Yaşayan tarih müzesi.


SERKAN ODABAŞIOĞLU

Açıklama

Herkese çok selam,balığımız 20 milyon yaşındaki gölde bir zamanlar tuzlu sudan tatlı suya adapte olmayı başarmış endemik bir canlı , bu kadarıda yetmediği gibi göl sakini olan bir salyangozun kabuğunu saklanmak ,üremek için de fiziksel bir değişim yaşamış, kabuğu olmazsa onu mutlak bir son bekler,kendisi inanılmaz ürkek bir balık tâki yuvasına yanaşılana dek saldırmaktan çekinmeyecektir; uzatılan bir el olsa bile. Fotoğrafları onu misafir ettiğim yıllar içerisinden oluşan bir derlemedir.Neolamprologus brevis sun spot ikola dişi , Tanganyika Gölü...

Katılım Tarihi: 20 Nisan 2016

Bu katılım 595 oy almıştır.
 

Yorumlar

Gokay YAGAR - 29 Nisan 2016 23:03

Şeytanın bacağını bir kırdın tam kırdın Serkan :) Tebrikler harika çekimler

Gökay YAĞAR

imbellis - 29 Nisan 2016 23:11

Yani artık bi zahmet... Tebrikler

armağan yücel şahin

bjkalley - 29 Nisan 2016 23:47

Açıklama mı daha şairane, yoksa fotoğraflar mı bilemedim. Önceki yarışma sonucundan sonra tekrar katılmanız çok farklı, çok kalite kokan bir yaklaşım. Sizin gibi insanlarla her yerde karşılaşmak dileğiyle...

Refet Ali YALÇIN

ENGİN06 - 30 Nisan 2016 09:36

Fotoğraf olsun kompozisyon olsun harika, canlı tanganika gölü canavarı herhalde, ellerinize sağlık Serkan bey

ENGİN SAĞLAM

ekcinar - 30 Nisan 2016 11:08

Tebrik ederim. Çok güzel kareler.

Ekrem Çınar

sorceres - 30 Nisan 2016 12:08

Tebrikler Serkan abi, ağzı açık bir balık görünce direk sen aklıma geliyorsun :) Çekimlerin kendini ele veriyor haberin olsun :) Bir tarz oluşturdun bana göre.

Melih AYDIN

omardaing - 30 Nisan 2016 15:05

Katılım da, açıklama da şahane. Elinize gözünüze sağlık.

Ömer KAYA

Kubilay Sakarya - 30 Nisan 2016 15:42

Serkan bey tebrikler, Birincilik beklediğim bir katılımdı geçen yarışmayı göz önüne alırsak bunada şükür diyelim :)

Kubilay Sakarya

capo di capi - 30 Nisan 2016 18:40

Tuncel Kurtizin belgesel seslendirmelerindeki girizgah gibi başlamış sunum :))

Muhammet Saylavcı

Eren Şahin - 01 Mayıs 2016 00:33

Gönüllerin birincisi, tebrik ederim abim

Eren Şahin

Serkan Odabaşı - 02 Mayıs 2016 10:40

Gökay YAĞAR.Armağan yücel Şahin.Refet Ali YALÇIN.Engin SAĞLAM.Ekrem ÇINAR.Melih AYDIN.Ömer KAYA.Kubilay SAKARYA.Muhammet SAYLAVCI.Eren ŞAHİN. Kıymetli vaktini ayırıp oy veren ,güzel yorumlarını esirgemeyen herkese minnettarım.
GÖRDÜĞÜNÜ HERKES SEVER AMA SEN ASIL GÖRMEDİKLERİNİ SEVECEKSİN MEVLâNâ...

SERKAN ODABAŞIOĞLU

deep fish - 02 Mayıs 2016 12:38

Fotoğrafı görünce sizin katılımınız olduğunu anlamıştım.Hem canlı hemde fotoğraf kalitesiyle birinciliği hakediyordu.Bir önceki yarışmadaki talihsizliğe uğramamanıza sevindim adınıza.Tebrikler..

Serkan ODABAŞIOĞLU

Serkan Odabaşı - 03 Mayıs 2016 10:14

Serkan bey çok teşekkür ederim takip edip güzel yorumlarda bulunduğunuz .İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır. V.Hugo

SERKAN ODABAŞIOĞLU

FYZOZBK - 07 Mayıs 2016 20:56

Tebrik Ederim. Makina Fena Bişey Yanılmıyorsam

Feyyaz Özbek

Serkan Odabaşı - 09 Mayıs 2016 10:37

Feyyaz bey bu gün yarışmaya katılayım biraz fotoğraf çekeyim şeklinde bir fotoğraf sunmadım ,bir saat çekim yatım o kadar uğraştım yoruldum şeklinde hiç yaklaşmadım ve revaçta olmayan bir canlıyı tanıtmaya çalıştım siz bütün bu olan biten emekleri amatör bir makinaya bağladınız .

SERKAN ODABAŞIOĞLU

BLGHN - 17 Temmuz 2016 21:46

Harika olmuş gerçekten fotolar çok net balık desen maşallah var

Bilgehan ÇETİNEL

Serkan Odabaşı - 18 Temmuz 2016 14:11

Çok teşekkür ederim netliğiyle akrasyon içeriğiyle zor bir çalışmaydı sağolun.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.