ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yigitozb34
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Haziran 2020 14:23
Son Ziyaret:
8 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
9 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yiğit Özbek
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yiğit Özbek

SON 9 MESAJI

Tropheus Akvaryum Büyüklüğü
Madem öyle imkanların el verdiği en büyük hacimde bakmaya çalışabilirsin. Uygun hacimlerde su değişimini haftada bir yapman gerekirken şimdi 3 ila 4 günde bir %30 dinlenmiş su değişimi yapmayı ihmal etmemelisin. Balıkların dişi erkek oranı nedir ? Bu koşullarda erkek sayısını azaltmak mantıklı olacaktır. Akvaryumda kullandığın filtrasyon sistemi hakkında bilgi verir misin?
Tropheus Akvaryum Büyüklüğü
Tropheus türlerini 120cm uzunluk 50cm derinlikten daha ufak akvaryumlarda beslemek sıkıntı yaratacaktır. Belirttiğiniz hacimler oldukça minik kalıyor..
Maswa Yavrularım Ölüyor
Merhabalar, sera bactotabs ve bactopur karantina tankında kullanılması gereken ürünlerdir. bunun sebebi bu ürünlerin iç parazıt ilacı olması ve akvaryumdaki bütün yararlı bakteri kültürünü yoketmesi kaynaklıdır. Eğer balıklarınızda iç parazit tanısı varsa bu ürünleri karantina tankında kullanın aksi halde yarardan çok zararını göreceksiniz. Akvaryumdaki azot döngüsünü tekrar sağlıklı hale getirebilmek için bakteri kültürü ya da besini kullanabilirsiniz. Eğer balıklara 300 - 350 litrenin altında bakıyorsanız ve düzenli olarak su değişimi yapmıyorsanız hastalıklar ve ölümler kaçınılmaz olacaktır. Malesef akvaryum hacminiz yetersiz. ya büyük akvaryuma geçin ya da tür değişikliği yapın.
Maswa Yavrularım Ölüyor
Merhabalar,
Niçin bacto tabs ve bactopur kullanıyorsunuz ?
Balıklarda iç parazit hastalığı mı var?
Bu ilaçları ana tankınızda mı kullanıyorsunuz ve tankınızı ne zaman kurdunuz?
Kaç litrede kaç balık bakıyorsunuz ve balıklar kaç cm (kaç aylık)?
Bu soruları cevaplarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz çünkü akvaryumunuzla ilgili hiç detay vermemişsiniz.

Sump Sesi Sorunu
Merhabalar, sumptan çıkış hortumunu doğru konumda ayarlamalısınız ne çok üstte ne de suyun çok altında kalmalı. Anladığım kadarıyla su çıkışı çok yüzeyde ve fazla dalgalandırma yapıyor.
Bakteri Kültürü Tavsiyesi
Seachem Stability önerebilirim. 450 litrelik yeni tank kurulumumda bu ürünü kullandım. Su düzenleyici kullanıp 5 gün kadar dinlendirdikten sonra bakteri kültürünü ekledim ve 1 gün sonra balıkları ekledim. Ben akvaryumun ilk kurulumunda suya nitrifikasyon bakterisi eklemekte herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Azot döngüsünün sağlıklı bir şekilde oturması için kaliteli markaların ürünlerini kullanım talimatlarında belirtildiği şekilde uygularsanız problem olmayacaktır. Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken noktalar canlı yükünüz ve yemlemeyi kademe kademe arttırmanız. Balıklar kültürün işleyemeyeceğinden fazla amonyak salgılamamalıdırlar. Keyifli hobiler diliyorum.
Yeni Dış Filtre?
Biyolojik filtrasyonu sağlayan faydalı bakteri kültürünü eski dış filtrenizle birlikte yok ettiniz malesef... anladığım kadarıyla herhangi bi iç filtre ya da pipo kullanmıyorsunuz. Eğer kullanıyor olsaydınız en azından döngüyü sürdürebilirdiniz. Yeni dış filtrenizde bakteri kültürü oturana kadar bu bulanıklık devam edecektir. Çok dikkat etmeniz gereken konu nitrat patlaması.. azot döngüsünü tamamen yok ettiğiniz için bulanıklık ve balıklarınızdaki stres bir süre devam edecektir. Bu süreci kayıpsız geçirmeniz dileğiyle. Bir dahaki sefere eski flitrenizdeki sünger ve malzemeleri akvaryum suyuyla yıkadıktan sonra yeni filtrenize eklemek daha iyi olacaktır ya da pis gibi görünen ama faydalı bakteri yuvası olan süngerlerdeki suyu yeni filtrenizin içine sıkmak iyi bir çözüm olabilir.. Eğer imkanınız varsa bakteri besini kullanmanız faydalı olacaktır. [EDIT]yigitozb34,2020-07-31 22:51:38[/EDIT]
Epsom Tuzu Sürekli Kullanılır Mı ?
Merhabalar,
Epsom Tuzu(Magnezyum Sülfat) sudaki magnezyum değerini yükseltmek için belli ölçülerde kullanılabilir. Diğer bir kullanım amacı bloat hastalığına yakalanan balıkların bağırsak sistemini rahatlatmaktır.

Kaya tuzu sudaki zararlı bakterileri bir miktar öldürüp suyu sertleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. İki üründe tamamen su değerlerinize ve beslediğiniz balık türüne bağlı olarak kullanabilirsiniz.

İyi günler dilerim..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.