ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
egeltar
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2021 13:10
Son Ziyaret:
11 Mayıs 2022 13:21
Toplam Mesaj:
10 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Egemen
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Egemen

SON 9 MESAJI

Demir Profil İle Akvaryumun Farklı Boyutta Olması
Tüm geri dönüşler ve iyi dilekler için teşekkür ederim. Strafor temin etmiştim halihazırda. mdf levha da alayım[:iyi:] . Şayet @AliKhan Bey'in dediği gibi profil açıklığının fazla olması riskli ise mdf yerine daha sağlam bir levha da ayarlayabilirim, masif gibi. maliyeti artar tabi biraz.
Demir Profil İle Akvaryumun Farklı Boyutta Olması
Tüm hobicilere selamlar. elimdeki tank 100*60 cm boyutunda, ortada kayıt kuşak mevcut. Demir profil de aynı şekilde ancak kenarlardan 10 ar cm fazlalığı var, 120 cm yani boyutu. bu haliyle yerleştirirsem üstten görüntüsü şöyle oluyor;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/310320222319371.jpg[/IMG]

Tankın iki kenarı profil üzerine vermiyor ağırlığı. Problem yaratır mı, riski var mıdır, kurulum öncesinde bunun için alabileceğim bir tedbir varsa tavsiyelerinize açığım. Teşekkürler şimdiden. Tank ve profili de atayım;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/070920211620331.jpg[/IMG]]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/310320222325031.jpg[/IMG]
Profil Stand Taslağım Ve Bir Kaç Soru
[QUOTE=yazgunesi]Akvaryuma karşıdan bakıldığını farzederek uygun göz ahengi için tahmini bir ölçü çıkarmak mümkün. Prensip olarak akvaryum tam karşınızda, ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olması tavsiye edilir. Bütün gün hep ayakta olmayacağımıza göre kanepe üzerine oturduğunuzu farz ederek ölçü çıkarma işine böyle bir durumdan başlasak daha iyi olur. :-)

Şimdi akvaryum tam karşında ona bakıyorsun! :-)) Göz hizana göre akvaryumun tam ortasına bakıyorsun. Akvaryum ortasına yatay bir çizgi çizdiğini farzet. Bu çizginin yüksekliği taban seviyesine göre mesafe olarak sepha yüksekliğini tespit edeceğiz teorik ölçü olarak. Eşin yada bir arkadaş sana yardımcı olması gereklidir! Bir adet metre de gerekli. Yerden senin oturduğun kanepe üzerinde, yerdeki halı ve gözlerinin arasındaki yükseklik ölçülecek. Farzedelim ki 120 cm ölçüsu tespit edildi. Şimdi de sepha yüksekliğini bulalım. :-) Akvaryum ortasına yatay bir çizgi çizmiştik. Akvaryum yükselik 70 cm ya -- 70/2=35 cm ölçü bulduk. 120 cm de ölçüm yaptık ya oturunca göz hizası için.. 120-35=85 cm sepha yüksekliğini bulduk. Şimdi bu rakamlar temsili örnek. Senin ölçü alıp hesaplama yapman iyi olur. :-)

Akvaryum üstündeki ışıklandırma boşluğu için elle müdahale edebilecek kadar uygun bir ölçü seçin. Zira ışıklar öyle çok ta yüksekte olmasın, ama balıklara yem vermek te gerekecektir..[/QUOTE]

Anlaşılmıştır Cengiz Bey :)
Profil Stand Taslağım Ve Bir Kaç Soru
[QUOTE=yazgunesi]Referans aldığınız tasarıma göre düşünürsek eğer, sağ ve sol taraftaki raflar olmayacak. Akvaryumun çevresinde profil çerçeve olacak. Akvaryumunuzu da fikir olarak boylamasına yerleştirmeyi düşünebilirsiniz profil çerçeve içine. Böylece karşıdan bakıldığında daha estetik gözükür. Kullanılacak profil ayak sayısı hakkında bahsedeyim, 4 ayak üzerinde dursa iyi olur gibi gözüküyor. Fakat akvaryumunuz 420 lt lik, biraz büyük yani. Bu durumda hani şöyle olsa daha iyi önerisi gereği akvaryum sephasında 6 adet ayak kullansanız güvenlik açısından daha sağlıklı olur.

