinde balıklar için toksik olabileceğini düşünüyorum. Deneme sürecini biraz daha uzun tutmanı ve sonrasında dahi dikkatli gözlemi ihmal etmemeni öneririm.
Bu Çöpçünün İsmi Nedir?
Corydoras paleatus - komando çöpçü albino longfin varyetesi. Japon balığınız çöpçüyü yutabilecek boyutta değilse bir sorun olmayacaktır. Corydoras türleri sürü balıklarıdır, o yüzden birkaç tane daha eklemenizi öneririm.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,703 Mesaj
  • 374,224 Konu
  • 91 Forum
  • 128,640 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,221 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.