Aslında profil giydirme akvaryum sephası için durum şöyle bişey ;

Akvaryum boyu uzun olması profil sephada kullanılan profil malzemenin eğilmeye bükülmeye zorlar kendisini mevcut olan yük gereği. Bu durum mühendislik ilkeleri gereği çok ters bir durum! :-) Buna çözüm olarak diklemesine profil malzeme sayısı 4 yerine 6 yapılır. Bu arada tasarım fotosundaki profil malzeme ölçüsü çok ince, 15 lik profil ( 15x15 kutu profil) gibi gözüküyor. Size uygun olması gereken 30 luk profil olabilir. Sephanın alt kısmını 30 luk, ışıklandırma ünitesi için dikme ayakları da 15/20 lik profilden olabilir..

Profil sepha şekil olarak şöyle olabilir:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109545/sepha%20ayaklari.bmp[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109545/27_9_2012_19_1_11_5.jpg[/IMG]

Buradaki de bir zamanlar yaptığım 3d çizim çalışmam:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109545/260120182133401.jpg[/IMG][/QUOTE]

Dediğiniz gibi 6 ayaklı şekilde revize ediyorum Cengiz bey, zaten tankın da tabanının ortasına güçlendirmek için kuşak atılmış[:iyi:]
Paylaştığım tasarımda 30 luk ve aydınlatma dikmeleri de 20lik profil seçilmiş bu arada, sizle örtüşüyor[:iyi:]
Alt kısmın yüksekliği 100 cm çok mu olur sizce de? Tankın yüksekliği 70 cm, benim boyum da uzun değil müdahale etmek güçleşecek gibi :/
100 cm in üst kısmına 15-20 cmlik raf koyup kalan kısmı filtre, ilave tank veya diğer büyük ebatlı malzemeler için kullanırım diye düşünmüştüm. 100 çoksa 70 seçeyim, aynı şeyi 70 cmi üstten bölerek yapayım.

Son olarak aydınlatma kısmının tanktan yüksekliğini kaç yaparsam kafi olur sizce ?

Tekrar teşekkür ederim.
Profil Stand Taslağım Ve Bir Kaç Soru
[QUOTE=Murat21]Beni dinlersen medefe yüksekliği 100 çok fazla bence 70 yeterlidir ve ben olsam sürgülü cam yap üstüne mdf yapma daha güzel duruyor [/QUOTE]

Murat Bey teşekkürler, 100 yerine 70 olması yeterliyse işime gelir elbette. Ancak Discus gibi türler için min. 100 cm yüksekliğin iyi olacağı yazıyordu forumda. Ona istinaden 100 yazmıştım.

Salonda demir profilden kitaplık, orta sehpa ve TV ünitesi var. O eşyalarla aynı renkte mdf kullanırsam uyumlu olur diye düşündüm. Yoksa sürgülü cam da şık görünür evet.

[QUOTE=yazgunesi]Akvaryum sephası için 2 seçenek var. Ben size durumu tarif edeyim.

1) Düz sepha üzerine akvaryum konulur. Tabi akvaryum altında köpük falan da koyarsın. Akvaryumun dip kısmı gözükür bu vaziyette.

İlk seçenek için örnek fotoğraf:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109545/190920212235031.jpg[/IMG]

2) Bu seçenek ile akvaryum'un dip kısmı gözükmekmez, sephanın çevresinde mobilya malzemesi gözüküyor.
2. seçenek için örnek fotoğraf :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109545/190920212237001.jpg[/IMG]

Akvaryum sephası yaptırırken marangoz ile görüşmen daha iyi fikirdir. :-) Fakat ne nasıl olur diye merak edersen ölçüleri tarif edeyim sana!

Akvaryum ebatın 100x60 cm ölçüsündedir sepha için. Aslında öyle değildir! Akvaryum çevresinde alüminyum çerçeve de var. Akvaryumunun sepha üzerinde cepli kısıma girdiğini farzedersen eğer, akvaryuma tek taraftan ölçü olarak 2.5 mm boşluk olursa iyi olur.

O zaman ölçü şöyle olur;
Boy ölçüsü = 105 cm
En ölçüsü = 65 cm
[/QUOTE]

Cengiz Bey detaylı açıklama için teşekkürler. Belirttiğiniz iki seçenekteki sehpaları profil üzerine giydirme şeklinde anladım ben, zira benim tank dolu haliyle yarım ton civarında oluyor. Emniyet için demir profilsiz düşünemedim. Demir profili mobilya ile giydirmeyi düşünüyordum ancak forumda daha önce paylaşılan bir tasarımdan esinlenerek böyle bir taslak düşünmüştüm. Hatta o başlığı da paylaşayım;

https://www.akvaryum.com/Forum/290_lt_akvaryum_ve_kitaplik__discusa_dondum___k965288.asp

Benimki ortadaki kısımdan ibaret olacak ve tankın altındaki kapalı kısma ilave ara raf veya çekmece düşündüm artı olarak. Ayrıca böyle bir stand ile salondaki diğer eşyalarımla daha uyumlu bir görüntü elde edebileceğim.

Ölçüler konusunda dediğiniz gibi ilave bir kaç mm yi dikkate alacağım[:iyi:]
Profil Stand Taslağım Ve Bir Kaç Soru
Merhabalar,

Yeni üye olduğum için buradan yazmayı uygun gördüm. Hobiye de yeni başlıyorum. Elimde 100x60x70 ölçülerinde bir tankım var. (Plan yapmadan tankı almakla acele ettiğimi sonradan anladım. Bundan sonrası için adım adım giderek olası yanlışların önüne geçme niyetindeyim.)

Ebatlar biraz standart dışı ve yeni başlayan biri için de büyük sanırım. Umarım altından kalkabilirim. Demir profil ve mdf ile görsel olarak hoş bir şey ortaya çıkmasını umut ediyorum.

Çizim kısmını pek beceremedim kusuruma bakmayın.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/190920211341061.jpg[/IMG]

Altta 100 cm yüksekliğindeki kapalı bölme ve tankın üstüne kadar uzanan (altından aydınlatmanın sarkıtılabileceği) tek parça bir profil düşündüm. Soru işareti ile belirttiğim yüksekliği sizlerin tavsiyesi ile netleştirmeyi düşünüyorum. Tankın yerden yüksekliğinin 100 cm olması çok değil sanırım? (Kapalı bölme, olabildiğince fazla malzeme alabilmesi için de avantaj sağlar diye düşündüm. İleride high tech kurulumlar için...).Tank altındaki o kapalı kısma yem vs. gibi malzemeleri koyabileceğim ara raf düşündüm. Veyahut çekmece seçeneği de aklıma geliyor. 100 cm'lik yüksekliğin ne kadarını bu ara raf veya çekmeceye ayıracağımı da netleştiremedim, önerilere açığım.

Bu arada tankım da böyle;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/070920211620331.jpg[/IMG]

Alışana kadar basit , devamında bitkili ve daha karmaşık kurulumlara geçmeye de müsait bir şey olsun diye düşündüm. Eksiğim yanlışım varsa uyarırsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. (Bu arada Ankara'dayım, kime nereye yaptırabileceğim konusunda da her türlü tavsiyenize açığım [:)] )
Yanlış Akvaryum Seçimi?
Yanıtlar için tek tek teşekkür ederim. G[B][/B]aliba göz yanılgısı oldu veya hesap hatası yaptım, durum sandığım kadar kötü değil sanırım. Kenardan et kalınlığını ölçmeyi akıl edememiştim başta, şimdi doğru ölçebildiysem 10 mm e yakın bir kalınlığı var fotoğrafta da görüldüğü üzere.

Hobiye başlamadan moralim bozulmuştu, şimdi kaldığım yerden devam edebilirim. Gerçi kaldığım yer de yok sayılır, sadece bi kaç malzeme var:)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/080920210134431.jpg[/IMG]
Yanlış Akvaryum Seçimi?
İlk mesaja foto ekledim, ölçüler 100*70*60 şeklinde. Cam kalınlığı bilgisi net veremiyorum ancak sanırım kapak camı ile aynı, yarım santim civarında
Yanlış Akvaryum Seçimi?
Merhabalar,
Forumda ve hobide yeniyim. Acemice ve aceleyle ikinci el bir akvaryum edindim, 420 lt lik, bir süredir evin bi köşesinde öylece bekliyor. Cam kalınlığı konusu kafamı karıştırıyor, aldığım arkadaş endişe edilecek bir şey olmadığını söyledi ama hiç başlamadan kurtulayım mı yoksa kuruluma devam mı edeyim tereddütteyim[:(]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232315/070920211620331.jpg[/IMG][EDIT]egeltar,2021-09-07 16:20:49[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.